Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

DIY z Číny: referencia "lacného zvuku"
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zosilňovače
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Ut september 25, 2018 18:43:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Sklízíte plody předchozích tvrzení Rixi, " zkreslení nevadí, neb není stejně slyšet, respektive ho skoro nikdo neslyší...." Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut september 25, 2018 19:01:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Zkreslení je jeden z mnoha parametrů finálního řešení. Váha těchto parametrů je pro každý případ jiná.

Pro někoho je kritérium zcela minimální zkreslení, otázka profesní cti. Pro jiného je otázkou profesní cti dokázat do malého prostoru zaintegrovat komplexní funkcionalitu a udržet minimální cenu, s pokud možno neslyšitelným kompromisem ve zkreslení. Různé případy, oba zcela legitimní.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut september 25, 2018 19:55:01    Predmet: Odpovedať s citátom

dustin napísal:
Máš to ve stíněném krytu? Máš snížené zesílení o 5dB na stejných 8dB? Nevím, třeba by ses po takové úpravě dostal z -97 k těm -105dBV.

Samozřejmě zkreslení je trochu jinde, ale bavíme se tu o šumu.

Meranie lepsou kartou nepomohlo.

Pomohlo ale znizenie zisku na 1x (rezistor 10k znizeny na 2k2). Pre ten TPA to bude stacit zrejme i takto.

Namerane hodnoty:
-104dBV(A) - sum skratovaneho vstupu // limit meracej zvukovky -107dBV(A)
96dB SNR pri vystupe 1Vrms




Naposledy upravil miero dňa Ut september 25, 2018 19:58:07, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut september 25, 2018 19:57:08    Predmet: Odpovedať s citátom

miero napísal:
-98.5dBV(A) na vyskratovanom vstupe virtualne symetrickeho vstupu na integrovanej zvukovke ntb. Rezerva len 1dB, takze premeriam na lepsej zvukovke.


Pojďme se bavit o absolutních číslech.

Moje Juli má na balanced vstupu RMS -108dBFS. Ovšem na balanced vstupu má max. rozsah mezi hot-cold 20V, což je 14.2Vrms, což je +23dBV. Pokud vše dobře chápu, má na balanced vstupu při symetrickém měření šumové dno -108 + 23 = -85dBV.

Na virtual balanced vstupu má RMS -111dBFS. Max. rozsah na jednom vstupu je 2.8V, jsou dva proti sobě, tedy 5.6Vmax = 4Vrms = 12dBV.

-111 +12 = 99dBV je nejlepší číslo, jaké dostanu z Juli.

Ty uvádíš -98.5dBV, tedy to samé, pro integrovanou zvukovku. Máš artu správně nakalibrovanou pro virtuální vstup, který má poloviční citlivost/dvojnásobný rozsah?

I kdyby ne, kleslo by tvé číslo o 6dB na -92.5dBV, což je pořád jen o 6dB méně než Juli. IMO buď potřebuješ výrazně lepší zvukovku než Juli, nebo něco počítám blbě a je to všechno jinak.

Kde dělám chybu?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut september 25, 2018 20:03:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Pozor, to cislo co som uvadzal je pre virtualny symetricky vstup. Bez tej virtualnej symetriky je ten notebook nepouzitelny,

Myslim, ze skalibrovane som to mal spravne. Overujem napatie i voltmetrom.

Viac mozno v nocnych hodinach, pripadne inokedy.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut september 25, 2018 20:11:16    Predmet: Odpovedať s citátom

V takovém případě má tvá integrovaná stejné napěťové rozlišení jako Juli (což je zajímavé) a ta tvoje druhá zvukovka má o 8dB nižší šumové napětí než Juli (což je klidně možné).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut september 25, 2018 21:37:17    Predmet: Odpovedať s citátom

dustin, zistil som, ze to ide este lepsie. vyhoda tej integrovanej v notebooku je, ze na line-in ma digitalne ovladane zosilnovace pre mikrofon.

Pri nastaveni mic boost na 20dB a capture gain 7dB sa so sumom viem dostat az na -107dBV(A), co je rovnako ako ma ten audioprobe, akurat pouzitelny dynamicky rozsah je uz vyrazne mensi - 63dB.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut september 25, 2018 22:05:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Pěkné. To je přesně rozdíl mezi absolutními a relativními čísly. Juli má slušný dynamický rozsah (dBFS), ale na vstupu má moc velké děliče, které jí nedovolí vyšší citlivost (dBV). Zato interní zvukovka dokonce s mikrofonním předzesilovačem to S/N takové nemá, ale zase umí být výrazně citlivější, takže při měření slabých signálů udělá lepší službu. Virtuální symetrika vyčistí common-mode šum a výsledek je velice slušný.

Škoda, že jsem na měřicí stanici musel odbrousit line-in jack interní zvukovky, ale třeba se mi to podaří předrátovat na line-out, který tam zůstal. Ještě jsou jacky zepředu, ale to jde kolem celé desky, to asi nebude použitelné.

Líbí se mi, jak se to měření pořád posouvá dál, i s úplně obyčejným hardwarem, nad kterým všichni ohrnují nos... holt člověk se pořád učí...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut september 25, 2018 22:36:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Počítám dobře, že na tom grafu pro Spartan (tedy nyní i integrovanou) jsou úrovně rms jednotlivých frekvencí -140dBV, což je příspěvek frekvence 100nVrms? Měřeno integrovanou zvukovkou v zarušeném PC...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut september 25, 2018 23:38:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Pozor, myslim, ze tie tvoje "jednotlive frekvencie" predpokladam "sumoveho dna" maju svoj frekvencny rozsah urceny fs/fft_bins a naviac ich uroven je este niekolkonasobne spriemerovana. A cim je uzsi bin width, tym je v nom nizsia uroven.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: St september 26, 2018 05:35:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Jo, napsal jsem úplnou hovadinu, tohle musím dostudovat. Díky za opravu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
djrix
Hifi expert


Založený: 15 marec 2010
Príspevky: 1833

PríspevokZaslal: St september 26, 2018 07:53:06    Predmet: Odpovedať s citátom

dustin napísal:

Líbí se mi, jak se to měření pořád posouvá dál, i s úplně obyčejným hardwarem, nad kterým všichni ohrnují nos... holt člověk se pořád učí...


Jenže s tím "obyčejným" HW si musíš pomáhat různýma vyfikundacema a stejně pak nevíš, zda je problém v měřeném objektu, nebo konfiguraci měření,kabeláži, metodě...
Mě už pomalu to šušňání s klasickýma zvukovkama přestalo bavit a pořídím si něco lepšího, na AP (ani bazarové) nemám, tak to bude asi Quantasylum, to má aspoň defaultně symetriku a vypadá to, že borec ví co dělá Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St september 26, 2018 08:09:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Keby si mal neobmedzene prostriedky tak si kupis APx555 a hromadu skvelych zosilnovacov, ale myslim ze by ti tym skoncila i zabava :-)

Podobne i tento moj nakup lacnych cinskych suntov je motivovany sa nejako zabavit a pripadne i nieco naucit. Vyrabat kable ma nebavi, tak si hrajem takto. A ked ma to omrzi, tak vsetko zahodim a bude klud :-)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: St september 26, 2018 08:38:18    Predmet: Odpovedať s citátom

AP nebo podobný a věrohodný měřicí systém by byl prostředek, ne cíl. Otázka je, co se dá na těch laciných čínských šuntech naučit. Myslel jsem si, že naučit se dá něco spíš snahou o zlepšování parametrů, než akceptováním mizérie za nízkou cenu.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: St september 26, 2018 08:50:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Proto jsem dělal měřicí PC, abych jenom zapnul a měřil. Připojím adaptér a ethernet kabel, za chvíli nahlásí aktuální IP adresu (pořád stejná) a můžu si z jakéhokoliv kompu otevřít síťové VNC s nastartovanou artou a začít měřit. Vstupní rozsah znám, ten se nemění, nastavení mixeru je natvrdo uložené. Nativní (+23dBVrms) /virtuální symetriku (+12dBVrms) si přepnu v artě na pár kliknutí. Jenom si musím dodělat kabel TRS - 2x cinch, přehodit pak kabel bude triviální.

Ale samozřejmě je jasné, že pokud někdo měří častěji, ba dokonce se tím živí, potřebuje standardní analyzér.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: St september 26, 2018 09:08:21    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Otázka je, co se dá na těch laciných čínských šuntech naučit. Myslel jsem si, že naučit se dá něco spíš snahou o zlepšování parametrů, než akceptováním mizérie za nízkou cenu.


Porovnal jsi měření miera před a po? To není naučení? Já tam tedy vidím hned několik zajímavých poznatků, minimálně pro mě.

Výsledný produkt musí splňovat různá kritéria a zkreslení je jenom jedním z nich. Splnění každého z nich je učení. Mizérie je ve zkreslení (slyšitelné?), vynikající ve spotřebě a umístitelnosti, symetrické vstupy ve flexibilitě zdroje signálu a napájení. Ona i ta cena hraje roli, když to ze svého kupuješ malým klukům, aby si vyrobili něco smysluplného, co navíc bude dobře hrát, podstatně líp, než na co jsou z mobilů zvyklí.

Proto je potřeba změřit, aby člověk věděl, jaké to má limity, kde to lze a kde už to nelze použít.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St september 26, 2018 09:15:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslim si, ze veci co sa ja a mne podobni mozeme z takych pokusov naucit, uz ludia znali davno vedia. Preto im to pride trivialne a trapne.

Napr. Po znizeni zisku preampu ma kanal blizsie ku usmernovacu a kondenzatorom horsie merania nez ten druhy. Asi to skusim napajat s DC, ci sa to zlepsi.

A tiez ma prekvapilo, ze preamp "hraje" i ked neni napajany. Sice s utlmom cca 20dB a brutalnym skreslenim, ale hraje.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: St september 26, 2018 10:04:25    Predmet: Odpovedať s citátom

IMO nejsou všechny znalosti a poznatky jen o zkreslení.

Díky tvému měření digitálu jsem zkusil tu virtuální symetriku - oba nyní měříme přesněji.

Opa mě nakopnul ve směru přesné kalibrace - opět něco nového.

Díky virtuálu jsem zjistil limity nativní symetriky Juli a že při měření nesmím zkratovat cinchové vstupy http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=313870#313870 , což jsem dosud dělal a likvidoval tím CMRR symetriky.

Díky tvému měření jsem zjistil nízkou citlivost Juli při měření slabých signálů, že obyč integrovaná to umí líp. To jsem předtím vůbec netušil, prostě automaticky "kvalitní zvukovka = lepší měření". Vyřeším přemostitelným nízkošumovým předzesilovačem mezi cinchi na panelu a zvukovkou uvnitř.

Díky opakované kalibraci virtuálu jsem zjistil, že se při zahřátí zvukovky mění zisk jednoho z kanálů, což samozřejmě kalibraci zruší -> chladicí ventilátory už přišly, změna držáku zvukovky, dodělám automatickou průběžnou kalibraci s hlasovou syntézou infohlášky, že byla změna větší než minimální, příp. nahlášení aktuální teploty. Opět něco nového, co jsem netušil, že se mi děje.

Zkušenost se spáleným nezatíženým výstupem - o těch doporučených diodách jsem také netušil, přitom je to triviální řešení, které samozřejmě použiju (i jinde).

Od tvého prvního měření digitálu jsem zjistil/naučil se spoustu věcí. Samozřejmě to nebylo o snížení příšerného zkreslení mizerného šuntu...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St september 26, 2018 10:21:10    Predmet: Odpovedať s citátom

To s potrebou neskratovat SE vstup Juli@ som prehliadol a info o teplote Juli@ je tiez zaujimava. Diky za rekapitulaciu! :-)

Diody mam na ceste, ten moj mono TPA zosilnovac skusim pomeriat potom s nimi.

Inak ak by si niekto mal hromadu casu a chuti tak urcite stoji za pokus natocit video o cinskych moduloch a dat na youtube. Toto nepodarene, zavadzajuce a dost neuzitocne video o tych mojich TPA mono moduloch ma ~4800 zhliadnuti.
- https://www.youtube.com/watch?v=ri_Z6gAd1LE
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zosilňovače Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2
Strana 2 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist