Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Digital room correction, ekvalizace, časové průběhy
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Dokumentácia - How to ...
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: St január 14, 2015 09:12:59    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat: bohužel správná realize digitálních filtrů není triviální a pokud nejsou “košer” (tj. nesmějí vytvářet rušivé slyšitelné artefakty), nemá odpověď na otázku preference filtru s minimální nebo lineární fází smysl – nevíme, co posuzujeme.

Momentálně takto, filtry vytvořené v rePhase pro

38.65Hz, -4.0dB, Q=12.94
71.00Hz, -5.1dB, Q=5.77
98.10Hz, -6.9dB, Q=5.05

taps: 65536 samples
FFT: 131072 samples
centering: middle (max. amplituda impulsní ch. je uprostřed souboru)
format: 32bit

typy: minimum-phase a linear-phase

Filtr s lineární fází: subjektivně “příjemnější”, ale rozmazanější, horší definice na basech
Filtr s minimální fází: přesnější, fokusovanější, lepší definice na basech

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: St január 14, 2015 13:15:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Podívej, napsal jsi tu:

PMA napísal:
Takže závěr z dosavadního snažení:
...
Preferuji filtr s nulovou fází.


Tzn. už jsi asi měl nějaký důvod preferovat lineární fázi, a pak ukážeš "výsledný" filtr s minimální fází. Zcela logicky se nabízí otázka, co a proč se mezitím změnilo. Na to a pouze na to jsem se ptal. Netvrdím, jestli je to špatně nebo dobře. Odpověď na to prý neexistuje, dobrá. Nesnaž se z toho ale vykecat tímhle obvyklým a oblíbeným způsobem. Jestli je ti to někdo ochoten žrát, já tedy ne.

citácia:
Filtr s lineární fází: subjektivně “příjemnější”, ale rozmazanější, horší definice na basech

Může být subjektivně příjemnejší, protože má ve výsledku pořád o něco víc energie na basech. Když to stáhneš-vyrovnáš a zkrátíš v čase filtrem s minimální fází, musíš na basech celkově o to přidat. I to už je tu aspoň dvakrát napsané.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: St január 14, 2015 13:40:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Ono to bylo napsáno, i když ne polopatě.

1) Původně generovaný filtr s minimální fází z REW V5 měl chybu. Příčinu chyby jsem, bohužel, už neodhalil. Bylo to pak vidět na naměřených průbězích a slyšet na příkladu doznívání (šum atd.) Proti němu byl první lin. f. filtr z rePhase lepší, zvukově. Srovnání jsem dělal bez vědomí si chyby filtru. Druhý pokus s filtrem min. f. z REW byl OK, ale to už bylo později a "po boji". Je to podobná story, jako s filtrem od mrby, co jsem zkoušel.

2) první filtry (lin a min), co jsem generoval v rePhase byly příliš krátké. 8192 taps, což mělo za následek, že impulsní odezva skončila strmě, skokem, aniž by mohla tlumeně dokmitat do nuly bez useknutí (jsou to sice malé amplitudy, ale je to tak). Tudíž byly nekorektní datově. Šlo to i naměřit. Vyžaduje to docela dost času.

Poslední postřehy, popsané dnes, jsou z nových filtrů s 64K taps a FFT 128K. Ty se chovají korektně ve smyslu doznívání impulsní odezvy do nuly.

P.S.: přidávám a. ch. těch starých filtrů.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: St január 14, 2015 13:53:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Toto jsou ty nové. Bohužel jiné měřítko. Ještě jeden graf ve stejném měřítku.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: St január 14, 2015 16:33:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano, u FIR je tohle vše potřeba ošetřit. I proto moc nechápu snahu takhle emulovat filtry, které mají od přírody impulzní odevzu nekonečnou. To je realizovatelné jednoduchým rekurzivním IIR filtrem, který se nedělá konvolucí, ale vždy jen pár operacemi s několika posledními vzorky. A tam je správná odezva zajištěná, včetně průběhu fáze. Konvoluce s konečnou odezvou musí být opravdu docela dlouhá, má-li to fungovat srovnatelně dobře ve všech případech. Ne, že by u IIR nemohlo dojít k chybě, ale nikdy jsem se s tím nesetkal, vždy to šlapalo jak hodinky a výsledek přesně odpovídal tomu, co ukázal SW ve fázi návrhu. Přesnost dnes už běžné digitální aritmetiky s tím nemá žádný problém, tím spíš ne na PC.

FIR umí ledacos navíc, ale zrovna tady je to IMHO k ničemu, akorát jsou s tím komplikace. Že je to jednodušší na návrh podle kuchařky, to nepochybně. Stačí si namalovat amplitudovou a fázovou cháru a udělat zpětnou FFT. Tedy, "stačí".
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: St január 14, 2015 21:52:15    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:


citácia:
Filtr s lineární fází: subjektivně “příjemnější”, ale rozmazanější, horší definice na basech

Může být subjektivně příjemnejší, protože má ve výsledku pořád o něco víc energie na basech. Když to stáhneš-vyrovnáš a zkrátíš v čase filtrem s minimální fází, musíš na basech celkově o to přidat. I to už je tu aspoň dvakrát napsané.


Může to být tím, že min. fáze dodá basy nejdřív, nicméně, co vliv "předjevů"? (symetrie imp.ch. lin. fáze)
Tím to být nemůže?

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: St január 14, 2015 22:14:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Co by mohlo mít na sluchátkách smysl, ale nakonec asi i na bednách, je vzít samotnou fázovou charakteristiku korekčního filtru s minimální fází, doplnit ji o rovnou amplitudovou a tuto impulzní odezvu použít pro konvoluci. A pak srovnat signál s/bez konvoluce (eventuelně se stejně dlouhým filtrem, který je úplně rovný, tj. nedělá "nic"). Protože to je přesně to, co s tím ve výsledku udělá filtr s nulovou, obecně lineární, fází - amplitudová frekvenční charakteristika se srovná, ale časově se to rozhází.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: St január 14, 2015 23:22:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Jo. V principu asi takhle, ale bude to chtít doladit. A ten filtr co nedělá "nic" bude de facto jen delay.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Št január 15, 2015 06:30:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Těm obrázkům nerozumím. Jeden filtr by měl mít rovnou ampl. cháru a fázi převzatou od filtru s minimální fází. Druhý filtr, ten nicnedělající, by měl být jen jednotkový impulz, doplněný nulami na stejnou délku (aspoň uvidíš, jestli to z rovné cháry převodem do časové oblasti tak vyjde - mělo by, pokud to počítá dobře).

Ten "nicnedělajcí" je tam čistě z principu - pokud by do toho konkrétní implementace konvoluce měla zanést nějaké artefakty, tak aby byly v obou případech. Ten výpočet se tam samozřejmě provede celý stejně v obou případech. Bude to jistě dělané přes FFT, jednou z metod, kterou se počítá lineární diskretní konvoluce.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Št január 15, 2015 07:02:46    Predmet: Odpovedať s citátom

To chápu. Na obrázcích je původní filtr s minimální fází a pokus udělat filtr se stejnou fázovou charakteristikou při rovné amplitudě. Nic nedělající tam není, ten je triviální a není co ukazovat. Teď jde o míru shody fázové char. s původním filtrem. Jasný je i důvod toho jednotkového filtru - ev vliv konvoluce.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Št január 15, 2015 07:08:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Jo, už jsem to pochopil, to je teprve zas nějaká aproximace...
Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě. Na tohle to chce zřejmě taky něco jiného, než rePhase. Třeba Matlab, jsou i free obdoby.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Št január 15, 2015 07:25:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Podle definice přes Matlab by to byla samozřejmě správná cesta. Ale Matlab nemám, zatím ani neuvažuju o jeho pořízení. Musel by být pádnější důvod, než tato legrácka.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št január 15, 2015 08:32:03    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA: pokial by stacil nastroj s kompatibilnym jazykom tak je tu open-source https://www.gnu.org/software/octave/

Nema tam tie kniznice, ktore sa za priplatok daju k matlabu dokupit, ale mnoho open-source veci sa da ziskat i zdarma na nete.

Napriklad s pomocou tohoto som generoval FFT minule: http://www.music.helsinki.fi/research/spectutils/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Št január 15, 2015 10:25:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Octave, Freemat, aj. Nejde o žádné definice, ale o slepení rovné amplitudové a vyexportované fázové cháry a z toho udělat impulzní odezvu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Št január 15, 2015 10:40:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Jo jasně, jde o to, zda to stojí za námahu. Udělal jsem sadu dalších měření, od levé bedny, pravé bedny a od obou současně. Ve 3 místech prostoru u posl. místa, rozteč celkem 50 cm. Dále ve 3 pozicích o cca 50 cm blíže k repro. Na základě toho mi vychází jako všudy přítomný a výrazný jediný peak na cca 70 Hz. Je to téměř přesně c/L (L je nejdelší rozměr místnosti). Může se krýt s módem na cca 68,6Hz, což je c/2H. Takže jsem udělal zádrž na jediný kmitočet, 70 Hz. Uvidíme.

Největší přínos je zatím pěkný nový mikrofonní stojan.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Št január 15, 2015 14:29:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Jednoduchá zádrž na 70Hz, zatím asi to nejlepší ze zkoušených korekcí. ABX na bedny DRC vs. bez DRC 100%. Takže máme odpověď, že je to poznat Wink

P.S.: ještě přidávám náčrt poloh mikrofonu pro měření v předchozím příspěvku.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi január 16, 2015 10:08:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Ještě měření sweepu 40Hz - 40kHz mikrofonem v bodě, který odpovídá dvojitému kroužku v obrázku v předchozím příspěvku. Signál jde z obou repro, jako filtr je použita pouze zádrž na 70Hz. Srovnání měření bez zádrže a se zádrží.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
dhfool
Hifi expert


Založený: 26 december 2006
Príspevky: 1200
Bydlisko: ČR/Ol/Dr

PríspevokZaslal: Pi január 16, 2015 20:09:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Asi trochu OT, ale...

PMA:
citácia:
Největší přínos je zatím pěkný nový mikrofonní stojan.


Stejné zjištění mě čekalo už před x lety. Tehdy jsem řešil DRC, kvůli dunění 8" basáčku. Největší systémový problém je, že akustika pokoje se chová jinak v čase, takže výsledný efekt je pořád velký kompromis a těžko se volí mezi lepší/horší/jiné. Pokud se nevyřeší dozvuk, tak to nemá moc smysl. A kdo chce řešit dozvuk na basech v obýváku? Navíc jsem úchyl a vadí mi i upsamplig, ať je filtr sebekratší IIR, nebo FIR. Abych se dostal k meritu věci, tak s 12" nemám problém.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi január 16, 2015 20:31:42    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
Největší přínos je zatím pěkný nový mikrofonní stojan.

Tak neviem , ale plugin Mathaudio room EQ do foobaru je jednoznačný a výrazný prínos, pokiaľ ide o korekciu módov miestosti na basoch. Je to jednoduché na použitie, rýchle a jednoznačne výrazné zlepšenie. Stojí to za pokus..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi január 16, 2015 20:41:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Není to otázka pluginů, ani tech. řešení. Jediný vcelku stabilní peak je ten kolem 70Hz, zjištěný ve všech 6-ti měřicích bodech a v každém bodě při 3 měřeních, tj. od levé, od pravé a od obou beden. Všechno ostatní si hraje, co se amplitudy týče, na přesnou polohu. Korigovat na jedinou polohu nemá IMO cenu. Výsledek, subjektivní, tomu odpovídá. Stažení peaku na 70 Hz k určitému zlepšení vede, všechno ostatní (tj. složitější korekce) zní divně a nepřirozeně.

S tím stojanem jsem to, záměrně, zveličil. Ještě jeden přínos tu je, hraní si s novým programem, filtry, jejich ověřováním, konvolucemi atd. Dobré mentální cvičení, ujasnění si souvislostí. Přínos pro zvuk v mých podmínkách ale žádný, snad kromě té zádrže na 70 Hz.

dhfool: ECM8000 stále funguje Wink

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi január 16, 2015 20:58:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Ide o korekcie módov miestnosti pod cca 200Hz, nie o nápravu nedostatkov boxu na vyšších kmitočtoch, takže zmena polohy nie je tak kritická. Robí sa pritom viac (10-20 , vždy L aj P box..) meraní v celom rozsahu predpokladaných posluchových miest, ja som to robil v štvorci cca 1,5x1,5m v miestnosti 7x4,5. Korekciu to vyrobí z priemeru týchto meraní. Však to vyskúšajte, aj s inštaláciou je to tak na 30 minút práce.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Pi január 16, 2015 22:17:23    Predmet: Odpovedať s citátom

dhfool napísal:
... Abych se dostal k meritu věci, tak s 12" nemám problém.

Nevím, co mělo být meritem věci, ale velikost basáku (jestli to je 6" nebo 12") s tím vůbec nesouvisí. Také nechápu, proč by to mělo hned znamenat upsampling, i kdyby to bylo něco špatného. Amplitudovou korekcí dominantního módu dojde i ke zkrácení jeho doby dozvuku. To jde ruku v ruce.

Jediná možnost, jak z toho všeho ven, je patrně multisub. Samozřejmě, že čím víc je místnost na basech zatlumená, tím lépe. Dojde k modálnímu překrytí a snížení jakosti, což situaci výrazně zlepší. V evropských cihlo-betonových kukaních to ale nikdy nebude dobré. Kdo má trochu pružný aspoň třeba strop, bude na tom asi lépe. I sádrokartonová (před)stěna může dost pomoc, když se udělá aspoň pružněji uchycená, nebo přímo jako constrained layer damping. Aspoň z mé zkušenosti představuje elektronická korekce v modálním pásmu vždy silné zlepšení (prakticky vždy je tam někde výrazný problém - kdo ho nemá, může být opravdu šťastný), udělá-li se to dobře. To ale není vůbec samo sebou, viz i tato vlákna.

citácia:
Největší systémový problém je, že akustika pokoje se chová jinak v čase

I v modálním pásmu? Můžeš to nějak zdokumentovat?
Na vyšších frekvencích samozřejmě, tam má vliv třeba i jen změna teploty. Na basech bych pochopil, že vliv mohou mít např. otevřené/zavřené dveře, ale že by se to samo od sebe výrazněji "chovalo jinak v čase"? S tím jsem se nikdy nesetkal. Už vzhledem k vlnovým délkám to tam z principu nemůže být tak háklivé.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: So január 17, 2015 09:23:42    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
Ide o korekcie módov miestnosti pod cca 200Hz, nie o nápravu nedostatkov boxu na vyšších kmitočtoch, takže zmena polohy nie je tak kritická. Robí sa pritom viac (10-20 , vždy L aj P box..) meraní v celom rozsahu predpokladaných posluchových miest, ja som to robil v štvorci cca 1,5x1,5m v miestnosti 7x4,5. Korekciu to vyrobí z priemeru týchto meraní. Však to vyskúšajte, aj s inštaláciou je to tak na 30 minút práce.


O tom není sporu,že jde o pásmo do cca 200Hz, ale, viz měření v prostou výše, 6 míst a celkem 18 měření, jediný " univerzální peak" je tam na 70 Hz. Na dalších kmitočtech je to v každém měřeném bodě jinak. Experiment odpovídá, korekce na 70 Hz pomáhá, složitější korekce zní nepřirozeně. A taky neposlouchám s hlavou přikovanou do jednoho místa.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
mrba
Hifi expert


Založený: 09 máj 2014
Príspevky: 1239
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: So január 17, 2015 12:38:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Nebude to tým, že mikrofón je vždy v rovnakej výške?
_________________
Qobuz,Tidal,DS918+>PC/Win10+lasso/Roon+HQPlayer(REWfilter+DLP\FF)/>
>NA Sunrise[cw DAC1USB(+ALPS+DO)\Topping E50\SMSL D300>>PRE90&EXT90>BVaudio PA300SSE]>
>DIY RS52+>2xSB-1000Pro+SPL-800R
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: So január 17, 2015 13:01:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Hlava při sezení na křesle taky, ale to křeslo není vždy na úplně stejném místě, nebo třeba poslouchají dva ve dvou křeslech. To asi není jádro.

Podle mě je v už citované publikaci, The Loudspeaker–Room Interface – Controlling Excitation of Room Modes, Rhonda J Wilson, Michael D Capp, and J Robert Stuart,
docela dost zajímavého čtení ohledně psychoakustických aspektů vnímání i v modálním pásmu, konkrétně strany 9 a 10 (nechce to ale vytrhávat jednotlivé věty), které končí úvahou, že můžeme rozumně předpokládat, že jakákoliv změna v přímém zvuku z repro na modální frekvenci bude mít vliv na počáteční barvu/témbr a že tento vliv může zůstat tak dlouho, dokud zde zůstává transientní informace nebo modulace obsahu pomáhající posluchači odlišit přímý a odražený zvuk v místnosti. Strana 10 vpravo dole a počátek strany 11. Takže více-méně shoda, s tím co psal dhfool.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
mrba
Hifi expert


Založený: 09 máj 2014
Príspevky: 1239
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: So január 17, 2015 13:05:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Hej, už som začal čítať. Zatiaľ len nesystematický, rôzne preskakujem, čo ma najviac zaujíma, ale príde aj k prečítaniu celého. A skúste dať mikrofón o 60cm dozadu, 70cm hrb možno zmizne. Výškou to nie je, pozrel som si znovu rozmery Vašej izby.

A v názoroch dhfool vs. MaBat viac súhlasím s MaBatom.

_________________
Qobuz,Tidal,DS918+>PC/Win10+lasso/Roon+HQPlayer(REWfilter+DLP\FF)/>
>NA Sunrise[cw DAC1USB(+ALPS+DO)\Topping E50\SMSL D300>>PRE90&EXT90>BVaudio PA300SSE]>
>DIY RS52+>2xSB-1000Pro+SPL-800R


Naposledy upravil mrba dňa So január 17, 2015 13:09:08, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: So január 17, 2015 13:08:04    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
...nechce to ale vytrhávat jednotlivé věty...

No tak už to nedělej!!

citácia:
..., které končí úvahou,...

Takových úvah ti vymyslím za korunu nůši. Jediné, k čemu v té "publikaci" dospěli, je, že se pomocí jimi navrhovaného filtru podařilo snížit negativní dopad silných rezonancí na zvuk a dosáhnout subjektivního zlepšení.

V modálním pásmu se neuplatňuje přímý zvuk. Chce to taky si přečíst i jiné články, které byly od té doby napsané. Jak asi vypadá "tranzientní informace" v modálním pásmu v místě posluchače?


Naposledy upravil MaBat dňa So január 17, 2015 13:11:59, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: So január 17, 2015 13:11:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Mikrofon byl v pozicích (celkem 6) viz
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=226307#226307

Je to docela dost prostoru kolem poslechového místa. Tady nejde o to, co se stane, když jej dám o dalších 60 cm dozadu. Jde o princip, co to dává za smysl. Mně se jeví, že efekt může být dost individuální, podle konkrétních podmínek u toho či onoho posluchače. A že nemusí být jen příznivý, zejména ne při složitější korekci.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: So január 17, 2015 13:17:31    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
PMA napísal:
...nechce to ale vytrhávat jednotlivé věty...

No tak už to nedělej!!

citácia:
..., které končí úvahou,...

Takových úvah ti vymyslím za korunu nůši. Jediné, k čemu v té "publikaci" dospěli, je, že se pomocí jimi navrhovaného filtru podařilo snížit negativní dopad silných rezonancí na zvuk a dosáhnout subjektivního zlepšení.

V modálním pásmu se neuplatňuje přímý zvuk. Chce to taky si přečíst i jiné články, které byly od té doby napsané.


To je úplně totéž, tedy děláš úplně totéž (Jediné, k čemu v té "publikaci" dospěli, je, že se pomocí jimi navrhovaného filtru podařilo snížit negativní dopad silných rezonancí na zvuk a dosáhnout subjektivního zlepšení.)

Subjektivního zlepšení kde (v kterých místech prostoru), v čem?

Já jsem dospěl k subjektivnímu zhoršení, pokud korekce není velmi jednoduchá a mírná. V subjektivní rovině se můžeme přít donekonečna. Objektivně to funguje v jediném bodě a jen pro měření přímého+odraženého zvuku. Což pro mě není přínos. Pro tebe třeba jo, pro někoho dalšího taky, nikomu to neberu. Ale snad můžu mít svůj názor. Když to tak vezmeš, tak se od začátku (techno hračka) nijak výrazně nezměnil.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: So január 17, 2015 13:19:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Já fakt nevím, jestli předpokládáš, že si ten článek nikdo nepřečte, nebo jak.
Už jsi tu z něj opakovaně vytrhl i to, že se to nechová jako minimální fáze, ačkoliv je tam jasně napsaný opak - tj. pro konkrétní módy, které se korigují. Děláš z lidí akorát blbce.

A ten článek jsem pouze shrnul. To, co se tam podařilo ukázat. Další úvahy a předpoklady, bez jejich ověření, si tam můžou napsat jakékoliv. Ale ani oni sami si je nedají do závěrečného shrnutí, natož aby se z toho měly samostatně vytrhávat.

Komentoval jsi i "příšernou časovou odezvu takového filtru", "přesně podle Wilsona", aniž bys pochopil, že to je právě to, co pomáhá celou situaci zlepšit a proč to vůbec funguje. Ačkoliv i to v tom článku píšou. A tak bych mohl pokračovat.


Naposledy upravil MaBat dňa So január 17, 2015 13:31:43, celkom upravené 7 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Dokumentácia - How to ... Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalšia
Strana 6 z 7

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist