Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

MOSFET ako nahrada klasickeho rele v AUDIO
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5 ... 14, 15, 16  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zaujímavé súčiastky a zapojenia
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5941
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: St december 30, 2015 07:18:02    Predmet: Odpovedať s citátom

2 KarelS
"Tahání" za gate" je cez odpory asi 100k, navyše je medzi S a budením ZD12V, takže Mosfetom nič nehrozí, normálny zosilňovač o takej záťaži pri prevádzke ani "nevie". Užitočné (spínacie časy a okamžité straty pri vypínaní havarijných stavov) je naopak budiť Mosfety z malej impedancie, čo budenie z fotónky určite nie je. Menší počet súčiastok v schéme ešte nemusí byť čistejšie riešenie. Možno to splní požiadavku opa (dva dráty budenie, dva dráty záťaž), ale inak má fotónka IMO len nevýhody.

2 velky bobo
citácia:
Pokud jde o zkreslení, bohužel úvahy na téma zkreslení spínače založené na předpokladu, že jeho odpor je zanedbatelně malý resp. je na něm zanedbatelně malý úbytek napětí, jsou chybné. Ale vysvětlovat to tady nemám v úmyslu.

Čo je chybné na meraniach , ktoré ukazujú "prírastok" skreslenia prakticky nezávislý na kmitočte a s hodnotou pod 1ppm (pri voľbe vhodného Mosfetu a budení z relatívne malej impedancie, nie z fotónky)?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5872
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: St december 30, 2015 07:45:56    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:

Pokud jde o zkreslení, bohužel úvahy na téma zkreslení spínače založené na předpokladu, že jeho odpor je zanedbatelně malý resp. je na něm zanedbatelně malý úbytek napětí, jsou chybné. Ale vysvětlovat to tady nemám v úmyslu.

Vaše Velebnosti, pokud tu nechcete objasňovat Vaše Velebné úvahy, tak si je laskavě strčte do Vaší Velebné Zadele Very Happy

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5872
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: St december 30, 2015 07:50:32    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Já jsem asi natvrdlej:

Asi jo, mluví se tu o jiném zapojení, kdy jsou gate napájeny přes fotočlánek.
Nabíjecí proud gate je pak asi jen 20uA.

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20456

PríspevokZaslal: St december 30, 2015 08:08:36    Predmet: Odpovedať s citátom

jmd napísal:
PMA
ak sa nemýlim, tie tzv. clamping diody D5 a D6 neodvedú energiu z náhle rozpojenej indukčnej cievky - kmitačiek reproduktorov, keď je za nimi diódový mostík smerom ku primárnemu vinutiu transformátora.


- zátěž je RLC, nikdy čistá indukčnost
- diody určitě nevedou na primár trafa
- ten problém v praxi neexistuje, měřeno
- samotné mosfety mají ochranné diody, spec viz obr.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20456

PríspevokZaslal: St december 30, 2015 08:11:48    Predmet: Odpovedať s citátom

danhard napísal:
PMA napísal:
Já jsem asi natvrdlej:

Asi jo, mluví se tu o jiném zapojení, kdy jsou gate napájeny přes fotočlánek.
Nabíjecí proud gate je pak asi jen 20uA.


Aha. To není mnoho.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5872
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: St december 30, 2015 08:30:48    Predmet: Odpovedať s citátom

jmd napísal:
PMA
... z náhle rozpojenej indukčnej cievky - kmitačiek reproduktorov ...

Největší indukční hrozbu představje indukčnost basové výhybky a to ještě jen se zapojenou basovou sekcí samostatně, jinak jsou ty energie nepodstatné.
MOSFET se v zavřeném stavu po překročení Ubr chová jako výkonová zenerka a umí strávit slušnou avalanche energii.
Pro větší překmity jsou tam ty záchytné diody opřené o napájení.

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3897
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Št december 31, 2015 00:07:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Neskor son si uvedomil, ze tu energiu zachytia cez diody kondenzatory hoci v "makkom" napajani. Tu vlatnost MOS ako vykonna zenerka som si ale neuvedomoval. Vdaka.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Št december 31, 2015 13:34:00    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
2 KarelS
"Tahání" za gate" je cez odpory asi 100k, navyše je medzi S a budením ZD12V, takže Mosfetom nič nehrozí, normálny zosilňovač o takej záťaži pri prevádzke ani "nevie". Užitočné (spínacie časy a okamžité straty pri vypínaní havarijných stavov) je naopak budiť Mosfety z malej impedancie, čo budenie z fotónky určite nie je. Menší počet súčiastok v schéme ešte nemusí byť čistejšie riešenie. Možno to splní požiadavku opa (dva dráty budenie, dva dráty záťaž), ale inak má fotónka IMO len nevýhody.

2 velky bobo
citácia:
Pokud jde o zkreslení, bohužel úvahy na téma zkreslení spínače založené na předpokladu, že jeho odpor je zanedbatelně malý resp. je na něm zanedbatelně malý úbytek napětí, jsou chybné. Ale vysvětlovat to tady nemám v úmyslu.

Čo je chybné na meraniach , ktoré ukazujú "prírastok" skreslenia prakticky nezávislý na kmitočte a s hodnotou pod 1ppm (pri voľbe vhodného Mosfetu a budení z relatívne malej impedancie, nie z fotónky)?


Je celkem jasné, že pokud zbytkové signálové napětí na kanálu je zanedbatelně malé, dá se očekávat, že i případné zkreslení bude zanedbatelně malé - nula od nuly pojde. A frekvenční závislost bude frekvenční závislostí nuly. IRFB3206 má odpor otevřeného kanálu uváděný 3 mohmy, dva v sérii tedy 6 mohmů. Blokovací napětí je nominálně 60 V, takže maximální proud do 4 ohmů bude 15 A a úbytek na kanálu tedy 45+45 mV. Při tomhle napětí ze simulace vychází zkreslení řádu 0,000001% a i když může být teoreticky ovlivněné kapacitním průnikem signálového napětí do gate (pokud je gate buzené vysokoohmově, tedy např. z fotovoltaického článku), skutečně to není třeba řešit. Tím spíš při nízkoimpedančním buzení, ale to bych nerad, fotovoltaické mi připadá elegantnější. Já jsem první simulace dělal s prvky typu IRF940 apod., poněvadž ty lepší jsem nenašel v knihovně - to jsem tady nenapsal, za což se omlouvám - a tam je to o dost řádů horší. Tím pádem jsem z hlediska pravděpodobné praxe modulační efekty poněkud přecenil.

Kdybych se pokoušel o realizaci, asi bych volil trochu jinou strategii, použil bych prvky s vyšším blokovacím napětím (nejméně 100 V) a menšími kapacitami, tím by se to dostalo zase někam jinam. Kapacita gate má při fotovoltaickém řízení (kterého bych se nerad vzdával) dost neblahý vliv na rychlost odpínání, což je pro efektivitu ochrany dost podstatné. Ale od doby, kdy jsem to tady začal sledovat, se to zase posunulo, rychlost odpínání mám v podstatě vyřešenou, takže použití vysokonapěťových spínačů s většími kapacitami není problém.

Je potěšující, že tady na fóru se najdou lidé natolik geniální, že si mohou dovolit sprosté útoky, aniž by cítili jakoukoli potřebu svá tvrzení jakkoli zdokumentovat a aniž by proti tomu kdokoli protestoval. Já se mezi ně nepočítám, necítím se být dostatečně geniální ani sprostý, takže se u příležitosti Silvestra loučím. Možná tu a tam něco napíšu do svého vlákna anebo si založím patřičně filtrovaný blog, ale to až napřesrok. Polemizovat mimo rámec základní slušnosti nemám zapotřebí, od toho si platím poslance.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20456

PríspevokZaslal: Št december 31, 2015 14:15:33    Predmet: Odpovedať s citátom

No já tam mám IRFP90N20D, 200V.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3897
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Št december 31, 2015 14:39:23    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:

Je potěšující, že tady na fóru se najdou lidé natolik geniální, že si mohou dovolit sprosté útoky, aniž by cítili jakoukoli potřebu svá tvrzení jakkoli zdokumentovat a aniž by proti tomu kdokoli protestoval. Já se mezi ně nepočítám, necítím se být dostatečně geniální ani sprostý, takže se u příležitosti Silvestra loučím. Možná tu a tam něco napíšu do svého vlákna anebo si založím patřičně filtrovaný blog, ale to až napřesrok. Polemizovat mimo rámec základní slušnosti nemám zapotřebí, od toho si platím poslance.


Velmi si vas vazim.
Je mi luto, ze to tu uz zopar rokov postupne upada na obraz asocialnych zivlov a podla vsetkeho sa to uz zial nikdy nezvrati.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20456

PríspevokZaslal: Št december 31, 2015 14:46:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Sice je to tak, na druhou stranu se stačí striktně držet technické/odborné linie bez dalších filozofických úvah a problém zmizí. Pokud je půlka příspěvku technická a půlka obecně filozoficko moralizující ještě s nějakým nepřímým a neadresným rýpnutím pod čarou, tak to dopadá, jak to dopadá. Doporučuji dělit příspěvky na tyto 2 druhy Rotfl
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Št december 31, 2015 14:49:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Abych to tedy doplnil - simulace: spínací prvek IXTH100N25P Rdson 27 mohmů blokovací napětí 250 V (zbytečně moc, ale prostě z databáze) - pro max proud 25 A je zkreslení cca 0,00004 % prakticky nezávisle na impedanci buzení a frekvenci. Takže pokud jde o prvky téhle kategorie, skutečně jsem to se zkreslením zbytečně dramatizoval.

IRFP90N20D má Rdson 23 mohmy. Blbé je jen, že když se chceme udržet na takhle nízkých zkresleních - anebo klidně i trocchu vyšších - je cena spínacích prvků (včetně optočlenů) srovnatelná s cenou výkonových prvků pro osazení zesilovače.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
cestmir
Hifista - zaslúžilec


Založený: 04 august 2011
Príspevky: 650
Bydlisko: BA

PríspevokZaslal: Št december 31, 2015 14:59:53    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
Kapacita gate má při fotovoltaickém řízení (kterého bych se nerad vzdával) dost neblahý vliv na rychlost odpínání, což je pro efektivitu ochrany dost podstatné.

Optočlen s fototranzistorom je párcentová záležitosť (navyše k relatívne drahému fotónkovému), tak prečo gate nevybíjať aktívne...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5872
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Št december 31, 2015 15:25:53    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
IRFB3206 má odpor otevřeného kanálu uváděný 3 mohmy, dva v sérii tedy 6 mohmů. Blokovací napětí je nominálně 60 V, takže maximální proud do 4 ohmů bude 15 A a úbytek na kanálu tedy 45+45 mV.

Pro zesillovač napájený 60V udělá komplexní zátěž na odpojovači napěťový překmit, který může být omezen diodami až na opačné napájení 60V, takže celkem 120V. Pokud bude odpojovač dimenzován na méně, tak diody nic nezachytí a vše se vytopí v MOSFETu.
Breakdown voltage je u MOSFETů dané výrobou a má malou rezervu, typicky je to 1,1x udávaných, cca 65V pro 60V MOSFET.
Při zapojení basové sekce s indukčností 2mH a 3R dc odpor se při 60V nabudí na 20A a akumulovaná energie je 400mJ.
Single Pulse Avalanche Energy je u IRFB3206 170mJ Very Happy
Do tranzistoru se vytopí ale podstatně více, protože se zátěž odbuzuje jen do protinapětí 5V !
Pokud se bude tranzistor zavírat dlouho, tak jede v lineárním režimu při proudu 20A, jak dlouho to vydrží lze snadno odečíst ze SOA.
Nějaké milisekundy jsou likvidační, rozumné je v řádu 100us.
http://www.irf.com/product-info/datasheets/data/irfb3206gpbf.pdf

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5872
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Št december 31, 2015 16:25:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Za každé předimenzování v napětí se platí zvýšením odporu i ceny.

Zkuste posoudit vhodnost TK42A12N1 a AOT2502L

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št december 31, 2015 17:33:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Napadla mě ptákovina, která všechno komplikuje, ale něco i řeší. Série fotodiod (proč jim říkáte fotonka ?) plus LED zajišťuje pouze potřebné plovoucí napájecí napětí obvodu.
Vlastní zapínání i vypínání Mosfetů dělá malé kvalitní relé, které ale není namáháno výkonově, takže by mělo být spolehlivé.
Díky přepínacímu kontaktu je sepnutí i rozepnutí Mosfetů velmi rychlé.
Ano, znamená to komplikaci zapojení, zvětšení ztrátového výkonu, použití mechanického komponentu. I těch drátů z destičky bude víc.
Ale dál už jsou jen samé výhody a sociální jistoty... Wink

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20456

PríspevokZaslal: Št december 31, 2015 17:47:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Nedal bys nám sem nějaké to Silvestrovské schéma? Wink
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št december 31, 2015 17:48:45    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
....Blbé je jen, že když se chceme udržet na takhle nízkých zkresleních - anebo klidně i trocchu vyšších - je cena spínacích prvků (včetně optočlenů) srovnatelná s cenou výkonových prvků pro osazení zesilovače.

Kvalitní výkonové relé, které vydrží srovnatelné proudy, nebude o nic levnější. Chráněná reprosoustava má cenu řádově vyšší.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št december 31, 2015 17:55:05    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Nedal bys nám sem nějaké to Silvestrovské schéma? Wink

Rozdělme to. Pokud je to totální nesmysl, který nemůže fungovat, napiš proč a já uctivě zalezu do díry.
Pokud to má zásadní technické nevýhody, napiš jaké (kromě těch, které jsem uvedl).
Pokud by to bylo funkční, ale jsi přesvědčen, že nevýhody převažují, nehádám se, můžeš mít pravdu.
Jen bych rád věděl, která z variant platí.
A to schéma bys nepochybně uměl namalovat líp, já bych tam nejspíš udělal nějakou botu, která by z toho opravdu udělala silvestrovský vtip. Smile

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20456

PríspevokZaslal: Št december 31, 2015 17:56:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak velké dílo po mně nechtěj Smile . Jen že s obrázkem by se povídalo líp.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
cestmir
Hifista - zaslúžilec


Založený: 04 august 2011
Príspevky: 650
Bydlisko: BA

PríspevokZaslal: Št december 31, 2015 18:30:00    Predmet: Odpovedať s citátom

@opa: Načo hybridné riešenia s relé? Aj v prípade fotovoltaického optočlena, použitého s nejakou zásobnou kapacitou (stovky nF) len ako zdroj plávajúceho napätia, stačí použiť na riadenie dva obyčajné fototranzistorové optočleny. Prechodový dej (nabitie/vybitie 10nF kapacity gejtov) bude v ráde jednotiek us.

Zásobná kapacita sa z 50uA fotodiódy nabije za rádovo stovky ms, čo je z pohľadu časovania (oneskorené pripnutie repro) bez problémov.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5872
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Št december 31, 2015 18:42:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Opa, je to poněkud míchání technologií, vybíjení gate přes optron, nebo přes optron s nějakým zesílením je bezproblematické.
Na co tam cpát z jedné strany elektromechanický prvek, když jsem se ho z druhé strany draze zbavil ?

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Karel S.
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 jún 2010
Príspevky: 610
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št december 31, 2015 20:52:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Porovnávat cenu MOSFETů a klasických elektromech. relátek nemá cenu. Použití polovodičových prvků (pokud to technologie umožňuje) znamená především zvýšení spolehlivosti a stability parametrů. Každé relátko má sice v datasheetu popsané vlastnosti kontaktu, ale to možná platí pro nový kus. O jeho schopnosti zaručit kvalitní přenos signálů i malých napětí bych po pár letech a pár spínacích cyklech pochyboval. U výkonových relátek kontakt rozhodně není Au a ani u čistého stříbra již nelze zajistit dlouhodobou kvalitu kontaktní plochy (pro normální průmyslové použití je to samozřejmě jedno, takže to nikdo neřeší).
To co naznačil OPA je sice možné realizovat. A je to možná i vhodnější cesta řešící některé problémy (vysoká impedance buzením, ......). Vzniká ale potřeba zajistit někde pomocné napětí. Vše lze řešit i bez elmech prvků. Napadá mne využití nějakého DC-DC měniče. Výsledná sestava by pak mohla být použitelná jako výměnný komponent - na místě klasického relé (bez úpravy celkového zapojení).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št december 31, 2015 21:36:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Karel S. napísal:
...Napadá mne využití nějakého DC-DC měniče. Výsledná sestava by pak mohla být použitelná jako výměnný komponent - na místě klasického relé (bez úpravy celkového zapojení).

To bych zrovna moc nedoporučoval. Ten měnič může být zdrojem rušení. V tomhle má optika navrch.

Tak ještě jedna varianta (bez relé).
Fotodiody volit pouze s ohledem na účinnost výhradně pro vytvoření napájecího napětí, ovládání pak běžným rychlým optočlenem.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5872
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Št december 31, 2015 21:49:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Pánové a co Vás irituje na jednom 100k odporu ?
Že je to moc jednoduché na to, aby to bylo nejlepší řešení ? Laughing

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Št december 31, 2015 22:40:42    Predmet: Odpovedať s citátom

danhard napísal:
velky bobo napísal:
IRFB3206 má odpor otevřeného kanálu uváděný 3 mohmy, dva v sérii tedy 6 mohmů. Blokovací napětí je nominálně 60 V, takže maximální proud do 4 ohmů bude 15 A a úbytek na kanálu tedy 45+45 mV.

Pro zesillovač napájený 60V udělá komplexní zátěž na odpojovači napěťový překmit, který může být omezen diodami až na opačné napájení 60V, takže celkem 120V. Pokud bude odpojovač dimenzován na méně, tak diody nic nezachytí a vše se vytopí v MOSFETu.
Breakdown voltage je u MOSFETů dané výrobou a má malou rezervu, typicky je to 1,1x udávaných, cca 65V pro 60V MOSFET.
Při zapojení basové sekce s indukčností 2mH a 3R dc odpor se při 60V nabudí na 20A a akumulovaná energie je 400mJ.
Single Pulse Avalanche Energy je u IRFB3206 170mJ Very Happy
Do tranzistoru se vytopí ale podstatně více, protože se zátěž odbuzuje jen do protinapětí 5V !
Pokud se bude tranzistor zavírat dlouho, tak jede v lineárním režimu při proudu 20A, jak dlouho to vydrží lze snadno odečíst ze SOA.
Nějaké milisekundy jsou likvidační, rozumné je v řádu 100us.
http://www.irf.com/product-info/datasheets/data/irfb3206gpbf.pdf


cestmir napísal:

Optočlen s fototranzistorom je párcentová záležitosť (navyše k relatívne drahému fotónkovému), tak prečo gate nevybíjať aktívne...


Pokud se u bedny dělá kompenzace baffle-stepu, může tam být indukčnost klidně i 10 mH a víc nebo nějaká sériová kombinace částečně přemostěná odporem. Zatím jsem neanalyzoval, co to doopravdy udělá, ale taky na to dojde. V každém případě se musí zajistit dostatečně rychlé odpínání, což se dá udělat nejlépe zase optronem, to je cesta, kterou jsem měl na mysli. MOSFET by se neměl zatížit přes dovolené blokovací napětí. 60 V typy pro rozumné výkony rozhodně nevystačí, ostatně při odpojení čisté indukčnosti může být komutační napětí teoreticky nekonečně velké. Při dostatečném dimenzování se to sice může spálit v MOSFETu, ale na to bych nikdy nespoléhal, celkem v klidu by to měl vyřešit clamping zátěže proti zdroji, každopádně to ovšem znamená, že spínací prvek musí být dimenzovaný na sumární napájecí napětí. Příklad - pro výkon 400 W do 4 ohmů je zapotřebí napájecí napětí cca 57 + 57 V, takže spínač by měl být dimenzovaný na řekněme 120 V. Proud se řešit nemusí, ten při požadovaném odporu vyjde dostatečně velký. Hodně parní MOSFETy má IXYS - třebas 150 V 9 mohm za cca 15 EUR Confused Kdyby platila simulace, stačil by Rdson řádu desítek miliohmů pro zkreslení řádu desetitisícin procenta pro výkony do 400 W / 4 ohmy, ale kolik je to doopravdy, to naozaj neviem. Umím jen simulovat, letování jsem zanechal, poněvadž trpím stařeckým třasem rukou.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št december 31, 2015 23:27:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Zase riskuju, že budu za debila, ale nedá mi to, abych se nezeptal:
Jak by se celý problém posunul, kdybychom neodepínali výstup zesilovače, ale zemní vodič k reprobednám ?
Minimálně v sepnutém stavu by nic necestovalo a případný vliv na zkreslení by se tím mohl zmenšit ?
Co v případě rozepnutí, nedělalo by to nějakou neplechu ?

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20456

PríspevokZaslal: Pi január 01, 2016 02:19:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano, košatý je strom života, nicméně občas nezaškodí fungující řešení dotažené do konce. Což je pak nuda, jelikož nejkrásnější je proces debaty, že? Wink
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5872
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Pi január 01, 2016 06:53:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Opa, při použití rekuperačních diod opřených o napájení a při rychlém buzení tak můžeš použít papírové fety za pár korun jen na napětí zdroje Smile

NTMFS6B03N za 1€ Very Happy

Napájení obvodů buzení je zase nejjednodušší přes přiměřený odpor (100k) na + napájení. Odpor na - napájení, který se tam dává, nemá praktický význam.

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !


Naposledy upravil danhard dňa Pi január 01, 2016 09:38:55, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5941
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi január 01, 2016 07:12:11    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
jak by se celý problém posunul, kdybychom neodepínali výstup zesilovače, ale zemní vodič k reprobednám ?
Minimálně v sepnutém stavu by nic necestovalo a případný vliv na zkreslení by se tím mohl zmenšit ?

Objav Ameriky?? Však sme to preberali už pred 4 rokmi, je to vidieť aj tu

Na Mosfetoch bude stále "zbytkové" AC, takže aj nejaké skreslenie, ale je tam v zopnutom stave na hradlách 12V a relatívne malý dynamický odpor otvorenej ZD. A Mosfety na 100V budú stačiť aj pre zosilňovač 500W/4ohm.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zaujímavé súčiastky a zapojenia Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5 ... 14, 15, 16  Ďalšia
Strana 4 z 16

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist