Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Zatracený sloup nebo délka místnosti?
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Akustika
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Milhauzz
Nádejný hifista


Založený: 22 december 2010
Príspevky: 69
Bydlisko: Dubňany

PríspevokZaslal: Ut január 03, 2017 09:21:11    Predmet: Zatracený sloup nebo délka místnosti? Odpovedať s citátom

Přátelé,

rok se s rokem sešel a než se začnu věnovat něčemu užitečnějšímu, teď například studium na další Microsoft cetifikaci, zkusím se s vámi podělit o své zkušenosti, které mě v tento moment "trápí". Leckomu budu jistě pro smích, hifi-experti si řeknou: "no jo, nic nového" nebo něco ve stylu "ach jo", ale říkám si, pokud zkusím alespoň ne úplně odborně vysvětlit svůj problém s akustikou, třeba se někomu z vás zželí a přispěje nějakou, byť třeba i obecnou radou. Určitě nehledám "kuchařku" či radu nad zlato. Tak tedy hurá do toho.

Je to nějaký čas, kdy jsem založil toto vtipné téma: http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=22237&postdays=0&postorder=asc&start=0. Kdo nechce číst, tak maličké resumé sestavy: Zdroj CD / MM centrum, AV preamp Onkyo PRS-886, koncový zesilovač Linn LK140, bedny B&W Matrix 803 a subwoofer Linn Sizmik 10.25. Sestava je jaká je, do z žádného komponentu nejsem "zamilovaný", ale Linn mám rád. Ano, uznávám, je to kolikrát předražená móda, ale zdá se mi, že to nepatří do kategorie těch horších věcí. Jistě, zdroj zvuku je žalostný, nicméně pro potřeby funkčního obyváku naprosto dostatečný (a hlavně ovládání musí ukočírovat i moje drahá polovička).

Teď k věci. Poslechová místnost není. Asi jako většina hraju v obyváku a intenzivně poslouchám spíše výjimečně. Více spíš čučím na filmy a nedostatky zvuku kompenzuji velikostí obrazu (projektor). Kulisní poslouchání při různých činnostech je ok, nicméně při soustředěném poslechu mě moje sestatava a akustika spíš štve než aby mi dělala radost.

Místnost a její vlastnosti: Šířka 4,86m, délka 6,5m, výška 2,5m (SDK strop), uprostřed stropu je ještě jedno snížení o 10cm, rozměry cca 1,5x3m (takový snížený obdélník, zde visí projektor a světlo). Přední (užší) stěna je prázdná, je zde jen "hifi" stolek, reprobedny. Zbytek je čistý kvůli homogenitě projekční plochy. Pravá strana dvě okna a balkonové dveře. Na zadní straně je otevřený nábytek do výše 1,5m, kde jsou ze 1/2 knihy a pak "nezbytné ozdoby". Levá strana dovje dveře a uprostřed nosný sloup, který podpírá překlady, vyčnívající asi 70cm do místnosti. Nejsem žádný kreslíř, ale malování ve Windows pomůže pro nastínění situace. Černě je zdivo, uprostřed vlevo sloup, červeně pozice beden a modrá, to je moje problémová zóna s dírou na basech. Co je nejhorší, tak "poslechové" místo je sedačka mezi zadní stěnou a modrou zónou. S pozicí sedačky nelze hnout (max pár cm, holt obyvák no). Tu se teď pokusím popsat moje poznatky a jak jsem k nim došel.

1. Jen stereo bez wooferu
Na AV preampu (mno jo, ortodoxním hifíkům se teď naježili všechny chlupy, ale zkuste mi poradit zaplatiletný stroj, s HDMI, který umí hrát líp než PR-SC886) je možnost hrát si nastavením dělící frekvence výhybky (škoda že né strmosti, je fixní 24dB/oct). Při fullrange nemůžu do a za modře vyznačenou zónu dostat pásmo mezi 60-70Hz. Jak jsem na to došel? Tak nejsem hluchý, tónové generátory jsou pomocníkem a dalších pár hifíků, byť amatérských mi to taky potvrdilo. Nebudu si hrát na teoretického frajera a plácat něco o vlnových délkách různých frekvencích a rovnou řeknu, že je zde prostě hluché místo pro tyto frekvence. Toto pásmo nedovoluje zahrát basovku, kontrabas nebo basový buben v plném rozsahu, chybí tomu energie a celkově onen pocit z dynamiky je ten tam. Pokud se posunu před modrou zónu, od levého sloupu dopředu, tak je vše v pořádku. Různá pozice beden nepomohla - blíže k sobě, dál od sebe, úplně u zdi, metr od zdi.

2, stereo s wooferem vepředu
Při fullrange beden s wooferem do 80Hz je rozdíl s a bez wooferu skoro nepostřehnutlený. Pokud oříznu bedny do 80Hz, je projev basů jiný, ale výsledek je jalový. Zoufale jsem si i hrál s otáčením fáze na wooferu, v rámci testu i s přepólóváním středbovasů v bednách (jo, vím, jde o zrcadlení fáze a ne otáčení). Měnil jsem i hodnoty vzdálenosti beden / wooferu, které preamp umožňuje. Po několika čistých hodinách tohoto hraní jsem usoudil, že je to jen ztráta času a vešekré možnosti nastavení nepřinášejí kýžený výsledek.

3, stereo s wooferem vzadu
Ano, vzadu. Zde napomohl selský rozum. Pokud basy nelezou zepředu, strčím je zezadu. Neobhajuju si svoji teorii, to vůbec ne, jen přináším poznatky. Takže, woofer vzadu, sladěné vzdálenosti i dělící frekvence. Přední repro hrají od 80Hz, woofer do 80Hz. Modrá zóna zmizela naprosto dokonale. Basy jsem dostal tam, kam potřebuji a chci. Ze srandy jsem dal přední repro na fullrange a výsledek byl stejný jako první dva body (selským rozumem bych řekl, že tu a tam se něco sečetlo, něco odečetlo a výsledek byl, jaký byl). Nicméně tato kombinace má jisté nevýhody. Prvně woofer ma jíný projev basu než repra a jde to slyšet. To by se možná ještě dalo překousnout. Jít s děličkou u wooferu nemá smysl, protože pokud ji dám níž, neprobiju těch potřebných 60-70Hz dopředu. S jemným laděním vzdáleností beden a wooferu docílím i toho, že woofer skooro zmizí a nehraje zezadu. Boužel vyšší frekvence atakující děličku jsou slyšet zezadu a tahá to uši. A ještě jeden poznatek, při ořezu předních beden zmizí prostor na basech, fundament na nízkých hlasech a vůbec jasi muzikálnost kontrabasu a poodobně (možná to neumím správně popsat, ale doufám, že jsem to aspoň přiblížil).

Nuže, a co teď. Jak se říká, babo raď. Určitě se nechci pouštět do nějakého zběsilého nákupu nebo tvorby nevzhledných basstrapů a podobně. Než něco koupím, chci vědět že to funguje a raději zde nechám slovo zkušenějším. Co jiné bedny? Woofer klidně oželím. Větší basáky, více malých? Ano, už vařím z vody a nevím kudy kam. Jediné vím, že nikdy nekoupím to, co si neposlechnu.

Kdo jen kroutí hlavou, plácá se smíchy po břichu nebo se právě ušklíbl, tomu alespoň přeji hezké ráno a možná vtipné počtení u ranní kávy Smile



mistnost.jpg
 Description:
Mistnost
 Filesize:  11.06 KB
 Viewed:  17401 Time(s)

mistnost.jpg



_________________
Hlavně se toho nebát Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut január 03, 2017 09:35:55    Predmet: Odpovedať s citátom

co tak dat sedacku k stene, alebo pod okno, alebo vyhodit a na posluch/kino pouzivat mensie posuvne kresla?

alternativne posunut bedny viac dopredu, a premietat na predsunute platno.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Milhauzz
Nádejný hifista


Založený: 22 december 2010
Príspevky: 69
Bydlisko: Dubňany

PríspevokZaslal: Ut január 03, 2017 09:43:17    Predmet: Odpovedať s citátom

miero napísal:
co tak dat sedacku k stene, alebo pod okno, alebo vyhodit a na posluch/kino pouzivat mensie posuvne kresla?

alternativne posunut bedny viac dopredu, a premietat na predsunute platno.


Ke stěně to nepůjde, je tam nábytek. Ano, na poslech si sednout jinam je taky řešení. Pozice beden, jak už jsem psal, nemá kýžený výsledek - a že jsem s nima šiboval v solidním rozptylu pozic. Klidně můžu obyvák nafotit pro konkrétnější představu, ale až večer, teď jsem v práci.

_________________
Hlavně se toho nebát Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
mrba
Hifi expert


Založený: 09 máj 2014
Príspevky: 1239
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut január 03, 2017 09:47:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Skúsil by som pomocou simulátoru nájsť najvhodnejšie miesto pre sub a potom nastaviť sub podľa návodu podľa posluchu (príp. ak je možnosť podľa merania). Linky na to sú tu na slovanete.
_________________
Qobuz,Tidal,DS918+>PC/Win10+lasso/Roon+HQPlayer(REWfilter+DLP\FF)/>
>NA Sunrise[cw DAC1USB(+ALPS+DO)\Topping E50\SMSL D300>>PRE90&EXT90>BVaudio PA300SSE]>
>DIY RS52+>2xSB-1000Pro+SPL-800R
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BK
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 december 2016
Príspevky: 723

PríspevokZaslal: Ut január 03, 2017 10:38:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Necital som to cele - lenivy som a v praci, tak prepacte ak pisem co bolo napisane Smile

Urcite treba vzdy zrusit-vypnut subwoofer pre stereo zdroje.
Stereo zvuk so subwoofer-om nebude nikdy dobry.
Mam za sebou bum-bum mladost a nejake tie subwooferi.
Nikdy to nemalo dobry celkovy zvuk pri stereo zdroji, jedine to bum bum bolo dobre.

Pri original zdroji pre subwoofer ako je napr. 5.1 a pod. je to uz ine.
Tam sa to oplati a hra to dobre.
Na stereo ale fuj. Domiesa to vsetko dokopy no proste humus Wink .
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
mrba
Hifi expert


Založený: 09 máj 2014
Príspevky: 1239
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut január 03, 2017 10:58:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Existuje na to aj odlišný názor, že sub (príp. multisub) to posluchovo zlepší aj pre stereo. (Len to vyžaduje dostatok času venovať správnemu nastaveniu)
_________________
Qobuz,Tidal,DS918+>PC/Win10+lasso/Roon+HQPlayer(REWfilter+DLP\FF)/>
>NA Sunrise[cw DAC1USB(+ALPS+DO)\Topping E50\SMSL D300>>PRE90&EXT90>BVaudio PA300SSE]>
>DIY RS52+>2xSB-1000Pro+SPL-800R
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BK
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 december 2016
Príspevky: 723

PríspevokZaslal: Ut január 03, 2017 11:19:31    Predmet: Odpovedať s citátom

U mna to nikdy nemalo dobry zvuk pre cele pasmo.
A to som vyskusal viacero pasivnych a aktivnych filtrov.

Dokonca to malo najlepsi zvuk ked som filter pre sub dal prec
ale nasmeroval sub repro tak aby na mna nevrieskali zostatkove nevyfiltrovane stredy a bolo to uplne v pohode.

Teraz ked lepsie viem ako filtre funguju, ako sa stereo signal po scitani na mono sprava, tak uz viem pre seba ze spolocny sub pre original stereo zdroj uz nikdy viac.

Kazdy ale podla svojej chuti Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut január 03, 2017 11:52:01    Predmet: Odpovedať s citátom

BK: ked nepomaha jeden, pomoze viac: http://www.audioholics.com/room-acoustics/history-of-multi-sub-sfm/the-birth-of-sound-field-management
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BK
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 december 2016
Príspevky: 723

PríspevokZaslal: Ut január 03, 2017 12:00:03    Predmet: Odpovedať s citátom

miero na taketo tunovanie ma nikdo nikdy neukeca Smile
A ked tam vidim ze sa pouziva este delay tak to uz vobec nie.
Na stereo jednoznacne dva silne stlpy.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blesk666
Hifi expert


Založený: 18 jún 2012
Príspevky: 1499

PríspevokZaslal: Ut január 03, 2017 12:27:55    Predmet: Odpovedať s citátom

su tu na to povolanejsi ale kedze zatial nenapisali tak len heslovito:
problem:
nevhodna dispozicia a mody miestnosti. modra zona sa ti nachadza prave v oblasti kde budes mat na basoch "dieru"
riesenie:
zmena dispozicie obyvacky a ak to nejde tak jedine multisub riesenie kde sa "vyplni" prepad na basoch v mieste posluchu. Nevyhodou bude ze to mimo posluchove miesto bude "prebasovane"
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PítrsPraha
Hifista - zaslúžilec


Založený: 20 august 2014
Príspevky: 930

PríspevokZaslal: Ut január 03, 2017 12:53:34    Predmet: Odpovedať s citátom

BK:
Prostě jsi sub neuměl správně umístit na nastavit.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Milhauzz
Nádejný hifista


Založený: 22 december 2010
Príspevky: 69
Bydlisko: Dubňany

PríspevokZaslal: Ut január 03, 2017 16:07:49    Predmet: Odpovedať s citátom

blesk666 napísal:
su tu na to povolanejsi ale kedze zatial nenapisali tak len heslovito:
problem:
nevhodna dispozicia a mody miestnosti. modra zona sa ti nachadza prave v oblasti kde budes mat na basoch "dieru"
riesenie:
zmena dispozicie obyvacky a ak to nejde tak jedine multisub riesenie kde sa "vyplni" prepad na basoch v mieste posluchu. Nevyhodou bude ze to mimo posluchove miesto bude "prebasovane"


Přesně tohoto jsem se "bál" Smile Uvidíme, jestli ostatní nepřispějí trochou vody do mlýna.

_________________
Hlavně se toho nebát Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
BK
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 december 2016
Príspevky: 723

PríspevokZaslal: Ut január 03, 2017 16:55:32    Predmet: Odpovedať s citátom

PítrsPraha napísal:
BK:
Prostě jsi sub neuměl správně umístit na nastavit.


Myslim si ze v tom nebol problem.
Dost som o sub-s cital a nasledne ich staval
a to aj jednoduche zosiky a samotne aktivne vyhybky presne na mieru.

Jedina vec kedy to ako tak dobre hralo bola hudba s jasnym oddelenim nizkych basov od stredov. Napriklad nizky kopak a vokal zeny (dance, house).
Vtedy to bolo celkom pocuvatelne.

Ked sa k tomu priplietol ale nejaky stredobas ako klavir alebo bassgitara tak to bol horor. Humus na entu.

Problem je podla mna v tom ze ludia pouzivaju subs na to na co nie su urcene.
Ich prijoritou je zvyraznit pasmo nizkych basov pre dodanie pocitu mohutnosti a objemnosti nahravky a nie pre vyrovnanu charakteristiku.

Akcny film je to na co su prioritne urcene a nie na rockovy koncert a podobne.

Za mna proste pocuvatelne stereo znamena ziaden sub.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut január 03, 2017 17:52:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Milhauzz, zatial si hybal subom len po podlahe, ze? Skus ho dat do vysky, basy tak budu urcite ine. Mohlo by to pomoct...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
mrba
Hifi expert


Založený: 09 máj 2014
Príspevky: 1239
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut január 03, 2017 19:26:01    Predmet: SIMs Odpovedať s citátom

simulácie:


SIM1_nosub.jpg
 Description:
 Filesize:  77.94 KB
 Viewed:  210 Time(s)

SIM1_nosub.jpg



SIM1_3subs.jpg
 Description:
 Filesize:  84.94 KB
 Viewed:  170 Time(s)

SIM1_3subs.jpg



_________________
Qobuz,Tidal,DS918+>PC/Win10+lasso/Roon+HQPlayer(REWfilter+DLP\FF)/>
>NA Sunrise[cw DAC1USB(+ALPS+DO)\Topping E50\SMSL D300>>PRE90&EXT90>BVaudio PA300SSE]>
>DIY RS52+>2xSB-1000Pro+SPL-800R
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Fousek
Hifista


Založený: 27 január 2007
Príspevky: 114

PríspevokZaslal: Ut január 03, 2017 22:39:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Dobrý večer, pokud můžu z vlastní zkušenosti doporučit nezapojujte sub do výstupu na sub , ale pokud máte na předzesu pre-out výstup, jako další hlavní repro. Nastavíte v předzesu hlavní repro jako full, tím vám jde stejný signál jak do hlavních repro tak do subu. Na subu si nastavíte horní propust tak aby vám navazoval na hlavní repro. Pak je důležité i nastavení fáze u subu aby se vám netloukl s hlavníma rapro. Sám mám sub v tomto zapojení a mám ho za sebou a zatím nikdo nepoznal kde je. Je jasné že najít ideální pozici podle poslechu není jednoduché, vždy je lepší nějaké měření, kde je to vidět. Takto se lépe provede i navázání fáze atd.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
mrba
Hifi expert


Založený: 09 máj 2014
Príspevky: 1239
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut január 03, 2017 22:43:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Druhá možnosť ešte je brať signál pre suby z repro výstupu zosilňovača alebo z reprosvoriek na hlavných reprosústavách. Ostatné zostáva ako píše Fousek.
_________________
Qobuz,Tidal,DS918+>PC/Win10+lasso/Roon+HQPlayer(REWfilter+DLP\FF)/>
>NA Sunrise[cw DAC1USB(+ALPS+DO)\Topping E50\SMSL D300>>PRE90&EXT90>BVaudio PA300SSE]>
>DIY RS52+>2xSB-1000Pro+SPL-800R
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Milhauzz
Nádejný hifista


Založený: 22 december 2010
Príspevky: 69
Bydlisko: Dubňany

PríspevokZaslal: St január 04, 2017 08:20:38    Predmet: Odpovedať s citátom

miero: To jsem zapoměl podotknout, sub jsem už dříve zkoušel na zemi a ve výšce. A přesně jak říkáš, ano, vy "výškách" je to lepší. Woofer je nyní vzadu cca 1,5m vysoko.

Fousek & mrba:
Vím kam míříte, mám letité zkušenosti s aktivníma systémama, takže kombinace: buď filtrovat na av preampu nebo pustit do wooferu fullrange signál a filtrovat až na něm jsem zkoušel. Jak preamp tak woofer mají strmosti na filtrech 24/dB oct, takže bez rozdílu, jediné co stojí za úvahu jsou různé frekvence LPF. Obrovskou nevýhodou je pak absence ladění časovek (ve výsledku fázového posunu), protože woofer Linn Sizmik nemá plynulý posuv fáze, jen 0/180. Nyní, pokud oužívám sub-out, mám vlastně 3 nezávislé kanály, u kterých můžu hýbat s časovkama.

Ta simulace je děláná prosimtebe v čem? Já jen koukám, že je to dělané v javě a ježí se mi chlupy Smile Tři woofery ... tři kvalitní woofery ... hm, existuje někdo, u koho to funguje? Myslím prokazatelně v praxi.

_________________
Hlavně se toho nebát Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
mrba
Hifi expert


Založený: 09 máj 2014
Príspevky: 1239
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St január 04, 2017 08:38:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Simulácia je v REW - Room EQ Wizard, ale sú aj jednoduchšie programy na len simuláciu. Keď pozrieš môj podpis, tak niečo podobné používam.
_________________
Qobuz,Tidal,DS918+>PC/Win10+lasso/Roon+HQPlayer(REWfilter+DLP\FF)/>
>NA Sunrise[cw DAC1USB(+ALPS+DO)\Topping E50\SMSL D300>>PRE90&EXT90>BVaudio PA300SSE]>
>DIY RS52+>2xSB-1000Pro+SPL-800R
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Milhauzz
Nádejný hifista


Založený: 22 december 2010
Príspevky: 69
Bydlisko: Dubňany

PríspevokZaslal: St január 04, 2017 08:46:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Aha, ok, díky, vlastně ano, člověk jen nesmí být líný číst. Ještě jsem neměl ranní kafe, tak proto sem slepý jak patrona Smile

Teď me to trklo, už chápu kam míříš nepoužívat preout pro sub při více subech - levá a pravá strana. Vím kde "leží" druhý Linn Sizmik woofer, myslím, že je na čase nasadit trochu iniciativy pro jeho získání. Bude to boj Smile

_________________
Hlavně se toho nebát Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
mrba
Hifi expert


Založený: 09 máj 2014
Príspevky: 1239
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St január 04, 2017 08:58:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Najskôr doporučujem vyskúšať tie simulácie, pohýbať s reprákmi, subom a možno bude stačiť aj jeden (a ušetríš Smile ) Len s dvomi je to lepšie pre širšie okolie posluchového miesta. Veľká výhoda simulácie je, že je zadarmo a stojí len trochu času. Jasné, že od konkrétneho merania sa to potom odlišuje, ale to závisí ako presne sa odhadnú parametre a ako je miestnosť zaplnená. U mňa sa to v začiatkoch tiež trochu líšilo, ale veľmi mi to pomohlo.

http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=214875&highlight=#214875

Doporučujem prečítať aj toto vlákno:

http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=20009&highlight=

_________________
Qobuz,Tidal,DS918+>PC/Win10+lasso/Roon+HQPlayer(REWfilter+DLP\FF)/>
>NA Sunrise[cw DAC1USB(+ALPS+DO)\Topping E50\SMSL D300>>PRE90&EXT90>BVaudio PA300SSE]>
>DIY RS52+>2xSB-1000Pro+SPL-800R
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Milhauzz
Nádejný hifista


Založený: 22 december 2010
Príspevky: 69
Bydlisko: Dubňany

PríspevokZaslal: St január 04, 2017 09:11:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Samozřejmě, nejsem střelec co pálí od boku. Už pár let mě láká mini-DSP. Kolikrát si říkám, jestli mě od dob aktivních hračiček spíš nechybí to věčné nastavování.
_________________
Hlavně se toho nebát Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PítrsPraha
Hifista - zaslúžilec


Založený: 20 august 2014
Príspevky: 930

PríspevokZaslal: St január 04, 2017 10:33:11    Predmet: Odpovedať s citátom

BK napísal:
Myslim si ze v tom nebol problem.


Pokud píšeš, že:
BK napísal:
Stereo zvuk so subwoofer-om nebude nikdy dobry.
Nikdy to nemalo dobry celkovy zvuk pri stereo zdroji, jedine to bum bum bolo dobre.

tak to může znamenat jedině dvě věci:
- buďto byly suby, které jsi používal, hrozný sračky
- nebo jsi sub neuměl správně umístit a nastavit

Pokud si člověk koupí sub kvalitativně/zvukově přiměřený k hlavním reprosoustavám, dobře jej umístí a nastaví, pak neexistuje důvod, proč by celek neměl hrát lépe než jen hlavní soustavy.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
aretax
Hifista - pokročilec


Založený: 18 máj 2010
Príspevky: 429
Bydlisko: slovakia

PríspevokZaslal: St január 04, 2017 18:14:02    Predmet: Zatracený sloup nebo délka místnosti Odpovedať s citátom

Máš vynikajúcu miestnosť a myslím, že by si žiaden sub nepotreboval. Aj sedenie máš na výbornom mieste. Ja by som Ti navrhoval nasledovné:
- na zadnú stenu medzi repro dať difúzne panely a bedne dať asi 1m od steny a bližšie k sebe. Na premietanie by som navrhol sťahovacie plátno.
- po bokoch miestnosti rozmiestniť police s knihami (police bez zadnel steny). Knihy
rozložiť nerovnomerne a postupne nimi dolaďovať odrazy. Stĺp by som obložil
absorpčným materiálom
- taktiež na zadnú stenu umiestniť difúzory (môžu byť aj knihy, regály a pod.)
- podľa potreby by som na strop dal falošné preklady (napr. fošny), aby "rozbili"
zvuk a navyše je to elegantné.
Píšem na základe svojich skúseností. Navrhované úpravy nie sú drahé a navyše Ti ostane obývacia izba, možno prijateľná aj pre ženu. Mám to urobené v podobnom štýle a so zvukom som veľmi spokojný. Predpokladám, že chceš bývať v obývačke a nie v štúdiu. Absorpčné materiály použi iba v minimálnom množstve. Je lepšie miestnosť "nedotlmiť", ako pretlmiť.

_________________
112233
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BK
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 december 2016
Príspevky: 723

PríspevokZaslal: St január 04, 2017 20:06:02    Predmet: Odpovedať s citátom

PítrsPraha napísal:
Pokud si člověk koupí sub kvalitativně/zvukově přiměřený k hlavním reprosoustavám, dobře jej umístí a nastaví, pak neexistuje důvod, proč by celek neměl hrát lépe než jen hlavní soustavy.


Tiez som si to myslel. Sub pri klasickom 2.0 stereo signale nebude nikdy hrat dobre.
Vzdy je to len kompromis medzi kavalitou a vykonom ktory ale clovek nemusi robit pokial doplati za vykon pri klasickych stereo stlpoch.

Tiez som nechapal preco skusenejsi "pocuvaci" zavrhuju subwoofer pre klasicke stereo.
Neskor clovek pochopi preco to tak aj cez pocuvanie aj cez teroriu.
Kazdopadne nikomu neberiem jeho nazor, sam som dlho "zil" na subwooferovej vlne Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St január 04, 2017 20:31:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Jj, este to zopakujte tak 10x a uz to bude urcite pravda :D
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PítrsPraha
Hifista - zaslúžilec


Založený: 20 august 2014
Príspevky: 930

PríspevokZaslal: St január 04, 2017 22:17:16    Predmet: Odpovedať s citátom

BK:
Stejně jako ve vlákně o nesmyslné kompenzaci fázového posuvu reproduktoru pomocí nějakého tubusu lepeného na reproduktor Very Happy i tady jen uvádíš deklaratorní tvrzení odporující běžné praxi bez jediného technického opodstatnění.

Přínos subu ve stereu může být dvojího charakteru:
- prosté rozšíření rozsahu basů směrem dolů pod mezní frekvenci beden. Přechodová frekvence subu se nastaví na mezní frekvenci beden a pokud je strmost filtru subu podobná se strmostí úbytku basů beden, je přechod krásně integrovaný.
- rozšíření rozsahu basů plus kompenzace módů místnosti. Sub se umístí, jeho fáze a hlasitost naladí tak, aby v poslechovém místě byla inverzní k módům místnosti generovaným hlavníma bednama

Doporučuju ti nebýt zase líný a před psaním dalších nesmyslů si přečíst něco na tohle téma třeba od Boba Katze...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PítrsPraha
Hifista - zaslúžilec


Založený: 20 august 2014
Príspevky: 930

PríspevokZaslal: St január 04, 2017 22:47:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Milhauzz:

A zkusil jsi ten úplně nejzákladnější a nejjednodušší test: dát sub do místa poslechu (včetně výšky) a chodit pak po místnosti s hlavou u země / výš a najít místo, kde basy znějí, jak mají. Tam pak dát sub, pustit bedny full range a zvuk subu doladit pomocí přechodový frekvence, fáze a hlasitosti.

U mě tenhle postup zafungoval naprosto perfektně.

Pokud by nepomohlo, tak nejsnažší by asi bylo jít cestou automatický ekvalizace: buďto jen subu nebo v AVR pro všechny bedny.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BK
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 december 2016
Príspevky: 723

PríspevokZaslal: Št január 05, 2017 07:28:52    Predmet: Odpovedať s citátom

PítrsPraha napísal:
BK: i tady jen uvádíš deklaratorní tvrzení odporující běžné praxi bez jediného technického opodstatnění.


znacne nevyrovnana frekvencna charakteristika, extremny fazovy posun.

Ak toto pri pouziti subu nevadi tak ja tiez v tom nevidim ziaden problem.
Akonahle das reproduktory od seba co sa tyka plosneho rozmiestnenia tak si si automaticky vyrobil problem ktory nevykompenzujes uz nicim len to bude kompromis medzi tym ako to kvalitne hra a ako to silno hra.

Ale ako som pisal kazdemu podla chuti Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Milhauzz
Nádejný hifista


Založený: 22 december 2010
Príspevky: 69
Bydlisko: Dubňany

PríspevokZaslal: Št január 05, 2017 08:17:00    Predmet: Re: Zatracený sloup nebo délka místnosti Odpovedať s citátom

aretax napísal:
Máš vynikajúcu miestnosť a myslím, že by si žiaden sub nepotreboval. Aj sedenie máš na výbornom mieste. Ja by som Ti navrhoval nasledovné:
- na zadnú stenu medzi repro dať difúzne panely a bedne dať asi 1m od steny a bližšie k sebe. Na premietanie by som navrhol sťahovacie plátno.
- po bokoch miestnosti rozmiestniť police s knihami (police bez zadnel steny). Knihy
rozložiť nerovnomerne a postupne nimi dolaďovať odrazy. Stĺp by som obložil
absorpčným materiálom
- taktiež na zadnú stenu umiestniť difúzory (môžu byť aj knihy, regály a pod.)
- podľa potreby by som na strop dal falošné preklady (napr. fošny), aby "rozbili"
zvuk a navyše je to elegantné.
Píšem na základe svojich skúseností. Navrhované úpravy nie sú drahé a navyše Ti ostane obývacia izba, možno prijateľná aj pre ženu. Mám to urobené v podobnom štýle a so zvukom som veľmi spokojný. Predpokladám, že chceš bývať v obývačke a nie v štúdiu. Absorpčné materiály použi iba v minimálnom množstve. Je lepšie miestnosť "nedotlmiť", ako pretlmiť.


Přesně jak píšeš, je to obyvák, ne studio. S tím stropem si mě celkem nainspiroval. Strop bych si defakto mohl předělat bych chtěl, do toho mi asi nikdo kecat nebude. Problém bude s přední stěnou, tam kde jsou reproduktory, metr od zdi je dát nemůžu, děcka sou ještě malé a lítali by kolem toho. Ono se devětkrát nic nestane ale podesáté zakopnou o kábl a neštestí bude na světě. Stejně jak s plátnem, teď svítím na SDK stěnu a naprosto mi to vyhovuje - neřeším krčení a vyvěšení plátna, ani jeho pohyb při otevřených oknech. Nemám v obyváku klasickou TV, projektor ji nahrazuje a svítí se defakto dost, za poslední rok jsem nasvítil 1088 hodin. Ostatní věci jsou racionální, díky za názory.

_________________
Hlavně se toho nebát Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Akustika Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist