Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Kovy s nízkou teplotou tání - levná náhrada za ChipQuik
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Iné
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi august 16, 2019 00:13:22    Predmet: Odpovedať s citátom

A tohle je úplně nejlepší, samotná elektronika bez spínaného zdroje. Takže se k tomu udělá klasický bezpečný zdroj s trafem. Sakra já bych to snad koupil, kdyby to bylo k mání někde v česku... Crying or Very sad

https://www.ebay.com/itm/KSGER-MINI-STC-LED-T12-Soldering-Iron-Soldering-Station-Temperature-Controller-U/362720533477?_trkparms=aid%3D888008%26algo%3DDISC.CARDS%26ao%3D1%26asc%3D20131227121020%26meid%3D3417af9cac434f6d86a79f3db504f58d%26pid%3D100009%26rk%3D1%26rkt%3D1%26sd%3D113698382199%26itm%3D362720533477%26pg%3D2047675&_trksid=p2047675.c100009.m1982

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi august 16, 2019 06:17:40    Predmet: Odpovedať s citátom

opa: Přesně tuhle (akorát bez krabice) tu chválil ja-kub ve středu http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=328583#328583

Je to jedno, ale ta druhá stojí o 250Kč víc a je v ní už zdroj, můžeš si nastavit standby (čas i teplotu - aby se zbytečně nepálily hroty, když si člověk odskočí), vidíš aktuální rezervu výkonu (%) a pamatuje si kalibraci všech používaných hrotů. Je to prostě něco za něco, jako ve všem Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi august 16, 2019 10:30:30    Predmet: Odpovedať s citátom

dustin napísal:
opa: Přesně tuhle (akorát bez krabice) tu chválil ja-kub ve středu http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=328583#328583

Jo, to sem trochu přehlíd.
Dobrý nápad s tím zdrojem od notebooku. Sice je spínaný, ale mohl by na něj být větší spoleh, než na bastl od číňana.

Jenom škoda, že to při testování tavil na 350 °C. Hlavní výhoda tohodle systému by měla spočívat v tom, že senzor teploty je blízko hrotu, takže rychle vyrovná ochlazení hrotu a díky tomu se může pájet s nižší nastavenou teplotou a šetřit jak samotnou pájku, tak hlavně pájené součástky a desku.

Dave v tom videu EEVblog měl nastaveno 240°C a fungovalo to dobře. Pravda, byla to nějaká drahá profi pájka. Ale princip hrotů stejný.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
gnat
Hifista - pokročilec


Založený: 06 jún 2012
Príspevky: 381

PríspevokZaslal: Pi august 16, 2019 10:55:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Taky jsem na to čuměl jak puk. Já obvykle používám na olovnaté pájky 270°C. Kolik kdo používáte ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Sendy
Hifi expert


Založený: 29 november 2008
Príspevky: 1540
Bydlisko: Severný Moravistan

PríspevokZaslal: So august 17, 2019 22:04:02    Predmet: Odpovedať s citátom

dustin napísal:
Na video to rozhodně nebylo Smile

Drátek do vody je nereálný, dělá to kapky. Ale kov ve stříkačce nahřáté ve vařící vodě lze vytlačit do tenkého brčka a to pak rozříznout podélně skalpelem. Výsledná tyčka má v průměru několik mm, při vyjímání se určitě zlomí na pár kusů (kov je dost křehký), ale jde s ní pájet v pohodě..


To se dělá jinak.... pájka se roztaví v tyglíku, který má otvor na boku. Není-li tyglík, poslouží stará naběračka, nejlépe obyč nerez. Průměr otvoru nutno zjistit empiricky... Pájka se lije na čistou kovovou desku, třeba plechový pracovní stůl, nebo tabule nějakého plechu - stačí třeba střešní hliník 1mm. Chce to trochu cviku, tyglík se položí na plech, naklopí a dost rychle táhne. Podle vlastností pájky jsme takhle dělali dráty délky asi 50-100cm o průměru 1-2mm.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ne august 18, 2019 15:49:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Sendy - díky za tip. Mám toho kovu dost málo, tak bohužel nemám moc prostor pro opakované experimenty, abych zjistil správnou velikost otvoru. Zatím to poctivě dělalo kapičky... Ale díky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ne august 18, 2019 15:54:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Dělá se s tím kovem opravdu dobře. Výměna výstupního operáku 2114 sluchátkového výstupu E-MU 0404 za OPA1622 v DIP8 adaptéru (výsledek špatně, zkreslení narostlo, ale za to nemůže pájení).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
moses
Hifi expert


Založený: 17 november 2012
Príspevky: 1898

PríspevokZaslal: Ne august 18, 2019 15:56:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Slusne. Musela byt dobra piplacka. Applause

Inak zaujima ma aka je ta OPA 1622. Rozmyslam, ze by som na Xonari vymenil povodne operaky a bola mi navrhovana aj OPA 1612, tak spekulujem, co sa oplati lepsie.

_________________
SET01: PC + CA DacMagic Plus + KRK Rokit 4 G3 SET02: NTB + Echo Indigo IOx + Beyerdynamic DT 831 SET03: HTPC + ASUS Xonar STX + Bryston BP4 + Behringer TRUTH B3030A SET04: MP + AudioQuest Dragonfly Black + Sennheiser HD 25-C II
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ne august 18, 2019 16:07:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Díky, s ostrým hrotem pájky a lupobrýlemi se dalo celkem OK, jenom jsem musel vyměnit piny na adaptéru za tenké drátky (opět s nízkoteplotní pájkou se pinheader vyletoval hned.).

Nevím, proč zkreslení tak vystřelilo, 3. harmonická (tedy limitace) vylezla ukrutně nahoru. Uvažoval jsem o přiletování DIP8 patice místo adaptéru s OPA napřímo, ale bál jsem se, že bych pak při výměně operáků mohl urvat plošňák, což by byla nepříjemná oprava. Ten adaptér má umělou zem, nevím, zda není problém v tom.

https://lampcore.ru/wp-content/uploads/2018/05/opa1622_chem_1_wm.jpg
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ne august 18, 2019 17:52:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Možno by stálo za pokus tú umelú zem( spoj 10k odporov) blokovať len k zemi tej zvukovky. Pôvodný OZ bol s nesymetrickým napájaním, pin4 na zem?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ne august 18, 2019 18:02:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Díky za info. Dle schémat vstupu (výstup nemám zakreslený s napájením) https://www.diyaudio.com/forums/attachments/equipment-and-tools/457647d1420530590-mu-0404-usb-2-0-artifacts-peaks-left-channel-right_in-jpg by zvukovka měla mít symetrické napájení. Zkusím to píchnout na zem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ne august 18, 2019 18:13:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Ak je napájanie symetrickè, tak bude lepšie ten delič úplne zrušiť a pin GND na 1622 pripojiť tvrdo na zem ( aj za cenu krátkeho drátového prepoja). Je tam( na GND) pripojený kompenzačný kondenzátorv štruktúre, , druhý koniec ide na výstup "VAS" toho 1622. Ak je na GND bordel, zavlečie sa do signálu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ne august 18, 2019 18:34:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Určitě připojím tu zem, zrušit nevím, pokud se dostanu na oba odpory, abych je odpájel.. Ale ty by nijak vadit neměly.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ne august 18, 2019 18:47:37    Predmet: Odpovedať s citátom

10 k odpory vadiť nebudú, ale tie 1uF kondenzátory...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ne august 18, 2019 18:59:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Uf, na ty se nedostanu, jsou zespodu

Teoreticky bych mohl odbrousit spoj k GND pinu na tom adaptéru, ale bojím se, že urvu ty plošky, ke kterým je celý adaptér přiletovaný.

OK, zkusím to opatrně přeškrábnout skalpelem s novou čepelí.


Naposledy upravil dustin dňa Ne august 18, 2019 21:28:49, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne august 18, 2019 19:25:19    Predmet: Odpovedať s citátom

A proč tam nedat samotný operák bez změny zapojení ? Ten modul s dalšími součástkami může dělat nepředvídatelné věci včetně narušení stability.
Já jsem si nechal vyměnit operáky na EMU1212 přímo na desce kus za kus a hodně to pomohlo.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ne august 18, 2019 19:25:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Ako prvý pokus ( s možnosťou vrátiť úpravu nazad, ak sa neosvedči) bude stačiť ten spoj na zem, ak bude čo najkratší ( malá indukčnosť). Tie 1uF budú vlastne blokovať napájanie..
opa
Je to sluchátkový výstup, preto OZ s integrovaným bufferom..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ne august 18, 2019 20:39:37    Predmet: Odpovedať s citátom

BV: Říkal jsem si, že to jsou normální blokovací kondenzátory, ale když jsi je chtěl zlikvidovat, myslel jsem, že mohou přenášet bordel z napájecích větví do zemního spoje a mohlo by to v něm vyrábět nějaké rušivé napětí. Nevím, jak moc je to citlivé. Ale určitě budu mnohem radši, když tam budou moct zůstat, tudíž bude stačit připájet propoj na zem. Zkusím to blíž k operáku, ten layout je dost nešťastný (černá trasa)

https://lampcore.ru/wp-content/uploads/2018/05/opa1622_chem_2_wm.jpg
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ne august 18, 2019 20:50:55    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
A proč tam nedat samotný operák bez změny zapojení ? Ten modul s dalšími součástkami může dělat nepředvídatelné věci včetně narušení stability.


Zkus místo normálního SO8 přiletovat 10pinový VSON Smile



OPA1622 je aktuálně asi nejkvalitnější výstupní buffer poměr výstupní proud/šum/zkreslení. Ale doma si jej nepřiletuju, obzvláště na plošky SO8. Proto se prodává už hotová redukce na DIP8, která má odpor do ENABLE a dělá tu umělou zem.

Větší proud s min. zkreslením potřebuju pro kompenzační kalibrátor, aby mohl používat co nejnižší impedanci kalibračního děliče a přídavná zátěž DUTem pak nezměnila zkreslení výstupu zvukovky (sluchátkový výstup).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne august 18, 2019 21:41:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Aha, tak to jo. Já jsem konzerva, zvukovka je pro mě jenom signálová záležitost. Pokud se má něco posilovat proudově, tak to vidím výhradně na externí krabičku s vlastním napájením a nejlépe diskrétním koncem.
_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ne august 18, 2019 21:52:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Nebude z toho koncák, 50mA 2114 vs. 120mA OPA1622. Ale je dobré to vyzkoušet, adaptér s operákem stojí 150Kč na stůl, to není žádná raketa. V Čechách to ale nemají Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne august 18, 2019 22:45:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak možná vyzkoušet ten modul mimo zvukovku, jak se chová sám o sobě a teprve po ověření ho zabudovat do zvukovky.
_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Po august 19, 2019 06:27:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Máš naprostou pravdu, měl jsem ho přeměřit adaptérem na měření zkreslení operáků, než jsem je vyměnil ve zvukovce, kterou to měřím Smile Jenže jsem ji měl už rozebranou z předchozích úprav a chtěl jsem to udělat najednou. Příště Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
djrix
Hifi expert


Založený: 15 marec 2010
Príspevky: 1833

PríspevokZaslal: Ut august 20, 2019 18:56:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Nemůže ten 1622 být nějaký mimotolerantní zmetek z výroby ? Totiž, 160Kč stojí v kusovce v mouseru jen ten šváb, tzn 150kč za komplet kus zapájenej v patici, s dalšíma součástkama a pinama je dost podezřelá cena.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut august 20, 2019 20:12:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Možné je vše, ale myslím, že to bude normální verze. Ve větším počtu jsou výrazně jiné ceny, navíc v Číně mívají i jiné nákupky, pravděpodobně se to tam i vyrábí. Fejky jsou obvykle výrazně levnější. Ten samý prodávají i na celkem věrohodném https://www.audiophonics.fr/en/composants-electronique-aop/opa1622-dual-opa-dip8-unit-p-12489.html

Uvidím, co udělá to uzemnění. Ale díky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
djrix
Hifi expert


Založený: 15 marec 2010
Príspevky: 1833

PríspevokZaslal: St august 21, 2019 13:07:19    Predmet: Odpovedať s citátom

To nemáš za co, samotného mě zajímá jak dopadneš, uvažoval jsem o tom švábu také.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: So august 24, 2019 08:48:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Prosím o radu zkušenější. Odškrábnul jsem dělič a přiletovat zem přímo na cestu od pinu GND.

Nejbližší zem je pin hned vedle (5 na DIP8), což je ale IN+ jednoho z kanálů, který je uzemněný. Na zem je vedený drátkem stejně silným, jako je přiletovaný na fotce. Tam mi přišlo, že by to mohlo dělat v daném kanálu bordel.

Zvolil jsem zemní vývod potenciometru před operákem, taky je to jeden kanál, ale vývod potenciometru do desky je podstatně masivnější. Ovšem propoj na zem je tak trochu delší.

Která varianta by prosím byla vhodnější, než to zase celé poskládám?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: So august 24, 2019 09:26:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Vyskúšať tak ako je, pri meraní "prizemniť" hrotom malého skrutkovača aj na ten pin 5, ak sú to všetko galvanicky spojené zeme..Ak sa "bordel" zmenší, spojiť ten drátový spoj kvapkou cínu aj na pin 5. Prípadne skúsiť potom odpojiť (odcvaknúť medzi pinom 5 a potenciometrom) koniec drátu od zeme potenciometra, či sa to ešte nevyčistí. Bez layoutu DPS zvukovky sa viac povedať nedá. Pokus/omyl..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: So august 24, 2019 10:31:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Díky, zkusím to tedy takhle. Layout je 4vrstvý. Nad tou deskou je ještě jedna s dlouhými piny do té spodní + celé do bedny, při provozu se na tu spodní nedostanu. Tak uvidím, hlavně že to není úplně blbě (snad).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ne august 25, 2019 09:44:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak to uzemnění vypadá v pořádku, THD loopbacku pravý kanál 0.0018% (před) -> 0.0015% (po), levý kanál 0.0082% -> 0.0016%. Navíc předtím při zkompenzovaném zkreslení druhá harmonická lítala, teď je stabilní a lze dobře zkompenzovat. Díky!

Před výměnou bylo THD smyčky s 2114 kolem 0.0018% oba kanály.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Iné Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3  Ďalšia
Strana 2 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist