Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Něco o hifismu a hifistech (v tom horším smyslu)
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Koutek Velkého Boba
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
blesk666
Hifi expert


Založený: 18 jún 2012
Príspevky: 1499

PríspevokZaslal: Ne február 14, 2021 17:40:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Netreba zabudat na psychopatologiu. Z tychto dovodov ma zhruba 10% populacie preukazatelne vyssiu afinitu “verit” (na zaklade poznatkov a vyskumov z oblasti psychiatrie)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ne február 14, 2021 18:24:32    Predmet: Odpovedať s citátom

blesk666 napísal:
Netreba zabudat na psychopatologiu. Z tychto dovodov ma zhruba 10% populacie preukazatelne vyssiu afinitu “verit” (na zaklade poznatkov a vyskumov z oblasti psychiatrie)


Tak tohle tvrzení považuji za značně problematické, a to ze dvou důvodů.

1. Nějaká forma víry je IMHO vlastní většině populace (i ateismus je víra svého druhu - víra, že není Bůh, což se nedá ani dokázat ani vyvrátit). A rozhodně bych o tom nenechával rozhodovat psychiatry, ti umějí jen ze zdravých lidí dělat blázny, nikoli však naopak.

2. Chybí mi jasná definice víry. Možná ani neexistuje, poněvadž v rámci obecně fungujícího noetického paradigmatu by to byla tautologie - víra je přesvědčení, že... & přesvědčení je víra, že... a šmytec. Ale to přenechám filosofům, určitě je o tom spousta knih. Tertullianus napsal (v souvislosti s křesťanstvím, ale dá se to zobecnit) - "Credo, quia absurdum" neboli Věřím, neboť je to absurdní.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
IvaW
Nádejný hifista


Založený: 16 november 2007
Príspevky: 67
Bydlisko: Dačice

PríspevokZaslal: Ne február 14, 2021 18:37:54    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
... (i ateismus je víra svého druhu - víra, že není Bůh, což se nedá ani dokázat ani vyvrátit)....


Ne, ateismus vskutku není víra, opravdu ne.
http://www.osacr.cz/2014/12/11/je-ateismus-vira/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BlackBerry
Hifi inventar


Založený: 14 máj 2012
Príspevky: 3237
Bydlisko: nedaleko od Trenčína

PríspevokZaslal: Ne február 14, 2021 19:09:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Arrow Very Happy https://www.hifiroom.cz/volna-diskuse/kdo-je-podle-vas-hifista-t3929-135.html
od Dasta » dnes, 15:16

Dneska se na fóra moc nepíše, spíše se hifisti se stejným zaměřením schází osobně, či si telefonují, z psaním na fóra se málokdo zabývá z důvodů, aby je nenapadal nějaký trotl.
Takto je to u spousta hifi skupin, ať je to pražská klika, nebo Českomoravský klan kolotočářů.
Nikdo nemá zájem se kousat do prdele kvůli nesmyslům.



Thumbs up Thumbs up Thumbs up
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BlackBerry
Hifi inventar


Založený: 14 máj 2012
Príspevky: 3237
Bydlisko: nedaleko od Trenčína

PríspevokZaslal: Ne február 14, 2021 19:44:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Toto je tiež sekta https://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ne február 14, 2021 19:56:39    Predmet: Odpovedať s citátom

IvaW napísal:
velky bobo napísal:
... (i ateismus je víra svého druhu - víra, že není Bůh, což se nedá ani dokázat ani vyvrátit)....


Ne, ateismus vskutku není víra, opravdu ne.
http://www.osacr.cz/2014/12/11/je-ateismus-vira/


Tak tohle už není argumentace, nýbrž jakási značně demagogická ideologie. Kdyby to nebylo mrhání časem a energií, vzal bych ten článek z odkazu a zpochybnil bych ho možná skoro větu po větě - ale na to už jsem moc starý. Je to logická struktura typu "tohle je pravda, protože to je pravda" a "Ježíšek nenosí dárky, protože je nosí Děda Mráz". Přesně v duchu toho, co kdysi šéfoval p. Ratzinger. Jak asi vyplynulo z kontextu, já přívržencem ateismu nejsem, nebudu to však tady zdůvodňovat, ty by bylo už opravdu veliké Off topic !

Jen tak na okraj, pane kolego, zkuste se podívat na odkaz, který mám ve svém podpisu.

A klidně beru i námitky typu "Asi už jste na to opravdu moc starý".
Wink

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ne február 14, 2021 19:57:58    Predmet: Odpovedať s citátom

BlackBerry napísal:
Toto je tiež sekta https://www.kvakeri.cz/


Asi jste si to pořádně nepřečetl nebo vůbec nepochopil.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ne február 14, 2021 20:37:09    Predmet: Odpovedať s citátom

BlackBerry napísal:
Arrow Very Happy https://www.hifiroom.cz/volna-diskuse/kdo-je-podle-vas-hifista-t3929-135.html
od Dasta » dnes, 15:16

Dneska se na fóra moc nepíše, spíše se hifisti se stejným zaměřením schází osobně, či si telefonují, z psaním na fóra se málokdo zabývá z důvodů, aby je nenapadal nějaký trotl.
Takto je to u spousta hifi skupin, ať je to pražská klika, nebo Českomoravský klan kolotočářů.
Nikdo nemá zájem se kousat do prdele kvůli nesmyslům.



Bohužel význam slova hifista se v průběhu dějin velmi posunul. A myslím, že rozhodující podíl na tom má byznys a ovšem i hifisti. Já pamatuji ještě Hifi-Expo v roce 1967 a to, co se tam tenkrát vystavovalo, nebyl jen luxusní nábytek a artefakty, nýbrž především kvalitní (na tehdejší dobu) technika. Přiznám se, že sám ono slovo dnes beru více jako pejorativum než jako nějaké oborové zařazení a je to možná špatně. A proto jsem napsal úvodní texty. Sám jsem se za hifistu nikdy nepovažoval, už proto, že jsem skoro nikdy neměl peníze na to, abych si koupil něco aspoň trochu slušného. A jako důchodce bych je za běžných okolností neměl ani teď, kdy případné volné drobné utrácím především za hudební konzervy. Pokud se někdo cítí být hifistou bez té sektářské složky, nechť mi laskavě promine moje invektivy, které jsou namířeny někam jinam, a to především proti prachsprostému obchodu s lidskou neinformovaností na straně jedné a marnivostí, vedoucí k touze mít něco extra, na straně druhé.

Připomínám a volně cituji jeden výrok zaslechnutý na nějaké výstavě: Musíte mít kabel aspoň za tolik, co stál celý zbytek aparatury, pokud chcete, aby vám to hrálo.

A pokud jde o high-end, ten té byznysové deformaci podlehl ještě více, takže dnes se už jedná především o samoúčelný luxus, který se zvukovou kvalitou nemá prioritně mnoho společného a honosí se především exkluzivním vzhledem.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blesk666
Hifi expert


Založený: 18 jún 2012
Príspevky: 1499

PríspevokZaslal: Ne február 14, 2021 20:47:49    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
blesk666 napísal:
Netreba zabudat na psychopatologiu. Z tychto dovodov ma zhruba 10% populacie preukazatelne vyssiu afinitu “verit” (na zaklade poznatkov a vyskumov z oblasti psychiatrie)


Tak tohle tvrzení považuji za značně problematické, a to ze dvou důvodů.

1. Nějaká forma víry je IMHO vlastní většině populace (i ateismus je víra svého druhu - víra, že není Bůh, což se nedá ani dokázat ani vyvrátit). A rozhodně bych o tom nenechával rozhodovat psychiatry, ti umějí jen ze zdravých lidí dělat blázny, nikoli však naopak.

2. Chybí mi jasná definice víry. Možná ani neexistuje, poněvadž v rámci obecně fungujícího noetického paradigmatu by to byla tautologie - víra je přesvědčení, že... & přesvědčení je víra, že... a šmytec. Ale to přenechám filosofům, určitě je o tom spousta knih. Tertullianus napsal (v souvislosti s křesťanstvím, ale dá se to zobecnit) - "Credo, quia absurdum" neboli Věřím, neboť je to absurdní.



Zamerne som dal slovo “viera” do uvodzoviek. Myslene v tomto kontexte ako velmi siroko postaveny pojem. Treba si vsimat pojem psychopatogenny. Cize tych 10% tvori skupina ktora to ma alebo mohla mat “na papieri” Cisla su z udajov klinickej psychyatrie a nie su tak celkom o vedomom rozhodnuti. Na tychto ludi sa to proste “nalepi” ci uz je to konspiracna literatura, alebo konspiracne weby a teorie. V poslednej dobe napr fenomen QAonon.


Naposledy upravil blesk666 dňa Po február 15, 2021 00:38:59, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ne február 14, 2021 21:43:53    Predmet: Odpovedať s citátom

blesk666 napísal:

Zamerne som dal slovo “viera” do uvodzoviek. Myslene v tomto kontexte ako velmi siroko postaveny pojem. Treba si vsimat pojem psychopatogenny. Cize tych 10% tvori skupina ktora to ma alebo mohla mat “na papieri” Cisla su z udajov klinickej psychyatrie a nie su tak celkom o vedomom rozhodnuti. Na tychto ludi sa to proste “nalepi” ci uz je to konspiracna literatura, alebo konspiracne weby a teorie. V poslednej dobe napr fenomen QAonon.


To bych celkem bral, s jistou výhradou. Pokud jde o skutečnou víru a ne o nějaký psychopatický blud, tak je to spíš tak, že se víra "nalepí na člověka". Říká se tomu obrácení. Nemám samozřejmě na mysli násilné obracení, jaké praktikovali třebas conquistadoři.

Může to být také přijetí jiného paradigmatu lidmi, kteří už v něco věřili, třebas i jen díky výchově. Takový Kája Mařík by asi jinou víru než tu svoji nepřijal, Ježíš nebo Mohamed však přinášeli svoji víru lidem, kteří už v něco věřili - u Ježíše šlo o Židy jako lid Bible a u Mohameda to byli typičtí pohané a uctívači model (podle religionistů u Mohameda zpočátku šlo možná spíš o tu psychopatologii - epilepsie - a později o ideologii a politiku, zatímco podle evangelistů Ježíš hlásal víru, naději, lásku a mír a jeho království nemělo být z tohoto světa).

Pokud jde o QAnon, nevím, co si o tom myslet. Jejich web je velmi nepřehledný a na ně se odvolávají materiály silně konspirativního charakteru, přinášející však i značně znepokojivé dobře zdokumentované informace. Za něco sektářského nebo věroučného bych to však rozhodně nepovažoval. Že ony materiály nejsou jen tak ledajaký blábol, to podporuje i fakt, že na youtube jsou cenzurovány. A nejen ony. Zatímco např. materiál o Putinově boji proti mimozemšťanům v Sýrii je stále dostupný.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blesk666
Hifi expert


Založený: 18 jún 2012
Príspevky: 1499

PríspevokZaslal: Ne február 14, 2021 22:18:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Zakladom kazdej “zivotaschopnejsej” konspiracie (za konspiraciu si mozeme rovnako dosadit aj slovo “viera” v tomto kontexte, ci ak chceme narative) je vzdy vacsia ci mensia cast realnych faktov. Inak by to nefungovalo. Ma to tri kategorie. Na cast ludi (tych cca 10%) sa to nalepi, ale nebezpecnejsia je ta cast co to vyuziva vedome ako politicky nastroj. No a tretia su stupenci

Len pre doplnenie skladby tych cca 10% (teda je to presnejsie cca 9%):
-cca 1% populacie maju pocas zivota bludne predstavy (schizofrenenia)
-3% sklon k magizmu
-3% nesplnaju diagnozu schizotypovej osobnosti ale sa blizia k nemu
-2% sa daju lahko ovplyvnit (nebyvaju az tak stabilnymi stupencami, ale chytia sa zas na nieco ine az odoznie predchadzajuca “tema”)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne február 14, 2021 23:38:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Nieco na podporu casti uvodneho prispevku:
citácia:
...
(Jeff Bezos) observed that the smartest people are constantly revising their understanding, reconsidering a problem they thought they’d already solved. They’re open to new points of view, new information, new ideas, contradictions, and challenges to their own way of thinking.
...

Viac: https://m.signalvnoise.com/some-advice-from-jeff-bezos/

Nesuhlasim vsak s navazanim sa do hifistov (ani tych v tom horsom zmysle). Na zaciatku sa asi snazia uchopit problem najlepsie ako vedia. Casom sa uspokoja myslenim v nejakom "pohodlnom lokalnom extreme" a nevidia dovod/prinost ho zmenit, napriklad mozno i preto, ze spoznali fajn ludi s podobnym nazorom.

Dam jeden priklad ako v inej oblasti je mozne vykrocit z pohodlia lokalneho extremu, ktory je pre vacsinu z nas samozrejmost a po precitani clanku si hadam nikto z nas nepojde prehlasit trvaly pobyt, hoc autor pekne vysvetluje, preco je to lepsie:
- https://wilderko.medium.com/trval%C3%BD-paraguajsk%C3%BD-pobyt-do-ka%C5%BEdej-slovenskej-a-%C4%8Deskej-rodiny-1604340d96b0
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po február 15, 2021 00:00:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Dávat do souvztažnosti víru a konspiraci se mi zdá hodně problematické, neřku-li nebezpečné. Třebas Ježíšovo zmrtvýchvstání je předmětem víry a současně existují konspirační teorie, že to byl jogínský trik nebo podvod. Ale o tom snad řeč není.

Nicméně - oficiálně se na Slovensku 87% obyvatelstva hlásí k nějakému náboženství. Kolik jich je asi tak přívrženci nějaké konspirace - myslím skutečné, nikoli "religiózní" ? Kolik z nich třebas věří, že Američané nebyli na Měsíci nebo že 11. září byla akce FBI a Deep State ? Nebo něco obdobného z domácího prostředí ? A kolik z těch či oněch si zaslouží psychopatologickou kvalifikaci ?

Nepolemizuji, opravdu by mne to zajímalo.

Níže - polemika s konspirací v praxi (pro lepší čitelnost nutno zvětšit)

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po február 15, 2021 00:12:14    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
Níže - polemika s konspirací v praxi (pro lepší čitelnost nutno zvětšit)

Ma to i hudobnu verziu:
- https://www.youtube.com/watch?v=Z210pE5pWSs
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blesk666
Hifi expert


Založený: 18 jún 2012
Príspevky: 1499

PríspevokZaslal: Po február 15, 2021 00:43:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslene z mojej strany stale ako “verit” v nieco. Nie v zmysle viera=nabozenstvo v tadicnom a zauzivanom zmysle slova ako krestanstvo, judaizmus...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po február 15, 2021 01:06:38    Predmet: Odpovedať s citátom

blesk666 napísal:
Myslene z mojej strany stale ako “verit” v nieco. Nie v zmysle viera=nabozenstvo v tadicnom a zauzivanom zmysle slova ako krestanstvo, judaizmus...


Tady je možná jazykový problém. V češtině "věřit něčemu" znamená něco trochu jiného než "věřit v něco". Viem síce po slovensky celkom dobre, lebo som od detstva čítal slovenskú literatúru, ale tu som si neni istý, či to správne chápem.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blesk666
Hifi expert


Založený: 18 jún 2012
Príspevky: 1499

PríspevokZaslal: Po február 15, 2021 01:13:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Ten priklad s obrazkami nesedi. Konspriracia totiz z principu nemoze byt pravdou, lebo je bud vykonstruovana tymi 9% pecentami populacie, alebo tymi co tym sleduju nejaky zamer ci priam svoj ciel.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po február 15, 2021 01:29:08    Predmet: Odpovedať s citátom

blesk666 napísal:
Ten priklad s obrazkami nesedi. Konspriracia totiz z principu nemoze byt pravdou, lebo je bud vykonstruovana tymi 9% pecentami populacie, alebo tymi co tym sleduju nejaky zamer ci priam svoj ciel.


Taky je to vtip, i když poučný. A není pravda, že to, co je označované jako konspirace, nemůže být z principu pravda. Naopak si myslím, že i opak může být pravda - totiž že nálepku "konspirace" dostane od někoho něco, co pravda je, tomu někomu se to však nehodí do krámu. Kupříkladu v případě té sedmé budovy nebo čtvrtého letadla mi jako konspirace připadají spíš oficiální verze (oficiálně se tomu ovšem říká krycí legenda). Pak bychom se jistě mohli bavit o tom, kdo tím sleduje jaký cíl. Ale klidně mi nalep těch 9%, na faktech se tím nic nezmění.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po február 15, 2021 01:40:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Asi se zbytečně přetahujeme o význam slova konspirace či konspirační teorie v nějakém konkrétním kontextu - zdali je to účelová konstrukce, výplod chorého mozku nebo pravda účelově dehonestovaná nálepkou konspirace. V semiotickém smyslu to je obvykle pejorativum, ovšem jak se to má k danému kontextu ?
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
stano30
Hifista


Založený: 10 november 2013
Príspevky: 239

PríspevokZaslal: Po február 15, 2021 02:17:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Táto téma má úplne nesprávny názov. A ja sa idem fofrom registrovať na Highend fórum, nech sa niečo normálne dozviem. Bože môj, zlomil rukami ateista!
Snaha hodnotiť Hifistov, nám prstom ukázala na oveľa väčší problém...
Každý má právo na názor, prijať vecné argumenty je niekedy problém. Len polemika o kábloch, nie je svetonázor. Radšej budem s BlackBerim kecať o kábloch ako toto.
Viera je jednoduchá v tom, že stačí veriť, to vôbec nie je o presvedčení.
Skúste si pozrieť toto, vedec, fyzik, prof. Krempaský o Bohu.
Hovoriť by sa malo vtedy, keď máme čo povedať a nie teoretizovať o vlastnom presvedčení, že podľa mňa to tak je.
https://youtu.be/yuvt8ytoYfo
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tatko Tom
Hifi expert


Založený: 21 február 2016
Príspevky: 2918
Bydlisko: Prievidza

PríspevokZaslal: Po február 15, 2021 07:46:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Téma možno nie je najšťastnejšia, no keďže je toto fórum verejne prístupné, je užitočná.
Upozrorní mysliacich, že jestvujú aj poblúdení pocitári...menej ľudí naletí.

_________________
AKAI AM-69, AKAI CD-62, Thorens TD 115, Philips 70fs363, Topping D10s, UMM380 "TLU"
______
Rozdiely vo zvuku, ktoré nepočujem, mám - áno, presne tam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blesk666
Hifi expert


Založený: 18 jún 2012
Príspevky: 1499

PríspevokZaslal: Po február 15, 2021 10:09:40    Predmet: Odpovedať s citátom

TatkoTom: suhlasim. Na ilustraciu, kedze nie kazdy z tych co sem chodia vedia aj s cim sa mozno stretnut v hifi studiach, tak dam jeden priklad. V nemenovanom hifistudiu ked som bol, tak majitel/predajca mi prezentoval zosilnovac so slovami: “Nemozno zabit zvuk pristroja za 7tis Eur napajacim kablom za 300,- Eur, ale musi byt tiez v adekvatnej cene, tak povedzme okolo 1tis Eur...”
Takto ked to je formulovane pre potencialneho zakaznika, ktory nema ine vedomosti ako nieco z webu nacitane, plus od takehoto predajcu, tak to moze brat ako fakt, ze to tak je a proste musi kupit kabel za 1tis Eur, ked si nechce degradovat investiciu do zosilnovaca za 7tis. Predajca si to sice odovodnuje ako poradenstvo, teda ze poradi co s cim sa hodi aby bol zakaznik spokojny, ale tento sposob povazujem minimalne za nestastny, ked nie vyslovene neferovy. (kvalitu alebo vhodnost komponentu uz dost davno neurcuje cena vyrobku)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tatko Tom
Hifi expert


Založený: 21 február 2016
Príspevky: 2918
Bydlisko: Prievidza

PríspevokZaslal: Po február 15, 2021 10:14:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja to nazvem inak - prachsrosté darebáctvo. Taký predajca to nedokáže zdokladovať porovnávacím meraním (ak by niekto chcel podskakovať)...
_________________
AKAI AM-69, AKAI CD-62, Thorens TD 115, Philips 70fs363, Topping D10s, UMM380 "TLU"
______
Rozdiely vo zvuku, ktoré nepočujem, mám - áno, presne tam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blesk666
Hifi expert


Založený: 18 jún 2012
Príspevky: 1499

PríspevokZaslal: Po február 15, 2021 11:02:00    Predmet: Odpovedať s citátom

No myslim ze ak by mali predajcovia hifi dokladat objektivizovatelne parametre kvality (merania) ku kazdemu predavanemu vyrobku ako meradlo ich deklarovanej kvality a opodstatnenosti vysky ceny, mohli by sa zavriet vsetky hifi studia doradu. Plus by samozrejme boli asi povinni vysvetlovat co merania znamenaju a ktore su lepsie (bez zavadzania a s odbornou a zrozumiteonou interpretaciou), kedze nemozno predpokladat ze vacsina zakaznikom tym meraniam bude rozumiet. To si myslim ze je uz uplna utopia.
Treba na to asi pozerat viac realisticky.
Myslim ze vela veci by sa pohlo k lepsiemu, keby sa viac uplatnovali eticke principy ako technokraticke
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bubuxin
Hifi expert


Založený: 01 marec 2007
Príspevky: 2885
Bydlisko: Žiar nad Hronom

PríspevokZaslal: Po február 15, 2021 11:05:00    Predmet: Odpovedať s citátom

....

Naposledy upravil bubuxin dňa Št február 18, 2021 15:02:26, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
tatko Tom
Hifi expert


Založený: 21 február 2016
Príspevky: 2918
Bydlisko: Prievidza

PríspevokZaslal: Po február 15, 2021 11:05:20    Predmet: Odpovedať s citátom

blesk666 - súhlasím, moja poznámka smerovala ku tomu, že ak nazvem darebáctvom tvrdenie o zázračných parametroch pozláteného hovna, namazaného hadím olejom - môťe sa kto chce hnevať - ale to je tak aj všetko. Etika je minulosťou, upozornenie na klamstvá povolené.
_________________
AKAI AM-69, AKAI CD-62, Thorens TD 115, Philips 70fs363, Topping D10s, UMM380 "TLU"
______
Rozdiely vo zvuku, ktoré nepočujem, mám - áno, presne tam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blesk666
Hifi expert


Založený: 18 jún 2012
Príspevky: 1499

PríspevokZaslal: Po február 15, 2021 12:10:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Ak je etika minulostou u nas, tak potes panbuh:-) Ja stale dufam ze buducnostou:-). Mam kontakt aj s vyspelym zahranicim, kde etika aj v obchode, je dlhorocne zakorenena (nieken nacitane ale realne zazite) a ja skor verim, ze sa snad raz u nas tiez viac dostane do vybavy ludi. Zial podla mna hlavne obdobie minule (do 1989), tomu dopomohlo. Kto “nekradol okradal rodinu” predsa a z “cudzieho krv netecie” (verejne vlastnictvo predsa nikomu nebude chybat, nikoho tym neokradnem, tak teda moze byt moje a nemusim a nemam sa ani za co hanbit, nie?...)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tatko Tom
Hifi expert


Založený: 21 február 2016
Príspevky: 2918
Bydlisko: Prievidza

PríspevokZaslal: Po február 15, 2021 12:29:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Možno by stálo za doplnenie do názvu témy slovíčko "nejen" Smile
Súhlasím s Tebou vo všetkom v texte.
Písavam skratkovito. Predchádzajúci režim tu sprofanoval hodne, v tomto sa odkraja dostali navrch jeho bývalí a/alebo ich deti. Plus "priaznivci".
On ten "komunista" nasiakol naprieč rodinami, spoločenstvami.

Poznám desaťročia ľudí, ktorí robia veľmi veľa v prospech iných, budúcnosti atd - zadarmo. O ich etike nepochybujem. Veľmi si ich vážim. Pracujem aj s inými, o ich neetike nepochybujem tiež. Vlastne neviem posúdiť, ktorých je celkovo viac.

_________________
AKAI AM-69, AKAI CD-62, Thorens TD 115, Philips 70fs363, Topping D10s, UMM380 "TLU"
______
Rozdiely vo zvuku, ktoré nepočujem, mám - áno, presne tam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po február 15, 2021 13:48:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Jedno ludove prislovie.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
simon_magus
Hifi obsluha


Založený: 02 marec 2015
Príspevky: 6

PríspevokZaslal: Po február 15, 2021 13:57:19    Predmet: Odpovedať s citátom

jestli na to nejdete moc filozoficky.

jsme proste chlapi a kazdej rozumnej chlap potrebuje nejakou hracku, ke ktere utece od starosti vsedniho dne. Je jedno, jestli to je kolo, lod, golf, pivo nebo audio...to rozdeleni davu do prislusnych krabicek (=kategorii) je vzdycky stejne.

* ti, co to delaji uprimne pro zabavu (tech je bohuzel malo a vetsinou se rychle presouvaji do jine krabicky)
* ti, co by to na tom chteli vydelavat
* ti, co si honi ego vlastnictvim ... mam neco nejlepsiho, nejvetsiho nebo kdyz ne nejvetsiho tak aspon vetsiho nez tamhle Jarda
* ti, co si honi ego vedomosti ... vesme stejna skupina jako ta predesla
* ti. co maji svoje nabozentsvi ... a maji potrebu vsechny presvedcit o svoji jedine pravde
* ti, co nemaji nic (krom toho, ze zavidi) a chteli by se dostat mezi ty ostatni velke kluky co uz neco maji (az na tu zavist je to vlastne stejna skupina, jako ti prvni)
* ti, v pozici ticheho blazna
* ti, co spusti flame a je jim jedno, jake skupine se zrovna snazi rozzbit jejich hracku
* tu a tam se objevi i nezavisly expert ... ale casteji je to bohuzel jen samozvany expert z kategorie nabozenstvi

a samozrejme prestup mezi krabickami je kdykoliv mozny ... a naprosto bezny Smile

tak se kazdy v klidu zaradte a omlouvam se pokud jsem nejakou skupinu vynechal Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Koutek Velkého Boba Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalšia
Strana 2 z 6

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist