Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Arta Box
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Iné
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po august 13, 2018 12:55:11    Predmet: Arta Box Odpovedať s citátom

Pro měření reproduktorů, TS parametrů a impedancí se často používá program Arta. V dokumentaci k programu ale i jinde na netu lze najít řadu konstrukcí pomocné krabičky zajišťující propojení komponentů. Vžil se pro to název Arta Box, přestože na podobných principech pracuje více různých programů. Nejčastěji vypadá schéma zařízení takto:
_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Po august 13, 2018 13:11:24    Predmet: Odpovedať s citátom

To jsme asi všichni viděli. A?
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po august 13, 2018 13:32:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Zdá se mi to zbytečně složité. Vyhodil bych oba přepínače a nevidím důvod, proč do této krabičky tahat signál z mikrofonu.
Zjednodušený princip zapojení, kde jsou pouze vynechány ochranné zenerky a vstupní děliče pro zvukovku je na obrázku.
Výhody:
Odpadnou dva přepínače a zejména jejich přechodové odpory, které mohou být zdrojem problémů.
Mikrofon pro akustická měření se zapojí přímo do vstupu zvukovky bez zbytečného přerušování dalšími dvěma konektory a případného rušení od blízkosti výkonového signálu pro reproduktor.
Vlastní použití by pak vypadalo takto:

Akustické jednokanálové měření.
Výstup zvukovky do zesilovače. Reproduktor připojit přímo na zesilovač. Mikrofon připojit přímo do vstupu zvukovky. Arta box lze zcela vynechat, nebo použít jako propojku mezi zesilovačem a reproduktorem. Připojení reproduktoru (1)

Akustické dvoukanálové měření.
Výstup zvukovky do zesilovače. Výstup zesilovače do boxu (svorky vlevo). Reproduktor v poloze (1). Vstup zvukovky do cinche Left. Mikrofon připojit přímo do vstupu zvukovky.

Měření impedance reproduktoru pro TS parametry.
Výstup zvukovky do zesilovače. Výstup zesilovače do boxu (svorky vlevo).
Reproduktor v poloze (2). Připojeny oba vstupy zvukovky podle obrázku.

Měření impedance RCL.
Výstup zvukovky do zesilovače. Výstup zesilovače do boxu (svorky vlevo).
Měřená součástka v poloze (3). Připojeny oba vstupy zvukovky podle obrázku.

Kalibrace pro měření impedancí.
Výstup zvukovky do zesilovače. Výstup zesilovače do boxu (svorky vlevo).
Výstup bez zátěže. Vstupy jsou propojené malým odporem 27R (oproti vstupní impedanci zvukovky) takže podle mého lze rovnou spustit kalibraci. Pečlivější mohou odpor zkratovat na přípravku propojením dvou výstupních svorek (2a3)

Poprosím o kontrolu, jestli mi něco neuteklo nebo to jde ještě nějak vylepšit.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kocour
Hifista - zaslúžilec


Založený: 07 február 2008
Príspevky: 797

PríspevokZaslal: Po august 13, 2018 13:38:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Mel jsem to udelane, ale predelal jsem to. Na mereni impedance mam obycejny pripravek bez potreby zesilovace.
Pripravek jsem osekal ciste pro potreby dvoukanaloveho mereni frekvencky.

_________________
HTPC + RME ADI-2 DAC + Yamaha M-50Dawsoo + ruzne DIY repro
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Po august 13, 2018 14:01:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Taky to nepoužívám, i když mám trochu jednodušší verzi vyrobenou. Naopak jsem se zaměřil na měření se symetrickými vstupy, jelikož signál posílám z jedné místnosti do druhé a vedu zpátky a je tam celkem cca 20m kabelu. Úplně bez problémů. Zesilovač pro měření beden mám širokopásmový (700kHz, 0.5us), takže měřicí program ho jako "zpoždění" vůbec nezaregistruje. Měření v REW dvoukanálově, pravý kanál referenční, levý měřicí. REW hlásí mezi el. cestami
citácia:
Delay 0.00 ms (0.000 m, 0.00 ft)
relative to Loopback

takže údajům o zpoždění v akustické větvi pak celkem věřím.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po august 13, 2018 14:06:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Nechtěl jsem to hned zezačátku zkomplikovat, ale plánuju dát tam paralelně nesymetrické cinche a symetrické XLR výstupy "impedance balanced". Obě zvukovky, se kterými bych mohl měřit, mají symetrické vstupy.
_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne august 19, 2018 12:38:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Pozor, změna. Kolenovrt zase ušetří. Výstupy pro oba kanály budou variabilní přes poťák. Když se vytočí doprava nadoraz, je z toho výstup fixní a basta.
Teď jsem ty poťáky ( http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=312461#312461 ) proměřil. Na pravém dorazu je mezi sběračem a vývodem 5-8 Ohmů (měřeno 10 kusů). Takže v pohodě.
A XLR pro začátek taky oželím. Když by se to ukázalo potřebné, lze to našvindlovat jednoúčelovým kabelem (jestli bude odpor před panelem, nebo tři cenťáky za ním by mělo být jedno). Přinejhorším dodatečně doplnit, místa bude dost.
Jo, a obvykle se čaruje s připojením zemí, co izolované, co neizolované, co přes nějaký odpor. Kašlu na to, přední panel je prostě nula pro vstupy i výstupy. Stejně se to všechno v tý zvukovce potká na jednom místě, tak co.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut august 21, 2018 08:13:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Chvíli jsem dumal nad provedením a zatižitelností toho odporu pro měření impedancí. Hlavně taky odkud se vzala ona "doporučená hodnota" 27 Ohm a jestli by nebyla lepší nějaká jiná. Logicky se může optimum lišit podle měřené impedance. Až mi došlo, že odpor nemusí být uvnitř krabice, ale dá se připojit zvenku přímo na svorky na panelu. Takže pro začátek budou odpory externí, patrně 10, 33 a 100 Ohmů a podle praxe se uvidí.
EDIT:
Malá změna, nakonec jsem pro první pokusy dal odpor dovnitř, 4x paralelně 100R - tedy 25 Ohmů - blízko doporučené hodnotě 27 R. Zmenšit se to dá přidáním zvenku, nebo podle zkušeností vyštípnout a používat externí odpor, jak psáno výše.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So september 01, 2018 17:31:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud by se někdo chtěl inspirovat výše psanými úvahami, je potřeba upozornit na jeden zádrhel. Variabilní výstup potenciometrem 10 kOhm znamená, že v půlce dráhy je výstupní impedance větší, než 2,5 kOhm a je tedy potřeba dát pozor na délku a kapacitu kabelu, abychom si nevyrobili nežádoucí filtr.
Není to zásadní problém, protože jak bylo probíráno jinde, akustická měření lze provádět jednokanálem. Navíc, pokud by to vadilo, stačí vytočit potenciometr naplno a uplatní se jenom výstupní odpor děliče.
Mimochodem, ten jsem oproti jinde prezentovaným hodnotám změnil na 510R / 4k7 ze stejného důvodu, totiž snížení výstupní impedance do kabelu.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: So september 01, 2018 17:39:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Jiste, jednokanalem merit lze, stejne jako lze merit nesymetrikou. Blbe, ale prece. V obou pripadech. Leckomu to staci, podobne jako class D, chipampy apod. Hlavne, kdyz je to lacine.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So september 01, 2018 17:45:16    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Jiste, jednokanalem merit lze, stejne jako lze merit nesymetrikou. Blbe, ale prece. V obou pripadech. Leckomu to staci, podobne jako class D, chipampy apod. Hlavne, kdyz je to lacine.

Kdyby mi to stačilo, nekomplikoval bych si život nějakými výstupy, natož pak variabilními. Takhle mám (pardon, budu mít) možnost vyzkoušet si všechny varianty a vybrat si, co mi nejlépe vyhovuje.
Mimochodem, když jsem před léty dělal první pokusy s měřením reproduktorů, vypálil jsem si testovací signály na CD, pouštěl z přehrávače a tedy to jinak, než dvoukanálem ani nešlo (pokud jsem nechtěl ztratit informaci o fázi a zpoždění).

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12667

PríspevokZaslal: Ne september 02, 2018 06:44:58    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Jiste, jednokanalem merit lze, stejne jako lze merit nesymetrikou. Blbe, ale prece. V obou pripadech. Leckomu to staci, podobne jako class D, chipampy apod. Hlavne, kdyz je to lacine.

Takže ty toho nenecháš. Dobře, sice bláhově, ale zkusím to věcně: Jak s danou zvukovou kartou, kde tě bude vždy limitovat časový krok A/D převodu, naměříš dvoukanálově cokoliv lépe, než jednokanálově?

Bavili jsme se o jednokanálu pro akustická měření, kde je klíčové znát zpoždění (fázi, to je ve výsledku to samé). Jednokanálově to jde s přesností na sampl. Zajímá mě, jak to dvoukanálově uděláš lépe. Manuál k ARTA, tvůj oblíbený zdroj informací, jasně uvádí, že i dvoukanálově to umí s přesností na sampl, takže jaký jiný software doporučuješ? Co dalšího dvoukanál přináší, co jednokanálově nejde, nebo blbě, ale přece? Žvanit by ti šlo, tak se taky předveď ve věcné rovině. A jsem na to opravdu zvědavý, očekávám přinejmenším průlom ve fyzice. Už bylo na čase!

Uvědomuješ si, že tu opět než jen urážíš lidi, kteří to narozdíl od tebe umí? Nebo to je celý záměr? O to ti jde?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne september 02, 2018 17:00:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Trochu jsem o tom přemýšlel a vychází mi to takto. Program si může brát časovou referenci v zásadě třemi způsoby.

Jednokanál - interně v PC "digitálně" protože ví, jaká data posílá na výstup zvukovky. Může tam být nějaká diference, pokud má zvukovka buffer, který zavádí zpoždění v digitální doméně (muzikanti tomu říkají "latence", tam to může hrát roli). Zásadní je, že případné zpoždění je konstantní, tedy stejné pro všechny reproduktory a pro měření více měničů v soustavě nezavádí žádnou chybu.
Problém by vznikl v jediném případě, kdybych chtěl pomocí zvukovky měřit rychlost zvuku.

"Falešný dvoukanál" kdy se reference bere přímo z výstupu zvukovky ještě před zesílením. Tato metoda kompenzuje případné zpoždění zvukovky, nebo v extrémním případě nerovnoměrnost kmitočtové charakteristiky zvukovky, což nás ovšem nezajímá, protože v pracovním pásmu jsou to max. desetinky dB

"Pravý dvoukanál" kdy se kromě zvukovky kompenzují i vlastnosti zesilovače (+ signálových kabelů), tedy pokud to program umí, tak frekvenční charakteristika zesilovače.

Závěr: Pokud vzhledem k nejistotám akustického měření můžeme zanedbat frekvenční charakteristiku zvukovky a zesilovače, což je podle mě splněno prakticky vždy, lze si ušetřit jeden kabel a měřit jednokanálově. Pro zjištění časového zpoždění mezi měniči jsou všechny tři metody rovnocenné.

A teď pozor, nezbytná podmínka je, že program korektně funguje pro jednokanálové měření. Mám pocit, že jsem zaznamenal signály, že jinak velmi oblíbená Arta s tím má nějaké potíže, ale nezkoumal jsem to, možná jde jen o nesprávné použití.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12667

PríspevokZaslal: Ne september 02, 2018 18:12:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Ke změření rychlosti zvuku ti stačí dva výškáče, ne? Arta při jednokanálovém měření jakoukoliv informaci o zpoždění úplně zahazuje, proto to tam vůbec nejde. To není chyba Arty, tak to prostě je a je to v manuálu. Takže samozřejmě záleží na softwaru. HOLMImpulse je k tomu naopak od základu navržený - jak jsem psal, na jeden sampl přesně, což mám mnohokrát ověřené (s mojí zvukovkou). Není víc, co si přát. A jen aby bylo jasno, nikomu nic nevnucuju, jen mě serou ty Macurovy debilní kecy.

opa napísal:
"Pravý dvoukanál" kdy se kromě zvukovky kompenzují i vlastnosti zesilovače (+ signálových kabelů), tedy pokud to program umí, tak frekvenční charakteristika zesilovače.

Pravý dvoukanál hlavně počítá výsledné spektrum ze spekter obou vstupních kanálů - v tom je ten princip, takže pokud to dělá pravý dvoukanál, automaticky to zkompenzuje vše, co je v cestě v referenčním kanále, včetně frekvenčních charakteristik (a je jen na tobě, odkud si tu referenci nasnímáš). Což taky znamená, že např. REW pravý dvoukanál být nemůže, protože to nedělá. Arta jo. A je otázka, jak se vůbec podaří stanovit zpoždění, pokud se signály v referenčním a měřeném kanále liší, jako že u měření beden se mohou sakra lišit. Tam se počítá vzájemná korelace a hledá se její maximum, které se prohlásí za zpoždění, takže bacha na to, taky z toho můžou vylézt úplný nesmysly. Čím víc o tom uvažuju, tím spíš bych zůstal u jednokanálu, tam nemá podoba měřeného signálu na výpočet zpoždění žádný vliv. Tím ale nechci nikoho dráždit, Artu takhle nepoužívám, třeba to nějak rozumně funguje. Mně tam kdysi pomáhal malý přeslech na kartě, který tedy musel vycházet jako to korelační maximum (nejpodobnější signál v obou kanálech), protože ho to stabilně stanovovalo jako časovou referenci. Což bylo kouzlo nechtěného, protože to ve výsledku fungovalo, a dost možná i líp. Na druhou stranu to demostruje, jak náchylná je tam ta detekce zpoždění k chybám. Není to tak jednoduché.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne september 02, 2018 22:17:39    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
... A je otázka, jak se vůbec podaří stanovit zpoždění, pokud se signály v referenčním a měřeném kanále liší, jako že u měření beden se mohou sakra lišit. Tam se počítá vzájemná korelace a hledá se její maximum, které se prohlásí za zpoždění, takže bacha na to, taky z toho můžou vylézt úplný nesmysly. Čím víc o tom uvažuju, tím spíš bych zůstal u jednokanálu, tam nemá podoba měřeného signálu na výpočet zpoždění žádný vliv...

Nejsem si jistý, že to tak je. Já jednokanálové měření chápu tak, že tam pořád reference je, ale v podobě signálu, který se posílá ven.
Úplně čistý jednokanál by byl, kdyby zdroj signálu byl nezávislý, například ten CD přehrávač, který jsem zmiňoval. V tom okamžiku ale žádnou informaci o zpoždění nezískáš, kdyby ses rozkrájel.
Takže pokud nějaký program (např. HolmImpulse) v jednokanálu změří zpoždění, pracuje s tou "vnitřní" referencí a tedy může i nějak reagovat na rozdíl mezi generovaným signálem a tou zmršeninou, co přijde z mikrofonu.
Nebo-li rozdíl oproti dvoukanálu je opravdu jenom v té kompenzaci cesty ze zvukovky do repráku, ale jinak je to identické.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12667

PríspevokZaslal: Po september 03, 2018 04:28:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Ne. Pokud jde o zpoždění, konkrétně u HI* se určí sampl, který se bere za vztažný a šmitec (dá se to doladit na jeho zlomek, ale to je vedlejší). Tím se to celé naopak zafixuje v čase, takže to navzájem dál sedí, ať to jinak vypadá jakkoliv. Opravdu to vřele doporučuju, je to velmi spolehlivé. Macura to má blbý, ale to je jeho problém.

* to se ani nedá zobecnit, bude silně záležet na implementaci
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po september 03, 2018 05:55:10    Predmet: Odpovedať s citátom

REW
citácia:
The timing reference selection controls whether REW uses a loopback on the soundcard as a timing reference, or an acoustic timing reference, or no reference. Using a timing reference allows REW to eliminate the variable propagation delays within the computer and soundcard so that separate measurements have the same absolute timing. If a loopback is selected the reference channel signal must be looped back from output to input on the soundcard and measurements will be relative to the loopback timing, usually this means measurements will have a time delay that corresponds to the time it takes sound to travel from the speaker being measured to the microphone. If an acoustic timing reference is used REW will generate a timing signal on the output that has been selected to act as the reference before it generates measurement sweeps on the channels being measured.

Kompenzuje len vlastnosti loopbacku zvukovky a samozrejme čas. Ak to má byť "pravý" dvojkanál, nič nebráni vziať referenciu z výstupu meracieho zosilňovača, teda aj s kompenzáciou jeho prenosových vlastností.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12667

PríspevokZaslal: Po september 03, 2018 06:11:02    Predmet: Odpovedať s citátom

To jsem právě četl a je z toho zřejmé, že to nedělá opravdový dvoukanál (tj. nějakou cross-korelaci), ale bere ten referenční jen jako časové vodítko pro zpoždění. Jak konkrétně to dělají v tom loopback režimu, tam nepíšou. Princip bych ale očekával podobný, jako u "acoustic timing reference", což je opravdu hodně rádoby-dvoukanál (může se to ale hodit). Každopádně to podle zde prezentovaných výsledků (jejichž platnost jsem pravda neověřoval) nekoriguje frekvenční charakteristiku referenčního kanálu obecně. Což by dělalo, kdyby o dvoukanál šlo. Pokud to nějakou korekci dělá, tak ji to dělá zjevně zvlášť a natvrdo. Osobně bych na to ale pořád spoléhal víc, než na ten mechanizmus Arty. Tam to je dělané opravdu zmatečně, nebo možná spíš primárně pro jiné použití.

citácia:
Kompenzuje len vlastnosti loopbacku zvukovky a samozrejme čas.

"Samozrejme čas" se lehce napíše, ale zas tak samozřejmé to IMO není. To si spousta lidí myslí třeba u dvoukanálové Arty jistě taky. Podstatné jsou ty detaily.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po september 03, 2018 21:41:31    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
Pokud by se někdo chtěl inspirovat výše psanými úvahami, je potřeba upozornit na jeden zádrhel. Variabilní výstup potenciometrem 10 kOhm znamená, že v půlce dráhy je výstupní impedance větší, než 2,5 kOhm a je tedy potřeba dát pozor na délku a kapacitu kabelu, abychom si nevyrobili nežádoucí filtr.


Praktický test: Potenciometr na polovině a 10 metrů RG58 znamená pokles cca 1 dB na 20 kHz. Není to moc, ale je dobré s tím počítat

Škoda, že se nedělají logaritmické potenciometry 1k.
Možná by nakonec potenciometr 1k s lineárním průběhem byl menší zlo.

Další možnost je přesunout jemnou regulaci až za kabel přímo na vstup zvukovky.
Ono to má i logiku z hlediska umístění krabic při měření. Zesilovač co nejblíž k měřenému reproduktoru a počítač někde ve vedlejší místnosti, aby nerušil hlukem větráku. V tu chvíli není praktické běhat kvůli regulaci k zesilovači.

A nebo rovnou použít externí zvukovku, která má regulaci vstupní citlivosti. Wink

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut september 04, 2018 05:53:43    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:

Škoda, že se nedělají logaritmické potenciometry 1k.


Proč by se nedělaly? TME, ebay, všude je mají.

Vím o tom houby, ale nedávalo by smysl kvůli šumu držet signál co nejdéle v max. hodnotě a snížit až těsně před ADC, tedy u zvukovky?

Mimochodem, kdyby šel ten virtuální balanced vstup na windows, na vedení signálu do vedlejší místnosti by se zrovna tady docela hodil Smile A interní zvukovky mívají běžně regulaci line-in před zvukovkou, s tím balanced vstupem by na tohle měření stačily...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12667

PríspevokZaslal: Ut september 04, 2018 06:56:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Tichý notebook a externí zvukovka je snad základ. Jistě, dá se měřit i s PC ve vedlejší místnosti, blbě ale přece. Leckomu to stačí, hlavně když je to laciné Laughing

U měření se pak běhá především mezi počítačem a bednou (bednu otáčet a na počítači obsluhovat meření), nicméně dá se na to napsat i skript, který to meření zajistí sám:
http://www.diyaudio.com/forums/software-tools/222198-holmimpulse-automated-measurements-post3214697.html
(he, rok 2012... letí to)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ut september 04, 2018 08:26:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Pre ARTU existuje ARTA recorder
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12667

PríspevokZaslal: Ut september 04, 2018 08:37:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Fakt by mě zajímalo, jestli by ARTA spočítala stejné zpoždění v obou následujících případech:
1) pouze výškáč
2) výškáč a střeďák paralelně.

Akorát na to nemám čas Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ut september 04, 2018 08:37:38    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
Tichý notebook a externí zvukovka je snad základ. Jistě, dá se měřit i s PC ve vedlejší místnosti, blbě ale přece. Leckomu to stačí, hlavně když je to laciné Laughing



Naopak, mnohem lépe. O tichý notebook a externí zvukovku vůbec nejde, to má snad úplně každý. Jde o člověka v místnosti navíc, v menší místnosti je to další zdroj nežádoucích odrazů. Takže měření ve vedlejší místnosti přináší lepší výsledky, čistě akusticky. Pravda, vyžaduje mikrofon s fantomem, symetriku a nebručící celkové uspořádání, což je u bastlířů často problém, a hlavně je to dražší, že. Fantom a symetrika většinou nejsou za pajcku. A pak taky kdo to má poslouchat, hlavně při měřeních s vyšším SPL. Blbě, ale přece platí právě pro měření ve stejné místnosti s repro. Bez fantomu, bez symetriky, jednokanálově, s nějakým pofidérním laciným zesilovačem pro repro. Blbě, ale přece Wink .

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12667

PríspevokZaslal: Ut september 04, 2018 08:38:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Blbě ale přece je především jakékoliv měření v místnosti. Ten člověk navíc tam toho už opravdu tolik nepokazí Laughing To je absurdistán, tohleto...

Naposledy upravil MaBat dňa Ut september 04, 2018 08:39:18, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ut september 04, 2018 08:38:58    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
Fakt by mě zajímalo, jestli by ARTA spočítala stejné zpoždění v obou následujících případech:
1) pouze výškáč
2) výškáč a střeďák paralelně.

Akorát na to nemám čas Smile


Nevím jak ARTA, ale REW spočítá spoždění, při měření dvoukanálem, správně. Tj. pro ten spodní repro správně ukáže delší čas.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12667

PríspevokZaslal: Ut september 04, 2018 08:39:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Vypadá to, že vůbec nevíš, o čem mluvím.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11426
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut september 04, 2018 08:41:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Chcelo by to nejaky meraci workshop... :-)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ut september 04, 2018 08:41:56    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
Blbě ale přece je především jakékoliv měření v místnosti. Ten člověk navíc tam toho už opravdu tolik nepokazí Laughing


S tou místností máš pravdu, ale to se dá ovlivnit ze všeho nejmíň, když nemáš domek a zahradu. Kdežto ty technické drobnosti se dají zlepšit snadno a nemusí se jít cestou těch nejlacinějších kompromisních udělátek, jako se to děje v poslední době tady. Stala se z toho norma, hledat co nejkompromisnější a nejočesanější řešení.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12667

PríspevokZaslal: Ut september 04, 2018 08:42:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Každopádně tohle je snad hlod roku Laughing

PMA napísal:
Jde o člověka v místnosti navíc, v menší místnosti je to další zdroj nežádoucích odrazů. Takže měření ve vedlejší místnosti přináší lepší výsledky, čistě akusticky
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Iné Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Ďalšia
Strana 1 z 5

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist