Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Spevnenie MDF (napúšťanie?)
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
michal mishek
Hifista - pokročilec


Založený: 11 január 2009
Príspevky: 344
Bydlisko: Žilina

PríspevokZaslal: St január 10, 2018 12:11:51    Predmet: Spevnenie MDF (napúšťanie?) Odpovedať s citátom

Priatelia, riešim takú hovadinku. ;-)

Mám vyfrézovaný zvukovod z materiálu MDF. V mieste kde sa zvukovod "stretáva" s membránou meniča (4" stredotón) som navrhol "ostrú hranu", aby sa tvar zvukovodu pekne napojil na tvar membrány.
Zúbok sa podarilo celkom pekne vyfrézovať, ale samotná MDF-ka na tomto mieste stráca súdržnosť a má tendenciu sa tam strapkať a droliť (čo je pochopiteľné - MDF-doska vo svojom vnútri nie je zlepená tak dobre ako na povrchu).

Chcel by som tento kúsok nejako "spevniť" (následne plnič a striekaná povrchovka).

Moja aktuálna idea ja niečím tento kúsok napustiť. :-o
Nejaký riedky lak/lepidlo, ktoré by pekne vsiaklo do MDF, zatuhlo "na kosť", a spevnilo by danú časť. Následne opracovať a na to plnič. Šťava by asi nemala byť na báze vody (čiže nie zriedené lepidlo na drevo), aby mi to skôr nenapučalo. :-o

Máte prosím nejaké tipy na vhodnú tekutinku?? ;-)

Ďakujem za prípadné nasmerovanie.

mm

_________________
Curtis Mayfield | Gil Scott-Heron | Stevie Wonder | Roy Ayers | Carmen McRae | Herbie Hancock .. .. Jamie Lidell | Benny Sings | Mayer Hawthorne | Talc...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
michal mishek
Hifista - pokročilec


Založený: 11 január 2009
Príspevky: 344
Bydlisko: Žilina

PríspevokZaslal: St január 10, 2018 12:15:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Je to táto hrana/ostrie... ..samozrejme po celom obvode..


zvukovod_hrana_.jpg
 Description:
Zvukovod hrana
 Filesize:  24.51 KB
 Viewed:  147 Time(s)

zvukovod_hrana_.jpg



_________________
Curtis Mayfield | Gil Scott-Heron | Stevie Wonder | Roy Ayers | Carmen McRae | Herbie Hancock .. .. Jamie Lidell | Benny Sings | Mayer Hawthorne | Talc...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tatko Tom
Hifi expert


Založený: 21 február 2016
Príspevky: 2918
Bydlisko: Prievidza

PríspevokZaslal: St január 10, 2018 14:48:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Pattex gel ... ?
_________________
AKAI AM-69, AKAI CD-62, Thorens TD 115, Philips 70fs363, Topping D10s, UMM380 "TLU"
______
Rozdiely vo zvuku, ktoré nepočujem, mám - áno, presne tam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: St január 10, 2018 15:00:08    Predmet: Re: Spevnenie MDF (napúšťanie?) Odpovedať s citátom

tatko Tom: To myslíš tohle?

http://www.pattex.cz/cs/produkty/100-percent/100-percent-gel.html



Pokud ano, tak jsi asi nečetl Michalovy požadavky:

michal mishek napísal:
Nejaký riedky lak/lepidlo, ktoré by pekne vsiaklo do MDF, zatuhlo "na kosť", a spevnilo by danú časť. Následne opracovať a na to plnič.


Ten Pattex Gel má po zatuhnutí tak blízko ke kosti asi jako zatuhlý silikon ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Katchabba
Hifi obsluha


Založený: 26 apríl 2011
Príspevky: 17
Bydlisko: Praha 5

PríspevokZaslal: St január 10, 2018 15:03:12    Predmet: Odpovedať s citátom

A co tu MDF podlepit HDF deskou? Běžně by měla jít sehnat až 6mm tloušťka.

Nebo tu MDF zkusit napustit pryskyřicí za pomoci podtlaku a následného přetlaku - viz. "stabilizace dřeva". Ale je pravděpodobné že s MDF to nebude vůbec fungovat. Muselo by se to vyzkoušet.

Pro začátek bych ale zkusil tu hranu napustit kyanokrylátem (sekundové lepidlo).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
michal mishek
Hifista - pokročilec


Založený: 11 január 2009
Príspevky: 344
Bydlisko: Žilina

PríspevokZaslal: St január 10, 2018 15:23:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Gélová vec od Patexu vyzerá byť nejaký maglajzík, ktorý je po vyschnutí pružný.. ..takže to asi nie.. ..môžem sa ale mýliť.
Nad bežným sekunďákom som ináč tiež uvažoval - ten vsakuje pekne, ale príde mi to už trošku hardkúúrek. :-)

Katchaba: "pryskyžicí" sa myslí čo?.. ..nejaká epoxy dvojzložka??..alebo?

Podlepenie nie je možné - tam "dole" pod hranou je už záves meniča a jeho kôš.

Keď som v mladosti skladal modely, tak sme podobné veci robili so zriedeným nitrocelulózovým lakom s troškou primiešaného pudru.. ...to boli ale 80-te roky.. :-) ..keď som nedávno pred profíkmi vyslovil slovo "niktrocelulózový", tak ma zvozili pod čiernu zem. :-))))))))))

_________________
Curtis Mayfield | Gil Scott-Heron | Stevie Wonder | Roy Ayers | Carmen McRae | Herbie Hancock .. .. Jamie Lidell | Benny Sings | Mayer Hawthorne | Talc...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
moses
Hifi expert


Založený: 17 november 2012
Príspevky: 1898

PríspevokZaslal: St január 10, 2018 15:48:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Mozno by pomohli napustadla na spevnenie stareho dreva. Remmers ich vyraba ako na baze epoxidu, tak i polyuretanu.
_________________
SET01: PC + CA DacMagic Plus + KRK Rokit 4 G3 SET02: NTB + Echo Indigo IOx + Beyerdynamic DT 831 SET03: HTPC + ASUS Xonar STX + Bryston BP4 + Behringer TRUTH B3030A SET04: MP + AudioQuest Dragonfly Black + Sennheiser HD 25-C II
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Katchabba
Hifi obsluha


Založený: 26 apríl 2011
Príspevky: 17
Bydlisko: Praha 5

PríspevokZaslal: St január 10, 2018 16:30:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Podlepit jsem myslel samozřejmě ještě před frézováním - čili vyrobit to celé znovu!
Tak aby spodní hranu tvořila právě HDF deska.

Co se týká pryskyřice ke stabilizaci, tak existují přímo k tomu určené výrobky - viz. třeba tady:
http://www.jatagan.eu/stabilizace/
Musel bys nejdřív kontaktovat někoho, kdo se tím zabývá, zda by na nějakém odřezku MDF byl ochoten vyzkoušet jestli to vůbec půjde. (MDF je sice hustá a plná pojiv, ale na druhou stranu třeba vodu saje celkem ochotně.) A pak je ještě otázka má-li dotyčný dostatečně velkou vakuovací komoru, aby se tam vešel celý ten zvukovod. Ale tak jestli je to pro 4" střeďák, tak to má celé cca 20x20x3 cm, ne? To by se asi vešlo.

Znovu říkám vyzkoušej nejdřív na nějakém odřezku MDF (kde si vybrousíš ostrou hranu) ten kyanokrylát. Jenom bude třeba nechat ho pořádně vytvrdit, než zkusíš dále opracovávat.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tatko Tom
Hifi expert


Založený: 21 február 2016
Príspevky: 2918
Bydlisko: Prievidza

PríspevokZaslal: St január 10, 2018 17:30:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Kyanoakrylat vytvrdzuje vlhkostou a este ochotnejsie, ak sa nan fukne cigaretovy dym...
Klasicky Epoxyd by asi nedobre vsiakol, lepsie Dentakryl no nemam to odskusane na MDF.

_________________
AKAI AM-69, AKAI CD-62, Thorens TD 115, Philips 70fs363, Topping D10s, UMM380 "TLU"
______
Rozdiely vo zvuku, ktoré nepočujem, mám - áno, presne tam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1920

PríspevokZaslal: St január 10, 2018 18:45:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Na kyanoakrylát môžeš použiť aktivátor, akonáhle sa odparí (pár sekúnd), je lepidlo vytvrdené. Nikdy som však tak "obrovské" množstvo lepidla neaktivátoroval. Otázne je, či sa ten aktivátor vôbec dostane do dreva. Takže pre istotu počkať.

http://www.peckamodel.sk/produkt/modelarska-chemia/aktivatory/tar1001-aktivator-pre-kyanoakrylatove-lepidla-peckalep

PS: nezačne kyanoakrylát skôr tuhnúť, ako by sa stihol nasať do dreva?

_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tatko Tom
Hifi expert


Založený: 21 február 2016
Príspevky: 2918
Bydlisko: Prievidza

PríspevokZaslal: St január 10, 2018 18:56:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Ono ani vytvrdnuté "sekundové" nie je v skutočnosti v hrubšej vrstve nejak moc tvrdé - podľa mojich hodne starých skúseností je NAj epoxyd, po ňom Dentakryl, za nimi zvyšok (vtedajších) no to by nemalo byť na závadu pre "účel".
On ten Pattex Gel vytuhne aj v hrubej vrstve - klasický sekunďák s tým problém má - ak je "kopcom" - povrch zatuhne no vo vnútri ostáva tekutý dlho.
Jeho druhý problém (zrejme nie pre toto konkrétne použitie) je, že vo väčších hrúbkach ostane mäkký.
Napadá ma nejaké "inertné" plnivo - kremenný prášok (výkonové poistky), prípadne home-made pokus typu kriedový prášok atd.

_________________
AKAI AM-69, AKAI CD-62, Thorens TD 115, Philips 70fs363, Topping D10s, UMM380 "TLU"
______
Rozdiely vo zvuku, ktoré nepočujem, mám - áno, presne tam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1920

PríspevokZaslal: St január 10, 2018 19:01:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Jj. preto som písal, že množstvo/hrúbka môže byť problém. Inak bez aktivátora sekunďák ani neotváram. Hlavne pri lietaní nesmie v boxe chýbať.
_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tatko Tom
Hifi expert


Založený: 21 február 2016
Príspevky: 2918
Bydlisko: Prievidza

PríspevokZaslal: St január 10, 2018 19:06:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Ku tomu som nedorastol. Smile
_________________
AKAI AM-69, AKAI CD-62, Thorens TD 115, Philips 70fs363, Topping D10s, UMM380 "TLU"
______
Rozdiely vo zvuku, ktoré nepočujem, mám - áno, presne tam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
fugo
Hifista


Založený: 12 november 2007
Príspevky: 218
Bydlisko: Křenovice

PríspevokZaslal: St január 10, 2018 19:16:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Zkusil bych to napustit naředěným lepícím lakem : https://eshop.reichard.cz/modelarska-chemie/laky/lak-lepici-200-ml.html
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: St január 10, 2018 20:16:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Poradím Ti to čo Fugo. Napenetruj to nariedeným lakom, kľudne niekoľkokrát. Po dokonalom vyschnutí každej vrstvy to zľahka prebrús. Po tretej, štvrtej aplikácii to začne byť už pomerne dobre nasiaknuté a tuhé. Potom na to môžeš dať plnič. Báza laku aj plniča by mala byť rovnaká, acetón, alebo polyuretán. Laky na báze vody sa na to moc nehodia.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Romis
Hifi obsluha


Založený: 06 február 2007
Príspevky: 37

PríspevokZaslal: St január 10, 2018 20:28:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Já bych na to šel z následujících důvodů úplně jinak...laky mají tendenci vyplňovat pory a moc hluboko nevsakují,nitro je hodně rychlý a zůstává spíše na povrchu.Gely a kyanoakryláty také nejsou zrovna vhodné.Potřebuješ něco nasákavého a dostatečně pomalého aby to tu hranu důkladně napustilo a po zatvrdnutí se to nezbrousilo zase dolů.
Já bych ti poradil polyester 109,ale hlavně opatrně s urychlovačem a iniciátorem při míchání malého množství,poměr je na hmotnostní díly.Viskozitou je o dost řidší než epoxid.

http://www.prolep.cz/?p=productsMore&iProduct=466&sName=polyester-109-500g
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Tomáš
Hifista


Založený: 15 december 2006
Príspevky: 128
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St január 10, 2018 22:43:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Hlavně žádný vodou ředitelný laky nebo lepidla.MDF je vlastně lisovaný mletý papír (celulóza) a při styku s vodou to začne bobnat.
Godz má pravdu.Kup si nějaký matný nitrolak(celomat),láhev nitroředidla,část toho nařeď tak púl na půl,případně ještě trochu víc ředidla a napouštěj to ,dokud to bude chlastat.Romis pravdu nemá,řiďounký lak pronikné všude,jen na povrchu nezůstane,to by musel bejt moc hustej.
Běžně to třeba používají modeláři na napouštění balzy a překlišky.Po úplným vytvrdnutí (do druhého dne) se to dá krásně brousit.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Romis
Hifi obsluha


Založený: 06 február 2007
Príspevky: 37

PríspevokZaslal: Št január 11, 2018 09:38:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Nečetl jsi asi zadání že to má být tvrdé "na kost" a to naředěný nitrolak s naprostou jistotou nebude. Wink Na balzu a překližku to stačí,to jsou soudržné materiály,ale lisované piliny jsou trošku něco jiného.Nakonec je to na autorovi vlákna co použije,návrhů má dostatek...Kdybych si dělal něco takového pro sebe,použiju to co jsem navrhoval,holt praxe je praxe,ale každý ať si to dělá dle svého uvážení.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Flashko
Hifi obsluha


Založený: 21 december 2017
Príspevky: 12
Bydlisko: Liptov, SK

PríspevokZaslal: Št január 11, 2018 09:41:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Skus toto:

http://www.ronseal.co.uk/home/fillers/wet-rot-hardener/

Je to uplne tekute, bezfarebne. Da sa to pouzit na mokre aj na suche drevo. Samo sa to vsakuje do dreva (nie len napovrchu) a po vyschnuti je to uplne pevne a tvrde. Potom to mozes frezovat napriklad.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
djrix
Hifi expert


Založený: 15 marec 2010
Príspevky: 1833

PríspevokZaslal: Št január 11, 2018 09:44:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Osobně bych to hlavně s tou chemikálií strčil do pytle a vyvakuoval. Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
gnat
Hifista - pokročilec


Založený: 06 jún 2012
Príspevky: 381

PríspevokZaslal: Št január 11, 2018 10:09:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Flashko napísal:
Skus toto:

http://www.ronseal.co.uk/home/fillers/wet-rot-hardener/

Je to uplne tekute, bezfarebne. Da sa to pouzit na mokre aj na suche drevo. Samo sa to vsakuje do dreva (nie len napovrchu) a po vyschnuti je to uplne pevne a tvrde. Potom to mozes frezovat napriklad.

To vypadá, že by mohlo zachránit naše okna. Máš s tím praktickou zkušenost ? Dá se to koupit někde na kontinentě ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Flashko
Hifi obsluha


Založený: 21 december 2017
Príspevky: 12
Bydlisko: Liptov, SK

PríspevokZaslal: Št január 11, 2018 10:14:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Mam s tym prakticku skusenost. Funguje to bezvadne na drevo (MDF som neskusal). Uplne to spevni rozpadnute drevo. Nesmie uz byt v stadiu uplnej hniloby samozrejme.
Na kontinente som to nikde nevidel, doviezol mi to kamos z UK.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
michal mishek
Hifista - pokročilec


Založený: 11 január 2009
Príspevky: 344
Bydlisko: Žilina

PríspevokZaslal: Št január 11, 2018 11:01:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Romis: Až taká "super kosť" to byť nemusí.. ..len nech sa mi to nedrolí, nechlpatí a dá sa to opracovať, do nejakého úhľadnejšieho tvaru/povrchu. :-)

No opäť som múdrejší! :-) Ďakujem za plejádu nápadov a exkurz do spevňovania drevných materiálov! :-) ..napríklad tie podtlakom napúšťané živice na "rúčky pre nože" vyzerajú vymakane.. ..pre moje použitie ale samozrejme zbytočný overkill.

V prvom kole by som spravil test so zriedeným lakom, a ak to nebude vyhovovať, tak budem skúšať "kostené dvojzložky", alebo anglické špeciality. ;-)

Ďakujem ešte raz!


Godz: ty si prosímťa zvolil acetón, alebo polyuretán verziu?

_________________
Curtis Mayfield | Gil Scott-Heron | Stevie Wonder | Roy Ayers | Carmen McRae | Herbie Hancock .. .. Jamie Lidell | Benny Sings | Mayer Hawthorne | Talc...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Št január 11, 2018 16:22:11    Predmet: Odpovedať s citátom

V podstate je to jedno, malo by ísť o ľahko odvetrateľné rozpúšťadlá. Robil som s tým mnohokrát. Samozrejme, nebude to tvrdé ako javor, ale určite sa to nebude droliť a chĺpky sa dajú krásne obrúsiť.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jidol
Nádejný hifista


Založený: 21 máj 2011
Príspevky: 64

PríspevokZaslal: Št január 11, 2018 19:34:07    Predmet: Odpovedať s citátom

A co tak nechat si na i - dílně vysmahnout ,buď laserem nebo vodním paprskem - podle materiálu, destičku s otvorem požadovaného průměru. A tu zafrézovat z vnitřní strany zvukovodu. Nabízejí polykarbonát síla 1mm, různé kovové materiály nerez, hliník, měď, mosaz v tloušťce od 0,5 mm. A to by bylo dostatečně pevné, případně to nechat nemaskované jako designový prvek. Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Basstl
Hifi expert


Založený: 26 apríl 2008
Príspevky: 2316
Bydlisko: Teplice

PríspevokZaslal: Pi január 12, 2018 09:42:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Já bych použil naředěnej epoxid.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
ZbynekB
Hifi obsluha


Založený: 16 máj 2009
Príspevky: 32

PríspevokZaslal: So január 13, 2018 00:34:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Co je MDF

MDF je vlastně lisovaný mletý papír (celulóza) asi ne. Rolling Eyes

Odkaz na analýza vlákna ve výrobě desek MDF .
Po otevření odkazu vlevo dole okno závěrečná práce pro náhled.


http://is.mendelu.cz/zp/portal_zp.pl?prehled=vyhledavani;podrobnosti=40852;...prace...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
michal mishek
Hifista - pokročilec


Založený: 11 január 2009
Príspevky: 344
Bydlisko: Žilina

PríspevokZaslal: Št január 18, 2018 21:32:58    Predmet: Odpovedať s citátom

..tak mám to hotové.. :-)

Pokusy začali na pripravených odrezkoch s podobným ostrím ako na zvukovode. Polyuretány som po zrelom zvážení vylúčil, lebo obslúžiť doma následnú dvojzložkovú farbu by som nevedel.
Testoval som teda zriedený syntetický a dva niktrocelulózovvé laky. Syntetika samozrejme čo "najčistejšia" bez prísad olejov a voskov (čo sa do lakov na drevo pre exteriéry často pridáva).. ..oba riedené príslušnými riedidlami.. :-)

Výsledky už po chvíľke naznačovali, že pôjdem cestou osemdesiatych rokov a vtedy najlacnejšej nitrocelulózy. :-o
Syntetika jednak nekonečne schla (naozaj tvrdé to bolo až po dvoch dňoch) a stále som sa nemohol zbaviť nejakého pocitu, že to je také trochu "voskové" (nejaká reakcia s pojivom v MDF-ke???.. ..neviem).. :-o

Nasledovali skúšky kompatibility s dvoma prítomnými plničmi - jeden na báze "nitrokombinačnej" a druhý na báze "živíc" - na zatuhnutých podkladoch (nitro aj synt) boli oba OK.. ..skúsil som to teda ešte zmiešať tekuté, tam sa oba plniče pekne spojili s nitro, a horšie až zle so syntetikou.

Nitro tuhne rýchlo - po dvoch-troch hodinkách (podľa teploty) sa dá prebrúsiť a šupnúť ďalšia vrstva. Pomer Lak/Riedidlo, som dával 1:1 - v prípade prvej vrstvy by som možno ešte jemne pridal riedidla. :-o
Testol som ešte dva nitrolaky (jeden doporučil predavač, druhý som mal v garáži) a lepší sa mi javí tento:

http://www.chemolak.sk/sk/katalog/nitrocelulozove/c-1175-lak-na-drevo-v-interieri-detail

Po štyroch náteroch - vždy s jemným prebrúsením - je to krásne vytuhnuté a frézovaná (vnútorná) časť MDF-ky má v podstate takú pevnosť, ako ten jej lisovaný/zapekaný(?) povrch!
Štvornásobné ľahké prebrúsenie to ešte aj fajnovo zrovná. :-)

Následný rez do vzorky ale odhaľuje, že napriek mocnému napúšťaniu to nejde do MDF-ky hlbšie ako nejaký 1 - 1,5 mm (aj keď sa pri natieraní zdá, že to rozhodne musí ísť hlbšie).

Hrana krásne vybrúsená.. ..za mňa vyriešené!

Dikesko!

_________________
Curtis Mayfield | Gil Scott-Heron | Stevie Wonder | Roy Ayers | Carmen McRae | Herbie Hancock .. .. Jamie Lidell | Benny Sings | Mayer Hawthorne | Talc...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št január 18, 2018 23:06:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Bezva výzkum, hlavně že se to povedlo. Můžu požádat o info, který plnič si rozumí s tím nitrolakem ? Časem to možná budu potřebovat v opačném pořadí, tedy srovnat povrch plničem a na to nitrolak. Myslíš, že by to fungovalo ?
_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blesk666
Hifi expert


Založený: 18 jún 2012
Príspevky: 1499

PríspevokZaslal: Pi január 19, 2018 08:39:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja som este na lodne modely (80te roky) na impregnaciu preglejkoveho trupu a nadstavieb pouzival Epoxyd zriedeny s C6000. Teda zarobit Epoxyd a donho nasledne aceton.
Nitrolak je po vytvrdnuti krehkejsi, ale zas sa s nim dobre pracovalo, lebo sa nic nemiesa a rychlo vytvrdzuje. Epoxydom napustene to vsak bolo celkovo pevnejsie. Prva vrstva samozrejme co najredsia a postupne robit pomer riedila mensi.
Inak na takyto diel by som volil Textit alebo jeho obdobu (vyrabal tieto materialy Gumon) Kedysi z toho vyrabal kamarat bedne a bola to akusticky najmrtvejsia bedna aku som kedy vobec videl (myslim ze nieco podobne pouziva Wilson Audio)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist