Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Rušení ze "vzduchu"
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Dokumentácia - How to ...
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
djrix
Hifi expert


Založený: 15 marec 2010
Príspevky: 1833

PríspevokZaslal: Ne marec 06, 2016 21:47:33    Predmet: Odpovedať s citátom

JJ to bylo spíš na doplnění, nepřikládám tomu důležitost.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5857
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Po marec 07, 2016 01:02:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Dyť si vyzkoušej ten osciloskop někde úplně jinde, jestli neruší sám Smile
_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Karel S.
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 jún 2010
Príspevky: 610
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po marec 07, 2016 01:50:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Pavle, to nebylo na Tebe (chodí sem různí lidé). Poznámkou o přeladění jsem se snažil upozornit na fakt, že topologicky osamoceným prvkem se nedá zatlouct nic (nic globálně). Kousek dál je rušení opět zde.
Filtrace se dá řešit pouze lokálně a pouze pračkou. A dobrá pračka je oddělovací trafo + filtr. Ošizená běžná přepěťovka je primárně určená pro spotřebku (PC, modemy atp.) a nezmůže nic moc - ten filtr je tam hlavně od toho, aby se na něm zatlouklo šíření přepětí a vlastní ochranný prvek přepěťový pulz vydržel. Srovnejte cenu (zapojení) kvalitního napájecího filtru a celého "filtračního psa".
Při použití oddělovacího trafa má vliv i to, že se převede naše TNC-S soustava do symetrie a vlastní interní síť. filtry komponentů pak mají vyšší účinost. Pak je dobré všechny spotřebiče topologicky nahňahňat na co nejmenší prostor. Zde bych poprosil Mr. Daněčka, Macuru a další, aby potlačili touhu sepsat elaborát o VF indukci a šíření signálů po vedení (a ano, máte pravdu, ale...).
Samostatnou kapitolou pak je kvalitní signálové propojení - aby nám to nenalezlo dovnitř jinak. Kvalitou interkonektů opravdu nemám na mysli hmotnost stříbra a jiných drahých kovů "v kabelííích", ale kvalitu stínění a řešení propojení. A abych si ohřál polívčičku: Symetrie neublíží, ale do "hájfáj" ještě jaksi nedorazila a mnozí ji považují za úchylnou zbytečnost. Takový symetrický vstupní LC filtr ale pracuje výborně a s minimálním útlumem pro vstupní signál. U asymetrického vstupu je účinná filtrace prakticky neřešitelný problém.
Metání luštěnin na zeď
Zkrátka:
Pořídit oddělení napájecí sítě a pořešit propojení komponent. Víc se stejně dělat nedá. Konečná
Je možné obejít sousedy se spektrákem... Dát si panáka (příjemnější)... Polknout pilulku... Zítra to bude stejně jinak...
O rušení by se daly sepsat elaboráty. Většinou zbytečně. Často se řeší problematika, která je každému teoreticky jasná, ale komplexně stačí zanedbat detail a je vystaráno.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5933
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po marec 07, 2016 06:57:36    Predmet: Odpovedať s citátom

2 djrix
Ako to vyzerá napr. na výstupe konca bez budenia, sonda so spojenou zemou a živým na výstupnú zem konca vs. výstup konca? Je tam rozdiel ,okrem nejakého šumu, príp. stopy siete? Ovplyvní to užitočný signál?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Po marec 07, 2016 08:19:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Čím dál víc mi to přijde jako chyba metodiky nebo přístroje. Sonda 1:1, smyčka z hrotu na gnd kablík - měření níže.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
djrix
Hifi expert


Založený: 15 marec 2010
Príspevky: 1833

PríspevokZaslal: Po marec 07, 2016 11:51:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Ověřit jinde se bude dát až v případě, že si ten škopek odnesu do práce nebo úplně jinam, to zatím nemám kam. Nicméně, jak jsem už napsal, chová se tak i druhý přístroj, úplně jiného výrobce a stáří.
Na druhé straně bytu je to rušení menší, ale nezmizí úplně. Když tou smyčkou jezdím těsně kolem osciloskopu, toto rušení téměř zmizí (on je taky pod tím plastovým krytem v podstatě po celé ploše škopku plech), nejsilnější je na zdi nad vypínačem světel, na druhé straně zdi je nejsilnější pokud přiblížím smyčku k zásuvce. Úroveň se mění podle natočení smyčky v prostoru, v jedné poloze úplně zmizí.
Test na výstupu zesilovače můžu provést následně. Dnes si vezmu domů ten ruční shit a zkusím lokalizovat zdroj znovu.

Pavle, to měření výše, pokud omezím BW na škopku a nastavím citlivost na 10mV/div taky to vypadá podobně, to co jsem dával je při citlivosti 2mV na dílek.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
djrix
Hifi expert


Založený: 15 marec 2010
Príspevky: 1833

PríspevokZaslal: Po marec 07, 2016 17:56:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak s tím ručním šmejdem nic nenaměřím, má to nejvyšší citlivost 10mV na dílek a je při ní vidět rušení vnitřního testovacího oscilátoru 1kHz Crying or Very sad

Už to pomalu začínám vzdávat.

Jedné co vím je to, že nevyzařuje ten konkrétní osciloskop, i když jej úplně odpojím od sítě tak na druhém osciloskopu naměřím to samé rušení.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po marec 07, 2016 22:17:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Trochu mě strašíte, přebudovávám svůj bastlkoutek a nerad bych narazil na podobné problémy. Utěšuju se, že "za zdí" je kamarád, tak snad by s ním bylo možné dohodnout vyhledání a odstranění zdroje rušení.
_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
furto
Hifista - zaslúžilec


Založený: 26 január 2013
Príspevky: 691

PríspevokZaslal: Ut marec 08, 2016 16:58:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Mozno by stacilo mat cely aparat tieneny vratane napajacich kablov.
Od tej doby co je mi zname, ze internet si natahuju aj cez zasuvky. vazne uvazujem aj o pracke napatia.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
djrix
Hifi expert


Založený: 15 marec 2010
Príspevky: 1833

PríspevokZaslal: Ut marec 08, 2016 19:00:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Jenže ono to jde i vzduchem. Confused Ještě zkusím prohodit fáze na přívodu do bytu, třeba to bude jen na jedné Rolling Eyes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
djrix
Hifi expert


Založený: 15 marec 2010
Príspevky: 1833

PríspevokZaslal: Ut marec 08, 2016 21:00:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Jeden poznatek - pokud opakuji pokus se smyčkou do GND v protilhlé místnosti přes celý byt, rušení v tomto rozsahu nechytnu - respektive vůbec žádné, pokud zhasnu Very Happy (světlo v té místnosti má stmívač a klasickou žárovku)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
djrix
Hifi expert


Založený: 15 marec 2010
Príspevky: 1833

PríspevokZaslal: St marec 09, 2016 18:17:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Přehozeny fáze na přívodu do bytu. Rušení v místnosti na zdi nad vypínačem světel stále stejné.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: St marec 09, 2016 18:19:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Nejsem si jistý, že to takhle má smysl.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
djrix
Hifi expert


Založený: 15 marec 2010
Príspevky: 1833

PríspevokZaslal: St marec 09, 2016 18:22:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Asi ne Pavle, respektive už stejně nevím jak dál. Odnesu ještě škopek do garáže, kterou mám asi 50m od bytu a zopakuji měření tam. Opravdu netuším co se v mém okolí natolik změnilo, ale můj měřící a bastlící koutek tím v podstatě vzal za své. Pokud nebudu schopen pro lokání rušení nic pořádně měřit, nemá smysl nic dělat. Crying or Very sad
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
djrix
Hifi expert


Založený: 15 marec 2010
Príspevky: 1833

PríspevokZaslal: St marec 09, 2016 19:37:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Ukončuji pokusy doma, už jsem tím zabil dost času. Lokalizováno ze 2 směrů místo kde je to nejsilnější, je to ve svislém směru na jednom místě zdi mezi pokojem s osciloskopem a druhou obytnou místností. Pravděpodobně tím místem vede kabeláž ke světlům a možná z druhé strany k zásuvkám, ale fázovým vodičem se to rušení nešíří. I když jsem si natáhl prodlužkou napájení z "chodby" a v bytě jinak všechno vypl na jističích, rušení zůstává stejné.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Henri
Hifista - zaslúžilec


Založený: 30 marec 2015
Príspevky: 625

PríspevokZaslal: St marec 09, 2016 22:27:40    Predmet: Odpovedať s citátom

prispevok som zmazal, asi sem nepatril ?
ale ked som si už dal tu robotu s "badanim" spravim naň extra vlakno inde Fingering


Naposledy upravil Henri dňa Pi marec 11, 2016 17:41:02, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
djrix
Hifi expert


Založený: 15 marec 2010
Príspevky: 1833

PríspevokZaslal: Št marec 10, 2016 19:58:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Ještě mě dneska napadlo při diskusi v práci něco jiného, jak jsem došel domů vyzkoušel jsem to. Mezi PE a N jsem měřil AC napětí, v místnosti kde je rušení jsem mezi PE a N naměřil cca 180mV, v okruhu kde rušení není tak patrné je pouze cca 50mV. Když jsem ručním osciloskopem píchl GND sondy na PE a sondu na N, naměřím asi 100mV tohoto rušení. Podotýkám že když jsem vypínal jističe a i kdžy jsem prohodil fáze na vstupu do bytu nemělo to na nic vliv.
K dotazu co dával BV ohledně měření zesilovače, (nebyl to sice koncák ale sluchátkáč), ale je to patrné i na měření zesilovače - samozřejmě jen s výrazně větší amplitudou. Pokud však nechám sondu GND na GND Jacku, hrot připojím také na GND, je tam už tak rušení jako p...e.
Sluchátkáč má kastli zapojenou na PE, vnitřní GND je spojena na kastli přes 10R/47n kombinaci.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Št marec 10, 2016 20:26:30    Predmet: Odpovedať s citátom

10R zkus změnit na 10k??
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5857
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Pi marec 11, 2016 10:19:52    Predmet: Odpovedať s citátom

danhard napísal:
Klidně se takhle uzemněným hrotem dotkni kostry jiného přístroje a uvidíš, co ti tam naleze Smile
Laughing
_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
TROT
Banned


Založený: 03 september 2013
Príspevky: 174
Bydlisko: Řitka

PríspevokZaslal: Pi marec 11, 2016 12:21:35    Predmet: Odpovedať s citátom

djrix napísal:

Sluchátkáč má kastli zapojenou na PE, vnitřní GND je spojena na kastli přes 10R/47n kombinaci.


Zdroj signálu taky "spojen na kastli " a je krásná smyčka ...

PROČ?

_________________
žák učitele národů
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
djrix
Hifi expert


Založený: 15 marec 2010
Príspevky: 1833

PríspevokZaslal: Pi marec 11, 2016 19:55:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Takže, jediný spůsob kdy neproniká rušení do výstupu přístroje respektive ho nenachytám je, když osciloskop napájím z oddělováku (PE v luftě) a sluchátkáč napájím ze sítě bez připojeného PE. Když ani do jednoho nevede PE, vypadá výstup čistě:
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Pi marec 11, 2016 20:06:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Podle očekávání. A to tam máš pořád dost silnou kapacitní vazbu.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
djrix
Hifi expert


Založený: 15 marec 2010
Príspevky: 1833

PríspevokZaslal: Pi marec 11, 2016 20:10:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Nakonec nemusí být ani jedno napájeno z oddělováku, pouze nesmí do osciloskopu ani do měřeného objektu vést PE. Chová se to ale jako anténa - stačí se dotknout kastle a rušení je zase vidět Sad
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Pi marec 11, 2016 20:31:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Jak říkám tady i v jiných vláknech - metodika. Řada z těch měření je tudíž zavádějících.

Pro ilustraci - připojený obrázek je naměřený minulý týden na tyristorovém řízeném zdroji 100V/1000A. Je to řídicí (DC) signál pro delay angle. 3 el. desky jsou přišroubované na plechy zdroje ve vzdálenosti do 0,5m od tyristorů, traf a tlumivky. Je to snímané při chodu zdroje a zapáleném plazmatronu. Signál je, na ty podmínky, krásně čistý. Všechno frekvenčně výš už je menší. Podmínkou je měření na sestavě s bateriově napájeným notebookem. Nebo by tam musel být světlovod. Jinak naměříš totálně zarušený nesmysl.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
djrix
Hifi expert


Založený: 15 marec 2010
Príspevky: 1833

PríspevokZaslal: Pi marec 11, 2016 20:41:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Jenže já s tím doteď neměl problém, ani s tím, abych sbíral nějaké rušení ze vzduchu. Něco se u mě změnilo a nepodařilo se mi prostě přijít na to co. Ale už je to asi jedno. Ke škopku si tu udělám oddělovák a pro měření asi taky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
TROT
Banned


Založený: 03 september 2013
Príspevky: 174
Bydlisko: Řitka

PríspevokZaslal: Pi marec 11, 2016 21:03:38    Predmet: Odpovedať s citátom

kód:
Rušení ze "vzduchu"


Nás Pan učitel učil, že ze vzduchu nás ruší akorát něčí PRD. Rušení přichází spíše prostřednictvím polí:

1. Proudové pole - zemní smyčky – úbytky napětí na vodiči
2. Elektrostatické pole – kapacitní vazba mezi vodiči
3. Elektro magnetické pole – indukce do vodiče

Že vhodnou prostorovou topologií lze mnohé potlačit, nebo také naopak.

_________________
žák učitele národů
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
LukasX
Hifista


Založený: 03 marec 2011
Príspevky: 243
Bydlisko: Beluša

PríspevokZaslal: St marec 16, 2016 17:50:49    Predmet: Odpovedať s citátom

djrix napísal:
Sluchátkáč má kastli zapojenou na PE, vnitřní GND je spojena na kastli přes 10R/47n kombinaci.

Z akého dôvodu si použil toto RC-čko? Vie mi povedať niekto s väčšími skúsenosťami (danhard, BV, ...) či má význam jeho použitie, resp. trochu teórie k tomu? Vďaka. Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
djrix
Hifi expert


Založený: 15 marec 2010
Príspevky: 1833

PríspevokZaslal: St marec 16, 2016 18:34:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Bez mučení se přiznám - nevím. Používal jsem dlouho jen samotný 10R odpor ( a ten 10R spoj mezi AGND a PE jsem dělal jen proto, aby tam nebyl tvrdý zkrat mezi nimi a nevznikaly zemní smyčky) a pak jsem tu viděl že používají někteří tuto kombinaci, eventuelně ještě ten 10R překlenutý dvěma velkými diodami antiparalelně.
Mně osobně připadá, že ten kondík udělá jen jedno a sice VF rušení přivede natvrdo na AGND, ale nijak jsem to zatím neporovnával. Začínám se ale přiklánět k tomu, že skutečně ve třídě I nejde udělat perfektně odrušený přístroj. U toto sluchátkáče je uvnitř přístroje na zdroji přes 200V a to jsem neměl odvahu nechat pixlu v luftě a jen spojenou s AGND, na to se mám docela rád Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5857
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: St marec 16, 2016 18:58:20    Predmet: Odpovedať s citátom

TROT napísal:

Nás Pan učitel učil, že ze vzduchu nás ruší akorát něčí PRD.

Pan učitel ale neví o rušení a prosaku elmag. polí do vedení vůbec NIC !
dlouhé vedení idiota
Je to "Naprostá neznalost elektrotechniky a její základů" Laughing - citace

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: St marec 16, 2016 19:26:39    Predmet: Odpovedať s citátom

djrix napísal:
Používal jsem dlouho jen samotný 10R odpor ( a ten 10R spoj mezi AGND a PE jsem dělal jen proto, aby tam nebyl tvrdý zkrat mezi nimi a nevznikaly zemní smyčky) a pak jsem tu viděl že používají někteří tuto kombinaci, eventuelně ještě ten 10R překlenutý dvěma velkými diodami antiparalelně.
Mně osobně připadá, že ten kondík udělá jen jedno a sice VF rušení přivede natvrdo na AGND, ale nijak jsem to zatím neporovnával.


Protože to "někdo tak dělá" ....... ?

V té úvaze je bohužel smícháno mnoho věcí dohromady.

Co se týče obavy ze zemních smyček, 10R je pořád moc nízká hodnota a protéká přes něj pořád příliš velký proud.

Původní myšlenka (10R), jak ji aplikoval Dudek, bylo pseudodifirenciální zapojení pro částečné potlačení NF rušení.

Pokud pomineme to zapojení výše (které stejně neeliminuje VF rušení, jen snižuje NF rušení), tak nejhorší řešení je nechat kovovou krabici volně plavat v luftě, jelikož působí jako bezvadná anténa pro AM vysílače a další zdroje rušivých polí a kapacitní vazbou bezvadně indukuje rušení do obvodů uvnitř, jelikož si plave na jiném (rušivém) potenciálu, než vnitřek. Proto je snaha to aspoň VF nějak propojit, proto ten kondenzátor. Je to ale všechno pořád kompromis. Tohle nemá moc cenu podávat jako kuchařku, chce to pochopit, měřit a řešit.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Dokumentácia - How to ... Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalšia
Strana 2 z 7

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist