Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Poslech vs. měření - OT z vlákna Dispre Royal Edition
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, ... 13, 14, 15  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Bojisko / offtopisko
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Slimak
Hifi expert


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 2249

PríspevokZaslal: Po máj 03, 2010 16:46:10    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Výborně, tak do toho.

Máme 2 přístroje s měřenými parametry:

1) frekvenční charakteristika 1Hz - 200kHz/-1dB oba, pro využitelnou výstupní úroveň
2) THD pro využitelnou výstupní úroveň pd 0.001% oba
3) CCIF IMD pod 0.001% oba
4) přeslechy pod -90dB i na 20kHz oba

Přesto: oba hrají jinak, a lze to poznat v nezaujatém testu, kdy se neví, který přístroj je uvnitř krabice (na venek shodné). Mají jiný "charakter" zvuku (přirozenost, vadí/nevadí při velmi hlasitém poslechu, jiný "témbr" nástrojů). O dost jiné podání prostoru, i když naměřené křivky přeslechů jsou zcela totožné. Tak podle jakého měření se kdo bude orientovat?

Chápu, že to někdo nebere, vždyť nemusí. Ne každý slyší stejně, někdo třeba ty rozdíly opravdu neslyší, a pak se může chytat jenom měření. Proč si to ale máme vnucovat?? Pokud si někdo otevřete vlákno s tím, že njlepší zvuk má komponent XYZ s 5532 a bude to prokazovat měřeními, bezva. Určitě se s ním nebudu v takovém vlákně dohadovat. Jen si udělám obrázek o tom, jaké má zkušenosti.

Jakým obdobím, jaké autority? O pár příspěvků výše máte nezaujatý poslechový názor.


Skúsim vecne :

Pokiaľ sú tie prístroje tak ako popisujete, teda nevie sa čo je to zač a pri takomto teste sa poslucháči zhodnú že A je lepší než B, je to o dosť objektívnejšie než keď sa vie čo sú to za prístroje. O tom bez debaty, pokiaľ nie sú poslucháči nijak ovplyvňovaní. Tu by som nemal problém súhlasiť, že áno, aj keď majú rovnaké merania, každý hrá inak a jeden z nich je lepší.
Je tu jedno "ale", skúsim to vysvetliť na konkrétnom mojom prípade. Som bývalý (sic amatérsky, ale predsa) hudobník. Mám hudobný sluch. Teda je vysoká pravdepodobnosť, že viem ako znejú jednotlivé hudobné nástroje (hovorím o prirodzených nástrojoch, nie syntetizátore Smile ) Kúpim si aparát, ktorý vyhovuje mojim kritériám (financie nie sú pre mňa kritérium). Prídu ku mne bývalí kolegovia, teda (dodnes) aktívni hudobníci, disponujúci takisto hudobným sluchom. Teda tiež vedia ako majú znieť hudobné nástroje. No a pustím akustickú hudbu, alebo vážnu hudbu a jeden chlapík povie, brrrr, čo je to za mizerný zvuk a druhý nekecaj, je to dobré. Toto je to, na čo hľadám odpoveď. Prečo to jeden počuje tak a druhý onak, pritom sú obaja hudobníci a teda by mali to vnímať rovnako. Ale nevnímajú. Niečo podobné sa mi reálne stalo.
Preto hodnotenie prístroja len podľa sluchu je pre mňa neobjektívne, inak by to tí dvaja počuli rovnako (či už by bol verdikt blbé alebo dobré, to je jedno).
Netuším podľa akého merania, alebo čo všetko musí byť zmerané a vyhodnotené, aby to dalo obraz o prístroji, to by sa skôr vedel vyjadriť Bv.
Som obyčajný "sluchař" a možno práve pre tieto rozpory, čo som popísal si uvedomujem, že len sluch nestačí. A keď napíšem, že ráno počujem inak ako naobed...a pod. tak neviem, čo si kto pomyslí, ale je to tak.

Tým obdobím som myslel práve to, že boli časi, keď som to súdil všetko práve len podľa svojho sluchu a prišiel brat a všetko bolo inak...tak ako som to už písal. A o autoritách tiež.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Odar
Hifi inventar


Založený: 14 december 2009
Príspevky: 3180

PríspevokZaslal: Po máj 03, 2010 17:08:18    Predmet: Odpovedať s citátom

...

Naposledy upravil Odar dňa Št september 22, 2016 07:32:21, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Guliver
Hifista


Založený: 05 jún 2009
Príspevky: 105

PríspevokZaslal: Po máj 03, 2010 17:26:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Slimak napísal:
Som obyčajný "sluchař" a možno práve pre tieto rozpory, čo som popísal si uvedomujem, že len sluch nestačí. A keď napíšem, že ráno počujem inak ako naobed...a pod. tak neviem, čo si kto pomyslí, ale je to tak.


Samozrejme, že sluch stačí, veď ide hlavne o zážitok počutia a to je individuálny zmyslový vnem. Otázka je do akej miery je sluch vyškolený a to je IMO proces. Niečo ako degustácia vín - chce to cvik a množstvo "odpitého" aby človek dokázal rozoznávať, oceniť a kvalifikovane opisovať jednotlivé atribúty a nuancy. ASi je zbytočné pre neskúseného dať 500 EUR za špičkové víno ak to nedokáže oceniť. A víno tiež nechutí za každých okolností rovnako. Neviem koľkokrát sa mi stalo, že som sa nezhodol s nejakým popredným degustátorom ani s okolo chutnajúcimi. Pre mňa z toho vyplýva, že názor "autority" je len orientačný a aj tak to bude moj sluch počuť po svojom. A čo je najlepšie v danom momente a peňaženku sa musím rozhodnúť najlepšie sám.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Slimak
Hifi expert


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 2249

PríspevokZaslal: Po máj 03, 2010 17:45:21    Predmet: Odpovedať s citátom

To Guliver - bolo to myslené tak, že sluch stačí na to, aby som bol ja spokojný, ale nestačí, aby som pred svetom objektívne povedal "prístroj A je lepší než prístroj B". Pokiaľ ide čisto len o osobnú spokojnosť, tak súhlas.

Ohľadom osobností a autorít - som v hifi čistý amatér. Teda je logické, že potrebujem osobnosť alebo autoritu, skrátka nejakého guru, kto tomu rozumie a dá odpovede. A logicky "tiahnem" k tomu, komu verím. A možnosť veriť niekomu dnes je sakra dobrá vec.

Z čoho mám rozpačitý pocit - bolo tu prezentované DISPRE 2 ako high-end a niečo, čo sa s operákmi dosiahnuť nedá. OK. Ale napr. Dawsoov preamp bol podľa ľudí, čo to testovali lepší. OK, nič sa nedeje. Zrazu nastalo ticho a prišiel iný, tentokrát "naozajstný" high - end. Nerozumiem tomu celkom.

Nebudem už do tohto vlákna viac písať, aj tak sme už odbočili od témy. Každopádne mojim cieľom nie je vyvolať žiadnu "kontroverziu". Povedal som svoje názory. Ďakujem za priestor.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po máj 03, 2010 19:43:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Protože jsem také přispěl k rozpoutání této debaty a byl jsem několikrát zmiňován, rád bych vysvětlil svůj názor tím nejméně kontroverzním způsobem, jak dovedu.

Nebylo by rozumné stavět poslechové hodnocení a měření proti sobě.
V ideálním případě by mělo dojít ke shodě. Pokud se liší, je na jedné straně (nebo taky na obou) chyba.

Na straně měření to může být způsobeno tím, že dostupné měřicí metody nepostihují všechny atributy signálu, které je možné zaznamenat sluchem. Jediná metoda, o které se domnívám, že se z tohoto pravidla vymyká, je diferenční metoda, samozřejmě je-li správně aplikována.

Na straně poslechu (když vynechám obtížnost porovnání komponentů v různých podmínkach bez přímého srovnání) může být problém způsoben tím, že obvykle není použita metoda slepého testu a hodnotící osoby přisuzují různým komponentům rozdílný zvuk, aniž by předtím prokázaly, že je od sebe dokážou rozlišit. Opravdu nemám na mysli úmyslné preferování značky nebo produktu. Člověk může být upřímně přesvědčen, že slyší rozdíl, bez jakýchkoliv postraních úmyslů.

A nakonec, nevěřím, že by nějaký komponent mohl na výstupu poskytovat lepší signál, než je na jeho vstupu. Protože kvalitní předzesilovače se již velmi těsně přibližují ideálu (drát se ziskem), neumím si představit, jak by bylo možné dosáhnout nějakého dalšího zásadního zlepšení. Zejména, když následující články řetězu - koncový zesilovač a reproduktory - pracují v mnohem obtížnějších podmínkách a jsou zatíženy podstatně většími chybami.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
boxer
Hifi expert


Založený: 15 apríl 2008
Príspevky: 1167

PríspevokZaslal: Po máj 03, 2010 22:43:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja hovorím, že zvuk neovplyvňuje nič iné, ako to , čo je jeho nositeľom (signál) ale jeho vnímanie spústa subjektívnych faktorov.

Naposledy upravil boxer dňa St máj 12, 2010 13:20:24, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Frantrax
Tetřev hlušec


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 3010

PríspevokZaslal: Po máj 03, 2010 22:58:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Vody ne moc probádané, řekl bych.
_________________
Omluvte mé hloupé otázky, jsem jen zvídavý tetřev hlušec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po máj 03, 2010 23:26:08    Predmet: Odpovedať s citátom

boxer napísal:

Mám dvě výborně naměřené mašiny a jen jedna z nich hraje dobře...

Když ono se to asi takhle jednoduše říct nedá. Záleží na tom, co se měří, jak se to měří, za jakých podmínek atd.
Při porovnávání dvou přístrojů použít stejnou aparaturu a stejnou metodiku....
Můžu se zeptat, o jaký typ přístroje se jedná ? (Zesilovač koncový, předzesilovač, zdroj signálu ?)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Shimi
Hifista


Založený: 10 apríl 2007
Príspevky: 169

PríspevokZaslal: Ut máj 04, 2010 01:40:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Pěkně se to tady rozjelo, ale patří to do jiného vlákna. Přesto si dovolím několik poznámek.

Jakákoliv zkušenost je nesdělitelná a nepřenositelná, platí to ve víně i v audiu.

Bez uší to nemá smysl, bez měření se obejdeme, to potřebuje hlavně konstruktér.

Kdo nemá naposloucháno na slušném aparátu, bude donekonečna vést podobné neplodné diskuse.

Další věcí o které v celé diskusi nepadla jediná zmínka je nutnost, že smysluplný test MUSÍ probíhat na velice kvalitní nahrávce akustické, nejlépe symfonické hudby. V kategorii přístrojů o které je řeč jsou rozdíly velmi malé, Sabati i Flojdi jsou prima muzika, ale ne na testování.

Slimak napísal:

a jeden chlapík povie, brrrr, čo je to za mizerný zvuk a druhý nekecaj, je to dobré.


to není argument a vysvětlení je jednoduché, nezkušení posluchači. Hudební konzerva není ani nástroj ani hudební těleso. Znám jednoho výrobce, jehož amp při poslechvých testech moc neuspěl, a protože přesto potřebuje prodávat, argumentoval tím, že má dobré ohlasy od svých zákazníků a "jeho posluchači mu rozumějí".

V tomto ohledu byl, alespoň pro mně, velmi poučný slepý test čtyř preampů na setkání loni v Trutnově. Dva TOP profi výrobky z kategorie hájend a dva kousky z dílny PMA. VŠICHNI účastníci testu (cca 15 lidí) slyšeli rozdíl mezi jednotlivými přístroji. Někdo subjektivně menší, někdo i na hranici rozpoznatelnosti (dva soupeři z kategorie ALL BJT), někdo jasnější, ale všichni. Na tom panovala shoda. Ne tak na pořadí na prvních dvou místech. Větším počtem hlasů těsně zvítězil Dispre2 před Pre Standard Two, profi hájend zůstal v poli poražených.

Slimak napísal:

Z čoho mám rozpačitý pocit - bolo tu prezentované DISPRE 2 ako high-end a niečo, čo sa s operákmi dosiahnuť nedá. OK. Ale napr. Dawsoov preamp bol podľa ľudí, čo to testovali lepší. OK, nič sa nedeje. Zrazu nastalo ticho a prišiel iný, tentokrát "naozajstný" high - end. Nerozumiem tomu celkom.


Dawsoov preamp jsem měl nějakou dobu doma a proběhlo srovnání s Dispre2. Můj verdikt je nerozhodně. Na některých nahrávkách o půl délky jeden, na jiných druhý.
Ke konstrukci Dawsoo pre bych chtěl pdotknout že:
Cena použitého materiálu VÝRAZNĚ přesahuje cenu osazeného D2 od PMA, to zaprvé a zadruhé existuje pouze prototyp v jediném exempláři a není to veřejný projekt.

Není použita "standardní" topologie. Takže to jde i s OZ, ale podmínkou je použít velmi nekompromisní řešení a i to má své meze. IMHO se na ně Dawsoo dostal.

S diskrétním řešením se dá jít zvukově ještě dál. Howgh.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20456

PríspevokZaslal: Ut máj 04, 2010 05:32:29    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:

Můžu se zeptat, o jaký typ přístroje se jedná ? (Zesilovač koncový, předzesilovač, zdroj signálu ?)


Psal to v tomto vlákně o kus dříve, i když ne zcela polopaticky.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Slimak
Hifi expert


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 2249

PríspevokZaslal: Ut máj 04, 2010 07:08:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Už je to v inom vlákne, tak môžem prispieť.

To Shimi - citácia z môjho príspevku vyššie

"Prídu ku mne bývalí kolegovia, teda (dodnes) aktívni hudobníci, disponujúci takisto hudobným sluchom. Teda tiež vedia ako majú znieť hudobné nástroje. No a pustím akustickú hudbu, alebo vážnu hudbu a jeden chlapík povie, brrrr, čo je to za mizerný zvuk a druhý nekecaj, je to dobré"

Teda sú to podľa teba neskúsení poslucháči? Možno áno, hrajú len cca 25 rokov, možno sú už z toho hluchí.

Nepadla jediná zmienka o akustickej alebo vážnej hudbe? Odrátaj od tohto riadku 7 riadkov vyššie, voila, čo tam je? Wink

O tom, ako hrá DISPRE 2 nechám meditovať iných. Ak ale má byť kritérium kvality to, že ja napr. v Trutnove (inde....) to počulo x ľudí a z nich to počulo y, že je to dobré, tak mi to príde čisto subjektívne hodnotenie. Presne také isté, ako keď sa robil test u mňa a iní ľudia povedali, že nič moc.

A ešte malá poznámka - počúvanie na "slušnom aparáte" neznamená vôbec nič, pokiaľ poslucháč nevie, ako znejú reálne nástroje.
Výnimkou je snáď elektronická hudba a pod., kde nikto nevie, ako to má znieť, iba tí, čo to v danej chvíli hrajú.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20456

PríspevokZaslal: Ut máj 04, 2010 07:28:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Dovolím si napsat nedávnou zkušenost - před 2 týdny jsem prodal 2. kus pre standard II. Pro zajímavost, bylo to na Slovensko. Se zákazníkem se osobně neznáme, a není to ani člověk, který by se účastnil diskusí zde na slovanetu, nebo jezdil na naše poslechové srazy. Hifi ho evidentně dlouhodobě zajímá, a má velmi slušný audio systém.

Cca po 10 dnech, kdy měl přístroj doma, mi zatelefonoval, a sdělil své první dojmy z poslechu. Mluvil o silných stránkách, a i o případných rezervách, a o zkušenostech s vlivem kabelů na zvuk. Ačkoliv se neznáme, netuším jeho preference, a těžko může být "ovlivněný", s jeho subjektivními dojmy se ztotožňuji, ač je získal na zcela jiné aparatuře, v jiném poslechovém prostoru.

Jsem přesvědčený o tom, že stupeň vnímání zvuku a jeho změn je u různých lidí velmi, velmi různý. Přesto existuje skupina lidí které dobře znám a o kterých vím, že se na jejich úsudek mohu spolehnout, a bude velmi korespondovat s mým vnímáním. Tato množina je evidentně snadno rozšiřitelná, jak ukazuje má poslední zkušenost. Je to otázka vnímání jednotlivce i zkušenosti a tréninku. Vnímání, zkušenost a trénink jsou na fóru nesdělitelné a neposouditelné.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
TomasT
Hifi expert


Založený: 02 február 2007
Príspevky: 1437

PríspevokZaslal: Ut máj 04, 2010 07:32:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Shimi napísal:
V tomto ohledu byl, alespoň pro mně, velmi poučný slepý test čtyř preampů na setkání loni v Trutnově. Dva TOP profi výrobky z kategorie hájend a dva kousky z dílny PMA. VŠICHNI účastníci testu (cca 15 lidí) slyšeli rozdíl mezi jednotlivými přístroji. Někdo subjektivně menší, někdo i na hranici rozpoznatelnosti (dva soupeři z kategorie ALL BJT), někdo jasnější, ale všichni. Na tom panovala shoda. Ne tak na pořadí na prvních dvou místech. Větším počtem hlasů těsně zvítězil Dispre2 před Pre Standard Two, profi hájend zůstal v poli poražených.

Dawsoov preamp jsem měl nějakou dobu doma a proběhlo srovnání s Dispre2. Můj verdikt je nerozhodně. Na některých nahrávkách o půl délky jeden, na jiných druhý.
Ke konstrukci Dawsoo pre bych chtěl pdotknout že:
Cena použitého materiálu VÝRAZNĚ přesahuje cenu osazeného D2 od PMA, to zaprvé a zadruhé existuje pouze prototyp v jediném exempláři a není to veřejný projekt.

Není použita "standardní" topologie. Takže to jde i s OZ, ale podmínkou je použít velmi nekompromisní řešení a i to má své meze. IMHO se na ně Dawsoo dostal.

S diskrétním řešením se dá jít zvukově ještě dál. Howgh.


Ten test v Trutnove si myslim ze byl dost neprukazny, bylo tam strasne moc lidi, bylo to na mne neznamych vecech a mel jsem tak pitome misto, ze to spis byl zazrak. Navic to nehralo zrovna nejlip, alespon ne pro mne. Jinak co se tyce tech operaku, mel jsem doma dve nebo tri ruzne dispre a nikdy jsem si zadne neporidil a dal se rad spokojim s operakem. Navic si vubec nejsem jisty diskretnim resenim a zatim mne o tom NIKDO nepresvedcil.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20456

PríspevokZaslal: Ut máj 04, 2010 07:47:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Co se týče zmíněného Trutnova, tak mně daleko více řekl test u pistole na chatě (pre II, Dispre 2, pre dawsoo).

V Trutnově nebylo jediné poslechové místo, kde by byl jakkoliv zobrazený prostor v nahrávce a kde by existovala lokalizace. Byly to kvalitní velké repro v mizerném akustickém prostředí, a k tomu s nevhodným zdrojem signálu - alespoň během srovnávacího testu preampů.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20456

PríspevokZaslal: Ut máj 04, 2010 07:58:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Tomáši, byl jsem dlouhá léta propagátorem OZ a velmi dlouho strávil jejich výběrem a testy. Před 2 roky jsem změnil názor.

Navrhuji, abychom provedli srovnávací test mého FETového preampu a nějakého Tvého s OZ.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ut máj 04, 2010 08:05:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Kdo nemá naposloucháno na slušném aparátu, bude donekonečna vést podobné neplodné diskuse.
Shimi, ja si myslím, že v prvom rade treba mať "naposloucháno" živú hudbu a nie aparát. Totiž aj ten najdokonalejší aparát je kompromisom a ako taký je zdrojom skreslenia. Myslím si, že som už počul naživo toho dosť veľa a ešte nikdy som nepočul aparát (myslím celý reprodukčný reťazec) ktorý by sa vyrovnal živej akustickej hudbe (elektrická, alebo elektronická ma z tohto pohľadu nezaujíma). Ten kto počul organ alebo symfonický orchester vo fortissime, si to vie predstaviť.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20456

PríspevokZaslal: Ut máj 04, 2010 08:07:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Godz: výborně napsáno.
Současně je poslech reprodukované hudby další, jiná disciplína, a též vyžaduje zkušenost.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
TomasT
Hifi expert


Založený: 02 február 2007
Príspevky: 1437

PríspevokZaslal: Ut máj 04, 2010 08:38:00    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Tomáši, byl jsem dlouhá léta propagátorem OZ a velmi dlouho strávil jejich výběrem a testy. Před 2 roky jsem změnil názor.

Navrhuji, abychom provedli srovnávací test mého FETového preampu a nějakého Tvého s OZ.


Neni problem, snad se nekdy nekde potkame, nicmene nemam preamp, mam komplexni reseni DAC - volume - pre v jedne bedne a neumim to rozdelit. Ja uz k tomu zapojim pouze konce.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5941
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ut máj 04, 2010 09:29:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Ako obvykle, stále sa ignorujú konkrétne otázky a fakt, že aby existoval rozdiel vo zvuku, musí byť aj rozdiel v signále, z ktorého sa ten zvuk v reproduktore tvorí. Inak je to len zbožné želanie a fikcia..
Žiadne objektívne meranie, ani diferenčná metóda, čo je priame porovnanie rozdielu vstup-výstup s prirodzeným hudobným signálom, neukázalo existenciu údajných výrazných rozdielov s vplyvom na signál v akustickom pásme. Reči o dejoch vnútri obvodu sú pekné a majú aj racionálny základ pri konštrukcii, ale výsledok je na výstupe obvodu . Rovnako reči o "glajchšaltovaní" a "správnej " aplikácii diferenčnej metódy sú len berlička (pričom sa takto hovorí o kompenzácii nerovnakého prenosového oneskorenia (samozrejme aj napäťového prenosu) v dvoch vetvách diferenčného obvodu pri meraní, kde pri jeho ignorovaní potom samozrejme vznikajú zložky "skreslenia X" . Lenže v reále pri reprodukcii ide signál len jedným obvodom, ktorý ho len oneskorí o pár ns a lebo us. Nehovorím o strmosti hrany v ns, takýto audio signál neexistuje a na jeho "reprodukciu" bude asi najlepšia ECL logika .. Rovnako reči o skreslení analógového signálu typu ako jitter pri digitálnom signále je bez opory v realite, tieto sktreslenie spôsobujú vznik nových, pôvodne neexistujúcicgh zložiek signálu. Nikto ich neidentifikoval
Ak je výsledkom takéhoto korektného porovnania "ticho" s uchom na reproduktore, tak čo to je vlastne počuť? Tinitus (prípadní postihnutí prosím nech prepáčia..)? Alebo "hlasy"?
Tieto "výrazné " rozdiely okamžite zanikajú aj pri skutočne slepom teste, preto je tento samozrejme nepreukazný... A že sa napr. 5 ľudí pri nejakom stretnutí zhodne na preferencii jedného prístroja? Ďaľších 10 to inokedy a na inom mieste vníma presne naopak. Ani jedno takéto posúdenie nemá výpovednú hodnotu o skutočnej kvalite a presnosti reprodukcie, len o sobných preferenciách, vzťahoch,návykoch na určitý typ (skreslenia) zvuku, momentálnej nálade, zdraví a množstve iných faktorov.
Deklarovanie nejakých zásad , ktoré sú údajne kľúčové pre kvalitu zvuku vyzerá pre laika dôveryhodne(napr. symetria obvodu, je pekná na obrázku v schéme, aj pri simulácii s komplementárnymi, presne rovnakými súčiastkami, ale v realite takétu súčiastky neexistujú a nastupujú problémy s náročným výberom, kmitočtovou nestabilitou -viac pólov- a podobné problémy). Ale súčasné ohodnotenie zvuku zariadenia, ktoré tieto "axiómy" nerešpektuje, slovami "je to vynikající" je mierne povedané rozdvojené. Takže ani jedno takéto tvrdenie nemôžem brať príliš vážne, hlavne pri súčasnej neexistencii jediného objektívneho faktu (ani teoretického predpokladu) ktorý by existenciu skutočných rozdielov (alebo možný mechanizmus ich vzniku) potvrdzoval ..
Takéto spory prebiehajú všade, napr. aj na DIY sa JC a BC málokedy zhodnú. A vo faktickej oblasti, podloženej meraním aj teoreticky má BC jednoznačne pravdu.Ale ako "Horst Fuchs" je JC lepší. A o tom to je.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
boxer
Hifi expert


Založený: 15 apríl 2008
Príspevky: 1167

PríspevokZaslal: Ut máj 04, 2010 10:19:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja hovorím, že zvuk neovplyvňuje nič iné, ako to , čo je jeho nositeľom (signál) ale jeho vnímanie spústa subjektívnych faktorov.

Naposledy upravil boxer dňa St máj 12, 2010 13:20:55, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20456

PríspevokZaslal: Ut máj 04, 2010 10:45:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Zkopírováno sem:

danhard napísal:
PMA napísal:
Ano neexistuje pražádná souvislost mezi THD a "zvukovou kvalitou", samozřejmě s výjimkou případů, kdy se naměří totální průšvih nebo přechodové zkreslení.


Pavle, kdyz v DISPRE2 zatezujes rozkmit, tak se tezko meni vlastnosti zesilovace z hlediska odolnosti vstupu, ale meni se vlastnosti zesilovace z pohledu tvaroveho zkresleni, a to z pohledu THD jeste znacne individalne, jelikoz zalezi na konkretnim osazeni polovodici, nakolik je linearita vyvazena.
Je tam ale slysitelny rozdil, i subjektivne rozdilny.


PMA napísal:
Roman_St naměřil rozdíly typu 0.00045% vs. 0.00043% v závislosti na zátěži či nezátěži VAS. Já takové rozlišení měření nemám, takže jsem někde těsně pod 0.001% a tam nenaměřím nic.

Doufám, že nemusím znovu dávat odkaz na maskování ucha, ev. se zmiňovat o jeho vlastním zkreslení. Tyto hodnoty neříkají absolutně nic.

Zkus uvažovat jiným směrem (charakter šumu, jeho tranzientní modulace? nevím). Ale jsme tu OT, založil jsem na to spec. vlákno:


_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20456

PríspevokZaslal: Ut máj 04, 2010 11:04:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Nápověda zní: Comodulation Masking Release (CMR)
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Slimak
Hifi expert


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 2249

PríspevokZaslal: Ut máj 04, 2010 11:04:35    Predmet: Odpovedať s citátom

boxer napísal:
Jen bych chtěl ještě malou doušku. Po předvedení téhož na BP a reakcí tamějších posluchačů (bohužel jsem nebyl na BP) a jejich osobní interpretaci při osobním setkání,jsem nabyl dojmu,že zdaleka neslyším jinak než oni.


Krásny príklad subjektivity. Tiež som nebol na BP ale bol som s ľuďmi, čo tam boli. A rovnako jsem nabyl dojmu, že zdaleka neslyším jinak než oni.
Tak a kde je objektívna pravda? To sa môžme doťahovať podobným štýlom až do vianoc. Ve´d predsa 10 z 5 z(h)ubných lekárov odporúča zubnú pastu Perličku. Ale všetci predsa vieme, že najlepšia na svete je Elmex.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5941
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ut máj 04, 2010 11:04:44    Predmet: Odpovedať s citátom

boxer
Pivárovi víno nevnútiš, rovnako naopak. Vyber si čo ti chutí. Ale zato pivo (víno) nebude ani lepšie, ani horšie.
To isté môžu ľudia vnímať rôzne, napr.
http://www.hifinazory.cz/forum/viewtopic.php?p=44424#p44424, a bolo ich viac, rovnako aj po BP neboli ohlasy "jednofarebné" . Len sa im akosi nechce písať na fóra, pretože už spokojne počúvajú doma.
A stále ten Tvoj príspevok nič nehovorí o tom , ako môže (minimálne teoreticky) vzniknúť "výrazný" rozdiel vo zvuku, keď rozdiel signálu je objektívne "nulanulaprd". Nejako "mimosignálovo"?
Apropo, ako máš poriešenú akustiku? Vo Vinoři to (v rámci skromných priestorových možností ) navrhoval skutočný profík.. Možno preto to bolo "iné" Smile , než si zvyknutý.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
babaudio
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 867
Bydlisko: Jablonka

PríspevokZaslal: Ut máj 04, 2010 12:21:50    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:

Navrhuji, abychom provedli srovnávací test mého FETového preampu a nějakého Tvého s OZ.


Navrhujem Hradište.
Ako minulý rok ponúkam:
1) cesta signálu priamo cez 2K útlmový T - článok (Rz pre zdroj signálu 3950 Ohm) - babcordell koncák
2) cesta signálu cez modul s OZ (ADA4899-1, AD9631, OPA627 + TPA6120, OPA627 + AD815, Borbelyho J-FET bufer, Borbelyho J-FET bufer + 2SJ74V/2SK170V .......) - prepínacie relé - do 2K útlmový T - článok (Rz pre zdroj signálu 3950 Ohm)

3) Dispre, Pre, BV s nastavením ziskom Au = 1 cez 1) + okamžitá možnosť porovnania priamého výstupu z CD cez 1) alebo 2)

Pri použití kvalitného OZ AD4899-1 nie som schopný určiť či je zaradený /2)/ alebo nie je zaradený v ceste /1)/.

Zaradenie Borbelyho J-FET bufer, Borbelyho J-FET bufer + 2SJ74V/2SK170V .......) je hneď poznať ako zmena (podľa mňa k horšiemu ale niekomu sa to môže páčiť).

To isté sa stalo zaradením nového preampu od PMA v Al krabici - okamžite bola počuť zmena - podľa mňa k horšiemu - zmenil - zúžil sa priestor nahrávky a podanie detailov.

Zdroj signálu bolo upravené CD ONKYO PMD100 / AD1862N-J / 2 x AD9631.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
TomasT
Hifi expert


Založený: 02 február 2007
Príspevky: 1437

PríspevokZaslal: Ut máj 04, 2010 13:06:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja mam podobne zkusenosti, i kdyz jen s dispre.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Slimak
Hifi expert


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 2249

PríspevokZaslal: Ut máj 04, 2010 13:11:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Zapojením DISPRE2 do mojej zostavy nastalo ihneď zúženie (hlavne ľavo-pravého) priestoru.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
babaudio
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 867
Bydlisko: Jablonka

PríspevokZaslal: Ut máj 04, 2010 13:17:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Aby som nekritizoval len preamp od PMA, jasne počuteľný rozdiel bol aj po zaradení preampu od BV.

Jednoducho neviem prečo by mal byť lepší zvuk cez hociaký preamp ako priama cesta signálu.

Výstupný odpor CD playera je 47 Ohm - nekoná sa ani kábelmánia.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Slimak
Hifi expert


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 2249

PríspevokZaslal: Ut máj 04, 2010 13:19:37    Predmet: Odpovedať s citátom

babaudio napísal:
Aby som nekritizoval len preamp od PMA, jasne počuteľný rozdiel bol aj po zaradení preampu od BV.

Jednoducho neviem prečo by mal byť lepší zvuk cez hociaký preamp ako priama cesta signálu.

Výstupný odpor CD playera je 47 Ohm - nekoná sa ani kábelmánia.


Ale áno, je to dokonca aj logické.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Guliver
Hifista


Založený: 05 jún 2009
Príspevky: 105

PríspevokZaslal: Ut máj 04, 2010 13:21:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Slimak napísal:
Tak a kde je objektívna pravda?

Myslim že hľadanie objektívnej pravdy je v tomto prípade chiméra a zároveň prejav arogancie (bez urážky). Prečo potrebujeme niekomu dokazovať, že zvuk našej aparatúry je ten "pravý", lepší, najvernejší, keď je objektívne zrejmé, že sa reálnemu zážitku z koncertnej sály (klasická hudba) nemôže ani priblížiť? Ešte chápem stanovisko tých, pre ktorých je predaj hifi obživou a potrebujú prezenovať svoj prístroj. Ale nezaťažený poslucháč si vyberie aparatúru podobne ako si vyberá hudobný žáner a uplatní pri tom skúsenosť, vkus, prípadne ekonomickú situáciu. Samozrejme sa môžeme baviť o našich dojmoch z reprodukovaného zvuku a na základe toho sa združovať do záujmových skupín, ale objektívne najlepší prístroj neexistuje.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Bojisko / offtopisko Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, ... 13, 14, 15  Ďalšia
Strana 2 z 15

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist