Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Rekonštruovaná Reduta - Slovenská filharmónia - nový organ

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Klasická
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po apríl 13, 2015 09:54:54    Predmet: Rekonštruovaná Reduta - Slovenská filharmónia - nový organ Odpovedať s citátom

Konečne som sa dostal na čisto organový koncert v zrekonštruovanej Redute - Slovenskej filharmónie s novým organom. Jednalo sa o recitál špičkovej organistky Moniky Melcovej. Výborné boli improvizácie so zvolenou témou na hugenotský žalm, ale aj nové moderné skladby Gorka Cuesta a na záver ma milo prekvapila výnimočne zvládnutá improvizácia bezprostredne na mieste publikom zvolenú tému... "ešte som sa neoženil už ma žena bije"...

Pri tejto príležitosti by som rád dal do pozornosti aj nový organ v koncertnej sále Reduty SF. Vďaka rozsahu a farebnosti sa mohla Monika Melcová nádherne pohrať a možno aj rozšíriť rozsah skladby Bert Matter Fantaisie sur Une jeune fillette tak ako som ju doteraz ešte nepočul - doslovne fantázia.

Teraz k samotnému organu, kde si pomôžem s textom zo stránok Slovenskej filharmónie:

Popis nového nástroja

Organ pre Slovenskú filharmóniu má 66 registrov a 3 manuály a patrí tak k najväčším píšťalovým organom na Slovensku. Organ je postavený na báze tradičného organárstva. Má klasické zásuvkové vzdušnice s kombinovanou hracou traktúrou (mechanická/elektrická) a registrovou elektrickou traktúrou. Nástroj má dva hracie stoly, mechanický v podstavci organovej skrine a pohyblivý hrací stôl, ktorý má obe traktúry elektrické. V organe sú použité pamäťové kombinácie typu setzer, ktoré sú realizované tzv. Rieger-Electronic-Assistant, vlastným elektronickým systémom firmy Rieger Orgelbau. Tento systém ponúka samostatné karty alebo kľúče do databanky zvukových kombinácií v základnej ponuke pre 10 organistov, pričom každý z nich má k dispozícií 66.500 možností na uloženie zvukových kombinácií. Systém umožňuje aj ovládanie tónov a registrov na diaľku za účelom pohodlného ladenia nástroja, ako aj možnosť nahrávania a prehrávania skladieb.

Firma Rieger-Orgelbau, Rakúsko

Ich nástroje sa nachádzajú v koncertných sieňach a chrámoch na všetkých kontinentoch, napríklad vo viedenskom Stephansdom, koncertnej sieni Parížskeho konzervatória, dva obrie nástroje v Shanghai Oriental Art Center a Shenzhen Cultural Centre v Číne. V r. 2009 dokončila firma katedrálny organ pre slávnu katedrálu v Regensburgu (Nemecko), začiatkom roku 2011 bola ukončená stavba nového koncertného organu pre jednu z najvýznamnejších koncertných sál v Európe - viedenský Musikverein. Firma realizovala v r. 2011 stavbu nového organu pre Katolícku univerzitu v Ružomberku, v r. 2012 končí stavbu tiež nového organu pre farský kostol mesta Martin.

Pre informáciu pôvodný starý koncertný organ bol v koncertnej sieni Slovenskej filharmónie inštalovaný v roku 1956. Vyrobila a dodala ho firma Rieger Kloss (Varhany Krnov, návrh Ing. Veverku) so sídlom v Krnove v dnešnej Českej republike. Slovenská filharmónia intenzívne hľadá spôsob jeho ďalšieho využitia k pôvodnému účelu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
sasko
Hifista - pokročilec


Založený: 09 jún 2009
Príspevky: 413

PríspevokZaslal: Po apríl 13, 2015 10:34:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Akurát vcera som bol na organovom koncerte v Galanskom kostole, dali aj klasicku "odrhovacku" - toccata a fuga d mol, tak som sa bavil naramne.
V Galante je instalovany digitalny organ a hraje to fayn ale bohuzial som iny ani nepocul. Povodny by chceli niekedy v buducnosti zrestaurovat.
Je velky rozdiel vo zvuju medzi klasickym pistalovym a digitalnym, mozno blba otazka,...ale nie som hudobnik.
Mame tu slusneho organistu - Štefan Ternóczky a kazdorocne usporiadaju jeden organovy koncert co je moc fayn.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vlado.ba
Hifi expert


Založený: 16 január 2007
Príspevky: 2097
Bydlisko: Poprad

PríspevokZaslal: Po apríl 13, 2015 15:33:19    Predmet: Odpovedať s citátom

jmd a pocul si aj organ vo velkom koncertnom studiu slovenskeho rozhlasu ? Ten by mal byt este lepsi. Cool
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
historik
Hifi obsluha


Založený: 26 október 2014
Príspevky: 27

PríspevokZaslal: Št apríl 16, 2015 19:05:45    Predmet: Odpovedať s citátom

vlado.ba napísal:
jmd a pocul si aj organ vo velkom koncertnom studiu slovenskeho rozhlasu ? Ten by mal byt este lepsi. Cool


Ten je najväčší na Slovensku a hrá super. Zrovna v nedeľu o 10:30 tam bude free koncert, ktorý ide online do rádia Devín, bude hrať Tomáš Mihalik (mladý organista, ročník 1992, tak celkom uvidíme či nová nádej...)

Tu je odkaz: http://devin.rtvs.sk/clanky/koncerty/71594/cyklus-organovych-koncertov-pod-pyramidou-2015

_________________
Denon PMA1520 + Denon DCD720 + Denon DNP730(Audioquest Golden Gate), KEF R300 (Atohm ZEF + Atohm WT-STU)

Burson Audio Conductor + Sennheiser HD800
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vlado.ba
Hifi expert


Založený: 16 január 2007
Príspevky: 2097
Bydlisko: Poprad

PríspevokZaslal: Št apríl 16, 2015 19:24:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Vdaka za tip...asi sa pojdem pozriet...ja som ten organ uz pocul a ten zvuk je naozaj vyborny. Cool
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Klasická Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist