Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Riešenie akustiky
Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Akustika
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
ravenman
Hifista - zaslúžilec


Založený: 28 február 2009
Príspevky: 875
Bydlisko: Martin

PríspevokZaslal: St apríl 21, 2021 14:35:48    Predmet: Riešenie akustiky Odpovedať s citátom

Pozdravujem ctené fórum, zápasím nejakú dobu s akustikou podkrovnej miestnosti (317x475x 230), bol by niekto ochotný prakticky s tým pomôcť, prípadne zmerať a navrhnúť nejaké rozumné riešenie, do úvahy pripadajú stavebné úpravy - zbúranie priečky a rozšírenie na 475x600. Miestnosť slúži na účel posluchu a nič iné. Boli tam pokusy s akustickými prvkami, kalkulačkami rozmiestnenia, ale vždy sú to extrémy niečo lepšie niečo horšie a dookola.

Naposledy upravil ravenman dňa Ut máj 04, 2021 18:24:14, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
misog
Hifista - zaslúžilec


Založený: 08 apríl 2013
Príspevky: 614
Bydlisko: Vajkovce

PríspevokZaslal: Št apríl 22, 2021 07:50:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Skus obifon
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Št apríl 22, 2021 12:36:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Rozmery posluchovej miestnosti máš veľmi dobré.
Odporúčam Ti na začiatok pozrieť toto video (preklad titulkov funguje dobre):
https://www.youtube.com/watch?v=gXohzklfwPs
V prvej polovici rozoberá stojaté vlnenie a v druhej polovici odrazy.

Pre výsledný zvuk je vždy dôležitý pomer priameho a odrazeného zvuku. A odrazený zvuk by mal mať primerané opozdenie (aspoň 5 m/s). Máš to vysvetlené v tom videu.

Veľa záleží na reprosústavách, výhodou sú (konštantne) smerujúce reprosústavy, ktoré produkujú menej odrazov. A tie, ktoré vyprodukujú sú frekvenčne vyrovnané.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ravenman
Hifista - zaslúžilec


Založený: 28 február 2009
Príspevky: 875
Bydlisko: Martin

PríspevokZaslal: Št apríl 22, 2021 13:24:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Kúpil som zamatovo bavlnený akustický záves na stranu s radiátorom a oknom, taktiež 400x250 koberec pred reprobedne a kreslo, rack s technikou je vzadu mimo priestor medzi repro, plazmu som dal na stenu mimo odrazovú zónu, záves pomohol na kvalitu a presnosť spodkov, aj reč je v miestnosti taká mŕtva, ale výrazne zhoršil lokalizáciu, neskôr pridám foto. Momentálne kravy mám Quadral Vulkan MK V s novonameranýma krosovermi, pri kúpe som ich počul v ak. neutrálnej mjestnosti a bol to zážitok ktorý musím pri navrátiť Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
vlado.ba
Hifi expert


Založený: 16 január 2007
Príspevky: 2097
Bydlisko: Poprad

PríspevokZaslal: Št apríl 22, 2021 22:08:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Ako mas umiestnene repra k posluchovemu miestu, v com sedis a aka je tvoja poloha od zadnej steny ? Co mas na stene za bednami ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ravenman
Hifista - zaslúžilec


Založený: 28 február 2009
Príspevky: 875
Bydlisko: Martin

PríspevokZaslal: Pi apríl 23, 2021 09:27:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Umiestnenie na kratšiu stranu a podľa Cardasa od steny za repro 141 a medzi 141, od zadnej steny po kreslo 160, repro od bočnej steny 100 a mierne celé natočené asymetricky. Na časti stien mäkká väzba pohltivá tapeta, mám lepší dojem z posluchu a lokalizácie pri umiestnení na šírku (záves za repro) a blízky posluch, 100 medzi repro a 100 bod posluchu od repro

Naposledy upravil ravenman dňa Ut máj 04, 2021 17:42:31, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
vlado.ba
Hifi expert


Založený: 16 január 2007
Príspevky: 2097
Bydlisko: Poprad

PríspevokZaslal: Pi apríl 23, 2021 09:41:04    Predmet: Odpovedať s citátom

To sedis tak blizko tych oblud ? Uff

Skusal si dat kreslo ku zadnej stene a natocit repra na teba ? Ak ho mas dost vysoke a konci ti nad hlavou, tak by nemal byt az taky problem s odrazmi.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ravenman
Hifista - zaslúžilec


Založený: 28 február 2009
Príspevky: 875
Bydlisko: Martin

PríspevokZaslal: Pi apríl 23, 2021 09:53:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslíš úplne k zadnej stene? Je am umiestnené velké kreslo

hlava mierne prevyšuje opierku, nie je vyššie, obludy to sú, ale žiaden rámus to neprodukuje, slušná porcia vtiahnutia do deja z toho lezie a je to sakra citlivé na všetko


Naposledy upravil ravenman dňa Ut máj 04, 2021 17:29:03, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
bacil2
Hifi expert


Založený: 29 marec 2013
Príspevky: 1429

PríspevokZaslal: Pi apríl 23, 2021 10:36:57    Predmet: Odpovedať s citátom

... pri hentých búdach a podkrovnom strope je jediná šanca otočiť celý posluch. priestor o 90° - teda zbúrať priečku a rozšíriť na tých 475x600
_________________
Suchý ňúter mokrý ven
želáme vám dobrý den
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tatko Tom
Hifi expert


Založený: 21 február 2016
Príspevky: 2908
Bydlisko: Prievidza

PríspevokZaslal: Pi apríl 23, 2021 14:06:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Prípadne odskúšať uhlopriečne natočenie bední - aby sa osi repro pretínali PRED posluchovým miestom.
_________________
AKAI AM-69, AKAI CD-62, Thorens TD 115, Philips 70fs363, Topping D10s, UMM380 "TLU"
______
Rozdiely vo zvuku, ktoré nepočujem, mám - áno, presne tam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vlado.ba
Hifi expert


Založený: 16 január 2007
Príspevky: 2097
Bydlisko: Poprad

PríspevokZaslal: Pi apríl 23, 2021 15:12:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Kym zacnes nieco burat, tak vyskusaj dat prec valandu a postav kreslo ku stene, sadni si do neho tak - aby si mal hlavu /alebo aspon usi/ nizsie ako je vrchny okraj operadla, zatvor oci a pocuvaj. Postupne sa zacni posuvat s kreslom po 1 m blizsie k bedniam a vzdy pocuvaj so zatvorenymi ocami, co sa bude diat so zvukom. Ak si najdes najlepsie miesto kresla, tak potom zacni postiupne natacat bedne von alebo dnu k posluchovemu miestu. Mozno budes prijemne prekvapeny.

Ked sa divam na fotku kresla s valandou vzadu, tak to vlavo su 2 skrinky ? Tie by som dal rovnako po stranach, alebo do rohov vedla kresla.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ravenman
Hifista - zaslúžilec


Založený: 28 február 2009
Príspevky: 875
Bydlisko: Martin

PríspevokZaslal: Pi apríl 23, 2021 15:23:55    Predmet: Odpovedať s citátom

vlado dík za tip, to nie sú 2 skrinky ale dva kusy Infinity Kappa 7RS Laughing vyskúšam, poznatok zatiaľ len z váľandy a je tam riadna hlbka scény a brnk po strune basy slušne pohne žalúdkom Laughing , chlapi z OBIFONu mi doporučili oblepiť šikminy a strop 40 mm hrúbkou týchto panelov

https://www.obchod.obifon.sk/akusticke-stenove-panely/94-ekosound-kruh.html#/22-povrchova_uprava_panelov_ekosound-natural_biela_mramor/19-hrubka_panelov-40mm
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Pi apríl 23, 2021 19:04:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Sedieť pri stene je nezmysel. To je podobné, ako keby si reprosústavy prisunul ku stene.
Keby si si pozrel to video, dozvedel by si sa v ňom, že meniče (čelná strana reprosústav) má byť aspoň 85 cm (1/2 z 1,7 m) od steny za nimi. Pri šikmých stenách musíš merať od najbližšieho bodu (kolmo na stenu). To isté platí aj pre uši.
Ľavá reprústava je dosť blízko steny (preto pomáha ten záves).

Tie rozmery, ktoré si dal, vyzerali dobre, ale to sú zrejme len rozmery podlahy. Celkovo ten priestor vyzerá dosť stiesnene.

Ak vyhovuje (vzhľadom k rozmerom reprosústav) blízky posluch, tak by si mohol skúsiť posunúť reprosústavy aj s kreslom bližšie k váľande (reprosútavy ďalej od steny). A posunúť ich do prava, aby boli v izbe symetricky.

Izba je dosť prázdna, reprosústavy nesmerujú, takže dozvuky budú dosť intenzívne. Je preto potrebné ich aspoň časovo dostatočne posunúť (opozdiť) oproti priamemu zvuku.

Edit: Opravil som vzdialenosť. Správne to má byť 1/2 vzdialenosti, ktorú zvuk prekoná za 5 ms (odraz od steny za reprosústavou putuje tam a späť).


Naposledy upravil MaG dňa So apríl 24, 2021 08:09:08, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tatko Tom
Hifi expert


Založený: 21 február 2016
Príspevky: 2908
Bydlisko: Prievidza

PríspevokZaslal: Pi apríl 23, 2021 19:19:01    Predmet: Odpovedať s citátom

MaG (Hifi expert)
Mám stredy meničov 27 centimetrov od steny za bedňami a všetko je OK - teda nemám žiadne problémy s módom nezatlmenej miestnosti, mám výborný "stredový efekt" (lokalizácie nástrojov, hlasov spevákov atd) - som nejak vadný?

_________________
AKAI AM-69, AKAI CD-62, Thorens TD 115, Philips 70fs363, Topping D10s, UMM380 "TLU"
______
Rozdiely vo zvuku, ktoré nepočujem, mám - áno, presne tam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Pi apríl 23, 2021 19:35:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Ak Ti to stačí, nemá zmysel to riešiť. Vhodným umiestnením by si však mohol dosiahnuť zlepšenie.
Ravenman hľadá riešenie pre zlepšenie zvuku. Takže Tvoje úvahy sú mu nanič.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ravenman
Hifista - zaslúžilec


Založený: 28 február 2009
Príspevky: 875
Bydlisko: Martin

PríspevokZaslal: Ne apríl 25, 2021 11:12:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Video som videl a pochopil dávno, ale čo z toho že budem robiť pokusy, nahrávky vždy majú dosť odlišný prejav či už u jednotlivých členov hifi fóra a aj na výstavách. Problém je, že bez niekoho, kto vieako majú isté nahrávky znieť, sa nepohnem, je síce pekné že si to posychrujem podľa libosti ucha, ale môj cieľ je relatívne autentická reprpdukcia reprobeden a nahrávok bez negatívneho efektu mojej akustiky
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Ne apríl 25, 2021 16:36:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Čo je "autentická" reprodukcia zvuku? Každé nahrávacie štúdio má iné technické vybavenie, iné reprosústavy pre odposluch, iného zvukového technika s odlišným (ne)vkusom, niektoré majú diletanta na mastering...
U Teba doma je dôležité len to, ako to Tebe vyhovuje. Že to u "suseda" hrá inak, to je jeho problém Smile
Dôležité sú aj nejaké skúsenosti, tie však ty už určite máš.

Ja si (relatívnu) neutralitu reprodukcie kontrolujem slúchadlami. Osvedčili sa mi bascilom2 odporúčané a lacné Suprelux HD672:
https://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=25593&postdays=0&postorder=asc&start=30
Občas si to prekontrolujem ešte slúchadlami Fostex TH-7, ktoré používa mladší člen domácnosti.

Reprodukcia má byť hlavne frekvenčne vyrovnaná (vtedy sa prejavia "detaily") a má mať správny pomer priameho a odrazeného zvuku (ten slúchadlám chýba).
Základom sú kvalitné reproústavy, ktoré majú frekvenčný priebeh vyrovnaný aj mimo osi (frekvenčne vyrovnané budú aj odrazy) - teda konštantne smerujúce reprosústavy.
Základ akustiky priestoru máš stručne vysvetlený v tom videu. Módy na nízkych frekvenciách Ti môžu znehodnotiť "basy". Správny pomer a časový posun odrazov Ti "vyčistí" stredy a výšky.

Vhodným umiestnením reprosústav môžeš z nich vyťažiť maximum pre danú miestnosť.
Možno si si ale nevybral vhodné reprosústavy. Možno by pomohlo primerane zatlmiť miestnosť (nábytok). Zväčšenie priestoru (vybúranie priečky) tiež môže pomôcť (ale aj vytvoriť nové problémy). To by si si mal však mal posúdiť Ty sám podľa toho, čo Ti teraz pri reprodukcii chýba. Čo konkrétne chceš zlepšiť?
Pretlmenie miestnosti (ako je tomu v niektorých "štúdiách") tiež nie je dobré. Bez odrazov budú reprosústavy hrať podobne, ako slúchadlá. Ak Ti to niekto zmení podľa svojho vkusu, Tebe to vyhovovať nemusí.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ravenman
Hifista - zaslúžilec


Založený: 28 február 2009
Príspevky: 875
Bydlisko: Martin

PríspevokZaslal: Ut máj 04, 2021 17:48:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Ďakujem za triezve pohľady na problematiku, chápem a rozumiem súvislostiam s akustikou v rámci možností, počiatočný problém je v značnom dopade na zvuk pri malých zmenách v umiestnení repro a bode posluchu a tým pádom má reprodukcia nenapĺna a skáčem medzi extrémami (lepšia lokalizácia, horšie rozlíšenie, nepresný bas alebo jeho nedostatok a pod.), stále fidlikanie s aparátom, vkuse špekulujem a rád by som sa dopracoval k rozumnému kompromisu alebo akceptovateľnému výsledku a na to moje skúsenosti nestačia, sú isté typy nahrávok či už testovacie alebo bežne známe treky, podmienkou je vedieť na čo sa zamerať..

Na bedne by som to nezvaľoval, je jedno či tam budú tie či oné, mám z minulosti odskúšané, na vine je vždy akustika a tehnická vhodnosť kombinácie koncák - repro. Svalnaté koncáky Vincent ktoré mám vedľa, prakticky s tým nič nenarobia

Vyhodil som malú váľandu a nahradil kreslom, nový bavlnený koberec s vlasom 17mm. Terajším problémom je strata vzduchu a celková suchosť nahrávok, predtým (skoro holá miestnosť) to malo kopu problémov (ostrosť, dozvuky) ale bol lepší dojem s lokalizácie a vzdušnosti. V pláne sú riadne žulové podpožky pod repro. Podľa kalkulačky mi vyšli približné miesta prvých odrazov, mám zase experimentovať s absorbérmi v daných miestach a do rohov dať basové pasti ?




Naposledy upravil ravenman dňa Št máj 20, 2021 08:16:47, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
blesk666
Hifi expert


Založený: 18 jún 2012
Príspevky: 1498

PríspevokZaslal: Ut máj 04, 2021 18:30:52    Predmet: Odpovedať s citátom

skus (ak su to tak uz nemal) to pokusne otocit o 90st teda mat za repro to okno a po bokoch sikminy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tatko Tom
Hifi expert


Založený: 21 február 2016
Príspevky: 2908
Bydlisko: Prievidza

PríspevokZaslal: Ut máj 04, 2021 19:21:31    Predmet: Odpovedať s citátom

A "odskúšať uhlopriečne natočenie bední - aby sa osi repro pretínali PRED posluchovým miestom" si skúsil?
Osobne mám bedne uhlopriečne voči miestnosti a ideálne posluchové miesto v tretine od zadnej steny s tým, že rozovretie bední tvorí voči nemu 90-stupňový uhol.

_________________
AKAI AM-69, AKAI CD-62, Thorens TD 115, Philips 70fs363, Topping D10s, UMM380 "TLU"
______
Rozdiely vo zvuku, ktoré nepočujem, mám - áno, presne tam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ravenman
Hifista - zaslúžilec


Založený: 28 február 2009
Príspevky: 875
Bydlisko: Martin

PríspevokZaslal: Ut máj 04, 2021 19:45:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Kedysi som to mal otočené o 90 st, nebolo to zlé, ale v aktuálnom zariadení by som nemal ako do miestnosti vojsť (kreslo priamo pri zárubni oproti oknu).

Čo sa týka priečneho natočenia - to by znamenalo extrémne natočiť bedne - ešte viac ako pri near fielde, vyskúšam.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
ravenman
Hifista - zaslúžilec


Založený: 28 február 2009
Príspevky: 875
Bydlisko: Martin

PríspevokZaslal: St máj 05, 2021 09:46:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Uhlopriečne natočenie sa neosvedčilo - absolútne zle, mŕtvo na basoch - nultý bod, zastreté. Jediný raz, kedy sa to blížilo nirváne, bolo nasledujúce usporiadanie - pozícia s holým oknom a tenkým kobercom, celý trojuholník natočený v uhle, vysvetliť to neviem

Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
misog
Hifista - zaslúžilec


Založený: 08 apríl 2013
Príspevky: 614
Bydlisko: Vajkovce

PríspevokZaslal: St máj 05, 2021 10:10:10    Predmet: Odpovedať s citátom

ak mas tu moznost pocuvaj v tretinach cize repra budu 1/3 a ty pocuvas v 2/3 na prve odraz pouzi zrkadlo overene

nezabudaj ze prifuknute basy su vzdy lubezne ale neznamena ze je to spravne pomeraj a uvidis
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tatko Tom
Hifi expert


Založený: 21 február 2016
Príspevky: 2908
Bydlisko: Prievidza

PríspevokZaslal: St máj 05, 2021 12:26:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Uhlopriecne som nemyslel hentak...
Mam bedne postavene v sulade s miestnostou, nabytkom len nie rovnobezne so stenami, ale vzajomne otocene k sebe hadam o 60 stupnov.
Ak nezabudnem - poslem Ti do SS foto.

_________________
AKAI AM-69, AKAI CD-62, Thorens TD 115, Philips 70fs363, Topping D10s, UMM380 "TLU"
______
Rozdiely vo zvuku, ktoré nepočujem, mám - áno, presne tam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blesk666
Hifi expert


Založený: 18 jún 2012
Príspevky: 1498

PríspevokZaslal: St máj 05, 2021 14:32:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Tatko Tom: ty mas ale WG a pretinaju sa ti osi asi pred miestom posluchu
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tatko Tom
Hifi expert


Založený: 21 február 2016
Príspevky: 2908
Bydlisko: Prievidza

PríspevokZaslal: St máj 05, 2021 15:07:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano - je v tom podstatný rozdiel voči jeho reprosústavám pre optimálne natočenie a miesto posluchu?
Neviem, preto sa pýtam.

_________________
AKAI AM-69, AKAI CD-62, Thorens TD 115, Philips 70fs363, Topping D10s, UMM380 "TLU"
______
Rozdiely vo zvuku, ktoré nepočujem, mám - áno, presne tam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ravenman
Hifista - zaslúžilec


Založený: 28 február 2009
Príspevky: 875
Bydlisko: Martin

PríspevokZaslal: Št máj 06, 2021 22:13:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Zase som experimentoval, skúsil som ešte viac oddialiť bedne od zadnej steny (180 cm) a maximálne natočiť s bodom pretnutia pred miestom posluchu plus rozteč medzi L a R skoro 200 cm, konečne sa to posunulo k otvorenosti, ľahkosti ktorú zrušilo zabydlenie miestnosti. Čo ďalej navrhujú vykonať dobré zvyky? mám kúpiť naslepo do rohov za repro basové pasti (GIK)?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
penjo
Hifista


Založený: 13 jún 2014
Príspevky: 190
Bydlisko: Streženice

PríspevokZaslal: Pi máj 07, 2021 11:18:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Možností máš viac.
-naslepo skúšať, kupovať, premiestňovať, ale výsledok bude vždy neistý a bude sa zakladať len na tom, ako sa ti to páči s daným usporiadaním. Niekomu to môže stačiť.
-kúpiť si merací mikrofón, zmerať a riešiť aspoň miesto posluchu. Uvidíš, čo kde vyčnieva a kde je naopak prepad. Následne až umiestňovať akustické prvky.
-osloviť Vitvara a dohodnúť si s ním koplexné riešenie akustiky, ktoré zahŕňa prvotné merania, návrh počtu prvkov, ich umiestnenie, naladenie v priestore na problematické frekvencie. Výsledky podľa recenzií viac než dobré.

Basové pasce z molitanu sú skôr marektingová záležitosť. Prínos na zatlmenie basov je minimálny, až nulový. Aby to malo aspoň trochu význam a vplyv, museli by mať extrémne rozmery, čo by ti zabralo značnú časť priestoru a už by si sa tam nepohol.
Rozumná a fungujúca basová pasca (nechcem, aby to znelo, ako reklama) je napr. Boomkiller zase od Vitvara, ktorý skutočne funguje a dá sa naladiť na problematickú frekvenciu. Ak ťa trápia nezrovnalosti v basovom pásme, tak toto by bolo riešenie. Predpokladám ale, že sa zameriavaš na celé akustické pásmo, keď riešiš umiestnenie, natočenie, sweetpoint...atď.

Bez tých meraní je to triafanie naslepo.


Naposledy upravil penjo dňa Pi máj 07, 2021 12:28:05, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11411
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi máj 07, 2021 12:02:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Na VELMI orientacne meranie posluzi i mobil s aplikaciou pre analyzu frekvencneho spektra.

Napr. pre Android je pekny Spectroid, da sa tam nastavit pomale priemerovanie, co umozni lepsie sledovat nizke frekvencie a da sa aj zazoomovat (prstami) na pasmo nizkych frekvencii:
- FFT Size: 8192 bins
- Decimations: 0
- Desired transform interval: 100ms (10 Hz)
- Exponential smoothing factor: 0.95

Ked si k tomu z repro pustis ruzovy sum, tak ti moze pomoct zistit na akych frekvenciach to mas divoke :)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
matulo_g
Hifista


Založený: 02 august 2010
Príspevky: 189

PríspevokZaslal: Pi máj 07, 2021 14:07:54    Predmet: Odpovedať s citátom

miero napísal:
Na VELMI orientacne meranie posluzi i mobil s aplikaciou pre analyzu frekvencneho spektra.


To "VELMI" je slabe slovo, este tak na iOS zariadeniach je aka-taka konzistencia HW, na Androide by som to bez kalibracie ani neskusal. Zvlast na nizkych frekvenciach.

Nieco serioznejsie na tuto temu je tu:
https://blogs.cdc.gov/niosh-science-blog/2014/04/09/sound-apps/

Je to sice zamerane na meranie hladiny hluku, no da sa tusit, co mozno ocakavat z takychto merani.

Akustiku musi riesit skuseny profesional, ostatni mozu laborovat donekonecna... Smile

Martin

_________________
PC/iPad/BR/TV > DENON AVR (multi-amp) > LinkwitzLab ORION (ASP)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Akustika Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalšia
Strana 1 z 4

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist