Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Pasívne chladené PC len na hudbu flac 24bit/96kHz foobar
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> HTPC, media streaming
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
vivi
Hifi expert


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 1054

PríspevokZaslal: Po máj 10, 2010 21:56:21    Predmet: Odpovedať s citátom

lynxtwo napísal:
Když na tom Scythe chladiči CPU zapnu větrák na nějakých 300 otáček, tak není slyšet nic a teplota zase o kousek jde dolů.
.......

tak jsem zkusil Scythe a je to slyšitelně tišší.


tak ako to teda je? nepocujes nic? alebo je to len tichsie? Laughing Laughing Laughing

Samozrejme, je mi jasne, ze v oboch pripadoch nie je pocut nic, a kedze mam skusenosti aj s noctua 12cm fanmni, ktore su znizene s dodavanymi odpormi na ich minimalne otacky, tak aj v tom pripade to bolo pre mna nehlucne.

Prave z tohto dovodu nepreferujem absolutne fanless riesenia (nemam rad, ked sa kompoenenty vypekaju bezdovodne), pretoze staci vhodne umiestnit nejaky velky ventilator, ktory spravi malicky prietok vzduchu v spravne navrhnutej bedni a je stale TICHO!

Ja osobne viac reagujem na zvuk 3.5" disku (a to ich mam rozne, od WD Green, po Samsung 5400 ECO a vsetky su pocut. Nevravim, ze ma rusia, ale ak ich chcem pocut, tak pocut su)

P.S. prave na ten isty modry fanless zdroj som bol upozornovany, ze piska. Mal ho kolega, ale musel ho z tohto dovodu vratit. Neviem ci ide o standard, alebo o chybu kusu, no piskacie zdroje nemam rad ....takze ruky prec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu MSN Messenger
lynxtwo
Nádejný hifista


Založený: 21 apríl 2010
Príspevky: 59

PríspevokZaslal: Po máj 10, 2010 22:08:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Scythe jsem porovnával s Noctuou pochopitelně za chodu větráčku. U CPU chladiče to bylo při cca 500-600 ot., u HDD chladiče při cca 1000 ot.
Teď provozuju CPU chladič Scythe s větrákem vypnutým a HDD chladič jsem zrušil.
Na tom výsledku porovnání to imho nic nemění.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
lynxtwo
Nádejný hifista


Založený: 21 apríl 2010
Príspevky: 59

PríspevokZaslal: Po máj 10, 2010 22:09:37    Predmet: Odpovedať s citátom

O pískání nic nevím, buď jsem měl štěstí nebo tvůj kolega smůlu Cool
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4855
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Po máj 10, 2010 22:23:54    Predmet: Odpovedať s citátom

babaudio napísal:

Môj zámer je
Pasívne chladené PC len na hudbu flac 24bit/96kHz foobar
a zabudol som dodať s čo najmenším príkonom, či už v prevádzke alebo v uspatom režime.

Bude trvalo zapnuté, nechcem externú grafiku (zbytočných min. 20W).
Dôležitejšie je pre mňa riadenie spotreby.

Domáci PC má pri prehrávaní foobaru zbytočne veľký príkon cca 60W pri vypnutom monitore.
V uspatom režime cca 8 W.


Přehrávání flacu nevyžaduje žádný výkon CPU, i na routeru Asus WL500gP s CPU 200MHz zabere údajně kolem 10% CPU. Co zkusit např. http://notebooky.sbazar.cz/levny-mini-notebook-jako-novy-cela-cr-o3793999.html nebo s ssd diskem http://notebooky.sbazar.cz/eee-pc-roudnice-nad-labem-o3913886.html?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
babaudio
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 867
Bydlisko: Jablonka

PríspevokZaslal: Ut máj 11, 2010 04:07:44    Predmet: Odpovedať s citátom

netbook je pekné riešenie - výhodou je jeho prenosnosť, ale ...
1) pidi ventilátor vo vnútry
2) nemá e-sata ,
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4855
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut máj 11, 2010 06:25:04    Predmet: Odpovedať s citátom

babaudio napísal:
netbook je pekné riešenie - výhodou je jeho prenosnosť, ale ...
1) pidi ventilátor vo vnútry
2) nemá e-sata ,


Mám eeePC 901 a při režimu CPU na powersafe (800MHz, nějaké malé FSB) a malé zátěži se ventilátor točí zcela neslyšně, jenom z větracích otvorů cítím takový vánek. Samozřejmě při flashovém videu ve firefoxu se po chvilce roztočí, ale to jede CPU naplno, což při přehrávání flacu nehrozí.

e-sata opravdu nemá, je otázkou, zda pro audio nestačí USB 2.0.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Jirik
Hifista - pokročilec


Založený: 12 december 2006
Príspevky: 258
Bydlisko: Ostrava

PríspevokZaslal: Ut máj 11, 2010 06:37:08    Predmet: Odpovedať s citátom

USB 2.0 stačí i pro přehrávání HD videa, takže rozhodně stačí i pro přehrávání pouze audia!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Odar
Hifi inventar


Založený: 14 december 2009
Príspevky: 3180

PríspevokZaslal: Ut máj 11, 2010 07:49:10    Predmet: Odpovedať s citátom

....

Naposledy upravil Odar dňa Št september 22, 2016 07:32:57, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
landau
Hifi obsluha


Založený: 01 december 2009
Príspevky: 13
Bydlisko: Fribourg, Švýcarsko

PríspevokZaslal: Ut máj 11, 2010 11:00:07    Predmet: Snizeni napeti procesoru Odpovedať s citátom

Rad bych prispel se svou troskou do mlyna: nedavno jsem resil jak utisit Acer Aspire 1350 z r.2004 s AMD Athlon XP 2400, abych jej mohl pouzit jako prehravac. Ukazalo se, ze klicem je snizit napeti procesoru. Mnozstvi vyprodukovaneho tepla je umerne ctverci napeti, takze i pomerne mala zmena napeti zpusobi slusne snizeni teploty. Snizit napeti lze i u takto stareho procesoru softwarove. Vypocetni vykon se pritom, narozdil od podtaktovani, nezmeni. Pri sledovani filmu drive vetracek bezel skoro porad, zatimco ted se netoci vubec, a teplota presto nepresahne 52 stupnu. Jediny problem je, ze pro dany pocitac je potreba stanovit miru snizeni individualne. Pokud se napeti snizi moc, system je nestabilni a pocitac "zamrzne" (nekdy az po par minutach). Mne stacilo par pokusu

Naposledy upravil landau dňa Ut máj 11, 2010 11:08:37, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
agustini
Hifista - pokročilec


Založený: 08 apríl 2007
Príspevky: 382
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut máj 11, 2010 11:06:27    Predmet: Odpovedať s citátom

to: Odar

fakt by som tu nechcel vyzerat ako predajca HFX rieseni, ale ak si myslis ze prehravanie HD filmov alebo hranie hier v uplnom pasive je nerealne doporucujem pozret napriklad toto video:

http://www.youtube.com/watch?v=EGLACc8RAgQ&feature=player_embedded
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
lynxtwo
Nádejný hifista


Založený: 21 apríl 2010
Príspevky: 59

PríspevokZaslal: Ut máj 11, 2010 11:38:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Taky si myslím, že přehrávání full HD při pasivním chlazení možné je. Důležité taky je mít kartu (a aplikaci), které podporují co nejvíc přesun dekodóvání z CPU na kartu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Odar
Hifi inventar


Založený: 14 december 2009
Príspevky: 3180

PríspevokZaslal: Ut máj 11, 2010 12:00:03    Predmet: Odpovedať s citátom

...

Naposledy upravil Odar dňa Št september 22, 2016 07:33:02, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Troton
Site Admin


Založený: 11 august 2006
Príspevky: 2844
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ut máj 11, 2010 13:21:06    Predmet: Odpovedať s citátom

lynxtwo napísal:
Taky si myslím, že přehrávání full HD při pasivním chlazení možné je. Důležité taky je mít kartu (a aplikaci), které podporují co nejvíc přesun dekodóvání z CPU na kartu.

Problem nie je chladenie ATOM-u, ale prave tej karty/chipsetu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
babaudio
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 867
Bydlisko: Jablonka

PríspevokZaslal: Ut máj 11, 2010 14:05:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Je to presne tak, ako píše Troton.
Aj v mojom domácom PC pri hraní foobaru kúria komponenty nasledovne (zapnutý Dynamic Energy Saver Advanced):
- procesor 1,5 - 2 W (CPU Pentium Dual-Core E5200 BOX (2.5GHz); 45nm, 65W TPD)
- základovka GIGABYTE EG45M-DS2H odhadom 20 - 30 W, najviac kúri North Bridge: Intel® G45 Chipset
- 7W HDD 500GB WD5002ABYS 16MB SATAII/ 300 7.2k RAID 5RZ
- zdroj Fortron Blue Storm II 400W, PFC, FSP400-GLN má pri 40 W účinnosť
odhadom 73 %, aj by to sedelo s celkovým nameraným príkonom PC 55 W
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
lynxtwo
Nádejný hifista


Založený: 21 apríl 2010
Príspevky: 59

PríspevokZaslal: Ut máj 11, 2010 16:19:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Troton :
To je pravda, karta i chipset topí víc. Zapletlo se mi to do toho proto, že jsem před časem řešil současně problém chlazení i výkonu (bez té hw akcelerace mi videa trhala). Beru zpět.

Nechal jsem teď běžet 70 minut video těchto parametrů :
WVC1 1920x1080 29.97fps 7997Kbps.
Teploty se ustálily na :
chipset 50
CPU 39
HDD 39
grafika 68
(můžu doložit printscreenem)

Všechno v pasívním chlazení, točí se jen HDD. CPU P4 na 2.4GHz, Win XP Prof. SP3. Asi dost udělá ta otevřená skříň, v obýváku by to takhle stát nemohlo Smile

U té grafiky opravuji svoje údaje ze včerejška, kde jsem psal 65 při přehrávání HD. Ale Catalyst těch 68 zobrazuje jako průměrnou teplotu, tak doufám, že je to ok.

Moc jsem dosud nesledoval tu teplotu chipsetu. Nejsem hardwarář, tak pokud mě tady někdo upozorní, že dělám blbost, tak si samozřejmě rád dám poradit a buď bych tam přidal nějaké chladiče nebo zpátky spustil na nízké otáčky ten větráček.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Odar
Hifi inventar


Založený: 14 december 2009
Príspevky: 3180

PríspevokZaslal: Ut máj 11, 2010 16:23:32    Predmet: Odpovedať s citátom

...

Naposledy upravil Odar dňa Št september 22, 2016 07:33:07, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
babaudio
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 867
Bydlisko: Jablonka

PríspevokZaslal: Ut máj 11, 2010 18:42:24    Predmet: Odpovedať s citátom

lynxtwo napísal:
Troton :
To je pravda, karta i chipset topí víc. Zapletlo se mi to do toho proto, že jsem před časem řešil současně problém chlazení i výkonu (bez té hw akcelerace mi videa trhala). Beru zpět.

Nechal jsem teď běžet 70 minut video těchto parametrů :
WVC1 1920x1080 29.97fps 7997Kbps.
Teploty se ustálily na :
chipset 50
CPU 39
HDD 39
grafika 68
(můžu doložit printscreenem)

Všechno v pasívním chlazení, točí se jen HDD. CPU P4 na 2.4GHz, Win XP Prof. SP3. Asi dost udělá ta otevřená skříň, v obýváku by to takhle stát nemohlo Smile

U té grafiky opravuji svoje údaje ze včerejška, kde jsem psal 65 při přehrávání HD. Ale Catalyst těch 68 zobrazuje jako průměrnou teplotu, tak doufám, že je to ok.

Moc jsem dosud nesledoval tu teplotu chipsetu. Nejsem hardwarář, tak pokud mě tady někdo upozorní, že dělám blbost, tak si samozřejmě rád dám poradit a buď bych tam přidal nějaké chladiče nebo zpátky spustil na nízké otáčky ten větráček.


Linxtwo, ak máš čím, zmeraj prosím ťa príkon svojho PC.
Dík.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
lynxtwo
Nádejný hifista


Založený: 21 apríl 2010
Príspevky: 59

PríspevokZaslal: Ut máj 11, 2010 19:39:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Můžu, ale nevím jak ... (žádný měřič mezi zásuvku a spotřebič nemám)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vivi
Hifi expert


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 1054

PríspevokZaslal: Ut máj 11, 2010 20:26:03    Predmet: Odpovedať s citátom

lynxtwo> myslim ze tie teploty su v pohode o grafiku sa netreba bat, ta znesie dost. Pokial by si to vsak zavrel, tak by si zistil, ze je to na ukor ostatnych komponentov, ako uz naznacil Odar.

Chipset je uz na moj vkus dost horuci, ale stale v akceptovatelnych hodnotach, ostatne hodnoty su u mna podobne (pre priklad: CPU: 42, chipset 40, HDD 29, GPU 59. V lete sa tieto teploty o nieco zvysia, v pripade prehravania HD videa sa zvysi teplota GPU +10C, co zodpoveda tvojim hodnotam).

Ja sice na rozdiel od teba nepouzivam uplne pasivne rieisenie a je to vidno aj pri hodnote HDD, pred ktorym je umiestnena 80mm noctua, ktora nasava vzduch do bedne pri najnizsich otackach (hluk 6db papierovo).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu MSN Messenger
Odar
Hifi inventar


Založený: 14 december 2009
Príspevky: 3180

PríspevokZaslal: Ut máj 11, 2010 21:47:25    Predmet: Odpovedať s citátom

...

Naposledy upravil Odar dňa Št september 22, 2016 07:34:24, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vivi
Hifi expert


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 1054

PríspevokZaslal: St máj 12, 2010 10:16:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Odar napísal:
Jedine, na co davam pozor v uzavretom PC, aby HDD nesli prudko nad 45'C.


Zavisi aj od senzora, ako je nastaveny. Mal som viacere disky od roznych vyrobcov a ihned po starte ukazovali inak. Samsung standardne ukazuje o niekolko stupnov menej (takze to treba nasledne pripocitat).

Tiez som haklivy na teplotu diskov, a umiestnujem ich do "prievanu", no Google zverejnil studiu*, ze teplota diskov nema tak zasadny vplyv na ich poruchovost, ako sa povodne predpokladalo.

Od tej doby to nezeniem do extremnych hodnot, no napriek tomu sa snazim udrzovat svoje komponenty radsej pri nizsich teplotach. Treba brat ohlad aj na leto, kde nie je problem mat v byte v extremoch 30C, takze ta teplota pojde rapidne vyssie.

*http://labs.google.com/papers/disk_failures.pdf

P.S. V praci mam momentalne jeden z PC zn. Lenovo (malicky desktop), no co sa tyka teplot, neda sa povedat ze by isli tieto firmy prikladom. Teplota HDD je 45C pri IDLE, co je na moj vkus naozaj vela. Detto sa da povedat o notebookoch, kde teploty atakuju hranice 50 stupnov (a aj viac) a to je viacmenej ~standard~.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu MSN Messenger
spravca
Hifi obsluha


Založený: 06 február 2010
Príspevky: 48
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St máj 12, 2010 12:43:26    Predmet: Odpovedať s citátom

babaudio napísal:
Dík za informácie, aspoň mám prehlad ako to realizovali iní.

Môj zámer je
Pasívne chladené PC len na hudbu flac 24bit/96kHz foobar
a zabudol som dodať s čo najmenším príkonom, či už v prevádzke alebo v uspatom režime.

Bude trvalo zapnuté, nechcem externú grafiku (zbytočných min. 20W).
Dôležitejšie je pre mňa riadenie spotreby.

Domáci PC má pri prehrávaní foobaru zbytočne veľký príkon cca 60W pri vypnutom monitore.
V uspatom režime cca 8 W.


neviem, ci si pozeral aj http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=7713&postdays=0&postorder=asc&start=0. Riesil som nieco podobne + ovladanie atd. Ak chces co najmensiu spotrebu, tak cestou ATX zdroja by som urcite nesiel. PicoPSU je sice drahsi, ale ma vacsiu ucinnost. Ako som pisal, na mojom atome D510 (procesorovo najvykonnejsi atom) je pri prehravani (pozor, nie upsamplink) 24bit zatazeny procak na 1-2%, takze vykon by som neriesil, kludne by som teraz bral cisto na hudbu aj jednojadrovy procak.

Ak chces co najnizsiu spotrebu, tu ma prave doska http://www.euro-pc.sk/?Mode=Sti&StiId=25069, ku ktorej treba dokupit uz len adapter.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
agustini
Hifista - pokročilec


Založený: 08 apríl 2007
Príspevky: 382
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St máj 12, 2010 13:02:56    Predmet: Odpovedať s citátom

s tou teplotou je to trosicku offtopic ale neda mi ..

Je znamy fakt ze polovodice ako take potrebuju na svoju optimalnu cinnost urcite teplo pricom maju uvedenu kriticku hodnotu pri ktorej to uz akosi neznesu a mozu zhoriet.. Zatial som nikde nevidel ziadnu odbornu studiu alebo konkretny dokument o tom, ze v pripade suciastok/polovodicov je poskodzujuce ak su prilis zohriate aj ked nejde o prekrocenie maximalnej hodnoty. Pricom sa neustale na verejnosti objavuju v ramci diskusii a hodnoteni jednotlivych rieseni obavy o zivotnost komponentov ked je teplota vyssia alebo sa blizi k maximalnej hodnote. Nechapem odkial to ti ludia maju..

Este jedna vec co mi vrta hlavou.. na procesore mam Tmax cca 100 stupnov (ide o ntb procak), grafika na doske ma tiez neaku dost vysoku maximalnu teplotu ktora je 105 stupnov a ked to fici v idle ma takych cca 50.. Operational temperature pri doske na ktorej to cele je je 60 stupnov.. a teraz skuste vsetci hadat aka je optimalna teplota pri tomto systeme a ci je mozne ho prevadzkovat pasivne.. Teoreticky pri maximalnom zatazeni mozem na to zabudnut, ale pri testoch zataze kde som zatazil grafiku a aj procak na 100% tak ako ho ziadna aplikacia nezatazi bola teplota vnutri case a aj na procaku cca 77 stupnov.. pocas siestich hodin zatazoveho testu sa nic mimoriadne nestalo a system velmi dobre reagoval na podnety uzivatela a bol stabilny.. pri beznej praci to ma cca 55 stupnov a tak to dalej neriesim.

Teoria je jedna vec a prax druha.. ked tak sledujem tuningove fora, tak tie hracky bezne zvladaju daleko viac ako maju uvedene.. zrejme aj kvoli neakej rezerve ktoru vyrobca musi/chce dodrzat. Osobne na tieto veci spojene s teplotou kaslem. Ked si nieco poskladam alebo kupim hotove tak to podstupi 6 hodinovy test pocas ktoreho je to zatazene na maximum a ked to vydrzi tak je to OK.. Uz mi doma bezala jedna masina aj dva mesiace v kuse na maximalny vykon.. nebol to sice pasiv a teploty boli vyrazne viac ako priemerne a vydrzala. Fungovala spolahlivo niekolko rokov pri roznom zatazeni pocas prevadzky..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Obšák
Hifista - zaslúžilec


Založený: 08 november 2007
Príspevky: 720
Bydlisko: Moravský Beroun

PríspevokZaslal: St máj 12, 2010 22:42:10    Predmet: Odpovedať s citátom

No tak každopádně ta vysoká teplota vadí elektrolytickým kondenzátorům, kterých se v pc najde taky dost. A i v případě ostatních součástek platí, že nižší teplota= vyšší spolehlivost
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
agustini
Hifista - pokročilec


Založený: 08 apríl 2007
Príspevky: 382
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Pi máj 14, 2010 08:28:22    Predmet: Odpovedať s citátom

osobne som si vsimol ze napriklad v koncovvych zosilovacoch je tiez nemalo elektrolytickych kondenzatorov a niekotre vykonnejsie modely koncovych stupnov (osobitne tie v triede A) dosahuju pri svojej cinnosti tepelne hodnoty pri ktorych by som mohol uz len panvicu na vrchny panel prilozit a spravit si prazenicu..

mohol by si sem hodit neake zdroje kde je vysvetlene pri ktorych konkretnych suciatkach na doske znamena nizsia prevadzkova teplota = vyssia spolahlivost? Do akej miery je tam vyssia spolahlivost pri nizsich teplotach? Ja som popisal iba svoju skusenost, ale az do takej hlbky som sa v tom nevrtal. Ak je tak ako vravis, co niak nespsochybnujem rad si necham veci vysvetlit.

Off topic !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
suK
Hifista - pokročilec


Založený: 16 október 2006
Príspevky: 259
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi máj 14, 2010 08:37:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Off topic ! Off topic !

Google před časem zveřejnil studii o discích.

http://labs.google.com/papers/disk_failures.pdf

Mimo jiné je tam i závislost spolehlivosti a teploty.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Troton
Site Admin


Založený: 11 august 2006
Príspevky: 2844
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Pi máj 14, 2010 09:57:04    Predmet: Odpovedať s citátom

agustini napísal:
osobne som si vsimol ze napriklad v koncovvych zosilovacoch je tiez nemalo elektrolytickych kondenzatorov a niekotre vykonnejsie modely koncovych stupnov (osobitne tie v triede A) dosahuju pri svojej cinnosti tepelne hodnoty pri ktorych by som mohol uz len panvicu na vrchny panel prilozit a spravit si prazenicu..

mohol by si sem hodit neake zdroje kde je vysvetlene pri ktorych konkretnych suciatkach na doske znamena nizsia prevadzkova teplota = vyssia spolahlivost? Do akej miery je tam vyssia spolahlivost pri nizsich teplotach? Ja som popisal iba svoju skusenost, ale az do takej hlbky som sa v tom nevrtal. Ak je tak ako vravis, co niak nespsochybnujem rad si necham veci vysvetlit.

Off topic !

"Vysychanie" (starnutie) elektrolytov je pri tepelnom namahani pokial viem bezna vec. Samozrejme sa to nestane zo dna na den, ale postupne sa menia ich prevadzkove parametre. Podla mna sa tu ale bavime o case 10 a viac rokov.
Pri elektrolytoch sa VYRAZNE zvysuje zivotnost pri poklese teploty (oproti udavanym 80/105, co su same o sebe fakt vysoke teploty). Niekde su v datasheetoch aj uvedene zivotnosti pre viacero teplot.
Na lepsich PC doskach uz tych klasickych elektrolytov moc nie je (uz sa pouzivaju "conductive polymer/solid" capacitors). V zdrojoch sa najdu ovela castejsie.
Myslim, ze Sendy by o tom mohol aj prednasku spravit Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Troton
Site Admin


Založený: 11 august 2006
Príspevky: 2844
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Pi máj 14, 2010 10:05:24    Predmet: Odpovedať s citátom

suK napísal:
Off topic ! Off topic !

Google před časem zveřejnil studii o discích.

http://labs.google.com/papers/disk_failures.pdf

Mimo jiné je tam i závislost spolehlivosti a teploty.

Tie disky su zaujimava tema.
V podstate sa ukazalo, ze zataz a teplota maju mensi vplyv na chybovost, ako sa myslelo. Co moze znamenat naopak aj to, ze vplyv vyrobnych odchyliek je rozhodujuci.

Ta studia vsak uz je starsia, dnes to pri pouziti inych technologii kludne moze vyzerat inak - ine materialy, sposoby zapisu ...
Osobne si myslim, ze najvacsi vplyv na poruchovost maju externe vibracie/narazy a najma caste zapinanie/vypinanie, z coho vyplyva zvysene mechanicke a nasledne i tepelne (ON=zohrievanie, OFF-chladnutie) namahanie.
Preto aj nemam rad tie rozne setriace nastavenia, ktore vypinaju disky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Odar
Hifi inventar


Založený: 14 december 2009
Príspevky: 3180

PríspevokZaslal: Pi máj 14, 2010 10:08:56    Predmet: Odpovedať s citátom

...

Naposledy upravil Odar dňa Št september 22, 2016 07:33:23, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vivi
Hifi expert


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 1054

PríspevokZaslal: Pi máj 14, 2010 13:55:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Odar napísal:
Troton --> K tomu sa pridavam. Nech sa HDD radsej toci cely den, ako sa ma 3 X za den vypnut a znova pustit.


3x za den je absolutne v pohode. Ak to beries tak, ze disk "spi" vtedy, ked spi aj cela rodina (dajme tomu 1/3 casu), tak preco nie. Nie je dovod aby sa zbytocne tocil, ak sa nepouziva.

Horsie je neustale zapinanie a vypinanie diskov.

Ak to porovnas s minimalnym poctov cyklov, ktore uvadza vyrobca, tak pri zapnuti a vypnuti 3x za 24 hodin by si disk mohol prevadzkovat viac ako 27 rokov!

(pocitam s absolutne minimalnou zivotnostou ktora nech je 30.000 cyklov. Samsung na svojich strankach pre priklad udava minimalnu zivotnost 50.000 cyklov pre ECO 5.400rpm disky)

P.S. Notebookovske disky maju nasobne vyssi udavany pocet cyklov, kedze sa pocita s podstatne castejsim zapinanim.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu MSN Messenger
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> HTPC, media streaming Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4  Ďalšia
Strana 2 z 4

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist