Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

ABEC - BEM simulace zvukovodů
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Pi marec 13, 2020 07:21:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Na vyústění těch kanálků samotných už by k žádnému většímu odrazu nemělo, resp. nemuselo dojít, to by opravdu mělo tvořit jeden hladce se rozšiřující celek s hornou. Ale pořád tam zůstává ten tenký prostor mezi membránou a vrchlíkem phase plugu ("compression cavity").

Je to rozebrané zde: https://eprints.soton.ac.uk/348798/1/Jack%2520Oclee-Brown%2520PhD%2520Thesis.pdf
(to je ten chlapík, který u Celestion stál za Axi2050, teď asi šéfuje vývoji u KEF)
+ Kdo vládne angličtinou, konkrétně k těm rezonancím uvnitř "kompresní dutiny", čas 20:57 - https://youtu.be/g0Q9JOO_Xh4?t=1257

V ABEC nakonec není problém nasimulovat ani ty dílčí vyzařovací impedance na vstupech těch štěrbin. Jen si k tomu někdy na chvíli v klidu sednout.



cavity-phaseplug.png
 Description:
 Filesize:  79.44 KB
 Viewed:  72 Time(s)

cavity-phaseplug.png



Axi2050.jpg
 Description:
 Filesize:  71.92 KB
 Viewed:  77 Time(s)

Axi2050.jpg



_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Pi marec 13, 2020 09:16:00    Predmet: Odpovedať s citátom

He he


kef.JPG
 Description:
 Filesize:  54.84 KB
 Viewed:  107 Time(s)

kef.JPG



_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi marec 13, 2020 11:07:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Jo, to se to měří v cimře 20 x 20 x 20 metrů. Ale ten stojan na mikrofon teda mohli udělat líp...
_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po marec 16, 2020 23:23:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Rychlost vlny na membráně moc velká není. Závisí taky na kmitočtu. Na rovné AL fólii 50 um mi kdysi výpočtem vyšlo kolem 140 m/s. Titan je tvrdší, tudíž i rychlejší, ale taky těžší. Zakřivením do koule se membrána zpevní, takže rychlost vzroste. Hliníkové kaloty cca 50 um mají první mód lehce nad 20 kHz, titanky jsou obvykle o dost tenčí, takže i přes vyšší modul pružnosti nebudou nějak závratně rychlejší. Jak tlusté jsou v driverech, to nevím, ale troufám si odhadnout, že rychlost vlny bude řádově srovnatelná s rychlostí zvuku ve vzduchu. Jen tak na okraj, legovaný hliník (dural) má modul pružnosti prakticky stejný jako čistý hliník, jen má vyšší hranici plastické deformace (mez kluzu) a nižší vnitřní tlumení, ale to hodně závisí na zpracování, dá se i zakalit nebo naopak změkčit.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po marec 16, 2020 23:37:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Používá se na membrány eloxovaný hliník s větší tloušťkou eloxu ? On ten elox je vlastně Al2O3, takže keramika. Při silnější vrstvě (což se dá udělat) by vznikl zajímavý sendvič s houževnatým hliníkem uvnitř a tvrdou keramickou vrstvou na obou stranách.
_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ut marec 17, 2020 09:28:25    Predmet: Odpovedať s citátom

To mi vůbec nedošlo, jak pomalé to reálně může být. Nakonec to by se tedy dalo odvodit z reálného nástupu vlastních rezonancí. Jaký násobek vlnové délky té ohybové vlny odpovídá prvnímu módu na membráně? 1/2? Tedy pokud by ta rychlost byla takhle malá (orientačně mi vychází jen cca 2x - 5x rychlost zvuku ve vzduchu), pak by mi skutečně nebylo jasné, jak ty drivery můžou vůbec takhle obstojně fungovat.
_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut marec 17, 2020 16:09:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Když se to poctivě změří, tak to zas až tak obstojně nevypadá. A zpoždění vlny na membráně se až do prvního módu dá kompenzovat, odstupňováním délky kanálků, což je ovšem tak trochu alchymie. Nějaká rezonance ve štěrbině mezi membránou a phaseplugem myslím není vůbec podstatná, pokud tedy nejde o rezonanční efekt mezi poddajností vzduchu ve štěrbině a akustickou impedancí kanálků, což ovšem může být taky zajímavé, poněvadž délka těch kanálků rozhodně není zanedbatelná a hmotnost vzduchu v nich taky ne. To už ta kalota do zvukovodu je snazší varianta, přidává se jen vstupní impedance horny (ktará ovšem není moc jednoduchá) ke hmotnosti a poddajnosti membrány, ovšem zase tam není tlaková transformace, takže účinnost nic moc, zvýšení citlivosti je jen efekt zúžení svazku. Navíc je malá kmitka, takže zatížitelnost taky nic moc, 1" kmitka tak do 10 VA avg, spíš 5, trochu víc s ferofluidem, ale ten má zase jiné problémy. Zajímavé je, že do driverů se nikdy ferofluid nedává, asi to má svoje důvody.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut marec 17, 2020 16:23:25    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
Používá se na membrány eloxovaný hliník s větší tloušťkou eloxu ? On ten elox je vlastně Al2O3, takže keramika. Při silnější vrstvě (což se dá udělat) by vznikl zajímavý sendvič s houževnatým hliníkem uvnitř a tvrdou keramickou vrstvou na obou stranách.


To jsem našel na normálních kalotách, chovaly se trochu líp než bez eloxu ale žádná liga. Na jednom spáleném Tannoy se dělala elektronová spektroskopie a ukázalo se, že vrstva obsahuje síru, což by odpovídalo eloxování v lázni s kyselinou sírovou, a v základním materiálu bylo dost niklu, což je na hliníkovou slitinu velmi nezvyklé, v kovohuti Břidličná nad tím kroutili hlavou, že se s tím nikdy nesetkali. Jinak to složením byl spíš dural, ale jak už jsem psal, ten je jen odolnější vůči plastické deformaci. Bohužel hliníkové slitiny se časem unavují a praskají, viz prstencové membrány JBL - udělaly se z nich takové tvrdé fragmenty a v membráně byly díry a prasklin habaděj. Takže na drivery Al slitiny asi nic moc a taky se myslím skoro nepoužívají. Nevím už kdo, možná Fane, dělali membrány ze sendviče hliník - polyetylen, což mohlo slušně tlumit vlastní módy. A 18Sound u nějaké membrány uvádí jako materiál polyetylen samotný v nějaké spešl úpravě.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ut marec 17, 2020 18:08:14    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
...Nějaká rezonance ve štěrbině mezi membránou a phaseplugem myslím není vůbec podstatná, pokud tedy nejde o rezonanční efekt mezi poddajností vzduchu ve štěrbině a akustickou impedancí kanálků, což ovšem může být taky zajímavé, poněvadž délka těch kanálků rozhodně není zanedbatelná a hmotnost vzduchu v nich taky ne.

Všude kde jsem na to narazil, se to podává tak, že do toho skutečně vstupují ty kanálky. Při jejich vhodném rozmístění a velikosti se dají vzniknuvší módy slušně potlačit, tak, že se to ve výsledku různě posčítá a zůstane hladkej přenos (to se datuje někam do padesátých let a od té doby se to tak zjevně běžně dělá). Ovšem to všechno pro ideální membránu. Téměř nikde se nerozebírá neideální chování membrány, a tam, kde ano, je toho zřejmé i to, jak je celá tahle teorie sama o sobě k ničemu. S ohledem na neidelání chování membrány vznikl driver Celestion Axi2050 (viz to odkazované video), dvoupalec s 5" cívkou, chodí od nějakých 300 Hz a stojí asi 900€. Vůbec u Celestion si s tím očividně slušně hráli.


Já k těm původním článkům přístup nemám, ale ty bys mít mohl:

- B. H. Smith, "An investigation of the air chamber of horn type loudspeakers," The Journal of the Acoustical Society of America, vol. 25, pp. 305-312, Mar 1953.
- F. M. Murray, "An application of Bob Smith's phasing plug," presented at the 61st Convention of the AES, preprint 1384, Oct, 1978.

_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut marec 17, 2020 19:52:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Axi má ovšem prstencovou membránu.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ut marec 17, 2020 19:57:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Já vím. Při té ploše membrány už by šlo asi těžko nechat tam plandat nějaký vrchlík buzený po okraji. Ovšem kanálky phase plugu jsou pořád dělané úplně stejně jako u vrchlíkové membrány - ten návrh z toho schématu pořád vychází, "jen" budí tu membránu uprostřed. Někde tam ukazuje, jak by to vypadalo s radiálním phase plugem, a to pak vychází zase hůř.

Ono to tedy tím, jak je to hodně velké, úplně nahoře už kdovíjaké terno nejspíš taky nebude, ale na tu velikost je to celkově úžasné. Ani nevím, jestli už to reálně seriově vyrábí a prodávají.

_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ut marec 17, 2020 20:23:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Celestion - taky dělají tohle:
(např.: https://celestion.com/product/204/cdx11740/ , https://celestion.com/product/47/cdx11720/)



celestion-deep-drawn.png
 Description:
https://celestion.com/files/brochures/Pro_Speaker_Catalogue.pdf
 Filesize:  148.68 KB
 Viewed:  68 Time(s)

celestion-deep-drawn.png



_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut marec 17, 2020 21:20:51    Predmet: Odpovedať s citátom

... first modal break up around 15 kHz... interesting !
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: So marec 21, 2020 07:18:10    Predmet: Odpovedať s citátom

By mě jen zajímalo, o kterých driverech konkrétně mluví. U 1.75" membrán to není nic neobvyklého, a u těch větších ty jejich grafy v datasheetech zas tak převratně nevypadají.
BTW, kdysi jsi mi do beden rozmlouval CDX1-1745. Dodnes jsem úplně nepochopil proč. I když se na to dneska podívám, pořád mi ten driver přijde úplně v pohodě. Šmarjá, to už bude deset let...

_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: So marec 21, 2020 11:19:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Asi jsem si myslel, že je jinde něco lepšího - výrazně. Ale teď už si to tak moc nemyslím. třebas CDX1-1720 vypadá docela kulantně, i když, pravda, DE500 se asi nevyrovná.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ne máj 03, 2020 14:06:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Sférická vlna - tak co něco takového?


fp0-1-s.jpg
 Description:
 Filesize:  193.84 KB
 Viewed:  70 Time(s)

fp0-1-s.jpg



_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ne máj 03, 2020 18:19:20    Predmet: Odpovedať s citátom

...anebo tohle.


5slots-2.jpg
 Description:
 Filesize:  243.59 KB
 Viewed:  38 Time(s)

5slots-2.jpg



_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ne máj 03, 2020 22:02:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Jj, teď ještě aby to někdo vyrobil. Ale na 3D tiskárně by to určitě šlo - připasovat to na nějaký motor a jedééém... Twisted Evil
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Po máj 04, 2020 06:10:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Nejdřív BEM simulace, na tom už se pracuje. Je třeba to vychytat aspoň pro ideálně tuhou membránu, pak se uvidí. Třeba fotopolymerační 3D tisk (SLA) vypadá hodně slibně.


plug-transparent-6.PNG
 Description:
 Filesize:  164.81 KB
 Viewed:  46 Time(s)

plug-transparent-6.PNG



_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po máj 04, 2020 11:41:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Pak to někomu nabídni - děláš práci, na kterou se všichni vybodli, poněvadž u horen se spíš honí co nejostřejší směrování, aby to řvalo na dálku, a nějaké blbé hifi se šudlá hlavně aby to vypadalo zajímavě - viz artefakty àla Klipš nebo rádobyexpo megahorny na různých výstavách typ "medvědí vagína", jak říká jeden známý. Pravdou sice je, že plazma v malé expo horničce hraje pěkně, ale kdyby to byla horna 90°, bylo by to lepší.

Hurá! Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumb up Thumb up Thumb up

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: St máj 06, 2020 10:10:19    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
... Nějaká rezonance ve štěrbině mezi membránou a phaseplugem myslím není vůbec podstatná, pokud tedy nejde o rezonanční efekt mezi poddajností vzduchu ve štěrbině a akustickou impedancí kanálků, což ovšem může být taky zajímavé, poněvadž délka těch kanálků rozhodně není zanedbatelná a hmotnost vzduchu v nich taky ne.

Když už se to tu nakouslo, víš jak to nakonec je, Bohouši? Nejen že se tam ty rezonance vybudí, když se připojí kanálky, ale vybudí se tam i když tam ty kanálky vůbec nejsou, neboť akustická rychlost axiálně kmitající membrány není v té sférické štěrbině vůči těm módům ortogonální - prostě směrem k okraji trochu "tlačí" i do stran a to k tomu úplně stačí. Což mimochodem znamená, že to je celý děsnej bordel.

U Celestion k tomu napsali už kdysi pojednání: https://www.diyaudio.com/forums/attachments/multi-way/840969d1588695300-acoustic-horn-design-easy-ath4-methodology-acoustic-design-compression-driver-phase-plugs-annular-channels-pdf



image.png
 Description:
 Filesize:  124 KB
 Viewed:  44 Time(s)

image.png



_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: St máj 06, 2020 10:20:35    Predmet: Odpovedať s citátom

... Zatím tedy nijak neoptimalizováno. Možná že s tím půjde ještě něco principiálně udělat. A možná taky ne.


3slots_14.7kHz-s.png
 Description:
 Filesize:  229.52 KB
 Viewed:  35 Time(s)

3slots_14.7kHz-s.png



_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: St máj 06, 2020 10:27:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Vůbec první obrázky vycházely dost optimistiky (pro 10 a 20 kHz), ale to tak někdy bývá -

(krok SPL 1 dB)



2sloty_20kHz.png
 Description:
 Filesize:  109.57 KB
 Viewed:  50 Time(s)

2sloty_20kHz.png



2sloty_10kHz.png
 Description:
 Filesize:  107.43 KB
 Viewed:  44 Time(s)

2sloty_10kHz.png



_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: St máj 06, 2020 12:03:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Ve skutečnosti to bude jinak (a asi hůř), protože membrána nekmitá konfázně - prostředek je oproti okraji zpožděný. A možná by to chtělo zkusit ten třetí slot a redefinovat jejich vstupní plochy. Nicméně radiální pulzace v komůrce asi podle těch Holanďanů skutečně dělá divy a je otázka, zdali to ABEC může nasimulovat, musel by nejspíš být hodně jemný rastr a tím pádem by se to počítalo dlouho.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: St máj 06, 2020 12:09:35    Predmet: Odpovedať s citátom

ABEC a tím podle všeho nemá problém, stávající rastr se zdá jemný dost. Jediné, co tam není zohledněné, je to zpoždění ohybovou vlnou, ale to se mi ve světle tohoto rezonačního běsnění zdá už docela nepodstatné. Budu si s tím příležitostně ještě hrát, ale je to teda divočina.

- Ty malé tečky jsou ještě nějaké artefakty, ty ignorovat. Bílá místa jsou úrovní už mimo barevnou škálu.



plug-1.png
 Description:
 Filesize:  28.33 KB
 Viewed:  52 Time(s)

plug-1.png



plug-2.png
 Description:
 Filesize:  25.64 KB
 Viewed:  34 Time(s)

plug-2.png



_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: St máj 06, 2020 12:13:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Čistě od oka - membrána i komůrka jsou primárně buzené na okraji a od okraje doprostřed letí vlna, na membráně ohybová s jinou rychlostí než ta v komůrce tlaková (přičemž rychlost zvuku v komůrce v důsledku výměny tepla může být jiná než ve volném vzduchu, komprese je patrně spíš polytropická než adiabatická), takže doprostřed doletí rozfázované - což by mohlo mít na svědomí tu deterioraci pro 20 kHz. Ale to jen od oka hádám. Kdoví, zdali tu díru (či díry) u některých driverů nemá na svědomí právě také to rozfázování ...
Ono se to ve finále nějak semele dohromady a něco z toho vyleze. Kdysi jsem měřil akcelerometrem a miniaturním mikrofonem pohyb membrány v různých bodech na konusovém repráku a kroutil jsem hlavou nad tím, že výsledná chára je poměrně civilizovaná, v těch jednotlivých bodech to byla hrůza.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: St máj 06, 2020 12:15:51    Predmet: Odpovedať s citátom

A co takhle uprostřed místo konusu plného udělat tunýlek ?
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: St máj 06, 2020 12:22:24    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
... Kdysi jsem měřil akcelerometrem a miniaturním mikrofonem pohyb membrány v různých bodech na konusovém repráku a kroutil jsem hlavou nad tím, že výsledná chára je poměrně civilizovaná, v těch jednotlivých bodech to byla hrůza.

Jj, taky mám takovej případ: www.at-horns.eu/img/3slots_18kHz.PNG

citácia:
A co takhle uprostřed místo konusu plného udělat tunýlek ?

To se mi zatím úplně neosvědčilo, ale je tam tolik věcí, který se musí správně naštelovat, že to mohlo být ještě úplně blbě.

Nejvíc se mi zatím osvědčilo tohle: Very Happy
www.at-horns.eu/img/c-hole-8kHz.PNG
www.at-horns.eu/img/c-hole_12kHz.PNG
www.at-horns.eu/img/c-hole_20khz.PNG

_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: St máj 06, 2020 12:25:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Jak prosté, milý Vacoune ...
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: St máj 06, 2020 12:26:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Ale ono se to bude asi na nějakých frekvencích dost ošklivě odečítat... Na to se chci ještě podívat.
_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalšia
Strana 8 z 10

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist