Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Měření velkých elektrolytů čínským testerem

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Tuning
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Po marec 09, 2020 23:11:39    Predmet: Měření velkých elektrolytů čínským testerem Odpovedať s citátom

Nevím, nakolik tomu mám věřit, ale takovéto dává výsledky.

Starší elyt 47mF/5,5V

Měření napřímo, měření s přidaným odporem 1R v sérii
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Po marec 09, 2020 23:13:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Poměrně nový Rubycon 10mF/50V, opět napřímo a přes odpor 1R
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Po marec 09, 2020 23:13:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Použitý odpor bude mírně nad 1R.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
gnat
Hifista - pokročilec


Založený: 06 jún 2012
Príspevky: 381

PríspevokZaslal: Ut marec 10, 2020 08:58:38    Predmet: Odpovedať s citátom

A použitá patice bude mírně kolem běžných hodnot ESR. Právě proto tahle hračka nedává smysl.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut marec 10, 2020 09:06:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Nerozumím, můžeš to upřesnit? ESR 0.2ohmu je IMO v pohodě. Je mi celkem jedno, jestli je půlka z toho v patici. Když přidám ohmový odpor, zvedne se naměřené ESR o ohm. Takže bych řekl, že to měří docela rozumně.

Staré/špatné kondenzátory měly na tom testeru ESR > 1 ohm, nové low-ESR z TME 0.2 ohmu. Rozdíl byl jasný.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut marec 10, 2020 09:58:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Principy a výsledky měření kapacity a ESR kondenzátorů (různé kapacity se měří různými postupy) jsou popsané v dokumentaci projektu na str. 83 - 110 https://github.com/svn2github/transistortester/blob/master/Doku/trunk/pdftex/english/ttester.pdf
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
gnat
Hifista - pokročilec


Založený: 06 jún 2012
Príspevky: 381

PríspevokZaslal: Ut marec 10, 2020 11:49:11    Predmet: Odpovedať s citátom

dustin napísal:
Nerozumím, můžeš to upřesnit? ESR 0.2ohmu je IMO v pohodě. Je mi celkem jedno, jestli je půlka z toho v patici. Když přidám ohmový odpor, zvedne se naměřené ESR o ohm. Takže bych řekl, že to měří docela rozumně.

Staré/špatné kondenzátory měly na tom testeru ESR > 1 ohm, nové low-ESR z TME 0.2 ohmu. Rozdíl byl jasný.


Asi si nerozumíme v terminologii. Na ozkoušení toho, jestli je ten elyt už dávno po smrti to asi stačí, ale postup, kde jsi si sám vědom toho, že ta indikovanáí hodnota ESR je pravděpodobně s 50% chybou, bych se měřením neodvažoval nazývat. Je to prostě zkoušečka (BTW sám podobnou používám), nikoliv měřící přístroj. Když potřebuju vybrat kondenzátor na co nejnižší ESR (měnič pro bateriově napájené čidlo), tak je to nepoužitelné
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut marec 10, 2020 12:21:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano, je to tester, tak se to jmenuje.

Nicméně nic nebrání kondenzátory připojit pořádnými svorkami připájenými napřímo, bez té patice. Díval ses na postup použitý při měření? To není čínský šunt, ale sofistikovaný projekt, na kterém dělalo/a stále dělá řada velice znalých lidí spoustu let. Grafy v tom dokumentu uvádějí porovnání s výsledky jiných přístrojů, včetně procentuálních odchylek pro různé velikosti/napětí kondenzátorů. Je dost možné/jisté, že moje verze má starší firmware a nové modely budou měřit lépe.

Čím jsi měřil ESR v tvém případě a v čem byl postup lepší? Zrovna pro nalezení kondenzátoru s nejnižším ESR z nějaké sady (bez potřeby absolutního čísla) mi to přijde vhodný nástroj (samozřejmě s použitím kvalitních svorek, pokud jsou kritické miliohmy).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
gnat
Hifista - pokročilec


Založený: 06 jún 2012
Príspevky: 381

PríspevokZaslal: Ut marec 10, 2020 12:56:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Nepodsouvej mi prosím výroky někoho jíného. Já to za "čínský šunt" neoznačoval. Naopak píšu že ho sám používám. Jedinné, k čemu jsem měl výhrady je ta patice a k záměňování termínů "měření" a "zkoušení".

K dotazu: mám TM393 a jsem na něj zvyklý.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut marec 10, 2020 13:27:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Zkusím doma připájet kondenzátory napřímo, bez patice, a porovnat ESR ze sady nových značkových low-esr kusů. Uvidím, třeba hračka (to již nepodsouvám Smile ) překvapí a třeba ne.

Jak se na TMT393 měří ESR? Našel jsem jen http://www.sotovo.cz/str/elm.php?id=45 , kde cituji

citácia:
bohužel na TM393 není potenciometr cejchovaný, tedy ESR jen odhadujete a tedy správnost údaje závisí na zkušenostech obsluhy. Při měření malých kapacit se opět musí zavést korekce.


Ne fakt mě to zajímá, protože mám rád kombinace analogu a digitálu a zrovna tenhle tester je dobrý příklad jednoduchého analogu "podpořeného" poměrně složitým digitálním řízením měření a zpracováním ADC hodnot. Tak mě zajímá, jaké to má limity.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Tuning Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist