Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Softwarová kompenzace harmonického zkreslení měřicí smyčky
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... , 29, 30, 31  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zdroje signálu
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Po apríl 12, 2021 14:23:13    Predmet: Odpovedať s citátom

John vydává bety každých pár týdnů https://www.roomeqwizard.com/beta.html
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po apríl 12, 2021 16:30:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak z toho přehledu přidaných funkcí a oprav se zdá, že hodně posledních změn se točilo kolem zkreslení, krokování nebo jednotek. Takže je pochopitelné, že nějaká drobnost mohla utéct.

Už bych do toho ani nemusel rýpat, ale ještě jsem si zkusil během měření zapnout indikaci úrovní (Levels). Samozřejmě ukazovaly ty sloupce shodně stejnou úroveň pro vstup i výstup a to od -20 do nuly dBFS.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Po apríl 12, 2021 16:43:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Běž něco postavit a změřit a poslechnout. Toto nit-picking nevede nikam a netvoří nic.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po apríl 12, 2021 17:23:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Ten program si žije vlastným životom..Pri krokovaní amplitúdy bez problémov nastavím krokovanie až po 0dBFS ( nie iba po -3), napriek rms voľbe v preferenciách. Aj sa to správne zobrazí v hlavnom grafe po skončení merania.. Predpoludním mi to išlo nastaviť iba po -3dBFS, včera tak ako teraz, ale posledné 3 dB pred 0dBFS graf krokoval, ale amplitúda sa nemenila, hodnoty za posledné 3dB boli rovnaké... Rolling Eyes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po apríl 12, 2021 17:57:35    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Běž něco postavit a změřit a poslechnout. Toto nit-picking nevede nikam a netvoří nic.

Však já stavím a měřím. Ale zdroj referenčního napětí se stabilitou v ppm se poslouchat nedá, hifisty nezajímá, tak s tím tady neotravuju.
Pokud Ti rozdíl ve výsledku měření 3dB nevadí, nemusíš se tím zabývat. Psal jsem to pro ty, které by to zajímat mohlo.
Autor programu mi nevynadal, že ho obtěžuju s malichernostmi, ale slíbil v přiští verzi opravu.
Co si přát víc ?

_________________
Cui bono ?


Naposledy upravil opa dňa Po apríl 12, 2021 18:01:38, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Po apríl 12, 2021 18:00:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Nahlášený bug a z toho vyplývající oprava pro všechny rozhodně nejsou zbytečná práce. Díky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Po apríl 12, 2021 18:05:13    Predmet: Odpovedať s citátom

[quote="opa"]
PMA napísal:

Pokud Ti rozdíl ve výsledku měření 3dB nevadí, nemusíš se tím zabývat. Psal jsem to pro ty, které by ta zajímat mohlo.
Autor programu mi nevynadal, že ho obtěžuju s malichernostmi, ale slíbil v přiští verzi opravu.
Co si přát víc ?


Já to chápu, ale nemám tam žádný rozdíl 3dB, protože na ose X používám smysluplné veličiny pro měřený objekt, a to volty nebo watty. Nikoliv nesmyslné dBFS, které informují jen a jen o vstupu měřicího zařízení a to ještě z mého pohledu správně. Možná až budeš měřit zesilovač, tak osu X nebudeš škálovat v dBFS. Kromě toho je dvojitá kontrola osciloskopem a voltmetrem. Takže žádné domnělé chyby 3dB se nekonají. Už je to fakt únavné.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po apríl 12, 2021 19:23:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Nebývá zvykem citovat sám sebe, ale v tomto případě to udělám.
opa napísal:
...PMA má pravdu v tom, že při praktickém nasazení systému pro měření například zesilovače, dBFS už nikoho nezajímá a je potřeba používat (po kalibraci rozsahů) dBV nebo W, které korespondují s reálným výstupním napětím DUT pro dané zkreslení.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut apríl 20, 2021 09:25:00    Predmet: Odpovedať s citátom

opa: https://www.avnirvana.com/resources/rew-windows-32-bit-installer.23/updates

citácia:
Bug fix: Some plots using dBFS as Y axis did not update immediately when the Full scale sine rms is 0 dBFS preference was changed
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut apríl 20, 2021 23:22:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Bohužel, aktualizace chybu neopravila. I v tom popisu se píše o ose Y, ale ten problém je v ose X.
Myslíš, že bys mohl chybu ještě jednou nahlásit s lepším popisem, než jsem to dokázal s pomocí google translatoru ?

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: St apríl 21, 2021 09:46:33    Predmet: Odpovedať s citátom

opa, vysvetlenie tu už zaznelo
PMA napísal:

Já to chápu, ale nemám tam žádný rozdíl 3dB, protože na ose X používám smysluplné veličiny pro měřený objekt, a to volty nebo watty. Nikoliv nesmyslné dBFS, které informují jen a jen o vstupu měřicího zařízení a to ještě z mého pohledu správně. ...

Jediný skok o 3dB je na výslednom grafe (karte) skreslenia pri použití osy x v dBFS. Ale ten údaj dBFS na ose X hovorí o špičkovej hodnote výstupu generátora, lenže pri meraní skreslenia (zobrazení karty distortion) a prepnutí z generator / input sa na ose x meria efektívna hodnota sinusového signálu (a jeho skreslenie) do vstupu, tá bude logicky o 3dB nižšia pod špičkovou hodnotou generátora.. Použi na ose x dBV,dBu,V, vtedy je meranie v efektívnej hodnote pre generator aj input, len nie dBFS. A nič sa posúvať nebude pri prepnutí generator/input. Jediná chyba je momentálne medzi stoličkou a klávesnicou.. Wink Bola tam chyba v okamžitom prekreslení grafu pri zmene jednotiek na ose Y, to je opravené.


Naposledy upravil BV dňa St apríl 21, 2021 11:56:26, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: St apríl 21, 2021 11:26:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano, to víme už dlouho.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: St apríl 21, 2021 11:55:36    Predmet: Odpovedať s citátom

To bolo určené pre " kverulanta" opa, Wink , dovolil som si citovať vysvetlenie od Vás..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St apríl 21, 2021 22:31:12    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
...Použi na ose x dBV,dBu,V, vtedy je meranie v efektívnej hodnote pre generator aj input, len nie dBFS. A nič sa posúvať nebude pri prepnutí generator/input...

Ano, s těmito jednotkami je všechno v pořádku. Špičková hodnota mě nezajímá, při všech měřeních pracuji s efektivní hodnotou, proto jsem si v preferencích nastavil tu volbu, aby se nula dBFS (limitace) počítala a zobrazovala v efektivní hodnotě pro sinus.

Ostatně, je to tak ve všech ostatních programech pro měření zvukovkou, aniž by se muselo cokoliv nastavovat. Jenom REW do toho vnesl bordel, který pak napravil tou volbou v menu.

Po tom nastavení to v programu REW naprosto všude funguje tak jak má a až bude chyba opravena, bude to fungovat i v tom jediném případě, kde je chyba, tedy pro volbu Input.

Důvod proč to tak má být - při měření/zobrazování vlastností samotné zvukové karty je potřeba, aby uroveň jak generátoru, tak vstupu v jednotkách dBFS byla shodná a končila při limitaci na nule, nikoliv 3dB pod ní.

Nikdo nereagoval na jeden z předchozích příspěvků:
"Měření linearity kvalitního A/D převodníku AK5572 pomocí Audio Precision končí na 0 dBFS a nikoliv někde 3 dB pod tím. Je to na kmitočtu 1 kHz, tedy pro sinusový signál."

Pro měření nějakého objektu (tedy zvukovka není předmětem zkoumání, ale je to nástroj pro měření něčeho jiného) už nedává jednotka dBFS smysl, použijí se Volty nebo dBV a všechno je v pořádku, protože s těmito jednotkami se chyba neprojevuje.

Když necháme stranou debatu, která varianta je správná, do očí bijící je už jenom samotný následující fakt:
Vpravo dole v okně jsou dvě volby:
1. Generator nebo input
2. Volba jednotek.

Když zvolím Generator a překlikávám mezi jednotkami dBV a dBFS, graf se nemění.
Když zvolím Input a překlikávám mezi jednotkami dBV a dBFS, graf skáče o 3 dB sem a tam.

Je naprosto evidentní, že obojí najednou nemůže být správně.
Je to matice 2x2, jeden parametr je Generator - Input, druhý parametr je dBV - dBFS.
Správně je, aby všechna 4 pole byla shodná (Limitace = 0).
Ale i kdyby v mé úvaze byla jakákoliv chyba, není možné, aby tři ze čtyř polí obsahovaly nulu a jenom jedno jediné hodnotu -3dB.

Je tu někdo, kdo fyzicky propojil vstup a výstup zvukovky, spustil REW a sám si to vyzkoušel ?
Nebo jenom reagujete na moje obrázky a možná ne zcela výstižný popis situace ?
Mám natočit video, kde ty volby překlikávám a je to viditelné mimo vší pochybnost, nebo mi tu práci ušetřite a během pár minut to vyzkoušíte na svém zařízení ?

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Št apríl 22, 2021 11:06:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Vyzkoušel jsem na digitálním loopbacku v linuxu. Pokud ti odpověděl, že se to nastavení "Full scale sine rms is 0 dBFS" vztahuje jen na osu Y, pak je otázkou proč na X skočí Generator do 0 a Input do -3, když generátor generuje stejná čísla, jaká přes loopback dostává input. Na AVNirvaně jsem nenašel vaši diskusi, to byla soukromá zpráva? Na tu by chtělo navázat.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št apríl 22, 2021 11:20:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano, byla to soukromá zpráva. Můžu Ti to přeposlat. A nebo založ vlákno v diskusi,ať se k tomu může vyjádřit někdo další. Já se s tou angličtinou fakt nechytám. Může mi to přeložit manželka nebo dcera, ale v odborném textu může být nějaký chyták, který to zkomolí.
_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št apríl 22, 2021 11:47:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Přátelé, zkusme to ještě jednou. Zapomeňte na chvíli na dříve vyřčené úsudky a zkuste se na to podívat znovu s nadhledem a s odstupem.
Máme dvě zařízení, jedno generuje nějakou veličinu a druhé jí měří. Máme nastavené takové parametry, že velikost generované veličiny je shodná s měřenou 1:1.
A teď je naprosto jedno, jestli se jedná o elektrický signál, jestli je to obdélník nebo sinus, jestli je to hydraulický tlak nebo intenzita světla. Zapomeňte na limitaci, zapomeňte na to, co znamená dBFS. Prostě měříme "NĚCO".

Smůla je, že to "NĚCO" můžeme měřit ve více různých jednotkách.

Udělal jsem nové měření, daleko od limitace, krokování ve třech krocích, -30,-25,-20 dB.
Zaznamenal jsem výsledky pro poslední měřenou hodnotu, zaokrouhlené ze čtení kurzorem do tabulky:

Jednotka Generator Input
W 2,5mW 2,5mW
V 100mV 100mV
dBW -26 -26
dBV -20 -20
dBU -17,8 -17,8
SPL -70,9 -73,9
dBFS -20 -23

Opravdu chcete tvrdit, že je v pořádku, aby jeden a ten samý signál vykazoval v pěti různých jednotkách shodnou velikost na výstupu a vstupu (což odpovídá realitě, protože jsou propojené drátem) a ve dvou dalších jednotkách byl rozdíl mezi vstupem a výstupem 3 dB, přestože se bavíme o úrovni signálu v jednom jediném bodě ?

Mlčení sice můžu považovat za souhlas, ale klidně se přiznám, že by mě potěšilo, kdyby se našel alespoň jeden člověk, který by uznal, že program REW v tomto konkrétním případě nedává správné výsledky.

EDIT: Vyházelo mi to nadbytečné mezery v tabulkce, takže je lehce nepřehledná. Doplním to jako obrázek z excelu.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št apríl 22, 2021 12:02:05    Predmet: Odpovedať s citátom

A ktore dBFS z tych dvoch je spravne?

Pretoze dBFS rovnakeho signalu na vstupe a na vystupe moze byt rozne. Napr. uz i preto ze na AD strane by mohla byt nejaka rezerva.

Tzn. v tomto pripade by max. vystup bol 1Vrms a max. vstup 1.41Vrms.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Št apríl 22, 2021 12:06:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Proto jsem použil digitální loopback, který to číslo nijak nemění. Je opravdu nelogické, aby se volba Generator chovala jinak než Input, když jimi procházejí totožná čísla.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št apríl 22, 2021 12:30:30    Predmet: Odpovedať s citátom

miero napísal:
A ktore dBFS z tych dvoch je spravne?....

Správně je -20 dBFS, ale to teď neřeš.
Rozhodující je to, že není možné, aby to v pěti jednotkách bylo shodné a ve dvou jiných rozdílné. O to tu běží.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Št apríl 22, 2021 16:38:27    Predmet: Odpovedať s citátom

dBFS a SPL sú špičkové hodnoty, ostatné sú efektívne. A skúste pri tých experimentoch pri prepínaní generator / input sledovať na karte skreslenia aj zložku "fundamental" ( nielen skreslenie..), jej úroveň, ako sa mení pri prepnutí generator/ input..A skreslenie je relatívne k tejto úrovni. Voľba input zobrazuje na karte skreslenia výkon základného kmitočtu a zložiek skreslenia, generator je v peak hodnotách (stačí pri krokovaní úrovne sledovať indikáciu úrovne generátora a jednotky..). To je všetko.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št apríl 22, 2021 19:46:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Ještě jednou prosím, netahejme do toho žádné špičkové nebo efektivní hodnoty.
Neexistuje žádný způsob, kterým by se dala obhájit skutečnost, že jeden a tentýž signál je ve dvou ze sedmi použitých jednotek interpretován rozdílným způsobem podle toho, zda jde o vstup, nebo výstup. Je naprosto lhostejné, jestli někdo dá přednost efektivnímu nebo špičkovému vyjádření velikosti signálu. Dokonce lze připustit i variantu, že by interpretace byla rozdílná pro vstup a výstup. Ale i v takovém případě by to muselo být pro všechny použité jednotky.
Jinými slovy, pokud by mezi vstupem a výstupem byl ve všech jednotkách rozdíl 3 dB, mohl by někdo tvrdit, že to je úmysl (jakkoliv by byl neobhajitelný).
Ale pokud je to ve dvou jednotkách nějak a v dalších pěti jinak, je to prostě chyba a nic jiného to být nemůže.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Št apríl 22, 2021 21:03:21    Predmet: Odpovedať s citátom

opa
Je ten graf na karte skreslenia nesprávny (posunutý) vzhľadom na úroveň základného kmitočtu, bez ohľadu na použité jednotky?
Pri tom generátore to je vždy ( musí byť..) "peak sample" hodnota pri dBFS jednotkách, inak by niekto chcel nastaviť 0dBFS ( RMS), teda peak na +3dB dBFS v digitále... RMS hodnota sinusu ( to čo meria vstup vždy pri meraní na karte skreslenia, THD je suma výkonov harmonických relatívne k výkonu základného kmitočtu!!) logicky musí byť o 3dB nižšia, bez ohľadu či chceme alebo nie počuť niečo o špičkovej a efektívnej hodnote... Je to možno nezvyklé, ale je to korektné a vecne správne..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi apríl 23, 2021 00:27:30    Predmet: Odpovedať s citátom

To je ale přece věc dohody. Jestliže zaškrtnu v menu volbu: "Full scale sine rms is 0 dBFS", tak říkám:
Dohodli jsme se na tom, že za 0 dBFS považuju takovou úroveň sinusového signálu, při které špičková hodnota sinusového signálu dosahuje maximální možné hodnoty jednoho vzorku.
Přece kvůli tomu tam ta volba je.

A co je hlavní, program tu dohodu respektuje a ve všech možných oknech, nabídkách, grafech a vyhodnoceních zobrazuje dBFS podle této dohody.

Jenom v jednom jediném grafu při použití dvou jednotek (SPL. dBFS) autor zapomněl tuto volbu naprogramovat. To je všechno.

A děkuju za navedení na další argument. Přikládám obrázek. Graf X-Y, obě osy dBFS.
V horní části první harmonická (fundamental) osa Y, začíná na -20 a končí na -10 dBFS.
A ve spodní části THD na ose X začíná na -23 a končí na -13 dBFS.

Může být jednoznačnější důkaz, že je to blbě ???

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
matulo_g
Hifista


Založený: 02 august 2010
Príspevky: 189

PríspevokZaslal: Pi apríl 23, 2021 10:10:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Nemam REW nastudovany (bezne ho nepouzivam), no z toho co vidim mi vychadza, ze:

1. Generator (vystup meracej karty) ma pre 0dBFS nastavenu uroven 1Vrms
2. Input (vstup meracej karty) ma "nastavenu" uroven pre 0dBFS 1,41Vrms

Tie uvodzovky su preto, lebo neviem narychlo najst, kde sa v REW nastavuje uroven vo Vrms pre 0dBFS na vstupe meracej karty.

Pripadne je omylom nastavena 0dBFS na vstupe na spickovu hodnotu pre 1Vrms, co je tych 1,41V - napr. v ARTA sa zadava spickova.

Potom by to sedelo s tabulkou, co dal opa.

Martin

P.S.: Miero to vlastne uz napisal tiez

_________________
PC/iPad/BR/TV > DENON AVR (multi-amp) > LinkwitzLab ORION (ASP)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi apríl 23, 2021 10:43:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Uvidíme, čo John odpovie.
https://www.avnirvana.com/threads/rew-ignores-backspace-makes-boxes-out-of-arrow-use.8589/post-65446
opa
citácia:
V horní části první harmonická (fundamental) osa Y, začíná na -20 a končí na -10 dBFS.
A ve spodní části THD na ose X začíná na -23 a končí na -13 dBFS.

Koľko je dBFS(rms) hodnota z -10dBFS (peak)?
Na karte krokovania úrovne generátora sa rozsah nastavuje výlučne v dBFS (peak), tak sa aj pri meraní zobrazuje ak sú navolené jednotky dBFS, vždy je tam napísané "peak sample" pri momentálnej hodnote v tom okienku úrovne počas krokovania.. Kde je tam voľba dBFS (rms)??? Vstup sa meria vždy v dBFS(rms).. Je to mätúce, ale ak si to človek uvedomí, tak grafy sú správne.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi apríl 23, 2021 10:55:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Matulo_g: Jen krátce, protože to všechno jsem tu opakoval už víckrát.
1. Je aktivována volba v menu: "Full scale sine rms is 0 dBFS" takže maximální možná hodnota úrovně pod limitací pro sinusový signál je 0 dBFS.
2. Generátor i vstup mají nastaveno 1 Vrms = 0 dBFS
3. Řetězec je nastaven tak, aby to platilo i fyzicky, tedy vstup = výstup. Multimetrem ověřeno, že opravdu limitace jak vstupu, tak výstupu nastává pro 1Vrms.

Není možné, aby v pěti ze sedmi jednotek bylo všechno O.K. a u dvou jednotek to kecalo.
Navíc v tom posledním obrázku je to naprosto jasné.
1. harmonická (fundamental) je od -20 do -10 dBFS (osa Y) a dole je zkreslení uvedené (osa X) v rozsahu -23 až -13 dB.
Prostě a jednoduše pro tyto dvě jednotky není aplikováno nastavení z menu. Nic jiného to být nemůže.
Všude jinde to funguje a žádný faktor 1,41 se tam nepromítá.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi apríl 23, 2021 11:06:16    Predmet: Odpovedať s citátom

BV: Generátor za to nemůže. Tam se zadává v dBFS a nikde se nepíše, že je to peak. To, že je to rms, je dané tou volbou v menu. A taky to tak funguje, protože jinak by nebylo možné zadat měření až do -0,01 dBFS.
A je to i ošetřené, protože když se volba "Full scale sine rms is 0 dBFS" zruší, opravdu program nedovolí zadat v krokování větší hodnotu, než asi -3,02, protože pro špičkovou hodnotu by to nešlo. Takže program o tom ví, nastavení respektuje a i fyzicky měřeno multimetrem má výstupní úroveň hodnotu nastavenou podle zadání.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi apríl 23, 2021 11:15:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Napsal jsem to Johnovi, tak dám vědět.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi apríl 23, 2021 11:29:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Díky ! BV mezitím založil vlákno:
https://www.avnirvana.com/threads/rew-ignores-backspace-makes-boxes-out-of-arrow-use.8589/post-65446

Dal jsem tam tu tabulku, snad to z mojí hatmatilky pochopí. Embarassed

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zdroje signálu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... , 29, 30, 31  Ďalšia
Strana 30 z 31

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist