Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk


 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Zaujmavosti mimo hifi o hudbe, celkovo o svete okolo nás.
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 40, 41, 42
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Bojisko / offtopisko
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
BlackBerry
Hifi expert


Založený: 14 máj 2012
Príspevky: 2940
Bydlisko: nedaleko od Trenčína

PríspevokZaslal: Št júl 30, 2020 20:52:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Arrow https://denikn.cz/408704/miliony-americanu-v-nejistote-vladni-koronavirova-pomoc-konci-jeji-pokracovani-je-v-mlze/

29. července 2020 19:12
...............

https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/558642-online-z-usa-hlasia-najvyssiu-dennu-bilanciu-umrti-na-koronavirus/

"Spojené štáty za posledných 24 hodín zaznamenali najvyššiu dennú bilanciu úmrtí za posledného dva a pol mesiaca. India je treťou najviac zasiahnutou krajinou sveta po USA a Brazílii. Koronavírus už údajne prekonala viac ako polovica ľudí žijúcich v chudobných štvrtiach v Bombaji. Vo svete sa koronavírusom SARS-CoV-2 infikovalo už vyše 16,6 milióna ľudí, takmer 660-tisíc z nich v súvislosti s ochorením Covid-19 zomrelo."
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BlackBerry
Hifi expert


Založený: 14 máj 2012
Príspevky: 2940
Bydlisko: nedaleko od Trenčína

PríspevokZaslal: Po august 03, 2020 08:32:17    Predmet: Odpovedať s citátom

BlackBerry napísal:
HERE’S WHAT TO EXPECT AS SPACEX LAUNCHES ITS FIRST HUMAN CREW TO SPACE


Štart je naplánovaný na 30. mája o 15:22 ET


https://www.theverge.com/2020/5/29/21273708/spacex-launch-nasa-commercial-crew-dragon-mission

Štart vesmírnej lode Crew Dragon spoločnosti SpaceX s ľudskou posádkou naplánovaný na stredu odložili na sobotu z dôvodu nepriaznivého počasia. Nad Kennedyho vesmírnym strediskom sa celý deň vznášali sivé mračná, z ktorých miestami pršalo. Okrem toho sa pri brehoch Južnej Karolíny sformovala búrka Bertha. "Ďalšou príležitosťou na štart je sobota 30. mája o 15:22 (21:22 nášho času)," uviedla SpaceX na svojom twitteri.

ČTK, SITA, dh, tt 27.05.2020 18:00, aktualizované: 23:12

https://vat.pravda.sk/vesmir/clanok/552732-sledujte-nazivo-k-iss-odstartuju-astronauti-nasa-v-novej-lodi-crew-dragon/Pilotovaný štart Falcon 9 - Crew Dragon DM-2 (30. 5. 20:20)

Komentovaný prenos začína o 20:20, samotný štart rakety o 21:22. Moderujú Dušan Majer a Miroslav Pospíšil z kosmonautix.cz.

....................
Cool Shocked

https://science.hnonline.sk/astronomia-a-vesmir/2155560-prototyp-novej-rakety-firmy-spacex-explodoval-na-testovacej-rampe
..............

Prvýkrát od roku 2011 sa na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) dostanú astronauti z územia Spojených štátov amerických. To však nie je všetko. Ide o vôbec prvý let na ISS s astronautmi na palube, ktorý sprostredkuje súkromná spoločnosť – SpaceX.

Astronauti NASA, Bob Behnken a Doug Hurley už sedia na palube kapsule Crew Dragon, ktorá je pripevnená k rakete Falcon 9. Pre SpaceX a NASA je dnešný let dôležitým testom, ktorý má stmeliť partnerstvo, ktoré môže trvať niekoľko desaťročí.

Štart je naplánovaný na 22:33 CEST (slovenský čas). O rozhodnutí či sa bude skutočne štartovať sa však bude rozhodovať priebežne. Štart môže ovplyvniť počasie nielen vo floridskom Cape Canaveral. Misia má náhradné okná štartu naplánované na sobotu, resp. nedeľu.

V prípade, ak by sa počas štartu niečo pokazilo alebo prihodilo, kapsula Crew Dragon dokáže vykonať manéver podobný katapultovaniu, ktorý je navrhnutý tak, aby zachránil posádku. Tak, ako už pri SpaceX býva zvykom, raketa Falcon 9 sa po vynesení kapsule na obežnú dráhu vráti späť na Zem v jednom kuse, aby mohla byť využitá na ďalšie misie.

NASA misiu vysiela naživo na YouTube.

https://www.techbyte.sk/2020/05/nazivo-start-spacex-crew-dragon-iss/..................

https://fontech.startitup.sk/po-3-mesiacoch-su-spat-na-zemi-astronauti-spacex-vystupili-z-crew-dragonu/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BlackBerry
Hifi expert


Založený: 14 máj 2012
Príspevky: 2940
Bydlisko: nedaleko od Trenčína

PríspevokZaslal: Po august 03, 2020 08:33:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Arrow https://fontech.startitup.sk/po-3-mesiacoch-su-spat-na-zemi-astronauti-spacex-vystupili-z-crew-dragonu/


Nová éra vesmírnych letov odštartovala. Astronauti SpaceX z Crew Dragon pristáli späť na Zemi

.............https://zive.aktuality.sk/clanok/147991/astronauti-nasa-sa-vracaju-na-zem-z-vesmirnej-stanice/

včera 06:00 | Veda
Posádka Crew Dragonu sa vrátila z ISS, bezpečne pristála v Atlantiku
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BlackBerry
Hifi expert


Založený: 14 máj 2012
Príspevky: 2940
Bydlisko: nedaleko od Trenčína

PríspevokZaslal: Po august 03, 2020 08:42:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Arrow https://zive.aktuality.sk/clanok/147829/ciastocky-plastu-prenikaju-aj-do-rastlin-mozu-sa-nam-tak-dostat-do-potravy/

22.7.2020 06:55 | Veda
Čiastočky plastu prenikajú aj do rastlín. Môžu sa nám tak dostať do potravy

Pôvodne sa predpokladalo, že plasty nemôžu preniknúť cez rastlinné tkanivo.

Vedci z Čínskej akadémie vied ukázali, že do rastlín môžu z pôdy prenikať čiastočky plastu. Plasty vnikajú cez praskliny, ktoré sa objavujú pri tvorbe nových koreňov. Výskumníci v nich zaznamenali častice s rozmermi dvoch mikrometrov. To je až 40-násone viac než sa pôvodne predpokladalo, že môže do rastliny preniknúť.

Štúdia bola publikovaná v odbornom časopise Nature Sustainability.

Zamorenie plastami
Mikroplasty sa hromadia prevažne v pôde, do ktorej sa častokrát dostávajú z odpadovej vody. Tá sa pritom v poľnohospodárstve neraz používa na zavlažovanie. Vzniká tak riziko, že mikroskopické častice plastu preniknú aj do rastlín, ktoré ľudia konzumujú.

Mikroplasty predstavujú kúsky plastov s rozmermi menšími ako 5 milimetrov. Delia sa na primárne a sekundárne. Primárne sa do prírody dostávajú priamo v podobe malých čiastočiek, sekundárne vznikajú rozkladom väčších kusov.

Napriek tomuto riziku, zatiaľ neexistuje dostatok štúdií zaoberajúcich sa otázkou absorpcie mikroplastov rastlinami. Po celé desaťročia vedci verili, že plastové častice sú jednoducho príliš veľké na to, aby prešli cez bariéry neporušeného rastlinného tkaniva.

Tento predpoklad vyvrátili vedci z Čínskej akadémie vied. Plasty objavili v kontrolných vzorkách pšenice a šalátu.


Praskliny na miestach, kde vznikajú nové postranné korene, môžu zachytávať mikroplasty z okolitej pôdy a vody. Tieto mikroplasty sa následne môžu preniesť z koreňov až do jedlých častí plodiny,“ uviedol spoluautor štúdie Luo Yongming.

Medzera v tkanive na mieste, kde vzniká nový koreň, poskytuje dostatočný priestor na preniknutie mikroplastov do rastliny.
Medzera v tkanive na mieste, kde vzniká nový koreň, poskytuje dostatočný priestor na preniknutie mikroplastov do rastliny.
Zdroj: Čínska akadémia vied
Neuchránia sa ani rastliny
Výskumníci rastliny pestovali v troch rôznych prostrediach: bez pôdy v hydroponickej kultúre s upravenou odpadovou vodou, v piesočnej pôde a v čistom piesku.


V rastlinách neskôr našli častice polystyrénu a plexiskla. Plasty dosahovali rozmery až dvoch mikrometrov. To je 40-násobne viac než sa pôvodne predpokladalo, že môže cez korene preniknúť do rastlín. Podľa vedcov sa v rastlinách dokonca môžu vyskytovať ešte väčšie častice.

Mikroplasty v tkanivách pšenice a šalátu.
Mikroplasty v tkanivách pšenice a šalátu.
Zdroj: Čínska akadémia vied
Tieto zistenia vrhajú nové svetlo na možnosť prenosu mikroplastov v potravinovom reťazci.

„Častice plastu prechádzajú prasklinami v koreňoch a vstupujú do pletiva, ktoré prenáša živiny do nadzemných častí rastliny,“ povedal hlavný autor štúdie Li Lianzhen.

Ak sa mikroplasty dostanú do úžitkových rastlín, dostanú sa aj do mäsa a mliečnych výrobkov. Preto podľa vedcov nie je vhodné rastliny pestovať v pôde, ktorá je kontaminovaná odpadovými vodami alebo splaškami z čistiarní odpadových vôd.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BlackBerry
Hifi expert


Založený: 14 máj 2012
Príspevky: 2940
Bydlisko: nedaleko od Trenčína

PríspevokZaslal: Ut august 04, 2020 11:13:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Arrow Návrat zombie cikád

https://wvutoday.wvu.edu/stories/2020/07/27/return-of-the-zombie-cicadas-wvu-team-unearths-manipulative-qualities-of-fungal-infected-flyers


https://www.cicadamania.com/cicadas/category/fungi/massospora/

https://sk.fullersociety.com/psychotropic-fungus-is-eating-away-cicadas-genitalia-634148

.............

Záhady mravčích zombie. Ovláda ich parazitická huba

https://science.hnonline.sk/biologia-a-chemia/1078698-zahady-mravcich-zombie-ovlada-ich-paraziticka-huba

Mravčia bábka
Vedcom dlho nebolo jasné, ako huba ovláda mravcov pohyb. Tím vedený Maridel Fredericksenovou z Pensylvánskej štátnej univerzity v USA prezeral telíčka nakazených mravcov pomocou najlepších elektrónových mikroskopov a vytvoril tak virtuálny trojrozmerný obraz obete a jej trápiča. K odlíšeniu buniek mravca a huby na nespočetných snímkach vedci využili vysoko výkonné počítače vybavené umelou inteligenciou. Vďaka nasadeniu najmodernejšej techniky zistili prekvapivú vec. Parazit prerastá celým telom mravca. V podstate je to huba v "mravčom obale". Jednému miestu v organizme obete sa však cudzopasník úzkostlivo vyhýba. Nepreniká do nervovej uzliny v hlave, teda do mravčieho "mozgu".

Vedci predpokladali, že huba ovláda obeť práve tým, že jej "vlezie do hlavy". V skutočnosti pôsobí na mozog len sprostredkovane látkami vylučovanými do mravčieho tela. Huba zrejme šetrí mozog do poslednej chvíle, aby udržala hostiteľa čo najdlhšie pri živote. Až keď mravec scvakne hryzadlá okolo žilky listu, zasadí mu poslednú ranu. Štúdia zverejnená vo vedeckom časopise Proceedings of the National Academy of Sciences odhalila, že bunky huby sú v tele hostiteľa navzájom prepojené a vytvárajú hustú trojrozmernú sieť. Ovládajú údy obete podobne ako bábkar vodiaci marionetu na tenkých povrázkoch. Usmerňujú pohyb nôh i hryzadiel.

Tím pod vedením Charissy Bekkerovej zo Stredofloridskej univerzity odhalil u cudzopasnej huby Ophiocordyceps unilateralis dokonale funkčné vnútorné biologické hodiny. Ako vyplýva zo štúdie uverejnenej vo vedeckom časopise PLoS ONE, huba sa nimi riadi pri načasovaní poslednej cesty nakazeného mravca. Spôsob, akým cudzopasník prepojí svoju vlastnú časomieru s biologickými hodinami hostiteľa, však zostáva zahalený tajomstvom. "Stále ešte nerozumieme tomu, ako cudzopasník manipuluje svojou obeťou. Ani ten najlepší neurobiológ by nedokázal zasiahnuť do mravčieho správania s takou presnosťou, ako to vie huba. Usilovne pracujeme, aby sme sa o tom dozvedeli viac," hovorí Charissa Bekkerová.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BlackBerry
Hifi expert


Založený: 14 máj 2012
Príspevky: 2940
Bydlisko: nedaleko od Trenčína

PríspevokZaslal: St august 12, 2020 11:23:13    Predmet: Odpovedať s citátom

https://www.startitup.sk/cesi-testovali-slovenske-piva-niektore-vraj-mali-mydlovu-vonu-urcili-aj-to-najlepsie/

Chválu zožala aj šestnástka od Urpinera, s tým, že v letných teplých dňoch sa musí piť len opatrne.

😁😁🤔😋

Pre mňa bol dobrý aj Urpiner, od neho môžete vyskúšať aj iné pivá,“ odporučil českým návštevníkom Slovenska Palouš.

👍😉
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BlackBerry
Hifi expert


Založený: 14 máj 2012
Príspevky: 2940
Bydlisko: nedaleko od Trenčína

PríspevokZaslal: St august 12, 2020 11:36:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Arrow Rusko má vakcínu proti koronavírusu. Napriek obavám ňou Putin zaočkoval svoju dcéru
data-srcsetPetra Stanová
11. augusta 2020 o 16:23
Rusko má prvú vakcínu proti koronavírusu
Podľa informácií však nepodstúpila tretiu fázu a dostatočne veľa testov na to, aby sa dalo o nej hovoriť, že je bezpečná

https://www.startitup.sk/rusko-ma-vakcinu-proti-koronavirusu-napriek-obavam-nou-putin-zaockoval-svoju-dceru/

Látka nesie názov Gamaleya podľa rovnomenného výskumného inštitútu, v ktorom sa testuje.

Boj o prvé miesto
Pred pár týždňami bola situácia iná. Zatiaľ čo štáty a medzinárodné organizácie vo svete testovali niekoľkými tisíckami testov tretiu fázu, Rusko bolo ešte stále v druhej. Tretia fáza sa však nedá dokončiť tak v rekordnom čase.

Či si chce Rusko dokazovať svoje prvenstvo záchranou infikovaných nedostatočne otestovanou vakcínou, alebo či im skrátka ide o biznis je otázne.

V Rusku momentálne evidujú celkovo 897.599 prípadov nákazy novým koronavírusom, pričom chorobe podľahlo celkovo 15.131 ľudí a 703.175 osôb sa z nej vyliečilo.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tatko Tom
Hifi expert


Založený: 21 február 2016
Príspevky: 1775
Bydlisko: Prievidza

PríspevokZaslal: St august 12, 2020 11:43:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Zaočkoval hovno a nie dcéru. No kto chce - nech verí Very Happy
_________________
AKAI AM-69, AKAI CD-62, Thorens TD 115, Philips 70fs363, FiiO E09K QOGIR + FiiO E07K ANDES, Stĺpové dvojpásmo (appolito) s 2x PSB600-1 + DT300 vo WG300 made in "TLU"
______
Rozdiely vo zvuku, ktoré nepočujem, mám - áno, presne tam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BlackBerry
Hifi expert


Založený: 14 máj 2012
Príspevky: 2940
Bydlisko: nedaleko od Trenčína

PríspevokZaslal: St august 12, 2020 12:20:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Ruský prezident Vladimir Putin v utorok oznámil, že Rusko sa stalo prvou krajinou, ktorá udelila regulačné schválenie vakcíny proti COVIDu-19, a to po necelých dvoch mesiacoch testovania na ľuďoch.

Arrow https://www.cas.sk/clanok/1013349/rusko-si-obhajuje-svoju-vakcinu-obvinenia-o-tom-ze-nie-je-bezpecna-razne-odmieta/


Očkovaciu látku s označením Sputnik V vyvinulo ruské Gamalejovo národné výskumné centrum epidemiológie a mikrobiológie v spolupráci s ministerstvom obrany v Moskve.

Klinické testovanie novej vakcíny však ešte stále nie je ukončené a posledná fáza testov na vzorke viac ako 2000 ľudí sa začne v stredu 12. augusta.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) na oznámenie Ruska o zaregistrovaní prvej vakcíny proti novému koronavírusu na svete reagovala zdržanlivo. WHO uviedla, že zatiaľ len diskutuje s ruskými orgánmi o možnom predbežnom schválení novej očkovacej látky, ktorej klinické testovanie nie je ešte ukončené.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lechos
Hifi expert


Založený: 03 január 2009
Príspevky: 1111
Bydlisko: Severní Morava okr.Karviná

PríspevokZaslal: St august 12, 2020 15:32:54    Predmet: Odpovedať s citátom

hooo ! nas mnogo...
_________________
pioneer A-656 MK2***technics SL-PG400A***pioneer PL335***
aiwa AD-F 910E***sony ST-S390***technics SH-GE 70***toshiba SD-24 VL***
2x pioneer CS-901***Tesla B116 A
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Bojisko / offtopisko Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 40, 41, 42
Strana 42 z 42

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist