Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Jaký kondenzátor před výškáč
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
jardag69
Hifista - zaslúžilec


Založený: 30 december 2010
Príspevky: 710

PríspevokZaslal: So január 08, 2011 18:21:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Máš recht. Poskládej to alespoň ze čtyř kousků každý. Omezíš zatížení i indukčnost.
_________________
HI-FI nejsou žádná kouzla (pro mně jo)
digital z PC, DAC TomasT, PM-AB1, Aircom Plus 50ohm, DIY Scan Speak (closed 2p), AKG K-701(old)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Ut január 11, 2011 16:53:25    Predmet: Odpovedať s citátom


Nesmíš troškařit no.

_________________
http://vmaudio.cz/


Naposledy upravil check dňa Ne apríl 17, 2011 12:39:47, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
karfik
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 december 2006
Príspevky: 960
Bydlisko: Ostrožská Nová Ves

PríspevokZaslal: Ut január 11, 2011 19:21:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano, viděl jsem na tvých stránkách. Moc pěkné projekty. Jen se mi tam nelíbí ty elektrolyty Bennic.
_________________
Audio streamer Volumio + gramofon - DAC+Buffer - PowerAmp T class 2x300W - 3p reprosoustavy SS+Audax (vše má vlastní výroba pod označením MINIMALISM), kabeláž USB Belkin Premium, interconnect RG223, reprokabel RG214
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Ut január 11, 2011 23:50:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Ve VMA-I jsou pouze v kompenzi impedance basáku, kapacita v řádech stovek uF. Simuloval jsem si napětí a proudy - ty bipoláry jsou v rámci provozních parametrů i při přetížení reprosoustavy.
V levnější VMA-II je bipolár součástí výhybky pro basák (paralelně k basáku) a výkonově také v pohodě.
Když si bude někdo chtít vyskládat těch pár stovek uF do RLCčka ve svitcích, třeba v Mundorfech, klidně, i když v tom nevidím žádný smysl. Pokud vezmu v potaz reálně změřené parametry bipoláru (ESR, indukčnost), tak je na daných pozicích obvodově identický se svitkem.

_________________
http://vmaudio.cz/


Naposledy upravil check dňa St január 12, 2011 17:58:04, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: St január 12, 2011 08:43:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Pri použití kompenzácie je použitie bipolárov úplne namieste. Jediná vec ktorá vadí je ich starnutie. Ale vzhľadom k cene radšej raz za tri roky otvorím bedňu a skontrolujem ich ako by som tam mal valiť svitky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
N.A.
Hifi expert


Založený: 01 marec 2007
Príspevky: 1226
Bydlisko: Ústí nad Labem

PríspevokZaslal: Št január 13, 2011 14:12:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Správně to má vypadat asi takhle:



Nesmíš troškařit no. Very Happy
Kvalita je důležitá, ne kvantita

_________________
Buď vždycky trpělivý k chybám druhých, sám jich máš mnoho, které potřebují také shovívavost.
A neumíš-li udělat sám sebe dokonalým, jak to můžeš očekávat u druhých?

Noble Audio
http://noble-audio.webnode.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Pi január 14, 2011 13:01:57    Predmet: Odpovedať s citátom


To je jen taková menší část.

V čem jsou tvoje součástky lepší než moje, kromě lepší fotky? Mimochodem tu výhybku máš dost jednoduchou. RLCčko na basech nepotřebuješ? Já bych řekl, že by to chtělo ... uzavřenka neuzavřenka.

_________________
http://vmaudio.cz/


Naposledy upravil check dňa Ne apríl 17, 2011 12:40:07, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Pi január 14, 2011 13:30:13    Predmet: Odpovedať s citátom

IMO kompenzaci na basáku má, aspoň u té poslední velké bedny.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
karfik
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 december 2006
Príspevky: 960
Bydlisko: Ostrožská Nová Ves

PríspevokZaslal: Pi január 14, 2011 15:13:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Vidím Checku, že ty to jedeš ve velkém, to jsem mile překvapen, že se ty projekty tak rozjely a je o ně zájem.
_________________
Audio streamer Volumio + gramofon - DAC+Buffer - PowerAmp T class 2x300W - 3p reprosoustavy SS+Audax (vše má vlastní výroba pod označením MINIMALISM), kabeláž USB Belkin Premium, interconnect RG223, reprokabel RG214
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
AlesK
Hifista - pokročilec


Založený: 31 január 2007
Príspevky: 458
Bydlisko: Tábor

PríspevokZaslal: Pi január 14, 2011 15:42:55    Predmet: Odpovedať s citátom

To jsou součástky na výhybku do dvoupásma, možná to vystačí i na jeden pár Very Happy

Když se tu už probírá to množství součátek tak by mě docela zajímalo kolik součástek (a jaké kvality) je třeba ve výhybce v Aragornech od Velkého Boba.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
N.A.
Hifi expert


Založený: 01 marec 2007
Príspevky: 1226
Bydlisko: Ústí nad Labem

PríspevokZaslal: Pi január 14, 2011 16:06:29    Predmet: Odpovedať s citátom

„V čem jsou tvoje součástky lepší než moje, kromě lepší fotky? Mimochodem tu výhybku máš dost jednoduchou. RLCčko na basech nepotřebuješ? Já bych řekl, že by to chtělo ... uzavřenka neuzavřenka.“

Moje součástky jsou lepší v tom nejdůležitějším a to je zvuk. Kvalita zvuku jako taková se nedá změřit a proto je to mimo Tvůj obzor, což je samozřejmě škoda. Je potřeba si je pořídit a udělat poslechové srovnání.
Ty jsi mi ale vědma Smile , z čeho usuzuješ, že nepoužívám RLCčko u basáku, nebo, že by špionáž Laughing
Jinak ta moje vyhybka je složitější než všechny od 3p. modelů B&W řady Nautilus například. Mimochodem i tito angláni už několik let používají Mundorf součástky.

_________________
Buď vždycky trpělivý k chybám druhých, sám jich máš mnoho, které potřebují také shovívavost.
A neumíš-li udělat sám sebe dokonalým, jak to můžeš očekávat u druhých?

Noble Audio
http://noble-audio.webnode.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
man.earth
Hifista - pokročilec


Založený: 02 február 2009
Príspevky: 277
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Pi január 14, 2011 16:15:14    Predmet: KONDY Odpovedať s citátom

V dohladnej dobe budem porovnavat bennici s Jantzen superior Z cap, takze dam vediet, ako to dopadne pri vymene seriovych kondov vo vyhybke.
_________________
SCAN SPEAK 26W+SEAS W18NX+SCAN SPEAK 2904/9800 DIY 3 WAY
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Pi január 14, 2011 16:19:47    Predmet: Odpovedať s citátom

"Moje součástky jsou lepší v tom nejdůležitějším a to je zvuk. Kvalita zvuku jako taková se nedá změřit a proto je to mimo Tvůj obzor, což je samozřejmě škoda. Je potřeba si je pořídit a udělat poslechové srovnání."

Tak to jo, už jsem se skoro bál, že budeš mít nějaké vysvětlení Smile. Máš pravdu dávám na racionální souznění technicky obhájitelných parametrů a zvuku. Komerční výrobci nejsou zrovna ti, od kterých by si člověk měl brát příklad.
Absence RLC na basech - to je jednoduché - nikde tam nevidím cívku kolem 30mH (byť by byla slabým drátem) a kýbl mundorfů kolem 500uF Smile.

man.earth: Pevně doufám, že to nebude čistě jen poslechové porovnání.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
man.earth
Hifista - pokročilec


Založený: 02 február 2009
Príspevky: 277
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Pi január 14, 2011 16:30:55    Predmet: kondy Odpovedať s citátom

ako by si to chcel namerat? kapacity budu rovnake.
_________________
SCAN SPEAK 26W+SEAS W18NX+SCAN SPEAK 2904/9800 DIY 3 WAY
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Pi január 14, 2011 16:35:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Můžeš zkusit měřit ESL, ESR, DA (pokud víš, co to je) a mikrofoničnost. Rozdíly se určitě najdou.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Pi január 14, 2011 16:39:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Jantzen superior Z cap píše toleranci +-2%, Bennic +-5%. Skutečnou kapacitu mít stejnou nebudou. Budeš muset vybrat Bennica, který se bude blížit Jantzenovi alespoň na tři platné číslice, nebo ho doskládat z menších Benniců. Ať to poslechové srovnání má nějaký smysl. Taky by se mohl změřit skutečný ztrátový činitel v závislosti na frekvenci, případně i zkusit zkreslení. Ale to už by vyžadovalo minimálně důmyslnější měřící přípravky.
_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
man.earth
Hifista - pokročilec


Založený: 02 február 2009
Príspevky: 277
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Pi január 14, 2011 16:44:22    Predmet: kondy Odpovedať s citátom

ma ESR a ESL v realnej vyhybke pri rozdieloch, ktore nebudu aspon myslim nijako velke, realnu sancu na popis ich ineho zvuku? Pokial tam nebudu markantne rozdiely, co nebudu, ako to, ze budu tie kondy hrat inak? V podstate aj pri vymene bennicov za "ostravacke" tam rozdiel bol jasne pocutelny. A kable vsade naokolo a hrba kontaktov na ceste je trochu inde ako ESR, alebo sa mylim? Cize tam pojde o frekvencne zavislosti tychto hodnot v celom rozsahu, takze som si odpovedal asi sam. Kto to chce zmerat? Mame dobrovolnika? Very Happy
_________________
SCAN SPEAK 26W+SEAS W18NX+SCAN SPEAK 2904/9800 DIY 3 WAY
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Pi január 14, 2011 16:45:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Nemluvil jsem o tom, co má nebo nemá smysl. Mluvil jsem o tom, co by se dalo měřit. Ale těžko se to posuzuje.

Co se týče DA, tak to je podle mě klíč.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
bubuxin
Hifi expert


Založený: 01 marec 2007
Príspevky: 2885
Bydlisko: Žiar nad Hronom

PríspevokZaslal: Pi január 14, 2011 17:28:10    Predmet: Odpovedať s citátom

N.A. napísal:
....Moje součástky....

Prepáčte za OT, ale napadol ma jeden film. "Ruskie súčiastky, ameryckie súčiastky, všetky vyrobil Taiwan".
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
N.A.
Hifi expert


Založený: 01 marec 2007
Príspevky: 1226
Bydlisko: Ústí nad Labem

PríspevokZaslal: Pi január 14, 2011 17:29:22    Predmet: Odpovedať s citátom

"Absence RLC na basech - to je jednoduché - nikde tam nevidím cívku kolem 30mH (byť by byla slabým drátem) a kýbl mundorfů kolem 500uF "

Ta indukčnost nemá v mém případě zdaleka takovou hodnotu, takže jsi ty cívky jen přehlédl, ale kondíky do kompenzace na fotce vážně chybí, stejně tak tam nejsou vidět žádné odpory.

"Komerční výrobci nejsou zrovna ti, od kterých by si člověk měl brát příklad."

To máš pravdu, většinou dávají i do hodně drahých beden laciné součástky protože ty nejsou při koupi přece vidět, hraje to s nima taky nějak. Ve velkých sériích nelezou náklady nahoru, vyhybka do jedné bedny vyjde na 3.000 často i méně, a ne třeba na 7-10.000,-

To Buboxin
Mundorf doteď vyrábí striktně v Německu a jsou na to řádně pyšný

_________________
Buď vždycky trpělivý k chybám druhých, sám jich máš mnoho, které potřebují také shovívavost.
A neumíš-li udělat sám sebe dokonalým, jak to můžeš očekávat u druhých?

Noble Audio
http://noble-audio.webnode.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Pi január 14, 2011 17:47:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Že by jsi měl v tom RLCčku bipoláry?
O levné součástky nejde, dokonce by mi nevadily bipoláry na basech. Většinou se ale kašle na správné výkonové dimenzování součástek (například těch elytů), všude se cpou zkreslující uzavřená jádra nebo ferity. Že jsou ty výhybky často velmi jednoduché a nerespektují potřeby měničů, je až další věc.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Sendy
Hifi expert


Založený: 29 november 2008
Príspevky: 1540
Bydlisko: Severný Moravistan

PríspevokZaslal: Pi január 14, 2011 21:30:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Chlapci, myslel jsem, že tady není třeba dělat soutěž o to, kdo má většího pytlíka součástek.

BTW, Bennic dělá i 2% a 1% kondy, samozřejmě na objednávku výrobců. ES umí 1% taky, zrovna jsem měl v ruce MKP 4u2. Ono to vzhledem k technologii výroby není tak těžké.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: So január 15, 2011 11:47:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Priaznivcom kondenzátorvých orgií doporučujem http://www.humblehomemadehifi.com/Cap.html
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So január 15, 2011 12:25:51    Predmet: Odpovedať s citátom

godz napísal:
Priaznivcom kondenzátorvých orgií doporučujem http://www.humblehomemadehifi.com/Cap.html

Tam jsou jen samý kecy, kde je měření ? Wink

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: So január 15, 2011 13:33:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Ako chceš merať orgie? Mr. Green
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
karfik
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 december 2006
Príspevky: 960
Bydlisko: Ostrožská Nová Ves

PríspevokZaslal: So január 15, 2011 20:17:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Mohli by jste to tu přestat zasírat těma zbytečnýma příspěvkama o tom, zda je nějaký kondenzátor lepší či horší, když má stejné parametry. Snad už jsme si ověřili tisíckrát, že základní věci co umíme po domácku změřit (zde kapacita a přesnost), nestačí na to, abychom mohli popsat vliv na zvuk. Ano, nějaké základní předpoklady se musí splnit, ale co to vše ostatní námi zatím nezměřitelné.
Děkuji.

_________________
Audio streamer Volumio + gramofon - DAC+Buffer - PowerAmp T class 2x300W - 3p reprosoustavy SS+Audax (vše má vlastní výroba pod označením MINIMALISM), kabeláž USB Belkin Premium, interconnect RG223, reprokabel RG214
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JHradec
Hifista - zaslúžilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 998

PríspevokZaslal: Št január 27, 2011 09:40:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Dovolil bych si oponovat- něktré věci lze změřit docela jednoduše-zvláště u kapacit které jsou ve výhybkách ( 150 pF - v kabelu je problém)

jednak jde o vlastnosti dielektrika- především nelinearitu vlivem určité hystereze, nebo pamě´tového efektu kondenzátoru.To jde změřit snadno.
Potom jde o vlastnosti polepu -na povrchu hliníku se (okamžitě) vytváří oxid, který je nelineární ( nechá se na tom docílit i usměrňovacího efektu). Plasty, které se používají na dielektrikum jsou pro kyslíkové molekuly prostupné - já si tím zdůvodňuju výhody kondenzátorů s olejem (skoro vosk)- prostě zabraňuje té oxidaci. Kondenzátory s polepy z jiných kovů by byly lepší ( vyloučil bych ale měď (Cuprox) i železo a nikl - magnetické).

kapitolou samou o sobě je kontaktování vývodů - většinou je drát jen tak zasunut a zamotán - letování, nebo bodování je výjimkou, která se najde jen u dražších. Tady stačí změřit ESR.

Tak a na závěr jeden námět Idea - zkusíte někdo polarizovat kondenzátor ve výhybce stejnosměrným napětím ?? navrhoval bych tak 50-100V.

U vazebních kondenzátorů to slyšet je,u kabelů taky, ve výhybce jsem ještě nezkoušel Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št január 27, 2011 18:29:37    Predmet: Odpovedať s citátom

JHradec napísal:
Tak a na závěr jeden námět Idea - zkusíte někdo polarizovat kondenzátor ve výhybce stejnosměrným napětím ?? navrhoval bych tak 50-100V.

U vazebních kondenzátorů to slyšet je,u kabelů taky, ve výhybce jsem ještě nezkoušel Smile


Povídej, přeháněj... ! Shocked

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jardag69
Hifista - zaslúžilec


Založený: 30 december 2010
Príspevky: 710

PríspevokZaslal: Št január 27, 2011 19:49:59    Predmet: Odpovedať s citátom

To se dělalo v době, kdy se místo bipolárů používaly obyč elyty. Daly se stejným polem k sobě a pak se tam přez diodku usměrnovalo napetí ze signálu.
_________________
HI-FI nejsou žádná kouzla (pro mně jo)
digital z PC, DAC TomasT, PM-AB1, Aircom Plus 50ohm, DIY Scan Speak (closed 2p), AKG K-701(old)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JHradec
Hifista - zaslúžilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 998

PríspevokZaslal: Pi január 28, 2011 10:27:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Přes diodku je málo- musí to být řádově větší, než signál.
Bude to řešit jen nelinearitu dielektrika.
BTW
Elektronky nejsou komplementární - proto nemívají symetrický napájení. Vazební kondenzátory jsou slušbně polarizovaný ( proti polovodičům (OZ zapojení), kde nula ( napěťová) od nuly pojde ).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4  Ďalšia
Strana 3 z 4

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist