Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Moderní zvukovody - teorie a praxe
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 60, 61, 62 ... 112, 113, 114  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Měli byste zájem o nabídku hotových STH zvukovodů?
Měl bych zájem o menší verzi (k basáku 8" - 10")
20%
 20%  [ 6 ]
Měl bych zájem o větší verzi (k basáku 12" - 15")
36%
 36%  [ 11 ]
Měl bych zájem o nějakou formu stavebnice (menší rozměr)
13%
 13%  [ 4 ]
Měl bych zájem o nějakou formu stavebnice (větší rozměr)
10%
 10%  [ 3 ]
Nemám zájem.
13%
 13%  [ 4 ]
Nemám zájem a věřím, že horny zkreslují jako pr... a samozřejmě velmi slyšitleně.
6%
 6%  [ 2 ]
Celkom hlasov : 30

Autor Správa
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12670

PríspevokZaslal: Po marec 02, 2020 12:16:15    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
Klidně ti je objednám, pokud na to nejsi zařízený, ale trvá to tak dva měsíce.

To je v pohodě, kdyžtak zkusím i nějaké jiné, kdyby bylo šest málo. V krajním případě se dají po té trubici postupně přesouvat (beztak to budu nejspíš měřit po jednom), ale byl by to opruz. Za dva měsíce bych to měl rád už dávno hotové, už čekám jen na dodání pár dílů z iDílny.

citácia:
A bez zatlumení konce roury to asi nepůjde, jinak tam bude odraz - i od otevřeného konce. Ale to zas taková věda není.

Tohle mě překvapuje, že nikdo nebere jako samozřejmé, že se dá vzít jen bezodrazová část impulzní odezvy, úplně stejně jako se měří bedny. Nebo v čem je tam háček? Tady budu mít okolo 5 ms bezodrazového času, což by mohlo na měření všeho podstatného u těch driverů stačit. Merhaut o tom kdysi napsal článek do JAES, ale ten ještě používal opravdu krátké pulzy jako budící signál (rok 1985)... Dnes bych to vzal normálně sweepem a dekonvolucí.

_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po marec 02, 2020 12:53:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud ti těch 5 ms stačí, tak to je O.K. Bude zřejmě zapotřebí dost krátká budící sekvence, ale to je taky O.K. Popravdě tak hluboce jsem to zase nestudoval Cool .
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12670

PríspevokZaslal: Po marec 02, 2020 13:05:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Na měření tvaru vlny by 5 ms stačit mělo, tam se aspoň podle teorie přinejmenším do nějakých 5 kHz neděje vůbec nic, byť si teď z hlavy napamatuju přesně, jak ty další módy nastupujou s frekvencí - je to až poměrně vysoko.

Akorát furt nevím, jak s těmi trubičkovými sondami - nemůžou tam ty dírky do stěny nadělat nějakou neplechu, oproti čelu kapsle prostrčenému až do úrovně vnitřní stěny té trubice?

_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12670

PríspevokZaslal: Po marec 02, 2020 14:41:37    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
...
Hmm, hladký ale ouzký - i ten 1" ... já bych chtěl k Vánocům aspoň 90° ... to už by musel být multicel - nejspíš ... Crying or Very sad

A to je požadavek jen na horizontální směrovku? Protože pak by se to dalo asi řešit nějakým zúžením, ale jen horizontálně, tj. nějakým slotem na výšku. To bych pak mohl zkusit něco nasimulovat.

_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po marec 02, 2020 16:13:50    Predmet: Odpovedať s citátom

No, to zrovna ne - spíš čtverec. Anebo kruhový, ale to jsem dělal i sám přes splajny v CADu a dopadlo to docela dobře až na tu díru u 13 kHz (1.4" 18Sound, trychtýř soustružený z duralu).
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12670

PríspevokZaslal: Po marec 02, 2020 16:18:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslel jsem něco v tomto duchu: https://audioxpress.com/news/celestion-features-big-red-horn-for-axi2050-axiperiodic-driver-at-prolight-sound-2019

Horizontálně by se to dalo zúžit ještě víc, nebál bych se jít na menší minimální rozměr, než je výstup driveru. Ovšem to už za cenu nesymetrické směrovky.

Ten slot by mohl mít klidně třeba takový tvar: https://www.desmos.com/calculator/e0qaqkacaa
Tzn. z výstupu driveru hladce na tohle a z toho pak hladce třeba na obdélník nebo čtverec.

_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po marec 02, 2020 16:57:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Pánové, opravdu jste přesvědčeni, že to co se nabízí za 11,- Kč z Číny je originál Panasonic WM-61A ?
Podle všeho se už dlouho nevyrábí a je to velice žádané zboží za vysokou cenu a tedy také velmi často pajcované.
Zkoušel jsem nějaké náhrady, electretových kapslí se nabízí spousty. Můj subjektivní pocit z několika kusů (takže nic reprezentativního) je ten, že nové kapsle by v podstatě mohly fungovat až na to, že mají interně kondenzátory pro omezení šířky pásma, aby se potlačil nárůst citlivost nad 10 kHz, který se pro komerční použití v telefonech atp. nehodí. Abych nebyl peskován za nepřesnost, nárůst citlivosti způsobený směrovostí.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12670

PríspevokZaslal: Po marec 02, 2020 16:59:02    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
Pánové, opravdu jste přesvědčeni, že to co se nabízí za 11,- Kč z Číny je originál Panasonic WM-61A ?

Já ano Smile

_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po marec 02, 2020 17:04:43    Predmet: Odpovedať s citátom

A nebude velmi vadit, ze ten WM-61A je specifikovany len do 15kHz?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12670

PríspevokZaslal: Po marec 02, 2020 17:48:26    Predmet: Odpovedať s citátom

To snad ani ne.
_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Po marec 02, 2020 18:26:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Debata je na můj vkus až příliš akademická, tak se vyjádřím aspoň k tomu, čemu trochu rozumím.... Laughing

Origo WM-61A je vidět třeba na tomto videu: https://www.youtube.com/watch?v=dSPQf42JgbI

A teď položím řečnickou otázku: Když už ani obrázek na aličku nevypadá jako originál, je nějaká šance že to co přijde bude originál? Wink

Každý si musí odpovědět sám za sebe. Já jsem za tu kapsli musel dát myslim 16USD/2ks aby přišel originál. Jak je za názvem sufix 102 a nějaká písmena tak to je Panasoniku na míle vzdálená jebka. Většina kusů co jsem koupil za dolar-dva fungovala tak do 8-10kHz takže letěly do koše.

1,4" 18sound (mluvíme o NSD1480?):
Vzal jsem si ho jako pokusného králíka, protože problém s tvarem vlny je tam jasně vidět (díra @14kHz). Zkoušel jsem zmíněný kříž, hvězdičku, kříž se špičkou (ve stylu bullet tweeter), samotnou špičku....
https://i.postimg.cc/33h0Hd0f/DSCF0738.jpg

... a nevyřešil jsem dohromady nic. Cokoliv přidaného mezi phaseplug a hrdlo WG to jenom zhoršilo. Kříž způsobil mj. ještě větší zůžení svazku nad cca 12kHz. Nejmíň tomu ublížila ta špička, ale aby to tam nenadělalo další odrazy a problémy na jiných frq, musela by se nějak plynule navázat na prostřední segment phaseplugu. Takže nejlíp ten segment vyfrézovat nový, nebo rovnou celý phaseplug. Ale na to jsem zatím nesehnal žádného programátora CNC který by byl zároveň schopný, ochotný a měl na to čas bez toho abych mu sypal hory peněz do kapsy.

Podobné věci jsem zkoušel i na 2" driveru myslím to byl DE85. Obdobný výsledek. Resp. tam nějaké zlepšení nastalo, když se tvar špičky optimalizoval, ale bylo to tak málo že ve finální realizaci jsem to nakonec nepoužil.
Výsledky experimentů bych shrnul asi takto: Když tu vlnu špatně složíme už na výstupu phaseplugu, nic tomu smysluplně nepomůže.

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12670

PríspevokZaslal: Po marec 02, 2020 18:32:39    Predmet: Odpovedať s citátom

JeF111 napísal:
1,4" 18sound (mluvíme o NSD1480?):
Vzal jsem si ho jako pokusného králíka, protože problém s tvarem vlny je tam jasně vidět (díra @14kHz). Zkoušel jsem zmíněný kříž, hvězdičku, kříž se špičkou (ve stylu bullet tweeter), samotnou špičku....
https://i.postimg.cc/33h0Hd0f/DSCF0738.jpg

... a nevyřešil jsem dohromady nic.

To totiž nebude tvarem vlny. Jsem celkem přesvědčený o tom, že to vzniká už mezi membránou a phase-plugem. Tvar vlny na výstupu by způsoboval směrovou závislost, tohle je prostě nějaká rezonanční díra/odsávání energie, ale už někde u membrány, ne na výstupu driveru.

_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Po marec 02, 2020 19:08:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Ale ono to je směrově závislé. V ose se to nějak ještě sečte, je to zubaté ale jo. Mimo osu to rychle letí do háje.
připomenu měření na STH:
https://i.postimg.cc/B6JNgnXV/NSD-STH-Jef3-Rv2-horizontal-2m-45d-B.png

a tentýž driver na Kramperově WG:
https://i.postimg.cc/85Q14Lzj/NSD1480-NK-8060horn-amplitude-horizontal.png
https://i.postimg.cc/bJxqBdZL/NSD1480-NK-8060horn-directivity-horizontal.png

V tomto WG je ostrý zlom-difrakce asi 2cm od hrdla v horizontální rovině. Jak vidno díra je v ose dál od osy problém mizí. Řešili jsme to už asi tak rok zpátky, je možné že i v tomto vlákně...

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12670

PríspevokZaslal: Po marec 02, 2020 19:14:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak to asi každý mluvíme o něčem jiném. Já mám zkušenost s 1,4" ND1460A tuhle: http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=308529#308529 (starý dobrý kruhový zvukovod)

Je klidně možné, že jinde se tam přimíchá ještě něco dalšího, ale prapříčina té díry musí být už někde blíž membráně, to je z toho celkem zřejmé.

_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Po marec 02, 2020 19:32:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Je fakt, že NSD1460 a 1480 jsou konstrukčně hodně blízko... ND3T tou dírou netrpí, phaseplug má o segment víc, zásadnější rozdíly mezi nimi nejsou. A samozřejmě materiál membrány, ale tomu nepřikládám takovou důležitost.
Připomínám ještě toto: http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=309404#309404

A o několik příspěvků výš je ND3T. Myšlenka na špičku byla podpořená i od tohoto driveru, když jsem zkoumal v čem se liší. Ale geometrije celého phaseplugu je o tu špičku posunutá, v NSD1480 to tak nejde udělat aniž by to způsobilo jiný problém.

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12670

PríspevokZaslal: Po marec 02, 2020 19:43:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Tady teď úkol zní vymyslet řešení pro 90° svazek do 15 kHz (nebo kam až). To jsem tedy zvědav Cool

- Každopádně tohle je DE500, 0-30-60° (cca), do 15 kHz s přehledem, pořád se dají koupit:



2vabfd2.png
 Description:
 Filesize:  27.73 KB
 Viewed:  50 Time(s)

2vabfd2.png



_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12670

PríspevokZaslal: Po marec 02, 2020 19:53:39    Predmet: Odpovedať s citátom

K tomu ND1460A. Ale tohle všechno tu skutečně už minimálně několikrát bylo.


250t2xh.png
 Description:
 Filesize:  27.22 KB
 Viewed:  45 Time(s)

250t2xh.png



_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po marec 02, 2020 21:51:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Těší mne, jak se tu diskuse rozjela na seriózní úrovni. Mám pár poznámek -

1. WM-61 - rozhodl jsem se do toho vrazit pár korun a udělat průzkum bojem. Podotýkám, že takové malé kapsle se na ali v trochu větším počtu dají pořídit i za méně než 2 Kč / kus, to už asi opravdu nebude orig.

2. Díry na 13 - 14 kHz - určitě nějak souvisejí s průměrem ať již hrdla nebo membrány, poněvadž jsou typické pro 1.4" a neobjevují se u 1" .

3. Když hrdlo je šachta hluboká přes 10 mm (měřeno k vnitřní struktuře, "phaseplugu"), tak asi napojení na divergující zvukovod nebude úplně košer, i kdyby čert na koze jezdil.

4. Z principiálních důvodů výkonová účinnost driverů nad jistou frekvencí (cca 3 až 5 kHz) klesá. Aby křivka vypadala dobře, udává se osová citlivost na nějakém běžném zvukovodu, kde činitel směrovosti s frekvencí roste, což je běžný podfuk.

5. Jelikož cílím na konzistenci výkonové hustoty přímého a difúzního pole (řekněme že konstantní hallradius), zajímají mne pouze horny se skutečně konstantní a pokud možno co nejmenší směrovostí v horizontální i vertikální rovině, nejlíp tedy rotačně symetrické nebo aspoň čtvercově symetrické - nějaké švindlování s vertikální směrovkou odmítám.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po marec 02, 2020 22:03:23    Predmet: Odpovedať s citátom

P.S. Phaseplug musí být IMHO konstruován tak, aby na vstupu hrdla produkoval sférickou vlnu korespondující s úhlem otevření hrdla. To pak ovšem driver poněkud diskvalifikuje pro použití s běžnými troubami, které mají většinou válcový začátek (ledaže by se v něm budila evanescentní vlna druhého řádu, což by asi mohlo fungovat, ale v tom se už moc nevyznám).
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12670

PríspevokZaslal: Ut marec 03, 2020 03:51:43    Predmet: Odpovedať s citátom

WM-61A - fakt je, že originály vypadají přesně takhle: https://www.ebay.com/c/2206077739
Věřil bych tomu tam, kde to mají aspoň nafocené v té nízké papírové krabičce, což bylo zřejmě origo balení pro 100 ks.

Tady za pade kus: https://www.aliexpress.com/i/32490024638.html

citácia:
3. Když hrdlo je šachta hluboká přes 10 mm (měřeno k vnitřní struktuře, "phaseplugu"), tak asi napojení na divergující zvukovod nebude úplně košer, i kdyby čert na koze jezdil.

To se dá všechno numericky nasimulovat. Práce s ABEC3 sice není ze začátku úplně přímočará, ale kdovíjak složité to taky není. Můžu takové věci implementovat do generátoru - tj. přídavné konusy na vstupu (to už tam je), zdroje sférické vlny (to tam zatím chybí, ale je to triviální). Jen si k tomu zas někdy na chvíli v klidu sednout, v plánu to mám. Nakonec v AxiDriveru by to mělo jít zfleku taky a ještě daleko jednodušeji, tedy pro rotačně symetrické řešení, ale to by mělo pro ověření plně vyhovovat.

citácia:
5. Jelikož cílím na konzistenci výkonové hustoty přímého a difúzního pole (řekněme že konstantní hallradius), zajímají mne pouze horny se skutečně konstantní a pokud možno co nejmenší směrovostí v horizontální i vertikální rovině, nejlíp tedy rotačně symetrické nebo aspoň čtvercově symetrické - nějaké švindlování s vertikální směrovkou odmítám.

Tak tomu rozumím.

Vzoreček pro kompletní profil zvukovodu, pakliže by někdo stál o state-of-the-art řešení, je tady: https://www.desmos.com/calculator/bdk5ssi7yj

_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12670

PríspevokZaslal: Ut marec 03, 2020 09:30:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Když se teď dívám na fotky DE500, jeví se ta výstupní "šachta" daleko hlubší, než jak si to pamatuji - když jsem je měl v ruce, řekl bych že to bylo tak 5 mm. Tedy, už taky nevěřím všemu, co si pamatuji, ale za tohle bych dal skoro ruku do ohně. Nemůže to někdo potvrdit? Jak vypadá DE502?


DE500.jpg
 Description:
 Filesize:  116.85 KB
 Viewed:  44 Time(s)

DE500.jpg



_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut marec 03, 2020 09:55:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Zvazujem, ze si objednam 2ks na neskorsiu stavbu niecoho, mohol by som ti potom presne zmerat. Je to ta 8 Ohm verzia, ze ano?

Alebo radsej vziat DE502?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12670

PríspevokZaslal: Ut marec 03, 2020 10:04:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Tady je mají levněji: https://en.toutlehautparleur.com/compression-driver-b-c-speakers-de500-8-ohm-1-0-inch-throat-diameter.html
8 nebo 16 ohmů, to záleží, co chceš. Řekl bych osobně, že je to ve výsledku dost jedno.

Ale driverů je spousta. Jak říká Bohouš, chtělo by to do terénu na lov s nějakým měřákem té výstupní geometrie v kapse. Bylo by nicméně fajn tu domněnku o vlivu délky té šachty (eventuelně i výstupního úhlu) prověřit simulací. Na tom nic není, když vydržíte pár dní, můžu to udělat.

S DE502 žádnou zkušenost nemám, viděl jsem to jen z měření co sem dal Pet007. Ten může poreferovat. Nějak si nemůžu pomoc, ale nepřijde mi to úplně lepší, zkreslení jsem neviděl. Špatný to není.

_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut marec 03, 2020 11:15:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Já bych možná spíš uvažoval o 18Sound NSD1095N. Asi bude dražší (slovenský e-shop ho má za cca 156 € kus), ale má lepší technologii membrány a mám dojem, že tady někde někdo psal, že úhel hrdla je 26° nebo tak nějak, což by bylo příjemné. Ale jistý si tím nejsem. A podle fotky to nevypadá na hlubokou šachtu, je dost placatý (až na chladič), i když DE500 je taky docela placatý. Hodí se tedy sice až od 1,6 kHz výše, ale vzhledem k tomu, že já stejně uvažuji o třípásmovce, tak by mi to nevadilo. Apropos, podle Pro-dance i jiných chodí DE500 i DE502 (cena cca 3500 Kč) trochu níž, asi tak od kila.

Mimochodem, rozdíl mezi NSD1095 a NSD1095 je v díře kolem 18 kHz, kterou 1095N nemá moc výraznou, což by - s ohledem na tvrdší membránu - mohlo znamenat, že ty díry jsou nějaké módy membrány a logicky by to u 1.4" bylo níž, neb mají membránu větší.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut marec 03, 2020 11:19:25    Predmet: Odpovedať s citátom

P.S. Kdysi jsem dělal něco s driverem JBL se 4" membránou titan a nad 15 kHz měl subharmoniky jak prase. Což se při selektivním měření THD vůbec nemusí prozradit.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut marec 03, 2020 11:38:29    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:

Ale driverů je spousta. Jak říká Bohouš, chtělo by to do terénu na lov s nějakým měřákem té výstupní geometrie v kapse. Bylo by nicméně fajn tu domněnku o vlivu délky té šachty (eventuelně i výstupního úhlu) prověřit simulací. Na tom nic není, když vydržíte pár dní, můžu to udělat.
.


Obávám se, že ABEC na tohle nemá. Chtělo by to numerickou 3D simulaci celé vlny v celé šachtě s okrajovými podmínkami phaseplugem počínaje, čili asi finite elements - to už je na slušnou disertačku, ne-li víc. Ale třebas to zvládneš, já už jsem moc dlouho v penzi, tak jen kecám a kecám ... Embarassed

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12670

PríspevokZaslal: Ut marec 03, 2020 11:54:59    Predmet: Odpovedať s citátom

No tak já to samozřejmě můžu simulovat jenom s tím, co znám, tj. s ideální rovinnou nebo sférickou vlnou na vstupu. Jakékoliv bližší podmínky konkrétních driverů jsou samozřejmě velká neznámá. Taky proto bych chtěl začít měřit skutečné podoby těch vln na výstupu, aby se to dalo přiblížit realitě. Jakmile je definovaný odpovídající zdroj, zbytek už není problém. Tady se teď ale jedná o principiální závislosti v prvním přiblížení, kde ty ideální zářiče splní účel. Či ne?
_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut marec 03, 2020 12:36:52    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
No tak já to samozřejmě můžu simulovat jenom s tím, co znám, tj. s ideální rovinnou nebo sférickou vlnou na vstupu. Jakékoliv bližší podmínky konkrétních driverů jsou samozřejmě velká neznámá. Taky proto bych chtěl začít měřit skutečné podoby těch vln na výstupu, aby se to dalo přiblížit realitě. Jakmile je definovaný odpovídající zdroj, zbytek už není problém. Tady se teď ale jedná o principiální závislosti v prvním přiblížení, kde ty ideální zářiče splní účel. Či ne?


No, možná jo, možná ne. Principiálně si to dovedu představit i bez simulace, jde o to, co z toho zářiče skutečně leze. Konkrétně - když vlnoplocha letí podél nějaké bariéry, tedy pokud jsem ještě všechno nezapomněl, tak k rozhraní je vždycky kolmá, resp. gradient akustického tlaku by měl mít stejný směr jako tečna k bariéře. To znamená, že třebas válcovým zvukovodem nemůže letět sférická vlna a vlastně nemůže letět ani hornou se zakřivenými stěnami, musí se někde ohýbat a jak moc se jí to podaří, závisí na relaci mezi lambdou a poloměrem křivosti. Na zlomech vznikají difrakce nebo odrazy, které se liší od primární vlny ve fázi atd. atd, ale to už jsou jen takové dojmologické řeči. Přesný popis dává pouze vlnová rovnice s patřičnými okrajovými podmínkami a ta se prakticky dá řešit toliko přes finite elements. Bohužel o téhle metodice vím akorát že existuje a potřebuje se na ni hooodně výpočetního výkonu, poněvadž je to spousta vstupních dat (prostorová síť) a iterací. Pokud to umíš, tak s chutí do toho, doma mi zahálí docela rychlý PC, mohl bych ti ho půjčit. Wink

P.S. Websterova rovnice a takové ty počty na téma hyperbolický - exponenciální apod. jsou jen blafy na úrovni nulté nebo spíš mínus první aproximace. Sférická vlna=kuželový zvukovod, rovinná=válcový. Howgh! Smiling wide

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/


Naposledy upravil velky bobo dňa Ut marec 03, 2020 12:44:00, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12670

PríspevokZaslal: Ut marec 03, 2020 12:43:03    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
... Přesný popis dává pouze vlnová rovnice s patřičnými okrajovými podmínkami a ta se prakticky dá řešit toliko přes finite elements. Bohužel o téhle metodice vím akorát že existuje a potřebuje se na ni hooodně výpočetního výkonu, poněvadž je to spousta vstupních dat (prostorová síť) a iterací.

No žiju v tom, že přesně tohle ABEC dělá, konkrétně tedy metodou BEM, nebo aspoň se tak tváří Laughing

Definuje se okrajová prostorová síť, v rámci ní zdroje s danými parametry a okrajové podmínky, které jsou prostě takové, že na stěně je nulová akustická rychlost na ni kolmá (nebo tak nějak)... Ne, opravdu tohle ABEC dělá - je to Acoustic Boundary Element Calculator. Viz http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=26630

Od té doby, co to umím, jsem si potvrdil a vyvrátil spoustu věcí, které se různě tradují. Koneckonců výsledky z těch simulací se průběžně objevují i v tomhle vlákně. Dnes si umíme hornu nakreslit (nebo spíš nechat vygenerovat) ve 3D a nechat si jí spočítat, zobrazit polární mapu, vyzařovací impedanci,... Ten výpočet trvá na běžných strojcích řádově hodiny, je-li trochu podrobnější. Na jedné frekvenci je to za pár minut - záleží, jak vysoké.

_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut marec 03, 2020 13:09:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Nojo, já snad mám ABEC někde nainstalovaný v plné verzi, jen nemám sicflajš se to učit, už jsem na to asi starej... Shocked
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 60, 61, 62 ... 112, 113, 114  Ďalšia
Strana 61 z 114

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist