Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Headamp TPA6120 by Velký Bobo and L.V.
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Predzosilňovače
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11181
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi december 24, 2010 15:47:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud to nemá šroubovací svorky, tak bych to zahodil. Wink
_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Napster050
Hifista


Založený: 08 február 2010
Príspevky: 107
Bydlisko: Turčianske Teplice

PríspevokZaslal: Pi december 24, 2010 17:17:45    Predmet: Odpovedať s citátom

presne tuto krabičku som mal aj ja.... už nikdy viac !
Jedina možnosť ako tam tie kable uchytiť je pocinovať ich a "zalisovať" štipacimi kliešťami...
Potom som sa pasoval s tym ako ten šteker vopchať do tej krabičky... ani za boha to tam nešlo vopchať, musel som to trochu (dosť) obrusiť.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3897
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Pi december 24, 2010 23:37:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Vrátim sa ešte k RC členu na vstupe. Keďže sa jedná o slúchadlový zosilňovač, tak si dovolím osadiť na vstup 1k/1nF. Myslím že po týchto skúsenostiach je to zrelá úvaha. Keby sa jednalo o medzičlánok v reťazci ďalších komponentov, tak sa možno zamyslím nad prípadným nabaľovaním ďalších fázových posunov.

Skúšal som aj rýchlejšie obvody ako napr. AD744 a ten priebeh nie je o nič hladší, skôr naopak.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Karel S.
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 jún 2010
Príspevky: 610
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So december 25, 2010 19:59:58    Predmet: Odpovedať s citátom

JMD:
Ta síťová krabička je souběh s nějakou výrobou. Při normálním použití se na PCB nacházejí takové pružinové kontakty (zapadají do dutinek). Takhle to celé vlastně není použitelné "neautorizovaně" (nemáš ty protikusy) - nevím proč se to prodává.
Dá se to oletovat cínovou pájkou. Ale rychle, tzn. dobře předehřátou páječkou (+ dobré tavidlo). A příště to nekupuj.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3897
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: So december 25, 2010 20:31:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Ďakujem pekne, nebrať...

Aby toho nebolo dosť, okrem toho sú tam predpripravené stĺpiky pre prichytenie PCB. Žiaľ však tie 4 stĺpiky sú tak tenké a krátke, že do nich nič neuchytím. Museli by to byť M2 a skôr ešte menšie a to by museli ešte k tomu trčať z krabičky. Tým by som však úplane poprel pôvodný zámer izolácie.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11181
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So december 25, 2010 21:33:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak vydrž do pondělí, to budou mít obchody zas otevřeno...
_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Napster050
Hifista


Založený: 08 február 2010
Príspevky: 107
Bydlisko: Turčianske Teplice

PríspevokZaslal: Ne december 26, 2010 03:10:38    Predmet: Odpovedať s citátom

mne tam tie stlpiky akurat sadli... priskrutkoval som to malymi šrobikmi čo som mal z čohosi.. Smile

že nekecam:

Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3897
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ne december 26, 2010 08:39:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Pekná práca Thumbs up Mám to trochu väčšie. Aké sú prosím rozmery krabičky (typ) a výkon trafa ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
roberto
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 2637
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Ne december 26, 2010 10:02:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Jak se to chová zvukově s tím vstupním filtrem 1k-1n ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3897
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ne december 26, 2010 11:07:09    Predmet: Odpovedať s citátom

To by som musel mať 2 rovnocenné kusy odlišné len vo vstupnom RC člene. Od Ľuba som si kúpil len 1ks. Keď však bude niekto chcieť komplet osadenú dosku, tak tento experiment vyskúšam.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Napster050
Hifista


Založený: 08 február 2010
Príspevky: 107
Bydlisko: Turčianske Teplice

PríspevokZaslal: Ne december 26, 2010 17:38:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Trafo je 2x24V 5VA (2x2,5VA) - EI-42
Krabička je tato:
http://www.sos.sk/?str=371&artnum=60444
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Sendy
Hifi expert


Založený: 29 november 2008
Príspevky: 1540
Bydlisko: Severný Moravistan

PríspevokZaslal: Ne december 26, 2010 18:31:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Jestli je to opravdu ABS, tak s jistou opatrností to půjde pájet - předcínuj vodním tavidlem a dostatečně výkonnou páječkou, ihned zchlaď a očisti kusem namočené vaty a pak zapájej. Na trochu podobné kontakty mám speciální dutinky nebo namačkávací žabky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3897
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ne december 26, 2010 22:21:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Lisovať mi to nešlo, tak som to len spájkoval. Bol som prekvapený, ten plast držal pokope.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
pakr
Hifi obsluha


Založený: 28 február 2007
Príspevky: 18

PríspevokZaslal: St február 02, 2011 23:11:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Dostavil jsem tento zesilovač a hraje bez problémů na první zapojení. Oproti dodané rozpisce jsem osadil jinak DC servo - OZ LF411 a RC člen 820k/1uF. S touto kombinací mám na výstupu stejnosměrnou složku pod 0,2mV, což je na hranici rozlišení měřáku.

Na vstupu používám LME49710, ale zkoušel jsem pro porovnání i NE5534 a TL071. Jen pro zajímavost TL071 má oproti LME nižší šum, ale celkovým podáním zvuku je TL takové "za oponou". Wink
Porovnával jsem také proti DISPRE2 a DISPRE2 vítězí. Je pevnějších především v basech.
Chtěl bych ve vstupní části ještě zkusit OPA134, ale to zatím nemám k dipozici.

Protože v dodaných materiálech chybí schema napájecí části, překreslil jsem ho z desky. Pokud by měl někdo zájem, můžu mu ho poslat, ale je vlastně shodné s doporučeným schematem v datasheetech LM317/LM337.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3897
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St február 02, 2011 23:43:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Som rád že to išlo hladko a že si občas aj poradíte sami, ako napríklad napájací zdroj alebo dokonca DC servo.

Zaujímalo by ma, či teraz máte v ceste napájania osadené dva stabilizátory? T.j. prvý je v externom napájacom zdroji. Ten ktorý mohol byť len usmernený (tak to mám ja). Dokonca podľa Lubovho odporúčania neusmernený - len trafo (ekonomickejší variant). Druhý je osadený na základnej doske za usmerňovačom? Takže potom oba stabilizátory pracujú v sérii a trafo by malo byť na vyššie napätie. Úbytky na dvoch usmerňovačoch a predpätia na dvoch stabilizátoroch.

Prosím akej impedancie sú slúchadlá, prípadne ich typ.
Máte aj nejakú foto dokumentáciu prevedenia aspoň z vonkajšej strany.

Ďakujem
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Lukas_87
Hifi obsluha


Založený: 29 október 2010
Príspevky: 28

PríspevokZaslal: Št február 03, 2011 20:39:26    Predmet: Odpovedať s citátom

a kdes' to LME kupoval, pakre, že ti šumí víc jak TL071?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20464

PríspevokZaslal: Št február 03, 2011 20:48:43    Predmet: Odpovedať s citátom

To ale může být otázka hodnot odporů, jelikož LME má, jako každý bipolární OZ, velký proudový šum. Nebo to kmitá.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
pakr
Hifi obsluha


Založený: 28 február 2007
Príspevky: 18

PríspevokZaslal: Št február 03, 2011 23:37:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Koukám, že s tím šumem jsem si pěkně naběhl. Wink LME mám z groupbuye tady cca 2 až 3 roky zpátky, čili předpokládám, že to budou originály.
Zatím jsem to na osciloskopu neměl, takže nemůžu potvrdit nekmitání, ale nic tomu nenasvědčuje. Žádné plavání stejnosměrné složky ani při přiblížení ruky (i při vyndaném operáku ze serva).
Ten šum je jen malinko slyšitelný pouze a jen, při vytočení potenciometru na maximum a v úplně tichém prostředí (noc při vypnutém počítači) a ještě se na to musím zaměřit. Takže bych z toho žádnou vědu nedělal. Možná má vliv i to, že mám relativně citlivá sluchátka Beyerdynamic DTX900: http://www.beyerdynamic.cz/dtx_900.html Chtěl jsem tím jen říct, že je mezi šumem TL071 a LME49710 (i NE5534) dle mého subjektivního názoru rozdíl.

Jinak jsem testoval těmito Beyerdynamicy - impedance 32 ohmů. Pak jsem tento zesilovač zkoušel s letitými Sennheisery HD330. Ty mají impedanci, myslím, 100ohmů.

Stabilizátor jsem použil ten, co je přímo na desce a zesilovač napájím přes pojistky přímo z trafa 2x12V/0.25A. Nevidím žádný přínos z použití dvou stabilizátorů (včetně diodových můstků) za sebou, spíš naopak. Pokud máš kvalitní stabilizovaný zdroj max. 2x15V stejnosměrných (třeba s kapacitním násobičem), tak bych ti doporučil aspoň vyjmout původní můstek (BR1) a stabilizátory (VR1 a VR2) (případně vyjmi i D1 a D3) a přidat dvě propojky z konektoru napájení na napájecí šíny u C15 a C18 (pozor na polaritu!). Ty propojky lze také udělat elegantně mezi vstupními pady určené pro diodový můstek a výstupními pady stabilizátorů.

Fotku zatím nemám, protože nemám zatím žádnou krabičku. Ale už jsem objednal Modushop Galaxy 1GX147.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20464

PríspevokZaslal: Pi február 04, 2011 08:08:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Proudový šum bipolárního OZ - zcela běžný jev.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5909
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Pi február 04, 2011 09:53:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Vstup zesilovače má jak šumové napětí, tak šumový proud, šumově dobré je to kupodivu s impedancí srovnatelnou s poměrem těchto hodnot.
_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
karfik
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 december 2006
Príspevky: 960
Bydlisko: Ostrožská Nová Ves

PríspevokZaslal: Pi február 04, 2011 10:55:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Pakr

Proč jsi to stavěl, když DISPRE2 je zvukově lepší? Díky.

_________________
Audio streamer Volumio + gramofon - DAC+Buffer - PowerAmp T class 2x300W - 3p reprosoustavy SS+Audax (vše má vlastní výroba pod označením MINIMALISM), kabeláž USB Belkin Premium, interconnect RG223, reprokabel RG214
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Pi február 04, 2011 11:01:39    Predmet: Odpovedať s citátom

To je pitomá otázka, Kárfí....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5909
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Pi február 04, 2011 11:11:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Protože není osel, Kárfí Very Happy
_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5946
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi február 04, 2011 11:57:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Ako je to zapojené, za potenciometrom (asi 10k) je v signálovej ceste už len TPA (s jednotkovým prenosom alebo so ziskom cca 2)?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
karfik
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 december 2006
Príspevky: 960
Bydlisko: Ostrožská Nová Ves

PríspevokZaslal: Pi február 04, 2011 19:21:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Děkuji pánové za inteligentní odpovědi, ale pokud vím, ptal jsem se Pakra. Pokud bude chtít odpoví, pokud ne, neodpoví. Pro mne je třeba důvod toho, proč nestavím DISPRE2 to, že je to pro mne dost peněz. Takže raději prozatím žiju se slušnou kombinací OPA627+BUF634. Já tady z nikoho osla nedělám, na rozdíl od Vás.
_________________
Audio streamer Volumio + gramofon - DAC+Buffer - PowerAmp T class 2x300W - 3p reprosoustavy SS+Audax (vše má vlastní výroba pod označením MINIMALISM), kabeláž USB Belkin Premium, interconnect RG223, reprokabel RG214
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3897
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Pi február 04, 2011 21:01:27    Predmet: Odpovedať s citátom

BV...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3897
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Pi február 04, 2011 21:16:25    Predmet: Odpovedať s citátom

pakr
neviem prečo som si myslel že ste použili dva stabilizátory za sebou. Takto to je ok.

Ja som použil taktiež len ten stabilizátor čo je na základnej doske.
Zatiaľ neviem presne prečo, ale tiež sa mi nepáči že mám zbytočne dva usmerňovače za sebou.
Má to však aj výhodu. Napr. keby som chcel použiť iný zdroj či už usmernený alebo neusmernený, tak ho môžem s kľudným svedomím zapojiť bez premýšľania nad polaritou = malá Idea
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
pakr
Hifi obsluha


Založený: 28 február 2007
Príspevky: 18

PríspevokZaslal: So február 05, 2011 00:08:19    Predmet: Odpovedať s citátom

BV: TPA je zapojeno se zesílením cca 1,8. Viz. schema výše.

Proč jsem ho stavěl?
A proč ne. Wink
- Už dříve jsem chtěl tento obvod vyzkoušet a když se objevila možnost pořízení kvalitně zpracované desky za rozumnou cenu (včetně samotného TPA), tak jsem do toho šel. Zbylé součástky včetně trafa mě vyšly na cca 500Kč (ošidil jsem potenciometr a místo ALPS jsem tam zatím osadil Piher a vstupní OZ už jsem doma měl). Takže ve výsledku to cenově není nic moc hrozného... Stále mluvím jen o deskách na stole, protože dokončení do nějakého rozumného finálu už něco stojí: ALPS, kovová krabička, kvalitní cinche, atd. Po pravdě řečeno, pokud někdo chcete finální sluchátkový zesilovač na bázi tohoto obvodu, kupte si BVaudio Headamp nebo třeba FiiO E9. O moc levněji to postavit nejde, spíš naopak.
- Dále chci něco jednoduchého a přenosného, což Dispre2 není, do práce. Mimo jiné právě díky Dispre jsem přišel na to, že standardní sluchátkové výstupy na notebooku nejsou fakt žádná výhra.
- Dále je to možnost, jak si můžu pro sebe vyzkoušet různé OZ v audio aplikaci.

A že mám Dispre2 nevadí, protože ten používám hlavně jako nepřenosný předzesilovač.

Takže asi tak.

PS: Ještě jsem zapomněl na jeden důvod a to ten asi nejdůležitější. Tohle hraní mě baví!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5946
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: So február 05, 2011 07:26:14    Predmet: Odpovedať s citátom

TPA pre optimálnu činnosť (skreslenie aj šum), potrebuje budiť z malej impedancie Rg. To výstup z potenciometra asi nie je. Za 10k poťákom mal byť nejaký OZ ako buffer. napr. namiesto toho serva, pretože TPA by nepotrebovalo žiadne servo, DC ofset pri budení z impedancie 47R je mimimálny (teraz som to meral na náhodnom kuse, hodnoty 0,1mV a 0,3mV pre TPA so zosilnením 2x), v podstate daný tým buferom (LM4562)pred TPA.
Pri stiahnutom potenciometri je odstup šumu asi -112dBV (pre 20Hz-20kHz) šum na výstupe je asi 2uV eff, pri potenciometri naplno sa pridá šum obvodu pred reguláciou hlasitosti, odstup je potom asi -106 -108dBV.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3897
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: So február 05, 2011 10:27:45    Predmet: Odpovedať s citátom

BV
Ďakujem. Mne sa páči Vaše riešenie. Taktiež by som to radšej tak riešil, keby to záviselo na mne.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Predzosilňovače Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalšia
Strana 7 z 10

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist