Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Audio Buffer - inovace
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Predzosilňovače
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
peter_spx
Hifista - zaslúžilec


Založený: 24 marec 2009
Príspevky: 844
Bydlisko: Slovakia

PríspevokZaslal: Št november 10, 2016 10:53:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Boze moj ..... ja som pisal fakt,ze ma vyssiu SR,to je fakt podla datasheetu.
(BUF634 má SR 2000V/us, BW 180MHz...)

Nic som nepisal o tom,ze takto vysoka SR je potrebna pre audio.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5856
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Št november 10, 2016 11:09:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Boze moj ... a já jsem zase jen zeptal na co je taková rychlost dobrá ?
Samozřejmě ve spojitosti s předmětem vlákna, s audiobufferem.

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št november 10, 2016 21:55:17    Predmet: Odpovedať s citátom

danhard napísal:
Tak se znovu ptám, na co je Vám soudruzi dobrý ten vysoký SR ?
Tady je to třeba 1000x potřebná SR, nebo je to tak, že čím větší SR, tím větší sebevědomí ?

To máš tak, kdyby existoval nějaký BUF64xx, který by měl desetinovou rychlost a řekněme poloviční cenu, tak by určitě stačil a bylo by to fajn.
Problém je v tom, že ten obvod je jenom jeden, pomalejší se nedělá.
Takže se zeptám opačně, je jeho vysoká rychlost nějakou vadou, kvůli které by se neměl (nesměl) použít ?

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Št november 10, 2016 22:02:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Řeší se tu kraviny. LT1010 je pomalejší, ale to není žádná výhoda. Naopak, velmi rychlý buffer znamená minimum problémů při uzavření do celkové zpětné vazby!!! (Nepřidává nežádoucí fázový posuv) Rychlost je jednoznačně výhodou.

K BUF634 za mě jediná výtka - nedá se optimalizovat Re a tudíž minimalizovat jeho vlastní přechodová zkreslení při nízkoimpedanční zátěži. To musí dohnat OZ. To by se dalo zlepšit, na druhou stranu i do zátěže 50 ohm je v kombinaci s doporučenými OZ zkreslení velmi malé. A do vyšších impedancí není vůbec o čem mluvit.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Št november 10, 2016 22:09:31    Predmet: Odpovedať s citátom

A na to, že se řeší kraviny, jsme si jaksi už zvykli, naposled když LJM blbnul buffer, tak tu byla plná huba toho, že kmitá - samozřejmě odhad jen od stolu, aby se ukázalo, že na desce měl špatně propájené spoje a byla špinavá, takže svody a nespolehlivé propojení vodivých cest. Samozřejmě že zkušenosti s desítkami vyrobených kusů, které byly naprosto stabilní a nekmital nikdy ani jeden, se nebraly v potaz, dokud to LJM nepropájel znova a neočistil desku. Pak se to samozřejmě přejde, to nařčení z kmitání. Běžné zdejší móresy.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5856
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Pi november 11, 2016 08:35:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Jaké nařčení z kmitání?
Copak tu nejsou s kmitajicíma mrdkama Mistra Macury zkušenosti ?
A výrobce BUF634 pro uvedený typ operáku tu přímou zv. kondem doporučuje, tak proč jí nedoporučit, když se to chová podivně ?

A to že Macura bude tvrdit, že to je jinou várkou tranzistorů a ne chybou autora mi připomíná špatnou várku feritové perly, tam kde neměla vůbec být.
Taky chyba dodavatele a ne autora Very Happy
Někteří lidé jsou si svými móresy velmi podobní Laughing

A to se na mě nezlobte, ale nějaké svody se z toho měření LJM odhalit nedají.

Nebo snad znáte nějaký operák, který by měl na invertujícím vstupu -0,2V a na výstupu -2,5V a byl v pořádku ?
Takže LJM nejen že letuje jako dobytek nějakou vodivou sračkou, ale ani neumí změřit dc poměry v jednoduchém zapojení.

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Pi november 11, 2016 10:23:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Na stránce

http://pmacura.cz/buffer_new.htm

je k dispozici nová dokumentace, použití alternativních součástek pro zisk 1x a 2x, měření odezvy na obdélník s náběžnou hranou <10ns.
Ani pro zisk 1x není potřeba používat kompenzační kapacitu C9, právě naopak - její použití nedoporučuji neboť pouze zhoršuje odezvu audio bufferu. Toto platilo i pro 13 let starou verzi PCB a platí to i pro novou verzi.

Dále připomínám, že toto vlákno je primárně o verzi s novým PCB. Jako hlavní zdroj informací slouží webová stránka.

Je nutné používat buď doporučené operační zesilovače nebo i jiné operační zesilovače ale stabilní pro zisk 1x. Jediným "problémem" v minulosti bylo, že někteří uživatelé osadili OZ stabilní až pro zisk 5x a vyšší. Pro takovéto OZ není obvod navržený a nemají v něm co dělat.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Pi november 11, 2016 10:39:02    Predmet: Odpovedať s citátom

danhard napísal:
Jaké nařčení z kmitání?
Copak tu nejsou s kmitajicíma mrdkama Mistra Macury zkušenosti ?
A výrobce BUF634 pro uvedený typ operáku tu přímou zv. kondem doporučuje, tak proč jí nedoporučit, když se to chová podivně ?

A to že Macura bude tvrdit, že to je jinou várkou tranzistorů a ne chybou autora mi připomíná špatnou várku feritové perly, tam kde neměla vůbec být.
Taky chyba dodavatele a ne autora Very Happy
Někteří lidé jsou si svými móresy velmi podobní Laughing



Nechápu, proč pleteš problém, který byl s první verzí Dispre 2 do vlákna bufferu. S bufferem nikdy problém se stabilitou nebyl, pokud tam někdo neosadil OZ z pricipu nestabilní při zisku 1x, jako jsou OP37 a OPA637. Pro ty není určený.

Problém s Dispre 2 jsem přiznal, okamžitě jakmile jsem jej zjistil a doložil měřením na VF spektrálním analyzátoru do 3GHz. Bastlířskými metodami a osciloskopy do 100MHz se nedal zjistit.

V momentě, kdy začneš vyslovovat podezření na kmitání na obvodu A jen proto, že před 8 lety kmital obvod B na 250MHz a to jen některé kusy v závislosti na součástkách, jen zanášíš mezi lidi podezření a nejistotu. Jinými slovy je to neoprávněné osočení.

Pokud všechno víš tak dobře, nechápu, že jsi před 8 lety, kdy se Dispre 2 tvořil a diskutoval tady na fóru, nepřišel s predikcí, že bude nebo by mohl kmitat na stovkách MHz.

Prostě ty odhady a rady, co máš, nevycházejí (kmitání bufferu, slew rate). Zpětně to ví každý trouba, že, že Dispre 2 kmital na 250 MHz. Když ale se problém objevil, tak to nenapadlo nikoho.

A pak bych, kromě těch moudrých a všeznajících rad, někdy rád viděl cokoliv, co jsi navrhl a hlavně zrealizoval pro DIY komunitu a jaké jsou s tím zkušenosti v praxi třeba po výrobě 50ks. Mluvím o výrobku pro DIY komunitu, nikoliv o tom, co děláš v profi praxi. Dokážeš výborně shazovat jiné, ale bylo by fajn, kdyby za tebou tady byla nějaká konkrétní práce, kromě pouhé věčné kritiky.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5856
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Pi november 11, 2016 12:01:13    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:

Prostě ty odhady a rady, co máš, nevycházejí (kmitání bufferu, slew rate). Zpětně to ví každý trouba, že, že Dispre 2 kmital na 250 MHz. Když ale se problém objevil, tak to nenapadlo nikoho.

Ani bych neřekl, když Ti kmitalo Dispre, tak jsem to tam diagnostikoval hned, i s názornou simulací, jen ty jsi zatloukal Rolling Eyes
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=2926&postdays=0&postorder=asc&highlight=kmit%E1n%ED&start=796

Pavel Macura je LHÁŘ !

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Pi november 11, 2016 12:48:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Kromě OZ, které nejsou stabilní pro zisk 1x, je potřeba se vyhnout takovým, které vyžadují pro stabilní funkci se ziskem 1x externí součástky. Příklad je AD797, v audio bufferu kmitá, viz měření.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
LJM
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 marec 2016
Príspevky: 828
Bydlisko: Kobe

PríspevokZaslal: Pi november 11, 2016 14:35:26    Predmet: Odpovedať s citátom

danhard napísal:
Jaké nařčení z kmitání?
Copak tu nejsou s kmitajicíma mrdkama Mistra Macury zkušenosti ?
A výrobce BUF634 pro uvedený typ operáku tu přímou zv. kondem doporučuje, tak proč jí nedoporučit, když se to chová podivně ?

A to že Macura bude tvrdit, že to je jinou várkou tranzistorů a ne chybou autora mi připomíná špatnou várku feritové perly, tam kde neměla vůbec být.
Taky chyba dodavatele a ne autora Very Happy
Někteří lidé jsou si svými móresy velmi podobní Laughing

A to se na mě nezlobte, ale nějaké svody se z toho měření LJM odhalit nedají.

Nebo snad znáte nějaký operák, který by měl na invertujícím vstupu -0,2V a na výstupu -2,5V a byl v pořádku ?
Takže LJM nejen že letuje jako dobytek nějakou vodivou sračkou, ale ani neumí změřit dc poměry v jednoduchém zapojení.


Hele jdi už s tím doprdele Simpsne Smile Tvá absence výchovy je fatální a i kdybys byl jakkoli dobrý v zapojování tranzistůrků a odpůrků, tak jsi jednoduše blb. To se navzájem nevylučuje, dokonce to bývá pravidlem Smile
Celé Tvé docela slušné know how degraduješ tím, že jsi prostě imbecilní v komunikaci Smile
Letoval jsem nějakou drahou sračkou od Stannolu. Neboj, zjistil jsem u toho bufferu, že je to asi svinstvo. Ale zase se u toho nepálí hroty jak u kalafuny. Letuji pistolkama a nikdy to nebude jinak. A klidně se z toho poser Smile Smile Pokud máš nějakou zaručenou radu co je lepší než kalafuna, a nebudeš mít u toho imbecilní kydy tak Ti dovolím abys mi poradil Smile Smile

_________________
Lubomír Joshua Mojzes
http://www.lmatelier.cz | https://www.facebook.com/LMAtelier/?ref=bookmarks

V hifi záleží pouze na tom co je příjemnější pro uši. Také na dobrém jídle a jiných požitcích.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Pi november 11, 2016 14:56:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Jelikož tu desku jsi měl někde schovanou 13 let (je z r. 2003), tak se vůbec nedivím, že byly problémy s pájitelností. To se prostě může přihodit. Je dobrý se na výsledek podívat lupou, pokud deska je jinak čistá, tak není ani potřeba umývat. Pokud se koupe v lihu, tak je potřeba počkat, až vyprchá, jeliko vytváří se zbytky vodivý film, dokud je to mokré. Já umývám jen když je to potřeba nebo to jde ven, pro sebe to nedělám.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
LJM
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 marec 2016
Príspevky: 828
Bydlisko: Kobe

PríspevokZaslal: Pi november 11, 2016 15:26:19    Predmet: Odpovedať s citátom

To ano, ja to samozřejmě prohlížel a vše bylo ok. Ale byl problém v tom filmu z té pájecí pasty, který pokrýval půlku desky a o kterém jsem si myslel, že nemá žádný elektrický vliv. Ono to bude asi dobré na kontakty baterek, kabely a konektory (na to ji taky mám). Zaletovat a i hned utřít! Nevím proč jsem to použil i na pájení součástek. Asi proto, že se v tom neopalují hroty. Součástky jsem s tím letoval poprvé a naposled. Zlatá kalafuna, když už.

Teď to čtu - je to ProsKit 8S005 Solder Paste a nesmi se s tím letovat součástky a zbytky se musí ihned umýt alkoholem jinak je nebezpečí zkratů. Je to červeně napsané neviditelně malým písmem na víčku, No, prostě jsem to nečetl. Smile To byl celý problém. Deska byla ok i po těch letech, dyť měla hal a před letováním jsem ji gumoval. V ní problém nebyl.

_________________
Lubomír Joshua Mojzes
http://www.lmatelier.cz | https://www.facebook.com/LMAtelier/?ref=bookmarks

V hifi záleží pouze na tom co je příjemnější pro uši. Také na dobrém jídle a jiných požitcích.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Pi november 11, 2016 15:51:03    Predmet: Odpovedať s citátom

LJM napísal:

Teď to čtu - je to ProsKit 8S005 Solder Paste a nesmi se s tím letovat součástky a zbytky se musí ihned umýt alkoholem jinak je nebezpečí zkratů.


Takže super, "záhada" je vysvětlená Smile

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
peter_spx
Hifista - zaslúžilec


Založený: 24 marec 2009
Príspevky: 844
Bydlisko: Slovakia

PríspevokZaslal: Pi november 11, 2016 16:11:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Vyrobcovia PCB doporucuju (pri klasickom HAL) spracovat dosku co najrychlejsie
stretol som sa (6mes-12mes).
13Let to je uz poriadna ,,porce,,.Very Happy

Z hladiska dlhodobeho skladovanie je lepsie dosky pozlatit.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5856
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Pi november 11, 2016 17:07:52    Predmet: Odpovedať s citátom

LJM napísal:

Teď to čtu - je to ProsKit 8S005 Solder Paste ...

https://www.gme.cz/data/attachments/bel.745-041.1.pdf
Dobytek co letuje elektroniku pistol. pájkou a vodičkou na okapy si rady nezaslouží Laughing

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
LJM
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 marec 2016
Príspevky: 828
Bydlisko: Kobe

PríspevokZaslal: Pi november 11, 2016 17:47:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Trhni si! Very Happy
_________________
Lubomír Joshua Mojzes
http://www.lmatelier.cz | https://www.facebook.com/LMAtelier/?ref=bookmarks

V hifi záleží pouze na tom co je příjemnější pro uši. Také na dobrém jídle a jiných požitcích.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5856
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: So november 12, 2016 08:11:52    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Ad slew rate - můžu zopakovat test z r. 1977 (AES), jelikož máme asi vyšší rozlišovací schopnost v měření, než byla tehdy.

Prozatím ukázka MAA748 s kompenzační kapacitou 10pF (= Texan) v audio bufferu s nastavením pro zisk 1x. Test CCIF 19+20kHz, rozkmit 5,12Vp-p, slew rate signálu cca 0,24V/us. Kolik má ten operák s kompenzací 10pF?? Horní graf MAA748, dolní graf mez metody.

Pokud by byl zájem o solidnější debatu na téma zkreslení vlivem SR, tak můžu otevřít nové vlákno.

Edit: přidaná slew rate MAA748 s 10pF kompenzací

A kde se tam vyčte, že je SR omezující a musí být co největší ?
Jak by se to chovalo s operákem se stejnou SR, ale s GBW 50MHz ?

Otevři nové vlákno a můžeš to tam vysvětlit.

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5856
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: So november 12, 2016 08:18:10    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Naopak, velmi rychlý buffer znamená minimum problémů při uzavření do celkové zpětné vazby!!!

A velmi rychlý buffer (emitorový sledovač) je zase háklivý k lokální nestabilitě.
A že to může kmitat jsi se přesvědčil v diskrétném zapojení.

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So november 12, 2016 23:47:26    Predmet: Odpovedať s citátom

danhard napísal:
PMA napísal:
Naopak, velmi rychlý buffer znamená minimum problémů při uzavření do celkové zpětné vazby!!!

A velmi rychlý buffer (emitorový sledovač) je zase háklivý k lokální nestabilitě.
A že to může kmitat jsi se přesvědčil v diskrétném zapojení.


Kmitat může cokoliv, když je tam nějaká chyba. Z toho nevyplývá, že to kmitat musí.
A diskrétní zapojení, pokud si dobře pamatuju, kmitalo výhradně v jednom kanálu.
Pro mě z toho naprosto bezvýhradně vyplývá, že problém byl v topologii plošného spoje a nikoliv v samotném zapojení.
Že to jde odstranit vhodnou kapacitou na vhodném místě, je jasné, ale to už je jiný příběh...

Stejně by mě zajímalo, když BUF634 má příliš vysokou hodnotu SR, jaké jiné řešení bys doporučil ?

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tatko Tom
Hifi expert


Založený: 21 február 2016
Príspevky: 2949
Bydlisko: Prievidza

PríspevokZaslal: Po november 14, 2016 12:56:01    Predmet: Odpovedať s citátom

"Audio Buffer"
K čomu to?

_________________
AKAI AM-69, AKAI CD-62, Thorens TD 115, Philips 70fs363, Topping D10s, UMM380 "TLU"
______
Rozdiely vo zvuku, ktoré nepočujem, mám - áno, presne tam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11489
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po november 14, 2016 13:30:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Audio Buffer "posilnuje" signal, idealne bez toho aby ho nejako zmenil.

Signal je "ulozeny" v meniacom sa napati, to sa pri prenose kablom ci regulaciou hlasitosti moze zmenit, ak zdroj nie je dostatocne "tvrdy". Buffer vezme "krehky" signal a posle ho "tvrdo" dalej... :D
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Henri
Hifista - zaslúžilec


Založený: 30 marec 2015
Príspevky: 625

PríspevokZaslal: Po november 14, 2016 13:49:02    Predmet: Odpovedať s citátom

2Miero:"krehky" signal ??Laughing -Myslim, že technicku uroven Tatka Toma trochu podcenuješ Wink
Takáto definícia sa my pozdáva predsa len viac:
Buffer neboli oddělovač slouží k impedančnímu přizpůsobení dvou zařízení. Má zpravidla velký vstupní odpor (neovlivňuje výstup přístroje) a zároveň má malý výstupní odpor. Tvoří výkonové posílení výstupu, bez napě´tového zisku, nejedná se tedy o předzesilovač.
Použití audio bufferu na výstupu přístroje(CD,DVD,DAC) přináší odstranění vlivu kapacity kabelu, kapacity vstupu návazného zařízení, což se projeví znatelným zlepšením reprodukce. Nízká výstupní impedance zlepší odstup rušivých napětí. Audio buffer bývá standardně součástí dražších přístrojů, byť někdy jen formou levných OZ v zapojení jako sledovač. Pro vyšší kategorii přístrojů je však použití OZ nevhodne. http://www.customworks.cz/audio-buffer
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11489
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po november 14, 2016 13:56:39    Predmet: Odpovedať s citátom

To moje "vysvetlenie" mi pride zrozumitelnejsie :D
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut november 15, 2016 15:57:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Sice ta krabička k tomu původně nepatřila, nicméně na malý měřicí bastlík bufferu je IMO použitelná.


_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
tatko Tom
Hifi expert


Založený: 21 február 2016
Príspevky: 2949
Bydlisko: Prievidza

PríspevokZaslal: Ut november 15, 2016 18:00:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Beriem obe vysvetlenia. Obe sú pochopiteľné. Hoc mne je bližšie to s impedanciami. Zmýlil ma iba výraz Buffer keďže som nevedel, o čo ide a v mojom ponímaní bol buffer medzizásobník.
_________________
AKAI AM-69, AKAI CD-62, Thorens TD 115, Philips 70fs363, Topping D10s, UMM380 "TLU"
______
Rozdiely vo zvuku, ktoré nepočujem, mám - áno, presne tam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut november 15, 2016 18:49:29    Predmet: Odpovedať s citátom

VF šum v pásmu 0 - 10MHz (vzorkování 25MHz), měřený na výstupu audio bufferu pro zisk 1x a pro zisk 2x. Měření šumu pro zisk 1x už leží na šumovém dnu Picoscope. Osa Y je v dBV. Bin width 2,441 kHz.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
peter_spx
Hifista - zaslúžilec


Založený: 24 marec 2009
Príspevky: 844
Bydlisko: Slovakia

PríspevokZaslal: Ut november 15, 2016 19:00:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Pekny vysledok.. mate zmerane aj True RMS v dBV, napr. VF milivotmetrom (BW 10MHz).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut november 15, 2016 22:54:38    Predmet: Odpovedať s citátom

peter_spx napísal:
Pekny vysledok.. mate zmerane aj True RMS v dBV, napr. VF milivotmetrom (BW 10MHz).


Ne, bohužel ne. Umím to přesně změřit jen v audio pásmu.

To měření spektra do 10MHz si dělám orientačně pro ověření, že to neposílá příliš mnoho "bordelu" do následujícího zesilovače. Nezdá se to, ale záleží to i na vnitřní kabeláži, kroucené nestíněné kabely (tak často bastlíři používané ...) opravdu nestačí, to jsou hned ve spektru AM radio vysílače ......

Ale mohl bych změřit "Total Power" přes pásmo 10MHz, to picoscope umí, jako vyjádřený výkon na definovaném odporu přes celé pásmo ...., z toho pak dopočítat Vrms.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: St november 16, 2016 08:04:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Dotkli jsme se tu elementárního přínosu audio bufferu, tj. vysoká vstupní impedance (nezatěžuje zdroj signálu) a nízká výstupní impedance s možností dodat velký výstupní proud - schopnost budit zátěž s nižší a nízkou impedancí bez přidaného zkreslení a ovlivnění kapacitou kabelu.

Je tu ale ještě jiná, nezanedbatelná výhoda, o které mluvíme od uvedení audio bufferu před 13 lety. A to je potlačení VF rušení a VF digitálního smetí, jejichž zdrojem je CD přehravač nebo zvuková karta, a tím filtrace VF pro následující zesilovač.

Připojené obrázky ukazují spektrum v pásmu 0 - 10MHz na výstupu zvukové karty a potom spektrum v pásmu 0 - 10MHz na výstupu karty + audio bufferu se ziskem 1x. Všimněte si snížení úrovně VF složek od kmitočtu cca 500kHz při použití audio bufferu. Zcela markantní je to v pásmu 1MHz - 3MHz. Míru potlačení určuje použitý vstupní RC filtr v audio bufferu a také konstrukční provedení.

Přítomnost těchto VF složek je také důvod, proč jako OZ je optimální typ s JFET na vstupu a vysokou rychlostí přeběhu. Tyto OZ jsou výrazně odolnější vůči VF rušení, než OZ s bipolárním vstupem a nízkou rychlostí přeběhu.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Predzosilňovače Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalšia
Strana 9 z 10

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist