Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Dynamika

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Analóg
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
nstar
Hifista - zaslúžilec


Založený: 22 máj 2010
Príspevky: 526

PríspevokZaslal: Po január 21, 2013 11:13:39    Predmet: Dynamika Odpovedať s citátom

Zdar, prosim vas vysvetlite mi niekto pojmy, pripadne uvedte priklad ako sa prejavuje

dynamika
dynamicky rozsah
dynamicky prejav
vsetko co sa v muzike zacina slovom dynamicky, pretoze som sa to nikde nedocital a v hlave mam len milion domnienok

vraj ma LP lepsi dynamicky prejav ako cd, ja mam aj dojem, ze LP znie plasticky ale neviem ci je toto...
ked mi niekto povie na kazetu, ze tam nemam ziadnu dynamiku, co to znamena?
diky moc, snad mi to niekto osvetli.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: Po január 21, 2013 11:39:16    Predmet: Odpovedať s citátom

http://cs.wikipedia.org/wiki/Dynamický rozsah
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
nstar
Hifista - zaslúžilec


Založený: 22 máj 2010
Príspevky: 526

PríspevokZaslal: Po január 21, 2013 12:07:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Kuba4 napísal:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Dynamický rozsah


to ano to poznam

ale pustim kazetu a pride kamos a povie mi, ze tam nemam ziadnu dynamiku...ako si to mam prelozit, co tomu chyba?

Platna ma lepsiu dynamiku ako cd, pritom sa uvadza, ze platna ma dynamiku 60db a cd 95db,

nebude to nejake popletene, dynamicky rozsah je 100db orchester - 20db publikum = 80db dynamickeho rozsahu
ale ake su to potom dynamicke vysky? Ma sa tomu vobec hovorit dynamicke?
Sprznena dynamika u remastrov, nemal by to byt skor zniceny dynamicky rozsah, pretoze prave dynamika je u remastru prisilna = je to premodulovane?

alebo co je potom dynamika?
a dokonca mikrodynamika?????????
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: Po január 21, 2013 12:12:28    Predmet: Odpovedať s citátom

http://en.wikipedia.org/wiki/Loudness_war
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blueneon81
Hifista


Založený: 19 november 2009
Príspevky: 152

PríspevokZaslal: Po január 21, 2013 12:44:00    Predmet: Odpovedať s citátom

nstar napísal:
...ale pustim kazetu a pride kamos a povie mi, ze tam nemam ziadnu dynamiku...ako si to mam prelozit, co tomu chyba?...

A vie ten kamoš, čo znamená dynamika? Lebo mnohí ľudia neznalí terminológii si pod pojmom dynamika myslia, že ide o pomer basov, stredov a výšok a ešte nebodaj loudness v nahrávke samotnej.

_________________
Sony MZ-R 70
Sony MDS-JE 520
Sony PCM-501 ES
Sony TC-K 511S
Technics SL-QX 300 - Ortofon TM 20U
Pro-Ject Phono Box II
Tesla B115
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Po január 21, 2013 14:50:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Dynamika, dynamický projev nebo dynamický zvuk jako "parametr" neznamenají asi nic. Laici si pod pojem "dynamický zvuk" představují hodně dunění a cinkání, a protože špatný záznam na magnetofonové kazetě ztrácí hlavně basy a/nebo výšky, tak to laici hodnotí jako ztrátu dynamiky, přestože reálně jde o zmenšení frekvenčního rozsahu nebo přesněji deformaci frekvenční charakteristiky.

Co se týče "uchometrického" hodnocení "dynamiky", tak se spíš hodnotí to, zda sestava dokáže bez zkreslení a výrazných deformací frekvenční charakteristiky hrát hodně nahlas i hodně potichu (tedy zahrát nezkresleně a vyrovnaně hlasité i tiché pasáže), zda nejsou tiše hrající nástroje a zvuky maskovány těmi hlasitějšími atd.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
nstar
Hifista - zaslúžilec


Založený: 22 máj 2010
Príspevky: 526

PríspevokZaslal: Po január 21, 2013 15:08:21    Predmet: Odpovedať s citátom

no ja som si najprv myslel, ze je to rychlost akou sa jednotlive zvuky zobrazia a zaroven zaniknu - tranzienty boli podla mna dynamicke...potom dynamicka pesnicka akoby nabudene tempo, rychla, svizna
dynamicky rozsah je mi jasny ale s tou dynamikou je mi to zahmlene. Preco sa pri remastroch hovori o sprznenej dynamike...chapem ze hraju nahlas a vsetko dohromady a su takmer nepocuvatelne ale aku ulohu v tom zohrava dynamika?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Odar
Hifi inventar


Založený: 14 december 2009
Príspevky: 3180

PríspevokZaslal: Po január 21, 2013 15:13:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Loudness War v priamom prenose http://www.youtube.com/watch?v=7UjQc0dM4H4 a pochopis
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
brainwash
Hifista


Založený: 26 marec 2010
Príspevky: 169
Bydlisko: Nitra

PríspevokZaslal: Po január 21, 2013 15:21:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Z hudobnej teórie:

Dynamika
vyjadruje zvukovú intenzitu hudby. Má svoje absolútne medze a akusticky merateľnú mieru (v decibeloch). Odtienením dynamických rozdielov sa oživuje hud. prejav a realizuje sa výrazová stránka hudby. Jej formotvornosť sa prejavuje v schopnosti vytvárať dynamické celky, tvoriť náhlou zmenou dynamické kontrasty medzi úsekmi HF. Zároveň má však hudobná forma veľký vplyv na spôsob dynamiky (iná dynamika je v baroku, iná v klasicizme, iná v romantizme).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
nstar
Hifista - zaslúžilec


Založený: 22 máj 2010
Príspevky: 526

PríspevokZaslal: Po január 21, 2013 15:23:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Odar napísal:
Loudness War v priamom prenose http://www.youtube.com/watch?v=7UjQc0dM4H4 a pochopis



jasne je mi toto, len mam niekedy pocit, ze sa slovo dynamika pouziva hocikedy a hociako a potom je to klamlive a kazdy si pod tym predstavuje cosi ine, no a ja som natolko neskromny, ze by som rad poznal pravy vyznam tohto pouzitia

preco teda ma mat magnetofon nedynamicky zvuk, ked na zaznamenanie dynamicke rozsahu sa mi nezda sice idealny ale slusny napr. s pouzitim dolby urcite. Napriklad z CD nahravky behaju od - 17db do -2db a z LP je to bezne aj -30db do -2db, z toho vyvodzujem, ze zaznam na LP je dynamickejsi i ked CD ma vacsi potencial, no nie je vyuzivany napriklad z dovodu loudness teror. A na 30 db rozsahu mi magnetofon pride dostatocne vhodny. Chapem, ze klasika by asi vyzadovala kotucak ale aj tak som spokojny. Ked som tomu kamosovi polozil otazku co je to to co mu chyba ako dynamicky prejav na mojom magici tak som dostal len mlhavu odpoved, z ktorej som sa nic nedozvedel. Ja viem, ze su hifici co maju radi bum cink a ani im to neberiem, mozno je to tak spravne aj ked mne sa chlpy stavaju skor zo stredov...to je jedno
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
nstar
Hifista - zaslúžilec


Založený: 22 máj 2010
Príspevky: 526

PríspevokZaslal: Po január 21, 2013 15:24:45    Predmet: Odpovedať s citátom

brainwash napísal:
Z hudobnej teórie:

Dynamika
vyjadruje zvukovú intenzitu hudby. Má svoje absolútne medze a akusticky merateľnú mieru (v decibeloch). Odtienením dynamických rozdielov sa oživuje hud. prejav a realizuje sa výrazová stránka hudby. Jej formotvornosť sa prejavuje v schopnosti vytvárať dynamické celky, tvoriť náhlou zmenou dynamické kontrasty medzi úsekmi HF. Zároveň má však hudobná forma veľký vplyv na spôsob dynamiky (iná dynamika je v baroku, iná v klasicizme, iná v romantizme).


no a preco by ju nemal magnetofon vediet zaznamenat
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
nstar
Hifista - zaslúžilec


Založený: 22 máj 2010
Príspevky: 526

PríspevokZaslal: Po január 21, 2013 15:26:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Kozousch - mam tiez ten pocit, ze je za tym myslene to bum, cink a cim silnejsie tym lepsie. Nehovorim, ze to tak nema byt ja neviem...

este by ma zujimalo ako su merane parametre u magicov ked vyrobcovia udavaju odstup signal sum napr s dolby B 70db, tomu neverim ani keby co, jedine, ze by to bolo inak a nechapem to, pretoze sum je tam stale a neverim tomu, ze je o 70db tichsi ako 1khz zaznamenany do +10db
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JHradec
Hifista - zaslúžilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 998

PríspevokZaslal: Po január 21, 2013 16:59:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Pojmem dynamika se u záznamových přístrojů-např. magnetofonu míní poměr nejsilnějšího a nejslabšího užitečného signálu. Zpravidla se využívá faktu, že i signál pod úrovní šumu je ještě slyšitelný.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
nstar
Hifista - zaslúžilec


Založený: 22 máj 2010
Príspevky: 526

PríspevokZaslal: Po január 21, 2013 17:41:16    Predmet: Odpovedať s citátom

[quote="JHradec"]Pojmem dynamika se u záznamových přístrojů-např. magnetofonu míní poměr nejsilnějšího a nejslabšího užitečného signálu. Zpravidla se využívá faktu, že i signál pod úrovní šumu je ještě slyšitelný.[/quote

aha tak to potom moze byt ale je to zavadzajuce
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JHradec
Hifista - zaslúžilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 998

PríspevokZaslal: Ut január 22, 2013 11:25:58    Predmet: Odpovedať s citátom

jistě, jako všechny více-méně reklamní parametry.

Dynamický projev je pojem z hudební latiny - mírně koresponduje s drive -
hráč(i) se do toho "opřeli", rozpumpovali to .... a nemusí to být právě fortisimo.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
nstar
Hifista - zaslúžilec


Založený: 22 máj 2010
Príspevky: 526

PríspevokZaslal: Ut január 22, 2013 17:13:01    Predmet: Odpovedať s citátom

JHradec napísal:
jistě, jako všechny více-méně reklamní parametry.

Dynamický projev je pojem z hudební latiny - mírně koresponduje s drive -
hráč(i) se do toho "opřeli", rozpumpovali to .... a nemusí to být právě fortisimo.


ja som si to zhruba tak dedukoval, no s tym dolby som trosku zarazeny ale tak ono sa aj kmitoctova charakteristika prikrasluje pokial sa vobec uvadza atd...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
nstar
Hifista - zaslúžilec


Založený: 22 máj 2010
Príspevky: 526

PríspevokZaslal: So február 02, 2013 09:07:45    Predmet: Odpovedať s citátom

ja uz sa z toho s3.14cim

vysvetlite mi tento zatrep prosim... odstup signal sum je 85 db a dynamika pritom 100db, jedna sa tu magnetak ale to nie je podstatne. Ako to je myslene alebo je to somarina a ani nervie dotycny co povedal???
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: So február 02, 2013 14:02:46    Predmet: Odpovedať s citátom

nstar napísal:
odstup signal sum je 85 db a dynamika pritom 100db


Tady to máš vysvětlené:

JHradec napísal:
Pojmem dynamika se u záznamových přístrojů-např. magnetofonu míní poměr nejsilnějšího a nejslabšího užitečného signálu. Zpravidla se využívá faktu, že i signál pod úrovní šumu je ještě slyšitelný.


Pokud to chápu správně, tak v tvém případe je nejslabší zaznamenatelný signál -100dB, ale je (měl by být) slyšet, přestože šum je o 15dB hlasitější, než tento nejslabší zaznamenatelný signál.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
nstar
Hifista - zaslúžilec


Založený: 22 máj 2010
Príspevky: 526

PríspevokZaslal: So február 02, 2013 14:53:14    Predmet: Odpovedať s citátom

aha fajn, diky toto je pekny nazorny priklad, uz mi to s tou dynamikou zacina liezt pomaly na nervy
este by ma zaujimalo co 100db sa tam tak ma zaznamenat, ved to je pekna hlupost, kto uz len ma doma nosic, na ktorom je muzika s dynamickym rozsahom 100db??? Co to je za nahravka? Ved mozeme byt radi ak sa lisuju CD s 20db rozsahom a ktovie ci vobec
mne sa to zda len nejake honenie za parametrami ved ako mozem spoza 100db gitary pocut 50db vtacika, jedine ze ho niekto vytiahne na 85 a bude z neho pterodaktyl a to uz sme zasa pri 15db rozsahu
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: So február 02, 2013 16:29:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Dynamický rozsah zařízení - třeba 100dB toho zmíněného magnetofonu - je rozsah hlasitostí, které lze zaznamenat v jednom každém okamžiku nahrávky. Zařízení je schopné v každém okamžiku zaznamenat zvuk s hlasitostí 0dB i -100dB současně, a současně i šumět s hlasitostí -85dB. To, že lidské ucho (pravděpodobně?) není schopné „slyšet“ současně zvuk s hlasitostí 0dB i -100dB, není podstatné.

Dynamický rozsah nahrávky, o kterém se píše třeba v článku o Loudness War:
http://www.audiodrom.cz/recenze/jak-to-vidime/117-road-to-hell.html
je rozdíl mezi maximy signálu v nejhlasitější a nejtišší pasáži konkrétní nahrávky.

V každém okamžiku nahrávky je (pro zjednodušení) jeden zvuk nejhlasitější, a pak je v nahrávce spousta dalších zvuků tišších. V nejhlasitějším okamžiku nahrávky může být situace například takováto:
Buben … 0dB
Zpěv … -5dB
Hvízdal v hledišti … -50dB
Šum pásku … -85dB
Nejtišší zaznamenatelný zvuk (pád špendlíku v hledišti) … -100dB

A pokud je dynamický rozsah nahrávky zmíněných 20dB, tak v nejtišším okamžiku téže nahrávky může být situace například tato:
Buben … -20dB
Zpěv … -25dB
Chrchlal v hledišti … -70dB
Šum pásku … -85dB
Nejtišší zaznamenatelný zvuk (pád špendlíku v hledišti) … -100dB

V nejhlasitějším okamžiku nahrávky je z technického rozsahu zařízení využíváno celých 100dB, v nejtišším jen 80dB.

Poznámka pro odborníky - omlouvám se za laický výklad (sám jsem laik) - pokud je v mém výkladu nějaká zásadní chyba, prosím o opravu. Díky ...


Naposledy upravil Kozousch dňa So február 02, 2013 16:45:17, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
nstar
Hifista - zaslúžilec


Založený: 22 máj 2010
Príspevky: 526

PríspevokZaslal: So február 02, 2013 16:44:42    Predmet: Odpovedať s citátom

no jasne a to Ti potom ktosi povie, ze tam nemas ziadnu dynamiku lebo nepocul ten spendlik Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Analóg Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist