Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

pravda o highendu(?)
Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Bojisko / offtopisko
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
BlackBerry
Hifi inventar


Založený: 14 máj 2012
Príspevky: 3237
Bydlisko: nedaleko od Trenčína

PríspevokZaslal: Ut január 08, 2013 11:04:06    Predmet: pravda o highendu(?) Odpovedať s citátom

Vedla na forach je táto zaujmavá tema.Učite je aj tu dobré sa k nej vyjadriť.
http://www.audiodrom.cz/recenze/jak-to-vidime/110.html
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ut január 08, 2013 11:14:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Pindy jako obyčejně.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Ut január 08, 2013 11:39:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Mě se to naopak moc líbilo. Jsem rád, že moje rozhodnutí ustrnout na lepší spotřebce, poslouchat muziku, neukájet se mikrodetaily a Hi-Fi řešit, jenom když se něco rozbije, bylo správné i z hlediska "filozofického" Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ramones
Hifista - pokročilec


Založený: 18 jún 2009
Príspevky: 267

PríspevokZaslal: Ut január 08, 2013 12:31:25    Predmet: Odpovedať s citátom

...hezké čtení...každému, co jeho jest Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
WaVe_99
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 december 2006
Príspevky: 688

PríspevokZaslal: Ut január 08, 2013 12:44:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Mě zajímá hudba jako taková, obsah řadím vždy nad "zvuk", takže se tím moc nenervuji Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
brainwash
Hifista


Založený: 26 marec 2010
Príspevky: 169
Bydlisko: Nitra

PríspevokZaslal: Ut január 08, 2013 13:36:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Mne sa tá úvaha páči a súhlasím s ňou.
Pri žánroch, ktoré u mňa prevládajú nemám šancu počuť kapelu hrať "naživo"
Aj pri tých koncertoch je zvukár a technika...
Pri nahrávaní má kapela tiež nejaký zámer a štúdio býva často využívané ako hudobný nástroj.
Dnes už je bežné vyhlásenie typu: "Chceli sme spraviť CD, ktoré sa bude dať hrať aj na koncertoch." To o niečom vypovedá...
Veľa vecí sa jednoducho nedá zahrať tak ako vyšli zo štúdia.
Myslím si, že domáci posluch a koncert sú 2 odlišné disciplíny.

Páči sa mi výraz hyperrealita. Podľa mňa je to výstižné.
Takže za mňa súhlas.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: Ut január 08, 2013 13:48:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Mně se ten text nelíbí. Sestava musí být na nějaké technické kvalitativní úrovni tak aby pak začaly vstupovat do hry další faktory, jako je kvalita nahrávek, estetický vkus posluchače, místnost, ...

Pokud někdo hraje na creativech 5.1 k PC, musí si být vědom, že realita je úplně někde jinde, což však nebrání tomu aby nebyl spokojen Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Ut január 08, 2013 14:09:35    Predmet: Odpovedať s citátom

To Kuba4: podle tebe je hlavní poselství článku "pouštějte si muziku na absolutních shitech"?

Přiznám se, že já jsem tam nic takového nenašel ani v náznaku. Já jsem článek pochopil tak, že za velké peníze není problém si koupit Hi-End systém, který s poměrně slušnou věrností reprodukuje ZÁZNAM uložený například na CD.

Spíš je problém ujasnit si to, věrnosti ČEHO chceme při reprodukci dosáhnout. Zda otisku nějaké reality (a konkrétně jaké), co nejvěrnějšího vcítění se do představ studiových hráčů a mistrů zvuku při studiových nahrávkách, vzbuzení libých pocitů při poslechu něčeho prostorově nereálného atd.

1) Dosáhnout technické (ne)kvality a hlasitosti srovnatelné s koncertem zvučeným přes PA systémy není pro běžné Hi-Fi systémy problém. "Purista" si může koupit místo Hi-Fi systému PA systém. Problém může být maximálně s akustikou místnosti a se sousedy. Zde je problém v tom, že by takovou (ne)kvalitu poslouchat nechtěl nikdo.

2) U studiových nahrávek jiné než akustické (vážné atd.) hudby neznáme etalon, který bychom se mohli snažit dosáhnout.

3) Koncerty vážné (a jiné) hudby hrané akusticky nejsou snímané pomocí polystyrenové hlavy s mikrofony v uších sedící ve čtvrté řadě, ale mikrofony rozmístěnými po pódiu, a ani mix z těchto mikrofonů není dělán tak, aby simuloval záznam pořízený polystyrenovou hlavou. Zde se správně bazíruje na tom, aby zvuk nástrojů co nejvíce odpovídal reálnému zvuku nástrojů, ale další kladně hodnocené parametry reprodukce jsou vlastně odchylkou od reality a tedy zkreslením - například zaznamenávaný a reprodukovaný prostor je daleko větší, než jaký slyší posluchač v hledišti ve čtvrté řadě.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ipyks
Hifista - zaslúžilec


Založený: 17 október 2008
Príspevky: 814

PríspevokZaslal: Ut január 08, 2013 20:32:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Ten článek je tendenční a směšující několik různých věcí.

Můj názor je ten, že v první řadě by bylo vysoce žádoucí řešit samotnou technickou kvalitu záznamového a reprodukčního řetězce - tzn. pořídit a reprodukovat pokud možno bez všech slyšitelných zkreslení záznam.

Umělecký dojem resp. prožitek je až další - navazujícící - kategorie, kdy technická dokonalost záznamového a reprodukčního zařízení je jen prostředkem, umělecký dojem a prožitek umocňující nebo alespoň "nerušící".

Jak to dopadá, když se to udělá "obráceně" a ještě mohutně marketingově podpoří, je zřejmé v případě MP3 a podobných zvěrstev...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
merhaut
Hifi expert


Založený: 12 október 2006
Príspevky: 2646

PríspevokZaslal: St január 09, 2013 00:43:13    Predmet: Odpovedať s citátom

ipyks právě ukázal, k jakým koncům se někteří hifisti můžou dopracovat: "v první řadě by bylo vysoce žádoucí řešit samotnou technickou kvalitu záznamového a reprodukčního řetězce" + "Umělecký dojem resp. prožitek je až další - navazujícící - kategorie"... hmmm

Prožitek z poslechu nemusí vůbec souviset s technickou kvalitou záznamu, potažmo reprodukce (samozřejmě vyjma extrémů). Znám spoustu opravdu zapálených hudebních fanoušků, nehifistů, co si svou muziku spokojeně užívají. A nepoměrně méně hifistů, o kterých by se dalo říci to samé.

Jinými slovy: vrcholný prožitek z hudby nemá s tzv. highendem nic společného.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
bh69
Hifista


Založený: 03 december 2010
Príspevky: 133

PríspevokZaslal: St január 09, 2013 08:48:05    Predmet: Odpovedať s citátom

merhaut napísal:
Jinými slovy: vrcholný prožitek z hudby nemá s tzv. highendem nic společného.


naprosty souhlas - kolikrat se mi stalo, ze jsem si naprosto uzival hudbu treba v TV nebo pri poslechu pres uplne obycejny "tranzistorak" a naopak pri poslechu na zarizeni, ktere by melo byt mnohonasobne lepsi a zvukove vernejsi se ten pocit nedostavil .. je to vsechno daleko slozitejsi a zjevne nefunguje jednoducha rovnice ze dokonalost zvuku=emoce z hudby
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vintage
Hifista


Založený: 06 december 2010
Príspevky: 159

PríspevokZaslal: St január 09, 2013 09:24:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Mám hodně kamarádů hudebních publicistů, kteří hudbou doslova žijí a mají o ní neskutečný přehled. Poslech si užívají každý den, vlastní přitom plastový věže ze supermarketu... Srovnej s věčně nespokojeným a vystresovaným hifistou, řešícím během poslechu zvuk činelů, kopáku... Maximálně 30 cedeček v knihovně, z toho dvě Diany Král a možná ňáký ty párply z doby kdy ještě nebyl hifistou. Hudební přehled nulovej, ale na hifi fórech je King a běda kdo neslyší rozdíl v kabelech!
_________________
Thorens TD126 MKIII -> Ortofon 2m Black
RME ADI-2 DAC FS
BV Audio PRE1 + PA300SSE -> Infinity R90


Naposledy upravil vintage dňa St január 09, 2013 09:29:40, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
perys
Hifista - pokročilec


Založený: 04 marec 2011
Príspevky: 401

PríspevokZaslal: St január 09, 2013 09:26:19    Predmet: Odpovedať s citátom

tři Diany Krall a žádný Párply..
ale víc jak 500 CD různých žánrů, ale rozdíly na káblech slyšitelné jen na těch správně tipnutých 30 CD Very Happy

_________________
vždyť vlastně o nic nejde.
CaryAudioCD300-SupraSwordAnniversary / AudioGd-OehlbachXXL1 / PerJadisJA30-OehlbachAirBlue5star-ShanSněhulákManII-MojeUcho
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: St január 09, 2013 09:28:00    Predmet: Odpovedať s citátom

bh69 napísal:
zjevne nefunguje jednoducha rovnice ze dokonalost zvuku=emoce z hudby


Ta rovnice opravdu nefunguje a je dost velká otázka, co je to "dokonalost zvuku". Z publikovaných grafů to určitě nezjistíte.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: St január 09, 2013 10:25:25    Predmet: Odpovedať s citátom

merhaut napísal:
(samozřejmě vyjma extrémů)


Ale v tomto bodě může být velký problém. Někdo považuje za extrém zcela jinou kvalitativní kategorii přístrojů než jiný.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Amarokcz
Nádejný hifista


Založený: 07 december 2011
Príspevky: 89

PríspevokZaslal: St január 09, 2013 11:26:07    Predmet: Odpovedať s citátom

vintage napísal:
... Srovnej s věčně nespokojeným a vystresovaným hifistou, řešícím během poslechu zvuk činelů, kopáku... Maximálně 30 cedeček v knihovně, z toho dvě Diany Král a možná ňáký ty párply z doby kdy ještě nebyl hifistou. Hudební přehled nulovej, ale na hifi fórech je King a běda kdo neslyší rozdíl v kabelech!
Takovýho vola bych rád někdy osobně poznal. Kde je umístěná ta mašina, co tyhle blbečky vyrábí? Question
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: St január 09, 2013 11:31:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Možná by se požitek z poslechu dal ohraničit dvěma extrémy - požitek z poslechu hudby a požitek z poslechu zvuku - a pak dumat o tom, kde se konkrétní posluchač v konkrétním okamžiku nachází. Tedy jestli se nachází v jednom z extrémů této úsečky, nebo je "někde mezi" a konkrétně kde.

Já to mám například tak (nebo si to alespoň myslím), že vždycky když si pořídím nějaký nový komponent a mám "pocit", že jsem si kvalitativně polepšil, tak se nějaký čas vyloženě rochním v (třeba i domnělé) kvalitě zvuku. Po nějaké době mi ten zvuk začne připadat normální a pak už se kochám převážně hudbou. Občas sklouznu k poslechu zvuku v pasážích, které se mi z nějakého důvodu zvukově líbí (takové to "to je paráda, jak ty plechové Tannoyí horny umějí zahrát zvuk plechové trumpety" ...), a občas mi poslech hudby zkazí to, když mi ve zvuku něco vadí.

Zjednodušeně by se dalo říct, že k poslechu hudby potřebuju mít zajištěnou pro mě dostatečnou technickou kvalitu (nebo "líbivost") zvuku, abych si hudbu mohl vychutnat. Pokud je kvalita ("líbivost") zvuku pro mě nedostatečná, prožitek z hudby se nedostaví. A občas se kochám i samotnou kvalitou (nebo "líbivostí") zvuku.

Mám kamaráda, který navštěvuje koncerty vážné hudby velice často a sám hraje na fagot. Reprodukovanou hudbu si pouští z křápu, z jehož zvuku bych zešílel. On si hudbu z toho křápu dokáže vychutnat. Já si to vysvětluju tak, že pro muzikanta a/nebo fakt zkušeného posluchače převážně akustické hudby je zvuk reprodukovaný křápem obdobou toho, jako když si muzikant "čte" noty a v hlavě si ty znaky na papíře nahrazuje zvukem skutečných nástrojů - tedy že křáp dodává noty a zvuk dodává "hlava".


Ještě se s dovolení vrátím k tomu, jakou realitu má reprodukce co nejvěrněji kopírovat:
1) U akustické (vážné a pod.) hudby je to asi jasné - čím je reprodukce bližší realitě na koncertě, tím lépe

2) U jiné (rockové a pod.) hudby lze (ne)kvalitu zvuku na koncertech reprodukovat snadno, ale bude chybět "nehudební složka" - atmosféra. Člověk si samozřejmě může domů koupit PAčkovou aparaturu, pustit si koncertní DVD, připít se pivem, skákat po obýváku a "hrozit" na televizor - mohl by ale být považován za podivína.

3) U jiné (rockové a pod.) hudby nahrané studiově žádnou realitu simulovat nemůžeme, protože ta realita neexistuje. Maximálně můžeme vycházet z toho, jak si pamatujeme typický zvuk srovnatelných typů "málo zbustrovaných" nástrojů. Tato hudba je totiž "vyráběna" jako polotovar, který se má "dodělat doma" v reprodukčním řetězci. Vlastně to "ideově" funguje opačně než v předchozích případech - běžné Hi-Fi soustavy nesimulují zvuk v nahrávacím studiu, ale mistři zvuku si v nahrávacím studiu simulují zvuk běžných Hi-Fi soustav a záznam "vyrábějí" tak, aby to lidem doma hrálo kvalitně a/nebo líbivě.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
cough
Hifi obsluha


Založený: 16 december 2006
Príspevky: 1221

PríspevokZaslal: St január 09, 2013 11:53:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Amarokcz napísal:
vintage napísal:
... Srovnej s věčně nespokojeným a vystresovaným hifistou, řešícím během poslechu zvuk činelů, kopáku... Maximálně 30 cedeček v knihovně, z toho dvě Diany Král a možná ňáký ty párply z doby kdy ještě nebyl hifistou. Hudební přehled nulovej, ale na hifi fórech je King a běda kdo neslyší rozdíl v kabelech!
Takovýho vola bych rád někdy osobně poznal. Kde je umístěná ta mašina, co tyhle blbečky vyrábí? Question


Nerika se vola, ale hifikosmonauta. Vyroba je zcela decentralizovana, ale srocuji se na hifibajkonuru (highendforum) s umyslem se nechat pomoci stribrnych kabelu vystrelit do hifistratosfery... Wink

_________________
No matter what measurements tell us, a loudspeaker isn't good until it sounds good. Dr. Floyd Toole
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Slimak
Hifi expert


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 2249

PríspevokZaslal: St január 09, 2013 11:58:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Čo to vraví? Uráža nás? Mr. Green

Ma neštvite, ja mám náhodou Diany až tri, dve je málo Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
perys
Hifista - pokročilec


Založený: 04 marec 2011
Príspevky: 401

PríspevokZaslal: St január 09, 2013 11:59:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Kozousch napísal:
Možná by se požitek z poslechu dal ohraničit dvěma extrémy - požitek z poslechu hudby a požitek z poslechu zvuku - a pak dumat o tom, kde se konkrétní posluchač v konkrétním okamžiku nachází. Tedy jestli se nachází v jednom z extrémů této úsečky, nebo je "někde mezi" a konkrétně kde.

pod tohle bych se ochotně podepsal. Thumbs up

_________________
vždyť vlastně o nic nejde.
CaryAudioCD300-SupraSwordAnniversary / AudioGd-OehlbachXXL1 / PerJadisJA30-OehlbachAirBlue5star-ShanSněhulákManII-MojeUcho
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: St január 09, 2013 12:23:06    Predmet: Odpovedať s citátom

A co takhle:

1) Každý člověk bez výjimky musí mít zajištěnu určitou minimální úroveň "technické" kvality zvuku proto, aby se "mohl odpoutat od techniky" a mohl si hudbu vychutnat. Ta minimální úroveň je u každého posluchače jiná.

2) Vyšší kvalita zvuku vlastně znamená méně chyb a/nebo menší chyby (odchylky) od "věrnosti" nebo "dokonalosti".

3) Čím větší je člověk Hi-Fista, tím menší chyby je schopen (a velice ochoten) rozpoznávat.

Důsledkem je, že čím větší je člověk Hi-Fista, tím menší vady (neboli s prominutím větší píčoviny) mu brání v tom, aby si hudbu vychutnal.

Ne-Hi-Fista s dobrým sluchem malé vady slyší taky. Ale neřeší je, takže mu nebrání si hudbu vychutnat.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JHradec
Hifista - zaslúžilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 998

PríspevokZaslal: St január 09, 2013 17:04:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Jó on se kdysi jeden časopis jmenoval HUDBA a ZVUK.

každý nechť si laskavě uvědomí co že vlastně jest předmětem jeho hobby.
Totiž jestli ta hudba, nebo zvuk, nebo třeba konstrukce.

Jinak ani ta hudba není tak jednoduchá - některé skladby hrají lépe, když je trochu zkreslíte. bigbít dostane "drajf". Mám to vyzkoušený na Olympicu- a CDP s jitterem. U vinylu- dodají "kule" levné přenosky Shure.

Hlavní aby to uživatele zbytečně "nesralo" to se na hobby nepatří Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ipyks
Hifista - zaslúžilec


Založený: 17 október 2008
Príspevky: 814

PríspevokZaslal: St január 09, 2013 20:01:25    Predmet: Odpovedať s citátom

vintage napísal:
Mám hodně kamarádů hudebních publicistů, kteří hudbou doslova žijí a mají o ní neskutečný přehled. Poslech si užívají každý den, vlastní přitom plastový věže ze supermarketu... Srovnej s věčně nespokojeným a vystresovaným hifistou, řešícím během poslechu zvuk činelů, kopáku... Maximálně 30 cedeček v knihovně, z toho dvě Diany Král a možná ňáký ty párply z doby kdy ještě nebyl hifistou. Hudební přehled nulovej, ale na hifi fórech je King a běda kdo neslyší rozdíl v kabelech!



Jo,jo, dobře jim tak Smile A proto ty, abys byl solidární, máš nejspíš ty 250-tky JBL a poháníš je nejspíš nějakým vyšperkovaným zešilovačem Laughing

Pánové uvědomte si laskavě, o čem mluvíte a co všechno směšujete dohromady - s takovým přístupem byste dnes poslouchali maximálně tak voskovej váleček, protože i ten nejspíš byl sto vybudit vrchlolný estetický až exaktický prožitek z hudby při jeho poslechu - vůbec to nevylučuju ba naprosto to připouštím - a tím pádem jakékoliv technické zlepšení by bylo zhola plýtváním času, penězi invencí a nevím čím vším ještě... Že ...

Tak si možná projděte , k jakým technickým záležitostem, kdy a k čemu vůbec jste se zde na foru vyjadřovali, co komentovali a proč, co vás zajímalo - a trochu se z toho trošku nepokrytecky proberte Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
husak
Hifi obsluha


Založený: 20 marec 2012
Príspevky: 29
Bydlisko: Koš

PríspevokZaslal: Št január 10, 2013 07:05:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja neviem, ale mne príde, že v tom článku sa plače nad niečim úplne iným, ako nad železom v obývačke...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Št január 10, 2013 07:43:25    Predmet: Odpovedať s citátom

To husak: Přesně. Mě to taky nevyznívá stylem "cpát prachy do Hi-Fi je nesmysl". Tam není popíráno, že čím víc chci Hi-Fi, tedy čím víc chci vysokou věrnost reprodukce, tím víc musím investovat do technicky dokonalejšího zařízení (tedy investovat víc peněz).

Podle mě je tam hlavní to zamyšlení nad tím, co je ten ORIGINÁL, který chtějí všichni tak strašně věrně reprodukovat - tedy brát jako etalon a co nejdokonaleji ho kopírovat.

Pokud by totiž byl ten originál (etalon) jediný a cílem snažení by bylo ho co nejvěrněji kopírovat, tak by se s rostoucí reprodukční dokonalostí musely rozdíly mezi zvukem různých zařízení zmenšovat nezávisle na jejich technickém řešení. A v extrémním případě by všechna technicky rozdílná ale zvukově dokonalá zařízení musela hrát naprosto stejně.

Problém je v tom, že i u těch nejdražších (potencionálně nejdokonalejších a "nejvěrnějších") zařízení nedochází ani sbližování jejich zvuku, a ani mezi těmi nejdražšími zařízeními neexistuje jedno, které by úplně všichni označili za nejvěrnější.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
merhaut
Hifi expert


Založený: 12 október 2006
Príspevky: 2646

PríspevokZaslal: Št január 10, 2013 09:43:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Před 6 lety jsem zde na slovanetu použil tento citát:
Václav Syrový - Hudební akustika - 5.4 teorie zvukové kvality
"Kvalitativní standard rozděluje hypotetický průběh funkce kvantifikované kvality zvuku na oblast fyzikální kvality a oblast estetické kvality. Někdy se oblast fyzikální kvality označuje jako oblast nízké či objektivní kvality, kde vjem kvality primárně určují fyzikální vlastnosti tónu. Oblast estetické kvality je nazývána též oblastí vysoké, či subjektivní kvality, kde v hodnocení již převažuje subjektivně estetická interpretace vlastností tónu."

Od té doby netrpím audioneurózou...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Št január 10, 2013 10:13:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Jó, když to někdo umí celé obsáhnout třemi souvětími, tak je to hračka. My bližší příbuzní primátů musíme poslintat deset odstavců, abychom ze sebe vyzvrátili desetinu.

Poznámka: to není ironie, ale upřímná sebekritika Embarassed
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
husak
Hifi obsluha


Založený: 20 marec 2012
Príspevky: 29
Bydlisko: Koš

PríspevokZaslal: Št január 10, 2013 11:29:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Toto je velice tenký ľad, ale ani s tým originálom to nebude vždy také žeravé...
Bol som nedávno v Bystrici na premiere Cosi fan tutte, sedel som niekde v druhej tretine hladiska a mal som pocit, že by to lepšie znelo doma v obývačke z môjho šitózneho aparátu. Akustika toho priestoru nie je OK. Potom je lepšie sa radšej nechať "oblbovať" zvukovým dramaturgom, režiserom, či zvukárom.

Ako aktívny muzikant musím konštatovať, že nič nie je horšie ako mizerne, podpriemerne, či priemerne hrajúci aparát, lebo ma núti preskakovať sklady, nedopočúvať pesničku, či chytiť do ruky harmoniku, gitaru, či basu a spustiť vlastný koncert...

Pri hudbe, ktorá ma baví skôr odpustím nejaké Fauxpas hudobníkovi, ako aparátu, ktorý mi hovorí pane...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ipyks
Hifista - zaslúžilec


Založený: 17 október 2008
Príspevky: 814

PríspevokZaslal: Št január 10, 2013 20:27:45    Predmet: Odpovedať s citátom

husak napísal:
Toto je velice tenký ľad, ale ani s tým originálom to nebude vždy také žeravé...
Bol som nedávno v Bystrici na premiere Cosi fan tutte, sedel som niekde v druhej tretine hladiska a mal som pocit, že by to lepšie znelo doma v obývačke z môjho šitózneho aparátu. Akustika toho priestoru nie je OK. Potom je lepšie sa radšej nechať "oblbovať" zvukovým dramaturgom, režiserom, či zvukárom.

Ako aktívny muzikant musím konštatovať, že nič nie je horšie ako mizerne, podpriemerne, či priemerne hrajúci aparát, lebo ma núti preskakovať sklady, nedopočúvať pesničku, či chytiť do ruky harmoniku, gitaru, či basu a spustiť vlastný koncert...

Pri hudbe, ktorá ma baví skôr odpustím nejaké Fauxpas hudobníkovi, ako aparátu, ktorý mi hovorí pane...



Ano, můj děda byl profesionální hudebník - housle, viola, klavír, koncertní varhany a nevím co ještě...
Při poslechu houslí ze záznamu šílel Smile. Asi se na mne nějaký ty geny taky přenesly... Smile

Myslím, že jde prakticky tak nějak o to, propracovat se k zařízení alespoň "rozumné" technické kvality aby prožitek z hudby jeho "nekvalita" nekazila nebo alespoň nerušila.
Že může mít každý soudruh onu hranici někde jinde, je realita - a konec konců, je to i v pořádku - každý si vybere, co jemu jest a výrobci mají alespoň co vyrábět.
A je to určitě i to tom, kolik je kdo ochoten a schopen za tu "rozumnou technickou kvalitu" uvalit peněz - a v tom je většina limitovaná - jak finančně ,tak psychologicky.

Na druhé straně, s vysokou pravděpodobností si troufám odhadnout, že pokud by měli ti " kamarádi hudební publicisté, kteří hudbou doslova žijí a mají o ní neskutečný přehled a poslech si užívají každý den, vlastní přitom plastový věže ze supermarketu" možnost naslepo porovnat tu svoji sestavu s nějakou technicky podstatně dokonalejší a nemuseli by za tu podstatně dokonalejší potom zaplatit, poletí ta plastová ladným obloukem z nejbližšího okna Laughing Laughing

Vzorek "téměř hluchých" a "extrémních konzervativců" jsem do svého odhadu nezahrnul... Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Št január 10, 2013 20:44:15    Predmet: Odpovedať s citátom

O mých zkušenostech s "extrémními konzervativci" už jsem psal na jiném místě.

Typická reakce mých Ne-Hi-Fi kamarádů, kteří vědí o mém "postižení", když přijdou na návštěvu a já jim něco pustím, je:
"Vždyť ti to hraje úplně normálně, co furt řešíš, akorát vyhazuješ prachy, ty seš nějakej divnej ...."

Tak je vezmu do kumbálu a pustím jim to samé na levné Hi-Fi věžičce: "Ahá, nojó, tamto hraje normálně a tohle hraje úplně na hovno ..."

Čili základní měřítko je, že dobrá aparatura hraje "tak nějak normálně, přirozeně a samozřejmě", a mizerná aparatura hraje třeba jako tlampač na Matějské pouti a nebo i zcela jinak, ale podobně "silně nenormálně".
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Bojisko / offtopisko Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalšia
Strana 1 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist