Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Troels Illuminator

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
aretax
Hifista - pokročilec


Založený: 18 máj 2010
Príspevky: 429
Bydlisko: slovakia

PríspevokZaslal: Št september 17, 2020 07:28:06    Predmet: Troels Illuminator Odpovedať s citátom

Zvažujem upgrade týchto sústav výmenou basového meniča. Potreboval by som navrhnúť úpravu výhybky.Rád by som požiadal niekoho z odborníkov o návrh tejto úpravy. Tu sú parametre:
- terajšia výhybka: http://www.troelsgravesen.dk/Jenzen-Illuminator.htm#Crossover
- Scan Speak 26W: http://www.troelsgravesen.dk/Jenzen_Illuminator_2_files/26W.pdf
- AudioTechnology: http://www.audiotechnology.dk/iz.asp?id=4|a|933|||
Ďakujem.



Illuminator klavír 001.JPG
 Description:
 Filesize:  110.71 KB
 Viewed:  144 Time(s)

Illuminator klavír 001.JPG



_________________
112233
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št september 17, 2020 07:38:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Neskusal si pisat Troelsovi, aspon na jeho nazor na taku zmenu?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
seas
Hifi expert


Založený: 25 október 2006
Príspevky: 1236

PríspevokZaslal: Št september 17, 2020 08:02:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Pfizer Spolu UA forum

Naposledy upravil seas dňa So december 31, 2022 01:09:35, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Št september 17, 2020 09:25:36    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
If you want to modify the constructions shown here, please read "crossovers" before doing so. In most cases you will need a new crossover and I would need your speaker on my test bench to tell you how. DIY SERVICE is provided in case you live in driving distance of Aarhus, Denmark. This for your up-grade of existing speakers or crossover design for your own construction.
Should you run into problems with the constructions presented here, I'll do all I can to assist in the successful implementation.

Sorry, but time doesn't allow assisting in any hypothetical combination of drivers of your own choice,

http://www.troelsgravesen.dk/Diy_Loudspeaker_Projects.htm
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
matulo_g
Hifista


Založený: 02 august 2010
Príspevky: 189

PríspevokZaslal: Št september 17, 2020 15:10:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Basova sekcia je typu TL, takze uprava vyhybky stacit nebude.

Co ma byt cielom "upgrade"?

Martin

_________________
PC/iPad/BR/TV > DENON AVR (multi-amp) > LinkwitzLab ORION (ASP)


Naposledy upravil matulo_g dňa Št september 17, 2020 18:40:27, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Odar
Hifi inventar


Založený: 14 december 2009
Príspevky: 3180

PríspevokZaslal: Št september 17, 2020 15:47:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Vymen kable, alebo hroty Cool
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
moses
Hifi expert


Založený: 17 november 2012
Príspevky: 1898

PríspevokZaslal: Št september 17, 2020 16:08:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Very Happy
_________________
SET01: PC + CA DacMagic Plus + KRK Rokit 4 G3 SET02: NTB + Echo Indigo IOx + Beyerdynamic DT 831 SET03: HTPC + ASUS Xonar STX + Bryston BP4 + Behringer TRUTH B3030A SET04: MP + AudioQuest Dragonfly Black + Sennheiser HD 25-C II
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št september 17, 2020 18:35:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Pred upgrade by za pokus by stala este softverova ekvalizacia resp. room correction pre nizke frekvencie.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
aretax
Hifista - pokročilec


Založený: 18 máj 2010
Príspevky: 429
Bydlisko: slovakia

PríspevokZaslal: Št september 17, 2020 19:03:46    Predmet: Odpovedať s citátom

miero napísal:
Neskusal si pisat Troelsovi, aspon na jeho nazor na taku zmenu?

Aj som s ním telefonoval, je veľmi ochotný, ale podmienkou je priniesť k nemu bedne. A to je vylúčené.
K ostatným príspevkom: vzhľadom k odbornosti, ktorú tu väčšina deklaruje, som sa nič nedozvedel. Čo sa týka stavby ozvučnice, tak Troels navrhol presne rovnaké ozvučnice pre Scan Speak aj AudioTechnology.
Odar, Moses: ďakujem za "odbornú" radu, ktorá Vašu odbornosť presne vystihuje. Pokiaľ viac k tomu nemáte, venujte sa radšej "odbornému" komentovaniu príspevkov z vedľajšieho fóra. Na to ste naslovovzatý odborníci.

_________________
112233
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Odar
Hifi inventar


Založený: 14 december 2009
Príspevky: 3180

PríspevokZaslal: Št september 17, 2020 20:57:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Nie je za čo. Aj nabudúce. Spýtaj sa odborníkov na highendfore. Tí ti isto poradia, akú kabeláž a koncovky máš použiť Wink Tu píšu už len skrachovaní dôchodcovia a spamboti Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
aretax
Hifista - pokročilec


Založený: 18 máj 2010
Príspevky: 429
Bydlisko: slovakia

PríspevokZaslal: Pi september 18, 2020 07:37:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Odar napísal:
Nie je za čo. Aj nabudúce. Spýtaj sa odborníkov na highendfore. Tí ti isto poradia, akú kabeláž a koncovky máš použiť Wink Tu píšu už len skrachovaní dôchodcovia a spamboti Laughing

Konečne si napísal aj niečo múdre.

_________________
112233
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bubuxin
Hifi expert


Založený: 01 marec 2007
Príspevky: 2885
Bydlisko: Žiar nad Hronom

PríspevokZaslal: Pi september 18, 2020 08:17:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja by som sa na to aj dal. Ale podmienkou je doviesť prerobenú bedňu ku mne. Len neviem či som hoden. Odborník určite nie.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi september 18, 2020 08:38:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Je ťažké niečo rozumné navrhnúť , keď už majiteľ vopred vie, čo bude podľa neho nutné,
citácia:
Zvažujem upgrade týchto sústav výmenou basového meniča. Potreboval by som navrhnúť úpravu výhybky

že je nutné vymeniť basový menič, upraviť výhybku a vie presne , ktorý menič tam treba dať.. Prečo?? Jediný dôvod? Čo sa má zlepšiť, kde je v súčasnosti objektívne deficit?
A úprava výhybky vôbec nemusí byť nutná (možno len sériový RLC paralelne k meniču..), skôr bude potrebná úprava TML boxu (dĺžka rezonátora, jeho tlmenie..) v spojitosti s výmenou basového meniča. A to je prakticky výroba nového boxu..Toto sa výhybkou "doladiť" nedá..Asi tak Rolling Eyes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bubuxin
Hifi expert


Založený: 01 marec 2007
Príspevky: 2885
Bydlisko: Žiar nad Hronom

PríspevokZaslal: Pi september 18, 2020 10:36:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Lebo Troels použil AT FlexUnit v iných bedniach s rovnakou konštrukciou TML ozvučnice ako v Illuminatoroch.
http://www.troelsgravesen.dk/Jenzen-Accu-mkII.htm
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
aretax
Hifista - pokročilec


Založený: 18 máj 2010
Príspevky: 429
Bydlisko: slovakia

PríspevokZaslal: Pi september 18, 2020 18:30:54    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
Je ťažké niečo rozumné navrhnúť , keď už majiteľ vopred vie, čo bude podľa neho nutné,
citácia:
Zvažujem upgrade týchto sústav výmenou basového meniča. Potreboval by som navrhnúť úpravu výhybky

že je nutné vymeniť basový menič, upraviť výhybku a vie presne , ktorý menič tam treba dať.. Prečo?? Jediný dôvod? Čo sa má zlepšiť, kde je v súčasnosti objektívne deficit?
A úprava výhybky vôbec nemusí byť nutná (možno len sériový RLC paralelne k meniču..), skôr bude potrebná úprava TML boxu (dĺžka rezonátora, jeho tlmenie..) v spojitosti s výmenou basového meniča. A to je prakticky výroba nového boxu..Toto sa výhybkou "doladiť" nedá..Asi tak Rolling Eyes

Asi Ti ani nemá zmysel odpovedať. Ale ak si pozrieš linky, ktoré som uviedol a otvoríš si projekty Troesl, tak zistíš, že na obidva basáky použil Troels ten istý box (Jenzen Illuminator a Jenzen Accu), teda v boxoch to nie je. Ja som chcel iba vedieť, za akých podmienok by bolo možné vymeniť basové meniče. Troels mi povedal, že je možné upraviť výhybku, sle k jej návrhu potrebuje moje bedne, čo je dosť ťažko realizovateľné. Ja tam menič mám a naozaj viem presne, ktorý by som tam chcel, ak to pôjde !!! Keď sa to podľa Teba nedá, aj tak ďakujem za odpoveď. Na otázku prečo Ti poviem iba toľko, že je to iba moja zvedavosť. Ale to asi ťažko pochopíš.

_________________
112233
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi september 18, 2020 19:42:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Ak sú pre obidve verzie (Accu, Illu)boxy rovnaké a podľa dostupných schém
http://www.troelsgravesen.dk/Jenzen-Accu_files/Jenzen-Accu_mkII.png
http://www.troelsgravesen.dk/Jenzen_Illuminator_2_files/Jenzen-Illuminator_6600.png
sa v basovej časti výhybky líšia hodnotou jediného kondenzátora, 68uF resp. 82uF, tak ten reproduktor "zo zvedavosti" jednoducho použi a uprav ten jeden kondenzátor, Troels obidve verzie snáď meral a odskúšal. Rozdiel v citlivosti je zanedbateľný (1dB), takže nič viac upravovať netreba...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
aretax
Hifista - pokročilec


Založený: 18 máj 2010
Príspevky: 429
Bydlisko: slovakia

PríspevokZaslal: So september 19, 2020 05:33:56    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
Ak sú pre obidve verzie (Accu, Illu)boxy rovnaké a podľa dostupných schém
http://www.troelsgravesen.dk/Jenzen-Accu_files/Jenzen-Accu_mkII.png
http://www.troelsgravesen.dk/Jenzen_Illuminator_2_files/Jenzen-Illuminator_6600.png
sa v basovej časti výhybky líšia hodnotou jediného kondenzátora, 68uF resp. 82uF, tak ten reproduktor "zo zvedavosti" jednoducho použi a uprav ten jeden kondenzátor, Troels obidve verzie snáď meral a odskúšal. Rozdiel v citlivosti je zanedbateľný (1dB), takže nič viac upravovať netreba...

Ďakujem, potvrdil si mi môj názor. Nechcel som dopredu, bez toho, aby mi niekto môj názor ptotvrdil skúšať, pretože AudioTechnology je dosť drahý a navyše je potrebné upraviť otvor.

_________________
112233
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: So september 19, 2020 05:53:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Aj tak si myslím, že sa objektívne nič nezlepší a nestojí to za námahu, ale pocity budú určite úplne iné (práca, investícia, očakávanie..) Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
aretax
Hifista - pokročilec


Založený: 18 máj 2010
Príspevky: 429
Bydlisko: slovakia

PríspevokZaslal: So september 19, 2020 08:20:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslím, že na zlepšenie, alebo zhoršenia zvuku máme rôzne názory, ale to je OK. Podľa toho, ako Troels popisuje zvuk AudioTechnology, ja osobne očakávam spevnenie basov v nízkych frekvenciách. Okrem toho tomu zodpovedajú aj grafy. Ale - uvidíme. možno máš pravdu Ty. Čo sa týka financií a investícií - moja záľuba je "hrať sa" a reprobedňami. Predtým, ako pristúpim k výmene basákov, idem spevniť predné ozvučnice 8 mm duralovými plátmi. Materiál už mám, idem ho frézovať. Aj to by malo priniesť mierne spevnenie basov, ale aj "prečistenie" stredov a výšok. Myslím tým posluchovo. Zmerať sa to asi nebude dať. To práve tvrdím ja - zmerať sa dajú základné parametre, ale zvuk, ako taky, jeho charakter asi nie. Ale ešte raz Ti ďakujem za Tvoj názor.
_________________
112233
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Henri
Hifista - zaslúžilec


Založený: 30 marec 2015
Príspevky: 625

PríspevokZaslal: Ut september 22, 2020 12:37:49    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
Aj tak si myslím, že sa objektívne nič nezlepší a nestojí to za námahu, ale pocity budú určite úplne iné (práca, investícia, očakávanie..) Smile


Zdravím, na tejto stranke http://www.troelsgravesen.dk/10C77.htm ma Troels Gravesen porovnanie, aj zakladne meranie AudioTechnology 10C77-25-10-KAP a ScanSpeak 26W . (+SEAS W26FX002)
AudioTechnology mu vyšla najlepšie. Čisto teoreticky- ked si pozriete frekvenčku a zohladnite nižší VAS aj Qts ( namerane ma 0,27) AT-čka, by mohlo mať AT dôraznejší (“PA“) bas a SS zase mäkší, hifisticky bas ? Cool
nebude potrebne aj mierne preladiť bassreflex ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BlackBerry
Hifi inventar


Založený: 14 máj 2012
Príspevky: 3237
Bydlisko: nedaleko od Trenčína

PríspevokZaslal: Ut september 22, 2020 12:58:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Aký?

Tam je Transmission Line horn čo má aretax. Very Happy Cool
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ut september 22, 2020 13:00:04    Predmet: Odpovedať s citátom

To nie je basreflex, ale TML..A má to fungovať v rovnakom boxe, úprava(ladenie) TML je nereálna.
Možno by bol nejaký skutočne počuteľný rozdiel pri aktívnom delení (budenie z malej impedancie), kedy by sa viac uplatnilo vyššie Bl ale cez pasívnu výhybku sa rozdiely "zmažú"..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Henri
Hifista - zaslúžilec


Založený: 30 marec 2015
Príspevky: 625

PríspevokZaslal: Ut september 22, 2020 16:16:51    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
To nie je basreflex, ale TML..A má to fungovať v rovnakom boxe, úprava(ladenie) TML je nereálna.
Možno by bol nejaký skutočne počuteľný rozdiel pri aktívnom delení (budenie z malej impedancie), kedy by sa viac uplatnilo vyššie Bl ale cez pasívnu výhybku sa rozdiely "zmažú"..


Ok, nestudoval som konkretny projekt -ano u TML je pokles 12 dB na oktávu a u bassreflexu 24 dB na oktávu. Išlo mi hlavne o porovnanie zvukoveho charakteru oboch meničov, napr. Rog Mogale opisuje vplyv Q a EBP, asi takto: Použitie nižšieho / vyššieho Qes / Qts -je do istej miery otázkou voľby aký charakteru zvuku chceme docieliť. Zvuk reproduktora s vyšším Qes, pripadne nižším EBP je na ucho príjemnejši, taký teplejši bass, (viac "hifi" ). Naopak reproduktor s nižším Qes a vyššia EBP je zvukovo tvrdší, kopavejší (viac Profi zvuk) -Ono nejde až tak o celkove Qts ale o pomer Qms/ Qes, - čím je nižšie Qms tým je menší prúd v mag. medzere v okolí Fs. Z to vyplýva, že sa skor prejavi Roloff na nízkych frekvenciách. Čiže s reproduktorom, ktorý má vyššie Qes, je možne dosiahnuť rovnejšiu charakteristiku
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist