Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Obrazovky a iné svetelné blikače - nepriateľ Hifi číslo 3
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Mýty a povery
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št október 19, 2017 14:43:32    Predmet: Odpovedať s citátom

inak ten NAD ma peknu ficuru - vie sa naucit kody z inej dialky, ktora potom ide ciastocne pouzivat namiesto original dialkoveho (volume, mute, on)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Št október 19, 2017 14:49:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Přesně na to by se ten lirc hodil Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Karel S.
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 jún 2010
Príspevky: 610
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št október 19, 2017 15:17:13    Predmet: Odpovedať s citátom

To Dustin:
To je tak komplexní problém, že se nedá řešit zde na fóru.
Jen krátce a stručně (často obecně, protože to jinak nejde):
1) Řešením je oddělení řídicích obvodů od analogu. Ve zlaté éře HiFi se to dělalo velmi důsledně a i velice nákladně, nyní se již na to kašle (v době spínaných zdrojů a "aktivního stínění" místo kvalitní mech konstrukce to ani nemá cenu). Zobrazovač dělá větší rušení než nějaké DO. Uspávat MCU opravdu moc nepomůže (přesně tedy uspávat jen jeho část, protože obecně musí běžet dál, aby odchytil to DO atd etc.) Dále musí běžet jeho napájení (dnes spínané zdroje na několika hladinách). Snad je zbytečné to dále rozebírat...
2) Opravdu by stálo za to rozebrat nějaké způsoby, které by průnik rušení od řídicích obvodů nějak omezily. Je to ovšem asi příliš konkrétní a nezajímavé.
3) No, o konstrukci a řešení obvodů v oboru něco vím. Servis zařízení vyskytující se v počtech 1ks v republice (přístup k nadstandardní dokumentaci - byť je to již delší čas - technika byla jinde). Následně jsem se i na nějakých konstrukcích okrajově podílel. Mohu tě ujistit, že procesory třeba nikdo neuspává (protože to neřeší). Běží vesele ve stěsnaných konstrukcích vedle analogu zpracovávajícího signály řádu mV. Oproti tomu se třeba vypíná a ztlumuje display (protože to je vidět a je to "prospěšné" a žádané zákaznmíkem - výsledek je průnik PWM - škoda slov). Obecně netvrdím, že nejsou různé vychytávky možné (tam, kde jsou celá zařízení typu "účelový počítač" bych to i očekával). Máš jistě zkušenosti o které se podělíš.
4) Pokud zde někdo řeší vliv přijímače IR signálu (čistě analogová záležitost) nemá cenu brát diskuzi moc vážně. Podle příspěvků předpokládám, že právě ty máš nějaký vhled (technik z oboru?). Mrzí mne, že poukázání na základní problémy diskuze ti slouží jen aby sis kopnul. No (obecně) žádné překvapení zde.
Podobnou reakci jsem předpokládal. Má cenu pokračovat? (Řečnická otázka - zbytečné!)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Karel S.
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 jún 2010
Príspevky: 610
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št október 19, 2017 15:43:02    Predmet: Odpovedať s citátom

To Miero:
Něco - viz výše.
Netvrdím, "že by se to...", nebo "že se to nikdy" nedělá (i když neznám ten případ), jen jsem poukazoval na fakt, že se to nedělá obvykle, a že to rozhodně není nějaký zásadní problém. Taky jsem poukázal na fakt - podle mne neoddiskutovatelný- že zde "zasvěceně" diskutují i ti, kteří o problému nemají ani ánung (Jak lze usuzovat z jejich příspěvků). Opravdu, sám bych si třeba nedovolil kecat do struktury ovládacího programu, protože tomu VŮBEC nerozumím. Na rozdíl od jiných ovšem nemám problém si podobnou věc přiznat.
Dobré by bylo nalézt nějaké řešení - doporučení. (lze?)
A především by bylo užitečné nevyvolávat nějakou hysterii ohledně problému co není zásadní. Rozhodně to není nějaký "ZÁSADNÍ NEPŘÍTEL HiFi". Rozhodně ne "č.3" - v pořadí problémů bych mu přiřadil třeba číslo 267 nebo podobné.

Jen pro zajímavost ilustrativní příklad: Kdysi, na setkání hifistů ještě na Lopuchu, se probíralo použití LED jako zdroje bezšumovího referenčního napětí. Vše se diskutovalo mezi "elektroniky". Padaly ale nezvykle debilní otázky. I nastolil jsem problém vlivu vnějšího osvětlení na velikost toho referenčního napětí (jako
příklad naprosté absurdity). To abych rozlišil, kdo je kdo ze zúčastněných, a jak je na tom... Bylo až s podivem, kolik lidí po tom skočilo a začalo to rozebírat. A byli to všechno lidé inteligentní a vzdělaní. Jen trochu v něčem jiném (jmenovati nebudu). To je to podstatné.

Asi nemá cenu utrácet čas - končím na toto téma
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Št október 19, 2017 16:29:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Karel S. napísal:
Rozhodně to není nějaký "ZÁSADNÍ NEPŘÍTEL HiFi". Rozhodně ne "č.3" -


Věřím tomu, že to Miro myslel s nadsázkou. Resp. musím tomu věřit Wink

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Št október 19, 2017 17:21:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Karel S. napísal:
Mrzí mne, že poukázání na základní problémy diskuze ti slouží jen aby sis kopnul. No (obecně) žádné překvapení zde.
Podobnou reakci jsem předpokládal. Má cenu pokračovat? (Řečnická otázka - zbytečné!)


O jakém kopání mluvíš? Dosud tu byla čistě technické diskuse, tys tu přišel a začal dělat blbce z lidí, o kterých vůbec nic nevíš. Odpověď zůstala opět technická. Takže se uklidni.

Tvůj příspěvek byl o pronikání rušení do analogu. Moje příspěvky byly o variantách, proč mu něco zapíná zesík, čili čistě digitální záležitost. Probouzení/usínání jednočipu byla podružná diskuse, kde jsem tvrdil, že pro toto napájení usínání nemá smysl, když to není na baterie. Opět by sis měl přečíst nejdřív diskusi.

Nezpochybňuji tvé technické znalosti, protože to jednak nemám zapotřebí, jednak o nich nic nevím, jednak je tu technická diskuse a ne hospoda. Tak se prosím technických témat drž i ty.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Št október 19, 2017 19:24:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Jé Karle, když nasvítíš LED diodu vnějším zdrojem světla, tak bude generovat mezi anodou a katodou napětí, nebo ne? Laughing

... ještě článek

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Karel S.
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 jún 2010
Príspevky: 610
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št október 19, 2017 23:10:14    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Jé Karle, když nasvítíš LED diodu vnějším zdrojem světla, tak bude generovat mezi anodou a katodou napětí, nebo ne?...

Nevydržel jsem - pokud to nebylo míněno jako žertovné rýpnutí, je to jen další potvrzení o diskuzi hluchých. Pro tento případ tedy ještě jednou:
1)
LED (ale každý polovodičový přechod) generuje pod dopadajícím zářením napětí. Tento prostý falt můžeš dokladovat různými rozbory a dodávat všemožný studijní materiál. Ale o tom diskuze není.
2)
Zmíněná diskuze se týkala použití LED jako reference. Jako referenční je bráno napětí vyvolané průchodem proudu touto diodou v propustném směru. Vedlejším produktem průchodu proudu LED-kou je emitování vlastního záření přímo z přechodu čipu - tedy uvažovat o odchylkách vyvolaných nějakým dalším zářením dopadajícím zvnějšku (alespoň v obvyklých mezích) jsou zcela mimo realitu (jaký je energetický výtěžek po osvětlení lze vyčíst z Tebou dodaného dokumentu).
=>
Jsme zde již naprosto OT. Což si jistě vyžeru jen já. Upozorňuji, že jsem pouze reagoval (ale to je jedno).

Podstatné je, že na probíraných problémech a na výše uvedeném vývoji diskuze lze dokumentovat mnohé (!) Řečeno doslova - někdy se opravdu věnuje nadměrná pozornost nepodstatným kravinám. Chtěl jsem na to upozornit. A to OT není.
P.S.: Opravdu nemám snahu z někoho dělat blbce (narozdíl od jiných). Pokud jde o v úvodu zmiňovaný problém se zesilovačem, tak nemusíme zdlouhavě řešit Hi-Tech. Byla by to zbytečně vynaložená energie na neřešitelný problém (individuální oprava špatné konstrukce). Na druhou stranu - postačí správně umístěný kousek černé lepící pásky Wink

HOWGH - snad již definitivně.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi október 20, 2017 07:55:48    Predmet: Odpovedať s citátom

offtopik mi tu nevadi, takze kludne pokracujte.

cierna lepiaca paska je jedno mozne riesenie, diki za posun v debate!

podobne ide i zamalovat ciernou farbou tu ledku na referencne napatie :)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi október 20, 2017 08:06:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Vidíš, a mě právě takové špeky baví. Proto jsme si tu o nich povídali, než jsi přišel a začal prudit.

Možná to nedává logický smysl, ale hobby je hobby a na čas se nekouká. Pro mě je důležitý výsledek a pocit, že se to podařilo. Živí mě práce, toto je zábava.

Já bych to nevzdal, firemní zařízení docela často upravuji, to už tu asi bylo vidět. Záruky neřeším, proto obvykle nekupuji nové (i z tohoto důvodu) a nebudu se s nikým hádat.

Cest je celá řada a není to žádná rocket science.

* výměna TSOPu za jiný s mírně odlišnou frekvencí (jsou po 2kHz - chce to změřit frekvenci rušení a frekvenci DO)

* mezi TSOP a stávající kontrolér strčit 3.3V arduino Mini Pro, ve kterém si odchytím jen ty signály s časováním přesně odpovídajícím příslušnému DO a pošlu je dál originálnímu kontroléru. Ostatní zahodím. Dá se to krásně ladit připojené k PC, žádná velká věda. Celkové náklady < 50Kč + čas. Navíc by šlo klidně přidat i další kódy ovládané přímo z toho arduina, kdyby dávalo smysl něco dalšího ovládat (třeba spínanou zásuvku či co já vím).

* použít jiné DO s jiným kódem a opět dát arduino s konverzí kódu na původní

* zkusit v DO změnit frekvenci nosné na 56kHz a použít odpovídající TSOP.

Určitě je spoustu jiných variant, tohle byl jen příklad.

Jestli by se do toho pustil Miero netuším, ale kdybych se s tím setkal doma, byla by to pro mě lákavá výzva.

S DO jsem si docela hrál, když kamarádovi na receiver nefungovala IR prodlužka Hama. Neměl jsem ještě paměťový osciloskop, takže logický analyzátor z paralelního portu PC napojený na ledku DO uložil vysílanou sekvenci, porovnání se sekvencí lezoucí z přijímače ukázalo, že použitý TSOP v prodlužce nestíhá a vypouští úvodní impulz. DO používalo nové delší kódy, které mají užší pulzy. Vyměnit TSOP nestačilo, mělo to svůj zalitý čip a vysílal na hodně jiné frekvenci, než DO. Tak se do krabičky extenderu strčila 555 na 38kHz klíčovaná výstupem z nového rychlého TSOPu a bylo hotovo.

Nešlo jít na net a koupit lepší extender - žádný výrobce neuvádí, jaké typy kódů a frekvence nosné podporují. Mělo to smysl? Pro mě jo, naučil jsem se nové a kamarádovi to šlape dodnes. Finančně? Náklady takřka nula, čas koníčka neřeším. A takhle to platí o všem. Pro někoho.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi október 20, 2017 08:24:55    Predmet: Odpovedať s citátom

dustin, jj "idealne" ci pre Karla a dalsich "utopisticky" by bolo vhodne aby prijem IR riesil samostatny cip, ktory by siel naprogramovat pre konkretny ovladac, a ten by potom po seriovej linke posielal spravne rozpoznane dekodovane znaky zo sparovaneho ovladaca. tym by do hlavneho kontrolera prislo jedno prerusenie pre jedno stlacenie gombiku a nic pre ine zdroje blikajuceho svetla.

Zial, bezne mikrokontrolery nemaju podporu pre IR dekodovanie, a tak si tie pulzy musia dekodovat po zostupnych a nabeznych hranach sami.

Navyse po skonceni spracovania prerusenie nejde hned uspat procesor, pretoze chvilu musia bezat aspon hodiny, ktore pocitaju cas od poslednej zmeny hrany.

V kazdom pripade to nejako riesit ide, otazka je samozrejme ci ma zmysel hoc aj vo "volnom case" sa tym zaoberat :-)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi október 20, 2017 08:29:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Což takhle jen použít optické Tx a Rx prvky na jiné vlnové délce, než je běžné u komerčních ovladačů, ev. před přijímač zabudovat optický filtr s charakteristikou odpovídající Tx prvku. Ty jsou docela úzké. To je spíš tip pro "konstruktéry" audio malosériovky.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi október 20, 2017 08:46:33    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Což takhle jen použít optické Tx a Rx prvky na jiné vlnové délce, než je běžné u komerčních ovladačů, ev. před přijímač zabudovat optický filtr s charakteristikou odpovídající Tx prvku. Ty jsou docela úzké. To je spíš tip pro "konstruktéry" audio malosériovky.


Obávám se, že výběr dostupných integrovaných IR přijímačů je dost omezený. Je to přeci jenom docela složitá součástka s AGC. Dost tam řeší i šum, viděl jsem je i zabalené do plechové krytky s mřížkou na čočce. Nevím, zda se vůbec pro jiné vlnové délky dělají, u Vishaye vidím jen těch 950nm http://www.yc-dz.com/productimages/2351168394.pdf

Optický filtr na 950nm by to určitě chtělo zkusit jako první. Z tohohle https://www.ebay.com/itm/30mm-30-mm-Infrared-Infra-Red-IR-Filter-950nm-950-/230974826893 by jich šlo nastříhat i několik přes sebe.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi október 20, 2017 08:50:37    Predmet: Odpovedať s citátom

miero napísal:
dustin, jj "idealne" ci pre Karla a dalsich "utopisticky" by bolo vhodne aby prijem IR riesil samostatny cip, ktory by siel naprogramovat pre konkretny ovladac, a ten by potom po seriovej linke posielal spravne rozpoznane dekodovane znaky zo sparovaneho ovladaca. tym by do hlavneho kontrolera prislo jedno prerusenie pre jedno stlacenie gombiku a nic pre ine zdroje blikajuceho svetla.


To je právě to vložené arduino mezi. Ale trochu nechápu, jaký by to mělo smysl, když hlavní kontrolér stejně běží a obsloužit DO stíhá v pohodě.

citácia:

Navyse po skonceni spracovania prerusenie nejde hned uspat procesor, pretoze chvilu musia bezat aspon hodiny, ktore pocitaju cas od poslednej zmeny hrany.


Jasně, pokud to má měřit čas, musí běžet timer. Ale spotřeba moderních jednočipů jsou max. jednotky mA, proč to uspávat.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi október 20, 2017 09:12:28    Predmet: Odpovedať s citátom

uspavat mikrokontroler ma zmysel minimalne z "marketingoveho" hladiska, pretoze mikrokontroler ktory spi - nezlobi :-) samozrejme je vhodne vypnut i displej.

a zo spanku sa prebudi sa az bude mat dovod, napr. stlacenie tlacitka, ci zmena formatu/frekvencie.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi október 20, 2017 09:20:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Jo, marketingové důvody jsou i nesmyslné debaty o zvukových přínosech RT kernelu linuxu atd....

Osobně bych raději odstíněný stále běžící mikročip, než víceméně náhodné pulzy na napájení. Ale v těch miliampérech a hlavně samostatném zdroji pro standby bych to neřešil. Nicméně nijak jsem to neporovnával ani neměřil, nemám na čem, čím a proč Smile

Změnou formátu/frekvence myslíš co? Pokud to přehrává nějaký datový stream, pak stejně CPU běží a zařízení je prošpikované různými hodinami...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
djrix
Hifi expert


Založený: 15 marec 2010
Príspevky: 1833

PríspevokZaslal: Pi október 20, 2017 09:23:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Vetsina IR prijmacu typu TORX apod ma v sobe velmi ostry filtr na nosnou frekvenci, v praxi to potom vypada, ze pokud mam prijimac na 38k, tak 36k neprijme ani za boha. Neumim si tedy predstavit, jak z vystupu toho prijimace leze nejake superhyper ruseni, jedine v pripadech, ktere popsal BV, neco co je velmi blizko frekvenci na kterou je naladen prijimac.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi október 20, 2017 09:30:57    Predmet: Odpovedať s citátom

dustin napísal:
Změnou formátu/frekvence myslíš co? Pokud to přehrává nějaký datový stream, pak stejně CPU běží a zařízení je prošpikované různými hodinami...

napr. ked ti SPDIF prijimac zahlasi zmenu frekvencie a potrebujes prehodit hodiny pre resampler a DAC, k tomu vypisat nieco pekne na displej a podobne :-)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi október 20, 2017 09:32:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Neměřil jsem to, ale tenhle graf v datasheetu http://www.vishay.com/docs/82492/tsop312.pdf mi nepřijde až tak ostrý. Pokles citlivosti o 3dB na rozsahu 1/10 frekvence, tedy o 1.9kHz na každou stranu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi október 20, 2017 10:08:49    Predmet: Odpovedať s citátom

miero napísal:

napr. ked ti SPDIF prijimac zahlasi zmenu frekvencie a potrebujes prehodit hodiny pre resampler a DAC, k tomu vypisat nieco pekne na displej a podobne Smile


Jj, sorry, nevěděl jsem, že SPDIF přijímače mají interrupt pin. Dělal jsem s několika jen na zvukovkách, kde se periodicky četl stav jejich registrů, jejich interrupt pin nebyl do kontroléru napojený.

Tak to pak může spát, až se hory zelenají.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Mýty a povery Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2
Strana 2 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist