Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Sieťové sfázovanie komponent s dvojvidlicou
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zdroje, filtre, ochrany ...
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
ravenman
Hifista - zaslúžilec


Založený: 28 február 2009
Príspevky: 875
Bydlisko: Martin

PríspevokZaslal: Št júl 16, 2015 10:35:29    Predmet: Sieťové sfázovanie komponent s dvojvidlicou Odpovedať s citátom

Všeobecne známy problém u komponentov s dvojvidlicovou šnúrou predstavuje tzv. nezfázovaný stav, kedy dochádza k rozostreniu hudobnej scény, zníženiu definície, zhoršeniu razancie spodných pásiem a celkovo pocitu uzatvorenosti. Problém musím riešiť po zapojení prístrojov posluchom a následne OTOČIŤ vidlicu JEDNÉHO z nich naopak a dosiahnuť sfázovaného stavu , potom muzika znie bez horeuvedených javov.

Problém sa vzťahuje na dva prepojené komponenty s dvojvidlicami, alebo dvojvidlicou a trojkolíkom IEC.

Problém samozrejme nejestvuje medzi IEC a IEC trojkolíkom ak majú fázu v rovnakej zdierke.

Moja otázka znie, existuje možnosť pred zapojením prístrojov namerať multimetrom správnosť zapojenia bez posluchu? ak mám mnoho prístrojov , je mi to vrchne nepraktické . Niektoré novšie zosilňovače majú dokonca kontrolku fázy , ale taký vlastním len jeden.

Bohužial v baráku mám starú sieť typu TN-C (neutrál spojený s ochranných PE)

Kedysi mi niekto poradil nasledovné : Pripojiť oba komponenty (zosilňovač a cd player) do siete BEZ signálového prepojenia (RCA, XLR), následne multimetrom zmerať striedavé napätie (AC) medzi kostrami jedného aj druhého, vidlicu jedného otočiť v zástrčke, porovnať hodnoty a otočiť do polohy najnižšieho nameraného údaju. To isté zopakovať so zapnutými prístrojmi.


Vlastním prevažne staršie stroje vrátane Luxmanu a Akufejzu a tam to má sakra vplyv, až som sám neveril na čom všetkom záleží.

Vopred upozorňujem, nechcem sa v tom technicky moc vŕtať, ide mi len o čo najvernejší a najlepší posluch hudby, ked ma niečo takýto vplyv , vtedy sa tým zapodievam, žiadne voodoo

Ďakujem
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Tico
Hifista - zaslúžilec


Založený: 28 október 2012
Príspevky: 560

PríspevokZaslal: Št júl 16, 2015 20:50:00    Predmet: Odpovedať s citátom

"polaritu" AC napajeni resim tak, ze masinku zapnu a merim AC proud mezi signalovou zemi a PEN. Pak otocim privody k trafu (nebo vidlici v zasuvce) a pouziju tu "polaritu", kdy mezi AGND a PEN tece mensi proud a tim padem pri vzajemnym spojeni komponentu se da ocekavat, vyrovnavaci proud skrz stineni kabelu bude mensi.
_________________
HTPC/Foobar/Esi Juli@/WaveIO -> BB-DAC -> Customworks HYPA1+Actidamp mk4 -> DPA222Mk3 SE + DPA386SE -> B&W704, Sony ST-SB920QS, Sony CDP-XB930QS, AKG K701mod.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ravenman
Hifista - zaslúžilec


Založený: 28 február 2009
Príspevky: 875
Bydlisko: Martin

PríspevokZaslal: Pi júl 17, 2015 22:04:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Idea Ďakujem za hodnotnú odpoveď, ešte musím kúpiť merák s podporou meraní ac prúdu Laughing , terajší vie len dc
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: So júl 18, 2015 06:39:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud umí AC napětí (když neumí AC proud), stačí dát do cesty mezi signálovou zem a PEN odpor 1 kohm a změřit na něm úbytek napětí, nebo stačí změřit jen AC napětí mezi sig. zemí a PEN při obou zapojeních vidlice a vybrat stav s menším napětím.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
ravenman
Hifista - zaslúžilec


Založený: 28 február 2009
Príspevky: 875
Bydlisko: Martin

PríspevokZaslal: Ne júl 19, 2015 11:24:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Funguje to perfektne, ale u SACD prehrávača sú výsledky matúce ,má pulzný zdroj, takže v obidvoch prípadoch je tam vysoké napätie 0.7 - 1 VAC , rozdiel pri otočení minimálny- na úrovni chyby merania.

U ostatných strojov pokles z 0,4 VAC na 0,1-0,0 VAC

Taktiež som si všimol brnenie na šasi / kostre prístrojov sa vo fázi eliminuje, pri opačnej pri dotyku cítiť jemné mravenčenie, v prípade SACD žiadna zmena.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne júl 19, 2015 19:17:21    Predmet: Odpovedať s citátom

V servisním manuálu firmy Sony je pro měření unikajícího proudu zapojení, ve kterém se měří napětí na odporu 1k5 (viz PMA) ale navíc je paralelně k odporu kondenzátor 150 nF.

Měření samotného napětí (bez odporu) je problematické, protože vstupní impedance měřidla bude zpravidla velmi vysoká (DC 10 MOhm) s významnou kapacitní složkou, která může být různá a není jasně definovaná. Odpor to změní na (přibližně) měření proudu a potlačí vliv kapacity vstupu.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blesk666
Hifi expert


Založený: 18 jún 2012
Príspevky: 1500

PríspevokZaslal: Ne marec 07, 2021 12:21:49    Predmet: Odpovedať s citátom

akym sposobom meriate spravnost zapojenia fazy bez otvarania pristroja?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BK
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 december 2016
Príspevky: 723

PríspevokZaslal: Ne marec 07, 2021 13:07:12    Predmet: Odpovedať s citátom

blesk666 a preco to je pre teba dolezite ?
Pri novych zariadeniach s dvojitou izolaciou je to uplne fuk.
Mas nejake velmi stare zariadenie ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Ne marec 07, 2021 13:24:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Hlavne sa pýta na tému z roku 2015 Idea
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blesk666
Hifi expert


Založený: 18 jún 2012
Príspevky: 1500

PríspevokZaslal: Ne marec 07, 2021 14:08:31    Predmet: Odpovedať s citátom

najstarsie zariadenie mam z roku 1978 (FM tuner). Ostatne od 2005 po 2021
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne marec 07, 2021 14:33:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Tady nastal nějaký informační šum.
Při měření unikajícího proudu se přístroj neotvírá.
Když má přístroj připojení dvojvidlicí, kterou lze zapojit do zásuvky ve dvou různých polohách, tak musí mít dvojitou izolaci, jinak by byl nebezpečný.
Vůbec nezáleží na tom, jestli je třicet roků starý, nebo koupený včera.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blesk666
Hifi expert


Založený: 18 jún 2012
Príspevky: 1500

PríspevokZaslal: Ne marec 07, 2021 14:43:01    Predmet: Odpovedať s citátom

A ako zmeriam AC medzi signalnou zemou a PEN bez otvorenia pristroja? pristroj vsak musi byt zapojeny do siete, takze napajaci konektor a jeho kontakty nebudu dostupne
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BK
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 december 2016
Príspevky: 723

PríspevokZaslal: Ne marec 07, 2021 14:55:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Keby bol potencial vodica PEN vzdy idealny tj rovny potencialu zeme akoze vonku na roli tak staci ti zapojit striedavy ampermeter medzi PEN kolik na lubovolnej zasuvke u teba v stene a signalovu zem ktoru chces merat.

Tento "zemny potencial" ale nikdy stabilne nedosiahnes lebo PEN potencial je "tahany" podla fazoveho vytazenia siete vzdy k nejakej faze (fazam).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BK
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 december 2016
Príspevky: 723

PríspevokZaslal: Ne marec 07, 2021 15:10:38    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:

Vůbec nezáleží na tom, jestli je třicet roků starý, nebo koupený včera.


Mas pravdu ale z praxe viem ze vela starych instalacii a starych zariadeni je zapojenych stylom ze "ide to/nejde to" a pokial niekoho netriasie viac ako je unosne sa to vobec neriesi Confused

Jedna z typickych rad: "ked varis na sporaku tak sa nechytaj vodovodnej tocky atd."
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne marec 07, 2021 15:39:48    Predmet: Odpovedať s citátom

blesk666 napísal:
A ako zmeriam AC medzi signalnou zemou a PEN bez otvorenia pristroja? pristroj vsak musi byt zapojeny do siete, takze napajaci konektor a jeho kontakty nebudu dostupne


Protože je to zařízení s dvojitou izolací, tak ochranný vodič v přístroji nenajdeš, nemusíš ho tedy otevírat.
Měří se mezi signálovou zemí a kolíkem, který je volně přístupný v zásuvce, do které jsi strčil tu dvojvidlici.
Ale vzhledem k obsahu dotazu bude bezpečnější, když to svěříš někomu, kdo tomu alespoň trochu rozumí. Například pokud zaměníš ochranný kolík a tu díru vedle, tak Tě to zabije.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blesk666
Hifi expert


Založený: 18 jún 2012
Príspevky: 1500

PríspevokZaslal: Ne marec 07, 2021 15:40:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak som objednal Oehlbach Phaser. Niekto tvrdi ze to je za 79,- Eur blbost a zbytocnost, ale ja som nazoru ze podstatne vacsie kraviny su ludia ochotni platit.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne marec 07, 2021 15:42:52    Predmet: Odpovedať s citátom

BK napísal:
opa napísal:

Vůbec nezáleží na tom, jestli je třicet roků starý, nebo koupený včera.


Mas pravdu ale z praxe viem ze vela starych instalacii a starych zariadeni je zapojenych stylom ze "ide to/nejde to" a pokial niekoho netriasie viac ako je unosne sa to vobec neriesi Confused

Jedna z typickych rad: "ked varis na sporaku tak sa nechytaj vodovodnej tocky atd."


Pokud má někdo instalaci zprasenou do té míry, že mu probíjí sporák, asi by místo polarity s jakou zasune dvojzástrčku, měl nejprve řešit tu instalaci.... Rolling Eyes

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blesk666
Hifi expert


Založený: 18 jún 2012
Príspevky: 1500

PríspevokZaslal: Ne marec 07, 2021 15:43:29    Predmet: Odpovedať s citátom

opa ten princip merania chapem. Dakujem za vase reakcie. Ako som uz vyssie uviedol, zvolil som “idiotproof” riesenie
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne marec 07, 2021 15:46:17    Predmet: Odpovedať s citátom

blesk666 napísal:
Tak som objednal Oehlbach Phaser. Niekto tvrdi ze to je za 79,- Eur blbost a zbytocnost, ale ja som nazoru ze podstatne vacsie kraviny su ludia ochotni platit.


Je to do nebe volající hovadina, ale v Tvém případě Ti to možná zachrání život, takže vlastně docela dobrá investice.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blesk666
Hifi expert


Založený: 18 jún 2012
Príspevky: 1500

PríspevokZaslal: Ne marec 07, 2021 15:51:58    Predmet: Odpovedať s citátom

OPA diky za uznanie:-)
Napodiv som uz par veci “zbastli”, vcitane elektroinstalacie ci uz doma, na chalupe, alebo ked som robil este upravy na autach a cuduj sa svete bolo to vzdy spravne. Nie som rozhodne lahkovazny freestylista a nehanbim sa ani pytat a urobit sa mozno za vacsieho idiota ako som. Zivot ma naucil, ze kazdy by mal robit na profesionalnej urovni co ma vystudovane a/alebo nadobudol znalost profesionalnou praxou (rad dam zarobit a este s dobrym pocitom dobremu majstrovi). Takze napr. auto si davam servisovat v kvalitnom servise, napriek tomu ze to byvalo moje hobby a mam to aj vystudovane a vedel by som to urobit aj lepsie ako bezny mechanik. Rovnako vnimam ostatne veci.


Naposledy upravil blesk666 dňa Ne marec 07, 2021 16:02:54, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BK
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 december 2016
Príspevky: 723

PríspevokZaslal: Ne marec 07, 2021 15:52:27    Predmet: Odpovedať s citátom

opa pekne si to napisal, dufajme ze to zostane len na urovni srandy v pripade blesk666.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ne marec 07, 2021 15:57:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Co ten phaser vlastně dělá?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BK
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 december 2016
Príspevky: 723

PríspevokZaslal: Ne marec 07, 2021 15:58:01    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:

Protože je to zařízení s dvojitou izolací, tak ochranný vodič v přístroji nenajdeš, nemusíš ho tedy otevírat.


Moze ale vzniknut ked napriklad do pristroja zapojis FM antenu ktora ma uzemnene tienenie. Pozeram na foto ze aj cez tienenie USB by to mohlo ist.

Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blesk666
Hifi expert


Založený: 18 jún 2012
Príspevky: 1500

PríspevokZaslal: Ne marec 07, 2021 16:18:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Ten phaser by mal fungovat defacto asi ako tlejivkova fazova skusacka. Ale kedze sa na indikaciu pouzivaju led, tak tam na ten ucel pouzivaju integrovany obvod. No a nevyuziva sa napajanie zo siete ale z 9V baterie, takze sa kontrola zapojenia “fazy” (teda skor vyvedenia trafa) robi bez zapojenia do siete.

Sietovy kabel sa zapoji do komponentu a následne do toho “phasera”, v ktorom je zapojená batéria, z phasera sa dodávaným uzemňovacím vodičom spojí komponent na zem cinch konektora (resp signalnu zem XLR), stlačením tlačídla Phase sa spusti “meranie” a tam na ktorej strane zasvieti cervena LED je na kabli faza (z toho sa da prepisknutim diodovym testom na multimetri zisit kde je v konektore pristroja).

Pani z oboru popisu asi lepsie.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BK
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 december 2016
Príspevky: 723

PríspevokZaslal: Ne marec 07, 2021 16:31:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Ono to asi meria ktory z dvoch vodicov v privodnom kabli ktory je zapojeny v zariadeni je menej zaruseny okolim (tj. je horsia antena) a ten navrhne potom asi ako "polaritu".

Ale aby to cele malo zmysel tak potom tuto "polaritu" je treba pripojit na fazu v zasuvke.
Tym ziskame maximalne mozne znizenie vyzarovania 50Hz do okolia.

Co si ale myslim ze ziaden clovek nerozozna ani za 300 rokov Laughing


Naposledy upravil BK dňa Ne marec 07, 2021 17:00:09, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blesk666
Hifi expert


Založený: 18 jún 2012
Príspevky: 1500

PríspevokZaslal: Ne marec 07, 2021 16:45:38    Predmet: Odpovedať s citátom

BK myslis asi pevne pripjeny kabel k pristroju. Odpojeny nnikam nezapojeny sietovy kabel merat, to je samozrejme hovadina takto merat. Myslene tak ze kabel je zapojeny do pristroja a na druhom konci do toho “phasera”, teda jeho zapojenie na trafo v meranom pristroji
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BK
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 december 2016
Príspevky: 723

PríspevokZaslal: Ne marec 07, 2021 17:02:50    Predmet: Odpovedať s citátom

blesk666 napísal:
BK myslis asi pevne pripjeny kabel k pristroju. Odpojeny nnikam nezapojeny sietovy kabel merat, to je samozrejme hovadina takto merat. Myslene tak ze kabel je zapojeny do pristroja a na druhom konci do toho “phasera”, teda jeho zapojenie na trafo v meranom pristroji


Ano pevne pripojeny, aj vyssie som to dopisal.
Podla mna su to zbytocne vyhodene peniaze ale ked ti to ale urobi radost tak neni o com Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BK
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 december 2016
Príspevky: 723

PríspevokZaslal: Ne marec 07, 2021 17:08:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Ono nie je to len privodny kabel realne ale napriklad aj plosak, vypinac, VHF filtre, trafo atd. Kazda kovova vec pripojena na konkretny vodic v ceste je vlastne prijimacia a vysielacia antena naraz.

Radsej ale vraz peniaze do lepsich reproduktorov.
Je to najrozumnejsia volba ak ti ide realne o zlepsenie zvuku.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blesk666
Hifi expert


Založený: 18 jún 2012
Príspevky: 1500

PríspevokZaslal: Ne marec 07, 2021 17:35:01    Predmet: Odpovedať s citátom

BK: podla coho sudis ze potrebujem lepsie reproduktory?
Inak suhlasim ze reproduktory su zaklad a vela ludi by si usetrilo vela prostriedkov pri “veletococh” keby si vybrali naozaj dobre repro cim skor.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Michal99
Hifi obsluha


Založený: 31 júl 2010
Príspevky: 48

PríspevokZaslal: Ne marec 07, 2021 17:40:41    Predmet: Odpovedať s citátom

A čo ak sa jedná o prístroje so softstartom?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zdroje, filtre, ochrany ... Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist