Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

VituixCAD - navrh a simulace vyhybek, difrakci, ozvucnic, ..

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Kocour
Hifista - zaslúžilec


Založený: 07 február 2008
Príspevky: 797

PríspevokZaslal: Ut apríl 10, 2018 08:20:32    Predmet: VituixCAD - navrh a simulace vyhybek, difrakci, ozvucnic, .. Odpovedať s citátom

Jedna se o nasledujici software:
https://kimmosaunisto.net/Software/Software.html

SW je volne ke stazeni, drive byl zpoplatneny. Myslim, ze v budouvnu mozna opet bude, vzhledem k tomu co umi, a kolik casu to musi zabrat udrzovat.

Zacal jsem ho pouzivat asi 2 roky zpatky. V podstate splnil vse, co jsem od takoveho sw potreboval. Do te doby jsem delal v XSim, Xover a dalsich. Xover byl fajn, jen nestabilni, a jak uz tu padlo drive, kdyby to Mabat zprislusnil, klidne komercne, tak delam v tom.
Pro me zasadni featury Vituixu, ktere ho urcitym zpusobem odlisuji:
- cislo jedna, naprosto zasadni, moznost videt kompletni smerovky zajednou, jak horizontalni tak vertikalni
- zobrazeni power response a DI
- vice typu grafu (smerovky, polarni graf, moznost normalizace)
- tooly jako merger (napr pro napojeni nearfiled, farfiled, zahrnuti odezvy portu, prubeh bafflestepu)
- diffraction simulator, je potreba napriklad pro generovani prubehu bafflestepu pro bod vyse
- simulace aktivnich vyhybek a moznost exportu pro miniDSP atd (tohle inicioval a testoval Pet007)
- zobrazeni targetu

Ma to i drobne nedostatky, napriklad schemata se kresli pomoci jednotlivych bloku, je to trochu krkolomne, a muze to byt omezujici, pro nekoho nemusi byt vsechny prvky dostatecne, nicmene jsem jeste nenarazil na nic, co by mi chybelo.

Kimmo na tom neustale pracuje, namety na zlepseni implementuje temer obratem. V tuto chvili je to pekne komplexni tool, ve kterem se da udelat navrh bedny od A do Z, a cini tento navrh pomerne primocary a rychly, nicmene to vyzaduje trochu cviku.

_________________
HTPC + RME ADI-2 DAC + Yamaha M-50Dawsoo + ruzne DIY repro


Naposledy upravil Kocour dňa Št máj 17, 2018 13:11:11, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ut apríl 10, 2018 16:57:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Pripájam sa ku Kocourovmu stanovisku. Vituix je vynikajúci. Ešte drobná poznámka ku konštrukcii schémy. Ja som sa s tým tiež zo začiatku trápil, ale potom som prišiel na nejaké finty, ktoré to zjednodušujú. Teraz nemám čas, niekedy keď sa rozvinie diskusiu postnem svoje skúsenosti.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pet007
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 november 2015
Príspevky: 551
Bydlisko: Jablonec n.N.

PríspevokZaslal: St apríl 11, 2018 11:39:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano, naprosty souhlas. Uz to tez pouzivam na temer cely proces navrhu/simulace.
Spolu s uz konecne fungujici podporou maleho miniDSP jste schopni nasimulovat a hrat na aktivu v cene par(doslova) tisicovek za par minut. Kdo to pouzivate, poslete Kimmovi (ne do Severni Koree) nejaky ten Donate (ja poslal 10Euro).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Jupi
Hifista - zaslúžilec


Založený: 31 august 2011
Príspevky: 590
Bydlisko: skoro Bratislava

PríspevokZaslal: Pi apríl 13, 2018 12:21:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Na konci stránky je aj postup pre spustenie pod Linuxom. Úspešne sa mi podarilo nainštalovať pod Debianom.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
marcin
Hifista - pokročilec


Založený: 30 september 2008
Príspevky: 340
Bydlisko: Pezinok

PríspevokZaslal: So apríl 21, 2018 22:04:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Drobná otázka: ako posúvate target line?
_________________
......Casea Deneb, DRC Preamp, DSP PA2, DPA 380, 2way OSWG, SW 15''
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kocour
Hifista - zaslúžilec


Založený: 07 február 2008
Príspevky: 797

PríspevokZaslal: Po apríl 23, 2018 11:56:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslis target line c Power response okne? Drive me to skakalo tak nejak divne, spis me to otravovalo, tak jsem si toho nevsimal, ted je tam ale optimizer, je mozne, ze se to nastavuje tam. Ja zatim pouzivam jen targety na jednotliva pasma, pro usnadneni.

marcin napísal:
Drobná otázka: ako posúvate target line?

_________________
HTPC + RME ADI-2 DAC + Yamaha M-50Dawsoo + ruzne DIY repro
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
marcin
Hifista - pokročilec


Založený: 30 september 2008
Príspevky: 340
Bydlisko: Pezinok

PríspevokZaslal: St apríl 25, 2018 12:57:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Áno. Už som to zistil, stačí čítať manuál. Konce target line sa nastavia pomocou shift, alebo ctrl + klik myšou a ťahať.
_________________
......Casea Deneb, DRC Preamp, DSP PA2, DPA 380, 2way OSWG, SW 15''
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Klasikk
Hifi obsluha


Založený: 02 apríl 2013
Príspevky: 29
Bydlisko: BR/ BA

PríspevokZaslal: Pi apríl 27, 2018 15:35:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Vyzera to zaujimavo. Asi konecne dokoncim pasivne dvojpasmo co mi tu lezi 10 rokov Very Happy. Som zvedavy, ako bude vyzerat vysledok cez CLIO v porovnani so simulaciou...
_________________
Elac AM180, EVE Audio SC203+ SW TS107, Beyerdynamic DT990Pro, Xonar DX ASIO, CLIO
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kocour
Hifista - zaslúžilec


Založený: 07 február 2008
Príspevky: 797

PríspevokZaslal: Št máj 17, 2018 12:06:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Verze 2 pripravena k testovani, bude existovat paralelne k verzi 1. Nejvetsi zmena je v kresleni schemat na freeform.
Projekty z obou verzi nejsou vzajemne kompatibilni.

http://www.diyaudio.com/forums/software-tools/307910-vituixcad-27.html#post5436121

_________________
HTPC + RME ADI-2 DAC + Yamaha M-50Dawsoo + ruzne DIY repro
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Št máj 24, 2018 10:13:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Kocour napísal:
Verze 2 pripravena k testovani,


Vypadá to jako mocný a příjemný nástroj, používáš jej nebo něco jiného. Určitě to bude vhodný doplněk k MicroCapu Wink



vituix-1.png
 Description:
 Filesize:  217.81 KB
 Viewed:  184 Time(s)

vituix-1.png



_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Kocour
Hifista - zaslúžilec


Založený: 07 február 2008
Príspevky: 797

PríspevokZaslal: Št máj 24, 2018 10:23:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Puzivam pouze Vituix. Vyuzivam i jeho nastroje jako Merger a Diffraction. Po necem takovem jsem od zacatku sel, all in one, bez nutnosti nekolika sw.
Pro simulace basaku podle TS pouzivam Bastu, kde je mozne pridat i bafflestep a vyhybku, tzn vidim skutecny prubeh, jak bude potreba kompenzovat hrb zpusobeny vyhybkou atd.
Na mereni REW, jedu dvoukanalove s ocesanym Arta boxem. Tady neni co resit, to je proste parada, zadne cachry s prvnim vzorkem, jasne je videt pohyb impulsu na casove ose pri zmene pozice mikrofonu, nebo pri mereni ruznych repro v bedne. Moznost ulozit celou session, tzn v tom ulozim 3x10 horizontalnich mereni pro cele tripasmo v jednom mdat souboru, nejake NF. Pak to zpracuju, a dvema kliknutimi vygeneruju kompletni sadu FRD. Vzdy se lze tedy vratit k originalnim merenim.

_________________
HTPC + RME ADI-2 DAC + Yamaha M-50Dawsoo + ruzne DIY repro
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Št máj 24, 2018 16:52:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Ten SPL Tracer je geniální nástroj, dají se tak použít stará měření impedancí a frek. char., která existují jen jako obrázky Thumbs up
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Št máj 24, 2018 16:58:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Jasně, a zpoždění mezi reprákama v konkrétní bedně si změříš tou šuplerou Thumbs up
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Št máj 24, 2018 17:49:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokiaľ som dobre čítal manuál k Vituixu, tak by sa mali dať simulovať aj mimoosové charakteristiky a tiež aj simulácia frekvenčných priebehov pre rozličné pozície mikrofónu. No... povedzme že sa to robiť dá, inštrumentárium ktoré má Vituix v sebe to umožňuje. Ale slušné meranie predčí všetky tieto teoretické úvahy a ja by som tak bedne nikdy nenavrhoval (a samozrejme je menej pracné merať ako simulovať.). Kimmo vyrobil skvelý nástroj pre konštruktérov, ale sú tam aj určité úskalia. Napr. som si pozrel demonštračné video, ako Kimmo spracováva namerané údaje (mimochodom pracuje v ARTE). Meranie prebieha automatizovane a je to podstatne rýchlejšie ako to robiť manuálne. Problém ani nie je tak v tom že sa to robí automatizovane (to je super!) ale v spracovaní dát. Kimmo totiž spracováva namerané impulzky bez toho aby rozlíšil časové diferencie medzi jednotlivými meraniami. Zadáva totiž jednotné okno pre všetky merania a potom generuje z impulziek frekvenčné priebehy (to by bolo v poriadku). Nkonieca pomocou excess phase nastavuje výpočet fázy pre všetky merania naraz. Ono by to šlo, ale vždy len pre jeden meraný uhol. Totiž skoro nikdy sa nepodarí postaviť bedňu do "referenčného" bodu tak, aby sa časovo základné merania nerozchádzali. Ten kto to robil s väčšou bedňou mi určite potvrdí, že to je problém. To je ale postup, ktorý väčšina konštruktérov nebude používať a aj na meranie sa dnes veľmi často používa REW (ja ho príliš nemusím) a tam to neplatí. U Vituixu je výhoda to, že všetko je v jednom balíku a bez problémov a behania do druhých programov sa dá vytvoriť (teoretický) obraz toho ako sa asi sústava bude správať. Ja napr. využívam Vituix aj k návrhu ozvučníc pre woofre. Vygenerovaný priebeh sa dá upraviť o baffle step a samozrejme je možné simulovať aj vplyv filtra a preto Bastu skoro vôbec nepoužívam. Pozitívom je pripravovaná zmena zadávania schémy, ale ja som si už na pôvodný spôsob zvykol a nerobí mi to problémy. Je to trochu kostrbaté ale dá sa. Pre amatérskych bastličov je Vituix vhodný najmä pre generovanie priebehov woofrov z nearfieldových meraní a jednoduchého prepočtu baffle stepu a pripájania na farfield meranie. Tam je Vituix naozaj výborný.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Št máj 24, 2018 18:50:51    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
Jasně, a zpoždění mezi reprákama v konkrétní bedně si změříš tou šuplerou Thumbs up


Pozice repráků (XYZ) se zadává jako parametr.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Št máj 24, 2018 18:57:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Aha. A ty hodnoty se zjistí jak? Šuplerou?

(Neříkám, že to nejde. Ale jde to i spolehlivěji.)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kocour
Hifista - zaslúžilec


Založený: 07 február 2008
Príspevky: 797

PríspevokZaslal: Št máj 24, 2018 19:03:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Ty souradnice v XYZRT se nezadavaji, pokud ma vse clovek jiz v mereni. Ja to ponechavam 0. Ismo vysvetloval k cemu to je, ale moc jsem to nepochopil. Teda trochu, ale nemam pro to uziti.
_________________
HTPC + RME ADI-2 DAC + Yamaha M-50Dawsoo + ruzne DIY repro
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Št máj 24, 2018 19:06:52    Predmet: Odpovedať s citátom

K tomu musíš mít hlavně šupleru Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
RK3
Hifi obsluha


Založený: 31 júl 2015
Príspevky: 14

PríspevokZaslal: Št máj 24, 2018 21:36:37    Predmet: Odpovedať s citátom

A stupnici na šupleře rovnou v decibelech a nonius by to doladil na desetinky přesně a odpadly by taky ty nepřijemné hrbolky a vlnky a špičky, které tam stejně nikdo nechce vidět...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št máj 24, 2018 22:38:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak a teď vážně. Vzdálenost reproduktorů na čelní desce změřím nějakým metrem (šuplera asi stačit nebude). Ale ve směru kolmo k desce není jasné, který bod membrány by se měl měřit a proto musím zpoždění mezi reproduktory měřit mikrofonem. Nejlépe tak, že za zpoždění prohlásím korekci, která srovná průběh fáze v užitečném pásmu pro daný reproduktor (přibližně) do nuly a pro určitou vzdálenost mikrofonu od čelní desky. Pravda, na to budu potřebovat tu šupleru.


P17REX_Delay.png
 Description:
 Filesize:  22.67 KB
 Viewed:  129 Time(s)

P17REX_Delay.png



_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Št máj 24, 2018 22:57:52    Predmet: Odpovedať s citátom

V praxi se to zcela běžně a zdaleka nejjednodušeji dělá tak, že veškerá zpoždění mezi reproduktory zahrneš prostě do měřených fází, tj. nijak explicitně to nevyčísluješ, stejně jako pak nic neměříš ani metrem, ani šuplerou. Stačí mikrofon a úplně se bez těchto starostí obejdeš. Samozřejmě musí se to pak jen měřit tak, aby tam ta zpoždění byla korektně zahrnuta, což většina software, který se používá, bez problému umožňuje. Simulátor výhybek pak jednoduše používá fázové charakteristiky, ve kterých je to zpoždění už zanesené, bez potřeby jakéhokoliv čachrování s pozicemi reproduktorů. A samozřejmě to taky znamená měřit to všechno dostatečně daleko, tj. kde se ta vzájemná zpoždění s další vzdáleností od bedny už příliš nemění, aspoň vůči vlnovým délkám (resp. tedy periodám) na dělících frekvencích, ale to už nebývá nijak kritické.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št máj 24, 2018 23:24:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Jasně, to znamená že všechna měření se provedou při jedné poloze mikrofonu. Ale pokud bych měřil v blízkém poli v ose reproduktoru každý reprák samostatně, tak musím mikrofon poměrně přesně umístit do definované (vždy stejné) vzdálenosti od čelní desky.
To se může hodit například když nemám všechny repráky po ruce najednou nebo chci v simulaci porovnávat různé varianty osazení. (?)
To blízké pole má své výhody, nemusím řešit odrazy a můžu měřit libovolně hluboko. Nicméně vzniká tam určitá chyba, zejména pro velké průměry repro (okraj membrány je jinak daleko od mikrofonu, než střed.)
Otázka je, jak moc to vadí.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Pi máj 25, 2018 04:53:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Pro návrh výhybky není samotné měření v ose reproduktoru moc užitečné, a abys správně naměřil vyzařovací diagramy a vůbec všechno, co se na té bedně děje, musíš jít s mikrofonem prostě dostatečně daleko. A to znamená měřit ideálně někde v hale s bednou ve vzduchu, to se nedá nic dělat. Můžeš se to samozřejmě snažit různě šidit, ale nemá smysl si nalhávat, že to tak bude stejně dobré nebo že si budeš moct být výsledkem stejně jistý. Dokážu si nicméně představit, že třeba basák u třípásmovky k tomu pak jde "připlácnout" zvlášť, jelikož tam vstupují do hry už jevy víceméně předvídatelné, když má člověk nějaké zkušenosti (a možná je to tak nakonec i výhodnější a asi bych to tak dnes už dělal). Ale od středů výš není IMO žádný důvod nedělat to pořádně. Pak to lze zvládnout při troše snahy i doma ve větším obýváku.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
hifi0
Nádejný hifista


Založený: 27 január 2013
Príspevky: 53

PríspevokZaslal: Št december 06, 2018 23:12:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahojte, mal by som otazocku. Skusam tento program a ucim sa v nom robit, dnes som si skusil SPL TRACE ale neviem kde robim chybu. Stiahol som si origo data z menica :
http://www.daytonaudio.com/index.php/loudspeaker-components/loudspeaker-drivers-by-series/reference-series/rs100-4-4-reference-full-range-driver-4-ohm.html[/url]
a potom som si spravil vlastne SPL + OHM TRACE. Vysledok je taky ze moje tracovane SPL je o -8dB dole oproti originalu.
Rolling Eyes






_________________
AKAI AM-69
AKAI CD-69
CANTON ERGO SC-L
KIMBER KABLE 4PR Bi-Wiring
SAMSUNG LE-55B651
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
hifi0
Nádejný hifista


Založený: 27 január 2013
Príspevky: 53

PríspevokZaslal: Pi december 07, 2018 10:10:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Uz som na to dosiel, v ose Y dB som zle oznacil uroven dB. Rolling Eyes
_________________
AKAI AM-69
AKAI CD-69
CANTON ERGO SC-L
KIMBER KABLE 4PR Bi-Wiring
SAMSUNG LE-55B651
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist