Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Pomoc pri identifikacii chemikalie/chemickej reakcie.

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zosilňovače
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Amateur
Hifi obsluha


Založený: 17 jún 2018
Príspevky: 34

PríspevokZaslal: Ut marec 05, 2019 21:18:03    Predmet: Pomoc pri identifikacii chemikalie/chemickej reakcie. Odpovedať s citátom

Zdravim, mam taku asi netradicnu otazku ale patri sem.
Minuly tyzden som si doniesol domov zosilovace EUMIG A500 a Pioneer A656 MK2. Vyzadovali udrzbu a cistenie /chrastiace potaky, nejake poistky, kopec prachu a svinstva vnutri/. Potaky som osetril pripravkom Kontakt Chemie 701 Vaseline, poistky a ziarovky vymenil, vnutro + plosaky vyfukal kompresorom.
Doslo na plosaky, ktore zvyknem vycistit /bohato zastriekat/ pripravkom Kontakt Chemie KONTAKT PCC, ktory mi neraz pomohol s nerovnomerne hrajucimi kanalmi /asi spina a studene spoje/. Bezna rutina, trocha smradu, necham par hodiny vetrat.

Vecer som EUMIGA zapojil, pustil a po nejakom case som si uvedomil, ze ma rezu oci, stipe nosohltan a okolie pier. Okrem toho som ostal ako ,,opity", pochopil som ze nieco nie je ok, zosilovac som vypol a bol si zabehat /kyslik asi pomohol, preslo ma to/. V studiu som uz potom nebol, dvere do zvysku bytu som zavrel.
Na druhy den som pustil zosik zas, detto - stiapanie oci, hrdla, pier. Takze som EUMIGA nasackoval do dvoch vriec do kosa a dal na balkon.Predtym som este skontroloval plosaky zospodu a PCC naleptal a zvraskavel lak, vlastne ho uplne poskodil. Bezne lakom, aspon mam taky pocit - neskodi, ale tento to schytal. Miesto, kde su filtracne kondenzatory je na spodnom plechu zoxidovane - hrdzave, zda sa mi tam aj vyliaty elektrolit, neviem.
Tri dni na balkone v igelite nic nepomohli, ked ho znamy, ktory servisuje zariadenia , rozbalil a rozobral aby pozrel tie kondenzatory, tak nas oboch zacali asi po 10 minutach stipat oci, mna hrdlo a jeho ruky.

A teraz otazka - CO ZA SVINSTVO TO TAM ZREAGOVALO? Tusi toto niekto? Lebo som to v byte dychal asi dva dni.
Pioneer vypadalo ze ma tiez tendencie takto smrdiet, takze okamzite putoval do igelitu, dvoch IKEA tasiek a na balkon.

Budem vdacny za kazdu, hoc len indiciu, pretoze technik ktory to pozeral vravel, ze za 30 rokov taketo nic nezazil. Diky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut marec 05, 2019 21:36:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud máš problém s nějakým chemickým výrobkem, zkus k němu najít bezpečnostní list a tam najdeš všechny nebezpečné látky, které výrobek obsahuje.

Podráždění očí, kategorie 2
Způsobuje vážné podráždění očí.
Toxicita pro specifické cílové orgány – jednorázová expozice, kategorie 3
Může způsobit ospalost nebo závratě.

Při zahřátí nad 50°C mohou aerosoly vybuchnout
Vytváří nebezpečné produkty rozkladu

Podrobnosti zde:
https://www.gme.cz/data/attachments/bel.744-025.20.pdf

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Amateur
Hifi obsluha


Založený: 17 jún 2018
Príspevky: 34

PríspevokZaslal: Ut marec 05, 2019 21:42:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Ide o to, ze som takto vycistil uz XY zariadeni /zosilnovace, receivery/ a nikdy som sa s tymto nestretol. PCC bezne pouzivam, zvykne chvilu smrdiet ale po par hodinach je vybavene.
Tu nieco muselo zreagovat a vznikol z toho nejaky riadne agresivny mrdnik. Co je zaujimave, vypada ze takto smrdi aj ten Pioneer. Obycajne cistim v poradi - najprv PCC na plosak, potom riesil potaky tou vazelinou. Teraz som to spravil naopak, lebo som nechcel mat plosak pod potakmi zasvineny vazelinou. Ci to bolo to... alebo som kupil nejaky vadny PCC ... neviem.

EDIT:

Vytvara nebezpecne produkty rozkladu - CO. Oxid uholnaty. Neviem ci by to mohlo zodpovedat, ale stalo sa mi to prvykrat, takze bud zlozenie laku na doske alebo konrektny kus PCC spreja. Nic ine ma nepada.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Ut marec 05, 2019 22:54:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Tyhle staré krámy většinou mívají plošné spoje z toho příšerného retromateriálu - z papíru nasyceného fenol-formaldehydovou pryskyřicí. Třeba ten papír plošného spoje nasákl tím čistícím dryjákem jako piják. Nebo jsou vyteklé elektrolytické kondenzátory a ten dryják do nich navzlínal. Nebo zatekl někam do relátka apod.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Amateur
Hifi obsluha


Založený: 17 jún 2018
Príspevky: 34

PríspevokZaslal: St marec 06, 2019 10:26:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Cistil som s tym kadeco, obdobie 1968 - 2004. Ale toto je celkom extrem, zaujimave je, ze som hned po EUMIGU cistil PIONEER A656 MK2 a to su myslim 90te roky a detto, len trochu slabsie /ma aj menej plosakov/. Mne to pride ako vadny kus PCC.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: St marec 06, 2019 10:53:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Stejné období vzniku neznamená stejný typ, stejnou kvalitu a stejnou zachovalost plošného spoje.

Pokud u té chemikálie není extrémně prošlá doba trvanlivosti či doby od prvního otevření, tak by vadná být neměla. Ale různí výrobci mohou mít různé složení nebo to složení občas změnit. Viz např. slavná Diava, kdy se ta předrevoluční používala jako kontox s úspěchem a ta porevoluční elektroniku ničí.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Amateur
Hifi obsluha


Založený: 17 jún 2018
Príspevky: 34

PríspevokZaslal: St marec 06, 2019 10:56:18    Predmet: Odpovedať s citátom

EUMIGA som poslal do ultrazvukovej vane, ale PIONEERA mam doma /na balkone/. Skusim plosaky prelakovat PLASTIK 70kou, snad to pomoze a zafixuje to to svinstvo. Potom dam vediet ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zosilňovače Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist