Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Materiál na reproduktorovú krabicu
Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: So marec 03, 2007 13:16:03    Predmet: Materiál na reproduktorovú krabicu Odpovedať s citátom

Toto vlákno sa môže rozvinúť od papierových lysovaných bední až po high technológiu určenú skôr pre kozmický priestor. Len prosím aby sme sa držali témy, šetrili domienkami, najlepšie príspevky sú tie podložené skúsenosťami alebo ešte lepšie praktickou hotovou konštrukciou s patričným meraním Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
fojo
Hifista - zaslúžilec


Založený: 08 november 2006
Príspevky: 582
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So marec 03, 2007 13:25:50    Predmet: Odpovedať s citátom

MDF
_________________
počúvam, teda som (Dynaudio, Ultrasone, Grado)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: So marec 03, 2007 13:43:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Nenašiel som k tejto téme vlákno. tak som si dovolil ho založiť. Do vlákna s názvom "betón" sa mi nechcelo dávať nasledujúcu otáku.

Momentálne ma zaujíma vhodný materiál na reproduktorovú sústavu so zameraním na PA (s oddeleným - samostatným sub basom). Bol by som rád aby bola predateľná, ak by sa mi táto sústava nepozdávala alebo by som sa dostal do finančnej tiesne. Predať alebo zapožičiavať na akcie v profesionálnej branži s občasným prenosom (divadlo, malý koncert, diskotéka či iná zábava).

Najčastejšie skloňované sú materiály ako je preglejka z brezy. V sofistikovaných prípadoch musí byť vyberaná podľa niektorých kvalitatívnych parametrov z Fínska - Baltická - Sibírska atď. Breza je tvrdé pevné drevo o tom niet pochýb. V chladných podmienkach asi pomaly rastie a vhodne sa zahusťuje kmeň. Pozeral som cenník SEZAM Breza 387Sk/m2 čo nie je až taká katastrofa cca 2x cena MDF, horšie je to s Bukom 521Sk/m2. Stolárska
pregejka je kompaktná nemá povolené "defekty".
Prekvapilo že všetky tri materiály (Breza, Buk a MDF) majú podobnú mernú hmotnosť. Po akustickej stránke a po stránke dostupnosti a spracovania je z nich najlepšia MDF. Pre prenosy je potrebné kvalitné kovanie a aj tak by som sa nezavďačil profesionálom.
Z preglejok by sa mi viac páčili mäkšie materiály (topoľ, borovica...). Nie kvôli cene, ale kvôli akustickým vlastnostiam, aspoň na vyššie pásma ako sú basové sekcie.

Aké materiály používate a čo odporúčate prosím pre podobný účel?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: So marec 03, 2007 18:43:13    Predmet: Odpovedať s citátom

JMD
Na PA boxy používam OSB dosky 18-22mm, robia sa z toho montované domy. Je to dostupné aj s brúseným povrchom, je to pevné, ľahké, odolné proti nárazu, lacnejšia ako fínska breza. Akustické vlastnosti (tuhosť) riešiť vhodnými výztuhami a tlmením.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: So marec 03, 2007 18:48:56    Predmet: Odpovedať s citátom

BV
Nie je to mastné, dá sa to dobre lepiť?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: So marec 03, 2007 19:18:45    Predmet: Odpovedať s citátom

jmd
Nie,je to drevo, nie niečo ako povrch vodovzdornej stavbárskej preglejky.. Používam na to Rakoll GXL. Na tupo zlepený spoj sa pri extrémnej námahe zlomí mimo spoja, lepené miesto drží. Opracováva sa to lepšie ako preglejka alebo drevotrieska.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne marec 04, 2007 00:03:47    Predmet: Odpovedať s citátom

A co soudíte o použití sendviče, např. z pěti vrstev - MTMTM - kde M je MDF a T tlumení (tvrdá guma, bitumen...) ? Vycházím z úvahy, že důležitější než pevnost, je dokonalé tlumení jakýchkoliv rezonancí.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
FILIPAUDIO
Hifista - pokročilec


Založený: 10 február 2007
Príspevky: 395

PríspevokZaslal: Ne marec 04, 2007 09:49:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Na PA používám březový MULTIPLEX prodává firma JAFHOLZ toušťka 15mm cca 420kč/m2.Je to perfektní materiál je vodě odolnej,při řezání nevypadávají vrstvy jako u běžné překližky,bez předvrtání do něj můžeš v řezu narvat 5mm vrut a neroztrhne se.Lepidlo jedině saudal 67A.Jde s tím postavit velmi pevná a lehká bedna.Na HIFI používám MDF a lepidlo ponal STANDARD,na dýhu opět jedině saudal 67A a na povrchovou ůpravy dýhy polyuretanový lak ronseal-heavy duty floor varnish s ním je povrch opravdu odolný a hlavně dýha zůstane plastická.Když to potom obrousíš brusnou rohoží hrubosti 1500 je ten lak zcela matný a v podstatě máš pocit jaky by tam žádný nebyl.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ne marec 04, 2007 11:53:07    Predmet: Odpovedať s citátom

OPA
pri prezeraní sortimentu som narazil na protihlukovú podlahovú preglejku SONEX 16 a 18mm brezová preglejka v strede s3mm minerálnou akustickou vložkou.
Výrobiť viacvrstvú dosku v domácich podmienkach nebude asi jednoduché. Napadli ma kombinácie tvrdý materiál / hobra / ďalší podobný materiál všetko z dreva Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ne marec 04, 2007 12:04:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Mne sa velice osvädčil - teda mám aj použitý na 6L stredo-výškovú HiFi sekciu - Textit z GUMON Bratislava. Robia ešte iné kombinácie napr. Sklotextit (epoxid a sklo) je tvrdší - ten som nebral - ale bol aj nejaký Sklotextit s nejakým "silikonizovaným živicovým pojivom" - ten sa mi ešte viac páčil len bol drahý a menej dostupný (málo zákazok, kde by sa dalo uliať nejaké použiteľné odrezky).
Textit je alebo bol ľahko dostupný a v čase keď bol sortiment drevárskych materiálov nedostupný najmä MDF tak vychádzal aj lacnejšie Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ne marec 04, 2007 12:09:34    Predmet: Odpovedať s citátom

BV a FILIPAUDIO
Myslel som že sa PA reprobedne okrem výstuh a rohových spevnení nejak pre istotu skrutkujú prípadne perodrážkujú. Stačí to lepiť na "tupo"?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Frantrax
Tetřev hlušec


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 3010

PríspevokZaslal: Ne marec 04, 2007 12:21:49    Predmet: Odpovedať s citátom

A je nějaký důvod, proč bedny - obzvlášť PA neskrutkovat?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
pistole
Hifista - zaslúžilec


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 679
Bydlisko: severní čechy

PríspevokZaslal: Ne marec 04, 2007 12:23:00    Predmet: Odpovedať s citátom

je skrutka se uvolní a pak drnčí...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ne marec 04, 2007 13:17:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Nedrnčí - keď ju pred zaskrutkovaním namočíš do epoxidu. Dobre to kl´že a zasychá aj bez prístupu vzduchu. Robil som takto tri bedne s dlhými Fi 6,5mm
skrutkami, no des nikdy viac. S radosťou sa tomu po niekoľkých skúsenostiach vyhnem a použijem radšej vyššie spomenuté moderné lepidlá.

Frantrax
problémom je presné predvrtanie dier, potom nemalá námaha aby to držalo, aby to neroztrhlo dosku... a potom tá povrchová úprava je ďalší masaker....

Ach jáj ja som to zle pochopil ... myslel si skrutkovať nie lepiť

No mám konzervatívne sklony preto sa stále držím epoxidov a istím to ešte skrutkami Confused
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Frantrax
Tetřev hlušec


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 3010

PríspevokZaslal: Ne marec 04, 2007 14:06:34    Predmet: Odpovedať s citátom

A co to třeba opatlat lepidlem než se zašroubuje? Já jsem určitě pro - je to takovej pocit jistoty a bezpečí. Do beden používám konfirmáty a nic se mi zatim nevyklepalo. Je teda fakt, že jich moc nemám a moc s nima neházim Smile Ale s kytarovym kombem jsem naházel dost a furt drží.

PS: JMD: já také Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
coffee
Hifi expert


Založený: 04 október 2006
Príspevky: 2324
Bydlisko: různě

PríspevokZaslal: Ne marec 04, 2007 16:59:43    Predmet: Odpovedať s citátom

...
_________________
“And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music.” ― Friedrich Nietzsche


Naposledy upravil coffee dňa Pi jún 04, 2010 20:58:07, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
richard_majer
Hifista - pokročilec


Založený: 28 február 2007
Príspevky: 365

PríspevokZaslal: Po marec 05, 2007 18:49:23    Predmet: Odpovedať s citátom

a co materialy jako pouziva Wilson, nebo treba Gryphone? Sam nemam jasno, zda pristi projekt bude konzervativni bedna, dyhovana, nebo zda-li to bude neco s netradicnim tvarem a jinym povrchem, nez drevo (treba lak)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po marec 05, 2007 23:46:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Mal som možnosť pričuchnúť aj k projektu, keď maník siahol po sofistikovanom kompozite na báze vlákien kevláru a nejakého pojiva (môžem upresniť neskôr). Používa sa to na korpus kvalitných malých lodí (námorné plachetnice a motorové člny). Potreboval reprobedňu použiť do exteriéru a ešte aby mala zaujímavý tvar nejakéhop balvanu. Otestoval si na tom kvalitu nespočetného množstva Nitridových vrtákov a rezných nástrojov Confused
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
richard_majer
Hifista - pokročilec


Založený: 28 február 2007
Príspevky: 365

PríspevokZaslal: Ut marec 06, 2007 12:44:44    Predmet: Odpovedať s citátom

treba tohle je brutalni...
http://www.mundohi-fi.com/portal/index.php?module=pagesetter&func=view pub&tid=8&pid=8
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
AlienCZ
N/A


Založený: 30 november 2006
Príspevky: 928
Bydlisko: Brno - venkov

PríspevokZaslal: Ut marec 06, 2007 13:01:45    Predmet: Odpovedať s citátom

richard_majer napísal:
treba tohle je brutalni...
http://www.mundohi-fi.com/portal/index.php?module=pagesetter&func=view pub&tid=8&pid=8


To je opravdu mazec. Kluci to mají zmáknuté do nejmenšího detailu, bravo !!!

_________________
Lyngdorf, Lyngdorf, Lyngdorf ... a pak už nic, hraje to.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
coffee
Hifi expert


Založený: 04 október 2006
Príspevky: 2324
Bydlisko: různě

PríspevokZaslal: Ut marec 06, 2007 14:29:29    Predmet: Odpovedať s citátom

...
_________________
“And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music.” ― Friedrich Nietzsche


Naposledy upravil coffee dňa Pi jún 04, 2010 20:58:16, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
richard_majer
Hifista - pokročilec


Založený: 28 február 2007
Príspevky: 365

PríspevokZaslal: St marec 07, 2007 13:02:27    Predmet: Odpovedať s citátom

co to muze byt za hmotu co na to pouzivaji? Evidentne to musi byt dobre opracovatelne...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
coffee
Hifi expert


Založený: 04 október 2006
Príspevky: 2324
Bydlisko: různě

PríspevokZaslal: St marec 07, 2007 19:05:14    Predmet: Odpovedať s citátom

...
_________________
“And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music.” ― Friedrich Nietzsche


Naposledy upravil coffee dňa Pi jún 04, 2010 20:58:25, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
stephunk
Hifi expert


Založený: 23 december 2006
Príspevky: 1133
Bydlisko: Pobrežie Slotoviny

PríspevokZaslal: St marec 07, 2007 19:17:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Rozmýšľal som(čisto hypoteticky) o jednej doske na reprobedňu, bol by to sendvič z 12tich obojstranných cuprextitových tabúľ-každá by bola komplet pocínovaná,dosky by boli naskladané na seba, pretavené a stlačené-prebytočný cín sa vytlačí a odstráni a jednotlivé dosky sa pekne spoja-vznikol by tak ozaj tuhý materiál-no už len zvládnuť výrobnú technológiu a v piatok pobežím na patentový úrad Very Happy Very Happy Very Happy Rotfl
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
richard_majer
Hifista - pokročilec


Založený: 28 február 2007
Príspevky: 365

PríspevokZaslal: Št marec 08, 2007 16:27:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Dnes jsem teoretizoval nad materialem PP-GF30. V hrnci to rozehrat a sice ne pod tlakem, ale vytvarovat jak by se potrebovalo... opracovat to jde a pevne je to taky dost...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
mako
Nádejný hifista


Založený: 22 január 2007
Príspevky: 76
Bydlisko: Vysoké nad Jizerou

PríspevokZaslal: Pi marec 09, 2007 12:34:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Mám doma asi 60kg olova a tak jsem uvažoval o jeho použítí .2-3mm silnná vrstva pružně lepená na MDF.Bylo by to trochu těžké ,ale na pohlcování vybrací by to asi nemělo chybu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Dafidko
Hifista


Založený: 10 marec 2009
Príspevky: 184

PríspevokZaslal: Št január 13, 2011 16:38:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Ak by bolo potrebne ohybat stenu ozvucnice napr. do kruhu, bolo by lepsie pouzit MDF alebo PREGLEJKU (9 vrstiev s hrubkou 2,8mm)?

Inspiracia ala : http://www.audioresolution.eu/sk/produkty/audio-resolution-ellipse/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
karfik
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 december 2006
Príspevky: 960
Bydlisko: Ostrožská Nová Ves

PríspevokZaslal: Št január 13, 2011 20:46:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Trochu Vám pokazím radost. Někde tady na fóru je přepsaný rozhovor s Velkým Bobem (p. Sýkorou) o materiálech na ozvučnice. Velmi a velmi zjednodušeně to lze popsat na následujícím příkladu:
1) MTMTM - M je 10mm MDF a T je 3mm bitumen, tedy celkem 36mm
2) M - M je 36mm MDF
Závěr je takový, že to druhé řešení bude při stejné tloušťce pevnější a bude méně rezonovat. Ještě bych to uvedl na jednom příkladu. Lepší je použít na ozvučnici 25mm MDF než 20mm MDF + 5mm bitumen. Doporučuji si to dohledat a přečíst, je to velmi poučné a zajímavé. A hlavně Vám to usnadní práci s hledáním a výrobou super materiálů Smile. Oba dva materiály jsou jen pro příklad.

_________________
Audio streamer Volumio + gramofon - DAC+Buffer - PowerAmp T class 2x300W - 3p reprosoustavy SS+Audax (vše má vlastní výroba pod označením MINIMALISM), kabeláž USB Belkin Premium, interconnect RG223, reprokabel RG214
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Dafidko
Hifista


Založený: 10 marec 2009
Príspevky: 184

PríspevokZaslal: Št január 13, 2011 22:22:45    Predmet: Odpovedať s citátom

2 karfik :

Aspon nejaku napovedu, kde hladat ? Smile

2 All :

Moja otazka smeruje skor ku skusenosti s ohybanim tychto dvoch materialov (MDF, preglejka) a vysledna tuhost, popripade jej porovnanie z hladiska vyroby (co skor praskne, co sa lepsie ohyba...), alebo pouzit sendvic konstrukciu MDF+PREGLEJKA....


Naposledy upravil Dafidko dňa Pi január 14, 2011 00:19:04, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi január 14, 2011 00:11:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Teoretická úvaha, nikoliv praktická zkušenost:
20 mm MDF plus 5 mm bitumen nemusí fungovat dobře z toho prostého důvodu, že bitumen je natolik měkký, že svou tuhostí chování MDF desky příliš neovlivní (je namáhán stejně jako deska na ohyb)
Právě proto navrhuji vícevrstvé provedení MTMTM, které převede ohyb desky na smykové posouvání vrstev po sobě. A to je podstatný rozdíl, tady už by bitumen mohl zafungovat mnohem lépe. A paradoxně tenčí vrstva bitumenu představuje větší smykový odpor (tlumení).
Lze si představit i více vrstev z obyčejného levného sololitu, slepených buď tím bitumenem nebo nějakým tmelem, který zůstává pružný. Ale u toho tmelu by mohl být problém se stárnutím. Snad jedině silikon, ale ten je drahý.
Námět na rychlé vyzkoušení v malém. Vezměte tři destičky tenkého dřeva nebo tvrdšího plastu a slepte je pečlivě oboustrannou lepicí páskou. Tuhost bude menší, než u desky se stejnou celkovou tloušťkou, ale tlumení výrazně lepší. Když na silnou desku nalepíte pásku zvenčí, nestane se prakticky nic.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalšia
Strana 1 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist