Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Gramofon. Jaký? Který? Můj...
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Analóg
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
suK
Hifista - pokročilec


Založený: 16 október 2006
Príspevky: 259
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: St november 04, 2009 16:26:11    Predmet: Gramofon. Jaký? Který? Můj... Odpovedať s citátom

Dobrý den všem. Sešlo se nám doma pár gramofonových desek, nemaje je na čem přehrát obracím se na zdejší analogové znalce a fandy s prosbou o radu:

Který gramofon si mám vybrat?

Chtěl bych zkusit, jak po létech gramofon zní. Jsem odkojen na Tesle NZC431 (http://www.oldradio.cz/gramofon/nzc431.htm), který stále hraje u rodičů, i přesto, že se od nás v mládí nesetkal zrovna s laskavým zacházením (DJ hadr).

Nechci utratit majlant, na stranu druhou bych rád zkusil koupit i nějakou novou „těžkou“ 180g desku a pokud by mne to nadchlo, rád bych gramofon posílil.

S největší pravděpodobností se nebudu věnovat neustálému ladění antisktingů, VTFů a jiných sil a úhlů, budu rád, když si všechny tyto parametry gramofon udrží co možná nejdéle dobře nastavené.

Automatické vypínání na konci desky nebo automatické najití zaváděcí stopy není nutné, kryt proti prachu by byl více než vhodný.

Jaký zhruba by měl být poměr cen mezi gramofonem samotným, přenoskou a MM/MC předzesilovačem (který můj zesilovač nemá)?

Jenom přikládám seznam pár gramofonů a předzesilovačů různých cenových hladin, na které jsem koukal.

Kterému z nich se vyhnout, případně který by mohl splňovat moje potřeby? Který by odpovídal kterému předzesilovači a jaká „nejlepší“ přenoska by ještě měla smysl na ten který umístit?

Gramofony:

Pro-Ject Debut III Esprit
Pro-Ject Debut III Phono USB
Pro-Ject Debut III Phono SB

Pro-Ject Xpression III + 2M-RED

Pro-Ject RPM 5 + 2M-RED

Pro-ject Xperience

Technics SL-1210M5GE, SL-1210MK5E, SL-1210MK2E

Denon DP-300F
Denon DP-200USB

NAD C 555

Marantz TT-42B

Předzesilovače:

Cambridge Audio Azur 540 P MM
Cambridge Audio Azur 640 P MM / MC + subsonic filter

Pro-ject Phono Box Mk. II
Pro-Ject Phono Box SE II
Pro-Ject Phono Box USB

_________________
Z ničeho se nemá dělat věda. Ani z vědy ne, natož ze života. --- Jan Werich ---
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Renown
Hifista


Založený: 05 december 2006
Príspevky: 197

PríspevokZaslal: St november 04, 2009 17:34:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Předem mé reakce musím říct, že bude zaujatá, protože jsem součástí výroby Pro-Jectu.

Nelze absolutně srovnávat gramofony Pro-Ject s tím ostatním co jsi vyjmenoval především s :
Denon - oba jsou děs a hrůza made in China
Marantz - vypadá trochu jako Dual, tenký, lehoulinký hliníkový talíř, DC motor s jiskřícím kolektorem a plastové rameno

Jediné co snese srovnání s nejlevnějšími Pro-Jecty je :
NAD - to je vlastně Rega P1 pod názvem NAD. Opravdu výborný motor Premotec je přilepený oboustranou lepící páskou, Miniaturní plastový subtalíř paradoxně s poměrně kvalitním ložiskem talíře. Rameno Rega RB250, docela ok.
Technics 12xx - velmi drahý gramofon, který je ale primárně určen pro DJing. Měl jsem Stanton, nejvyšší model, označení už si nevzpomínám, kopie Technicsu 12xx a byl to křáp, podle mého názoru pro HiFi s orig. ramenem nepoužitelný. V poslední době byl nějaký článek v nějakém UK časopise o Technicsu pro HiFi a tam jej docela chválili, ale namontovali na něj rameno SME V, což je šílený overkill. To rameno stojí snad 50 kKč.

Teď k těm Pro-Jectům. Nenapsal jsi kolik do toho chceš investovat celkem.
Z toho co jsi napsal bych já volil RPM-5 s přenoskou Ortofon 2M Bronze. Nebo 2Xperience s Ortofon 2M Blue.

Phono předzesilovače Cambridge jsou dobré, ale Projecty a zvláště Phono Box SE II jsou lepší zvláště v kombinaci s přenoskami Ortofon

Pokud chceš protiprachový kryt, tak to vyřazuje RPM-5, což je jinak velmi dobrý gramofon.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: St november 04, 2009 19:52:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Téměř vyčerpávající odpověď od analogového Guru přišla. Já si je troufnu doporučit druhou variantu nákupu, nějaký starší gramec. Technologie měla vrchol v 80tých letech, tehdejší průměrné modely byly proti dnešní číně highend. Jinak ale taky fandím místní produkci ProJect.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
patmann
Hifista


Založený: 18 september 2007
Príspevky: 158
Bydlisko: Nedaleko od Ostravy

PríspevokZaslal: St november 04, 2009 20:32:23    Predmet: Odpovedať s citátom

suK
Ahoj,psal jsi,že bys chtěl spíš gramofon o který se nemusíš moc starat,v tom případě dej na Renowna,tyto gramofony znám a je to výborná volba.
Dříve jsem vlastnil dvě Tesly NC450,AU/Ru G1,ony ty starší gramofony jsou dobré,ale přece jen se na nich ukazuje zub času a je třeba se o ně starat-měnit ložiska,shánět původní řemínky,předrátovávat ramínka,předělávat původní pětikolíkové šňůry za cinche a podobné,dle mě je to pro ty,které to baví,teď mám nový gramofon,je to zcela bez starostí.
Až mi kolikrát chybí to kutění kolem toho,ale to si brzy vynahradím nákupem staršího gramofonu pro děti do pokoje...
Tak asi tak,podle mne Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
suK
Hifista - pokročilec


Založený: 16 október 2006
Príspevky: 259
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: St november 04, 2009 20:33:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Děkuji za odpovědi, tak nějak jsem doufal, že se Renown ozve Wink

I jsem si myslel, že to řádně "probere". Překvapil mne názor na NAD, ten jsem bral jako jeden z těch "normálních".

To, že jsou Technics na DJing jsem bral jako plus, že by měly snést drsnější zacházení, na druhou stranu u nich nejsem s to posoudit ostatní kvality. Taky mám možnost je koupit za velmi pěkné ceny.

Project je mi nejbližší, jen se těžko v tom širokém "Line Upu" orientuji a nevím, jak správně zkombinovat gramofon - přenoska - phono stage.

Co se druhé ruky týče, nemaje žádné zkušenosti, těžko bych něco opravoval, sháněl náhradní díly apod.

Renownovi jsem poslal SZ.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: St november 04, 2009 20:45:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Měl jsem možnost slyšet Pro-Ject Xtension 12" (originál, nikoliv nejvyšší model čínského klonu) na velmi kvalitní sestavě a byl jsem bohužel velmi, velmi zklamaný. Nevím, nakolik hrál roli předzesilovač nebo jen gramofon, ale vyléčilo mě to ze zájmu o vyšší třídu gramofonů.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
patmann
Hifista


Založený: 18 september 2007
Príspevky: 158
Bydlisko: Nedaleko od Ostravy

PríspevokZaslal: St november 04, 2009 20:55:34    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA
Každý máme jiné nároky...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Renown
Hifista


Založený: 05 december 2006
Príspevky: 197

PríspevokZaslal: St november 04, 2009 21:16:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Na Analogové Akademii v Rožnově p.R. bylo asi 25 lidí z tohoto i vedlejšího fóra. Asi nejlepší CD player, který tam hrál byl Cambridge Audio 340 s modulem Casea Sirius od Dana Vrány. Snad se nepletu, když tak Kuba uvede na pravou míru. Jako konkurent byl Project Xtension s Ortofon Jubilee. Phono MC bylo v předzesilovači Kenwood L1000C. Z tohoto předzesilovače to šlo symetricky do monobloků Musical Fidelity 750K, reprokabely si nepamatuji a reprobedny byly Triangle Magellan Cello. Síťový filtr Isotek Titan pro monobloky a takový malý ale šikovný italský filtr (ach, ta moje hlava, přinesl jej František) pro zdroje signálu a předzesilovač.
Myslím, že se přítomní shodli, že gramofon přehrál CD player na stejných skladbách.
Samozřejmě to nic neznamená do diskuze o formátech. Ale podobná situace byla i minulý měsíc v Ketosu. Tam byla aparatura asi 20 x dražší než na AA v RpR, ale i tak pro lidi se kterými jsem mluvil nedopadlo srovnání analogu versus CD nijak dramaticky ve prospěch toho či onoho formátu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
boxer
Hifi expert


Založený: 15 apríl 2008
Príspevky: 1167

PríspevokZaslal: St november 04, 2009 22:15:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
boxer
Hifi expert


Založený: 15 apríl 2008
Príspevky: 1167

PríspevokZaslal: St november 04, 2009 22:54:50    Predmet: Odpovedať s citátom

A ještě lepší konkurent.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tom
Hifista


Založený: 17 jún 2007
Príspevky: 100

PríspevokZaslal: Št november 05, 2009 09:16:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Jen dodám, k RPM5 se dá dokoupit kryt, tak jej docela nevyřazuje s výběru.
http://www.ketos.eu/index.php/component/option,com_item/Itemid,8110/id,1575/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
efičák
Hifista


Založený: 24 január 2007
Príspevky: 239
Bydlisko: Ostrava

PríspevokZaslal: Št november 05, 2009 12:21:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Technics 12xx DJ, osazený legendárním SME-3009, by mohl napravit reputaci u PMA. Overkil se zmírní nákupem staršího kusu v ceně celého Technicse, tzn. do 20.000Kč. Osobně jsem byl okouzlen prací s nastavením, mechanickým provedením a zvukem s Ortofon 2M Black s PMA-čkovým Genie Tuntable Phonem -1, upraveným pro MM na 175 pF. A pak bych vyzdvihnul spojení raménka SME-3009, Ortofon 2M Black a plně elektronkového phona Canor pro MM. Už tato kombinace přiměla část členů setkání v RpR, k uznalým grimasám. Hmmm. Tecnický stav a konstrukce anglického gramofonu (Direct drive), Enviromental, odpovídá konstrukci Technicse 12xx. Můj pocit z obsluhy Eviromentalu a jeho SME-3009, byl fantastický.
To raménko může být i na Debutu a potěší duchem vynikajícího konstruktéra, extrémní hodinářskou kvalitou zpracování a báječným živým zvukem. Fox by mohl vyprávět. Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
dawid08
Hifi obsluha


Založený: 12 november 2009
Príspevky: 2

PríspevokZaslal: Po september 13, 2010 10:59:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Už mě taky přestává bavit řešení problémů s gramofony Tesla, tak bych rád pořídil něco nového. Nějaký Pro-Ject by se mi líbil, ale pokud se mi to podařilo dobře zjistit, tak ty nemají koncové vypínání. Ruční přehazování rychlostí by mi tolik nevadilo, ale to vypínání nebude dělat nejlíp přenosce a deskám.
Poradí někdo nějaký slušný gramofon max. tak do 10ti tis., který by měl alespoň koncové vypínání? Dík.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blueneon81
Hifista


Založený: 19 november 2009
Príspevky: 152

PríspevokZaslal: St september 15, 2010 01:49:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja som vlani kúpil za 100 € starší Technics SL-QX 300, bola k nemu prenoska Ortofon X1-MCP. V rámci najnižšej triedy maximálna spokojnosť, navyše je to plnoautomat. Teraz v ňom mám Ortofon TM 20U a predzosík Pro-Ject Phono Box II. Dohromady teda za menej ako 300 €
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ramones
Hifista - pokročilec


Založený: 18 jún 2009
Príspevky: 267

PríspevokZaslal: St september 15, 2010 14:33:21    Predmet: Odpovedať s citátom

boxer napísal:


...máš s tím nějakou zkušenost?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
iggi
Hifista


Založený: 05 január 2008
Príspevky: 126

PríspevokZaslal: Št september 16, 2010 09:50:12    Predmet: Odpovedať s citátom

a co tak nejaky Clearaudio?
_________________
Jediné, čo je na obmedzenosti skutočne veľké, je jej masové rozšírenie.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Cust
Hifista


Založený: 26 november 2007
Príspevky: 115

PríspevokZaslal: Št september 16, 2010 18:25:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Když jsme u těch Pro-Ject. Přemýšlel jsem o koupi Pro-Ject (2) Xperience Acryl a to hlavně kvůli design - manželka.
Jak je ne tom tento kousek v porovnání s ostatními Pro-Ject?
Dík.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Wizzard
Nádejný hifista


Založený: 04 október 2010
Príspevky: 52
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Št október 07, 2010 12:40:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahojte, som tu nový a rád by som sa informoval, aký gramofón si vybrať aby spĺňal tieto podmienky:
- prehrávanie 33/45 a HLAVNE 78 rpm platní
- cinch výstup na pasívne reproduktory, aby som k tomu nepotreboval extra zosilňovač a ďalšie veci (mám repráky z gramofónu Sencor 4 ohm, 5 W)
- výstup USB, rádio tuner (nie je podmienkou)
- cena do 100 €

Už dlhšiu dobu zháňam gramofón, ktorý by podporoval aspoň 78 rpm (mám doma kopu starých platní), ale buď sú extrémne drahé, nemajú zabudovaný zosilňovač, nemajú cinch výstupy a pod. Zdá sa mi, že dnes je nemožné zohnať takýto gramec za normálnu cenu Sad

za každú radu budem vďačný
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blueneon81
Hifista


Založený: 19 november 2009
Príspevky: 152

PríspevokZaslal: Št október 07, 2010 17:10:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Wizzard napísal:
Ahojte, som tu nový a rád by som sa informoval, aký gramofón si vybrať aby spĺňal tieto podmienky:
- prehrávanie 33/45 a HLAVNE 78 rpm platní
- cinch výstup na pasívne reproduktory, aby som k tomu nepotreboval extra zosilňovač a ďalšie veci (mám repráky z gramofónu Sencor 4 ohm, 5 W)
- výstup USB, rádio tuner (nie je podmienkou)
- cena do 100 €

Už dlhšiu dobu zháňam gramofón, ktorý by podporoval aspoň 78 rpm (mám doma kopu starých platní), ale buď sú extrémne drahé, nemajú zabudovaný zosilňovač, nemajú cinch výstupy a pod. Zdá sa mi, že dnes je nemožné zohnať takýto gramec za normálnu cenu Sad

za každú radu budem vďačný


Nechcem ťa haniť, ale dosť vysoké požiadavky na tak nízko položenú cenu.

No je zopár takých lacných gramcov so zabudovaným RIAA predzosíkom s rýchlosťou aj 78, ale sú len so štandardnou umelohmotnou ihlou (microgroove) v tej červenej plastovej prenoske. Kvalita nič moc.
USB by som neodporúčal, kvalita prevodníka je mizerná a v spojení s tými plastovými prenoskami sa ti dostaví otrasný výsledok.
Na 78 rpm platne potrebuješ špeciálnu ihlu/prenosku, napríklad: http://www.ortofon.com/index.php?option=com_content&view=article&id=48&Itemid=68 a navyše na väčšinu 78 rpm platní potrebuješ tzv. FLAT predzosilovač, čiže bez ekvalizačnej krivky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Wizzard
Nádejný hifista


Založený: 04 október 2010
Príspevky: 52
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Št október 07, 2010 20:10:16    Predmet: Odpovedať s citátom

blueneon81 napísal:

Nechcem ťa haniť, ale dosť vysoké požiadavky na tak nízko položenú cenu.

No je zopár takých lacných gramcov so zabudovaným RIAA predzosíkom s rýchlosťou aj 78, ale sú len so štandardnou umelohmotnou ihlou (microgroove) v tej červenej plastovej prenoske. Kvalita nič moc.
USB by som neodporúčal, kvalita prevodníka je mizerná a v spojení s tými plastovými prenoskami sa ti dostaví otrasný výsledok.
Na 78 rpm platne potrebuješ špeciálnu ihlu/prenosku, napríklad: http://www.ortofon.com/index.php?option=com_content&view=article&id=48&Itemid=68 a navyše na väčšinu 78 rpm platní potrebuješ tzv. FLAT predzosilovač, čiže bez ekvalizačnej krivky.


Vďaka za info, moc si ma nepotešil Smile

Čo sa týka toho USB, určite by som to nepoužíval na prevod platní do MP3, pretože keby som chcel MP3, tak si ich stiahnem alebo zoženiem inak. Ide mi napr. o prehrávanie MP3 z USB kľúča, ale toto fakt nie je to podstatné, hlavne aby mi to prehralo platne od starých rodičov.

Takže ak som to správne pochopil, ak chcem 78 rpm, treba inú ihlu ako na 33/45 rpm? Nikdy som nemal gramofón, preto sa v tom vôbec nevyznám. Naivne som si myslel, že prehrávanie hociakých platní dnes nemôže byť žiadny problém na akomkoľvek dnešnom gramofóne.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blueneon81
Hifista


Založený: 19 november 2009
Príspevky: 152

PríspevokZaslal: Pi október 08, 2010 13:31:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Wizzard napísal:
Vďaka za info, moc si ma nepotešil Smile

Čo sa týka toho USB, určite by som to nepoužíval na prevod platní do MP3, pretože keby som chcel MP3, tak si ich stiahnem alebo zoženiem inak. Ide mi napr. o prehrávanie MP3 z USB kľúča, ale toto fakt nie je to podstatné, hlavne aby mi to prehralo platne od starých rodičov.

Takže ak som to správne pochopil, ak chcem 78 rpm, treba inú ihlu ako na 33/45 rpm? Nikdy som nemal gramofón, preto sa v tom vôbec nevyznám. Naivne som si myslel, že prehrávanie hociakých platní dnes nemôže byť žiadny problém na akomkoľvek dnešnom gramofóne.


Platne o rýchlosti 78 otáčok za minútu majú oveľa hrubšie drážky, než bežné 33 a 45 rpm vinyly, preto treba na ich reprodukciu okrem daného gramofónu aj špecifickú ihlu/hrot/prenosku, ako aj, ako som spomínal, predzosilovač bez ekvalizačných kriviek (všetky 78 rpm platne vyrobené do roku cca. 1955, neskoršie, hlavne z USA, už vyžadujú bežný, tzv. RIAA predzosilovač). Dajú sa síce tiež počúvať aj bežným hrotom, tzv. microgroove, ale keďže bude ten bežný hrot "plántať" v drážke, vo výsledku budeš počuť hlasné šušťanie.
Gramofón, ktorý zvláda aj 78 rpm je napríklad tento http://SPAMER_SIKMOOKY/aAzaH1 a k nemu si dokúpiš prenosku na 78 rpm platne, napríklad túto: http://SPAMER_SIKMOOKY/ds8wYS
Odporúčam si nájsť cez Google nejaké zaujímavé čítanie o reprodukcii týchto šelakových platní na dnešných zariadeniach, dozvieš sa aj o rôznych ekvalizačných krivkách a podobne. Je to zaujímavá veda.
Na Youtube je napríklad jeden maník, ktorý sa zaoberá týmito vecami:
http://SPAMER_SIKMOOKY/cRj1Af odporúčam pozrieť a prečítať aj komentáre.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Wizzard
Nádejný hifista


Založený: 04 október 2010
Príspevky: 52
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Pi október 08, 2010 14:11:58    Predmet: Odpovedať s citátom

blueneon81 napísal:

Platne o rýchlosti 78 otáčok za minútu majú oveľa hrubšie drážky, než bežné 33 a 45 rpm vinyly, preto treba na ich reprodukciu okrem daného gramofónu aj špecifickú ihlu/hrot/prenosku, ako aj, ako som spomínal, predzosilovač bez ekvalizačných kriviek (všetky 78 rpm platne vyrobené do roku cca. 1955, neskoršie, hlavne z USA, už vyžadujú bežný, tzv. RIAA predzosilovač). Dajú sa síce tiež počúvať aj bežným hrotom, tzv. microgroove, ale keďže bude ten bežný hrot "plántať" v drážke, vo výsledku budeš počuť hlasné šušťanie.
Gramofón, ktorý zvláda aj 78 rpm je napríklad tento http://SPAMER_SIKMOOKY/aAzaH1 a k nemu si dokúpiš prenosku na 78 rpm platne, napríklad túto: http://SPAMER_SIKMOOKY/ds8wYS
Odporúčam si nájsť cez Google nejaké zaujímavé čítanie o reprodukcii týchto šelakových platní na dnešných zariadeniach, dozvieš sa aj o rôznych ekvalizačných krivkách a podobne. Je to zaujímavá veda.
Na Youtube je napríklad jeden maník, ktorý sa zaoberá týmito vecami:
http://SPAMER_SIKMOOKY/cRj1Af odporúčam pozrieť a prečítať aj komentáre.


Vďaka za ďalšie info a za trpezlivosť Smile Teda dobre, už mi je jasné že ak chcem počúvať 78 staré vykopávky, musím predtým vymeniť prenosku a ak chcem novšiu platňu, tak zase. Predsa len sa opýtam, neexistuje nejaká univerzálna prenoska na všetko?

Totiž ja som sa snažil na gramci Sencor na otáčkach 45 prehrať 78-kové platne, ešte nevediac, čo vlastne robím, a okrem toho že to bolo pomalé a trochu to šumelo, nebolo to také zlé Smile

Ten gramofón, čo si poslal link, ten nemá tú prenosku na 78 rpm? Lebo nechce sa mi investovať stovku do gramca a potom ešte ďalšie prachy do prenosky kvôli pár platniam.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JC
Hifi expert


Založený: 02 február 2007
Príspevky: 1174
Bydlisko: Úpätie Malých Karpát

PríspevokZaslal: Pi október 08, 2010 18:05:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Wizzard napísal:

Totiž ja som sa snažil na gramci Sencor na otáčkach 45 prehrať 78-kové platne, ešte nevediac, čo vlastne robím, a okrem toho že to bolo pomalé a trochu to šumelo, nebolo to také zlé Smile

Na toto (prevod nesprávnej "rýchlosti" digitálneho záznamu z platne na správnu "prehrávaciu" rýchlosť) existuje jeden program. Jeho názov je WavePurity Professional.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Wizzard
Nádejný hifista


Založený: 04 október 2010
Príspevky: 52
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: So október 09, 2010 12:40:52    Predmet: Odpovedať s citátom

JC napísal:
Wizzard napísal:

Totiž ja som sa snažil na gramci Sencor na otáčkach 45 prehrať 78-kové platne, ešte nevediac, čo vlastne robím, a okrem toho že to bolo pomalé a trochu to šumelo, nebolo to také zlé Smile

Na toto (prevod nesprávnej "rýchlosti" digitálneho záznamu z platne na správnu "prehrávaciu" rýchlosť) existuje jeden program. Jeho názov je WavePurity Professional.


To je v pohode, ale myslím že žiadny digitálny záznam nedokáže nahradiť kvalitu originálneho analógového zvuku gramofónu Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blueneon81
Hifista


Založený: 19 november 2009
Príspevky: 152

PríspevokZaslal: So október 09, 2010 14:41:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Wizzard napísal:
Ten gramofón, čo si poslal link, ten nemá tú prenosku na 78 rpm? Lebo nechce sa mi investovať stovku do gramca a potom ešte ďalšie prachy do prenosky kvôli pár platniam.


Bohužiaľ nemá takú prenosku. A gramofóny s takou prenoskou sa prestali vyrábať začiatkom 60. rokov. A na odpoveď či treba meniť prenosku pri striedaní 78 a 33/45 - áno. A neexistuje žiadna univerzálna prenoska, pretože hrot pre 33/45 má veľkosť 18 µm a pre 78 zase 65 µm.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Wizzard
Nádejný hifista


Založený: 04 október 2010
Príspevky: 52
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: So október 09, 2010 15:48:54    Predmet: Odpovedať s citátom

blueneon81 napísal:
Wizzard napísal:
Ten gramofón, čo si poslal link, ten nemá tú prenosku na 78 rpm? Lebo nechce sa mi investovať stovku do gramca a potom ešte ďalšie prachy do prenosky kvôli pár platniam.


Bohužiaľ nemá takú prenosku. A gramofóny s takou prenoskou sa prestali vyrábať začiatkom 60. rokov. A na odpoveď či treba meniť prenosku pri striedaní 78 a 33/45 - áno. A neexistuje žiadna univerzálna prenoska, pretože hrot pre 33/45 má veľkosť 18 µm a pre 78 zase 65 µm.


vidím to tak že sa na to vykašlem a tie staré platne niekomu predám/darujem Rolling Eyes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blueneon81
Hifista


Založený: 19 november 2009
Príspevky: 152

PríspevokZaslal: Po október 11, 2010 18:10:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Wizzard napísal:
vidím to tak že sa na to vykašlem a tie staré platne niekomu predám/darujem Rolling Eyes


Je to komplikovanejšie, ale bohužiaľ je to tak. Jediné, čo ešte prichádza do úvahy, je zohnať nejaký starý gramofón z bazáru.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Wizzard
Nádejný hifista


Založený: 04 október 2010
Príspevky: 52
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po október 11, 2010 23:52:11    Predmet: Odpovedať s citátom

blueneon81 napísal:
Wizzard napísal:
vidím to tak že sa na to vykašlem a tie staré platne niekomu predám/darujem Rolling Eyes


Je to komplikovanejšie, ale bohužiaľ je to tak. Jediné, čo ešte prichádza do úvahy, je zohnať nejaký starý gramofón z bazáru.


asi je to zbytočné. nechcem mať gramec, ktorý je len na 78 rpm platne. chcel som niečo aspoň trochu moderné. nemá niekto záujem o nahrávky z 50. rokov? Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
gazy
Hifista - pokročilec


Založený: 07 február 2010
Príspevky: 385

PríspevokZaslal: Ut október 12, 2010 15:50:59    Predmet: Odpovedať s citátom

...

Naposledy upravil gazy dňa Št november 18, 2010 23:23:49, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ToolFan
Hifi obsluha


Založený: 27 február 2010
Príspevky: 29

PríspevokZaslal: Pi október 15, 2010 07:54:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Wizzard napísal:
Ahojte, som tu nový a rád by som sa informoval, aký gramofón si vybrať aby spĺňal tieto podmienky:
- prehrávanie 33/45 a HLAVNE 78 rpm platní
- cinch výstup na pasívne reproduktory, aby som k tomu nepotreboval extra zosilňovač a ďalšie veci (mám repráky z gramofónu Sencor 4 ohm, 5 W)
- výstup USB, rádio tuner (nie je podmienkou)
- cena do 100 €

Už dlhšiu dobu zháňam gramofón, ktorý by podporoval aspoň 78 rpm (mám doma kopu starých platní), ale buď sú extrémne drahé, nemajú zabudovaný zosilňovač, nemajú cinch výstupy a pod. Zdá sa mi, že dnes je nemožné zohnať takýto gramec za normálnu cenu Sad

za každú radu budem vďačný


Audio Technica AT-LP120-USB
http://eu.audio-technica.com/en/products/product.asp?catID=6&subID=42&prodID=4064
http://www.zvuk.sk/produkt/audiotechnica-profesionalny-gramofon-usb-328508.html
http://www.amazon.com/Technica-ATLP120-Professional-USB-Turntable/dp/B002S1CJ2Q/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1287125271&sr=8-1
Nič lepšie v rozumnej cene asi nezoženieš. Ale potrebuješ k tomu zosilňovač a prenosku na 78.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Analóg Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalšia
Strana 1 z 6

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist