Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Audiolense
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Iné
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po december 10, 2012 11:55:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Však je to (môj obrázok z HolmImpulse) identické s tým obrázkom screen.zip z 10:14:17. A sú to data zo súboru pokus.zip z 10:10:19, načítane do HolmImpulse a vygenerované C=A*B.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tomtom
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 622

PríspevokZaslal: Po december 10, 2012 12:32:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Posielam Holm subor v ktorom je pribaleny Screenshot, Rephase subor, a vyexportovany impulz. Je z toho jasne vidiet ze to funguje korektne. Ak chcete poslite mi vsetky vase subory /holm rephase impulz/ a mozem sa pozriet kde je problem.

BTW mam pocit ze sa nieco straca v preklade a ze si vecne nerozumieme Smile



BVpokus.zip
 Description:

Download
 Filename:  BVpokus.zip
 Filesize:  374.85 KB
 Downloaded:  335 Time(s)

Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tomtom
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 622

PríspevokZaslal: Po december 10, 2012 12:41:30    Predmet: Odpovedať s citátom

A takto sa to posunie v pripade zadania chybnej FS. Imo podobne sa to posunulo vam takze chybu by som hladal tam. Rovnako to zblbne ked sa ta ina FS v exporte z Rephase.


chybne-FS.zip
 Description:

Download
 Filename:  chybne-FS.zip
 Filesize:  60.16 KB
 Downloaded:  331 Time(s)

Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
nostro
Nádejný hifista


Založený: 24 máj 2010
Príspevky: 85

PríspevokZaslal: Št december 13, 2012 23:45:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Na vecerne citanie Smile
http://www.computeraudiophile.com/blogs/mitchco/importance-timbre-sound-reproduction-systems-222/

_________________
J.River -> Wireworld USB -> M2Tech Young DAC -> Nordost Heimdall -> Myryad Mi 120 -> Nordost Red Dawn -> Zingali Prelude
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
michal mishek
Hifista - pokročilec


Založený: 11 január 2009
Príspevky: 344
Bydlisko: Žilina

PríspevokZaslal: Pi december 14, 2012 14:31:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Páni, veľmi zaujímavé vlákno! Ďakujem!
..dotaz mám len jeden drobný: To násobenie "C=A*B" - znamená to, že nameraný korekčný impulz (A) sa "prenásobí" tou target krivkou zvolenou užívateľom (B) ? . ..alebo je A a B niečo iné?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi december 14, 2012 14:45:24    Predmet: Odpovedať s citátom

A-meranie korigovaného reproboxu v mieste posluchu
B-korekcia "vyrobená" v Rephase, importovaná do Holm ako impulz
C-"simulácia" ako by to vyzeralo mieste posluchu po korekcii tým "B".
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
michal mishek
Hifista - pokročilec


Založený: 11 január 2009
Príspevky: 344
Bydlisko: Žilina

PríspevokZaslal: Pi december 14, 2012 15:00:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahaaaa.. 8-) ..čiže "korekcia B" už v sebe obsahuje aj samotnú korekciu sústavy "do nuly" aj jej následnú úpravu pomocou toho target-u (tú kvôli reálnym možnostiam repra).
Tak?
Ďakujem!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi december 14, 2012 15:09:56    Predmet: Odpovedať s citátom

michal mishek napísal:
To násobenie "C=A*B"


Nečetl jsem, omlouvám se, ale pokud je jedno z toho impulsní odezva, tak by "*" měla být konvoluce, nikoliv prosté násobení.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi december 14, 2012 15:46:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Ak predpokladám, že reč je o použití Rephase spolu s Holmipulse, tak:
A-meranie boxu v mieste posluchu
B-importovaná "manuálne vyrobená"korekcia (importovaná ako impulz) z programu rephase,Holmipulse z importovanej impulznej odozvy "vyrobí" korekčnú frekvenčnú charakteristiku
C-A*B je potom simulácia ako by to po korekcii vyzeralo v mieste posluchu
Ak to nevyhovuje, je nutné "upraviť" v Rephase B, znovu importovať, "násobiť" a postupným priblížením dosiahnuť "požadovaný" výsledok.
Je to pomalé, zdĺhavé a prácne , pretože Rephase nepoužíva vlastné meranie a negeneruje korekciu z merania automaticky ako Audiolense, ale zase je tam viac nezávislých možností úprav. Audiolense je rýchlejší a pre "výrobu" wav napr. pre konvolver vo foobare stačí aj demo verzia, výsledok je veľmi slušný. Takto to napr. vyzerá (simulácia na základe reálnych meraní) po korekcii v Audiolense



F3B.png
 Description:
 Filesize:  25.95 KB
 Viewed:  338 Time(s)

F3B.png


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tomtom
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 622

PríspevokZaslal: Pi december 14, 2012 17:14:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Problem vsetkych audiolensov a pod je ze do toho nie je moc vidiet.

Miso, prepodkladam ze nemeras anechoic - a teda vobec vyhodnotit meranie je trosku veda. Manualne mam kontrolu nad tym co robim - mozem si zvlast spravit upravu pre basy - merane nearfield potom zbytok - a mozem upravovat tak ako ja chcem napr iba zrovnat trend a zbytocne neprekorigovavat. Zober si ze on nieco odmera a on sa rozhodne /+- nieco sa tam nastavit da/ co korigovat. Ako to koriguje - niekde s oknom anechoic, inde kde sa uz neda ako? V acourate sa da nastavit okno zvlast pre basy zvlast pre vysky + nejake vyhladenie. Ale acourate je tak komplikovane ze to kludne mozes robit rucne...

Tie automaty ti tam spravia mikrokorekcie roznych difrakcii a pod. To su ale vsetko ultra smerove javy a ich korekcia je nie ze zbytocna ale skodliva.

Posunte mic o 5st vlavo o 10 cm hore - zmerajte to a clovek moze zistit ze to tam vyzera horsie ako pred upravou.

A ano PMA je to konvolucia impulzu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
nostro
Nádejný hifista


Založený: 24 máj 2010
Príspevky: 85

PríspevokZaslal: Pi december 14, 2012 18:35:01    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
Audiolense je rýchlejší a pre "výrobu" wav napr. pre konvolver vo foobare stačí aj demo verzia, výsledok je veľmi slušný. Takto to napr. vyzerá (simulácia na základe reálnych meraní) po korekcii v Audiolense

Demoverzia neumoznuje exportovat filtre.

_________________
J.River -> Wireworld USB -> M2Tech Young DAC -> Nordost Heimdall -> Myryad Mi 120 -> Nordost Red Dawn -> Zingali Prelude
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
nostro
Nádejný hifista


Založený: 24 máj 2010
Príspevky: 85

PríspevokZaslal: So december 15, 2012 17:47:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Po precitani tohto blogu http://www.computeraudiophile.com/blogs/mitchco/what-tone-quality-your-audiophile-system-126/ som sa trosku pohral s targetom a musim uplne suhlasit s autorovym tvrdenim:
''Well, the frequency response of your sound system at the listening position not only describes tonal quality (or timbre) but also directly correlates to the sound stage presented at the listening position. This is an important concept to understand. For example if there is too much high frequency arriving at the listening position, not only is it a bit bright sounding or at the frequency extreme more "air", it correlates to the soundstage being "upfront" or too forward or lacking depth. Conversely, if the high frequency roll off (or slope or shelf) is too much, then not only does it sound "dull" but the soundstage is too far back or "distant".''

_________________
J.River -> Wireworld USB -> M2Tech Young DAC -> Nordost Heimdall -> Myryad Mi 120 -> Nordost Red Dawn -> Zingali Prelude
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: So december 15, 2012 17:50:19    Predmet: Odpovedať s citátom

1) jak to dopadne, když se posunete na poslech o 50 - 100 cm vedle?

2) řeší to propady, nebo jenom převýšení amplitudové charakteristiky? Pokud řeší propady a díry, jak?

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
nostro
Nádejný hifista


Založený: 24 máj 2010
Príspevky: 85

PríspevokZaslal: So december 15, 2012 18:38:45    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
1) jak to dopadne, když se posunete na poslech o 50 - 100 cm vedle?

2) řeší to propady, nebo jenom převýšení amplitudové charakteristiky? Pokud řeší propady a díry, jak?


1) tonalita sa moc nezmeni, co je asi dane tym, ze Zingali horny maju velmi velky uhol vyzarovania, scena sa trosku stlaca na lavu/pravu stranu... ale nejake velke testy som nerobil, predsa si to len ladim na svoje posluchove miesto.

2) to je skor otazka na autora softveru. viem len, ze u velkych prepadov 25dB uz frekvencnu charakteristiku uplne nevyrovna. Tento priklad: http://screencast.com/t/4FOv0AKsy Pravdepodobne je prednastaveny max boost na 20dB.

U mna je maximalny prepad 15dB (filtrovane na 1/6 oktavy) a po aplikovani filtra v convolution ubytok cca 10dB (vypnuty normalize filter volume v JRiver)



FrequencyResponse.jpg
 Description:
 Filesize:  197.51 KB
 Viewed:  388 Time(s)

FrequencyResponse.jpg



Target.jpg
 Description:
 Filesize:  129.38 KB
 Viewed:  339 Time(s)

Target.jpg



_________________
J.River -> Wireworld USB -> M2Tech Young DAC -> Nordost Heimdall -> Myryad Mi 120 -> Nordost Red Dawn -> Zingali Prelude
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
tomtom
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 622

PríspevokZaslal: So december 15, 2012 18:47:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Dopadne to samozrejme zle k povodnym chybam reprodukcie sa prida preringing korekcneho filtra ktory sa v danom mieste uz neodcita. Pocutelnost je len o mnozstve korekcie

a vobec sa nemusia posunut 50cm vedla. Clovek "tembr" nevnima na zaklade priameho zvuku. Mozog vyhodnocuje vsetky odrazy. A tie odrazy su z uhlov kde to je horsie ako bez upravy. Preco ten chlap nakoniec skonstatoval ze aj fyzicke upravy su nevyhnutne?

Riesi to aj diery aj prepady. Riesi to komplexnym EQ na zaklade nejakeho blackbox algoritmu. Samozrejme si to normalizuje gain tak aby to v pripade pozitivneho eq neklipovalo.

Este k tomu miestu posluchu - stereo ma naozaj len jeden optimalny bod - resp symetricku os. Akekolvek kecy o wide sweetspot su rozpravky. Vsetky ostatne miesta su na priposluch. Hovorim o mieste kde funguje napr center fantom image o pod.

Inak moze to vyzerat som apriory proti. Nie som. Len treba korigovat iba nesmerove javy. T.j. chce to pomerat komplet smerovky a zistit co sa korigovat moze.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
nostro
Nádejný hifista


Založený: 24 máj 2010
Príspevky: 85

PríspevokZaslal: So december 15, 2012 18:55:01    Predmet: Odpovedať s citátom

tomtom napísal:
Este k tomu miestu posluchu - stereo ma naozaj len jeden optimalny bod - resp symetricku os. Akekolvek kecy o wide sweetspot su rozpravky. Vsetky ostatne miesta su na priposluch. Hovorim o mieste kde funguje napr center fantom image o pod.

Suhlasim, nikde som netvrdil, ze stereo ma viac optimalnych posluchovych bodov, fyzika nepusti...

_________________
J.River -> Wireworld USB -> M2Tech Young DAC -> Nordost Heimdall -> Myryad Mi 120 -> Nordost Red Dawn -> Zingali Prelude
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: So december 15, 2012 19:54:39    Predmet: Odpovedať s citátom

tomtom napísal:


Este k tomu miestu posluchu - stereo ma naozaj len jeden optimalny bod - resp symetricku os.


Jistě. Ale i na ose to bude nějak fungovat jen v jednom místě, je to "korekce" pro jediný, fixní bod prostoru. Dotaz na poslech "o 50cm vedle" jsem dal schválně. Těžiště dotazu je, jestli se to nestane mimo jediný zkorigovaný bod neposlouchatelné, jelikož mimo tento bod tam bude řada přidaných či odečtených kmitočtově zdůrazněných či potlačených informací. Já pro nejsem, měla by se řešit akustika. Toto je podle mě berlička která zanese jen řadu digitálních nectností. Tím nijak neberu Ivovi, že se mu to líbí, každý klade důraz na něco jiného.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
nostro
Nádejný hifista


Založený: 24 máj 2010
Príspevky: 85

PríspevokZaslal: So december 15, 2012 20:07:29    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
tomtom napísal:


Este k tomu miestu posluchu - stereo ma naozaj len jeden optimalny bod - resp symetricku os.


Jistě. Ale i na ose to bude nějak fungovat jen v jednom místě, je to "korekce" pro jediný, fixní bod prostoru. Dotaz na poslech "o 50cm vedle" jsem dal schválně. Těžiště dotazu je, jestli se to nestane mimo jediný zkorigovaný bod neposlouchatelné, jelikož mimo tento bod tam bude řada přidaných či odečtených kmitočtově zdůrazněných či potlačených informací. Já pro nejsem, měla by se řešit akustika. Toto je podle mě berlička která zanese jen řadu digitálních nectností. Tím nijak neberu Ivovi, že se mu to líbí, každý klade důraz na něco jiného.


Je to pocuvatelne aj mimo optimalneho bodu, podobne ako bez konvolucie, ziaden negativny vplyv, dokonca je jasne pocutelny prinos aj uplne mimo posluchoveho bodu, myslim napr. 5m, uplne mimo osi. Nedavno som nechtiac nechal vypnuty convolution, zapol som audio system, odisiel z obyvaku a v chodbe som sa divil, preco to tak divne hra Smile

_________________
J.River -> Wireworld USB -> M2Tech Young DAC -> Nordost Heimdall -> Myryad Mi 120 -> Nordost Red Dawn -> Zingali Prelude
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
cough
Hifi obsluha


Založený: 16 december 2006
Príspevky: 1221

PríspevokZaslal: Po december 17, 2012 21:30:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Nedá mi to nezareagovat.

PMA: Pavle, jakou máš reálnou praktickou poslechovou vlastní zkušenost s DRC pomocí Acourate, Audiolense apod? Vlastní praktickou zkušenost vlivu DRC/konvolverů na vlastní hifisestavě, kdy, po jakou dobu, s jakým výsledkem? Hračky typu Lyngdorf, dojmy z výstavy a podobné imprese neberu do úvahy.

Tady nikdo myslím neříká, že by DRCání mělo být samospasitelné a nějakým způsobem suplovat akustické úpravy místnosti. Mám zkušenosti u několika hifikolegů, u kterých jsem byl s tím, jaké to je když se zkoriguje prostor kde je třebas 15dB boule na 50 Hz, která po korekci je už amplitudově subjketivně ok, ale „dozvuk“ na této frekvenci je stále problém... To DRC nevyřeší... a ani to po něm nechceme...

Pokud je DRC uděláno dobře, tak má daleko daleko lepší stereoobraz než u nezkorigovaného aparátu v rozsahu minimálně "+-" 1m ve „všech“ směrech... to ale předpokládá, že nekoriguji co by se korigovat nemělo (náhodné odrazy, "laloky", difrakce...) a mám SW který toto umí precizně nastavit a poslouchám výsledek.

A s tím preringingem... snad máme uši... záleží na algoritmu a toho kde se to a jak s tou korekcí přežene> zní to od subjektivně něčeho jako studiový efekt „flanger“ až po zcela srandovní efekty typu prokopírování zvukové stopy v magnetofonové pásce který zní před samotným signálem a jako ztráta dynamiky.... ale snad máme uši a i prostor mezi nimi odpovídajícím způsobem zatlumen, abysme si to pro srandu králíků vyzkoušeli a přehnali, naučili se takovéto artefakty slyšet a pak udělali správnou korekci, kdy už to na ctěné P.T. ucho není slyšet a je zároveň maximalizován přínos DRC...

_________________
No matter what measurements tell us, a loudspeaker isn't good until it sounds good. Dr. Floyd Toole
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12670

PríspevokZaslal: Ut december 18, 2012 14:47:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Zatím se tu v aspoň přibližných pojmech vesměs píše jen o tom, co se pomocí DRC korigovat nedá, co od toho nechceme(te) a k čemu to určené není.

Budeme-li uvažovat geometrikcé (chcete-li statistické) frekvenční pásmo, tj. vynecháme-li modální oblast řádově do stovek Hz (max), dokáže někdo konkrétně říct, co se tím tedy dá korigovat, kromě zřejmých defektů samotných reprosoustav, které ovšem měly být řešené už při návrhu těch beden samotných (např. výkonová chára)?

Konkrétní příklad něčeho, co čeká, až přijde někdo s DRC a "zkoriguje to"?
Přece když to používáte, víte přesně, co děláte, a dokážete to popsat. Nebo se pletu?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
nostro
Nádejný hifista


Založený: 24 máj 2010
Príspevky: 85

PríspevokZaslal: Ut december 18, 2012 17:06:23    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
Zatím se tu v aspoň přibližných pojmech vesměs píše jen o tom, co se pomocí DRC korigovat nedá, co od toho nechceme(te) a k čemu to určené není.

Budeme-li uvažovat geometrikcé (chcete-li statistické) frekvenční pásmo, tj. vynecháme-li modální oblast řádově do stovek Hz (max), dokáže někdo konkrétně říct, co se tím tedy dá korigovat, kromě zřejmých defektů samotných reprosoustav, které ovšem měly být řešené už při návrhu těch beden samotných (např. výkonová chára)?

Konkrétní příklad něčeho, co čeká, až přijde někdo s DRC a "zkoriguje to"?
Přece když to používáte, víte přesně, co děláte, a dokážete to popsat. Nebo se pletu?


Nuz, ja filtre rucne nevyrabam, na ich generovanie pouzivam Audiolense. Su tam sice nejake moznosti nastavenia, ale samozrejme to nemam pod takou detailnou kontrolou, ako pani ktori robia filtre rucne. Na druhej strane, vytvorenie filtrov nezaberie tak moc casu a vystacim si s jednou aplikaciou na meranie, generovanie, viacmenej nic nemozem pokazit.

Ak tomu ja spravne rozumiem, existuju dve zakladne metody pre vytvaranie digitalnych filrov: linear phase correction a minimim phase correction. Plus specificke nastroje jednotlivych aplikacii pomahajuce potlacit pre-ringing.

Blizsie detaily tu mozu poskytnut pani Tomtom, Cough alebo google Wink

https://ccrma.stanford.edu/~jos/fp/Linear_Phase_Really_Ideal.html
https://groups.google.com/forum/?fromgroups=#!topic/audiolense/nsGYaS6wsM8

_________________
J.River -> Wireworld USB -> M2Tech Young DAC -> Nordost Heimdall -> Myryad Mi 120 -> Nordost Red Dawn -> Zingali Prelude
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12670

PríspevokZaslal: Ut december 18, 2012 17:12:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Dík. Nejde o to, že bych si nedokázal představit, co to může reálně dělat, nebo na základě čeho to může nebo nemůže fungovat. O tom mám myslím docela dobrou představu. Jen v tom nevidím žádný přínos jaksi navíc (oproti stavu, kdy mám dobré reprobedny) a co stále postrádám, je nějaké zdůvodnění, proč by to mělo přinášet cokoliv dalšího, než jen prostou ekvalizaci reprobeden. Linearizace fázové frekvenční charakteristiky přímého zvuku zní, resp. vypadá, sice hezky a lze to udělat, ale to prakticky slyšet není. Co dalšího? Smile

Pochopil bych třeba eliminaci prvních odrazů od stropu, podlahy, ale to jsou přesně věci, které to neumí... Cokoliv aplikujete na signál, je vyzářeno všemi směry, kam bedna vyzařuje, a to je také největší a zásadní slabina celého toho konceptu. Problém akustiky (místnost-reprobedny-posluchač) je minimálně třírozměrný, kdežto jakoukoliv manipulací signálu před bednami máte možnost ovlivnit jen vše, nebo nic. K čemu to má být dobré, krom již zmíněné prosté globální do-ekvalizace (a i ta jde jen do určité míry)?

Pozor - tím nemám na mysli DSP coby aktivní výhybky - to je naopak senzační věc a používám to také. To je ale něco úplně jiného, než "DRC".

Zkrátka, jakmile jednou zvuk z beden "odejde", nemám už moc představu, co smysluplného s tím lze dál dělat na úrovni vstupního signálu...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
nostro
Nádejný hifista


Založený: 24 máj 2010
Príspevky: 85

PríspevokZaslal: Ut december 18, 2012 17:54:04    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
Dík. Nejde o to, že bych si nedokázal představit, co to může reálně dělat, nebo na základě čeho to může nebo nemůže fungovat. O tom mám myslím docela dobrou představu. Jen v tom nevidím žádný přínos jaksi navíc (oproti stavu, kdy mám dobré reprobedny) a co stále postrádám, že nějaké zdůvodnění, proč by to mělo přinášet cokoliv dalšího, než jen prostou ekvalizaci reprobeden. Linearizace fázové frekvenční charakteristiky přímého zvuku zní, resp. vypadá, sice hezky a lze to udělat, ale to prakticky slyšet není. Co dalšího? Smile

Pochopil bych třeba eliminaci prvních odrazů od stropu, podlahy, ale to jsou přesně věci, které to neumí... Cokoliv aplikujete na signál, je vyzářeno všemi směry, kam bedna vyzařuje, a to je také největší a zásadní slabina celého toho konceptu. Problém akustiky (místnost-reprobedny-posluchač) je minimálně třírozměrný, kdežto jakoukoliv manipulací signálu před bednami máte možnost ovlivnit jen vše, nebo nic. K čemu to má být dobré, krom již zmíněné prosté globální do-ekvalizace (a i ta jde jen do určité míry)?

Pozor - tím nemám na mysli DSP coby aktivní výhybky - to je naopak senzační věc a používám to také. To je ale něco úplně jiného, než "DRC"...


"If you move to Audiolense XO you also have the opportunity to do time domain correction. And you can do it in two versions: One corrects the speakers towards a minimum phase target, which gives a fastest possible rise time. The other corrects the impulse towards a linear phase target, which gives the most simultaneous arrival of all frequencies. What they have in common is that they clean up in the time domain. You get better separation between direct sound and delayed/ reflected sound, and this tends to have a very positive effect on the overall sound quality."

_________________
J.River -> Wireworld USB -> M2Tech Young DAC -> Nordost Heimdall -> Myryad Mi 120 -> Nordost Red Dawn -> Zingali Prelude
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12670

PríspevokZaslal: Ut december 18, 2012 17:57:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Však já vím... To je to nejmenší, co můžeš udělat, tj. "přetočit" zpátky all-pass reprosoustavy nebo to zcela linearizovat. Ale to nejsou věci, které by sami o sobě byly slyšet. Každý o kom vím, kdo to zkoušel samostatně, včetně mě, došel k závěru, že rozdíl neslyší. A dělala se i spousta experimentů s věděckými ambicemi - žádný rozdíl na hudbě.

Je tu snad někdo, kdo slyší rozdíl při samotné fázové manipulaci? Je to hezká motivace, také se mi to před x lety po prvním přečtění líbilo a pokládal jsem to za malou revoluci. Ale co realita?


Naposledy upravil MaBat dňa Ut december 18, 2012 18:02:08, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
nostro
Nádejný hifista


Založený: 24 máj 2010
Príspevky: 85

PríspevokZaslal: Ut december 18, 2012 18:00:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Otazka k meraniu. Ma vyznam merat do vyssich frekvencii? Ja momentalne meriam do 24kHz, 10sec sweepom 24/96. Mikrofon s preampom mam kalibrovany v pasme 10Hz-20kHz.
_________________
J.River -> Wireworld USB -> M2Tech Young DAC -> Nordost Heimdall -> Myryad Mi 120 -> Nordost Red Dawn -> Zingali Prelude
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12670

PríspevokZaslal: Ut december 18, 2012 18:03:04    Predmet: Odpovedať s citátom

No to právě záleží na tom, co s tím chceš dál dělat... Question
A samozřejmě taky na tom, co přesně měříš, nebo chceš měřit.

A to je to, co nevím.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tomtom
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 622

PríspevokZaslal: Ut december 18, 2012 18:32:08    Predmet: Odpovedať s citátom

na co to je? Na to ze 99% bedni nie je rovnych ani z rychliku. Podla nejakych obecnych algoritmov to upravi powerresponse v danej posluchovke /na zaklade dozvuku pre jednolive F a nejakej fuzzy logic/. Vsetko ostatne su hovadiny. Myslim teda ked to NIE JE pouzite ako vyhybka. Toto samo o sebe moze byt vyrazne zlepsenie. Kazdemu repru vo vseobecnosti by prospel nejaky shelving filter hore a dole - na doladenie v miestnosti. Dole podla toho do akej vysece plnopriestoru budu basy naozaj ziarit a hore podla zivosti miestnosti na vyskach. Maju to tak vsetky dobre monitory.

PS
Slusna a dobre mienena rada. Skus pisat menej konfrontacne. Sam mam s tym problem ale snazim sa Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12670

PríspevokZaslal: Ut december 18, 2012 18:35:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Čili to se ale dá shrnout tím slovem ekvalizace (tj. prostá amplitudová ekvalizace). Už jsem se bál, že něco fatálního přehlížím, nebo že mi něco nedochází Smile

BTW, možnost doladit si cháru beden pro konkrétní prostor, resp. instalaci - tak, jak o tom píšeš, tj. trochu nahoře, eventuelně dole, pokládám za základní věc. Nakonec od toho byly všechny ty ekvalizéry, knoflíky "treble/bass", kterých se hifisti postupem času zbavovali, aby si teď zřejmě začali pořizovat digital room correction...

Dík za radu Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12670

PríspevokZaslal: Ut december 18, 2012 19:06:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Byl by eventuelně někdo tak ochotný a dal k dispozici impulsní odezvu (jádro filtru), kterou používá (pokud tedy ve výsledku používá jen jednu)? Docela by mě zajímalo, jak může takový filtr v reálu ve výsledku vypadat. Stačí bez popisu - co mě zajímá, už si z toho dokážu vycucat... WAV/Flac nebo TXT, je to jedno.

Předem děkuji.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
nostro
Nádejný hifista


Založený: 24 máj 2010
Príspevky: 85

PríspevokZaslal: Ut december 18, 2012 19:10:03    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
Byl by eventuelně někdo tak ochotný a dal k dispozici impulsní odezvu (jádro filtru), kterou používá (pokud tedy ve výsledku používá jen jednu)? Docela by mě zajímalo, jak může takový filtr v reálu ve výsledku vypadat. Stačí bez popisu - co mě zajímá, už si z toho dokážu vycucat... WAV/Flac nebo TXT, je to jedno.

Předem děkuji.


http://www.computeraudiophile.com/blogs/mitchco/importance-timbre-sound-reproduction-systems-222/

_________________
J.River -> Wireworld USB -> M2Tech Young DAC -> Nordost Heimdall -> Myryad Mi 120 -> Nordost Red Dawn -> Zingali Prelude
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Iné Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4  Ďalšia
Strana 3 z 4

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist