Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Historicky pracovny modul BVaudio
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zosilňovače
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ne január 17, 2010 12:33:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Teraz ešte na záver vyskúšam osadiť rýchlejšie a lineárnejšie koncové tranzistory MJL4281/4302 na mieste jedného pôvodného kanálu s BD249C/250C a 1pól.
To už bude asi konečná v skúmaní A1.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ne január 17, 2010 13:36:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Jarek Nohavica ma na A1 baví Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut január 19, 2010 00:27:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Mám to ešte stále rozložené na stole aj keď už pri reprákoch a počúvam. Stále ešte dumám čo by sa pre to dalo spraviť a ak s tým už neotravujem...

Ešte jedna jednoduchá úprava, zaradiť 100k ohm, krížom cez Cdom alebo 2pól vo VAS Question
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5938
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ut január 19, 2010 06:56:24    Predmet: Odpovedať s citátom

10xviac , 1Mega..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut január 19, 2010 08:07:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Ďakujem.
Stále ešte hľadám rozdiel v zapojení aby som dosiahol porovnateľný výsledok. Prosím Vás chýba alebo nechýba zapojenie plast kapacít cca 100nF v napájaní vstupných obvodov viď foto A1_PCB_GRID?

Nechcem vstupovať do Vašej kuchyni, len sa hrám. Tipnem si však, že by ste dnes okrem EF konca zvolili aj kaskódu vo VAS Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut február 02, 2010 22:00:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Nebolo času sa hrať so zosilňovačom, hoci už súčiastky mám v skrini. Na druhej strane som našiel podobne postihnutého maníka na podobnú tému Wink

http://www.diyaudio.com/forums/solid-state/160061-slones-11-4-blameless.html
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Pi február 26, 2010 22:39:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Piaty element šťastlivo odhalil záhadu pôvod 3. harmonickej v spetnoväzobnom 1206 smd 10k odpore...

http://www.diyaudio.com/forums/solid-state/160061-slones-11-4-blameless-13.html#post2100100
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: So apríl 10, 2010 11:14:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Prosím Vás mám na výstupe po jednom incidente trvalo DC napätie 240mV. Zle sa to pájkuje a rozoberá, tak ak môžem sa s Vami poradím.

Normálnym meraním multimetrom (dida alebo ohm) vo vypnutom stave zosilňovača nie je na ňom nič podozrivého. Mám však podozrenie na Q7 vo VAS. Jednak mi tečie vyrovnávací prúd z dif. zos. vo výške 1,9mA smerom na VAS (buď Q7/BE alebo ochranným Q8/CE pričom jeho predpätie je 260mV na BE).
Na Q7 som zameraný kvôli prúdu emitorovým odporom R9 kde tečie vyšší prúd (o IBE=2,5mA + ICE=5,3mA) než náprotivným zrkadlom Q11 (ICE=5,6mA) vo VAS a rovnako prirodzenou cestou cez Q9 tranzistoru predpätia koncov (podobne meriam ICE=5,3mA).

Ďakujem veľmi pekne za radu ak Vás napadne niečo jasnejšie než je moja úvaha o Q7.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5938
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: So apríl 10, 2010 11:58:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Ak cez prúdový zdroj VAS tečie o 2mA menej ako cez emitor tranzistora KF469. tak to vyzerá na vadu tej KF 469. Tie 2mA sú presne rozdiel prúdov dif. vstupu, takže to vyzerá, že to tečie cez BE Q6 (Q6 bez zosilnenia-vadný) do báze Q7 ("nakopnutý"). Rozobrať, zmerať, inak to nepôjde.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: So apríl 10, 2010 22:49:40    Predmet: Odpovedať s citátom

BV ďakujem pekne za rýchlu reakciu, aj keď nakoniec bol vynný ochranný tranzistor Q8, mal prepečenú obojsmerne CB multimetrom 600mV a prechod BE bol mŕtvy.

Táto trojica tranzistorov to po limitnom zabratí nadprúdovej ochrany vždy schytá. Q8 vždy do kremíkového neba, Q6 občas a Q7 vždy prežila aj keď R9 niekoľko krát už uhorel. Pravdou je, že neviem či už Q7 nebola postupne nahlodaná.

Q8 odstránim nadobro a doplním antisaturačné diódy v anti paralélnom zapojení do dif. stupňa. Zajtra má byť ešte škaredé počasie tak sa s tým budem ešte hrať.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5938
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ne apríl 11, 2010 06:34:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Q8 vyhodiť a paralelne k D1 daľšiu 1N4148 s opačnou polaritou.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po apríl 19, 2010 23:29:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak a mám čo riešiť Cool
Vymenil som koncové tranzistory za rýchlejšie MJL4281/MJL4302 + spomínané úpravy ochrán, len na 1MOhm vo VAS som zabudol.
Symulácia upozorňovala, že to bude kmitať. Samozrejme, že to s týmito tr. aj kmitá. Nie nejako výrazne, 2Vp-p na 5MHz. Zaujímavé je že kmitanie sa objavilo len v úvrati kladnej pólvlny signálu. Prosím naznačuje to niečo?
Laborku vždy robím len v jednom kanáli, t.j. s 2p. komp aby som vedel porovnávať prípadne sa vrátiť. V tomto prípade spravím ešte výmenu tr. aj v pôvodnom kanali s BD249C/BD250C. Uvidím potom či to nebude stabilnejšie s 1 pól. komp.
Lan tak nástrelom - s kondenzátorom 1nF po ruke to viem tlmiť v mieste budičov koncov, báza voči napájaniu. Ale takto to nechcem riešiť, hoci aj s menším kondenzátorom. Dávať tam rýchle tranzistory a potom ich tlmiť. To už radšej sa vrátim k robusnejším koncom MJL21193/MJL21194.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po apríl 19, 2010 23:32:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Ešte jedna indícia ktorá môže čo to povedať, prípadne naznačiť, kde hľadať riešenie. V tvrdej limitácii sa to správa s výrazným odtrhom.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po apríl 19, 2010 23:47:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Problematická schéma s rýchlimi tr...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5938
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ut apríl 20, 2010 06:06:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Pridať tým rýchlym koncom base stoppery (cca 3.3ohm), naopak pri budičoch zrušiť R26, R47 (tam vidím náznak, 0R) premostiť Q9 kapacitou cca 100n.. No a nakoniec, zmeniť topológiu konca z CFP na EF Smile ,rýchle zatváranie koncov pri CFP je problematické. Už na začiatku som písal, že je to slepá cesta...
Alebo to nechať ako bolo, a neriešiť to. Mercedes z toho nebude.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut apríl 20, 2010 12:41:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Ten zvláštny odtrh z limitácie naznačuje špatné odbudzovanie koncov?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20455

PríspevokZaslal: Ut apríl 20, 2010 12:58:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Bohdane, ten zesilovač se má stát Tvým "hlavním"? Pokud ne, tak ... Wink

Navíc odtrh z limitace v rozkladu 10us/d je IMO zcela nepodstatný (pro zvuk).

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5864
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Ut apríl 20, 2010 13:03:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Tipoval bych to na saturaci budicu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut apríl 20, 2010 22:07:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Dakujem za pomoc. Tie predradene bazove odpory budicov som premostil ako prve, no bez napravy. Vlasne je to lepsie pri budeni 100kHz. Teraz som skusil premostenie Q9 kapacitou 100nF. Sposobilo to vsak necakane ostre prechodove skreslenie. Zaujimave je ze sa nestabilita - kmitanie prejavuje len v kladnej polvlne, v rozsahu vystupneho napetia od 10Vp-p a len pod zatazou.
Base stopper v bazach koncov este na chvilu odlozim. Totizto sa tam deju javy ako napriklad stabilizuje sa to ked sa dotknem pinzetou baze budica a zaroven sa opieram o uzemnenu skrinu. To iste zabezpeci obdobne zapojeny kondenzator 100nF o skrinu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut apríl 20, 2010 22:20:59    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA bavi ma to, zatial sa len ucim a trenujem;-)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut jún 22, 2010 19:40:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Môžem poprosiť napísať pár viet, ak sa Vám bude chcieť niečo čo Vás v tejto súvislosti napadne alebo zdielať podobnú skúsenosť.

Po dvoch mesiacoch som si našiel znovu čas na laborovanie, ktorého záverom je že neviem zvládnuť v tomto CFP zapojení MJL4281 a MJL4302. Začne to kmitať na 10MHz, ale až na to siahnem - poklepem po súčiastkách v kritickej oblasti. Rovnako týmto spôsobom kmitanie viem vypnúť.

Schéma a zapojenie viď vyššie v príspevkoch 105806 a 105807.

base stoppery postupne = 0, 2,2ohm a nakoniec 4,4ohm. V závere som vynechal aj R12=15ohm, vtedy sa to začalo správať tak, že kmitanie viem aj vypnúť.

v obrázkoch použitý delič 1:10 (t.j. 800mV a 40V)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut jún 22, 2010 19:45:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Jednopólová kompenzácia sa správa horšie ccA X2 a bez base stopperov v koncových tranzistoroch. Inak všetko narovnako...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
babaudio
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 867
Bydlisko: Jablonka

PríspevokZaslal: St jún 23, 2010 06:24:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Čudujem sa, že to nevyvodíš do koša Laughing Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St jún 23, 2010 08:44:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Kuš Twisted Evil to je moja relaxácia...

Myslím že pôvod oscilácii je v tom CFP. Napriek tomu uvažujem nad - mám ešte rýchle Sanyo vhodné do VAS 2SA1407/2SC3601 http://semicon.sanyo.com/en/ds_e/EN1766D.pdf

Môžem tam dať MJL21193 a MJL21194. S tými je to bez problémov a sú aj robusnejšie. Hoci aj tie rýchlejšie tranzistory si veľa nechali brnkať po čipe.

Inak som sa znovu presvedčil ako je praktické mať všetko konštrukčne ala DPA na hranoloch s odnímateľným chladičom. Pre experimentovanie alebo servis na nezaplatenie. Táto konštrukcia to však neumožňuje, takže tak trochu otrava.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Obšák
Hifista - zaslúžilec


Založený: 08 november 2007
Príspevky: 720
Bydlisko: Moravský Beroun

PríspevokZaslal: St jún 23, 2010 09:52:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Joo,DPAčka jsou fakt dobře vyřešený Smile .Kdysi jsem opravoval nějaký "profi" Tesla zesilovač a i když se říká "nikdy neříkej nikdy" ,tak říkám-tohle už nikdy!!!!!! Hammer
Jo a taky si říkám, proč nerelaxuješ třeba stavbou něčeho lepšího Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St jún 23, 2010 10:00:23    Predmet: Odpovedať s citátom

To podľa mojich predstav je hodne náročné na čas, kdežto toto je len oddychovka, pri ktorej naberám ako také skúsenosti.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5938
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: St jún 23, 2010 14:25:42    Predmet: Odpovedať s citátom

JMD
CFP (100% lokálna NFB) s rýchlymi koncami a budičmi bez spomalenia koncov je prakticky nezvládnuteľná pri B(AB) triede a celkovej NFB, aj to bola jedna z príčin, prečo používam EF a "pomalé" MJL... .
Podľa polvlny, kde sa prejavuje nestabilita použiť base stoppery pred budičmi (asi 100R) a kapacity 220-330pF medzi B a C budičov. Aj keď sa konce spomalia, výhoda lepšej linearity koncov 1302/3281 zostane.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St jún 23, 2010 19:56:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Ďakujem, ale (100ohm + 100pF) som skúšal...

Výrazný vplyv má 1Mohm vo VAS, ktorý som pôvodne zabudol osadiť. Teraz to hoci ešte kmitá ale menej intenzívne a to len pri vybudení do zaťaže, bez záťaže nekmitá.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20455

PríspevokZaslal: St jún 23, 2010 20:25:17    Predmet: Odpovedať s citátom

100pF je málo. Pri CFP jsem u budičů musel používat 470pF.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ne jún 27, 2010 17:44:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Spravil som už všemožné viď schema, ale toho kmitania sa neviem zbaviť.

Kmitanie na 10MHz (pri zaťažení) nezmizne ani keď som omylom zaradil 100ohm+2,7nF B-C budiča. Dostal som sa na limit prenosu a prúdového budenia z VAS, ale kmitanie zostalo rovnako ako by tam ani tých 100ohm nebolo.
330n v báze budiča bol už len posledný zúfalý pokus bez reakcie voči kmitaniu na 10MHz (prui zaťažení). Vznikol však zaujímavý úkaz, na oscilograme je vidieť samostatný prekmit. Bez záťaže sa nachádza na vrchole. Pri zaťažení sa presunie niekde do oblasti prechodu A-AB.

Vychádzami z toho vštkého čo som skúsil, že kmitá vnútorná štruktúra CFP tak ako ste to tu predpovedali - možno nevhodným vedením vodivých ciest alebo súhra púzdier a čipov BD+MJL.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zosilňovače Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalšia
Strana 6 z 7

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist