Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

co potřebuji k poslechu rádia v DVB-T

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Digitál
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Ruby
Hifista - pokročilec


Založený: 11 december 2006
Príspevky: 399
Bydlisko: 50°1,1'SŠ, 15°46,1'VD

PríspevokZaslal: Ne jún 13, 2010 21:32:20    Predmet: co potřebuji k poslechu rádia v DVB-T Odpovedať s citátom

Prosím poraďte. Vůbec se v tom nevyznám. Chtěl bych přijímat digitální vysílání rádia (v podstatě jen Vltavu a D-dur) a pouštět si to přes stávající zesilovač a reprobedny. Zesilovač má na vstupu standardně P+L cinche.
Předpokládám, že si musím koupit nějaký DVB-T přijímač, ale nevím jaký. Televizi nemám ani neplánuji, takže bych rád, aby šly stanice přepínat nějak jednoduše dálkovým ovládáním bez nutnosti koukat na obrazovku (TV/monitor bych připojil jen pro prvotní nastavení). Uvítám, když to bude krabička malá, kterou můžu někam schovat. Když bude umět i nahrávat přes USB nebo umět pozdržet vysílání (time shift), bude to výhoda. Docela mi záleží i na slušné zvukové úrovni.
Co byste mi doporučili? Díky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Po jún 14, 2010 09:13:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Třeba http://www.digitalnitelevize.cz/forum/dvb-t-vysilaci-sit-multiplex-1/jak-naladit-radio-pres-dvb-t-bez-displeje-k-radiu--84450/?stranka_oblast=
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Ruby
Hifista - pokročilec


Založený: 11 december 2006
Príspevky: 399
Bydlisko: 50°1,1'SŠ, 15°46,1'VD

PríspevokZaslal: Po jún 14, 2010 10:13:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Jojo, tohle jsem četl. Není mi z toho ale jasné, jak poznám, jestli má krabička dva výstupní cinche? Na obrázkách na e-shopech to moc není vidět a v terminologii označování těch konektorů se nevyznám...
Třeba u tohoto (http://www.okcomputers.cz/lv6tbox3/d-93542/) uvádějí "kompozitní výstup" - to znamená L+R cinche?
Nebo tady (http://www.okcomputers.cz/scart-settopbox-notonlytv/d-89164/) píšou "stereo výstup" - to je to, co chci?
Také by mě zajímalo, jestli má ten přijímač ev. anténa ev. typ výstupních konektorů vliv na zvuk/příjem. Například tady (http://www.okcomputers.cz/set-top-box-mpeg4-porte-dtt6720/d-91490/) píšou "kvalitní zvukový výstup" - má to nějaké opodstatnění nebo je to jen reklamní fráze. Čím může být ten výstup kvalitnější?

Vážně se v tom trochu ztrácím... Díky moc za ochotu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Merk
Hifista - zaslúžilec


Založený: 07 november 2006
Príspevky: 754
Bydlisko: Praha (ne od narození! ;-))

PríspevokZaslal: Po jún 14, 2010 10:52:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Ruby napísal:
Jojo, tohle jsem četl. Není mi z toho ale jasné, jak poznám, jestli má krabička dva výstupní cinche? Na obrázkách na e-shopech to moc není vidět a v terminologii označování těch konektorů se nevyznám...

Krabička musí mít analogový audio výstup. Může být typicky na 2 cinchích, případně i jinak (například na SCARTu). Dle mého názoru mají analogový audio výstup snad úplně všechny přijímače na trhu, přijímač pouze s digitálním výstupem jsem ještě neviděl. Tento údaj by měl být vždy napsán ve specifikaci toho kterého výrobku, případně je to zjevné z fotky/nákresu zadního panelu.

Ruby napísal:
Třeba u tohoto (http://www.okcomputers.cz/lv6tbox3/d-93542/) uvádějí "kompozitní výstup" - to znamená L+R cinche?

Ne, kompozitní výstup je typ video (obrazového) výstupu. Tebe zajímá audio (zvukový) výstup.

Ruby napísal:
Nebo tady (http://www.okcomputers.cz/scart-settopbox-notonlytv/d-89164/) píšou "stereo výstup" - to je to, co chci?

Ano, to je to, co chceš. Stereo výstup = analogový audio výstup.

Ruby napísal:
Také by mě zajímalo, jestli má ten přijímač ev. anténa ev. typ výstupních konektorů vliv na zvuk/příjem. Například tady (http://www.okcomputers.cz/set-top-box-mpeg4-porte-dtt6720/d-91490/) píšou "kvalitní zvukový výstup" - má to nějaké opodstatnění nebo je to jen reklamní fráze. Čím může být ten výstup kvalitnější?

Ano, výstupní kvalita zvuku může být různá. A to přinejmenším v těchto ohledech:
(a) různé přijímače a různé antény mohou přijímat digitální signál různě kvalitně a v případě, že kvalita příjmu poklesne pod určitou míru, pak mohou být ve zvuku výpadky,
(b) přijímač přijímá digitální signál, který musí zkonvertovat do analogové podoby, kterou zesilovač zesílí a bedny přehrají. Tato konverze (tzv. D/A konvzerze) je velká věda, umí ji přijímače za několik set Kč a jsou na ni i samostatné přístroje klidně i za desítky a stovky tisíc korun. Rozdíl mezi výsledným zvukem je, záleží ale samozřejmě i na zbytku aparatury a ochotě uživatele utrácet.
(c) přijímač může svým technickým řešením přidávat do výstupního analogového signálu například šum, případně jiné rušení a tyto ruchy mohou být více či méně hlasité a tím i rušivé. Různé přijímače mohou mít úroveň tohoto rušení rozdílnou, specfikace výrobců jsou zpravidla natolik gumové, že dané rušení není uznáváno jako vada.

Otázkou pak samozřejmě je, zda kvalita zvuku, který už u na samém začátku vstupuje do digitálního vysílání DVB-T, je vůbec taková, že má smysl ho považovat za kvalitní způsob šíření rozhlasového vysílání. Zvuk je totiž ztrátově komprimován a je vysíláno něco na úrovni více či méně kvalitní mp3. Teoreticky by měla být zvuková kvalita nižší, než u kvalitního příjmu "starého dobrého" FM rozhlasu. Prakticky ten rozdíl vůbec být nemusí, protože už i FM je krmeno méně kvalitním vstupním signálem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Ruby
Hifista - pokročilec


Založený: 11 december 2006
Príspevky: 399
Bydlisko: 50°1,1'SŠ, 15°46,1'VD

PríspevokZaslal: Po jún 14, 2010 11:58:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Díky Merku za zevrubnou odpověď. Zdá se tedy, že ty nejběžnější přijímače za 6 stovek asi na jakž takž kvalitní zvuk vhodné nebudou a poohlédnu se po nějakém, u kterého "lepší zvuk" přinejmenším vyzdvihují. Já osobně mám audio za cca 50 tisíc, ale nečekám, že mi DVB-T rádio bude hrát jako CDčko, spíš mi jde o to, aby zvuk nevypadával, nešuměl apod.
Nemáš tip na nějaký osvědčený přijímač nebo osvědčenou značku nebo cenovou hranici, kdy už by mohl "hrát" slušně? Nechci přímo HIFI, spíš něco rozumného za rozumnou cenu...
Díky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Yradak
Hifista


Založený: 17 január 2007
Príspevky: 134
Bydlisko: Olomouc

PríspevokZaslal: Po jún 14, 2010 12:12:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Môžeš ešte skúsiť cestu DAB rádia, napr. hneď týmto za 5000kč, má všetko, čo potrebuješ
http://www.hifibazar.cz/detail.asp?id=1125

_________________
ALC883 toslink out - Sony TA-F650ESD - Mission 771E
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Po jún 14, 2010 12:42:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Yradak napísal:
Môžeš ešte skúsiť cestu DAB rádia, napr. hneď týmto za 5000kč, má všetko, čo potrebuješ
http://www.hifibazar.cz/detail.asp?id=1125


Dají se už u nás DAB rádia běžně chytit? Myslel jsem, že jde to zatím jen o občasná testovací vysílání.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Merk
Hifista - zaslúžilec


Založený: 07 november 2006
Príspevky: 754
Bydlisko: Praha (ne od narození! ;-))

PríspevokZaslal: Po jún 14, 2010 12:53:51    Predmet: Odpovedať s citátom

No nevim, DAB v ČR trvale nevysílá a kdo ví, kdy vysílat bude. Tudy cesta nevede, leda bychom se bavili o přeshraničním poslechu z Německa.

Po přijímačích, kde deklarují "lepší zvuk" bych se ani moc nedíval, to je marketingové nálepka. Osobně jsem před nějakou dobou zkoušel Technisat Digipal 2 a nic zásadního mu nešlo vytknout, prostě nudný přístroj, který bez nějakých výstřelků dělal to, k čemu je určen. Přímé srovnání s nějakým jiným jsem ale nedělal. Myslím, že by se dal docela dobře ovládat i bez TV, stačí se zapamatovat resp. zapsat, jaký program je uložen pod kterým číslem (displej ukazuje pouze čísla, ne jména). Když nic jiného, je to německý výrobek, což bych bral bez dalšího jako plus v té standardní záplavě asijských low-cost produktů. Navíc je ještě z dob, kdy DVB-T přijímač byla relativně nová záležitost a snad se do návrhu a výroby ještě tolik nepromítlo snižování nákladů. Ale jestli mu tyto přednosti stále vydržely nebo jsou ve stejném obalu pod stejným názvem už jiné vnitřnosti...?

Obecně vzato se dle mého názoru externí DVB-T přijímače dostaly do fáze, kde jsou teď DVD přehrávače - obyčejný, spíš výběhový výrobek, u něhož se hledí hlavně na co nejnižší cenu, čemuž odpovídá malá marže a minimální zájem výrobce i prodejce a u něhož klesá tržní podíl "klasických" značkových výrobců. V době, kdy každý nový televizor už má několik let vestavěný DVB-T tuner to těžko může být jinak. Navíc rozhlas v DVB-T je svým způsobem okrajová záležitost, pro šíření digitálního rozhlasu je tu T-DAB, který v zahraničí už běžně funguje (UK, Německo...). U nás jsme tu měli jen nějaká testovací vysílání s mizivým ohlasem a perspektivou.

Další varianta je využít digitálního zvukového výstupu DVB-T přijímače a připojit ho na externí D/A převodník (DAC), který by byl využitelný i pro zlepšení zvuku CD, případně přehrávání z PC.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Po jún 14, 2010 13:03:49    Predmet: Odpovedať s citátom

A nebo internetové vysílání, kvalitou by to mohlo být srovnatelné s rádiem v DVB-T.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Merk
Hifista - zaslúžilec


Založený: 07 november 2006
Príspevky: 754
Bydlisko: Praha (ne od narození! ;-))

PríspevokZaslal: Po jún 14, 2010 13:12:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Naprostý souhlas. Mám doma FM tuner, DVB-T přijímač a PC s "trochu lepší" externí zvukovkou. Pokud poslouchám rádio, tak v drtivé většině internetové přes PC, někdy si pustím FM tuner (pouštěl bych víc, ale bydlím za kopcem v signálovém stínu). Pustilt si DVB-T mne už hodně dlouho nenapadlo.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Ruby
Hifista - pokročilec


Založený: 11 december 2006
Príspevky: 399
Bydlisko: 50°1,1'SŠ, 15°46,1'VD

PríspevokZaslal: Po jún 14, 2010 13:25:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Jde mi o to poslouchat Vltavu a D-dur, které jsou obě na DVB-T i internetu a Vltava navíc na FM. Pokud bych mohl naladit třeba i zahraniční klasiku (na DAB?), byla by to výhoda, ale takový univerzální přijímač asi není. Poslouchat přes internet by sice bylo príma, ale nechci kvůli poslechu pouštět počítač. Takže to spíš vidím na ten DVB-T za pár stovek a uvidím...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Ruby
Hifista - pokročilec


Založený: 11 december 2006
Príspevky: 399
Bydlisko: 50°1,1'SŠ, 15°46,1'VD

PríspevokZaslal: Ut jún 15, 2010 10:05:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak když nad tím přemýšlím, tak docházím názoru, že když už nějaký takový přijímač kupovat, tak aby uměl přijímat i internetová rádia (zvlášť když, jak jsem se tu někde dočetl, vysílá D-dur ve flac). A když bude umět i FM, výhoda. Tedy nějaký univerzální tuner se vstupem pro anténu, vlastní wifi anténou a s výstupem pro zesilovač. Z požadavku na malou velikost slevuji. Je nějaký takový na trhu za rozumnou cenu (do cca 6000,-)? Vím, že se dělají takové malé přenosné, ale většinou nemají neregulovaný výstup do zesilovače...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
gazy
Hifista - pokročilec


Založený: 07 február 2010
Príspevky: 385

PríspevokZaslal: Ne október 10, 2010 23:26:48    Predmet: Odpovedať s citátom

...

Naposledy upravil gazy dňa Št november 18, 2010 23:23:40, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
aleska
Hifista - pokročilec


Založený: 27 júl 2007
Príspevky: 330
Bydlisko: Neratovice

PríspevokZaslal: Po október 11, 2010 17:51:26    Predmet: Odpovedať s citátom

In MP3 Qualität (128kb) !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Digitál Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist