Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Motu Ultralite MK3 - úpravy

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Tuning
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
michal mishek
Hifista - pokročilec


Založený: 11 január 2009
Príspevky: 344
Bydlisko: Žilina

PríspevokZaslal: Št december 20, 2018 09:56:54    Predmet: Motu Ultralite MK3 - úpravy Odpovedať s citátom

Priatelia,
jemne som updatol môj akusticko-merací setup nákupom staršej externej zvukovky Motu (americká).
Ako správny držgroš som zakúpil starší model z druhej ruky a ako správny amatérsky nadšenec ju chcem povylepšovať tak, aby merala lepšie ako nové stroje - hahaha. (dizajn pochádza cca z roku 2009).

Pomocou Rightmarku som spravil pár meraní v loopbacku a celkom ma prekvapilo, že už v továrenskom stave to meria vcelku dobre - dokonca až tak, že to má lepšie parametre ako naznačujú datasheety použitých prevodníkov - hlavne teda AKM-ov na výstupoch.
Pohľadom do vnútra ale vidím hromadu operákov 4580 a (pre mňa neznámych) TS922, na základe čoho amatérsky vyhodnocujem, že stav by sa s pomocou dobrej rady zrejme dal objektívne zlepšiť. :-)

Internety potvrdzujú, že by to mohlo ísť - tuto Bosniak Braca mení operáky na karte Motu Audio Express (prakticka tá istá karta, čo mám je len bez displeja) a píše, že skreslenia znížil o 7 dB. (k obrázkom sa žiaľ neviem dostať).
https://forum.yu3ma.net/thread-1553.html
(prvé dva príspevky, potom už sa píše o inej karte)

Servisný manuál od zvukovečky žiaľ nemám.. ..to by bola iná hitparáda. :-/


Vyzerá to takto:


Predok - naľavo jeden vstup - kombinovaný mikrofón a nástrojový, vedľa slúchadlový výstup



Zadok - zprava: jeden kombi mikrofónny a nástrojový vstup, dole dva "hlavné výstupy". vedľa dole 6 linkových vstupov, horné poschodie 8 linkových výstupov. Spidif in/out, midi



Vnútro: "plošákové horné poschodie" sú výstupy (vyjma "hlavného výstupu" main out, ktorý je dole).



Detial horného poschodia s výstupmi.



Šesť-kanálový AKM DAC pre výstupy a za ním 4580 vo filtroch a na výstupoch



Horné poschodie odobraté



Bližší pohľad na "prízemie"



Naľavo hore mikrofónny/nástrojový vstup (zadný) a main výstup, čo sú prvé dva jacky od modrých kondov napravo



V strede hore main výstup s jeho vlastným DA prevodníkom AKM, napravo už začínajú linkové vstupy z ktorých ide signál do volume regulátora od Cirrusu



Osem operákov medzi volume regulátorom a vstupom do AD prevnodníku (buffer/filter)



V strede slúchadlový výstup - tiež s vlastným DA prevodníkom a dvojicou 4580



Midi konektory a súčiastky napájania



celkový pohľad s odobratým vrchným poschodím.



HRUBÝ POPIS:

VSTUPY:
-mikrofónne vstupy - XLR vpredu a vzadu (2 ks) idú cez PGA2505 (BB špeciál pre mikrofónne vstupy)
-nástrojové vstupy - jack v strede XLR konektora (2 ks) idú cez BA4580 alebo OPA2134 (neviem identifikovať cez ktorý, možno oba)
-linkové vstupy (6 ks) idú cez BA4580
-následne všetky vstupy idú do 8 kanálového volume regulátor CS3308
-za volume reguláciou ide všetkých 8 kanálov na skupinu ôsmich TS922 - tie jednak nesymetrický výstup predchádzajúceho volume regulátoru zosymetrizujú + robia vstupný buffer/filter pre AD prevodník (imho je to spravené cca podľa schémy na strane 5 https://d3uzseaevmutz1.cloudfront.net/pubs/appNote/an241-1.pdf), z buffrov to ide do 8 kanálového AD prevodníku CS5368.


Mikrofónne a nástrojové vstupy upravovať nechcem. Pri linkových vstupoch by som videl ako možnosť zlepšenia výmenu BA4580 na všetkých linkových vstupoch a výmenu TS922 na pozícii fitrov/bufferu pred AD prevodníkom.



VÝSTUPY:
-DA prevod je až na troch miestach - main output ide cez dvojkanálový AK4382, slúchadlový výstup tiež cez AK4382 a 8 linkových výstupov ide cez AK4358 (na hornom poschodí)
Všetky DA pevodníky sú V out - takže odpadá špekulovanie, čo nasadiť na pozíciu I/V. :-)

-operáky na výtupoch: mail output: lowpass filter: polovica z BA4580, out: TS922
linkové výstupy: lowpass filter: polovica z BA4580, out BA4580
slúchadlá: 2 x BA4580 - jeden ako filter, druhý ako výstupný amp

Na výstupoch by som chcel vyskúšať zmeniť operáky v lowpas filtroch za prevodníkmi, a operáky na výstupoch.


Podľa parametrov prevodníkov sa zdá, že parametricky je lepšia AD strana karty (separátne ich zmerať neviem, takže len odhadujem).


Merania loopback vo východzom stave:
(loop je medzi linkovým výstupom 1+2 a vstupmi 3+4. Vzorkované 96 kilo/24bit)

Pozadie



THD ("úroveň" v Rightmarku -3 dB)



IMD





POUŽITÉ OPERÁKY:
BA4580R (čo je varianta NJM4580 od Rohm) sú na väčšine pozícií - vstupy aj výstupy.
TS922I sú použité ako 8 x buffery/filtre pre AD prevodník, a ako výstupné ampy pre svorky "main out".

Datasheety
http://rohmfs.rohm.com/en/products/databook/datasheet/ic/amp_linear/opamp/ba4580rf-e.pdf
https://www.st.com/resource/en/datasheet/ts922.pdf


Použitie 4580 sa dá vcelku pochopiť - má to slušné prúdové možnosti, relatívne málo to šumí, a je to lacné.
Použitie TS922 priznávam nechápem - tiež to má dostatočný výst.prúd a stabilitu do kapacitnej záťaže (čo sa využije na main výstupe - tam OK), ale ako buffer pred AD prevodníkom to imho pracuje do skôr vyššej a nereaktívnej záťaže, takže tam použitie tohoto operáku nechápem.. ..je ale možné že niečo prehliadam. Operák je typu "BiCMOS".


Chápem nepopularitu amatérskych dotazov na výmenu operákov, ale poprosím nejaké tipy, čím tieto dva zázraky v jednotlivých pozíciách nahradiť.
Ak treba dodať nejaké ďalšie informácie a bude to v mojich technických možnostiach - dodám.


Napájacie napätia:
Prakticky všetky operáky sú napájané symetricky 13V (+/-6,5V), len operáky ST922 v buffroch pred AD prevodníkom sú napájané 0/+6,5V

GAINY:
BA4580 na vstupoch pracujú s gainom: 2
TS922 v bufferoch pred AD prevodníkom pracujú s gainom niekde medzi: 1-2 (nedokázali sme s kamošom presne zmerať)
TS922 na main výstupe: 2
BA4580 vo filtroch na výstupoch: 5
BA4580 na výstupoch: 1,6



MOJE AMATÉRSKE TIPY:
VSTUPY
BA4580 na vstupoch (napájanie +/-6,5V GAIN 2) nahradiť jfetovým OPA1642 - nenašiel som nič dvojité, s jfet/fet vstupom, čo by v napäťovom / prúdovom šume / skreslení mohlo konkurovať (ďalšie moje nápady: OPA2140, AD8620). Ak je na túto pozíciu vhodný aj nejaký bipolár (a reálne niečo prinesie), môžem vyskúšať.

BUFFRE/FILTRE pred AD:
TS922 (napájanie 0/+6,5V, GAIN 1 až 2) - tu netuším čo použiť - dosť limitujúce bude asi to nesymetrické a rel. nízke napájanie 0/+6,5V

VÝSTUPY:
BA4580 vo filtroch za DAC (napájanie +/-6,5V, GAIN 5) nahradiť tiež OPA1642, alebo bipolár OPA1602 (používa na tejto pozícii RME)

BA4580 na výstupoch (naprájanie +/- 6,5V, GAIN 1,6) nahradiť OPA1602, alebo tiež 1642 (kde už možno trochu vadí max 30mA výstup, čo je oproti 100mA u 4580 výrazne menej, preto by som sa tu asi klonil k 1602 (prípadne AD8620 = 60mA))

BA4580 na výstupe pre slúchadlá buď nechať, alebo nahradiť za OPA1688 (výborne vyzerá 1622 ale je to iné púzdro). Na "veľkých slúchadlách" (80Ω) to je na moje ucho dobré aj takto (kvalita aj max úroveň), s in-earmi to jemne šumí.


Operáky som vyberal skôr "pomalšie", určené pre audio. Na "najkvalitnejšie"/najdrahšie nesiaham, pretože limitom zariadenia budú zrejme použité letité prevodníky, hlavne na DA strane.
Prípadné oscilácie viem pozrieť u kolegu (do 250MHz), kde je rovnako k dispozícii "hot-air".


ČO OD TOHO OČAKÁVAM: Priznávam, že na ucho mi to hrá dobre už teraz. :-) Úpravy teda chcem spraviť aby bola karta čo najlepšie použiteľná pre meranie. Pre akustické merania je plne vyhovujúca už teraz - pre "elektrické" by som ju chcel zlepšiť - optimisticky očakávam zlepšenie na skresleniach aj pokles pozadia, aj keď pozadie bude asi dané prevodníkmi (v tejto oblasti veľké zlepšenia neočakávam).
Ďalej s tým budem emulovať reprovýhybky pri vývoji reprosústav (kvôli tomu nákup karty s takým množstvom výstupov) kde potrebujem pre kompresný drajver čo najlepší odstup s/š.
Upraviť by som chcel jeden pár vstupov a jeden pár výstupov a po verifikácii meraním by som sa pustil do ostatných.. ..je možnosť spraviť to aj tak, že jeden stereo pár osadiť "niečím", druhý "niečím iným" a porovnávať tak dve možnosti "vedľa seba".


Vopred ďakujem za poznámky a nasmerovania!

_________________
Curtis Mayfield | Gil Scott-Heron | Stevie Wonder | Roy Ayers | Carmen McRae | Herbie Hancock .. .. Jamie Lidell | Benny Sings | Mayer Hawthorne | Talc...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št december 20, 2018 14:34:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Jedna rada: vyprdni se na Rightmark, nauč se používat Artu, kde máš všechno pod kontrolou. Zejména si můžeš zvolit měřicí kmitočty a úrovně, vyhledat optimální úroveň vstupu i výstupu pro minimální THD (tedy nikoliv zavádějící THD+N).

Jedna zkušenost: V EMU1212 jsem si nechal vyměnit operáky a zkreslení se zlepšilo. Ale musí to dělat někdo, kdo to umí a má potřebné profi vybavení. Amatérsky se hrabat do desky s SMD je nesmysl.

Jeden námět: V jednom aktuálním vlákně se už nějakou dobu řeší sw kompenzace zkreslení zvukovky pro účely měření. V principu to funguje, je to bez zásahu do HW a nestojí to nic.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JuanV
Hifista - zaslúžilec


Založený: 06 júl 2007
Príspevky: 994
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št december 20, 2018 15:28:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja jsem 4558 vymenoval za AD8599 v jiny zvukovce.
_________________
Intel NUC > SMSL SU-9 > 2xTYA III > Euterpe One
Aktuálně prodám:
TYA III, DPA-222
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
michal mishek
Hifista - pokročilec


Založený: 11 január 2009
Príspevky: 344
Bydlisko: Žilina

PríspevokZaslal: Pi december 21, 2018 00:13:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Chlapci, ďakujem za komenty.

OPA: to, že rightmark nie je žiadny sofistikovaný nástroj, je jasné, ale na základnú orientáciu (ktorú som potreboval) je imho výborný! Mimochodom frekvencia aj úroveň s ktorou má merať sa dajú nastaviť aj v ňom!
Artu popravde veľmi neplánujem, som rád, že som sa konečne trochu zorientoval v REW-e, takže ak to bude možné (čo sa zdá, že bude), tak to budem merať v ňom.

opa napísal:
Amatérsky se hrabat do desky s SMD je nesmysl.


Píšem: "Prípadné oscilácie viem pozrieť u kolegu (do 250MHz), kde je rovnako k dispozícii "hot-air"."
Čiže upresňujem - naozaj sa v tom neplánujem vŕtať s tatkovou šedou pištolovkou! Wink

Merania tvojej EMU som zazrel v starších vláknach - ak by sa mi to podarilo vyladiť na taký výsledok, tak plesáááám! Smile

Vlákno o kompenzácii skreslenia som našiel.. ..hmmmmmmm..

Juan: mám tam 4580 (nie 4558). Ale ďakujem za tip!

_________________
Curtis Mayfield | Gil Scott-Heron | Stevie Wonder | Roy Ayers | Carmen McRae | Herbie Hancock .. .. Jamie Lidell | Benny Sings | Mayer Hawthorne | Talc...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
michal mishek
Hifista - pokročilec


Založený: 11 január 2009
Príspevky: 344
Bydlisko: Žilina

PríspevokZaslal: Ut december 25, 2018 23:04:34    Predmet: Odpovedať s citátom

..tak neviem, či som vás tým prvým príspevkom jemne nezahltil. :-)

Skúsim to teda zobrať po častiach:
Ak by som si chcel polepšiť na tomto výstupnom mieste:



čo skúsiť namiesto operákov BA4580?

Prvý operák je výstupný filter za AK4358 (V out prevodník), ktorý by mohol byť zapojený cca takto (akurát s Gainom okolo 5):



a napájanie má +/-6,5V

Druhá dvojica opampov (smerom k výstupným jack konektorom) je už výstupný amp pre symetrické výstupy. Majú gain cca 1,6 a napájanie tiež +/-6,5V

Moje návrhy: OPA1642 na miesto filtra a OPA1602 na výstup. :-o

Ďakujem za prípadné komentáre a nasmerovania!

_________________
Curtis Mayfield | Gil Scott-Heron | Stevie Wonder | Roy Ayers | Carmen McRae | Herbie Hancock .. .. Jamie Lidell | Benny Sings | Mayer Hawthorne | Talc...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
djrix
Hifi expert


Založený: 15 marec 2010
Príspevky: 1833

PríspevokZaslal: Št december 27, 2018 06:43:06    Predmet: Odpovedať s citátom

4580 je celkem slušnej operák, mně osobně se tam nelíbí ty odporový sítě a thick film odpory, ale jsou to celkem nízké hodnoty... Jinak 4580 chodí cca 1V pod napájecí šíny, nevím jak moc je to tam na knop, pokud je zesílení celkem skoro 10 zdá se mi že to bude nadoraz.
Nicméně 1642 chodí cca 0,5V pod šíny tak by to nemělo být horší než to je teď.Jfet je podle mě dobrá volba, bude konkrétně v tomle místě méně šumět.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
michal mishek
Hifista - pokročilec


Založený: 11 január 2009
Príspevky: 344
Bydlisko: Žilina

PríspevokZaslal: Pi december 28, 2018 11:08:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Rix, ďakujem,
snažil som sa ten filter "voľajako" napasovať do tohoto kalkulátora
http://dicks-website.eu/noisecalculator/index.html
a OPA1642 (extra nízky prúdový šum) mi tam šumovo vychádza jemne lepšie ako bipolárna 1602, takže ten j-fet si na miesto filtra značím! :-)

Čo pls hovoríš na 1602 na mieste výstupných ampov?
Použil by som tiež 1642, ale +-15mA na výstupe sa mi zdá málo - oproti pôvodnej 4580, ktorá je v tomto naozaj "parná" (+-50mA).
Je ale možné, že aj +-15mA JFet-u je pre takýto linkový výstup dostatočná hodnota - to s mojimi znalosťami neviem posúdiť. :-/

Zaujímavo vyzerá 1688, je ale z týchto modernejších BB operákov najhoršia šumovo. Kvôli tomuto sa na tej výstupnej pozícii kloním skôr k tomu bipoláru 1602 (okrem iného je aj rail-to-rail - k úrovni napájania sa dokáže priblížiť cca rovnako ako 1642 (jemne horšie)).
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/opa1602.pdf

Ďakujem!

_________________
Curtis Mayfield | Gil Scott-Heron | Stevie Wonder | Roy Ayers | Carmen McRae | Herbie Hancock .. .. Jamie Lidell | Benny Sings | Mayer Hawthorne | Talc...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi december 28, 2018 12:40:56    Predmet: Odpovedať s citátom

4580 je bipolár, takže namiesto OPA1642 radšej OPA1612, chodí od +- 2,25V napájania., výstup +-45mA, menší šum a skreslenia ako OPA1602. Pri malých impedanciách v obvode bude určite lepší ako 1642.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
michal mishek
Hifista - pokročilec


Založený: 11 január 2009
Príspevky: 344
Bydlisko: Žilina

PríspevokZaslal: Pi december 28, 2018 14:52:04    Predmet: Odpovedať s citátom

No bipolár to je, ale 4 x pomalší ako 1612. :-) ...čiže mám voči tomu rešpekt. 1642 je "príjemne pomalá" čo vo mne budí takú predstavu bezproblémovejšieho použitia. :-)

Priznávam, že OPA1612 je pre mňa ten overkill, ktorý som ani nechcel skúšať, pretože tuším, že tieto výstupné operáky budú viacmenej len zosilovať šum a skreslenia, ktoré idú z DAC-u, a ich vlastný šumový/dist. príspevok bude malý. Chcel som teda použiť niečo také "rozumne kvalitné".

Imho by takýto top-model mohol byť zaujímavý na vstupy (kde je teraz tiež 4580), alebo pred AD prevodník, kde je sada tých ôsmych ST922 (ak je schopný fungovať pri nesymetrickom napájaní 0/+6,5V ktoré tam žiaľ je).

Trošku prekérna je aj cena (oproti 1602/1642 skoro trojnásobná (pri dvoch operákoch to čert ber, ale mám ich tam trošku viac)). :-)

Nuž ale keď to píšete vy, tak asi zopár vezmem a vyskúšam.

BTW: keď som zobral simulátor z môjho predch. príspevku a nahádzal som doň parametre 1602 a 1642 + 4k7 zo schémy vyššie, tak mi šumovo vyšiel lepšie tej JFet! :-o Robím niekde chybu?

_________________
Curtis Mayfield | Gil Scott-Heron | Stevie Wonder | Roy Ayers | Carmen McRae | Herbie Hancock .. .. Jamie Lidell | Benny Sings | Mayer Hawthorne | Talc...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
michal mishek
Hifista - pokročilec


Založený: 11 január 2009
Príspevky: 344
Bydlisko: Žilina

PríspevokZaslal: Ut január 08, 2019 14:19:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Drobné experimenty s "čistým napájaním".

Zapájam "motorkový akumulátor" 12V a merial v loopbacku. Očakávam skôr žiadne alebo minimálne zmeny - karta má totižto široký rozsah možných vstupných napätí (10-24V) a dokonca aj polarita na vstupnom pine môže byť "opačná".. ..z čoho usudzujem, že mašinka si ešte napájanie poriadne "prežuvá" a čisté napájacie napätie na vstupe veľkú zmenu nespraví.

Po zapojení 12V aku sú výsledky podobné ako pri dodávanom 15V "adaptériku", ale pri kalibrácii signálu na začiatku merania (righmark ukazuje -0,4dB) vidím les harmonických. Evidentne tých 12V pre plné vybudenie nestačí a pri väčších úrovniach to začína skresľovať (aj keď je to vo výrobcom povolenom rozsahu). Dopĺňam články a pri baterkových 15V je už kalibračný signál OK. Merania s "baterkami" prinesú "zlepšenie" pozadia o 0,2 dB, THD a ostatné merané parametre sa výrazne nemenia. Skúšam ešte dopniť dalšie články a ísť na 17,5 V, ale zlepšenie to neprinesie.

V grafoch vždy tri merania:
Biela: Ddodávaný adaprér
Zelená: Akumulátory 15V
Azúrová Akumulátory 17,5V

POZADIE:


THD:




Detail ukazuje, že predsa len to "niečo robí" - pozadie sa s aku napájaním jemne zlepší v okolí 1 kHz - detail na ľavej strane grafu medzi 1-2kHz.. ..kde majú baterky asi 3dB čistejšie pozadie.. ..naopak adaptér nerobí dva zuby tesne pod 20kHz.

Ostrá špička na nejakých 48 kilách je tam pri všetkých troch meraniach.

Predbežne naplánovaný zdroj I-power teda neobjednávam.. ..merania ale skúsim zopakovať s vymenenými operákmi.

_________________
Curtis Mayfield | Gil Scott-Heron | Stevie Wonder | Roy Ayers | Carmen McRae | Herbie Hancock .. .. Jamie Lidell | Benny Sings | Mayer Hawthorne | Talc...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
michal mishek
Hifista - pokročilec


Založený: 11 január 2009
Príspevky: 344
Bydlisko: Žilina

PríspevokZaslal: St január 09, 2019 16:33:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak dám zrejme posledný pokus o dotazovanie na op-ampy. :-)

V priestore medzi 8 kanálovým volume regulátorom CS3308 a vstupom do 8 kanálového AD prevodníku CS5368 sa nachádza sada ôsmych operákov TS922, ktorá (imho) robí tri veci:

-symetrizuje nesymetrický výstup z volume regulátora
-robí anti-alias filter pre AD prevodník (resp. jeho časť, ďalšie filtrovanie bude ešte v prevodníku)
-vytvára zo signálu "rozkmitaného okolo nuly", signál rozkmitaný okolo nejakého "virtuálnej nuly" (tu +2,5V) kvôli tomu, že AD prevodník na svojom vstupe očakáva signál v rozkmite 0-5V.
(sorry za neodborné výrazivo - nie som elektrikár :-)



Schému, ktorá mi k tomu naoko aj funkčne sedí som našiel v Cirrus-áckom dokumente "Analog Input Buffer Architectures"
(https://d3uzseaevmutz1.cloudfront.net/pubs/appNote/an241-1.pdf)
Vyzerá to takto:



Ak som schému dobre pochopil (Hanka ďakujem za dovysvetlenie), tak mi to všetko relatívne sedí. :-)
Gain operákov je jednotkový.

Výrobca na miesto týchto operákov osadil
https://www.st.com/resource/en/datasheet/ts922.pdf
čo mi príde zbytočne "parná" voľba, na druhej strane sa to vie s výstupným napätím dostať naozaj blízko napájacím šínam.. ..je to asi "najviac rail-to-rail" operák aký som zatiaľ videl. :-)

Napájanie operákov na tomto mieste je nesymetrické 0/+6,5V a rozkmit na výstupe samozrejme neprekračuje tých +-2,5V (resp 0 až +5V z pohľadu AD prevodníka), takže z pohľadu napäťovej rezervy ostáva po napájanie ešte asi 0,75V "na obe strany" (myslím, že vyhovie väčšina dnešných rail-to-rail operákov).

Výrobca zvolil imho trochu zvláštny "routing" signálu medzi jednotlivé dvojité operáky - jeden audio kanál nemá na starosti jeden operák (ako by som to očakával) , ale dve polovice dvoch rôznych, čo zrejme nepomáha odstupom medzi kanálmi. S tým ale nič nespravím. :-)

Otázka: Aké operačné zosilňovače (všeobecne, či konkrétne) predvedú najlepšie výsledky na takejto pozícii? ;-)

Zvolil by som nejaké dva modely - osadil do susedných kanálov a preskúšal na meraní.

Ďakujem za prípadné tipy a rady!

_________________
Curtis Mayfield | Gil Scott-Heron | Stevie Wonder | Roy Ayers | Carmen McRae | Herbie Hancock .. .. Jamie Lidell | Benny Sings | Mayer Hawthorne | Talc...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
michal mishek
Hifista - pokročilec


Založený: 11 január 2009
Príspevky: 344
Bydlisko: Žilina

PríspevokZaslal: St december 25, 2019 22:25:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Priznávam, že to už mám spravené nejaký ten mesiac, ale nie je moc času písať na fóra.
Prvá dôležitá vec: počas prerábky som nič nezničil! :-)

Výsledky v skratke: Slušné zlepšenie na vstupnej strane, a jemné zlepšenie na výstupnej strane.

PODROBNEJŠIE:
Okrem iného "harampádí" som zakúpil OPA1642,1602,1612,1688 a keďže rád a doporučení tu vo vlákne nebolo extra veľa, postupoval som experimentálne, alebo som sa držal mojich amatérskych odhadov.

Už z osadenia bolo jasné, že vstupná časť karty bude kvalitnejšia ako výstupná, takže pre meranie (úpravy) vstupov sa nedalo použiť (inak bežné) budenie výstupom samotnej karty. Nekvalita výstupu by jednoducho maskovala zmeny na vstupnej strane.
Od kamaráta Peťa (ďakujem bratku!) som si preto požičal nízko skresľujúci analógový generátorík (kódové meno Viktor's - nekonečné vlákno sa dá nájsť na DIY audio), a jeho výstup som použil ako referenčný signál pri ladení vstupných kanálov.
Maličký generátor bol pre mňa prekvapením - hlavne pri pohľade na pár nie drahých súčiastiek.
Meralo sa REW-om: myslím, že jeho "RTA časť" je momentálne možnosťami asi najďalej z dostupných softov.

Karta má (okrem mikrofónnych a nástrojových) 6 symetrických linkových vstupov, takže sa ponúkala možnosť skúšať vedľa seba v dvoch kanáloch dve variácie osadenia operákov a porovnávať to. Žiaľ, realita bola taká, že samotné kanály medzi sebou mali rozdiely celkom veľké.. ..teda samozrejme, prihliadnuc k úrovniam okolo -120 - -130dB, tie rozdiely vlastne veľké nie sú, ale bolo jasné, že rozdiely jednotlivých kanálov mi maskujú tie drobné rozdiely, ktoré robili osadenia jednotlivými operákmi z horného zoznamu (vyjma pôvodného osadenia, ktoré bolo jasne horšie). Postupoval som teda nakoniec tak, že som si vybral najlepšie merajúci vstup a doň mi potom kolega postupne letoval jednotlivé operáky, resp. ich kombinácie (vo vstupnej časti to bol operák úplne na vstupe a potom filter/buffer medzi regulátorom hlasitosti a ADC - presnejší popis je v príspevkoch hore).

Na vstupoch bolo po chvíľke jasné, že vylepšenie bude a bolo zhruba rovnaké pri osadení OPA1642, 1602 i 1612. Drahá a parametrovo špičková OPA1612 už v tejto konštrukcii zrejme narážala na nekvalitu okolitých komponentov (hlavne prevodníkov) a oproti bipolárnej 1602 a jfetovej 1642 prinášala len jemné zlepšenia.
Na úplnom vstupe som sa teda rozhodoval medzi j-fetom 1642 a bipolárom 1602, ktorý prakticky na všetky miesta osádza firma RME vo svojich Adi pro. Bipolár skresľoval jemnúnko menej, ale jfet mal čistejšie pozadie a mikroskopicky menej šumel. Na vstupoch teda ostali OPA1642.
Väčšie laborovanie to bolo na pozícii bufferu/filtra pred ADC prvodníkom. Tam najlepšie meral drahý OPA1612, ale bolo ho treba blokovať (inak sklony k nestabilite). Na tomto mieste som nakoniec šupol 1602 - merala len o trochu horšie a nepotrebovala blokovanie. Časť pred ADC má 8 operákov a vysoliť toľko euríčiek za 1612 (pri jemnom zlepšení) som nechcel.

Vstupná časť budená analógovým generátorom
Pôvodný stav:


Po úpravách:


Pekný pokles je na nízkych harmonických druhá o 18dB dole, tretia o cca 11dB dole, naopak osadením celkovo rýchlejších operákov sa objavilo pár "peakov" navrchu - napríklad to, čo sa javí ako 8. harmonická (čo a mi nakoniec podarilo celkom úspešne odladiť - viď ďalej). Pridaný bordelík sa dal čiastočne eliminovať blokovaním operákov vo filtroch/bufferoch tesne pred ADC, ale jednak to už zasahovalo do frekv. char (samozrejme nie v akustickom pásme, ale na vršku pri 192 kHz vzorkovaní), druhak sa tie sprepadené smd kondenzátoríky na nožičky SOIC 8 operákov letujú celkom chujovo. :-)))))) ..možno na to ale ešte kuknem.
Nechal som to teda v prvotnej fáze takto.
Po modifikácii vstupov som vybral najlepší z nich, zapojil ho ako "merací", a pokračoval smerom na modifikácie výstupov.


Na výstupoch som laboroval dlho, a merania pozadia a HD na 1kHz ukazovali podstatne menší prínos. Osadenie je nakoniec kombináciou 1642 ako filter za DAC-om, a 1602 ako výstupný operák. Výstupná časť karty, tu limitovaná zrejme kvalitou použitého DAC-u od AKM, je parametricky podstatne horšia ako vstupná a lepšie operáky ju zásadnejšie nezlepšili ani šumovo ani na skresleniach - prvé štyri harmonické sú lepšie o cca 2dB - čo nie je úplne zlý výsledok, keď ale človek videl zlepšenie na ADC strane, tak ostáva rochu sklamaný. Meranie skresle vs frekv. ukazuje, že modifikácia vylepšuje skreslenia viac smerom k vyšším frekv - ale skoro výlučne tretiu harmonickú, ktorá na 10 kHz klesne (oproti pôvodnému stavu) o 5dB.

Výstupná časť (meraná vstupnovu)
Pôvodný stav:


Po úpravách:


Opa1688 som osadil ako výstupny operák do slúchadlového výstupu a zlepšenie len mierne.. ..oproti pôvodnej 4580 sa zlepšili skreslenia na vyšších frekvenciách (nad 2kHz), celkovo ale tento výstup veľkou kvalitou neoplýva .

Ďalšie modifikácie:
Pôvodné elektrolyty s trochu exotickými názvami nebudili veľmi dobrý dojem (ináč je Motu zložená zo slušných značkových súčiastok!), takže som všetky miesta blokujúce audio časti vymenil. Skôr ako výrazne väčšie kapacity som sa sústredil na dobrú značku, low esr prevedenie (imho by to mohlo pomôcť lepšie potlačiť prípadný VF bordel idúci zo zdrojových častí). Kúpil som Panasonic a Rubycon kondy na 105°C, kapacitne jemne väčšie, všetky low esr.
Na meraní to jemné vylepšenie ukázalo - chlpy zhruba v rozshau 6-30 kilo sa jemne preriedili.

Výrazne väčší kond som skúšal ako blokovanie napájania DAC-u - podľa viacerých zdrojov to (pri AKM dac-och) dokáže výrazne pomôcť skresleniam na nízkych frekvenciách. V mojom prípade to ale nič také nerobilo, takže pred DAC-om blokuje low esr panasonic menej ako dvojnásobnej kapacity oproti originálu. :-) Často diskutovanú tému "veľkých kondov k AKM dacom" nechcem rozoberať, ale mám pocit, že to bude finta, ktorá zaberá len pri naozaj zle riešenom napájaní (ktoré táto Motu zrejme nemá).

Teploty: kamarát v pivárni spomenul, že má fajnovú Fluke termokameru.. ..no to sa nedalo odolať! Okrem toho, že sme si s manželkou spravili niekoľko krásnych termo portrétnych snímok, tak som prekontroloval aj chladný roh kuchyne a samozrejme aj Motu-nku. Potvrdilo sa, že na dvoch miestach si pekne kúri - oba prípady sú stabilizátory, takže som jej tam kúpil maličké chladiče Assmann. "Uchytenie" som spravil pomocou naozaj fajnovej lepiacej emulzie, ktorú doporučil kamarát tuniaci grafické karty. Arctic Asta-7G - je to dvojzložka, ktorá výborne vedie teplo, po zatuhnutí je nevodivá (aspoň teda môj merák nič nenameria) a hlavne - netuhne to na kosť, ale ostáva stále akoby "suchá žuvačka/silikón". Nehrozí teda odpadnutie chladičíka pri nejakom náraze.
Ináč moje predstavy o termodynamike opäť ukázali, aký môže byť "sedliacky rozum" vzdialený od skutočnosti. Po nalepení chladičíkov (ktorých povrch je asi 20-50x väčší ako povrch pôvodnej súčiastky) poklesla teplota na tých stabilizátoroch asi len o 2-3 stupne (očakával som viac).



Posledná úprava: Feritka na plochý kábel medzi mainboard a plošák s displejom/ovládaním. Videl som už na viacerých strojoch, takže som skúsil. Na fotkách nakonci vidieť, že som netrocháril a šupol som tam najväčšiu aká sa tam vošla! :-)
Kolega, ktorý elektronike (narozdiel odo mňa) rozumie, hneď upozorňuje na možné problémy - po plochom kábly jazdia komunikačné signály a feritkou sa dajú hrany signálov tak zaobliť, že to môže spôsobovať chyby.
Po osadení teda treba poriadne otestovať.. ..zatiaľ chyby neregistrujem.
Späť k feritke: Prikladám dve merania: vybal som "najzarušenejší" výstup, zmeral pôvodný stav, potom nasadil feritku (chcelo to ale vyrobiť celý ten plochý kábel nanovo, lebo tie zárezné konektory nie sú použiteľné viac krát). Z meraní vidieť, že to rozhodne niečo robí.. ..treba si ale uvedomiť aj to, že merania ktoré tu ukazujem (všetky) sú spravené s dĺžkou FFT okna "milión" (čo pri vzorkovačke 192 nie je zase až taký overkill ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať), a je to priemerované zo 16 meraní. Toto nastavenie umožnuje pozrieť sa výrazne pod bežné šumové pozadie a nechá vyliezť všetky rušenia a bordely, ktoré sú v ňom reálne utopené.

Bez feritky:


S feritkou:


Fotky po modifikácii:


Minichladič


Letovanie v rámci "ručných možností"


Megaferitka a hore blokovací kond pre DAC, ktorý v prevedení low esr a 105 stupnov nevošiel na výšku krabice







Len pre zaujímavosť: ako úpravy zobrazuje RightMark - "štandard pre loopback merania". Ten "nevidí tak hlboko pod šum" a na kartu pozerá ako na komplet vstupnej a výstupnej časti, takže výsledky nevyzerajú až tak optimisticky. Tu pekne vidieť aj posun šumového dna - zlepšenie ani nie o pol dB. V karte teda šumia iné veci ako operáky.








Zaujímavú vec ešte ukazuje toto Rightmark porovnanie (biela povodný stav, zelená modifikované) - zazoomovaný detial merania thd. Okolo budiacej frekvencie je to čistejšie - okometricky 2, možno až 3 dB. Priznávam, že celkom si neviem predtasviť aký mechanizmus toto zlepšenie prináša, ale podobný efekt som zaznamenal, keď som motu-nku skúšal s batériovým napájaním.



PÁR POSTREHOV:
- vyskúšal som si "hotair" - hovadinka je to zaujímavá, ale evidentne si to človek musí natrénovať, pretože inak všetok smd drobizg z okolia vyberaného operáku odlietava do okolia. :-) Kolega mal naštastie veľa plošákov na tréning, takže nakoniec som to do ruky celkom dostal (pri výmene sme to ale nepoužili). Videl som aj fintu s prelepením okolitých súčiastok nejakou kapton páskou.. ..imho dobré riešenie!

- Pri úrovniach menších ako -130dB začínajú byť tie merania už naozaj tak trochu ducharina. Stačí presun setupu, posunúť generátor na stole o pár cm, a už to meria trochu inak, na druhý deň ráno to meria trochu inak, zapne sa lampa nad stolom, už to meria inak, uberie sa jas obrazovky notebooku a už to meria trochu inak..

- Zaujímavé je chovanie mojich dvoch notebookov a vzťahu nameraného pozadia vs. zapojenie na zdroj alebo "baterku". S novším Lenovom (rada P) mi to meria prakticky rovnako, či je notebook na aku, alebo v zdroji, so starším Sony (rada AW) ale nameriam pri pripojenom zdroji (!) čistejšie pozadie, ako keď je notebook na baterke!

- ak vám REW bude pri RTA meranich robiť psie kusy - že napríklad 10 meranie z viacerých priemerovaných úplne "vystrelí" - netreba hľadať chybu v meranom zariadení, ani v generátore, ani v usb portoch, ani v rušení zo zdrojovej časti, ale treba zväčšiť dĺžku bufferu v ovládači karty!!! :-)

- pomohol mi Otto, Pištík, Peťo, Andulči a Benda - díkesko chlapčiská!

_________________
Curtis Mayfield | Gil Scott-Heron | Stevie Wonder | Roy Ayers | Carmen McRae | Herbie Hancock .. .. Jamie Lidell | Benny Sings | Mayer Hawthorne | Talc...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
saboter
Nádejný hifista


Založený: 30 november 2015
Príspevky: 93

PríspevokZaslal: Št december 26, 2019 09:35:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Veľmi čítavé vlákno. Dík za zverejnenie.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Tuning Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist