Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Moderní zvukovody - teorie a praxe
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 19, 20, 21 ... 112, 113, 114  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Měli byste zájem o nabídku hotových STH zvukovodů?
Měl bych zájem o menší verzi (k basáku 8" - 10")
20%
 20%  [ 6 ]
Měl bych zájem o větší verzi (k basáku 12" - 15")
36%
 36%  [ 11 ]
Měl bych zájem o nějakou formu stavebnice (menší rozměr)
13%
 13%  [ 4 ]
Měl bych zájem o nějakou formu stavebnice (větší rozměr)
10%
 10%  [ 3 ]
Nemám zájem.
13%
 13%  [ 4 ]
Nemám zájem a věřím, že horny zkreslují jako pr... a samozřejmě velmi slyšitleně.
6%
 6%  [ 2 ]
Celkom hlasov : 30

Autor Správa
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ne jún 24, 2018 20:00:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Neměl bys po ruce už nějaké to přehlednější srovnání driverů? Zajímalo by mě srovnání DE250 a DE250TN a taky ta větší SICA.

Tenčí elektrody určitě vyzkouším, to by snad mohlo pomoc. Jinak to jde kupodivu docela dobře, čekal jsem to horší - jak si to pamatuju z jedné lekce kdysi na ČVUT Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zelený
Hifista - pokročilec


Založený: 11 február 2018
Príspevky: 434
Bydlisko: Podkrkonoší

PríspevokZaslal: Ne jún 24, 2018 20:28:37    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat: O kolik cm by měl být schopný zvedat ten zvedák? Mám lineární posuv z nějakého manipulátoru, tuším, že to je tak 2m dlouhé a 180cm rozsah posuvu. Nejdřív jsem si z toho chtěl dělat CNC plazmovej řezák, ale není to dost kryté a kuličkový šroub by to v tom bordelu asi dlouho nevydržel. Takže jsem přehodnotil plány a pokud se bude stavět plazma, tak asi s SCARA kinematikou. Pro ten lineární posuv zatím nemám využití.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ne jún 24, 2018 20:40:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Když to je pro mě hroznej overkill, úplně se spokojím s ručním navijákem a nějakými ližinami. Co bych opravdu ocenil, by bylo automatizované otáčení - teď si vzpomínám, že Yoda už to měl taky hotové, s dálkovým ovládáním (seděli jsme před bezdozvukovou komorou a bedna se uvnitř sama otáčela - skoro jako u Harmanu), třeba by to prodal. Tak 2 m by asi mohly stačit - bednu naložit pokud možno nízko nad zemí a vyzvednout. Taky jde o to, aby to bylo rozložitelné do auta. Využití už spíš sporadické. Kdyžtak sem pak hodím svůj provizorní plánek, abyste se pobavili.

U tebe se budu muset někdy zastavit Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zelený
Hifista - pokročilec


Založený: 11 február 2018
Príspevky: 434
Bydlisko: Podkrkonoší

PríspevokZaslal: Ne jún 24, 2018 21:03:13    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat: Ruční naviják nenaprogramuješ. Já si to představoval jako automatický měřicí systém. Ale je fakt, že polohovat to na setiny mm není potřeba, takže kuličkový šroub je overkill. Ono by bohatě stačilo jednoduché vedení na jeklu a kladka s ocelovým lankem, nebo ozubený řemen. A otočnej držák.
Něco takového, ale se zvedáním? http://fouraudio.com/en/products/elf.html
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ne jún 24, 2018 21:08:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Úlohy to má plnit dvě, nezávisle - 1) zvednout do výšky (úplně stačí ruční naviják přes kladku) a potom 2) otáčet s tím okolo svislé osy. Velká výhoda je, pokud se to umí samo natočit opakovaně do stejného směru, po nějakém kroku - je dost otrava k tomu pořád chodit a otáčet s tím ručně, ale samozřejmě i tak se to dá dělat. Když měříš třípásmo po 10 stupních, přední hemisféru horizontálně a vertikálně, to máš jestli dobře počítám už 114 měření (což jsem teda nikdy nedělal, ale je to tak)... Pro dvoupásmo 76 meření, a to už jsem dělal.

- No, něco takového Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zelený
Hifista - pokročilec


Založený: 11 február 2018
Príspevky: 434
Bydlisko: Podkrkonoší

PríspevokZaslal: Ne jún 24, 2018 21:47:47    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat: Jasný. Je na to i nějaký dostupný SW, který by dokázal takové měření provádět i s tím otáčením? Přece jenom dělat 114 měření po jednom, to je docela pakárna.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ne jún 24, 2018 21:52:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Teď na to mám napsaný skript v AutoIt pro HOLMImpulse. Tam stačí zadat parametry a zmáčknout Start, pořídí to samo celou sadu pro ten jeden reprák v jedné rovině, co se týká samotného měření. Akorát to funguje tak, že to mezi jednotlivými měřeními stanovenou dobu jen čeká - během ní se musí pohnout s bednou, to dělám pořád ručně, ale aspoň nemusím chodit sem tam Smile A to to mám takhle ještě docela automatizované!

Nepochybuji, že něco exituje - viz i ten odkaz výše. Ale v trochu jiném pojetí a za těžký prachy, to je samozřejmě nesmysl.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zelený
Hifista - pokročilec


Založený: 11 február 2018
Príspevky: 434
Bydlisko: Podkrkonoší

PríspevokZaslal: Ne jún 24, 2018 22:14:43    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat: U popisu AutoIt jsem našel i COM support, takže by asi nebyl problém místo čekání poslat jednoducej příkaz po RS232. HOLMImpulse jsem stáhnul a ten tvůj skript také. Mrknu se na to. Díky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ne jún 24, 2018 23:03:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Vidíš, to mě nenapadlo, to by byla senzace, akorát nemám absolutně žádné zkušenosti s automatizací nějaké mechanizace, takže sám se do toho pouštět určitě nebudu - nemám už ambice na takový záběr, jako ty, někde je třeba říct dost Smile A to byla doba, kdy jsem měl v plánu i vlastní měřící software...

Edit: a, tak to je jiný COM, ale to neznamená, že by to nešlo, prostě by se dával povel nějakému jinému programu, který by ty příkazy posílal. To už je to nejmenší.

Edit2: Nějakou podporu automatizované DIY točny má ARTA, což je také velmi dobrý a rozšířený nástroj (viz AP9: http://www.artalabs.hr/support.htm), ale jak říkám, netuším, co to obnáší zrealizovat. Související vlákno: http://www.diyaudio.com/forums/multi-way/297668-polar-measurents-automatic-turntable.html
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Po jún 25, 2018 10:03:59    Predmet: Odpovedať s citátom

A co něco takového? Sedět a mačkat knoflík by zas nebyla taková tragedie.
https://www.ges.cz/cz/ar-500x-programovatelny-rotator-s-dalkovou-obsluhou-GES08902236.html

Nebo něco parnějšího -
https://www.ges.cz/cz/rc5-1-rotator-create-GES08901671.html

Otázka je přesnost, někde tam uvádí "asi +-3°", což už mi přijde jako dost velká tolerance. Nevím, na kolik se dá s něčím takovým běžně dostat. Resp. absolutní přesnost není až tak kritická, spíš aby se to opakovaně dostávalo pokud možno do stejné polohy, když se nastaví třeba 30°. Jinak by se musely měřit vždy všechny repráky postupně po úhlech, tj. přepínat dokola kabely pro každý měřený úhel, a to je snad ještě větší opruz. Což by taky jistě šlo automatizovat, ale...

Dělají se k tomu i ovládací moduly s připojením k počítači, takže by se to nakonec dalo řídit i z toho skriptu (např. tímto): https://www.schmidt-alba.de/eshop/index.php?cPath=1_5
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Po jún 25, 2018 13:28:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Zelený - jo myslel jsem si že tam ty závitové vložky byly Smile Takže je někde koupím snad po cestě z práce a večer bych to rád konečně změřil. Oboustranku ani zkoušet nebudu, driver i přesto že je neodymový má přes 3kg...

Jinak k těm točnám - už delší dobu se na to chystám, anténní rotátor se zdá jako nejschůdnější cesta. A ani by to nemuselo být za desítku, na radioburze by to šlo koupit o dost levněji, letos se na to chci zaměřit v Holicích. Vím že běžně dosahují přesnosti 1-2° což by mi stačilo. Při manuálním otáčení lepší přesnosti taky nedosáhnu, už kvůli určitým vůlím ve stojanu který používám na měření. A ani myslím že to není potřeba.
Když by se rotátor namontoval na něco takového, mohlo by to být dost praktické: https://www.muziker.cz/image/2/0053/Q1Bw.21460_009_55.jpg
Případně pro snadné zvedání něco takového:
https://www.muziker.cz/konig-meyer-21302-speaker-stand-black?gclid=Cj0KCQjwpcLZBRCnARIsAMPBgF2mL3suedFl_8IYnnWOndxesHVFmPHAl_KZqMhSGiaL4F6Y_1fuXzwaAtZMEALw_wcB
Pak už jen vymyslet komunikaci s PC-Artou aby to točilo automaticky. Kamarádi radioamatéři ten Rotorcraft myslím používají, zkusím to s nimi probrat.

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Po jún 25, 2018 13:35:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Ten vysouvací stojan K&M mám, nebo podobný, možná ještě o něco masivnější, ale zas tak praktické to není, větší a těžší bedny se s tím zvedají špatně. Je ale fakt, že ten rotátor by na to šel dát. Zvedák plánuji podstatně robustnější, s tím, aby se na to těžší bedna nemusela zvedat tak vysoko v první řadě. Pro malé bedny je to všechno sranda, to stačí podepřít koště...

Viděl bych to na tohle:
https://www.shop3000.cz/rotatory/497-yaesu-g450-c.html
https://www.schmidt-alba.de/eshop/product_info.php?products_id=26
http://www.kk5jy.net/RotorCraft-v1/
+ skript AutoIt + HOLMImpulse/ARTA
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zelený
Hifista - pokročilec


Založený: 11 február 2018
Príspevky: 434
Bydlisko: Podkrkonoší

PríspevokZaslal: Po jún 25, 2018 18:46:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Na to automatizované měření by to asi chtělo samostatné vlákno. Jestli vás to zajímá, tak nějaké založte a můžeme to tam probrat podrobněji. Jak jsem o tom přemýšlel, ono by to ani nemuselo komunikovat po RS232, nebo po USB. Ono by se to mohlo provázat jen zvukem. Třeba jen samotným měřicím signálem (ovladač motoru vybavit mikrofonem).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Po jún 25, 2018 19:10:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Na to pozor, zas se to nesmí snažit být chytřejší, než obsluha Very Happy

Arrow Tak pokračujme zde: http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=26005
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Ut jún 26, 2018 11:20:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak změřeno....
Amplitudovky mají smoothing 1/24oct, sonogramy 1/12oct a normalizované v ose.









Trochu mě rozčiluje ten neřád od 12kHz nahoru. Žeby bylo něco s napojením na driver? Musel jsem hranu hrdla vzít trochu smirkem, byly tam chlupy a mělo to na hraně průměr jen 34mm, ta fréza má asi nějaký malý radius místo hrany že? Nevím jestli jsem to tam chytnul úplně přesně.

Taky přemýšlím proč je to vertikálně v okolí 3kHz užší, to vypadá jakoby byl přechod z kónické části do roviny rychlejší než je optimum. Možná ten můj vynález s modulací nebyl až tak dokonalý Confused A nebo je to prostě malým vyzařovacím úhlem. Asi by to sneslo mírné rozšíření.
Jinak to odpovídá očekáváním, pásmo 1-12kHz horizontálně perfektní Smile

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ut jún 26, 2018 13:06:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Dík. Tady je vidět, jak rychle se to zhoršuje s tím, jak se změnšuje (zde vertikální) rozměr. Větší horna bude vždycky lepší, tak to prostě je - a myslím, že by se nic špatného nestalo, kdybys to nechal 80 x 80°. BTW, co je to za driver? Jsi si jistý, že se nad těmi 12 kHz chová v jiné horně výrazně líp? To bylo měřené už v nějaké bedně, nebo jen volně v prostoru?

Chceš to ještě nějak upravit pro ten hliníkovej finál? Můžu klidně odstranit tu modulaci, nechat to plynulejší.

Píšeš normalizované v ose, ale to zjevně není, ne? (Což je dobře.) I když, koukám, že je to nějaké divné. Ty tmavě červené fleky budou asi jen nějaký výpočetní artefakt. V tom případě bych to zobrazil bez normalizace, jen hrubě zekvalizované do rovna, nebo aspoň jinde než v ose. Takhle je to zavádějící. Zkusil bych na to VituixCAD.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Ut jún 26, 2018 14:53:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Je to měřené jen tak na stojanu bez bedny. Předpokládám že to vyšší zvlnění ve větších úhlech od osy se v bedně zmírní, mělo by to být hladší...
Rozšířit jo, ale bohužel 80° vertikálně už by bylo fakt moc. Asi jen o chlup, řekněme tak 65°. Průběh indexu směrovosti by mohl být plynulejší, na 3kHz trochu míň a na 2kHz trochu víc. Nebo odstranit tu modulaci, nevím co by mohlo mít ve výsledku lepší efekt, nebo tu modulaci fázově posunout? S výrazně větším vert. úhlem už by to blbě navazovalo na střed který těch 60° fakt má.

Driver je NSD1480NK. Několikrát jsem na něj narazil při svých meditacích nad phaseplugy, který evidentně nemá dokonalý. Je to škoda, protože jinak je výborný. Je to sice zakázkový typ ale od sériově vyráběného se v ničem podstatném neliší :
http://www.eighteensound.com/Products/Articles/Detail/catid/4062/eid/3361/nsd1480n

V jiné horně, která je v mnoha věcech podobná na XT1086 funguje v horizontální rovině takto:

Ta horna má horizontální difrakční slot podobně jako XTčko. Je zajímavé že díra je jenom v ose, žeby ten odraz byl trefený tak správně?
Ve vertikální rovině je díra v ose i mimo osu podobná jak na STH. Tvar ve vertikálním řezu není nepodobný Smile


Sonogramy normalizované jsou. Bez toho se na ten obrázek nedá dívat, arta to takhle divně zobrazuje (a ekvalizace tam asi nejde udělat, nebo jen nevím jak?) Ty tmavší červené fleky okolo osy jsou proto že osa má proti 10° úhlu propad a barvy nenavazují plynule ale skokově, takže je to tam "do plusu". Já jsem si na to už zvykl, kvůli porovnání s ostatními měřeními bych to sám ani v jiném programu nedělal. Jestli chceš zkusit Virtuix, pošlu ti impulsky. Já ten program neznám vůbec Sad Kdysi jsem se naučil s Artou a protože jsem strašně líný tak se mi do jiného SW nechce, dokud to není vyloženě nevyhnutelné. Tedy jednu dobu jsem dělal i v Cliu ale to je pro nekomerční využití zcela nereálné.

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ut jún 26, 2018 17:20:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Ten ďolík na 2,5 kHz (jak je to vidět u STH) je podle mě vlastnost driveru, stejně jako to chování nad 12 kHz, aspoň ze značné části. Každopádně proti téhle druhé horně tě nějaké drobné nedokonalosti STH nemusí myslím až tak štvát Smile Že to tady horizontálně nad těmi 12 kHz vyšlo takhle, je opravdu asi štastná shoda okolností. Aspoň lépe si to vysvětlit neumím. Na těch 2,5 kHz by to nicméně mělo jít celkem bez problémů dorovnat.

Normalizované v ose znamená, že v ose to má být přesně rovné, tj. jednou barvou. Což tady není, což je přinejmenším zvláštní. Jedině, že by to mělo tak hrubé rozlišení, že by se ta barva okolo přelila i přes osu. To by asi mohlo být vysvětlení (a možná to je to, co jsi myslel).

Jestli to chceš ještě upravit (65° bez modulace?), musel bys teď vydržet den, dva, tři. Nejsem si ale jistý, jestli je tam ještě tolik co zlepšovat. Ten vertikální sonogram takhle pořád trochu kecá.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zelený
Hifista - pokročilec


Založený: 11 február 2018
Príspevky: 434
Bydlisko: Podkrkonoší

PríspevokZaslal: Ut jún 26, 2018 18:32:45    Predmet: Odpovedať s citátom

JeF111: Celá vnitřní plocha a tedy i ten otvor je obráběný 20mm kulovou frézou (válcovou s polokulovou plochou na konci). Na desce to obrábí vrcholem koule a v díře už bokem válce. Ono by to mělo být před broušením o pár desetin menší, to co uvádíš je nějak moc. To nechápu. MDF je po obrobení chupatá, obzvlášť na hranách a když se to namatlá plničem, tak ta vrstva docela naroste. Při broušení by se zase měla odbrousit. Kontroloval jsem teď průměr díry na čelech STH12. Tam je hrana z polyuretanu, takže bez chlupů a plniče. Před broušením a před lakováním jsem naměřil 25,3mm. Obráběné je to stejným postupem a stejným nástrojem. Po nalakování by tam mohlo být 25,4mm. Tak asi budu muset dělat PUR hranu i na zkušebních zvukovodech, ať je to přesné.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Ut jún 26, 2018 19:25:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Jasně ten dolík na 2,5kHz co je ve všech chárách vůbec neřeším, v aktivu to v pohodě srovnám. Bude souviset s driverem ... Ta druhá horna byla IMO dělaná na míru tomuto driveru, takže je to asi zkrátka dobře trefené. Nicméně je difrakční a proto jsem chtěl zkusit jestli to nepůjde líp.

S výsledky měření STH spokojený jsem, to jako né že né Smile Ale když už se v tom hrabu tak se snažím to udělat co nejlíp.. Tak těch 65° vertikálně ještě zvážím, asi se na to budu muset vyspat Laughing

MaBat napísal:
Normalizované v ose znamená, že v ose to má být přesně rovné, tj. jednou barvou. Což tady není, což je přinejmenším zvláštní. Jedině, že by to mělo tak hrubé rozlišení, že by se ta barva okolo přelila i přes osu. To by asi mohlo být vysvětlení (a možná to je to, co jsi myslel).

Jo, to jsem myslel.
Arta to zobrazuje někdy takhle divně, to když některá mimoosová chára je na nějaké frekvenci amplitudově výš než osová, nebo obecně ta ke které se normalizuje. Pak se celá škála barev posune, správně by asi ta tmavě červená měla být celá osa.
Třeba takhle to vypadá normalizované v 10°:

Nebo trochu rozmazané ..




Na tohle se mi dívá líp:


Zelený: Jako zkušební zvukovod je to úplně v pohodě Smile udělal to možná ten radius na frézce, večer to ještě zkusím prohlídnout ale myslím že už to sedí i opticky.

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zelený
Hifista - pokročilec


Založený: 11 február 2018
Príspevky: 434
Bydlisko: Podkrkonoší

PríspevokZaslal: Ut jún 26, 2018 20:58:25    Predmet: Odpovedať s citátom

JeF111: Ten radius to právě udělat nemohl, protože CAM SW počítá s tvarem nástroje a podle toho generuje dráhy. Musel bych špatně zadat rozměry, ale to jsem kontroloval a jsou správně. Kdybys uvažoval o nějaké úpravě, třeba by se to mohlo přefrézovat ještě do toho starého a znovu změřit.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Ut jún 26, 2018 22:13:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak to potom opravdu nevím... ale nevadí, myslím že nepřesnosti v řádu desetiny milimetru už nebudou kritické. nebo ne tolik aby to nějak významněji mohlo ovlivnit díru na 14kHz.
Možná odtud pochází tenhle zoubek v ose na 11,73khz ale ten mě nějak netrápí..


Zato zkreslení je paráda - pro porovnání je tam DE85 (zelená) co je sice 2" exit ale taky se 3" membránou a mám to ve stejném souboru měřené za srovnatelných podmínek, tak jen pro zajímavost...




Mám podezření že ten "peak" zkreslení mezi 2-3kHz je částečně i mikrofonem. Všiml jsem si toho už dřív u menšho NSD. Příště to písknu na B&K.

_________________
Martin www.sigmaphon.cz


Naposledy upravil JeF111 dňa St jún 27, 2018 10:28:40, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: St jún 27, 2018 07:15:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Ooops, poptal jsem Radian 951PB ... pár za 2600 € Smile
(Ne, že by to bylo až takový terno, myslím, že ND3T udělá stejnou ne-li lepší službu, jen mě zajímalo, na kolik by to přišlo. Měřili to teď ve VoiceCoil)



rad.png
 Description:
ME90
 Filesize:  64.24 KB
 Viewed:  99 Time(s)

rad.png


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: St jún 27, 2018 10:46:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Hmm na to že je to 4" cívka tak moc nízko nejde, přijde mi to jako úplně zahozený potenciál. Asi malá horna - v čem je to měřené?
Tady vidím cenu poněkud lidovější:
http://www.usspeaker.com/radian%20951pb-1.htm

Jeden konstruktér mi kdysi tvrdil že 4" cívka do 1,4" vyústění je nevhodná kombinace, že to má už příliš velké zkreslení a ztráty - dynamickou kompresi při velkém výkonu. Tak by mě zajímalo jak je to u toho Radianu.

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: St jún 27, 2018 10:52:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Horna ME90. Řekl bych, že to je věc kompresního poměru, tj. poměru mezi plochou membrány a vstupních štěrbin phase-plugu. Ten lze podle mě udělat různě při jakékoliv kombinaci membrána/vyústění. Bývá to běžně tak 10:1. Rozhodně bych to ale nepovažoval za nějaké kritérium kvality samo o sobě.

Psal jsem do TLHP, je možné, že se sekli.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: St jún 27, 2018 11:14:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Jo tak ME90, to odpovídá Smile chce to tak 2x větší hornu...

No když se nad tím zamýšlím, přeci když je větší poměr mezi průměry membrány a vyústění, tedy jejich ploch, tak musím mít na vstupu phaseplugu větší kompresní poměr, jinak to do té malé plochy vyústění nedostanu. Možná mi něco uniká? leda že by ty otvory v phaseplugu byly nějak víc kónické ale to by asi taky nemělo být. hmmm...
Ne že by to na doma pro 90dB SPL mělo nějaký význam, i tak mi to přijde jako slušný overkill Laughing

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: St jún 27, 2018 11:30:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Mně to přijde tak akorát Smile

(Tak mi nacenili ty berylliové, dělají to ve dvou verzích. Ale ty věřím, že můžou fungovat hezky.)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: St jún 27, 2018 15:27:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Taky se dívám že mají poměrně malou indukci v mezeře, za tu cenu se teda moc nevytáhli. Zajímalo by mě zkreslení, tam to možná bude poznat...

Tak mě napadlo, jestli by mělo smysl zkusit vylepšit vertikální vyzařovací diagram mého STH podobně jak to řešili Peavey ve svých QW zvukovodech. Ta pěna by měla polačovat difrakci od příliš strmého/malého zaoblení tlamy. Marceli, nemáš tušení co to je za pěnu? Předpokládám že bude poměrně tuhá s vyšší hmotností aby mohla fungovat na tak nízkých frekvencích v porovnání s tou co se používá na redukci HOM's.

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: St jún 27, 2018 19:26:21    Predmet: Odpovedať s citátom

To nemám tušení. Ale myslím, že jen vyšší hustota nežere o to víc nižší frekvence. To by bylo příliš snadné.

- Koukám na to hlasování. Ti dva, co zvolili poslední možnost, by si zasloužili nějakou cenu. Co třeba gratulační kartu s Bartoliho podpisem?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: St jún 27, 2018 20:43:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Doladil jsem ještě to odstupňování řezů, už to není v pevném rastru, ale je to řízené podle lokální křivosti, vymyslel jsem na to fígl s Bézierovou kubikou, funguje to poměrně hezky. Zvlášt na konci to takhle vypadá mnohem líp, možná se to bude i o fous líp dál interpolovat do hladké plochy.


wireframe-3.png
 Description:
 Filesize:  132.36 KB
 Viewed:  100 Time(s)

wireframe-3.png



wireframe-1.png
 Description:
 Filesize:  162.22 KB
 Viewed:  91 Time(s)

wireframe-1.png



wireframe-2.png
 Description:
 Filesize:  146.96 KB
 Viewed:  88 Time(s)

wireframe-2.png




Naposledy upravil MaBat dňa St jún 27, 2018 21:21:54, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 19, 20, 21 ... 112, 113, 114  Ďalšia
Strana 20 z 114

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist