Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Minimalismus - Glass, Martynov, Pärt, Reich, Nyman a další

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Klasická
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
kryton
Hifi expert


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 1022
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi marec 18, 2016 01:58:18    Predmet: Minimalismus - Glass, Martynov, Pärt, Reich, Nyman a další Odpovedať s citátom

Zakládám nové vlákno věnované minimalismu v hudbě. Doufám, že s tipy na zajímavé nahrávky a díla přispějí i ostatní. Já to jenom vykopnu.

Přestože hudbou první volby pro mě zůstává Šostakovič a Mahler, tak zalíbení jsem nalezl i v některých skladbách minimalismu. Zatím asi nejvíc mě drží operní a klavírní tvorba Philipa Glasse. Jeho skladby dokáží vystihnout vnitřní pocity člověka zase jiným způsobem než to dokáží výše uvedení klasici.

Z operní tvorby mohu doporučit následující dvě nahrávky.

Akhnaten je asi moje nejoblíbenější nahrávka Philipa Glasse a myslím, že jako začátek je vhodná i pro ty, co s minimalismem zatím váhají. Hned úvodní předehra má obrovský náboj. Byla použita i v oceňovaném ruském filmu Leviathan, kde pomohla dokonale vyjádřit situaci člověka, který je postupně likvidován státní mašinérií.


Další opera. Nevšední hudba. Pokud chcete alespoň ochutnat, doporučuji začít skladbou Tolstoy Farm.

Z klavírní tvorby Glasse se mi líbí nahrávky s přímočarou interpretací bez zbytečných dramat a kašírovaných prožitků, což zcela splňuje nahrávka Jeroen Van Veena. Vyšlo i u Briliant Classics, ale jejich verze má oproti zde uvedenému vydání fatálně zkomprimovanou dynamiku, takže ji nelze doporučit.

Klavírní skladby natočil na CD i samotný skladatel ve vlastní interpretaci. Tato nahrávka ale trpí špatným zvukem.

_________________
Roon server (DRC) - Roon Bridge (Allo USBBridge Signature, Shanti LPS) -> Topping E70 (XLR) -> Topping Pre90 (XLR) - BVAudio PA300SSE (XLR) -> Revel Performa F208, Supra USB, Supra EFF I XLR, QED Genesis Silver Spiral. DRC via Rephase/REW.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
vlado.ba
Hifi expert


Založený: 16 január 2007
Príspevky: 2097
Bydlisko: Poprad

PríspevokZaslal: Pi marec 18, 2016 18:09:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Pred niekolkymi rokmi som bol na koncerte organovej hudby a jedno dielo bolo od Glassa /nespomeniem si na nazov/...bola to mega nudne. 4 tony stale dokola...len sa menilo ich poradie, tempo a hlasitost. Shocked
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kryton
Hifi expert


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 1022
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi marec 18, 2016 20:18:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Prvek opakování je v minimalismu určitě přítomen a ne vždy se to potká s očekáváním posluchače. Mně se také nelíbí všechno. Třeba Steve Reicha poslouchat nemohu. Jeho hudbu bych asi ocenil, jen kdybych byl pod vlivem drog. Ty mnou odkazované nahrávky ale určitě patří k té části tohoto žánru, která je relativně přístupná širšímu publiku.

Někoho to osloví, někoho ne a hodně závisí na tom, co z minimalismu vyzkouší. Třeba takový dirigent Libor Pešek minimalismus ostře odmítá. Naposledy v televizním rozhovoru loni na podzim. Před tím byl nucen na přání sólistky dirigovat Glassův houslový koncert a v rozhovoru nešetřil k této hudbě militantním despektem. Mně se přitom tato skladba líbí.

Existuje i něco, co se dá nazvat minimalismus pro masy - to je třeba některá filmová hudba. Například Glassův soundtrack k známému filmu Hodiny.

_________________
Roon server (DRC) - Roon Bridge (Allo USBBridge Signature, Shanti LPS) -> Topping E70 (XLR) -> Topping Pre90 (XLR) - BVAudio PA300SSE (XLR) -> Revel Performa F208, Supra USB, Supra EFF I XLR, QED Genesis Silver Spiral. DRC via Rephase/REW.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
bacil2
Hifi expert


Založený: 29 marec 2013
Príspevky: 1429

PríspevokZaslal: So marec 19, 2016 00:12:34    Predmet: Odpovedať s citátom

... vynikajúci a pomerne dobre straviteľný Glass je napr. aj toto:

https://www.youtube.com/watch?v=phsLu8oxDZ4


_________________
Suchý ňúter mokrý ven
želáme vám dobrý den
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Fantomas
Nádejný hifista


Založený: 30 máj 2013
Príspevky: 64
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Št marec 24, 2016 12:12:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja osobne mám rád z minimalizmu (momentálne) jedine Parta a Kančeliho.

Americký tvrdý minimalizmus typu Reich nemusím, lebo je tam minimum hudobného rozvoja (tém), čo mi vadí. Od hudobného diela očakávam rozvoj (hudobných) myšlienok a to je v minimalizme dosť potlačené.

Naopak tzv. "svätí" minimalisti a uvoľnení minimalisti ako napr. spomínaní Part alebo Kančeli pristupujú k tvorbe viac-menej podľa cítenia a v ich hudbe som našiel to, čo v rámci modernej súčasnej klasickej hudby dokážem oceniť.

Sem-tam si vypoučujem aj ten tvoj spomínaný minimalizmus pre masy - hudobné soundtracky. Od Glassa mám celkom rád.

Díky za tvoje tipy, niečo popočúvam. Inak momentálne som sa opäť započúval do Mahlera (aj Brucknerovi prichádzam na chuť).

Na živo som počul obidvoch už spomínaných - Parta aj Kančeliho a vždy to bol ohromný zážitok.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
...
Hifi obsluha


Založený: 05 december 2006
Príspevky: 23
Bydlisko: ba/ke

PríspevokZaslal: Št marec 24, 2016 21:49:49    Predmet: Odpovedať s citátom

podobne ako fantomas. parta pocuvam najcastejsie (vcera passio, ked je ta velka noc), ale tiez martynov, gorecki, vasks, glassove piano works. ale tie amicke ako glass, reich, marshall mi pridu take neuprimne, nasilu... alebo z opacnej strany, inklinujem k rusom a byvalym sovietskym republikam, polsko a k tym "religious" skladatelom. rad si precitam tipy, napr. na solo slacikove. napr. kanceli mi doteraz nejako "unikal".
inak, dcera sa vola alina Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Klasická Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist