Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Euromed, aneb kdo nám vládne ? Zločinci nebo rovnou ďábel ?
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 21, 22, 23 ... 150, 151, 152  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Bojisko / offtopisko
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
PítrsPraha
Hifista - zaslúžilec


Založený: 20 august 2014
Príspevky: 930

PríspevokZaslal: Po február 06, 2017 11:33:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Výchozí chybou Zdeňkových úvah je především premisa, že my jsme ti vyspělí a oni ti zaostalí. Resp. premisa, že vyspělost civilizace je charakterizována pouze nebo převážně úrovní technického pokroku.

Z dlouhodobého hlediska je nejvyspělejší ta civilizace, která dovede žít a přežít. Což euroamerická civilizace dlouhodobě není ani náhodou, se svou mantrou hromadění více a více věcí, které jsou pro život jako takový čím dál zbytečnější, ale cena za jejich získávání je vyšší a vyšší (omezené zdroje nerostných surovin).

Čistě z pohledu rovnovážného fungování ekosystému jsou lidé těžce přemnoženým živočišným druhem. To způsobuje nerovnováhu ekosystému (planeta Země) a jakákoliv dlouhodobá nerovnováha je v přírodě časem eliminována, protože je to nepřirozený stav. Těžko odhadovat, co bude tím prostředkem, který se objeví a který zařídí, aby se ekosystém navrátil do rovnováhy. Uvádí se, že pro trvale udržitelný život je maximum obyvatel naší planety cca 1 miliarda.
Ale je také možné, že lidé budou dočasně silnější než přirozená snaha přírody dosáhnout prospěšného rovnovážného stavu a zahubí sami sebe spolu s velkou částí dalšího života...

Jinými slovy, ono "nečiň druhému, co nechceš aby on činil tobě" je základní princip fungování přírody. Vyvážená symbióza jednotlivých částí je praprincipem života.

Takže odpovím za Zdeňka, který to neumí, ačkoliv sám otázku nadnesl: dodržení principu "nečiň druhému, co nechceš aby on činil tobě" by v krátkodobém a krátkozrakém horizontu přineslo možná zhoršení mnoha nepodstatných okolností současného života. Z perspektivy celkového ekosystému, jehož jsou lidé nedílnou součástí, by to ale dlouhodobě vedlo jedině k prosperitě a rovnováze, byť by to znamenalo, že bysme možná neměli mobilní telefony, OLED televize, DACy atd.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
moses
Hifi expert


Založený: 17 november 2012
Príspevky: 1897

PríspevokZaslal: Po február 06, 2017 11:52:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Amen! Applause
_________________
SET01: PC + CA DacMagic Plus + KRK Rokit 4 G3 SET02: NTB + Echo Indigo IOx + Beyerdynamic DT 831 SET03: HTPC + ASUS Xonar STX + Bryston BP4 + Behringer TRUTH B3030A SET04: MP + AudioQuest Dragonfly Black + Sennheiser HD 25-C II
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Po február 06, 2017 13:37:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Problém přemnožování lidí zatím regulovaly 3 faktory:

1) Limitované zdroje - např. pokud se přemnoží zmíněné pralesní kmeny, tak vyhubí zvěř a vysbírají plody a jejich populace zase přirozeně poklesne

2) Epidemie nemocí

3) Lenost a sobeckost lidí žijících v "technicky vyspělé" civilizaci (jsou líní starat se o děti)


Pokud se pro jednoduchost soustředím jen na současné problémy, tak vidím dva:

1) "Technicky vyspělá" civilizace drancuje kromě vlastních zdrojů i zdroje "geograficky cizí". Pokud by drancovala jen zdroje vlastní, musela by se s tím buďto "technicky vyrovnat", nebo by zkrachovala. Pokud by byla díky pokroku soběstačná a současně se díky nechuti starat se o děti nepřemnožovala, tak by to podle mě bylo celkem OK.

2) Migrace lidí s (z našeho pohledu) zastaralým myšlením do "technicky vyspělé" civilizace. Pro tyto lidi je přirozené množit se jako "ve středověku", ale díky dostatku zdrojů a kvalitní lékařské péči nedochází k jejich "středověké eliminaci". Zde žádné rozumné východisko asi neexistuje.

(Pro úplnost - s pralesními kmeny žádný problém nevidím)

----------------------------------------------------

Co se týče opakovaně kritizované "chamtivosti", "obchodování" atd.: čím přesně popírám probírané pravidlo v případě, že jsem "chamtivý" (chci se mít lépe) a nabízím trhu něco, co trh požaduje, a to v "nadstandardním" množství a/nebo s "nadstandardním" ziskem? Vždyť KAŽDÝ přece obchoduje - směňuje svou práci či výsledky své práce za cizí práci či výsledky cizí práce (kromě celoživotních dávkařů samozřejmě Smile ). To, že je někdo při směně úspěšnější, dělá ze směny něco negativního, kdežto když je někdo při směně méně úspěšný, dělá ze směny něco pozitivního?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ZdeNek II
Hifista - zaslúžilec


Založený: 22 august 2007
Príspevky: 769

PríspevokZaslal: Ut február 07, 2017 05:54:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Kozousch
"chamtivosti", "obchodování" - obě vlastnosti mají společný "problém", pokud jsou zdroje limitované - což prostě jsou, tak aby jeden mohl mít více tak jiný musí mít méně. Varianta dobrý obchod jak pro obchodníka tak pro zákazníka neexistuje, dobrý obchod udělá prostě jen jedna strana a to na úkor strany druhé. - Pozitivní je na tom to že to vede ke tlaku na efektivitu což v konečném pohlededu vede k pokroku.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PítrsPraha
Hifista - zaslúžilec


Založený: 20 august 2014
Príspevky: 930

PríspevokZaslal: Ut február 07, 2017 08:20:11    Predmet: Odpovedať s citátom

ZdeNek II napísal:
aby jeden mohl mít více tak jiný musí mít méně. Varianta dobrý obchod jak pro obchodníka tak pro zákazníka neexistuje, dobrý obchod udělá prostě jen jedna strana a to na úkor strany druhé.


Naprostý nesmysl.

Dám příklad ze včerejška: koupil jsem si album s klasickou hudbou. Úžasná hudba, skvěle nahraná a s velmi dobrým masteringem. Cena byla velmi příznivá, ochotně bych zaplatil i o 50 % více - "stálo" by mi to za to.
Přínos pro mě - jednoznačně pozitivní. Mám radost z nové hudby a zaplatil jsem cenu, kterou považuju za více než fér.
Přínos pro obchodníka - prodal za cenu, kterou si stanovil, těžko má teď hlavu v dlaních ze špatného obchodu se mnou.

Jiný příklad z mojí profese: zákazník má ve své firmě určitý problém, který jej stojí zbytečné náklady. Uzavřeme obchod, já mu dodám technologii, za kterou sice zaplatí sedmimístnou částku, ale díky objektivním úsporám, které mu řešení přinese, je návratnost 3,5 roku se započtením všech nákladů spojených s pořízením technologie. Což je ze strany zákazníka vnímáno jako fantastický výsledek. Já díky tomu mohu nastavit cenu tak, že jak moje firma (marže) tak já (provize) jsme také více než spokojeni.


Samozřejmě, že existují i obchody, kdy se jedna či druhá nebo klidně obě strany cítí nespokojeni. Vnímají, že obchodem o něco přicházejí nebo že na úkor protistrany o něco přicházejí.

Rozhodně to ale nejsou všechny obchody a není jich ani většina. Pokud by to tak totiž bylo, brzy by se fungování takového obchodu zhroutilo. Nikdo, kupující ani prodávající, se dlouhodobě nebudou chovat způsobem, při kterém jen ztrácejí. To je lepší neobchodovat.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bacil2
Hifi expert


Založený: 29 marec 2013
Príspevky: 1429

PríspevokZaslal: Ut február 07, 2017 10:11:24    Predmet: Odpovedať s citátom

PítrsPraha napísal:

Jiný příklad z mojí profese: zákazník má ve své firmě určitý problém, který jej stojí zbytečné náklady. Uzavřeme obchod, já mu dodám technologii, za kterou sice zaplatí sedmimístnou částku, ale díky objektivním úsporám, které mu řešení přinese, je návratnost 3,5 roku se započtením všech nákladů spojených s pořízením technologie. Což je ze strany zákazníka vnímáno jako fantastický výsledek. Já díky tomu mohu nastavit cenu tak, že jak moje firma (marže) tak já (provize) jsme také více než spokojeni.
... no potom sa ale nesmieme diviť, že napr. slušnejšie sluchátka sa už dnes prakticky nedajú kúpiť pod 1000 eur a aspoň trochu počúvateľné bedne stoja minimálne 2000eur ... ono sa totiž stále nájde dostatočné množstvo spokojných audiofilov, ktorí žijú zo stále slušnejších provízii ...

PS: Petulda to si potom nemôžeš dovoliť kúpiť domov aj normálne bedne, keď už ti firma tak slušne funguje? Wink

_________________
Suchý ňúter mokrý ven
želáme vám dobrý den
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PítrsPraha
Hifista - zaslúžilec


Založený: 20 august 2014
Príspevky: 930

PríspevokZaslal: Ut február 07, 2017 10:25:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud by existovala nějaká bezprostřední vazba mezi ročně vynakládanými náklady na produkci a cenou pro odběratele daného zákazníka, o kterém mluvím (jako že neexistuje), pak by úspora nákladů na produkci těžko vedla ke zvyšování prodejních cen.

To, cos napsal, je v kontextu mého příkladu holý nesmysl.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bacil2
Hifi expert


Založený: 29 marec 2013
Príspevky: 1429

PríspevokZaslal: Ut február 07, 2017 10:33:37    Predmet: Odpovedať s citátom

... no samozrejme, že je to nezmysel, veď berňák naslouchá
_________________
Suchý ňúter mokrý ven
želáme vám dobrý den
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ZdeNek II
Hifista - zaslúžilec


Založený: 22 august 2007
Príspevky: 769

PríspevokZaslal: Ut február 07, 2017 10:48:06    Predmet: Odpovedať s citátom

PítrsPraha
Je evidentní že já nevidím svoje pravopisné chyby a je ovšem také evidentní že ty nevidíš problém v tom co píšeš. Výhodou pro tebe je že pravopis zvládne kde kdo a tedy moje chyby i lehce odhalí ale tvoje blbosti nechávají většinu klidnou, případně i souhlasící. Jsi tedy evidentně vítěz.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PítrsPraha
Hifista - zaslúžilec


Založený: 20 august 2014
Príspevky: 930

PríspevokZaslal: Ut február 07, 2017 11:25:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Klidně buď konkrétní a popiš v čem z toho, co jsem napsal, je problém či dokonce blbost, a z jakých konkrétních relevantních důvodů. Takhle jsou to jen prázdná slova.

Smysluplné konkrétní diskusi k věci (nikoliv vyhýbavé) za pomocí relevantních argumentů se nebráním.

Dal jsem ti dva konkrétní příklady, jeden ze soukromého obchodu, druhý z korporátního obchodu, kdy tvé rčení o neexistenci dobrého obchodu pro obě strany neplatí.


(A s tvým pravopisem mi přišlo úsměvné, jak všechny kolem častuješ poznámkami o nevzdělanosti a nemyšlení, zatímco sebe prezentuješ touhle formou a obsahem - dost očividný nesoulad)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11412
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut február 07, 2017 12:18:21    Predmet: Odpovedať s citátom

iny priklad zo zivota... u nas na ulici boli 2 vietnamske vecierky, a teraz tam otvorili tretiu - vacsiu krajsiu, prestrannejsiu, a s lepsim sortimentom ... a to je v okruhu 300m este tesco express a tesco extra
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
šeďour
Hifista - zaslúžilec


Založený: 14 marec 2011
Príspevky: 869
Bydlisko: Říčany

PríspevokZaslal: Ut február 07, 2017 14:01:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Docela zajímavý čtení.
Souhlasím s tím co píše Zdeněk dvě a i Kozouš, o pokroku, zlu i dobru.

Ale zároveň mě fascinuje z příspěvků PražskýhoPítrse, jak je krásnej a chytrej člověk, žijící v ideálním světě, kde (téměř) každýho miluje a (téměř) každej miluje jeho.
Ale co se týká obsahu a četnosti jeho příspěvků, tak jedinej rozumnej závěr, kterej mě napadá je ten, že je to notorickej grafoman.
A na to, jak je úspěšnej v podnikání (podle svýho tvrzení), tak má teda popíč času, kterej tráví na fórech !?
Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PítrsPraha
Hifista - zaslúžilec


Založený: 20 august 2014
Príspevky: 930

PríspevokZaslal: Ut február 07, 2017 14:21:33    Predmet: Odpovedať s citátom

šeďour:
Stejně jako vždy: spousta slov, většina navíc vymyšlených, ale obsah k tématu žádný, ryze osobní rovina...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Ut február 07, 2017 17:17:11    Predmet: Odpovedať s citátom

šeďour napísal:
Souhlasím s tím co píše Zdeněk dvě a i Kozouš, o pokroku, zlu i dobru.

Docela by mě zajímalo, jak dokážeš současně souhlasit s našimi (téměř) protichůdnými názory ...


A např. toto:
šeďour napísal:
Ale zároveň mě fascinuje z příspěvků PražskýhoPítrse, jak je krásnej a chytrej člověk, žijící v ideálním světě, kde (téměř) každýho miluje a (téměř) každej miluje jeho

jsem v Pítrsových příspěvcích nenašel. Podlě mě - zjednodušeně řečeno - psal o tom, že převážná většina obchodních transakcí patří do kategorie oboustranně výhodná, případně neutrální, kdežto do kategorie "jednostranně kořistnická" patří menšina obchodů. A s tím já - na rozdíl od ZdeNka II - souhlasím ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ZdeNek II
Hifista - zaslúžilec


Založený: 22 august 2007
Príspevky: 769

PríspevokZaslal: Ut február 07, 2017 17:49:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Kozousch
Ohledně obchodu, jak tedy vidíš situaci kdy produkt x prodává y obchodníků za různé ceny - klasická situace. Obchodník žádající dvojnásobnou cenu než nejlevnější obchodník děla podle tebe co? Respektive všichni obchodníci co nabízejí výrobek x dráze než ten nejlevnější? Celkové docela rozsáhlé téma, ovšem alespoň podle mě, které rozhodne není o respektu ani na straně zákazníka ani na straně obchodníka. To že se obě strany usmívájí neznamená vzájemnou radost, že?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Ut február 07, 2017 18:13:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Situace je zcela jednoduchá - vyberu si dodavatele dle vlastního uvážení. Buďto se orientuji jen podle ceny, a nebo zohledním i něco dalšího. Např. PC komponenty nakupuji v kamenném obchodě, kde sice nemají úplně nejnižší ceny, ale když tam přijdu s vadným komponentem, tak pokud mají srovnatelné zboží skladem, tak mi ho rovnou dají do ruky. Pokud ne, tak mi ho do druhého dne zajistí. Reklamaci s dodavatelem si pak řeší sami a já nečekám měsíc na vyřízení reklamace. Toto je pro mě luxus, za který si pár procent klidně připlatím. Dvojnásobek bych samozřejmě nepřiplácel. Jenže mě nenapadá žádné běžné zboží, které by se na stejném trhu běžně prodávalo za dvojnásobek nejnižší ceny. (Porovnávat s akčními/dumpingovými cenami by byl samozřejmě nesmysl.)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tatko Tom
Hifi expert


Založený: 21 február 2016
Príspevky: 2908
Bydlisko: Prievidza

PríspevokZaslal: Ut február 07, 2017 19:15:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Pred časom som hľadal v nete "kryštálovú-piezo" prenosku. TÚ NISTÚ som našiel v inetových obchodoch v rozpätí 12-140 eur.
TÚ ISTÚ.
Inak pckomponenty atd zhodne kupujem v kamennej predajni, zhodne vymenia ak niečo okamžite, zhodne neriešim, či to niekde náhodou nemajú lacnejšie.
Akumulátor (komponenty) do auta tak isto.

_________________
AKAI AM-69, AKAI CD-62, Thorens TD 115, Philips 70fs363, Topping D10s, UMM380 "TLU"
______
Rozdiely vo zvuku, ktoré nepočujem, mám - áno, presne tam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ZdeNek II
Hifista - zaslúžilec


Založený: 22 august 2007
Príspevky: 769

PríspevokZaslal: Ut február 07, 2017 19:21:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Kozousch
"Vybereš si dodavatele ... " protože tu je konkurence a konkurence je jen jiný název pro válku, v tomto případě obchodní. To je v současnosti to největší bojiště, všichni proti všem.
Ohledně dvou a vícenásobných cen, raději tedy po mě nechtěj uvádět příklady běžného zboží aby sis nepokazil večer. Jinak od člověka diskutujícím na fóru o audiu je dost zvláštní že tě příklady nenapadají Smile .
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
randob
Nádejný hifista


Založený: 16 január 2012
Príspevky: 78
Bydlisko: EU, Slovakia

PríspevokZaslal: Ut február 07, 2017 19:28:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Neexistuje obchod,kde by ani jedna strana nebola ukrátená.
Je to podstata celého systému v ktorom dnes žijeme.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PítrsPraha
Hifista - zaslúžilec


Založený: 20 august 2014
Príspevky: 930

PríspevokZaslal: Ut február 07, 2017 20:15:39    Predmet: Odpovedať s citátom

ZdeNek II:
Ani ted neumis dat svym slovum relevantni obsah? Kdyz napises "to je blbost", musis napsat i co konkretne a z jakych relevantnich duvodu, jinak je to jen stek do tmy.

Ve svem poslednim prispevku utikas od tematu. To, ze dodavatele mezi sebou souperi nijak neznamena, ze obchod konkretniho zakaznika s konkretnim dodavatelem nemuze probehnout ke spokojenosti obou stran.

randob:
Vyse mas dva konkretni priklady win-win obchodu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
randob
Nádejný hifista


Založený: 16 január 2012
Príspevky: 78
Bydlisko: EU, Slovakia

PríspevokZaslal: Ut február 07, 2017 20:29:31    Predmet: Odpovedať s citátom

pitrs:
kto určuje výšku tvojho zisku? Je spravodlivý,oprávnený,nenadhodnotený,dostačujúci či inak ,,nepoškodzujúci" druhú stranu?
Neexistuje spravodlivý obchod.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PítrsPraha
Hifista - zaslúžilec


Založený: 20 august 2014
Príspevky: 930

PríspevokZaslal: Ut február 07, 2017 20:40:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Ruzne okolnosti u ruznych obchodu. Jedna se vetsinou o rozsahle investice s cilem dlohodobe zefektivnit procesy, coz prinasi usporu (casu, nakladu, cen uveru atd.). Vyse moznych investic je vetsinou jasne dana, mira uspor se lisi. Pokud to dava smysl obema stranam, obchod probehne.

Co konkretne je pro kterou stranu nespravedliveho na tech mych dvou prikladech? Myslis, ze obchodnik, ktery mi prodal ono SACD, se obchodem citi poskozen?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
randob
Nádejný hifista


Založený: 16 január 2012
Príspevky: 78
Bydlisko: EU, Slovakia

PríspevokZaslal: Ut február 07, 2017 20:50:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Pytal som sa na zisk. Kto vie objektívne posúdiť, že zisk,ktorý ti prináša mesačnú plácu je taký,že si ani o korunu neukrátil kupujúceho?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PítrsPraha
Hifista - zaslúžilec


Založený: 20 august 2014
Príspevky: 930

PríspevokZaslal: Ut február 07, 2017 20:55:26    Predmet: Odpovedať s citátom

...a ja jsem ti na zisk odpovedel. U takoveho typu obchodu neexistuje jeden jediny prunik, ve kterem se setka ochota koupit i prodat. Takovych pruniku je tam cela rada. A vsechny splnuji win-win situaci.

A kde ze je ta nespravedlivost pri mem nakupu SACD?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
randob
Nádejný hifista


Založený: 16 január 2012
Príspevky: 78
Bydlisko: EU, Slovakia

PríspevokZaslal: Ut február 07, 2017 21:06:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Ešte raz. Prečo si myslíš,že tvoj zisk,nech už je akýkoľvek je spravodlivý pre obe strany? Prečo si myslíš,že to čo ostane čisté pre teba nie je nespravodlivo veľa,lebo si mohol ponuknuť inú cenu.
Takže subjektívne hodnotenie obojstranne výhodného obchodu bude vždy len subjektívne a nikdy nie obojstranne výhodné.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
randob
Nádejný hifista


Založený: 16 január 2012
Príspevky: 78
Bydlisko: EU, Slovakia

PríspevokZaslal: Ut február 07, 2017 21:32:18    Predmet: Odpovedať s citátom

A to SACD. Zamestnanec predajne s CD sa pýta,prečo majeiteľ nepredáva CD o 70% drahšie,aby nám zvýšil výplatu?
Takže žiadny obchod nemôže byť z princípu spravodlivý,lebo stále bude nakonci niekto kto sa napije zimnej vody.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Ut február 07, 2017 22:48:48    Predmet: Odpovedať s citátom

randob napísal:
Ešte raz. Prečo si myslíš,že tvoj zisk,nech už je akýkoľvek je spravodlivý pre obe strany? Prečo si myslíš,že to čo ostane čisté pre teba nie je nespravodlivo veľa,lebo si mohol ponuknuť inú cenu.
Takže subjektívne hodnotenie obojstranne výhodného obchodu bude vždy len subjektívne a nikdy nie obojstranne výhodné.


PŘESNĚ TAK! Posuzovat výhodnost podle výše zisku jedné či druhé strany je vždycky subjektivní, takže podle tohoto nelze "spravedlivost" obchodu v žádném případě hodnotit.

Podle mě je to spravedlivé vždycky, když obě strany uzavírají obchod DOBROVOLNĚ.

U věcí zbytných je to úplně triviální: SACD, placatý televizor, frikulínský mobil atd. není nutné vlastnit. To, že "cítíš potřebu" je vlastnit, opravdu neznamená, že máš nějaký "nárok" na to získat je za cenu, kterou bys ty osobně považoval za "spravedlivou". Ono totiž nemáš "nárok" je vůbec vlastnit - natož abys měl "nárok" si určovat cenu. Máš nárok maximálně tak o ceně smlouvat a cenu buďto akceptovat nebo neakceptovat.

U věcí nezbytných jako je voda, jídlo, otop, přístřeší atd. už je to složitější. Zde to vidím tak, že by každý měl mít možnost zvolit si dodavatele a nebo si věci nezbytné opatřit sám. Čili nespravedlivé je např. to, když ti bolševický stát zakáže vlastnit pole, kus lesa atd., abys mohl být soběstačný, a jediná možnost, kterou ti dá, je nakupovat věci nezbytné od jediného dodavatele - totalitního státu. A naopak - pokud máš možnost vybrat si dodavatele třeba chleba a nebo si vypěstovat obilí sám a chleba si upéct sám, tak je to naprosto spravedlivé.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
randob
Nádejný hifista


Založený: 16 január 2012
Príspevky: 78
Bydlisko: EU, Slovakia

PríspevokZaslal: Ut február 07, 2017 23:00:41    Predmet: Odpovedať s citátom

kozouch:
obe zriadenia su z principu choré, len ta ,,demokracia" trochu menej
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11412
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St február 08, 2017 01:32:51    Predmet: Odpovedať s citátom

zaujimavy problem je so zmenarnou na staromaku v prahe ... ma ultra nevyhodny kurz 1EUR za 15Kc ... ale na druhej strane sidli asi na najdrazsom mieste v CR

ale kusok od nej, na namesti fr. kafky je ina zmenaren skoro s najlepsim kurzom

ale rozhodne je to luxus menit si peniaze za zvukov prazskeho orloja :D
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PítrsPraha
Hifista - zaslúžilec


Založený: 20 august 2014
Príspevky: 930

PríspevokZaslal: St február 08, 2017 07:30:33    Predmet: Odpovedať s citátom

randob napísal:
Takže subjektívne hodnotenie obojstranne výhodného obchodu bude vždy len subjektívne a nikdy nie obojstranne výhodné.


Dokola opakuješ, že nikdy není oboustranně výhodné, aniž bys uvedl jediný smysluplný argument. Hodnocení smysluplnosti obchodování na úrovni firem nikdy není pocitová záležitost. Na to tam jde o moc velké peníze. Vždycky je to výsledkem pečlivých kalkulací na obou stranách.

Ještě jsi nenapsal, v čem konkrétním spočívá nevýhodnost mnou popsaných příkladů.


U toho nákupu SACD ses v tom ztratil. Nepopisuju obchodní vztah zaměstnanec - zaměstnavatel, ten se mě nijak netýká. Popisuju obchodní vztah obchodník - nakupující. Kde v mnou popsaném případě vznikl prostor pro oboustrannou nevýhodnost?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Bojisko / offtopisko Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 21, 22, 23 ... 150, 151, 152  Ďalšia
Strana 22 z 152

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist