Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

DIY zesilovač 2x250W/4ohm
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zosilňovače
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut apríl 06, 2021 23:36:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Ta metodika měření s REW je skvělá. Mojí dušičku perfekcionisty by ještě potěšilo, kdyby se podařilo najít nastavení, kde by křivka nebyla tak hrbatá.
Nemyslím, že je nutné tolik bodů, možná by stačilo méně měření, ale s takovým nastavením, aby jednotlivá měření byla s větším počtem vzorků (průměrováním) aby to tak neskákalo.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: Ut apríl 06, 2021 23:51:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Ještě k té “ bouli”, začíná skutečně přesně tam, kde koncový stupeň přechází ze třídy A do AB pro danou zatěžovací impedanci, takže přesně souvisí s celkovým klidovým proudem.

“Skáče” to když je malý odstup od šumu karty. Musely by být přepínané rozsahy jako u AP.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5905
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: St apríl 07, 2021 06:05:53    Predmet: Odpovedať s citátom

To isté meranie po 9.harmonickú. Nič mimoriadne sa nedeje. Oveľa zaujímavejšie je to, ak sa použije atenuátor na vstupe a meranie sa rozdelí na viac rozsahov, aby sa to v celom rozsahu neregulovalo v digitále..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: St apríl 07, 2021 06:44:04    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
Oveľa zaujímavejšie je to, ak sa použije atenuátor na vstupe a meranie sa rozdelí na viac rozsahov, aby sa to v celom rozsahu neregulovalo v digitále..


Totéž mě napadlo v noci, je vidět, že fyzika je jen jedna.

Ale i v tom měření v jednom rozsahu je pěkně vidět přechod ze třídy A do AB a sedí to jak pr... na hrnec.

Max. výkon ve třídě A: Pa = 2 * Iq * Iq * Rload
Iq .. celkový klidový proud konce, u mě 0,2A, Rload = 4ohm
Pa = 0.32W

Co taky sedí je zkreslení ve třídě AB. Při loopgainu 34dB (50x) a naměřeném zkreslení cca 0,01% se ZV vychází bez ZV 0,5% a to je to, co IMO píše Self o optimálně biasovaném osamoceném konci EF ve třídě AB.

Edit: doplněný rozsah 60uV - 6W, nástup zkreslení je vidět už od 100mW na 5kHz, na 1kHz zase od 300mW ..

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5905
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: St apríl 07, 2021 08:55:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Meranie v pásme výkonov 3mW -30W/4ohm, rozdelené do dvoch častí so vstupným atenuátorom. Rovnaký rozsah amplitúd generátora pri stepped sine.
A simulácia LG konca.. Tlmivka 0,3uH//4R7 na výstupe, žiadne problémy so stabilitou.


Naposledy upravil BV dňa St apríl 07, 2021 09:24:57, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5905
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: St apríl 07, 2021 09:24:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Ešte meranie v pásme malých výkonov, vstup do konca s pasívnym atenuátorom, vstup do zvukovky priamo. Pri part1, part2 bol na výstupe konca delič cca 19dB.. Tie namerané hodnoty sú na hranici rozlíšenia zvukovky pri fs 96kHz , FFT 64k a AVG2

Naposledy upravil BV dňa St apríl 07, 2021 09:47:01, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: St apríl 07, 2021 09:37:29    Predmet: Odpovedať s citátom

LG na 5kHz 88dB pro PA300, 34dB pro A250W. PA300 má 502x větší LG na 5kHz. Zkreslení mezi 100W a 300W do 4ohm má PA300 10x menší, než A250W.
Na malých výkonech pod 100mW má PA300 větší zkreslení
na 10mW:
PA300 - 0,013%
A250W - 0,0045%

Jsou to zajímavé údaje. Je větší zkreslení PA300 na malých výkonech, přes nepoměrně vyšší loopgain, způsobené CFP koncem, kde zkreslení už ZV nedokáže úměrně snížit po brzkém přechodu do AB díky velmi malému klidovému proudu?

Jo Vy jste mezitím přidal obrázek, tak už nic k malým výkonům. Jen ještě k tomu LG a velkým..

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5905
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: St apríl 07, 2021 09:48:43    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
...způsobené CFP koncem..

Nie je to CFP koniec, je to 3xEF s Iq cca10mA na tranzistor.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: St apríl 07, 2021 11:10:02    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
Ešte meranie v pásme malých výkonov, vstup do konca s pasívnym atenuátorom, vstup do zvukovky priamo. Pri part1, part2 bol na výstupe konca delič cca 19dB.. Tie namerané hodnoty sú na hranici rozlíšenia zvukovky pri fs 96kHz , FFT 64k a AVG2


OK, takže taky malé výkony, 20uW - 100mW, 5kHz, 4ohm. Mě to zase omezuje 16-bit WDM v Javě, THD jede po Noise Floor.
Na těch mrňavých výkonech se to IMO neliší od PA300.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: St apríl 07, 2021 15:58:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Ještě bych si dovolil přidat obrázky z knihy D. Selfa k přechodovému zkreslení měřeném na Blameless zesilovači pro výkony 250mW - 25W do 8ohm pro různé kmitočty a konce EF a CFP. Je tam i 5kHz. Měření konce s EF nápadně připomíná to, co jsem tu postnul, s tím, že pro mou zátěž 4ohm je zkreslení na 5kHz cca dvojnásobné, což opět odpovídá. K publikovanému měření s CFP koncem se neumím vyjádřit, nezkoušel jsem to.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: St apríl 07, 2021 18:06:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak z tohoto mám radost. Je to výsledek simulace v MC11 THD (bez N) vs. výkon (modrá čára) ve srovnání s měřením (ze 3 nastavení děličů) (červené čtverečky) pro zátěž 4ohm a kmitočet 5kHz. Sedí to prakticky perfektně, výkon reálného obvodu je o chlup menší díky úbytku napětí zdroje při výkonu nad 200W. Simulátor nakrmený rozumnými modely umí dát velmi věrohodné informace.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St apríl 07, 2021 20:05:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Bezvadná podrobná analýza, výborná shoda literatury, simulace a měření reálného zesilovače. Všechno do sebe zapadá.
Pak je tu ale zásadní otázka: Proč zkreslení nezmenšit větším zesílením obvodu s vhodnou kompenzací ?
Měření PA300 jasně ukazuje, že je to možné. A protože nejde o nějaký laboratorní vzorek, ale reálně vyráběný a prodávaný zesilovač, dá se předpokládat, že i v praxi funguje s různými reprosoustavami bez problémů se stabilitou nebo spolehlivostí.
Rozumím, že BV tu nebude prozrazovat detaily, ale dalo by se alespoň řádově naznačit, kolikrát je konstrukce s větším zesílením komplikovanější (náročnější na počet a kvalitu součástek) ?

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: St apríl 07, 2021 20:55:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Nebo se dá otázka otočit - proč to dělat. Zkreslení jsou v obou případech pod jakoukoliv mezí slyšitelnosti. Já jsem stavěl vzorek zesilovače 40W/4ohm se stejným typem kompenzace, jako má BV a s podobným zkreslením. A rozhodl jsem se na větší výkon, na velký zesilovač s tou koncepcí nejít. LG v příloze. Nevnucuj mi jako hlavní kriterium, o kterém si myslím, že hlavní není.

Důvod - je to méně stabilní, vyžaduje to výstupní tlumivku a není to tak imunní ke komplexní zátěži, jsou tam ukryté špeky v rezervě stability. Tady u toho nového, který má rezervu konstantní 90° mi stačí indukčnost kabelu od PCB k výstupním repro svorkám a je to imunní i ke kapacitní zátěži. Mimo jiné má to bez tlumivky menší závislost FR na připojené komplexní zátěži repro a kabelu. Drobné odchylky FR se nakonec ukazují jako jediný slyšitelný parametr který odlišuje neidiosynkratické konstrukce zesilovačů. Prostě každý máme jiné priority a ne pro každého je THD hlavní priorita. Můj názor je, že pod -60dB je nepodstatná a pod -80dB nerozlišitelná za jakýchkoliv okolností. Takže tak.
Asi se strhne důkazní debata jak je to s tlumivkou OK a jak je TMC stabilní ale mě víc nezajímá, mám svůj názor stejně jako ho mají jiní. A to by se mohlo respektovat. Já to respektuju a nechodím do jiných než mých vláken dokazovat, jak bych to dělal lépe a proč.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St apríl 07, 2021 21:24:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Nemám potřebu cokoliv dokazovat. Zeptal jsem se a dostal jsem podrobnou odpověď, za což děkuju. Stejně jako za návod na měření s pomocí REW. Už jsem s tím něco zkoušel, ale takhle daleko jsem se nedostal.
_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5905
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Št apríl 08, 2021 06:13:39    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA
Nikto vám nič nevnucuje.. Robte si to ako chcete, pretože naozaj každý máme iné priority, názory a skúsenosti s tou topológiou... Ja napr. preferujem prevádzkovú spoľahlivosť (výstupná tlmivka, všetky ochrany..), efektívnosť konštrukcie (topológia DPS, navyše pár odporov, kondenzátorov a nízkovýkonových tranzistorov je zanebateľná položka, chladič pre Iq 200mA to "tromfne"..) a "slušné" ostatné parametre v rámci dnešných kritérií beriem ako samozrejmosť. O počuteľnosti lineárneho skreslenia (kmit. charakteristika) v rozsahu 0,01dB si myslím svoje , hlavne pri použití s reproduktormi.
Išlo mi hlavne o využitie a možnosti novej verzie REW a výmenu praktických skúseností v tejto oblasti. A ešte jedna praktická, jednoduchá orientačná kontrola stability a skutočného PM podľa odozvy na skok, https://www.ti.com/lit/an/slva381b/slva381b.pdf


Naposledy upravil BV dňa Št apríl 08, 2021 10:38:50, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: Št apríl 08, 2021 10:20:12    Predmet: Odpovedať s citátom

TMC amp zátěž 4ohm při 5kHz

Na měření THD super ale jinak je to pro mě "terminated project".

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi apríl 16, 2021 22:24:41    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
...REW je super, ještě kdyby tak fungoval Overlay pro stepped sine level, funguje to jen pro frequency...

Dá to práci, ale v nouzi lze Overlay složit z jednotlivých měření v grafickém editoru.
Dokonce i odlišení barvičkami se dá dosáhnout, ale jsou to další kroky navíc.
Tohle je v editoru Zoner 18, poslední verze by měla umět lépe pracovat s vrstvami.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ickx
Nádejný hifista


Založený: 12 december 2009
Príspevky: 82

PríspevokZaslal: Po jún 28, 2021 03:23:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Pěkné, šlo by poskytout gerber soubory k deskám?
_________________
Tímto všem velice děkuji
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zosilňovače Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist