Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

ABEC - BEM simulace zvukovodů
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ne marec 08, 2020 14:14:30    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
No a co ? Když to nejde jednou, musí to jít dvěma. ...

Říkám, že jedna stačí. Smile

_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ne marec 08, 2020 15:17:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Možná jo, kdyby byla aspoň bikvadratická. Desmos je hezká hračka, ale nemůže obejít vazbu mezi rámcovými rozměry a poloměry křivosti, pokud ještě dám podmínku, že tečna v inflexním bodě musí být vertikální (ty čtyři body musí tvořit obdélník). Když chci ostřejší ohyby s delším kusem náběhu od horizontály (což byl záměr), tak se do toho s jedním segmentem nevejdu a ne a ne a ne. Headbang Anebo jsem úplně tupej a v tom případě prosím o předvedení, jak to udělat.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ne marec 08, 2020 15:29:04    Predmet: Odpovedať s citátom

A takovejhle ohyb nestačí? Dál doprava může už pokračovat konus - https://www.desmos.com/calculator/flb5wjtask

Úplně nejlepší by bylo ukázat, o co se snažíš. Třeba to jednou kubikou opravdu nepůjde, ale nic takového tu IMHO zatím nebylo.
Desmos je "jen" univerzální nástroj pro vizualizaci funkcí - co si tam napíšeš, to tam máš.

Hodně by asi pomohly ty váhy bodů, ale to by se tam muselo ještě dobušit. Anebo holt zvýšit jejich počet, což žádný problém není, jen víc čísel.

_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ne marec 08, 2020 20:46:59    Predmet: Odpovedať s citátom

To je O.K. Trochu jsme se míjeli - já experimentoval taky s tvarováním kanálků v phaseplugu aby do hrdla šla sférická vlna s kompenzací zpoždění na membráně, ale to jsem nakonec vzdal, buď jsem to dělal blbě nebo to nejde.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ne marec 08, 2020 21:21:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Aha, tak tomu už bych rozuměl. Co tedy použít tu membánu z druhé strany, to by nevycházelo líp?
_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ne marec 08, 2020 23:53:59    Predmet: Odpovedať s citátom

No asi jo, jen se mi do toho momentálně nechce. Byl by to vlastně vývoj nového driveru včetně magnetického obvodu, takže prakticky jen takové duševní cvičení ... třebas to ještě někdy udělám a Krampera to pak protlačí do výroby, hehe.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Po marec 09, 2020 07:42:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Já teda nevím, nikdy jsem to nedělal, ale když už si tak pěkně povídáme - proč by se k tomu musel dělat úplně celej novej driver? Mně ty zadní strany jak jsou teď přijdou docela vhodné na další práci. Skoro bych se pustil do nějakého pokusničení, jak už jsem tu naznačil. Zkusím to nicméně nejdřív nasimulovat.
_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po marec 09, 2020 10:35:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Otočením membrány se zmenší prostor pro pólový nástavec - například.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Po marec 09, 2020 10:36:43    Predmet: Odpovedať s citátom

No a co když otočím celý existující driver (a sundám dekl)? Tam pak jediné co zbývá je dotisknout adaptér membrána-kónická horna.
_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po marec 09, 2020 11:01:30    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
No a co když otočím celý existující driver (a sundám dekl)? Tam pak jediné co zbývá je dotisknout adaptér membrána-kónická horna.


Nevím - nejsem konstruktér. Musel bych přemýšlet a to bolí. Hammer

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Po marec 09, 2020 14:28:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Když já nevím, jestli si zase třeba jen nemíjíme. Prostě, vezmu driver, sundám zadní dekl a tou odkrytou zadní stranou membrány to připlácnu na hornu. Ovšem s tím, že mezi hornou a driverem bude ještě nějaký mezikus (přizpůsobený konkrétnímu driveru), něco jako phase plug, ovšem produkující něco jako sférickou vlnu.

Viz http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=333781#333781

To by mohlo fungovat, ne. Jestli si rozumíme, tak to ignoruj.
Ono by to tedy nemuselo fungovat úplně blbě ani bez toho mezikusu, ale to tak na doma a kdo ví jestli (výchylka).

_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po marec 09, 2020 16:12:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Fungovat by mohlo dobře, otázkou je spíš, jak to zařídit, aby to také drželo pohromadě ...
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Po marec 09, 2020 16:19:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Jak se to nabízí: adaptér přišroubovat namísto deklu k driveru (bývají to celkem bytelné závity), a to celé i s driverem pak přišroubovat za ten adaptér k horně. Nakonec by ta montáž mohla být i jednodušší, než typicky je.

Dá se očekávat, že s různými drivery by to šlo různě. Vhodné by byly drivery, co mají závity pro dekl co nejdál od membrány. Třeba jako tenhle 1" (44 mm membrána), ale to už má zas přes 4 kg (to už je moje fotka) -



20200309_180023.jpg
 Description:
 Filesize:  199 KB
 Viewed:  62 Time(s)

20200309_180023.jpg



_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Po marec 09, 2020 18:31:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Pro představu o vstupní ploše kanálků phase plugu -
(Je to už poněkud starší a olezlejší. Ale membrána je furt dobrá, titan, do 15 kHz úplně čisté.)

Tady je rozebraná DE250: http://redspade-audio.blogspot.com/2011/09/b-de250-1-compression-driver-looking.html



20200309_182346.jpg
 Description:
 Filesize:  191.72 KB
 Viewed:  64 Time(s)

20200309_182346.jpg



_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Po marec 09, 2020 19:14:31    Predmet: Odpovedať s citátom

U těch novějších neodymů je to zas takové více sexy Laughing


M_75N[1].jpg
 Description:
Zdroj: https://www.lightsoundjournal.com/2009/10/06/d-a-s-audio-launches-new-compression-driver/
 Filesize:  47.7 KB
 Viewed:  67 Time(s)

M_75N[1].jpg



_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Po marec 09, 2020 20:44:29    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
Jedná se o ten princip křivých kanálků. Mimochodem, ten Geddes je asi tohle

https://patents.google.com/patent/US20040156519A1/en

Původně jsem měl na mysli tohle: https://patents.google.com/patent/US20060034475A1/en

Tj. je podstatné, aby to na výstupu nemělo jen všude stejnou fázi (zpoždění), ale taky rozložení velikosti rychlosti, ale to už se dnes jeví tak nějak samozřejmé.
On tam tedy argumentuje, že u (fázově) rovinné vlny může být výhodné tu amplitudu směrem ke kraji snižovat - to jsem taky původně zmiňoval v souvislosti s tím patentem. To zas souvisí s tím, jak se potom ve zvukovodu budí vyšší módy na malých vlnových délkách. Kónická horna buzená sférickou vlnou by toho ovšem měla být ušteřena, nakonec to je ten důvod proč to dělat.

_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po marec 09, 2020 23:47:49    Predmet: Odpovedať s citátom

No, pokud to všichni dělají v duchu těch obrázků, tak se nedivím, že to tak často chodí tak blbě - on je to totiž pěkný blábol, ale nechce se mi to tady vysvětlovat.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Ut marec 10, 2020 02:37:14    Predmet: Odpovedať s citátom

michal mishek napísal:

BTW: na prosté rozšírenie smeroviek v hornej oktáve" v praxi naozaj slušne funguje jemné "priškrtenie" výstupu na menší priemer (mám prototyp z cca 1" na 19 mm ak dobre pamätám - nechce sa mi tie modely otvárať) - dá sa to ale spraviť len v jednom smere (logicky som preferoval horizontálny), pretože ak sa to zúži na celom výstupe, potom to už veľmi narúša impedančné pomery a drajver prestáva fungovať v nižších oktávach (logické).
Je to teda riešenie, ktoré tu bobo v podstate odmieta, ale u mňa je realita taká, že "horizontálne pomôže" a vertikálne neublíži (akustické merania), čo považujem za OK!


Něco takového jsme tu měli už poměrně dávno:



Nahoře to fakt "něco dělá" Smile


Ovšem bylo mi opakovaně sděleno, že to trpí HOMem a že OS profil je mnohem lepší. Tak já nevím. Nemotáme se v kruhu?

Kdybychom to brali úplně do důsledků, tak tyhle "zůženiny" v hrdle používal kdekdo už hodně dávno, napadá mě třeba JBL2380, do extrému to je dotaženo ve 2360... Ale všechny mají jedno společné - jsou zůžené jen v jednom směru. Důvody jsou zřejmé (citlivost dole, náročnější kompenzace amplitudovky, adiabatické zkreslení...)
Z toho co jsem tady zatím viděl mi ale stále vychází jedna věc, že pokud chci širší svazek nahoře, musím zmenšit rozměr zdroje zvuku který "vidí" WG ve svém hrdle. A je jedno jestli to je už na výstupu phaseplugu dostatečně malé, nebo se k domu nějak dopachtím transformací z většího průměru na menší. IMHO to nic jiného nepřináší, odspodu takhle transformovaný driver jde podobně blbě, jako by byl celkově menší. A když od toho budu chtít přeci jen nějaký tlak, tak zkreslení výchylkou vyměním za zkreslení adiabatické. Jen to bude dohromady větší a dražší. Confused

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ut marec 10, 2020 07:02:20    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
No, pokud to všichni dělají v duchu těch obrázků, tak se nedivím, že to tak často chodí tak blbě - on je to totiž pěkný blábol, ale nechce se mi to tady vysvětlovat.

Co je blábol?

- Tohle je hezkej obrázek
https://eprints.soton.ac.uk/348798/1/Jack%2520Oclee-Brown%2520PhD%2520Thesis.pdf

citácia:
... Ovšem bylo mi opakovaně sděleno, že to trpí HOMem a že OS profil je mnohem lepší.

No a ne? Za nějaké drobné rozšíření směrovky na 15 kHz (což je to, po čemž tady Velký Bobo prahne, proto se tu navrhují takovéhle opičárny) to je dost vysoká cena, IMHO. Oproti tomu beru OS všema deseti.

citácia:
Z toho co jsem tady zatím viděl mi ale stále vychází jedna věc, že pokud chci širší svazek nahoře, musím zmenšit rozměr zdroje zvuku který "vidí" WG ve svém hrdle.

Pokud to budíš přibližně rovinnou vlnou, tak ano - tím vlastně posuneš výš frekvenci, od které to "vidí" detaily jejího tvaru a tvaru toho hrdla. Do té doby se zvukovodem šíří jen základní mód, což je prostě sférická vlna, s opravdu konstantní směrovostí. Ideál je sférická vlna i na vstupu, tam už pak na velikosti hrdla z principu nezáleží, protože si to všude odpovídá a žádné vyšší módy nevznikají. Těžko říct, jak v reálu - ta membrána to po své ploše fakt nebudí kdovíjak koherentně. Je klidně možné, že tak, jak jsem to tu načrtl, to tyhle problémy ve výsledku akorát znásobí.



job.png
 Description:
 Filesize:  49.41 KB
 Viewed:  45 Time(s)

job.png



_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Ut marec 10, 2020 18:12:18    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
...Za nějaké drobné rozšíření směrovky na 15 kHz (což je to, po čemž tady Velký Bobo prahne, proto se tu navrhují takovéhle opičárny) to je dost vysoká cena, IMHO. Oproti tomu beru OS všema deseti.

Aha tak to jo, já už myslel že to je nějaký nový směr vývoje, nepročítal jsem celé vlákno. V tom případě je všechno v pořádku Smile Opičárnám zdar!

Nicméně připojuji se k zájemcům o vysvětlení, co je blábol?

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut marec 10, 2020 21:51:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Když už štěrbiny musí expandovat, tak ať mají stejné vstupní plochy, zabírají stejně velké poměrné části plochy membrány a expandují ve stejném poměru. To je úsudek prostého zemědělce (tzv. selský rozum). Na to se určitě dá naroubovat nějaká sofistikovaná teorie. Bohužel pokud z toho má lézt sférická vlna, tak se kanálky musí hodně křivit a možná by to opravdu potřebovalo opačnou křivost membrány. A ta by se musela řešit jako ohebná plocha, poněvadž píst to není ani omylem a to ani z berylia. Ta nitridovaná verze je pravděpodobně nejlepší volba, ještě lepší by byla možná vrstva z karbidu bóru nebo z borazonu popř, polykrystalického diamantu, což ale nikdo nedělá. Ono je to všechno dost křehké.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: St marec 11, 2020 07:49:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Ta rychlost šíření vlny na membráně bude běžně jaká? Řádově 10x vyšší než ve vzduchu? Jen zasadit to do nějakých reálných proporcí.

citácia:
Když už štěrbiny musí expandovat, tak ať mají stejné vstupní plochy, zabírají stejně velké poměrné části plochy membrány a expandují ve stejném poměru.

No však to je přibližně tohle, ne. Ty krajní by se tedy daly zřejmě ještě trochu zprohybat. Ale jestli horší problém nebude se stojáky v té vrstvičce vzduchu mezi membránou a phase plugem. Aspoň se tedy zdá, že hlavně s ohledem na to se historicky navrhuje konkrétní umístění vstupů těch štěrbin (to je ten Bob Smith). Budou to všechno kruté kompromisy, proty ty drivery obecně nahoře vypadají, jak vypadají. Přesto hrajou skvěle.



phaseplug.png
 Description:
 Filesize:  79.38 KB
 Viewed:  53 Time(s)

phaseplug.png



_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: St marec 11, 2020 13:07:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak přes Fusion 360, kde se do dobře modeluje, to jde bez problémů přetáhnout do Gmsh, kde se z toho dobře udělá kvalitní mesh, a odtud to jde přímo do ABEC k simulaci Dancing happy
3D modelování není úplně moje parketa, takže mě potěšilo, že to půjde takhle snadno.

Odsimulovat, vyladit, vytisknout Twisted Evil



mesh-0.jpg
 Description:
 Filesize:  65.75 KB
 Viewed:  44 Time(s)

mesh-0.jpg



mesh-2.PNG
 Description:
 Filesize:  104.08 KB
 Viewed:  53 Time(s)

mesh-2.PNG



_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: St marec 11, 2020 16:43:09    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
..Ale jestli horší problém nebude se stojáky v té vrstvičce vzduchu mezi membránou a phase plugem...

Thumbs up na tom něco bude Smile
Když jsem dělal pokusy s WG ke klasické kalotě a phaseplugy něco ve stylu tohoto: http://hifi.slovanet.sk/bb/files/spherical_phase_plug_191.png
... tak jsem zjistil že v té mezeře vzniká stoják (nic překvapivého) a tvoří to díru podobnou jako na nitridových NSD. Čím tvrdší membrána a materiál phaseplugu a čím větší zakrytá plocha, tím větší Q a tím užší a výraznější propad. Je to i jeden z důvodů proč se mi tak úplně nechce věřit hypotéze že samotná nitridovaná membrána může za tu díru (což mi svého času tvrdil i Krampera). IMO na tom tvrdém nitridu to jen víc vyleze.

K modelování ve 3D: Jasně, většinou to co je rotačně symetrické je výhodné namodelovat tak, že nakreslím skicu v rovině a tu pak orotuju okolo nějaké osy. Takhle se dá nakreslit a orotovat kompletně celý phaseplug a vlastně i celý zbytek driveru. Tedy kromě nějakých zakroucených kanálků, to by se muselo do rotačně symetrického objektu dodělat dodatečně. Naopak např. STH/ATH se takhle jednoduše namodelovat nedaří (Solidworks).

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: St marec 11, 2020 17:04:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Poslední verze Ath má podporu přímého importu plochy zvukovodu do Autodesk Fusion 360: https://www.diyaudio.com/forums/multi-way/338806-acoustic-horn-design-easy-ath4-post6102731.html
(A nikoliv jako STL, ale opravdu jako matematickou hladkou plochu pro další práci.)

Odtud už to jde přes STEP nebo IGES (prý, nezkoušel jsem) přenést i jinam.

citácia:
... Takhle se dá nakreslit a orotovat kompletně celý phaseplug a vlastně i celý zbytek driveru.

Nejde o to to namodelovat, to je to nejmenší, ale vytvořit kvalitní síť pro BEM a přenést ji do ABEC - to už právě tak triviální není. Ale naštěstí to jde, aniž bych to musel generovat všechno v kódu (API Gmsh, což je ale taky super věc). V těch CAD programech se to přecijen dělá o dost komfortněji a intuitivněji.



ath-fusion-import.jpg
 Description:
 Filesize:  53.23 KB
 Viewed:  57 Time(s)

ath-fusion-import.jpg



_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: St marec 11, 2020 17:17:28    Predmet: Odpovedať s citátom

...od té doby, co tam je i superformule kromě superelipsy, se dají dělat různé vylomeniny.

Tohle je taky generované s Ath4: http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=333204#333204 (klon JBL M2 - stačí naťukat správná čísla)
Samotného by mě to asi netrklo, ale lidé jsou strašně vynalézaví...



fusion-2.jpg
 Description:
https://www.diyaudio.com/forums/multi-way/338806-acoustic-horn-design-easy-ath4-post6100447.html
 Filesize:  139.11 KB
 Viewed:  49 Time(s)

fusion-2.jpg



_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: St marec 11, 2020 21:19:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Jo když už jsme u té apky, tak hlásím, že mi bohužel nefunguje Sad Může to být tím že mám 32bit win7? Viz příloha. Všechny verze ath co mám vyhazují tu stejnou hlášku.


ath4-printscreen.png
 Description:
 Filesize:  114.99 KB
 Viewed:  51 Time(s)

ath4-printscreen.png



_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: St marec 11, 2020 23:36:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Jo, to bude tím. Je to asi blbý, ale na 32bit nejsem momentálně zařízenej. To je pasé...
_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Št marec 12, 2020 00:11:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Jasně, v pohodě, zařídím se podle toho. Jen by asi nebylo špatné to připsat do požadavků v manuálu Smile I když těch 32-bitových zakrnělců jako já už stejně nebude mnoho...
_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Št marec 12, 2020 21:20:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Pánové, vy tomu rozhodně rozumíte líp než já, ale mne už dřív jaksi napadlo, že v phaseplugu může vznikat něco jako podélný stoják, poněvadž hloubka kanálků už je u vysokých frekvencí srovnatelná s vlnovou délkou rep. půlvlnou. Ono to ovšem nejspíš nebude tak jednoduché, to by se phaseplug + membrána + navázání na hornu včetně horny muselo řešit jako jeden celek - přece jen to není lego. Třebas by se to mohlo našmudlat v Matlabu, ten snad umí finite elements. Odpusťte ukecanému starci.Embarassed

Apropos, Jefe, jakou / kterou mezeru máš vlastně na mysli ? Je jich tam povícero...

... a tu díru mají i jiné měniče, akorát že to výrobci asi zamazávají snad průměrováním nebo smoothingem (anebo to překreslují dle potřeby, na 1480 jsem našel díru mnohem hlubší než je v datasheetu). Krampera tvrdí, že je to vlastní mód membrány a to klidně může být i pravda, ona ta nitridovaná je sice tvrdší ale taky těžší, mimochodem TiN má hustotu větší než sám titan.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalšia
Strana 7 z 10

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist