Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Velký neposlechový test nesymetrických linkových kabelů
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Kabeláž
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Pi marec 01, 2019 12:27:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Tím testováním máš na mysli skutečné testování jako to dělá PMA nebo typickou netopýří okoposlechovou dojmologii? Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BlackBerry
Hifi inventar


Založený: 14 máj 2012
Príspevky: 3237
Bydlisko: nedaleko od Trenčína

PríspevokZaslal: Pi marec 01, 2019 12:41:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Skutočný vplyv na zvuk a posluch hudby u mna doma. Cool Ak má byť kvalitný použivam XLR prepojenie.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi marec 01, 2019 12:46:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Vyhlašuji vítěze neposlechového testu nesymetrických kabelů. Pomíjím 15cm RG-58, to je už neprakticky krátká délka.
Vítězem testu je RG-59 se stíněním opletem a fólií, v délce 50cm, s lacinými kovovými konektory RCA (BNC nelze na RCA audio komponentech testovat). Přikládám výsledek s izolačním trafem i bez něj, a samozřejmě i fotku Very Happy .
citácia:


Pro ty, kdo si potrpí na závěry (i když já prefreruju ať si každý dělá svůj), doporučuju:

- kvalitní koax nejlépe s dvojím druhem stínění nebo dvojitým stíněním v co nejkratší délce,
- celokovový konektor a co nejkratší smotané stínění v místě připájení na tělo konektoru,
- optimálně konektor, který umožní kontakt se stíněním v celém obvodu.

Kromě toho:
- přejděte raději na symetrické propojení,
- spínací adaptéry DACů jsou svinstvo, lineární taky (třeba pro RME ADI), hodně pomůže izolační trafo 230/230
- stálo by za to do DC napájení DACu vložit DC/DC měnič primárně určený pro medicínské účely, např. od firmy Traco. Mohl by to být zajímavý DIY projekt. A ne že s tím naši malovýrobci za měsíc vylezou!! Very Happy



RG59_50cm.PNG
 Description:
 Filesize:  46.19 KB
 Viewed:  86 Time(s)

RG59_50cm.PNG



RG59_50cm_iztrafo.PNG
 Description:
 Filesize:  45.68 KB
 Viewed:  80 Time(s)

RG59_50cm_iztrafo.PNG



winner59.JPG
 Description:
 Filesize:  47.11 KB
 Viewed:  107 Time(s)

winner59.JPG



_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
blesk666
Hifi expert


Založený: 18 jún 2012
Príspevky: 1499

PríspevokZaslal: Pi marec 01, 2019 12:58:56    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA vdaka za pracu

zaujimalo by ma co by sa nameralo s plochymi kablami typu Nordost:



ANORDBH06MXLR.jpg
 Description:
 Filesize:  25.49 KB
 Viewed:  90 Time(s)

ANORDBH06MXLR.jpg


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi marec 01, 2019 13:10:19    Predmet: Odpovedať s citátom

blesk666 napísal:

zaujimalo by ma co by sa nameralo s plochymi kablami typu Nordost:


To by bylo špatné, vážně. Podobně jako kroucené nestíněné kabely Kimber. Pro nesymetrický přenos je jediná správná volba co nejkvalitnější koaxiální kabel (s minimální impedancí stínění) a co nejkvalitnější koaxiální konektor.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
blesk666
Hifi expert


Založený: 18 jún 2012
Príspevky: 1499

PríspevokZaslal: Pi marec 01, 2019 13:12:20    Predmet: Odpovedať s citátom

preto som to sem daval, zaujimalo by ma jak vyzmanme spatne by to meranie bolo.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Pi marec 01, 2019 13:44:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Nebyly by vhodné kompresní (krimplovací?) RCA konektory? "Papírově" umožňují použití koaxiálních kabelů RG-58 i RG-59:

https://www.youtube.com/watch?v=e5xhnmPQEZA

https://www.extron.com/product/rcamalegoldcomp

Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi marec 01, 2019 13:45:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Pavle, jestli Tě neotrávily některé destruktivní příspěvky, zkus tou metodou změřit kus zkroucenýho zvonkovýho drátu. Možná si pak pánové nechají pletení pomlázky na blížící se Velikonoce a signály povedou koaxem, jak se sluší a patří.

K tomu závěru, nebylo by nakonec nejlepší použít všude redukce Cinch-BNC a poctivý nakrimpovaný BNC kabely ? Ty redukce moc nestojí, stínění je všude dokola bez přerušení, vlastně je to trubka.


_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi marec 01, 2019 14:02:17    Predmet: Odpovedať s citátom

No a ještě suverénně nejhorší kabel v testu. Tím je 1m typické příslušenství k AV - DVD, RCA se třemi signálovými kabely, barva bílá-žlutá-červená. Podle mě vůbec nemá stínění, prostě vlisují drát těsně vedle střední žíly. Tak nějak by mohl dopadnout Kimber a Nordost. I tomu trochu pomůže izolační trafo.

OPA: Vláďo, lidská hloupost mě nemůže rozházet. K té přechodce na BNC, podle mě je to dobrý nápad, jenže pak musí být zařízení konstruované s BNC. Jako jsem to dělal pro Patrika v roce 2003. Ale o problematice RCA/BNC víme aspoň 35 let, ne? Smile



AV_dvd_1m.PNG
 Description:
 Filesize:  48.01 KB
 Viewed:  98 Time(s)

AV_dvd_1m.PNG



AV_dvd_1m_iztrafo.PNG
 Description:
 Filesize:  47.09 KB
 Viewed:  85 Time(s)

AV_dvd_1m_iztrafo.PNG



foto2.jpg
 Description:
 Filesize:  146.91 KB
 Viewed:  115 Time(s)

foto2.jpg



_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi marec 01, 2019 14:07:49    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
K té přechodce na BNC, podle mě je to dobrý nápad, jenže pak musí být zařízení konstruované s BNC.

Ale opa to myslí presne naopak
citácia:
nebylo by nakonec nejlepší použít všude redukce Cinch-BNC a poctivý nakrimpovaný BNC kabely ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi marec 01, 2019 14:19:24    Predmet: Odpovedať s citátom

uz to tu bolo vcera ;-)
miero napísal:
ako zaujimavy pokus by stalo vyskusat RCA-BNC adapter, ten byva celotieneny, a k tomu hocijaky BNC kabel:
- https://www.ebay.com/itm/RCA-male-plug-to-BNC-female-jack-RF-Copper-Connector-Adapter-for-Video-Audio-New/172925012816
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi marec 01, 2019 14:20:31    Predmet: Odpovedať s citátom

No tak to potom nevím, protože slabé místo v podobě RCA konektoru na přístroji zůstane. Podle mě to není cesta, spíš bych preferoval RCA s možností kontaktu stínění po obvodu.

Miero: to jsem včera špatně pochopil. Mluvil jsem o tom, že musím používat adaptéry RCA-BNC, když chci měřit RCA kabel na osciloskopu. Do osciloskopů ještě móda vstupních RCA nedorazila Wink

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi marec 01, 2019 14:28:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Zeptám se znovu - co může způsobit, že po vložení izolačního trafa před spínaný zdroj třídy II zmizí na druhé straně naměřené násobky 50Hz?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi marec 01, 2019 14:38:49    Predmet: Odpovedať s citátom

dustin napísal:
Zeptám se znovu - co může způsobit, že po vložení izolačního trafa před spínaný zdroj třídy II zmizí na druhé straně naměřené násobky 50Hz?


Jo to jsem přehlédl. Úplně jednoduše, izolační trafo zmenší kapacitní vazbu na síť na 200pF. Blbé levné měniče mají kapacitu v nF. Síť má spoustu harmonických, v podstatě to odpovídá měření s AV-DVD kabelem, a kapacitní vazbou to proleze jako rušivý proud po analogové zemi. V závislosti na impedanci stínění, ale i na konstrukci kabelu, se to pak objeví jako rušivé čáry ve spektru.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
djrix
Hifi expert


Založený: 15 marec 2010
Príspevky: 1833

PríspevokZaslal: Pi marec 01, 2019 14:51:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Pavle, předně díky moc za toto měření. Osobně mě taky šokovalo jak špatně dopadl ten Andrew.
Mám ještě dotaz k tomu měření, nezkoušel jsi při měření s AC/DC měničem pro DAC rovnou do sítě otočit síťovou vývodku ? Totiž dost často jsem se setkal s tím, že kapacita vůči živému vodiči není symetrická, pak má přínos najít tu polohu, kdy je kapacita menší.

Jinak mám tu kabel z metráže Sommer Cable STRATOS, ten má stínění krom měděného opletu ještě plastovým tubusem hned pod stíněním, který je zřejmě s příměsí uhlíku (je vodivý), zajímalo by mě jak by dopadl.

Paradoxně jsem čekal že nejlépe dopadne Andrew s tím "opancéřováním" a on dopadl špatně. Čekal bych, že tam bude přímá souvislost s R DC stínění, asi to ale nebude tak jednoduché. Jinak s těmi tkaničkami máš pravdu, kolem střední žíly je pár chlupů drátu, který je spíš na jedné straně vedle ní, rozhodně ne okolo.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
seas
Hifi expert


Založený: 25 október 2006
Príspevky: 1236

PríspevokZaslal: Pi marec 01, 2019 14:52:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Pfizer Spolu UA forum

Naposledy upravil seas dňa So december 31, 2022 00:52:55, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi marec 01, 2019 14:52:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Jo, to dává smysl, díky. Spínané zdroje třídy II bohužel bez odrušovacího kondenzátoru mezi primárem a aspoň jedním sekundárem nesplní EMI/RFI normy.

To izolační trafo je opravdu šikovné, řeší spoustu věcí.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi marec 01, 2019 14:56:25    Predmet: Odpovedať s citátom

seas napísal:
To stínění je v tom WBT chycený jen tím červíkem? Mám Andrew Heliax s AEC a to stínění je vražený cca 1mm dovnitř a dokola vylitý cínem. Až budu doma můžu hodit fotku.


Nene, je to vevnitř a připájené na ten plechový výstupek. Dělal to sám mistr.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi marec 01, 2019 15:01:39    Predmet: Odpovedať s citátom

djrix napísal:

Mám ještě dotaz k tomu měření, nezkoušel jsi při měření s AC/DC měničem pro DAC rovnou do sítě otočit síťovou vývodku ?.


Jojo, zkoušel, trochu to něco dělá, ale zásadní je až použití izolačního trafa. Myslím, že fakt bude stát za to použít pořádné Traco do DC/DC. Divím se, že pro RME ADI-Pro neudělali slušnější zdroj, když se podíváš na link v prvním příspěvku, tak Klausovi to vyšlo tak asi stejně, jako na DacMagic, co se týče SFDR. Nevím, jestli je to ignorance (ty zdroje), nebo jen snaha šetřit. To RME už je dost drahé a nemusí snad používat butikový zdroj.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1920

PríspevokZaslal: Pi marec 01, 2019 15:10:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Čo teda ten feritový krúžok. Pomôže/nepomôže, pokazí niečo iné? Je vhodné to používať, alebo nie? Na ktorej strane?
_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Pi marec 01, 2019 15:16:14    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA: Že je RCA konektor na audio "suboptimální", je věc známá. Ale to, co píšete, chápu tak, že největší problém dělá bodové spojení a/nebo chybějící stínění. Obojí by ale snad mělo být řešitelné použitím (v rámci možností) dobrého RCA konektoru a jeho správnou montáží. Čili jde o to najít řešení co nejméně špatné...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi marec 01, 2019 15:16:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Andrew - WBT

přikládám fotku provedení uchycení stínění. Je vytažené a připájené. Při kontrole slušnou lupou jsou v cínu trhliny. Jo, měření přijde na všechno. Je to nešťastný kabel, díky neohebnosti a přenosu síly do konektoru.

Soaron: nemám k těm feritovým návlekům dost naměřených informací, abych mohl odpovědět.



andrew_wbt1.jpg
 Description:
 Filesize:  134.72 KB
 Viewed:  101 Time(s)

andrew_wbt1.jpg



_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi marec 01, 2019 15:22:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Tady k těm DC-DC zdrojům píšou, že parazitní kapacita vstup-výstup je 17 pF.
S tím už by se asi dalo žít. A kromě toho to má všemožné certifikáty na rušení, když je to do lékařských přístrojů.
https://assets.tracopower.com/20190227085731/THM3/documents/thm3-datasheet.pdf
Jenom nevím cenu, asi si to nechají zaplatit...

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1920

PríspevokZaslal: Pi marec 01, 2019 15:26:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Kozousch napísal:
PMA: Že je RCA konektor na audio "suboptimální", je věc známá. Ale to, co píšete, chápu tak, že největší problém dělá bodové spojení a/nebo chybějící stínění. Obojí by ale snad mělo být řešitelné použitím (v rámci možností) dobrého RCA konektoru a jeho správnou montáží. Čili jde o to najít řešení co nejméně špatné...

No bez krimpovania to pôjde len ťažko. Musel by sa nájsť kábel, kde je priemer podobný vnútornému priemeru CINCH konektora. Pospájkovať to celé okolo, je skoro nemožné, aj keď s mikropájkou a jemnou piplačkou by to asi šlo.

PMA ak by ste mali ešte chuť merať/experimentovať, tak môžem skusmo vyrobiť nejaký CINCH, kde by to tienenie bolo po celom obvode spojené s konektorom (podľa toho, ako sa mi to podarí) a dodám aj nacvakávacie ferity.

_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi marec 01, 2019 15:27:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Kozousch napísal:
PMA: Že je RCA konektor na audio "suboptimální", je věc známá. Ale to, co píšete, chápu tak, že největší problém dělá bodové spojení a/nebo chybějící stínění. Obojí by ale snad mělo být řešitelné použitím (v rámci možností) dobrého RCA konektoru a jeho správnou montáží. Čili jde o to najít řešení co nejméně špatné...


Co vzít obyčejný konektor Cinch, zapájet jak je běžné, ale před našroubováním krytu omotat tenkou měděnou fólií a tu připájet na stínění i těleso konektoru... ?

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi marec 01, 2019 15:28:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Jojo, mám jich desítky (měničů Traco) v izolačních zesilovačích pro VN zkušebny a rozvodny, jen se musí vybrat typ, který je schopen dodat žádaný proud. Určitě existuje.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi marec 01, 2019 15:31:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Soaron: díky za nabídku na ferity, mám jich tady dost, uvidíme, jestli budu mít chuť to zkoušet. Netlačte na mě, musím sám mít chuť to zkusit Smile .
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1920

PríspevokZaslal: Pi marec 01, 2019 15:37:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Veď ja doslova píšem:
Soaron napísal:
PMA ak by ste mali ešte chuť merať/experimentovať, tak...

_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ipyks
Hifista - zaslúžilec


Založený: 17 október 2008
Príspevky: 814

PríspevokZaslal: Pi marec 01, 2019 16:13:46    Predmet: Odpovedať s citátom

seas napísal:
To stínění je v tom WBT chycený jen tím červíkem? Mám Andrew Heliax s AEC a to stínění je vražený cca 1mm dovnitř a dokola vylitý cínem. Až budu doma můžu hodit fotku.


Nějak tak jsem si to představoval, zalít stínící vlnovec cinem dokola přímo na konektor.
Bylo by zajímavé, jak by dopadlo v PMA testu toto provedení, kdy je celé stínění po obvodu vodivě propojeno s tělem konektoru.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
seas
Hifi expert


Založený: 25 október 2006
Príspevky: 1236

PríspevokZaslal: Pi marec 01, 2019 16:17:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Pfizer Spolu UA forum

Naposledy upravil seas dňa So december 31, 2022 00:52:46, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Kabeláž Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Ďalšia
Strana 2 z 11

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist