Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Aktuální spektra
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Koutek Velkého Boba
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Št marec 29, 2007 17:54:11    Predmet: Aktuální spektra Odpovedať s citátom

Okolnosti mne přivedly k tomu, že jsem se zase trochu začal zabývat spektry nahrávek na CD. A ejhle - zjistil jsem zajímavou věc. Oproti tomu, co jsem zkoumal kdysi dávno asi tak před 12 lety, na soudobých nahrávkách přibylo basů. Na obrázku je spektrum zprůměrované přes 20 nahrávek.



Je hezky vidět, že muzika začíná někde u 32 Hz. A zajímavé je, že výkonový střed, tj. frekvence, pod kterou je zhruba stejně výkonu jako nad ní, je pořád někde v oblasti 500 až 600 Hz, takže i u nových nahrávek platí, že střeďák musí v podstatě vyzářit stejný výkon jako basák.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
merhaut
Hifi expert


Založený: 12 október 2006
Príspevky: 2646

PríspevokZaslal: Št marec 29, 2007 19:48:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Jaké žánrové spektrum nahrávek bylo zkoumáno? Cca. kolik bylo z velké klasiky, kolik komorní klasika, či jazz, kolik rock&pop ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi marec 30, 2007 02:56:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Je to tohle:

http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=12376#12376

str. 3 - Parus Listening Test 1.1

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MSW
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 október 2006
Príspevky: 704

PríspevokZaslal: Pi marec 30, 2007 11:28:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Čili nejlepší reproduktor je ten, který zvládá nejlepším způsobem 32 Hz až 10kHz.
_________________
Nothing is best
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
pistole
Hifista - zaslúžilec


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 679
Bydlisko: severní čechy

PríspevokZaslal: Pi marec 30, 2007 11:47:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Čili nejlepší cestování je s pomocí deatomizace a zpětné rekonstrukce !
(jako ve star treku )
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20469

PríspevokZaslal: Pi marec 30, 2007 12:58:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi marec 30, 2007 13:12:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Co je to za fujtajbl ? To vypadá jako kontrabas s tamburínou.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20469

PríspevokZaslal: Pi marec 30, 2007 13:36:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Je to Godwhacker z alba Steely Dan (tj. hlavně elektronická hudba)viz:

http://www.steelydan.com/emgtracks.html

DVD-A, 24bit/192kHz

Krátký záznam, avg=1


Naposledy upravil PMA dňa Pi marec 30, 2007 13:40:35, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20469

PríspevokZaslal: Pi marec 30, 2007 13:39:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Tady jsou pro změnu housle, Mutterka:



(pak mluvte o dostatečnosti CD formátu Rotfl )
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20469

PríspevokZaslal: Pi marec 30, 2007 13:43:10    Predmet: Odpovedať s citátom

A ještě Ravel:

Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi marec 30, 2007 14:47:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Ale notak, nerozdmýchávej vášně. To se ví, že na CD se nevejde všechno, co projde vzduchem k mikrofonu. Jiná věc je, zdali to, co se ztratí, opravdu chybí - na tohle ještě nikdo seriózně neodpověděl a hned tak neodpoví, už proto, že dostat do ucha až k bubínku 16 kHz není nijak jednoduché a v podstatě se to nedaří ani u hodně dobrých beden, natož pak ty vyšší frekvence.

No a pak je tu ještě taky otázka mimobubínkového vnímání - ale to už je jiné pívo, kvůli tomu jsem tenhle thread nezakládal - jestli chceš, založ si ho sám. Mohl by se jmenovat třebas Jeskyňka Velkého Netopýra (nic osobního, jak jistě věříš).

Mne tyhle věci kolem spekter zajímají především v souvislosti se zatížením měničů v jednotlivých pásmech a provozních podmínek zesilovače. Hned jak si uklidím kolem počítače, hodím sem pár výsledků analýz.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MSW
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 október 2006
Príspevky: 704

PríspevokZaslal: Po apríl 02, 2007 12:53:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Ta elektronika bude asi nejlépe reprodukovaná nějakou pětipásmovkou, kde pík 40Hz bude zpracovávat samostatný měnič, pík 80Hz další měnič a na hudbu už pak postačí slušná třípásmovka Smile
_________________
Nothing is best
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po apríl 02, 2007 19:17:32    Predmet: Odpovedať s citátom

MSW napísal:
Ta elektronika bude asi nejlépe reprodukovaná nějakou pětipásmovkou, kde pík 40Hz bude zpracovávat samostatný měnič, pík 80Hz další měnič a na hudbu už pak postačí slušná třípásmovka Smile


Děláš si srandu a nevíš z čeho - ledaže by sis dělal srandu. Ten pík 40 Hz není 40 Hz, nýbrž evidentně 41,2 , což je tón E. To nad 80 Hz je jeho druhá harmonická. Nevím, zdali to tak Pavel chytil náhodou nebo zdali to byl záměr, je ale jasné, že o pár not dál to může být úplně jinak. Já jsem průměroval dvacet skladeb o průměrné délce čtyři minuty, takže tahle složka se tam neobjevila jako samostatný peak, i když tam samozřejmě je taky.

Jinak - tzv. subwoofery s pásmovými propustmi se chovají nejlépe, když jsou laděné na šířku pásma jedné oktávy, takže by náhodou vůbec nebylo od věci udělat soustavu s jedním subbasem na 40 Hz, druhou na 80 Hz a zbytek od cca 110 Hz výše - pane, to by byly basy, jen by byl trochu problém uhlídat u všeho fáze a přesné naladění, o výběru repráků ani nemluvě.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
simon
Hifista


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 222
Bydlisko: Dolni Kounice

PríspevokZaslal: Po apríl 02, 2007 20:05:40    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
MSW napísal:
Ta elektronika bude asi nejlépe reprodukovaná nějakou pětipásmovkou, kde pík 40Hz bude zpracovávat samostatný měnič, pík 80Hz další měnič a na hudbu už pak postačí slušná třípásmovka Smile


Jinak - tzv. subwoofery s pásmovými propustmi se chovají nejlépe, když jsou laděné na šířku pásma jedné oktávy, takže by náhodou vůbec nebylo od věci udělat soustavu s jedním subbasem na 40 Hz, druhou na 80 Hz a zbytek od cca 110 Hz výše - pane, to by byly basy, jen by byl trochu problém uhlídat u všeho fáze a přesné naladění, o výběru repráků ani nemluvě.



kaskada subwooferu na jednu oktavu je myslenka ktera mne jeste dlouho nepusti ... zni to dobre
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po apríl 02, 2007 20:21:36    Predmet: Odpovedať s citátom

simon napísal:


kaskada subwooferu na jednu oktavu je myslenka ktera mne jeste dlouho nepusti ... zni to dobre


Kdyby ses do toho chtěl pustit, tak ti ty propusti vypočítám.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MSW
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 október 2006
Príspevky: 704

PríspevokZaslal: Ut apríl 03, 2007 11:21:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Velky bobo
vím, z čeho jsem si dělal srandu, z elektronické hudby. Přesně ten nápad s oddělením pro 40 Hz a pro 80Hz a pro zbytek by u ní nebyl naškodu, protože tyhle basové humusy jsou u elektroniky furt na jedno brdo.

Velodyne dělá dvouměničové subwoofery, dělení nevím.

_________________
Nothing is best
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20469

PríspevokZaslal: Ut apríl 03, 2007 11:25:07    Predmet: Odpovedať s citátom

MSW napísal:
Velky bobo
vím, z čeho jsem si dělal srandu, z elektronické hudby. Přesně ten nápad s oddělením pro 40 Hz a pro 80Hz a pro zbytek by u ní nebyl naškodu, protože tyhle basové humusy jsou u elektroniky furt na jedno brdo.


Znáš Steely Dan? Jen že to spektrum je z jejich skladby.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MSW
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 október 2006
Príspevky: 704

PríspevokZaslal: Ut apríl 03, 2007 12:36:48    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA
Neznám, nemyslel jsem negativně vůči nim, ale obecně. Stačí si poslechnout některé soudobé styly jako techtrance, psytrance a podobné a dostávám averzi vůči čemukoliv, co použije stejné baszvuky.

_________________
Nothing is best
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20469

PríspevokZaslal: Ut apríl 03, 2007 12:49:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Použil jsem označení "elektronická hudba" jen na odlišení od sejmutí čistě akustických nástrojů. Jinak ta nahrávka je ve svém žánru udělaná technicky špičkově, i proto jsem dával to spektrum.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20469

PríspevokZaslal: Ut apríl 17, 2007 19:29:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Ukázka ani tak ne spektra, jelikož je to časový průběh, ale dynamiky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: St apríl 18, 2007 07:20:19    Predmet: Odpovedať s citátom

MSW napísal:
PMA
Neznám, nemyslel jsem negativně vůči nim, ale obecně. Stačí si poslechnout některé soudobé styly jako techtrance, psytrance a podobné a dostávám averzi vůči čemukoliv, co použije stejné baszvuky.


Bavme se radši o hudbě. Na vyprázdnění hlavy je nejlepší krumpáč.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: Pi apríl 20, 2007 13:03:27    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
Mne tyhle věci kolem spekter zajímají především v souvislosti se zatížením měničů v jednotlivých pásmech a provozních podmínek zesilovače. Hned jak si uklidím kolem počítače, hodím sem pár výsledků analýz.


Z laického pohledu by bylo vzhledem k rozložení energie logické osadit třípásmovku basákem, dvěma středy a výškáčem? Zvlášť v případě aktivního dělení basů a středů někde v oblasti 80-200 Hz. Jak se Ti to jeví, resp. co Ti vyplynulo z avizovaných výsledků analýz?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi apríl 20, 2007 16:19:14    Predmet: Odpovedať s citátom

To je docela logický závěr. Nepříjemné na tom je, že když se zdvojí střeďák, tak nevyhnutelně vzroste na středech směrovost. Další možností je čtyřpásmo, ale to taky není to pravé ořechové. Ideální řešení neexistuje, poněvadž střeďáky s velkou kmitačkou taky nejsou obvykle úplně košer. Ostatně co je v akustice ideální řešení ? Muška, muška jenom zlatá ...
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11184
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi apríl 20, 2007 17:42:28    Predmet: Zatížení střeďáku Odpovedať s citátom

Alespoň to naznačuje, proč větší střeďák nemusí být špatnou volbou, přes teoretické nedostatky (směrovost, rychlý pokles na výškách). Větší zatižitelnost a menší výchylka mohou být podstatnější výhodou, než se na první pohled zdá.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jardag
Hifista - zaslúžilec


Založený: 05 október 2006
Príspevky: 685
Bydlisko: Čr

PríspevokZaslal: Pi apríl 20, 2007 19:01:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Jak je na tom velký pásek dělitelný kolem 300Hz ? Co ten má za nevýhody ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi apríl 20, 2007 23:08:50    Predmet: Re: Zatížení střeďáku Odpovedať s citátom

opa napísal:
Alespoň to naznačuje, proč větší střeďák nemusí být špatnou volbou, přes teoretické nedostatky (směrovost, rychlý pokles na výškách). Větší zatižitelnost a menší výchylka mohou být podstatnější výhodou, než se na první pohled zdá.


Nejde ani tak o velikost membrány jako o velikost kmitačky. Zkušenost bohužel ukazuje, že střeďáky popř. malé středobasy s větší kmitačkou nejsou nic moc pokud jde o charakteristiku.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi apríl 20, 2007 23:14:22    Predmet: Odpovedať s citátom

jardag napísal:
Jak je na tom velký pásek dělitelný kolem 300Hz ? Co ten má za nevýhody ?


Zase směrovost, resp. prostorové rozložení vyzářeného výkonu. Dlouhý pásek se dá poslouchat jen ve výškovém rozmezí odpovídajícím délce pásku a pokles akustického tlaku v závislosti na vzdálenosti tam probíhá jinak než u bodového zářiče, což zjednodušeně řečeno znamená, že u kombinace jednoduchý basák - dlouhý pásek se v přímém poli mění frekvenční charakteristika v závislosti na vzdálenosti a při poslechu v nepřímém poli je komplikace v tom, že hallradius závisí na frekvenci. Suma sumárum, takovou bednu je nutné poslouchat v právě té správné vzdálenosti a správné prostorové akustice, jinak to není ono.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20469

PríspevokZaslal: So apríl 21, 2007 07:21:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Aktuální nahrávky/spektra:

http://web.telecom.cz/macura/hasna/mahler_no1_1.GIF

Mahler, 1. symfonie, Telarc 60628, 2005.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
seas
Hifi expert


Založený: 25 október 2006
Príspevky: 1236

PríspevokZaslal: So apríl 21, 2007 21:53:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Pfizer Spolu UA forum

Naposledy upravil seas dňa Pi december 23, 2022 23:35:45, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jardag
Hifista - zaslúžilec


Založený: 05 október 2006
Príspevky: 685
Bydlisko: Čr

PríspevokZaslal: So apríl 21, 2007 22:01:09    Predmet: Odpovedať s citátom

VB takže ani pásek ani ten Merhautofon nejsou spása ?
Škoda Sad
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Koutek Velkého Boba Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist