Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Historicky pracovny modul BVaudio
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zosilňovače
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut január 12, 2010 21:40:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Je vhodné obísť výstupné tlmivky, pričom zostane len 2x rovnaký Busherot RC?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut január 12, 2010 23:52:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Zatiaľ na vonkajších svorkách cez dve výstupné tlmivky (bez nich by to bolo asi užšie). Budiaci zosilňovač 2pól a budený - meraný zosilňovač je 1pól s BD249C/250C. Vybudený na 10kHz tesne pod limitáciu do 8ohm a aj 1uF paralélne.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: St január 13, 2010 08:06:32    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
pre CFP (produkuje vyššie harm. ako EF koniec) jednoznačne dvojpól. kompenzáciu. Potom to (harmonické) s kmitočtom klesá.


Hlavní problém je nárůst zkreslení při poklesu amplitudy výstupního napětí, při vstupu 0,1Vp, tj. výstup cca 1,28Vp je to katastrofa, a pomůže jedině zvýšení klidového proudu, pokud mluvíme o verzi s dominantním pólem.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: St január 13, 2010 08:24:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Bohužel problematická je i 2-pólová kompenzace. Viz přiložený obrázek. (Aby nedošlo opět k nedorozumnění v odečítání veličin z grafu, napsal jesem k tomu vysvětlivky v češtině).

Při volbě tzv. "optimálního klidového proudu" pro CFP podle Selfa je tam při menších výstupních napětích, která přesně korespondují s běžnou poslechovou hlasitostí, výrazné přechodové zkreslení - zpětná vazba není všelék a nestačí jej "zadupat", a to ani opticky.

Jedinou možností je opět zvýšit klidový proud, na cca 200mA

Base stoppery by byly jen nic neřešící, kosmetická úprava.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: St január 13, 2010 08:43:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Pro srovnání simulace zkreslení pro 10kHz a stejnou amplitudu výstupního napětí pro zesilovač Big Brother.

Nízké harmonické (2. a 3.) jsou o něco vyšší, ale vysoké jsou v amplitudě nižší a jdou rychle dolů.

Je to důsledek:

a) menšího stupně zpětné vazby (nedochází k takovému vytlačení energie do vysokých harmonických)

b) vyššího klidového proudu

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5932
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: St január 13, 2010 12:07:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Merania, nie simulácie, ktoré sem dal jmd (10kHz, -25, -30dB) sú dosť odlišné od simulácie, pokiaľ ide o rozvoj harmonických.. Čo je bližšie realite? A ešte raz to zopakujem, je to staré viac ako 10rokov a CFP nepoužívam (ani do A triedy Smile) .
A simulácie mne ukázali toto:
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St január 13, 2010 14:29:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Teraz mi to ešte len bude vŕtať hlavou, prečo to je v reále tak. Wink

Používam správny prístup k meraniu, keď výkonový odpor 8ohm záťaže doplním v sérii o malý snímací odporom cca 0,2ohm (delič 8-0,2ohm)? Na tomto odpore snímam signál pre spracovanie v zvukovej karte PC.

Je lepšie pracovať s plným rozsahom signálu snímaného na záťaži 8ohm a ten priviesť na samostatný nevýkonový delič tesne pred vstup do zvukovej karty PC? Na deliči 39k-1kohm potom však nedosiahnem tak nízky výstupný odpor.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
babaudio
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 867
Bydlisko: Jablonka

PríspevokZaslal: St január 13, 2010 19:05:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja používam priechodzí zťažovací odpor BNC 50R a predradný odpor 910R (470R).
Hlavne to musí byť dokonale tienené, a -In spojený natvrdo s GND BNC na konci kábla. Za tým 50R a cez redukciu BNC - zdierka pre banán pripojený 910R.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St január 13, 2010 20:27:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Rovnaké podmienky merania len ešte pred výstupnými tlmivkami (viď obr. vyššie). Elipsa a kružnica je vďaka menšiemu výstupnému odporu málo nižšie.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Št január 14, 2010 22:37:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Signál za VAS (bod č. 20) v porovnaní so zaťaženým výstupom...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Št január 14, 2010 22:52:08    Predmet: Odpovedať s citátom

100kHz... tie isté podmienky, len musím rýchlo jednať, lebo mi už horí odpor v RC filtri - Buscherot .
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Pi január 15, 2010 10:09:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Už som myslel že budem lúskať výkonové tranzistory do vlákna čo založil babaudio o rozmeroch čipov Embarassed

Včera večer sa triasol 400VA toroidný transformátor v A1. Z mojej nedbanlivosti - nepozornosti som vyťahoval signálny kábel od PC z konektoru pri zapnutom A1. Asi som stratil zem v plnom výkone bez vstupného RC a chladič na 60*C. MJL21193/94 to udržali, možno vďaka prúdovým a anti saturačným ochranám. Akurát maličkosť ako emitorový sledovač (myslím že pechod BE) pred VAS, 33 ohmovým odpor zhorel v emitore VAS a v Busherete trochu dymu z odporu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
babaudio
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 867
Bydlisko: Jablonka

PríspevokZaslal: Pi január 15, 2010 11:46:03    Predmet: Odpovedať s citátom

jmd napísal:
Už som myslel že budem lúskať výkonové tranzistory do vlákna čo založil babaudio o rozmeroch čipov Embarassed

Včera večer sa triasol 400VA toroidný transformátor v A1. Z mojej nedbanlivosti - nepozornosti som vyťahoval signálny kábel od PC z konektoru pri zapnutom A1. Asi som stratil zem v plnom výkone bez vstupného RC a chladič na 60*C. MJL21193/94 to udržali, možno vďaka prúdovým a anti saturačným ochranám. Akurát maličkosť ako emitorový sledovač (myslím že pechod BE) pred VAS, 33 ohmovým odpor zhorel v emitore VAS a v Busherete trochu dymu z odporu.


škoda, MJL21193/94 ešte v zbierke nemáme Laughing Laughing Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5932
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi január 15, 2010 13:57:51    Predmet: Odpovedať s citátom

2 jmd
Dostal sa mi do rúk koniec, ktorý som spáchal pre priateľovho syna pred 10rokmi z tých modulov A1. Urobil som pár meraní, nie je to také hrozné, lepšie ako simulácie a doterajšie merania. Rozdiely v schéme: odpory 15k namiesto 10k z báz tranzistorov poistky do napájania, vyhodené prídavnú tranzistory v poistke, takže jednoduchý V/I limiter, jednoduchá kompenzácia, nie TPC. Konce MJL21193/94. Je to aj inak zemnené a je to dual mono, každý kanál a samostatný zdroj aj trafo.Všetky merania do 8ohm s deličmi, "pozadie" bez deliča pri skratnutom vstupe. Je to úplne bez vstupného filtra, takže je vidieť dosť artefaktov z loopbacku počítača, ktoré nie sú harmonickými vstupného signálu (a IMD produktov z týchto kmitočtov).


Naposledy upravil BV dňa Pi január 15, 2010 14:28:13, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5932
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi január 15, 2010 13:59:42    Predmet: Odpovedať s citátom

pokračovanie..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5932
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi január 15, 2010 14:02:50    Predmet: Odpovedať s citátom

...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Pi január 15, 2010 14:22:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Ďakujem pekne, pozriem sa na to.

Tiež napájam A1 z jedného 400VA toroidného trafa so samostatnými vinutiami na kanál - takže dual mono.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Pi január 15, 2010 17:52:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Je to v podstate zásadný rozdiel. Prosím Vás mohli by ste spraviť foto zhora na PCB, prípadne aj vnútorného osadenia A1.

Na doske je veľa možností osadenia filtračných kondenzátorov a vedení signálovej zeme. AGND od vstupu vediem ponad dosku samostatným vodičom až k výstupu a potom popri napájacích a hlavných GND vodičov vedľa seba v páse k hlavným filtračným kapacitám.

Jeden prípad AGND sa mi nezdá, ale zas na ruhej strane je to veľmi malý prúd. Je to odpor R16 22kohm opretý o AGND. Konkrétne v deliči C5 47uF o kladné napájanie a R17 10kohm o bázu prúdových zdrojov.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Pi január 15, 2010 18:13:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Zopár pracovných záberov pre prehľad...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5932
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi január 15, 2010 20:37:55    Predmet: Odpovedať s citátom

jmd
Fotku neurobím, už je to u majiteľa Je dobrým zvykom dráty od napájania a k reproduktorom skrútiť. Od zdroja (od hlavných elytov) priviesť k doske 3 skrútené dráty (+,-,GND) k bodom na doske. Odspodu PCB prepojiť silnejším káblikom(čo najkratším priamo, pod doskou)od výkonovej zeme (bod GND , kde je prívod od napájania) k AGND pri vstupe. Žiadny ďaľší spoj od AGND k zdroju! Od druhého bodu GND a výstupu pre repro dvomi skrútenými káblikmi k reprosvorkám, kolmo od dosky hore a potom "zalomiť" k svorkám. Od vstupu tienený káblik k vstupnému konektoru, viesť ďalej od silových vodičov. Krabica (aj chladiče) musí byť spojená na signálovú zem, nemôže plávať, Pretože konce sú galvanicky odizolované (dual mono), najlepšie priamo na vstupnom konektore pripojiť signálovú zem (cez odpor 10R) na krabicu. Viac povie trochu upravený obrázok zo začiatku vlákna.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: So január 16, 2010 11:00:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Ďakujem veľmi pekne,
Viď môj obrázok A1_PCB_GRID vyššie...
Vyskúšam viesť ten zelený káblik AGND popod PCB a pripojiť ho na PCB k tomu bielemu od reproduktorov a k žltému hlavnému GND od zdroja. Potom k zdroju pôjdu tri GND vodiče v páse prestriedané so silovými +/-. Na takom krátkom kúsku sa to zle krúti - motá, myslím že by to bolo skrútením horšie.

Vyrábam si konektor do PC zvukovky so zabudovaným deličom. Aký pevný pomer odporov používate? Alebo používate viac volieb pomocou prepínača a až potom krátky káblik do PC? Alebo prípadne symetrický aktív až potom do PC?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: So január 16, 2010 14:25:46    Predmet: Odpovedať s citátom

babaudio napísal:
Ja používam priechodzí zaťažovací odpor BNC 50R a predradný odpor 910R (470R).
Hlavne to musí byť dokonale tienené, a -In spojený natvrdo s GND BNC na konci kábla. Za tým 50R a cez redukciu BNC - zdierka pre banán pripojený 910R.


Prosím Ťa ako sú zaťažiteľné tie odpory? Na 910 resp. 470ohm odpor máš viac ako 1W resp. 2W. Druhá otázka ako ich máš zapuzdrené v konektore, alebo použiješ punčochu či prídavnú krabičku?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
babaudio
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 867
Bydlisko: Jablonka

PríspevokZaslal: So január 16, 2010 16:30:03    Predmet: Odpovedať s citátom

910R mám len 0,6W Embarassed , takže pri 20V je na nom 0,4W.
50R je priechodzý zaťažovací odpor s BNC konektormi na oboch koncoch z generátora Tesla BM492.
Na BNC vstupe 50R nám redukciu BNC / banán a do nej je tesne priťiahnutý 910 R.

Od teraz namiesto 910R budem používať 2K7//2K7//2K7 = 900R Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: So január 16, 2010 17:22:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Akurát som si uvedomil že používaš 3 ohm záťaž. Takže sa dostaneš hravo cez 100W s 20V na záťaži .

Hranica s horúcimi 3x0,6W odpormi bude 40Vrms, ... ale predsa vlastne nebudeš tlačiť výkon 533W do 3ohm, a vlastne ani do 8ohm (200W). Tam ti tvoje zosilňovače ešte nedorástli Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: So január 16, 2010 23:31:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Došiel som na jednu chybu, ktorá podstatne zhoršovala meranie. Stratil som kontakt na invertujúcom (-) póle symetrického vstupu do PC zvukovej karty. Takže bol v lufte alebo na nedefinovateľnom kontaktnom odpore. Nebol však podľa správnosti opretý o zem v meracom bode, tak aby aspoň niečo odčítal čo sa na trase nachytá do meracej slučky.

Uvádzam opakovane pozadia s deličom v konektore 10k//220ohm.
V prvom prípade je odpojený PC generátor a skratovaný vstup zosilňovača.
V druhom prípade rovnako skratovaný vstup zosilňovača ale zároveň aj pripojený PC generátor bez signálu. Pri tomto meraní sa znovu objavil hrebeň - sukýnky Crying or Very sad
V treťom prípade som prehádzal sieťové káble...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ne január 17, 2010 11:50:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Pripojil som AGND zelený káblik priamo na dosku zosilňovača do bodu hlavného GND od napájania a reproduktorov. Žiaľ napriek tomu neviem dosiahnuť tak dobré výsledky ako má BV a ani tie čo vychádzajú zo simulácie. Zásadná zmena nastala len po spájkovaní invertujúceho vstupu zvukovky v PC priamo na GND záťaže.
Mám k dispozícii posledné 3 dni demo SL tak som spravil revíziu niektorých meraní. Na A1 s 1polovou kompenzáciou a BD249C/250C som vykonal záťažové meranie 8, 4, 4ohm // 1uF na 10kHz a 10+11kHz pri 90W tesne pod plným výkonom.


Naposledy upravil jmd dňa Ne január 17, 2010 11:54:59, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ne január 17, 2010 11:54:25    Predmet: Odpovedať s citátom

IMD a záťažový test tesne pod plným výkonom 8, 4, 4ohm // 1uF...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ne január 17, 2010 11:58:45    Predmet: Odpovedať s citátom

pri nižšom výkone -10dB...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ne január 17, 2010 12:13:14    Predmet: Odpovedať s citátom

obligátny 1kHz...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ne január 17, 2010 12:20:21    Predmet: Odpovedať s citátom

obligátny 1kHz druhý kanál s MJL a 2 pól...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zosilňovače Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalšia
Strana 5 z 7

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist