Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

ideální průměr středového reproduktoru
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Št marec 01, 2007 01:09:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Lidský sluch se ve zvukovém poli orientuje podle korelace/koherentnosti. Jestliže sebevětší zdroj zvuku vyzařuje koherentní vlnu, je vždy vnímán jako bod. Ovšem jiná věc je, jestliže se hlava pohne - pak se pohne i ten bod. No a pohyby hlavou jsou pro orientaci ve zvukovém poli velice podstatné. Základní problém je ovšem v tom, že při stereofonní reprodukci se pro potřebu vytvoření iluze lokalizace vytváří struktura zvukového pole, jaká by při poslechu reálných zdrojů vůbec nemohla vzniknout, a naopak.Tady už se nedá použít zdravý selský rozum. Např. roztažení panoramatu přes šířku báze je možné jedině tehdy, jestliže část signálu je v obou kanálech korelovaná, avšak v protifázi. A může se klidně stát, že část panoramatu přeskočí při pohybu hlavou zleva doprava. Ty zdejší úvahy na téma velikost zdroje navíc trpí zmatečností v tom, že se plete dohromady velikost jednoho individuálního zdroje, např. kontrabasu, s velikostí kolektivního zdroje, např. orchestru. Když to zjednoduším, tak při správně udělané nahrávce je možné v nejlepším případě vytvořit iluzi orchestru trpaslíků s miniaturními nástroji, rozmístěnými uvnitř i vně báze, ovšem s tím, že zdánlivá vzájemná poloha jednotlivých trpaslíků se v závislosti na místě poslechu mění jinak než by se měnila v reálu.

Napadá mi v téhle souvislosti povícero přirovnání. V reálu se třebas vzájemná poloha hvězd v planetáriu s pohybem pozorovatele téměř nemění, celkový obraz se může jen deformovat, takže všechna panoramata jsou homeomorfní, což je důsledek toho, že projekční plocha je dvourozměrná varieta. Skutečný vesmír se chová zcela jinak, poněvadž je to varieta minimálně trojrozměrná.

No, radši toho nechám ...

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Št marec 01, 2007 01:14:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Machalik napísal:
To jsou věci. Takovej online vhled Smile Středy z 30 cm basáku a nevadí to, kdo by to byl řekl. Před člověkem se najednou objeví celá širá pláň možných objevů. Co teprve mnohem lepší bedny než M801?
Ty začátky... ty první krůčky... vždycky je legrace je pozorovat. Člověka to tak hřeje u srdce.


Machalíku, máš obrovské štěstí v tom, že já jsem nesmírně tolerantní člověk. Ale ujišťuji tě, že všechno má své meze (snad jen kromě tvojí impertinentnosti).

Teď mne napadlo, že vlastně mezi impertinentností a inkompetentností skoro jistě existuje nějaká kauzální konsekvence.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MSW
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 október 2006
Príspevky: 704

PríspevokZaslal: Št marec 01, 2007 09:16:47    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo
Takže to co mi vadí, je stereofonie sama - neodstranitelný problém, pokud to tedy chápu dobře.

Nicméně s párem Mangerů a párem Holoprofilů se mohu pohnout z vrcholu trojúhelníku do osy kteréhokoliv kanálu a neztrácím náhled na trojrozměrné zvukové pole, kde všechny nástroje zůstávají na místě, nic se nestěhuje, stále slyším stejně dobře i vzdálenější kanál a bližší kanál výrazně nepřevládá.

Čili z jakéhokoliv úhlu mé sedačky se dívám se pořád stejně sedící kapelu a to i v rámci hloubky. "HUGE SWEET SPOT"

Bez Holoprofilů je to normální běžné zanikání vzdálenějšího kanálu a ztráta prostorovosti mimo sweet spot.

_________________
Nothing is best
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Št marec 01, 2007 09:26:12    Predmet: Odpovedať s citátom

cough
Páči sa mi ten streďák aj celá ich produkcia. Na druhej strane by som privítal 4 pásmo a tento stred by som posunul vyššie, každopádne oni vedia čo robia Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Št marec 01, 2007 09:39:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Machalik napísal:
To jsou věci. Takovej online vhled Smile Středy z 30 cm basáku a nevadí to, kdo by to byl řekl. Před člověkem se najednou objeví celá širá pláň možných objevů. Co teprve mnohem lepší bedny než M801?
Ty začátky... ty první krůčky... vždycky je legrace je pozorovat. Člověka to tak hřeje u srdce.


Basák 12" hraje do 400Hz, podle měření. (výrobce uvádí 380Hz)
Od 400Hz hraje střeďák s průměrem 5". Viz:

http://stereophile.com/floorloudspeakers/506/index7.html

P.S.: pásmo do 300Hz se obvykle považuje za basy, takže ten "30 cm basák" středy nehraje.


Naposledy upravil PMA dňa Št marec 01, 2007 10:24:29, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
simon
Hifista


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 222
Bydlisko: Dolni Kounice

PríspevokZaslal: Št marec 01, 2007 10:01:29    Predmet: Odpovedať s citátom

MSW napísal:
velky bobo
Takže to co mi vadí, je stereofonie sama - neodstranitelný problém, pokud to tedy chápu dobře.

Nicméně s párem Mangerů a párem Holoprofilů se mohu pohnout z vrcholu trojúhelníku do osy kteréhokoliv kanálu a neztrácím náhled na trojrozměrné zvukové pole, kde všechny nástroje zůstávají na místě, nic se nestěhuje, stále slyším stejně dobře i vzdálenější kanál a bližší kanál výrazně nepřevládá.

Čili z jakéhokoliv úhlu mé sedačky se dívám se pořád stejně sedící kapelu a to i v rámci hloubky. "HUGE SWEET SPOT"

Bez Holoprofilů je to normální běžné zanikání vzdálenějšího kanálu a ztráta prostorovosti mimo sweet spot.


v cem mas ty mangery? ...spokojenost?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Št marec 01, 2007 10:24:25    Predmet: Odpovedať s citátom

MSW napísal:
velky bobo
Takže to co mi vadí, je stereofonie sama - neodstranitelný problém, pokud to tedy chápu dobře.(Atd.)


Chápeš to naprosto správně. Stereofonie má svá principiální omezení, která se nedají obejít. Je možné jen vytvořit více či méně hezkou, příjemnou a přijatelnou iluzi. Jednou z takových možností je zřejmě to, co popisuješ, ovšem s tou výhradou, že to neodpovídá žádné realitě z dřeva a plechu, popř. masa a kostí.

Jen tak mimochodem, on ani zrak není bez problémů. Např. když se díváš na vodorovný drát, tak nedokážeš určit jeho vzdálenost. Na to by musely být tři oči. A dá se předpokládat, že s nimi bychom už vnímali některé čtyřrozměrné aspekty našeho prostoru. A pokud jde o sluch, je to totéž - chtělo by to tři uši, pak by ovšem byl se stereofonií ámen.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Št marec 01, 2007 10:43:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Ještě na téma Holoprofilů a jiných vynálezů. Viděli jste někdo obrazy Salvadora Dali nebo Theodora Pištěka ? Nebo Reona Argondiana ? Ty obrazy vzbuzují dojem naprosté reálnosti. Je to ovšem reálnost ve zmyslu formálně realisticky dokonalého zobrazení něčeho, co ve skutečnosti nemůže existovat. Je to více než realismus - je to surrealismus - stvoření nové reality, která ovšem existuje pouze jako svoje dvourozměrná projekce do roviny obrazu.

A nějak tak je to i se stereofonií a reprodukcí hudby vůbec - akustický surrealismus - je to krásné, plastické, barevné, někdy se to i hýbe, ale sáhnout si na to nebo olíznout to nemůžeš.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
cough
Hifi obsluha


Založený: 16 december 2006
Príspevky: 1221

PríspevokZaslal: Št marec 01, 2007 11:05:23    Predmet: Odpovedať s citátom

asfaltéři...
igelitové uši...
akustický surrealismus....
2 thumbs up
Rotfl

Bohouši, zatlač ještě....
Mr. Green
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
pistole
Hifista - zaslúžilec


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 679
Bydlisko: severní čechy

PríspevokZaslal: Št marec 01, 2007 11:46:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Výborně! tak tohle jsem ještě neslyšel akustický surrealismus a přirovnání k obrazům Salvatora Dalího.

Veliký ó Bobolix má vždy trefné přirovnání . Kam na to chodíš? To vás taky učili na tom matfyzu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
MSW
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 október 2006
Príspevky: 704

PríspevokZaslal: Št marec 01, 2007 12:35:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Takže i ideální stereofonie je jen surealismus.
Ten Holoprofil není žádný divný výmysl, je to jen stínítko, které odstíní protilehlou stranu membrány respektive cívky.

Každý jiný reproduktor má membránu určitých rozměrů a protilehlé strany membrány respektive cívky vytváření stínové zvukové obrazy. Tyhle stíny splynou při poslechu v ose v jeden, takže nevadí. Při poslechu mimo osu jsou akustické stínové obrazy vzájemně časově posunuty a výsledkem je zmizení (rozostření) stereofonního prostoru při poslechu mimo sweet spot.

Takže holoprofil je jen dodatečný nástroj, jak z reproduktoru konečných rozměrů vytvořit ještě zaostřenější menší bodový zdroj zvuku. Disperze i na 20kHz je velmi dobrá, čili spokojenost.

_________________
Nothing is best
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MSW
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 október 2006
Príspevky: 704

PríspevokZaslal: Št marec 01, 2007 12:36:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Co znamená ten asfalt? Asi je to něco hanlivého jako budka atd.
_________________
Nothing is best
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
fojo
Hifista - zaslúžilec


Založený: 08 november 2006
Príspevky: 582
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št marec 01, 2007 13:14:31    Predmet: Odpovedať s citátom

asfatovanie je dlhe prispevky na fore o nicom, aspon podla mna Very Happy
_________________
počúvam, teda som (Dynaudio, Ultrasone, Grado)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Št marec 01, 2007 13:23:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Nikoliv. "Asfalt" značí např. situaci, kdy asfaltér rozvíjí teorii relativity, nebo se vyjadřuje třeba čistě náhodou k náhradnímu schématu měniče (nic proti asfaltérům jako povolání, je to jen příklad. Fyzik by zase třeba špatně rozléval asfalt).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
fojo
Hifista - zaslúžilec


Založený: 08 november 2006
Príspevky: 582
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št marec 01, 2007 14:05:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Idea daleko som od toho nebol...
_________________
počúvam, teda som (Dynaudio, Ultrasone, Grado)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
pistole
Hifista - zaslúžilec


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 679
Bydlisko: severní čechy

PríspevokZaslal: Št marec 01, 2007 14:44:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Byly doby kdy asfaltéři a různé obsluhy vrtacích zařízení co se týče teoretické výbavy na tom byli lépe než velká část akademiků.
nebo známý případ stavby mostu inteligence když zedník řekl doktore hoď po mně cihlu tak byl ukamenován (přesněji ucihlován)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Št marec 01, 2007 14:59:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Headbang Argue Headbang Argue Headbang Argue Headbang

MSW napísal:
... Ten Holoprofil není žádný divný výmysl, je to jen stínítko, které odstíní protilehlou stranu membrány respektive cívky.

Každý jiný reproduktor má membránu určitých rozměrů a protilehlé strany membrány respektive cívky vytváření stínové zvukové obrazy. Tyhle stíny splynou při poslechu v ose v jeden, takže nevadí. Při poslechu mimo osu jsou akustické stínové obrazy vzájemně časově posunuty a výsledkem je zmizení (rozostření) stereofonního prostoru při poslechu mimo sweet spot.

Takže holoprofil je jen dodatečný nástroj, jak z reproduktoru konečných rozměrů vytvořit ještě zaostřenější menší bodový zdroj zvuku. Disperze i na 20kHz je velmi dobrá, čili spokojenost.


Tak tohle je praktická ukázka jedné z mnoha variant toho, čemu jsem začal říkat asfalt potažmo asfaltování.

Původně tím byla míněna situace, kdy se do nějakého oboru montuje někdo v daném oboru nekvalifikovaný a vede o tom řeči snažící se vypadat nesmírně kvalifikovaně. Dnes už bych ten význam trochu rozšířil, ale to teď nehodlám rozmazávat.

Chtěl bych jen skromně podotknout, že to, co jsem si nahoře dovolil ocitovat, je z fyzikálního, speciálně akustického a konec konců i technického hlediska pitomost katedrálních rozměrů. Snad jen ten pojem "stínový zvukový obraz" je svým způsobem půvabný - trochu mi to připomíná stínové ministry.

Pozor, tím nechci tvrdit, že to nefunguje. Pitomost je ten výklad, stejně jako je z fyzikálního hlediska totální pitomost oficiální firemní výklad funkce Mangerova měniče, což ovšem neznamená, že to nehraje. Něco to určitě dělá a nějak to určitě hraje, to ostatně telegrafní dráty taky. Pokud by mi někdo případně chtěl oponovat a argumentovat výsledky měření, které jsou tam uvedené, tak si dovoluji upozornit, že techniku MLSSA používám už asi patnáct let a za tu dobu jsem si mnohokrát ověřil, jak snadno se při použití této metody ne zcela korektním způsobem mohou výsledky zkreslit, neřku-li přímo zfalšovat. Přitom stále vypadají nesmírně učeně a přesvědčivě.

A ten citát nahoře mi připomíná to, co jsem kdysi četl v jednom firemním textu ONKYO. Byl tam kousek schématu nějakého zesilovače a k tomu výklad zhruba v tomtu smyslu:

U běžných zesilovačů se v tomto bodě setkávají proud a napětí a navzájem se ovlivňují, čímž vzniká zkreslení. Naproti tomu náš zesilovač je konstruován tak, aby se proud s napětím nikde nepotkávaly.

Hammer Hammer Hammer Hammer Hammer

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Št marec 01, 2007 15:11:52    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:

U běžných zesilovačů se v tomto bodě setkávají proud a napětí a navzájem se ovlivňují, čímž vzniká zkreslení. Naproti tomu náš zesilovač je konstruován tak, aby se proud s napětím nikde nepotkávaly.



Separace proudu a napětí, to bych chtěl umět ... Laughing

Ještě bych potřeboval umět separovat elektrické a magnetické pole, a to konkrétně teď.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Št marec 01, 2007 15:18:22    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
Dnes už bych ten význam trochu rozšířil, ale to teď nehodlám rozmazávat.



I Ty jeden ... Nono Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Št marec 01, 2007 15:29:10    Predmet: Odpovedať s citátom

MSW napísal:
Obecně čím větší měnič, tím delší a realističtější je ustalování step tesponse. Pokud není třípásmo dobře sladěno, tak může znít s malým střeďákem jako miniatura i když tam bude velký basák.
.


Mohu poprosit o vysvětlení, zejména toho realističtějšího ustalování.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Troton
Site Admin


Založený: 11 august 2006
Príspevky: 2844
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Št marec 01, 2007 15:38:27    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
U běžných zesilovačů se v tomto bodě setkávají proud a napětí a navzájem se ovlivňují, čímž vzniká zkreslení. Naproti tomu náš zesilovač je konstruován tak, aby se proud s napětím nikde nepotkávaly.


Autor tohoto citatu podla mna dostal Nobelovu cenu za fyziku a marketing sucasne. Hned mam lepsiu naladu. Rotfl
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
MSW
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 október 2006
Príspevky: 704

PríspevokZaslal: Št marec 01, 2007 15:45:57    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA
výškač je malá pistolka, střeďák je větší pistolka a basák je ještě větší pistolka, stačí? Odborně to říci nemohu, protože nemám s akustikou nic společného.

_________________
Nothing is best
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MSW
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 október 2006
Príspevky: 704

PríspevokZaslal: Št marec 01, 2007 15:48:13    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo
samozřejmě, tak jak je to laicky napsané, tak je to asi z fyzikálního pohledu katedrální blbost

Nicméně nevyvrátíte mi žádným způsobem, že nejširší sweet spot mají nejméně směrové reproduktory a o nic víc tu nejde.

_________________
Nothing is best
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Št marec 01, 2007 15:49:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Nestačí, protože obecně čím je rychlejší "ustálení step response" /tedy kratší settling time/, tím věrnější je přenos signálu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Št marec 01, 2007 16:24:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Doba ustálení se zpravidla vztahuje k náběhu skokové odezvy (odezva na jednotkový skok), ustálení na hodnotu "1". Dlouhý doběh na hodnotu "0" souvisí s tím, že soustava nepřenáší DC složku. Je pochopitelně tím delší, čím nižší je dolní mezní kmitočet.

Takže - doba náběhu souvisí s horní mezní frekvencí, čím je kratší, tím vyšší je Fh. Ustálení na hodnotu "1" může být s překmity nebo aperiodické. Doběh zpět na hodnotu "0" souvisí s dolní mezní frekvencí a zpravidla vždy dokmitává. Nedokmitává jen horní propust 1. řádu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Št marec 01, 2007 17:52:20    Predmet: Odpovedať s citátom

MSW napísal:
velky bobo
samozřejmě, tak jak je to laicky napsané, tak je to asi z fyzikálního pohledu katedrální blbost

Nicméně nevyvrátíte mi žádným způsobem, že nejširší sweet spot mají nejméně směrové reproduktory a o nic víc tu nejde.


To rozhodně vyvracet nebudu, naopak to nadšeně podepisuju, zjistil jsem to totiž při vývoji poslechových monitorů už někdy začátkem osmdesátých let. Tenkrát jsme vyvinuli jeden takový monitor a v porovnání s běžnými monitory používanými v rádiu to bylo setsakra znát. Mělo to však jeden háček - když zvukaři zvyklí na běžné monitory na tom udělali mixdown z šestnáctistopáku, tak se to nedalo na jiných monitorech poslouchat, protože tam nacpali příliš mnoho hallu.

A pokud se toho sweetspotu a směrovosti týká - je to záležitost hlavně výšek, mimo jiné taky proto, že výšky jsou konec konců vyzařovány nejsměrověji. Zkoušel jsem ke svým celkem slušným bednám připojit širokorozptylová pieza (biradiální horny) a výsledek byl velmi zajímavý - barevně to byla dost hrůza, poněvadž ta pieza nejsou nic moc, ale stereofonní obraz - super.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MSW
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 október 2006
Príspevky: 704

PríspevokZaslal: Pi marec 02, 2007 09:29:35    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo
dobře, když zajdeme do extrému, tak jak se díváte na omnipolár typu DDD od German Physiks? (stále to má tématicky dost společného s ideálním průměrem středového reproduktoru).

_________________
Nothing is best
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MSW
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 október 2006
Príspevky: 704

PríspevokZaslal: Pi marec 02, 2007 14:15:16    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA
však tak jak jste to popsal, tak je to laicky řečeno různě velká pistolka

vícepásmová kombinace přenese celou paletu pistolí

Manger také

ucho rozsoudí

_________________
Nothing is best
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi marec 02, 2007 14:22:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Vícepásmová kombinace má (většinou) docela divokou skokovou odezvu, vzniklou složením odezev jednotlivých měničů. Uchu by to (údajně) nemělo vadit. Občas jsou nějaké výjimky a odezva vypadá slušně (Thiel, Hogen-ale ten to asi neměřil).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: So marec 03, 2007 02:59:08    Predmet: Odpovedať s citátom

MSW napísal:
velky bobo
dobře, když zajdeme do extrému, tak jak se díváte na omnipolár typu DDD od German Physiks? (stále to má tématicky dost společného s ideálním průměrem středového reproduktoru).


DDD resp. Walshův zářič je v principu dobrá věc. Není to nic třeskutě nového, kdysi to vyráběla jisté firma ROHM - už někdy v sedmdesátých letech. Teda pokud se správně pamatuji. Taky Infinity to kdysi použili, ale jen jako supertweeter. Úplně všesměrové to není, vyzařuje to horizontálně v úhlu 360 stupňů, vertikálně nevím, ale odhadoval bych, že na vyšších frekvencích to víc jak 45 stupňů nebude. Ale zaplať pánubohu i za to. Klíčový problém je u toho materiál konusu a jeho zakončení, na kterém se vlna musí dokonale zatlumit, aby se neodrazila. Základní zádrhel je v tom, že ohybová vlna se pohybuje rychlostí závislou na frekvenci, takže aby to fungovalo, musí se materiálové vlastnosti odstupňovat - tloušťkou, nátěrem, vyztužením, druhem materiálu apod. ROHM ten konus měl ze tří sekcí, každá z jiného materiálu. Docela by mne zajímalo, jak to dělá DDD, ale to oni si určitě hlídají. Pak ještě zbývá jedna skupina problémů, a sice ten že ten konus rozhodně nekoná jen radiální kmity, což by byla podmínka vyzařování válcové vlny, a že ohybové kmity jsou z principu nelineární, takže je otázka, jak to vypadá se zkreslením. Ono když se v akustice má něco "kontrolovaně ohýbat", tak je v tom vždycky zakopaný nějaký pes.

Jinak, to čemu říkají dipól, ve skutečnosti dipól není a je to pěkná ptákovina.

Kdybych to měl posuzovat podle toho, co vím o německém hájendu (a to tam znám kované šílence), byl bych na pochybách, poněvadž se to nijak moc neprosadilo. Sám jsem to ale zatím neslyšel ani neměřil. Největší freaky, na které jsem narazil vlastníma ušima, byl plazmový výškáč, který se mi velmi líbil, a reprák s prkennou membránou, kde taky hrály ohybové vlny, ale byla to hrůza - speciálně pokud jde o zkreslení. Ale vypadalo to móóóc zajímavě.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5  Ďalšia
Strana 3 z 5

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist