Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Jiný přístup k sestrojování výhybek?

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Koutek Velkého Boba
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
junglik
Hifista - pokročilec


Založený: 27 apríl 2010
Príspevky: 259
Bydlisko: Praha 4

PríspevokZaslal: Pi november 04, 2011 16:30:14    Predmet: Jiný přístup k sestrojování výhybek? Odpovedať s citátom

Tak si říkám, zda by nemělo smysl najít nebo naprogramovat software, který by počítal filtry metodou sčítání impedančních charakteristik, které si dnes může každý uživatel změřit v domácích podmínkách s větší či menší přesností. Čili, už žádná indukčnost cívky s parazitní kapacitou, ale impedanční charakteristika, která bude mít na příslušných kmitočtech charakter rezonančního obvodu...atp. Čili, uživatel si změří průběh impedanční charakteristiky každé ze součástek a začne simulovat. Impedance by mohly být měřeny při různých proudech a tím by bylo podchycené i zkreslení. Na výsledný nepříznivý přenos by se napasovaly další součástky, které by neduhy kompenzovaly...rozdíl od požadovaného průběhu přenosu by tak postupně konvergoval k nule (víc měření a kompenzování)

Něco takového by se snad dalo napasovat např. sem:
http://forum.audioweb.cz/viewtopic.php?id=9905
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Pi november 04, 2011 16:52:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Tuhle funkci, tj. práci přímo se změřenou impedancí součástky, resp. čehokoliv, už tam dávno mám...

"Čili, uživatel si změří průběh impedanční charakteristiky každé ze součástek a začne simulovat"

To je trochu naruby, ne?

Nechci tě zklamat, ale parazitní vlastnosti součástek, snad vyjma odporu elektrolytických kondenzátorů, bývají v obvyklém a účelném měřítku simulace zcela zanedbatelné...


Naposledy upravil MaBat dňa Pi november 04, 2011 16:58:43, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
junglik
Hifista - pokročilec


Založený: 27 apríl 2010
Príspevky: 259
Bydlisko: Praha 4

PríspevokZaslal: Pi november 04, 2011 16:56:06    Predmet: ... Odpovedať s citátom

Impedanci pro každou frekvenci v celém akustickém pásmu pro každou součástku filtru?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Pi november 04, 2011 16:59:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Jistě, ostatně jak jinak bys chtěl takovou simulaci dělat.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Pi november 04, 2011 16:59:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano jsem rád, že jsi to tam na můj požadavek dopracoval.
Velmi rád si novou verzi koupím, klidně prozatím nehotovou (stabilní), ale zatím jsi ji koupit neumožňil.

Jinak z měření součástky lze udělat náhradní schéma a to vložit standartní cestou jako RLC.
Pokud se vlastnosti součástky mění se zatížením v rámci jmenovitých parametrů, tak je to špatná součástka. Nelinearitu (např cívek) lze změřit např v Arta/Steps. Při správné konstrukci součástky je zkreslení zanedbatelné, i když třeba měřitelné. Připomínám, že správná konstrukce nerovná se drahá součástka.

Edit: Kromě ESR bipolárů jsem to chtěl také kvůli "ESR" cívek - ono je také frekvenčně závislé.

_________________
http://vmaudio.cz/


Naposledy upravil check dňa Pi november 04, 2011 17:01:44, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
junglik
Hifista - pokročilec


Založený: 27 apríl 2010
Príspevky: 259
Bydlisko: Praha 4

PríspevokZaslal: Pi november 04, 2011 17:01:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Zklamaný nejsem, spíš se zase mám na co těšit Wink Nemám ty praktický zkušenosti, takže když nemají vliv....tím lépe.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Pi november 04, 2011 17:03:30    Predmet: Odpovedať s citátom

"Jinak z měření součástky lze udělat náhradní schéma a to vložit standartní cestou jako RLC. "

Právě proto, že to jde takhle, už jsem se tomu pak nevěnoval - žere to spoustu času. Pokud bych měl uvolnit další verze, musel bych tomu ještě spoustu času věnovat, a to se mi momentálně nechce...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
junglik
Hifista - pokročilec


Založený: 27 apríl 2010
Príspevky: 259
Bydlisko: Praha 4

PríspevokZaslal: Pi november 04, 2011 17:03:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Nicméně, věřím že má smysl ladit celý akustický řetězec jako celek...když některý kabely můžou rozkmitat koncový stupeň zesilovače svojí kapacitou...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
junglik
Hifista - pokročilec


Založený: 27 apríl 2010
Príspevky: 259
Bydlisko: Praha 4

PríspevokZaslal: Pi november 04, 2011 17:04:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Náhradní schéma je náhradní schéma....soubor dat má podle mne větší vypovídající hodnotu...ale asi je to zbytečný perfekcionalizmus.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Pi november 04, 2011 17:08:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud jde o pouhou simulaci pasivních výhybek, celé je to vzhledem k vlastnostem měničů a vůbec možnostem akustického měření obvykle dělané s poměrně hrubým rozlišením, a IMHO zcela stačí základní a jednoduché modely. Nakonec, stejně pak není moc co s tím dělat.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
junglik
Hifista - pokročilec


Založený: 27 apríl 2010
Príspevky: 259
Bydlisko: Praha 4

PríspevokZaslal: Pi november 04, 2011 17:10:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslel jsem, že při složitější výhybce už se můžou ty chyby kumulovat...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Pi november 04, 2011 17:13:35    Predmet: Odpovedať s citátom

No ale na některé efekty impedance dělat náhradní schéma je kapánek vopruz ... nejsou to pak jenom tři elementy na součástku.
Jednalo se pokud vím akorát o dodělání interfacu, protože stejně program musí vnitřně počítat v impedancích pro každou frekvenci.

Je to v aktuální verzi ke stažení už doděláno, nebo pouze v neveřejné verzi u tebe?

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Pi november 04, 2011 17:17:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Není to v žádné volně uvolněné verzi. Do konce roku se to určitě nezmění.

junglik:
Mnohem víc s tím pak zamávají prosté tolerance hodnot, zvlášť u složitějších filtrů. Proto jsem taky víc pozornosti věnoval toleranční analýze (která taky ještě není v žádné volné verzi, pro úplnost).

Pokud Xover budu ještě uvolňovat, tak už bude umět i měřit, na tom ve chvílích momentálně dělám, protože mě to aktuálně zajímá a baví. Nepřestane-li, bude to k mání. Přestane-li, nebude...


Naposledy upravil MaBat dňa Pi november 04, 2011 17:19:53, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
junglik
Hifista - pokročilec


Založený: 27 apríl 2010
Príspevky: 259
Bydlisko: Praha 4

PríspevokZaslal: Pi november 04, 2011 17:19:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Ten soft je luxusní. Jen jsem zvědavej, jak vyřešíš licenční politiku, protože nevěřím v morální bezúhonnost všech uživatelů (nelegální šíření)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Pi november 04, 2011 17:22:23    Predmet: Odpovedať s citátom

junglik napísal:
Jen jsem zvědavej, jak vyřešíš licenční politiku, protože nevěřím v morální bezúhonnost všech uživatelů (nelegální šíření)


Jednoduše, pokusím se nepoctivost vykompenzovat lakotou a nasadím takovou cenu, že už to nikdo nikomu dalšímu jen tak nedá, když už si to za ty nekřesťanský peníze koupil Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
junglik
Hifista - pokročilec


Založený: 27 apríl 2010
Príspevky: 259
Bydlisko: Praha 4

PríspevokZaslal: Pi november 04, 2011 17:24:22    Predmet: Odpovedať s citátom

No každopádně, pasivní součástky by mohly být reprezentovány nejen diskrétní hodnotou, ale i impedanční charakteristikou v rozšířených možnostech, stejně jako měniče. A pak, kdo bude přesněji měřit, bude mít lepší výsledky....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
junglik
Hifista - pokročilec


Založený: 27 apríl 2010
Príspevky: 259
Bydlisko: Praha 4

PríspevokZaslal: Pi november 04, 2011 17:27:31    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
junglik napísal:
Jen jsem zvědavej, jak vyřešíš licenční politiku, protože nevěřím v morální bezúhonnost všech uživatelů (nelegální šíření)


Jednoduše, pokusím se nepoctivost vykompenzovat lakotou a nasadím takovou cenu, že už to nikdo nikomu dalšímu jen tak nedá, když už si to za ty nekřesťanský peníze koupil Laughing


To by mohlo vyjít ...a hlavně bych si vybíral majitele;) Protože to bude jako s pokutami za rychlost. Pro někoho výplata, pro někoho útrata za průměrný večírek.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Pi november 04, 2011 17:28:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano, tak to mám, přidal jsem druh součástky "Z", ke které se načte její impedanční charakteristika, podobně jako pro měnič. Dál se s tím pracuje, jako s jakoukoli jinou součástkou. Jen najít čas a chuť dotáhnout to do formy vhodné pro release.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Pi november 04, 2011 17:29:09    Predmet: Odpovedať s citátom

S implementací měření jsi si ukrojil hodně velký krajíc chleba. Není to sranda, má li to být použitelné. Co jsem vystřídal různé měřící programy, tak stejně pořád nejraději měřím v LspLABu nebo SoundEasy.
Musí to umět frekvenční i amplitudovou kalibraci, dvojkanálové měření, více druhů váhovacích oken, správně implementované vyhlazování, simulaci bafflestepu, napojování far+near field charek, operace s charkami, sinus generátor a další.
Jediné, co mi opravdu schází, je parametricky nastavitelné adaptivní okno. Na pořádné měření se to sice nedá použít, ale hodí se to. Adaptivní okno v LABu je příliš agresivní a nastavovat nejde.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
junglik
Hifista - pokročilec


Založený: 27 apríl 2010
Príspevky: 259
Bydlisko: Praha 4

PríspevokZaslal: Pi november 04, 2011 17:29:42    Predmet: Odpovedať s citátom

No tak to je prostě "luxus"!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Pi november 04, 2011 17:33:59    Predmet: Odpovedať s citátom

check:
Bude to umět právě to, co uznám za vhodné, a v míře, kterou považuju za dostatečnou...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po február 06, 2012 18:09:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Já dělám návrhy pasivních výhybek v univerzálním simulátoru, do kterého dokážu importovat i naměřené přenosové charakteristiky repráků. Náhradní schéma repráku používá klasické ekvivalentní schéma plus sériovou skoroindukčnost, která je reprezentovaná Laplaceovým operátorem a fituje se ručně z měření. Pokud jde o součástky výhybky, úplně stačí pracovat se sériovými odpory tlumivek. Všechno ostatní jsou voloviny, poněvadž rozptyl parametrů měničů daleko převyšuje možné chyby vzniklé např. zanedbáním indukčnosti odporů apod.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Koutek Velkého Boba Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist