Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Aqualung LP - aneb když se ještě rock dal poslouchat :-)
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Rock
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12667

PríspevokZaslal: Ut júl 17, 2018 20:25:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak jsem si to poslechl. To už si dělá PMA vážně prdel a zkouší, co kdo vydrží s vážnou tváří, ne? Tohle má být ta konspirace s nafukováním basů?

- Soaron a spol., co to tady zase pičujete, vemena hifistický?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
merhaut
Hifi expert


Založený: 12 október 2006
Príspevky: 2646

PríspevokZaslal: Ut júl 17, 2018 21:16:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Mně osobně zvuk LP doma nechybí, já byl totiž alergický na lupance, a tak jsem měl některé tituly i třikrát. Nicméně si občas rád z nostalgie poslechnu autentický výlisek z dob mého mládí. Pár mi jich zbylo. Aqualung ale bohužel ne.

Aqualung mám postahovaný asi v deseti verzích, plus mám k dispozici MQA verzi Wilsonovu remixu na Tidalu. Já ale poslouchám ne moc nahlas, a jsem celkem spokojený s ledasjakým zvukem, u rockové archeologie to totiž ani jinak nejde. Nicméně poslechnu, a dám vědět svůj názor.

_________________
---
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
WaVe_99
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 december 2006
Príspevky: 688

PríspevokZaslal: St júl 18, 2018 00:50:42    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
Tak jsem si to poslechl. To už si dělá PMA vážně prdel a zkouší, co kdo vydrží s vážnou tváří, ne? Tohle má být ta konspirace s nafukováním basů?

- Soaron a spol., co to tady zase pičujete, vemena hifistický?


Vemeno hifistický Smile Čas doplnit slovníky Smile

_________________
Omlouvám se, jsem hifitele Smile

Když se na světe objeví opravdový génius, pozná se podle toho znamení,že se všichni hlupci proti němu spolčí. JONATHAN SWIFT
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
WaVe_99
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 december 2006
Príspevky: 688

PríspevokZaslal: St júl 18, 2018 01:02:44    Predmet: Odpovedať s citátom

A k porovnání, mě se líbí víc remix od SW, než ten rip z vinylu. Posloucháno pouze na PC a malejch monitorech u něj...
_________________
Omlouvám se, jsem hifitele Smile

Když se na světe objeví opravdový génius, pozná se podle toho znamení,že se všichni hlupci proti němu spolčí. JONATHAN SWIFT
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: St júl 18, 2018 06:50:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Všetky praveké nahrávky Jethro Tull zneli tak plocho bez basov, nielen Aqualung. Začalo sa to zvukovo vylepšovať až v druhej polovici 70. rokov. Aqualung nahrávky mám dve. Prvé na CD pri príležitosti 25. výročia vydania Aqualungu a druhé je HD flac s mixom od Stevena Wilsona. Ten nový mix je trochu "šťavnatejší", ale nemôžem povedať, že by mi ten starší mastering nejako prekážal. Najlepší Aqualung som však počul na jednej hifistickej akcii, bol to rip z Lpčky. A znel naozaj veľmi dobre, mal som možnosť porovnať to s ostatnými nahrávkami Aqualungu vrátane mixu S. Wilsona.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
spirki
Hifi obsluha


Založený: 16 február 2010
Príspevky: 20

PríspevokZaslal: St júl 18, 2018 08:26:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Zvažoval niekto aj variantu, že obe nahrávky hrajú zle? LP má viac vytiahnuté stredy než by sa mi páčilo a činely sú akoby skreslené, trošku chrčia ale to je vlastne problém vúčšiny LPripov.
Remaster má priveľa basov, a to až tak, že basa, gitara a prechody na bicích sa zlievajú do jedného nezrozumiteľného hukotu. Akurát ja to nezazívam dunením ale huhňaním, to je asi výstižnejšie.
Pomoc je ale jednoduchá, stačí z remastru odfiltrovať pásmo pod 110Hz a je to počúvateľnejšie, hlavne basa a gitara sa dajú od seba odlíšiť ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: St júl 18, 2018 08:40:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Samozřejmě, že technicky a zvukově jsou obě ty varianty stejné nahrávky diskutabilní. Moje pointa je ta, že remastery původní nahrávku nevylepší a navíc jsou vedené módními požadavky na dunění a ev. krasozvuk na úkor původního syrového zvuku, který IMO k rocku patří. Z mého subjektivního pohledu ji remaster od SW zhoršil. Přesně z toho důvodu slévání basy, kytary a bicích (pro kritiky, posloucháno na sluchátkách z výstupu DAC), které jsem z mého pohledu nazval jako "nafouknutí basů" a které se dá najít i ve spektru. Zkuste si pro zajímavost ořezat oba soubory jen na pásmo 50 - 200 Hz ....

Mám tady teď 3 varianty, rip z mého LP z roku 1971, remaster od SW a track 1 z CD z roku 1983. Spektrálně je nejblíž ripu z LP track 1 CD z r. 1983, ale zvukově je mrtvé a bez výšek. Remaster od SW je "živostí" blíž ripu z LP, ale vadí mi to nafouknutí a slití se basů.

Ad remastery, mě určitě vadí míň původní šum z pásku nebo občas nějaký praskot, než to, co vyleze při pokusech je odstranit a zvuk "vylepšit". Odstraní se současně i užitečná informace.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
RedBaron
Hifista - pokročilec


Založený: 30 apríl 2015
Príspevky: 298

PríspevokZaslal: St júl 18, 2018 08:50:36    Predmet: Odpovedať s citátom

No vám se to slejvá a mně jen basů přibylo, ovšem jen do té míry, že je to ku prospěchu věci. V té původní verzi slyšet na některých bubnech jen plácnutí paličky o blánu a ne tělo nástroje, nebo basáka jak se se svým důležitým nástrojem schovává někde v šatně, není pro mě znakem dobrého mixu.
_________________
Doma: Synology DS920+ > NUC8i5Beh+Akasa+Foobar2000+REW > SPaudio D1 > P1 > A400 > JBL 250Ti Jubilee
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Bartoli
Hifi inventar


Založený: 24 jún 2008
Príspevky: 4089

PríspevokZaslal: St júl 18, 2018 08:57:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Zajimava uloha do duchodu: hledat kvalitni reprodukci ultraspatnych fosilnich nahravek na ultraspatnem hifi. Chce se, aby to pak hralo "nejlip" s ultramegasumici ohrane LP desky.

No ten duchod se imho da vyuzit i smysluplneji.

Zkuste pane Macuro selakove desky, vzdycky je mozno jit dal Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: St júl 18, 2018 09:04:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Když už si tak hezky povídáme, co říkáte na remaster od PMA?

http://pmacura.cz/aqualung_pma.wav

Je to ten můj vinyl rip s přidanou ekvalizací pásma 30 - 200Hz a odříznutím pásma pod 25Hz (infrahluky gramofonu). Přiznávám, že ten původní záznam na vinylu měl basů míň, než je potřeba, možná kvůli přípravě a potlačení basů pro rycí hlavu.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
merhaut
Hifi expert


Založený: 12 október 2006
Príspevky: 2646

PríspevokZaslal: St júl 18, 2018 09:21:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Jen drobná technická, Wilson Aqualung remixoval, k dispozici je ale u výroční verze i digitalizovaný původní master pás bez úprav:


_________________
---
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: St júl 18, 2018 09:28:29    Predmet: Odpovedať s citátom

To by bylo zajímavé, i když zřejmě lze položit otázku, zda to bylo opravdu y původního pásu. Ty se totiž musí periodicky kopírovat (a každá analogová kopie znamená degradaci) kvůli jednak prokopírování mezi sousedními vrstvami na kotouči a také vzhledem k časové degradaci pásu a záznamu na něm. A ta perioda nutnosti vytvořit kopii je určitě kratší, než 25 let.

Dnes už nic, jako originály master tape z let kolem 1970 není.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
spirki
Hifi obsluha


Založený: 16 február 2010
Príspevky: 20

PríspevokZaslal: St júl 18, 2018 10:10:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Ale keď sú raz bicie nahraté len ako úder paličky na blanu, tak je to úder paličky na blanu, remaster tomu nepomôže. To isté basa, ak je utopená a nevýrazná tak by bolo potrebné ju vytiahnúť ešte kým boli stopy separované, ešte pred finálnym mixom, v opačnom prípade dôjde k vytiahnutiu všetkých basov, teda aj tých, ktoré by vytiahnuté byť nemali a celé to v konečnom dôsledku len huhní, a preto vo väčšine prípadov sú remastre v horšej zvukovej kvalite než pôvodné vydania (netrvdím, že občas nemôžu zvuku pomôcť, ale sú to výnimky).
Otázka stojí, či sú ešte vôbec albumy z tej doby v podobe "per partes" teda separované stopy, nezmixované ... Vie niekto?
PMA - pekný "remaster", toto už je počúvateľnejšie, než sa snažiť z toho remastru od Wilsona utápať basy ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vma
Hifista


Založený: 15 september 2009
Príspevky: 131

PríspevokZaslal: St júl 18, 2018 10:32:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Rozhovor s Andersonom:

http://spillmagazine.com/spill-feature-a-nostalgic-tour-50-years-in-the-making-a-conversation-with-ian-anderson-of-jethro-tull/

Úryvok:
Anderson has been issuing some extremely well received box sets of Jethro Tull’s classic albums, the most recent being Heavy Horses. Listening to those albums must take him back? “Actually I am very objective when I listen to the new masters or mixes. I have always been part of the mastering of the original vinyl or the cassettes, or CDs, remasters or whatever. Steve Wilson, he has done the remixes and we talk quite a lot. But when I listen to new mixes, I am not hearing me, I am hearing a human voice. If I listen to the sound of me then I go back to where I was and what was going on, so I stay objective.”

Teda ak sú to remixy, tak by to malo byť podľa "gusta" Andersona. Ak je to remaster, tak s tým sa nedá tak manipulovať - už to je len úprava zmixovanej nahrávky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12667

PríspevokZaslal: St júl 18, 2018 10:45:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Prostě zavděčit se hifistovi není jen tak. Remix, remaster, všechno jedno, hifista to posoudí stejně nejlíp, aby nakonec skončil u neposlouchatelné ukřičené nahrávky bez basů - přece nepodlehne módním požadavkům Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JHradec
Hifista - zaslúžilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 998

PríspevokZaslal: St júl 18, 2018 11:02:52    Predmet: Odpovedať s citátom

zabránit prokopírování masteru lze rozmotáním do krabice . Občas protřepat, nemíchat Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
J
Hifi expert


Založený: 24 september 2007
Príspevky: 1291
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Št júl 19, 2018 05:30:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Toto vlákno vo mne vyvolalo chuť si toto album zase po dlhšom čase pustiť.
Nepatrí totiž k mojim najoblúbenejším "jetrotulovinám", tak si to aspoň zo zvedavosti oživím. Mám to na nejakom remasterovanom CD s bonusmi. Už som aj zabudol ako to hrá.
Na LP mám iba Stormwatch.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Pi júl 20, 2018 21:14:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja mám Aqualung na tomto CD z roku 1996:
http://dr.loudness-war.info/album/view/56979
S LP to nemám možnosť porovnať, ale zvuk je podľa môjho názoru dobrý. Nazval by som ho "dobový", technicky nie je dokonalý.
Tá skladba s DR11 je bonusová Song for Jeffrey. Zvuk má "kelímkové" zafarbenie a výrazne sa odlišuje od skladieb z albumu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Pi júl 20, 2018 21:31:04    Predmet: Odpovedať s citátom

A takto vyzerá analýza 1. skladby z CD - prvých 237 sekúnd:


Aqualung_analyza.jpg
 Description:
 Filesize:  47.09 KB
 Viewed:  112 Time(s)

Aqualung_analyza.jpg


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Pi júl 20, 2018 21:34:30    Predmet: Odpovedať s citátom

DR prvej skladby:


Aqualung_DR.jpg
 Description:
 Filesize:  24.93 KB
 Viewed:  181 Time(s)

Aqualung_DR.jpg


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BlackRider
Hifista - pokročilec


Založený: 11 november 2007
Príspevky: 265
Bydlisko: poblíž Brna

PríspevokZaslal: Ne október 07, 2018 05:58:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Právě poslouchám Jirky Schelingera, nějáký fláky z alba Hrr na ně... hraje to sakra dobře. Nemixoval to žádný hňup. DR a ostatní parametry viz prtsrc. Má to bouli kolem 100 Hz (asi přívlastek doby) přechody na škopcích nejsou nabrané nicmoc (celkem by mě zajímalo, jakým způsobem to nahrávali). Ale oproti tomu, co jsou schopni někteří vydavatelé pustit do éteru dnes...Super.


Čili za mě není třeba chodit mimo hranice naší země. Na tu dobu výborně hraná kytara, je to dle mého gusta. Kubeš umí. A JS zpěv do toho super padne.

Gramofon jsem si pořídil asi rok nazpět a zlé to vůbec není, ale velmi nepraktické v dnešní rychlé době.

Jinak z gramcu mám nahranou do digitálu desku s p. Dragounem, Jedinečná šance bohužel kvalita nic moc. Sháněl jsem to v digitálu na supraphonu, na zkoušku jsem stáhnul jeden song a bylo to moc fujky. Dynamika v prdeli a zvuk taktéž. Takže "hobluju" dokola ten svůj vynil rip, přes všchno to prskání a šumění je to balzám na uši.

EDIT:
Takže částečně zde souhlasím s PMA, že tehdy ještě hudbu mixovat uměli (ale nechci bejt pesimista, uměj to i dnes). JT jsem ale nikdy nepřišel na chuť a asi se tak ani nestane.

Jestli to někoho zajímá, toho Schelingera jsem poslouchal přes Ultimate Ears Fi.4 a přehrávač FiiO X3 mkII v režimu DAC.

EDIT2:
Uvědomil jsem si, že přecijen mám nějaké dočinění s JT. Za sebe rozhodně doporučuji album Order Of Play od Martina Barreho.

_________________
POSLECH: PreSonus AudioBox 22VSL > Rotel RMB-1066 / Senn. HD555 mod > miniDSP 4x10 HD > KEF iQ7SE cust.
MĚŘENÍ: Dayton Audio EMM-6 > PreSonus AudioBox 22 VSL > REW / HOLMImpulse > VituixCAD
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
merhaut
Hifi expert


Založený: 12 október 2006
Príspevky: 2646

PríspevokZaslal: Pi august 16, 2019 21:59:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Dnes večer jsem si per Tidal/MQA doslova pochutnal na Wilsonových remixech tullovské klasiky. Kdyby mi takhle "nově" hrál veškerý starý rock, to by bylo ...

Co se týče autenticity remixů, můj názor je jednoznačný: remix odsouhlasený interpretem – provedený z jednotlivých stop původních pásů (a jiné než původní z principu neexistují) – nesnižuje autenticitu díla ani o píď. Všechny zvuky jsou původní a odpovídají záměrům umělce.

Autorizované remixy Beatles, Led Zeppelin, Genesis, Jethro Tull, Yes a dalších mých oblíbenců proto v poslední době poslouchám ze všech verzí nejraději.

Technicky vzato, finální analogový 2ch mix z mnohastopého studiového pásu vždy vnášel do výsledku další zkreslení, snižoval odstup od šumu, ovlivňoval frekvenční charakteristiku, atakdále. Soudobá digitální technika těmito neduhy netrpí.

Zkrátka, když se v dobré konstelaci sejdou dnešní možnosti a tehdejší muzika, není podle mě co řešit – stačí už jen poslouchat a poslouchat.

_________________
---
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Rock Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2
Strana 2 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist