Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Dvoupásmo 18" + 18" OSWG
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Yoda
Hifi obsluha


Založený: 13 apríl 2014
Príspevky: 34

PríspevokZaslal: Ne apríl 13, 2014 23:48:13    Predmet: Dvoupásmo 18" + 18" OSWG Odpovedať s citátom

Zdravím všechny,
rád by jsem zde popsal mé budoucí dvoupásmové reprosoustavy s 18" basákem a 18" zvukovodem.
Již delší dobu jsem chtěl reprosoustavy s velkým basákem, a když se naskytla příležitost pořídit měniče za rozumné peníze, neodolal jsem. Měniče jsem pořídil na základě MaBatova doporučení na audiowebu, kde jsou i další informace o reprosoustavě. Jedná se o Hadex q378 a P.AUDIO PA-D45. Vzhledem k dobrým zkušenostem s 8" zvukovodem jsem zvolil koncepci v snad klasickém poměru 18" basák a 18" OSWG zvukovod. Jelikož jsem chtěl mít hrany reprosoustavy dosti zaoblené a přitom aby reprosoustava nepůsobila příliš masivně, skončil jsem u méně obvyklého tvaru. Oválného vajíčka, připomínající futurismus 60. let.



Reprosoustava má šířku 65 cm, výšku včetně stojánku 128 cm, hloubku 42 cm. Výsledný objem by měl být do 140 litrů, s dvěma basreflexy průměru 10 cm směřující k podlaze. výsledná hmotnost by měla být lehce přes 60 kg. Čelo je z MDF tlouštky 50 mm, přelaminované skelnou tkaninou. Záda jsou sendvičová ze skelného laminátu a korkového jádra. Krycí rámeček je ze skelného laminátu s příměsí ocelových kuliček pro uchycení magnety a stojánek je z polymerbetonu.

Pár fotek ze stavby



V současné době mám hotové díly na jednu reprosoustavu. K měření se snad dostanu v následujících několika týdnech. Momentálně mám orientačně změřený Pa-D45 v nezačištěném zvukovodu. Citlivost by měla sedět do dvou dB. Měřeno s nechanou mřížkou, odstraněným těsněním za zpěvu ptáků a zvuku míchačky zpovzdálí.




Pod tíhou argumentů a změřených charakteristik jsem se po dlouhém zvažování rozhodl pro aktivní výhybku. Mou představou je realizovat digitální aktivní výhybku v PC, které bude sloužit i k přehrávání. Zde celkem tápu a ocenil bych radu. Současná představa je použít externí USB převodník, nejspíš USBPAL a k něm do začátku dva DA převodníky. Vzhledem k celkovým nákladům možná Curryman DAC.

Za rady a připomínky předem děkuji.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
cough
Hifi obsluha


Založený: 16 december 2006
Príspevky: 1221

PríspevokZaslal: Po apríl 14, 2014 20:16:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Moc pekne! Thumbs up Az to bude hotove, rad bych se pozval na poslech. Tesim se na zverejneni mereni. Delicky jsou planovany jak vysoko a s jakou strmosti? Zejmena by mne zajimaly smerovky a zatizitelnost - preci jen 1palec v 18 palcove WG a 18 palec basak... ale rad se necham prekvapit a fandim tomu!
_________________
No matter what measurements tell us, a loudspeaker isn't good until it sounds good. Dr. Floyd Toole
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ut apríl 15, 2014 06:52:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Yoda napísal:
Mou představou je realizovat digitální aktivní výhybku v PC, které bude sloužit i k přehrávání. Zde celkem tápu a ocenil bych radu.

Rád bych pomohl, ale jelikož z PC nehraju, nemám ani toto nijak zmapované, natož zkušenosti s něčím konkrétním...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Ut apríl 15, 2014 07:37:30    Predmet: Odpovedať s citátom

U softwarové výhybky mě napadá jedno teoretické riziko - člověk se uklikne nebo se nastavení softwaru "zhroutí", basy vletí do výškáčů a sbohem a šáteček. Nedá se toto řešit třeba tím, že by před výškáči byla jednoduchá klasická hardwarová výhybka tvoření jen kondenzátorem, která by byla doplněná softwarovou výhybkou - kompenzacemi a tak?

Basákům poškození výškami samozřejmě nehrozí, takže pro basáky by stačila výhybka kompletně softwarová.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ut apríl 15, 2014 07:42:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Jistě, výškové drivery se ani tady nepřipojují přímo na výstup zesilovače. A že by se zbláznil SW není IMHO šance o nic vyšší, než že se zblázní jiná výhybka.

Jinak ty drivery jsou tady úplně v pohodě.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ut apríl 15, 2014 07:45:24    Predmet: Odpovedať s citátom

To si dovolím oponovat.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ut apríl 15, 2014 07:46:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Nějaká praktická zkušenost?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut apríl 15, 2014 08:00:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Kondenzator hoci aj mensej hodnoty/vysokym delenim je rozumna volba. Pravdepodobnost, ze nieco zabrumi do vyskacu je relativne vysoka a pritom riesenie je jednoduche.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ut apríl 15, 2014 08:02:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Samotný kondenzátor není moc dobrá věc. Na to všechno se ale přijde, jakmile se na tom začne dělat. To už jsou detaily.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut apríl 15, 2014 09:52:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslis na elektronicku ochranu, ktora komplexne vyhodnocuje vystupny signal voci odolnosti zavesenej zatazi?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ut apríl 15, 2014 10:07:17    Predmet: Odpovedať s citátom

To vůbec ne. Tady jsem myslel hlavně interakci kapacity a impedanční cháry driveru a s tím související vliv na další věci. Většinou je dobré mít tam prostě ještě aspoň jeden odpor, a to i z dalších důvodů.
Ale jak říkám, to už jsou detaily. Podstatné je, že driver samozřejmě není radno připojovat napřímo. Pak jen přirozeně musí být ta pasivní část zohledněná, resp. zakomponovaná v návrhu filtrů. Je sice možné to tak rovnou už i měřit, ale tam - zvlášť jen při použití samotného kondenzátoru - může dojít k nemalým komplikacím.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Ut apríl 15, 2014 13:02:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Aha - já jsem to špatně vyjádřil - nemyslel tak, že by to nutně musel být jen a pouze samotný kondenzátor, ale prostě jen nějaké nutné "hardwarové" minimum, které ochrání výškáč proti průniku nízkých frekvencí při nějaké chybě obsluhy, naindukovaném impulzu či něčemu podobnému. To, že to může zkomplikovat návrh řešení, zhoršit maximální dosažitelnou kvalitu zvuku atd. je asi jasné. Spíš to bylo o tom, zda lze najít nějaký kompromis, který by i za cenu např. mírného zhoršení zvuku přinesl "nezničitelnost" výškáče nějakou výše uvedenou chybou.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Ut apríl 15, 2014 13:57:41    Predmet: Odpovedať s citátom

" kompletně softwarová výhybka "... co to prokristapána je ? Rolling Eyes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zeus
Hifista


Založený: 25 december 2013
Príspevky: 194

PríspevokZaslal: Ut apríl 15, 2014 13:57:51    Predmet: Odpovedať s citátom

..

Naposledy upravil Zeus dňa Ut apríl 15, 2014 14:01:19, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Yoda
Hifi obsluha


Založený: 13 apríl 2014
Príspevky: 34

PríspevokZaslal: Ut apríl 15, 2014 13:59:37    Predmet: Odpovedať s citátom

cough: Děkuji. Dělící frekvence by měla být kolem 700 Hz, ostatní uvidím až po měření. Příspěvek Digitální aktivní výhybka v PC je mi inspirací, byť chci realizovat skromnější řešení.

MaBat: Nevadí, já budu rád za tvou pomoc při měření a návrhu filtrů. Zatím si mapuju trh, s vyzkoušení před koupí to ale asi moc nepůjde.

Kritické poslechové zhodnocení uvítám, jen si nejsem jist termínem dokončení. Snad do podzimu.

Má původní představa byla použití kondenzátoru pro ochranu výškového reproduktoru, podobně jako při měření. Zatím jsem spíš řešil, jak a za kolik aktivní výhybka půjde udělat. Původně jsem se jí chtěl vyhnout. Z programů jsem se ustálil na přehrávači jRiver. Má vlastní DSP studio s parametrickým ekvalizérem, konvolucí a umožňuje snadnou práci s audio signály. jRiver používá i Troels, na jehož stránkách jsem se dočetl o USBPAL od rigisystem. Bohužel jsem o USBPAL mnoho informací nenašel, občas ho někdo doporučí na fórech. Dražší alternativou jsou profi zvukové karty RME, Lynx, kde se to komplikuje rozhraním AES/EBU. Záložní řešení je nanoDIGI 2x8, ale raději bych zůstal u zpracování signálu v PC. Zatím jsem spíš řešil problémy kolem stavby ozvučnic. Teď již pracuji na druhé a budu mít snad více času na řešení ostatních částí.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ut apríl 15, 2014 14:06:09    Predmet: Odpovedať s citátom

kazzatel napísal:
" kompletně softwarová výhybka "... co to prokristapána je ? Rolling Eyes

Pro basák: Dolní propust a veškerá kompenzace/ekvalizace aplikovaná ještě na digitální data (tj. software) -> D/A převod -> zesilovač -> reproduktor.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
cough
Hifi obsluha


Založený: 16 december 2006
Príspevky: 1221

PríspevokZaslal: Ut apríl 15, 2014 18:44:51    Predmet: Odpovedať s citátom

kazzatel napísal:
" kompletně softwarová výhybka "... co to prokristapána je ? Rolling Eyes


Kazzatel: softwarová výhybka v PC – to je jedna z věcí, u které naprosto nechápu, jak se téměř všichni technici zde (a u „zkušených audiofilů“ bych to pochopil, tam je to diagnóza) stále motáte v kruhu hifiparadigmatu ze 70. let minulého století. Ty se vysmíváš (a oprávněně) některým dnešním velmi populárním konstrukcím zesilovačů s topologií ze 70 let., které jsou nahovno (a oprávněně), ale celkově v řešení hifi jsi/jste zakonzervovaní právě v těch 70. letech, stejně jako tebou vysmívané zesilovače.

A když se tu diskutuje něco naprosto revolučního (aktivní softwarová vexle v PC s FIR/linear phase filtry a případně k tomu digital room correction), tak se na to díváte jako na něco, co vylezlo z pod plochého kamene...

Pokud to někdo umí jako Velký Bobo (a pár dalších, které nebudu jmenovat aby neměli nos moc do vrchu) pak výsledek v pasivu bude moc dobrý, ale za cenu mnoha kompromisů, na které při tvorbě bedny se softwarovou výhybkou v PC nemusím myslet - můžu si vybrat měniče a vůbec celou koncepci podle úplně jiných kritérií a posunout se daleko daleko dál, než klasické hrajkání se s pasivem (ale plně chápu, že zrovna toto někoho baví). Znamená to ovšem „hrát z PC“, což samozřejmě znamená opustit standardní hifiparadigma (tentokrát z 80. let) – ale co by zkušení audiofilové dělali s těmi masivními 25 kg CD/SACD a spol. přehrávači? Koukali na zlaté paneli a sledovali jestli je dostatečně odpružená mechanika důstojně vyjíždějící, aby se ty bitíky správně načetli a měli jsme pružné basy a pleťové středy?

Asi tu mám jako jediný zde přispívající reálnou několikaletou zkušenost se softwarovou výhybkou v PC, která k mé spokojenosti funguje naprosto bezproblémově. Je k tomu zapotřebí samostatné PC, které nebude ničím jiným než výhybkou – tzn. mám jedno PC na přehrávání, druhé je jako výhybka. Jednoduchý PC barebone systém se dá pořídit za pár šupů, takže to není problém, navíc to může být docela malinký a tichý. Tím, že je to odděleno se zaručí, že se do výškových repro nedostane to co nemá (výhybkové PC je jako master clock, přehrávací jako slave). Samozřejmě to vyžaduje příčetnou střízlivou hifiobsluhu při ladění systému a výhybek a aspoň trochu střízlivou při přehrávání...

_________________
No matter what measurements tell us, a loudspeaker isn't good until it sounds good. Dr. Floyd Toole
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ut apríl 15, 2014 19:04:10    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
Nějaká praktická zkušenost?


Abychom si rozuměli, mluvím o nestandardním chování PC ev. SW typu kousnutí se programu a vyslání neočekávaných dat na výstup (i FS). Praktická zkušenost - ano.

Nezpochybňuju přínos ani DSP, ani samotných SW algoritmů, pokud pracují jak mají. V drtivé většině případů to tak je, ale četnost ev. SW chyby vidím jako vyšší, než u kvalitního HW - tam nemám u sebe jedinou negativní zkušenost.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ut apríl 15, 2014 19:25:46    Predmet: Odpovedať s citátom

cough napísal:
... Znamená to ovšem „hrát z PC“, což samozřejmě znamená opustit standardní hifiparadigma (tentokrát z 80. let) – ale co by zkušení audiofilové dělali s těmi masivními 25 kg CD/SACD a spol.

Vůbec to nutně neznamená "hrát z PC". Můžu hrát klidně z gramofonu nebo z kotoučáku. Samozřejmě po A/D konverzi na vstupu, která ale už nepředstavuje větší problém. A nemusí samozřejmě jít fakticky o PC.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ut apríl 15, 2014 19:27:52    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
SW chyby vidím jako vyšší, než u kvalitního HW - tam nemám u sebe jedinou negativní zkušenost.

Stejně tak nemám jedinou negativní zkušenost s chybami u kvalitního SW (běžícím na dedikovaném HW, přirozeně). Což mě osobně vede k názoru, že to nebude o nic horší...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Ut apríl 15, 2014 19:42:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Cough : já se nepozastavuju ani nepohoršuju nad principem, nýbrž nad pojmenováním toho všeho, protože v názvu není ani naznačen mechanismus ....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ut apríl 15, 2014 19:43:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Jen aby to zaznělo, osobně proti pasivním výhybkám vůbec nic nemám - pokud se někam hodí. Jsou ovšem konstrukce, kde se to vyloženě nehodí, jako třeba tady, resp. kde se dá s digitálním aktivem dosáhnout mnohem snáz lepších výsledků. A to samozřejmě neplatí univerzálně.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ut apríl 15, 2014 20:24:29    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
PMA napísal:
SW chyby vidím jako vyšší, než u kvalitního HW - tam nemám u sebe jedinou negativní zkušenost.

Stejně tak nemám jedinou negativní zkušenost s chybami u kvalitního SW (běžícím na dedikovaném HW, přirozeně). Což mě osobně vede k názoru, že to nebude o nic horší...


Máte tam (v PC) o několik řádů víc aktivních součástek + možnost spadnutí programu. Statisticky je pravděpodobnost chyby při hraní z PC vyšší. Řešení by mělo obsahovat aktivní ochrany na linkové úrovni.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
cough
Hifi obsluha


Založený: 16 december 2006
Príspevky: 1221

PríspevokZaslal: Ut apríl 15, 2014 20:33:27    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
cough napísal:
... Znamená to ovšem „hrát z PC“, což samozřejmě znamená opustit standardní hifiparadigma (tentokrát z 80. let) – ale co by zkušení audiofilové dělali s těmi masivními 25 kg CD/SACD a spol.

Vůbec to nutně neznamená "hrát z PC". Můžu hrát klidně z gramofonu nebo z kotoučáku. Samozřejmě po A/D konverzi na vstupu, která ale už nepředstavuje větší problém. A nemusí samozřejmě jít fakticky o PC.


Máš pravdu, ale dovedeš si představit ryzího analogofila jak nechá tím zlým digitálem „zazrnit“ lahodný analogový záznam? Wink Já dost těžko. Už ten pocit, že je v cestě digitál....
A samozřejmě spousta HW krabiček umožňuje do svých pamětí naládovat filtry, některé umí i naládovat a použít nějaké kratší IR (FIR filtry), tudíž technicky vzato to nemusí být PC.

MaBat napísal:
Jen aby to zaznělo, osobně proti pasivním výhybkám vůbec nic nemám - pokud se někam hodí. Jsou ovšem konstrukce, kde se to vyloženě nehodí, jako třeba tady, resp. kde se dá s digitálním aktivem dosáhnout mnohem snáz lepších výsledků. A to samozřejmě neplatí univerzálně.


To můžu podepsat.

kazzatel napísal:
Cough : já se nepozastavuju ani nepohoršuju nad principem, nýbrž nad pojmenováním toho všeho, protože v názvu není ani naznačen mechanismus ....


Protože ani být nemůže – těch způsobů jsou mraky. Já jsem jeden z možných naznačil ve vláknu kdysi tady na slovanetu http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=12934

Můžou to být obyč. EQ- IIR filtry (VST pluginy) v nějakém nahrávacím DAW, můžeš to mít jako FX plugin do foobaru nebo použít přímo foobar component - výhybku, může to být v j riveru DSP funkce - můžou to být IR (impulse responses), může to být acourate convolver či nějaký routovací SW (console, bidule), samotné impulsy můžeš generovat v acourate, rephase, matlabu, audiolense...

Právěže výhodou toho celého je jednoduchá upgradovatelnost celého systému – a že vývoj v této oblasti jde mílovými kroky dopředu lze demonstrovat na tom, že omezení, která jsem musel řešit při svojí SW vexli pár let nazpět jsou dneska řešitelná levou zadní. Stejně tak HW – neomezuji se na převodníky nebo algoritmy v nějaké HW krabici, která rychle zastará a bude celkem kompromisem oproti samostatnému řešení jednotlivých částí.

Yoda napísal:
cough: Děkuji. Dělící frekvence by měla být kolem 700 Hz, ostatní uvidím až po měření. Kritické poslechové zhodnocení uvítám, jen si nejsem jist termínem dokončení. Snad do podzimu.

Díky za odpověď – jaká je plánovaná strmost filtrů? A těch 700 Hz - to už je docela nízko, ale mně chodí 1.4 palcový driver do 380 Hz, tak proč ne Smile
A s tou SW vexlí rád pomůžu, pokud bude zapotřebí.

_________________
No matter what measurements tell us, a loudspeaker isn't good until it sounds good. Dr. Floyd Toole
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ut apríl 15, 2014 20:37:34    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
MaBat napísal:
PMA napísal:
SW chyby vidím jako vyšší, než u kvalitního HW - tam nemám u sebe jedinou negativní zkušenost.

Stejně tak nemám jedinou negativní zkušenost s chybami u kvalitního SW (běžícím na dedikovaném HW, přirozeně). Což mě osobně vede k názoru, že to nebude o nic horší...


Máte tam (v PC) o několik řádů víc aktivních součástek + možnost spadnutí programu. Statisticky je pravděpodobnost chyby při hraní z PC vyšší. Řešení by mělo obsahovat aktivní ochrany na linkové úrovni.

Jistě, a nejkritičtější jsou součástky na grafické kartě...

Pád kvalitního SW pro DSP je tak řídká věc, že si troufám tvrdit, že bude nižší, než pravděpodobnost selhání HW. Mám docela zkušenosti s provozem HW/SW v provozu 24/7. Ale začíná to být poněkud samoúčelný spor, takže klidně přenechám, resp. nabídnu vítězství Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ut apríl 15, 2014 20:39:12    Predmet: Odpovedať s citátom

cough napísal:
Máš pravdu, ale dovedeš si představit ryzího analogofila jak nechá tím zlým digitálem „zazrnit“ lahodný analogový záznam? Wink Já dost těžko. Už ten pocit, že je v cestě digitál.

Dovedu, i ten protažený obličej poté, co zjistí, že ten digitál v cestě naslepo nepozná... Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BlackBerry
Hifi inventar


Založený: 14 máj 2012
Príspevky: 3237
Bydlisko: nedaleko od Trenčína

PríspevokZaslal: Ut apríl 15, 2014 21:29:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Na inšpiráciu a porovnanie , JBL sa z hornami tiež zaoberá ale to je 3 pásmo, tu je ale len 14" basák do 750 Hz :

http://www.stereophile.com/floorloudspeakers/jbl_synthesis_1400_array_bg_loudspeaker

http://www.jblsynthesis.com/downloads/products/prod_94_634625787655443993_1400%20array%20ts.pdf
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Yoda
Hifi obsluha


Založený: 13 apríl 2014
Príspevky: 34

PríspevokZaslal: Ut apríl 15, 2014 23:56:53    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
cough: Díky za odpověď – jaká je plánovaná strmost filtrů? A těch 700 Hz - to už je docela nízko, ale mně chodí 1.4 palcový driver do 380 Hz, tak proč ne Smile
A s tou SW vexlí rád pomůžu, pokud bude zapotřebí.


Díky za nabídku. Zatím se probírám HW. SW mi snad funguje a čím ho naplnit je ještě naštěstí daleko.
Strmost filtrů plánovaná není. Mám zatím jen narychlo změřené směrové charakteristiky driveru v nezačištěném zvukovodu a basáku v desce, z toho vychází předpokládaná dělící frekvence. Použitý basák by se asi moc výš použít nedal a driver by 700 Hz měl zvládnout. Jsem docela zvědav na zkreslení driveru na nízkých frekvencích.
Čistě ze zvědavosti, v čem a jak vysoko ti chodí 1.4" driver? To jen kdyby mi časem přišlo 18" málo Smile

Plánuji pořízení pouze jednoho zcela pasivního PC pouze na přehrávání a realizaci výhybky. Doufám, že nebudu muset doplňovat druhé PC. Původně to měly být levné bedny pro radost s velkým basákem. Do teď mě nenapadlo, že bych se měl o reproduktory bát. Co si vzpomínám, tak mi snad akorát jednou zazlobilo domácí kino, ale nakonec to repráčky přežily. Ostatně z PC občas přehrávám, zrovna celé odpoledne zkouším jRiver, a na nějaké problémy si nevzpomínám. Snad se nepřesvědčím o opaku.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: St apríl 16, 2014 05:54:46    Predmet: Odpovedať s citátom

O reproduktory se bát nemusíš. Basák něco vydrží (daleko víc, než doma běžně používané) a vejškáč bude zapojen přes kondenzátor, což by ho mělo také chránit dostatečně, přinejmenším pro běžný provoz. Jen je třeba vyvarovat se nadměrnému klipu signálu, to se ale dá snadno ohlídat. Když budeš vyloženě chtít, nebo si nedáš pozor při vývoji, odpravíš každou reprobednu. Při normálním /doma libovolně hlasitém/ provozu tu ale nic takového nehrozí, buď v klidu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: St apríl 16, 2014 06:04:03    Predmet: Odpovedať s citátom

cough napísal:
...Zejmena by mne zajimaly smerovky ...

To čekáš, že ohledně směrovek uvidíš ještě něco zajímavějšího, než měření toho zvukovodu v prvním příspěvku?
Zbytek je tu dostatečně předvídatelný, tam už žádné překvapení nebude. Hladce napojený basák, dělička s pár dírama ve vertikále...

- Uvidíme takové obrázky (horizontální, vertikální poláry) pro tebou provozovaný zvukvod? Smile

Strmosti se většinou dopředu neplánují.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalšia
Strana 1 z 6

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist