Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

simulácia / meranie / realizácia
Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
philo
Hifista


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 122

PríspevokZaslal: Št december 07, 2006 22:08:53    Predmet: simulácia / meranie / realizácia Odpovedať s citátom

Vážení,

rád by som sa niečo naučil o simulácii v programoch dostupných na internete. celkom určite budem potrebovať pomoc pri všetkých úkonoch.
málo poznám programy LSP CAD, SPEAKERWORKSHOP, AUDIOTESTER, RIGHT MARK AUDIO ANALYSER...
vyznáte sa v nejakom? dokážete sa spolu so mnou pretutorialovať k vysledku, na ktorom by sme sa asi viaceri dokázali priučiť niečomu, čomu sa hovorí "dospelý projekt"?
dúfam, že tu padnú návrhy, ktorý soft použiť na simuláciu, ktorý na meranie. sľubujem, že daný projekt dotiahnem do konca a potom ho budeme aj merať a prípadne ladiť. je niekto ochotný sa zúčastniť? rád by som detailne spoznal, ako to funguje, ke%d sa robie dobre hrajúce bedne.

mantinely projektu:
1. cena materiálu (reproduktorov) nepresiahne 5000 Sk
2. pre jednoduchost projektu - uzavreté dvojpásmo, pasiv
3. najlepšie možné parametre dosiahnuteľné s použitými meničmi

pridáte sa niekto?

_________________
len sa neunáliť
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
coffee
Hifi expert


Založený: 04 október 2006
Príspevky: 2324
Bydlisko: různě

PríspevokZaslal: Št december 07, 2006 22:13:56    Predmet: Odpovedať s citátom

...

Naposledy upravil coffee dňa St jún 02, 2010 17:30:01, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
philo
Hifista


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 122

PríspevokZaslal: Št december 07, 2006 22:29:27    Predmet: Odpovedať s citátom

po ukonceni mozeme pokracovat vo vylepseni tohto pasivu aktivom, pripadne postavit to cele este raz s tym, ze nakoniec obidva pary porovname a mozno dospejeme k pravde, ktora je jasna vopred - aktiv bude lepsi. jedine ze by nie.

coffee sa asi nezucastni (ak som spravne pochopil), skoda Sad
ostatni?

_________________
len sa neunáliť
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
coffee
Hifi expert


Založený: 04 október 2006
Príspevky: 2324
Bydlisko: různě

PríspevokZaslal: Št december 07, 2006 22:35:54    Predmet: Odpovedať s citátom

...

Naposledy upravil coffee dňa St jún 02, 2010 17:30:11, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
philo
Hifista


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 122

PríspevokZaslal: Št december 07, 2006 22:57:25    Predmet: Odpovedať s citátom

rad by som tomu rozumel aj pri pasive aj pri aktive. myslim, ze lepsej cesty ako si to vyskusat niet.

trosku som rozmyslal nad menicmi - kandidati su:

Peerless 8" HDS EXCLUSIVE
http://www.tymphany.com/datasheet/printview.php?id=4
MONACOR 1" DT-25N

http://www.monacor.cz/catalogue-product.phtml?id=3574&Comp=0&Hier=6&MainKtg=62&SubKtg=517

otazky:
1. aka je najvhodnejsia ozvucnica k tymto reproduktorom a preco?
2. kde delit a preco?
3. aky zvolit objem ozvucnice a preco?
4. v com simulovat?
5. je mozne vobec tieto reproduktory spajat v jednej ozvucnici do dvojpasma? ak ano, prosim podopriet dokazmi. ak nie, preco?

_________________
len sa neunáliť
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Skipy
stepná kengura


Založený: 24 október 2006
Príspevky: 1290
Bydlisko: Zsolna

PríspevokZaslal: Št december 07, 2006 23:22:34    Predmet: Odpovedať s citátom

philo

do zbierky Ti ešte pridám simulačný softvér fy. Visaton http://www.visaton.de/en/literature/software/downloads/index.html
Pri použití pôvodných košov sa robilo doladenie pre jeden projekt na zákazníka zdarma. Túto značku spomínam predovšetkým s prihliadnutím na cenový strop, ktorý si uviedol.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
philo
Hifista


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 122

PríspevokZaslal: Št december 07, 2006 23:38:11    Predmet: Odpovedať s citátom

skipy

dik, ale ten visatonacky program mi robi problemy. je na mna prilis zlozity. z visatonackych repro by som mozno pouzil W200S.
ak poznas odpovede na moje otazky, odpovies?
mozes pripadne posudit aj vhodnost vyberu repro.
cenim si kazdu pomoc.

_________________
len sa neunáliť
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MSW
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 október 2006
Príspevky: 704

PríspevokZaslal: Pi december 08, 2006 12:27:59    Predmet: Odpovedať s citátom

philo
Souhlasím s měniči. Ve spojení problém nevidím. Dělení bych nastavil na cca 2500Hz, důvody jsou zřejmé - doporučení Monacoru, směrovost středu.
Filtry paralelní druhého řádu, nevyznám se přesně v rozlišování Linkwitz-Butterworth-Bessel, ale to poradí simulace.

Objem bych nevolil předem ani podle výpočtů, ani podle simulace. Udělal bych sloup s pístově pohyblivou spodní přepážkou. Nastavil bych objem podle simulace a preferencí. Pak bych na druhém vzorku šiboval s přepážkou a zkoušel různá Q a hodnotil, jestli subjektivní vjem koreluje s předpovědí, že nejlepší to bude kolem Q 0,6. Optimální uzavřenou bednu bych porovnával s v podstatě náhodně zvolenými basreflexy s průměrem kolem 5cm a délkou do 15cm. Rozhodl bych, zda je basreflex přínos pro konkrétní místnost a umístění a přístroje. Zbylý objem zasypat pískem, dodělat dno.

_________________
Nothing is best
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
philo
Hifista


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 122

PríspevokZaslal: Pi december 08, 2006 21:09:02    Predmet: Odpovedať s citátom

2 MSV

dakujem za prispevok - zhruba presne takto som si to predstavoval, len som nechcel ovplyvnovat inych pri zamysleni.
takze dalsim krokom bude simulacia. bohuzial, zatial som to nerobil a neviem ako na to. simulovat ano, ale v com? idem skusit nejake "free programceky. opat budem rad, ak by ma chcel niekto vodit za rucicku.

_________________
len sa neunáliť
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
philo
Hifista


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 122

PríspevokZaslal: Pi december 08, 2006 21:12:35    Predmet: Odpovedať s citátom

napad s posuvnou prepazkou sa mi paci,urcite to zrealizujem. uz vidim ten snek a kluku - mechanizmus jak z cnc stroja Very Happy
rovnako mam v plane po zhotoveni ozvucnice urobit aj "prepinatelnu vyhybku - chcel by som porovnat skutocnost so simulaciou, pripadne to odladit podla ucha a sucasne merat.
potrebujem ale usmernit s tymi softwarmi. mate niekto vyskusane nieco na simulacie?

_________________
len sa neunáliť
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jardag
Hifista - zaslúžilec


Založený: 05 október 2006
Príspevky: 685
Bydlisko: Čr

PríspevokZaslal: Pi december 08, 2006 21:16:02    Predmet: Odpovedať s citátom

V tom LspCAD 5.22 to docela šlo. V tom jsem trochu uměl, ale už to je nějakou dobu zpátky.


Naposledy upravil jardag dňa Pi december 08, 2006 21:38:36, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
philo
Hifista


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 122

PríspevokZaslal: Pi december 08, 2006 21:21:24    Predmet: Odpovedať s citátom

mne sa podarilo prist k verzii 6.31
vyzera to velmi pouzitelne, zatial tomu prilis nerozumiem - nie je to prilis user friendly. ovladate niekto?

_________________
len sa neunáliť
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
philo
Hifista


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 122

PríspevokZaslal: Pi december 08, 2006 22:09:48    Predmet: Odpovedať s citátom

to jardag

a co s tym? kde su nejake grafy ... alebo co?
je to navrhovane s ohladom na T/S parametry menicov? ktorych?

nakreslil si schemu, ale zvysok tam nejako chyba. ak sa chystas pridat este legendu, potom tomu mozno porozumiem.


mne sa podarilo prist az potialto
[img=http://img233.imageshack.us/img233/6058/2psimulss1wp4.th.jpg]
netusim, co s tym dalej. evidentne je tu okno na to, aby som tam nejako zadal parametre reproduktora. ked dam browse, chce to nejake txt, ale ja neviem ake? mam tam nejaky v samples, ale je to od seasu. kde pridem k potrebnym suborom? alebo si ich mam v textaku naklepat?

_________________
len sa neunáliť
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jardag
Hifista - zaslúžilec


Založený: 05 október 2006
Príspevky: 685
Bydlisko: Čr

PríspevokZaslal: So december 09, 2006 12:18:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Sehnat parametry repro je největší problém. To na obrázku je finální podoba mých beden. Jak jsem psal, je to už dávno co jsem to dělal a stejně mi to do finále doladil známý.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
philo
Hifista


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 122

PríspevokZaslal: So december 09, 2006 12:33:54    Predmet: Odpovedať s citátom

parametre repro samozrejme lahko zohnatelne su, problem je vo formate. ako ma vyzerat zapis tych parametrov. fakt sa tu nenajde nikto, kto to ovlada?
_________________
len sa neunáliť
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: So december 09, 2006 12:57:25    Predmet: Odpovedať s citátom

philo napísal:
parametre repro samozrejme lahko zohnatelne su, problem je vo formate


Ne, jak píše Jardag, parametry nejsou sehnatelné, ty, co tam uvadí Seas Ti nikdo nedá z jiných výrobců, proto je ten Seas v příkladech
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
philo
Hifista


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 122

PríspevokZaslal: So december 09, 2006 13:07:31    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
Ne, jak píše Jardag, parametry nejsou sehnatelné, ty, co tam uvadí Seas Ti nikdo nedá z jiných výrobců, proto je ten Seas v příkladech


tak moment, na to aby som mohol dalej postupit pri navrhu potrebujem nejake dalsie paramentre, nez tie, ktore udava vyrobca na svojich strankach? mam na mysli zakladne merane veliciny a T/S parametre.
dufam, ze ide iba o to, ze nerozumiem, co mi chcete povedat.

_________________
len sa neunáliť
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
philo
Hifista


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 122

PríspevokZaslal: So december 09, 2006 13:11:30    Predmet: Odpovedať s citátom

teraz mi docvaklo. parametre, ktore vyrobca neuvedie sa daju dopocitat.
mne ide o to, ako ma vyzerat ten textak, ktory potom vlozim do daneho programu, aby som mohol konecne simulovat.

citácia:
ty, co tam uvadí Seas Ti nikdo nedá z jiných výrobců

ale no. jediny seas je ochotny poskytnut k svojim repro aj merania? trosku prisilne vyjadrenie.

_________________
len sa neunáliť
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: So december 09, 2006 15:38:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Odkaz na jednoduchý český prográmek Bassreflex pro návrh basreflexové ozvučnice.

bassreflex.zip
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
philo
Hifista


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 122

PríspevokZaslal: So december 09, 2006 16:32:51    Predmet: Odpovedať s citátom

tečnto notoricky znamy program ma asi kazdy. myslim si, ze v tomto pripade je to ale dost velke OT. navrhujeme zatial uzavratu ozvucnicu na zaklade simulacii. prosim o relevantnejsi pristup k teme.
_________________
len sa neunáliť
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Skipy
stepná kengura


Založený: 24 október 2006
Príspevky: 1290
Bydlisko: Zsolna

PríspevokZaslal: So december 09, 2006 16:32:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Pridávam sem menšie mračno audio softvéru http://web.telia.com/~u87124019/softwares.html
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
philo
Hifista


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 122

PríspevokZaslal: So december 09, 2006 16:34:15    Predmet: Odpovedať s citátom

dufal som, ze mi to este dovysvetlis s tymi parametrami. Confused
_________________
len sa neunáliť
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
philo
Hifista


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 122

PríspevokZaslal: So december 09, 2006 16:36:24    Predmet: Odpovedať s citátom

skipy

dik, lenze ja by som potreboval ponavigovat pri obsluhe tych programov. natahat ich nie je problem. dokazes mi pomoct?

_________________
len sa neunáliť
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Skipy
stepná kengura


Založený: 24 október 2006
Príspevky: 1290
Bydlisko: Zsolna

PríspevokZaslal: So december 09, 2006 16:54:27    Predmet: Odpovedať s citátom

philo - ja mám problém ešte aj s tým naťahaním... Embarassed potreboval by som "Bassandroom" - žiaden link nefunguje. Keď sa vrátim k pôvodnemu dotazu - nereagoval som z jednoduchého dôvodu - očakávam, že sa Ti vyjadrí niekto z odboru (je ich dosť). Okrem toho pri tej cene sa mi to celé zdá dosť "tŕnistá cesta" ktorou si sa vybral... Asi by som skôr zvolil niektorú z chronicky dobrých stavebníc - niekedy až didakticky spracovaných - ako samostatný vývoj. Mňa napr. dolaďovanie výhybky stálo celkom pekné nervy a teším sa, že to mám za sebou (uvidíme dokedy).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
philo
Hifista


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 122

PríspevokZaslal: So december 09, 2006 18:14:47    Predmet: Odpovedať s citátom

aby bolo jasno - v tomto threade mi o vysledok nejde ani nahodou. dolezita je pre mna v tomto pripade cesta. chcem sa naucit, ako sa to robi, pripadne zistit, ze v domacich podmienkach je to nemozne. ale chcem si to jednoducho vyskusat a na to je tych 5k podla mna az vysoka suma.
_________________
len sa neunáliť
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
philo
Hifista


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 122

PríspevokZaslal: So december 09, 2006 18:49:58    Predmet: Odpovedať s citátom

pri hladani tvojhu rumu sa mi podarilo najst toto. zda sa mi to celkom pouzitelne, skus.
http://www.pvconsultants.com/audio/reflection/rrc.htm
http://www.linkwitzlab.com/modes1.xls
divil by som sa, keby si tieto linky mepoznal

_________________
len sa neunáliť
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: So december 09, 2006 19:15:58    Predmet: Odpovedať s citátom

philo
Nechcem Ti kaziť radosť, ale samotné parametre umožnia maximálne simuláciu basreflexu, a základnú predstavu o výhybke,aj to len ak sú korektné, inak je to len dobrá zábava. Jediná cesta k plnému využitiu možností LSpCADu (napr.), je zmerať konkrétne samostané reproduktory (namontované v ozvučnici navrhnutej simuláciou s ohľadom na parametre bas. repra) bez výhybky , u každého minimálne priebeh SPL (najlepšie aj s priebehom akust. fázy..) a impedanciu,dáta exportovať a uložiť. Potom spustiť návrh dvojpásmovej výhybky (nový projekt), sem cez menu "driver" vložiť zmerané dáta (SPL a imp) pre každý menič. Až potom začať s návrhom výhybky (vždy jeden menič,druhý "vypnúť"), zvoliť typ výhybky, strmosť, del. kmitočet, potom druhé repro a pokúsiť sa to nejako spojiť korekciou hodnôt súčiastok bez "hrbov " na SPL a "jám" na impedancii.
Potom výhybku urobiť, pripnúť k meničom, zmerať celý box (prípadne najprv po pásmach). Ak sa to zhoduje so simuláciou, je dobre, ak nie , korigovať odchýlky úpravou hodnôt (ale po tomto postupe nebudú veľké..). Potom už len veriť, že meniče v druhom boxe nemajú veľké toleranci proti meraným, alebo postup zopakovať aj pre druhú dvojicu.
A je to!. Smile, na 10x to už bude celkom jednoduché.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
philo
Hifista


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 122

PríspevokZaslal: So december 09, 2006 19:43:12    Predmet: Odpovedať s citátom

BV

konecne niekto, kto je ochotny pustit nejaku tu informaciu! Very Happy

citácia:
Jediná cesta k plnému využitiu možností LSpCADu (napr.), je zmerať konkrétne samostané reproduktory (namontované v ozvučnici navrhnutej simuláciou s ohľadom na parametre bas. repra) bez výhybky , u každého minimálne priebeh SPL (najlepšie aj s priebehom akust. fázy..) a impedanciu,dáta exportovať a uložiť. Potom spustiť návrh dvojpásmovej výhybky (nový projekt), sem cez menu "driver" vložiť zmerané dáta (SPL a imp) pre každý menič.

rozumiem spravne?
LSP CAD nesluzi na simulaciu vyhybky?
najprv niekde nasimulujem - kde???
potom strcim data do LSP CADu?
zacinam sa v tom trochu topit Embarassed

_________________
len sa neunáliť
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Hop377
Hifista - pokročilec


Založený: 03 december 2006
Príspevky: 278

PríspevokZaslal: So december 09, 2006 20:38:18    Predmet: Odpovedať s citátom

To Philo:
V LspCad sa daju simulovat vyhybky, ale len priblizne, ako na napisal BV je nutne mat zmerane, repro a lebo zohnet niekde subory *.frd a *.zma pre konkretne repro, ale vy sledeko simulacie bude len priblicny, idealne, je treba doladit meranim celej reprobedne.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: So december 09, 2006 20:49:52    Predmet: Odpovedať s citátom

philo
LSP CAD nesluzi na simulaciu vyhybky?
Slúži,(okrem iného.), hlavne na jej návrh.
najprv niekde nasimulujem - kde???
Nenasimuluješ, zmeriaš (iným vhodným softom a technikou-mikrofón,nejaký malý zosilňovač5-10W, prípravok na meranie impedancie..), reálne reproduktory, píšem to tam. Použiť sa dá napr. Just MLS, ako doplnok LSpCadu.
potom strcim data do LSP CADu?
Nestrčíš, ( ale ak chceš,prečo nie) Very Happy , tie zmerané (a predtým uložené..) dáta importuješ(vložíš..) do simulácie ako skutočné priebehy (zmerané) SPL a impedancie pre meniče. Potom začneš návrh (simuláciu ..) výhybky.
Chce to vytlačiť si manuál k LSp CADu, prečítať. Bez pochopenia čo robíš, sa to nedá, ten soft je len "usilovný blbec", ty musíš vedieť čo chceš..
Hop377
Problém je , že tie "získané .frd a .zma sú obyčajne merané v úplne inej ozvučnici (difrakcie, baffle step, priebeh impedancie basu..), takže pre skutočný návrh skoro na nič..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalšia
Strana 1 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist