Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

VMA-I: třípásmo Peerless SLS 10, SB15NRXC30-8, Wavecor TW030
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: So september 08, 2012 10:53:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano, ty lehce zrzavé - dýha bubingo.
_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Pi september 14, 2012 13:30:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Reprosoustavy byly evolučně nahrazeny novinkou VMA-I SL
Aktuální informace a fotografie o projektu třípásmových reprosoustav VMA-I SL naleznete na webu http://vmaudio.cz/clanky_pokracovani/vma_1sl.php

_________________
http://vmaudio.cz/


Naposledy upravil check dňa Št február 12, 2015 11:07:03, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
šeďour
Hifista - zaslúžilec


Založený: 14 marec 2011
Príspevky: 869
Bydlisko: Říčany

PríspevokZaslal: Pi september 14, 2012 15:19:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Na obrázcích vypadají opravdu krásně.

Ale napadlo mě, jestli by nestálo za to, za tu obrovskou díru basreflexového nátrubku nalepit na zadní stěnu kus černé látky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi september 14, 2012 15:55:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Ten basreflex je opravdu obrovský, není to obvyklé. Nepochybuji, že je to správně a hraje to výtečně. Jen bych se rád zeptal, čím to je, že vyšel tak velký ?
_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Pi september 14, 2012 16:37:29    Predmet: Odpovedať s citátom

alebo nastrek ciernou farbou z estetickych dovodov aby nebolo vidiet svetle pozadie vnutornej steny...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Sendy
Hifi expert


Založený: 29 november 2008
Príspevky: 1540
Bydlisko: Severný Moravistan

PríspevokZaslal: Pi september 14, 2012 16:38:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Nejspíš Check nemá rád vysokou rychlost proudění vzduchu v BR a chce, aby byla malá i při velkých výchylkách Cool . Má to své výhody (a ovšem i nevýhody).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Pi september 14, 2012 16:56:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Jen blbněte - abyste nedostali čočku jako já, když jsem si dovolil poznámku, že se mi v DPAčku moc nelíbí průchodky z průmyslového rozvaděče:
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=148628&
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vanadoo
Hifista - zaslúžilec


Založený: 25 december 2009
Príspevky: 591
Bydlisko: SVK

PríspevokZaslal: Pi september 14, 2012 17:02:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Tu: http://vmaudio.cz/clanky_pokracovani/vma_1/audioweb_zaloha/audioweb_VMA-I_str4.pdf a tu http://vmaudio.cz/clanky_pokracovani/vma_1/audioweb_zaloha/audioweb_VMA-I_str6.pdf sa vyjadroval k BR. Respektive si prelistujte tie pdfka v prvom prispevku http://vmaudio.cz/punbb/viewtopic.php?id=8
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Odar
Hifi inventar


Založený: 14 december 2009
Príspevky: 3180

PríspevokZaslal: Pi september 14, 2012 17:57:28    Predmet: Odpovedať s citátom

A co tak na ten basreflex drotenu (ehm titanovu) mriezku? Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Pi september 14, 2012 21:15:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak jsem tu MDFku zamáznul. Ono to bez blesku vůbec není vidět. V reálu to je čerá díra i při pohledu dovnitř. Zamáznu to i v bedně, jak se k tomu dostanu, snad o víkendu.
Průměr bassreflexu jsem zvolil tak, abych zamezil vzniku turbulencí i při maximální výchylce basáku, který si nechá líbit i značné přetížení výchylkou. Samozřejmě je exponenciálně zaoblený na obou koncích tak, aby byl maximálně lineární. Pro maximální výchylku vychází rychlost proudění vzduchu v použitém BR cca 20 m/s - 72 km/hod, což je zhruba hranice laminárního proudění vzduchu (i v automobilovém průmyslu). Nad touto hranicí už není BR lineární. Samozřejmě záleží na okrajových podmínkách, ale to tu nemá smysl rozebírat.
Pokud ostatní výrobci používají menší BR třeba bez zaoblení, nebo jenom s nějakým malým estetickým zkosením, tak je to jejich věc. Taková BR ale limitují již od minimálních výkonů a při středních výkonech už dost tvrdě. Samozřejmě tím lze naladit zvukový charakter basů na tvrdší (dynamické zkreslení), ale není to hifi.
Mřížka způsobuje nepřijatelné turbulence. Jedině dovnitř dát "pletivo na králíky", aby se daly vyndat hračky, které do BR nahážou děti.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Pi september 14, 2012 21:38:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Sendy napísal:
Nejspíš Check nemá rád vysokou rychlost proudění vzduchu v BR a chce, aby byla malá i při velkých výchylkách Cool . Má to své výhody (a ovšem i nevýhody).

Ano, mám rád, když bassreflex nelimituje, jako je tomu běžně u jiných beden. Jaké nevýhody má velký průměr BR? Snad jedině, že by se to někomu nehodilo designově.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Eric Appla
Hifista - pokročilec


Založený: 02 marec 2007
Príspevky: 406
Bydlisko: Chislehurst, Kent, United Kingdom

PríspevokZaslal: Pi september 14, 2012 21:54:09    Predmet: Odpovedať s citátom

hlavni nevyhoda je ta ze pri takovemhle prumeru casto vyjde delka basreflexu delsi nez samotna bedna
_________________
Ich meine es Ehrlich
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Sendy
Hifi expert


Založený: 29 november 2008
Príspevky: 1540
Bydlisko: Severný Moravistan

PríspevokZaslal: Pi september 14, 2012 22:02:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Nevýhody ? Prolézání zvuku zevnitř ozvučnice, design, difuze předmětů i domácího zvířectva dovnitř... a pak někdy příšerná délka a ev. nutnost lomení...

BTW, zkoušel jsem svého času pletivo v BR, z drátu 0,6mm, oka asi 12mm, a nebylo to dobré.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Pi september 14, 2012 22:37:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Eric Appla napísal:
hlavni nevyhoda je ta ze pri takovemhle prumeru casto vyjde delka basreflexu delsi nez samotna bedna

Tento relativistický zádrhel si každý konstruktér musí vyřešit. U reprosoustav to nebývá takový problém jako u subwooferů.

Sendy napísal:
Nevýhody ? Prolézání zvuku zevnitř ozvučnice, design, difuze předmětů i domácího zvířectva dovnitř... a pak někdy příšerná délka a ev. nutnost lomení...

Čím delší trubka, tím menší je úroveň prolézajícího zvuku. U VMA-I jsou rezonance vnitřního stojatého vlnění (samozřejmě zatlumeného) a zvuky prolézající z BR mimo pracovní pásmo basáku (daného výhybkou), takže se nic z toho neuplatní.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Hippo007
Nádejný hifista


Založený: 17 november 2009
Príspevky: 89
Bydlisko: Šumpersko

PríspevokZaslal: So september 15, 2012 09:13:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Kdo chce, může si zevnitř navléknout na BR nákupní tašku - síťovku po babičce Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: So september 15, 2012 09:39:51    Predmet: Odpovedať s citátom

check napísal:
U VMA-I jsou rezonance vnitřního stojatého vlnění (samozřejmě zatlumeného) a zvuky prolézající z BR mimo pracovní pásmo basáku (daného výhybkou), takže se nic z toho neuplatní.


Přes BR otvor procházejí kmitočty ve středním pásmu ještě v dost vysoké a tedy slyšitelné úrovni. Není to nic, co by přispívalo ke "kvalitě" zvuku, méně rušivé je to tehdy, když otvor směřuje dozadu.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: So september 15, 2012 10:41:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslím, že nie je treba sa dohadovať čo cez basreflexový otvor prejde, stačí to odmerať. Klasický nearfield. Pri posúdení účinnosti prechodu stredných frekvencií cez BR otvor je treba tiež brať do úvahy plochu basreflexu a tá je v skutočnosti zlomkom plochy membrány. Takže hlavnú úlohu bude hrať "ladenie" výhybky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: So september 15, 2012 10:43:11    Predmet: Odpovedať s citátom

godz napísal:
Myslím, že nie je treba sa dohadovať čo cez basreflexový otvor prejde, stačí to odmerať.


Nepochybuji, že to check má. Měřil jsem totéž na několika repro, do stovek Hz až několika kHz je příspěvek zvuku z BR otvoru nezanedbatelný a je slyšitelný. Nikdo se nedohaduje.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: So september 15, 2012 10:58:57    Predmet: Odpovedať s citátom

BR mám samozřejmě změřený - jediná rezonance je na 450 Hz -20dB pod úrovní basáku. Dělička basy středy je na 320 Hz čtvrtým řádem a celkový přenos basáku s výhybkou je -14dB na 450Hz. Takže rezonance bassreflexu je -34dB pod úrovní, to je myslím více než dostatečný útlum.
_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: So september 15, 2012 11:06:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Nemyslím jen rezonanci. Můžeš postnout kmitočtovou charakteristiku měřenou u ústí bassreflexu? Aby byla vidět závislost úrovně na kmitočtu.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: So september 15, 2012 11:16:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Nemám zájem o tomto diskutovat a zaplevelovat vlákno. Mám to vyřešeno velmi dobře. BR je pásmová propusť s 12dB strmostí, tak jak má být.
Ostatní výrobci používají na basáku výhybky prvního nebo maximálně druhého řádu - ti mají problém. VMA-I s děličkou na 320 Hz a čtvrtým řádem opravdu žádný problém nemá, ani mít nemůže.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: So september 15, 2012 11:26:28    Predmet: basreflex Odpovedať s citátom

Toto je 8 palcový Eminence, bez filtrov a v 38 l. ozvučnici. Ja tam žiaden extrémny prienik stredov nevidím


Eminence.PNG
 Description:
 Filesize:  22.56 KB
 Viewed:  487 Time(s)

Eminence.PNG


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
AlesK
Hifista - pokročilec


Založený: 31 január 2007
Príspevky: 458
Bydlisko: Tábor

PríspevokZaslal: Po september 17, 2012 11:39:59    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA: Je zásadní rozdíl měřit co leze z BR u 3.p. a 2.p.. U 2.p je to slyšet dost, u 3.p. je tento problém minimální, i když mám taky radši BR vzadu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Po september 17, 2012 14:35:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Jistě, záleží to na dělicím kmitočtu, strmosti filtru a materiálu membrány.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Po september 17, 2012 15:10:01    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Jistě, záleží to na dělicím kmitočtu, strmosti filtru a materiálu membrány.

Jakým způsobem závisí unikající středy z BR na materiálu membrány?

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Po september 17, 2012 17:22:37    Predmet: Odpovedať s citátom



http://www.seas.no/index.php?option=com_content&view=article&id=105&Itemid=127

Například. Tvrdé membráńy mají velká převýšení na vysokých kmitočtech. Filtrem to stáhneš, ale relativně, proti třeba papíru, je to tam pořád a dost. A je to slyšet.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Po september 17, 2012 18:02:22    Predmet: Odpovedať s citátom

1/Abych odpověděl s pomocí tvých argumentů, hliníkovou membránu musíš filtrem zatlumit tak, aby napadobila průběh papíru, spíše víc.

2/Vyzařovací charakteristiky ven a dovnitř vypadají zcela odlišně. Navíc se v repro používá porézní tlumící materiál, který, když už nic jiného, 8kHz utlumí zcela spolehlivě, tak nemá BR co budit. Kdyby se už něco přecijenom k BR dostalo, tak na takto vysokých frekvencích je útlum BR značný. Dominantní bývá první nebo druhá rezonance bassreflexu.

3/Hliník na středech a ještě od Seasu je zvěrstvo. Existuje asi tak jedna vyjímka, kterou mimochodem používám (Fountek FR89EX).

Nechci tě urazit, ale na další elementární neznalosti nebo dotazy tohoto typu ZDE nebudu nadále reagovat. Na teorii se zeptejte prosím jinde, kde vám rád odpovím. Já opravdu nijak nepotřebuji radit s technickým provedením VMA-I.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Po september 17, 2012 18:15:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Urazit se Ti nepodaří, bez problémů. Zvuk různých typů materiálů je bez diskuse, pronikání středů přes BR taktéž, ale samozřejmě větší problém pro dvoupásmo - která děláš taky, mně nešlo jen o typ I. či jaký, stejně nevím, který to je. Šlo mi o princip. Zravna ve fotce v nicku máš nějakou malou bednu s BR dopředu.

VMA jsou velmi dobré bedny, ale ne jediné. A nejsou bez výhrad. Dej pozor, ať Ti sláva nestoupne do hlavy. Dobrých beden je víc. Světská sláva, polní tráva Very Happy

S velmi ostrým filtrem jenom pohnojíš časovou/fázovou odezvu/charakteristiku.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Po september 17, 2012 18:26:44    Predmet: Re: basreflex Odpovedať s citátom

godz napísal:
Toto je 8 palcový Eminence, bez filtrov a v 38 l. ozvučnici. Ja tam žiaden extrémny prienik stredov nevidím


Ale vždyť právě v tom obrázku je zdvih z BR směrem ke středům vidět Smile



t_eminence_162.png
 Description:
 Filesize:  43.26 KB
 Viewed:  430 Time(s)

t_eminence_162.png



_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: Po september 17, 2012 21:14:58    Predmet: Odpovedať s citátom

check napísal:

Nechci tě urazit, ale na další elementární neznalosti nebo dotazy tohoto typu ZDE nebudu nadále reagovat. Na teorii se zeptejte prosím jinde, kde vám rád odpovím. Já opravdu nijak nepotřebuji radit s technickým provedením VMA-I.


To je zajímavé, před dvěma roky jsi neuměl zkalibrovat mikrofon a teď takovéhle vyjádření Laughing.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4  Ďalšia
Strana 3 z 4

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist