Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Cesta do pekel
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Resampling, upsampling, komprimacia zvuku
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11412
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi august 03, 2012 13:14:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Prekomprimovaná nahrávka sa na rozdiel od "autovytunenej" dá i počúvať.

Napadá mi, či by tie skladby s auto-tune nešli použiť na rozlišovanie dobrého a zlého hifi. Resp. aká je korelácia medzi ich nepočúvateľnosťou a kvalitou aparátu. Spracovanie zvukov u človeka je asi najcitlivejšie v oblasti reči a autotune ju kvalitne mrší.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi august 03, 2012 15:24:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Pozor na terminologii - Autotune je software, který dolaďuje falešné tóny. Používá se hlavně pro zpěváky, kteří neumějí intonovat.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11412
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi august 03, 2012 15:38:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Njn, je to softvér upravujúci výšky tónov. Ale občas sa používa i úmyselne na vytvorenie umeleckého dojmu:

Daft Punk - One More Time -- http://www.youtube.com/watch?v=FGBhQbmPwH8
Bon Iver - Woods -- http://www.youtube.com/watch?v=lzr23yDeSI4
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi august 03, 2012 15:45:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Ukázka nepříliš ošetřené nahrávky

Dyn parametry

Left Right
Min Sample Value: -30372 -27334
Max Sample Value: 28457 27203
Peak Amplitude: -.66 dB -1.57 dB
Possibly Clipped: 0 0
DC Offset: -.001 -.001
Minimum RMS Power: -28.3 dB -26.94 dB
Maximum RMS Power: -4.85 dB -5.18 dB
Average RMS Power: -15.08 dB -14.6 dB
Total RMS Power: -14.41 dB -13.91 dB
Actual Bit Depth: 16 Bits 16 Bits

Using RMS Window of 50 ms

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi august 03, 2012 15:48:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Ukázka silně maximalizované nahrávky

Dyn parametry

Left Right
Min Sample Value: -16335.13 -16336.76
Max Sample Value: 16343.72 16365.89
Peak Amplitude: -6.04 dB -6.03 dB
Possibly Clipped: 0 0
DC Offset: 0 .001
Minimum RMS Power: -68.77 dB -67.51 dB
Maximum RMS Power: -6.34 dB -7.19 dB
Average RMS Power: -12.69 dB -12.89 dB
Total RMS Power: -12.24 dB -12.49 dB
Actual Bit Depth: 24 Bits 24 Bits

Using RMS Window of 50 ms

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi august 03, 2012 15:48:53    Predmet: Odpovedať s citátom

... a včil mudrujte, co je dynamika ...
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: So august 04, 2012 00:52:27    Predmet: Odpovedať s citátom

U té druhé, ohavně vypadající nahrávky je špatně údaj "minimum RMS power", respektive není dobře vybraný úsek - je to šum na konci tracku, což neříká nic. To jen letmý postřeh.

Jinak jsou ta čísla hezkým důkazem skutečnosti, že nám toho o výsledném zvuku vlastně moc neříkají. Z obrázků si dovedu představit jak obě nahrávky zní - první zřejmě celkem OK, místo druhé bych raději volil ticho Confused

Článek o několik příspěvků výše je hodně zjednodušený, ale pokud chcete promlouvat k laické veřejnosti, jinak to nejde. Problém tu je a tak je potřeba na něj poukázat aspoň touhe popularizací.

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: So august 04, 2012 12:33:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Omyl - pro vyhodnocení jsem záměrně vybral v obou případech "tělo" nahrávky - kdyby tam byl začátek a konec, tak by miminimum RMS vyšlo mínus nekonečno, poněvadž je tam vždycky kousek ticha a vyhodnocují se 50 ms sekvence. Ty nízké hodnoty jsou v druhé nahrávce proto, že jsou tam tichá místa, i když ne zrovna pauzy.

Podotýkám, že ta druhá nahrávka je maximalizovaná, nikoli však ořezaná, a je to transfer z DSIFF, proto ta špičková hodnota -6 dB. Posoudit dynamiku na základě statistiky je velmi obtížné, jakousi představu dává vztah mezi average RMS a maximum RMS, vztah mezi peak a maximum RMS říká spíš něco o tom, jak je to technicky zpracované a jaké nároky to bude klást na zesilovač a bedny. Pro komplexnější posouzení by se musela zjistit závislost jednotlivých RMS parametrů na délce vyhodnocovacího intervalu - v tomhle případě to bylo 50 ms, což je jakási kompromisní hodnota, ale to samozřejmě nestačí. Na to by bylo zapotřebí jiného softwaru, určitě by to šlo udělat třebas v MATLABu, ale ten já bohužel neumím.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Ut september 04, 2012 11:00:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Žeby první novodobá hrající gramodeska? Laughing
http://technet.idnes.cz/lisovani-desky-blazinec-0wz-/tec_audio.aspx?c=A120830_171953_tec_audio_nyv

Je to sice malinko mimo téma, ale o loudness war se tam oklikou taky zmiňují.

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut september 04, 2012 12:22:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Oceňuji, že i u nás už někdo zjistil, že pro vinyl se mastering musí dělat jinak než pro CD. Což nemusí nutně znamenat, že CD je vždycky horší - základní problém je ve zvukařích a producentech. Loudness War je sice svinstvo, ale nemusí se v něm vyhrávat ani prohrávat za každou cenu. Pokud se natáčí ve formátu 2496 nebo 2488, míchá se ve 32-bitovém formátu (což je standard) a udělá se downsampling do 1644 s ditherem a noise shapingem C2 nebo něčím podobným, tak zkrátka přijde jen ultrazvuk a hudební dynamika může být zachována i bez ořezávání špiček. Kdysi jsem měřil hladinu akustického tlaku uprostřed sedícího symfoňáku a bylo to maximálně tak 104 dB. Když budu velmi optimisticky předpokládat hladinu hluku v koncertním sále 20 dB, tak dostávám absolutní dynamiku nanejvýš 84 dB a CD umí 97 dB. Takže je to celé jen "o tom", že zvukaři a spol. jsou prasáci. Samozřejmě nahrávka s absolutní dynamikou 84 dB se nehodí do auta ...
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Milan_
Hifista - pokročilec


Založený: 23 máj 2008
Príspevky: 373

PríspevokZaslal: Ut september 04, 2012 17:35:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Na vinylové desce, kterou si každý pustí doma sám a nastaví si hlasitost podle chuti, je dynamika oproti CD průměrně o 1,5 dB vyšší. A to je hodně.

Pokud vezmeme fakt, že dnešní nepsaný standard u nových nahrávek rocku a popu je dynamika okolo 5dB, tak o 1,5dB vyšší dynamika bude pořád mizerný zvuk a navíc basy mono. Kdyby hoši celý slavný mástering jednoduše vynechali a hotovou smíchanou desku dali v rozlišení třeba 96/24 za poplatek ke stažení na svůj web, tak by fajnšmekři měli myslím větší radost (já určitě) než ze "stylového" žlutého vinylu.

Co je v dnešní době vlastně mastering? Je to prohnání hotové smíchané desky přes ekvalizér (ztráta přirozené barvy nástrojů) a přes kompresory (ztráta dynamiky plus další artefakty v nahrávce způsobené kompresí). Chápu, že v minulosti kdy se deska vydávala současně na několik různých nosičů (vinyl, kazeta, cd...), s různými technickými omezeními byl nutný odlišní mastering pro každé medium, ale dnes je podle mě celý mastering jen o tom domršení zvuku pro masy.

_________________
Loudness war zabíjí hudbu ! https://diit.cz/clanek/road-to-hell-aneb-jak-vydavatele-poskozuji-technickou-kvalitu-hudby/36091
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut september 04, 2012 17:59:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Ono to může taky dopadnout podobně, jako s dnešní elektronikou.

Navrhne se celkem slušný přístroj, pak se neosadí polovina součástek, zbylé funkce se zablokují ve firmweru a předhodí se to masám za přijatelný peníz.
A kdo by chtěl ten původní (výrobními náklady o pár centů dražší) produkt, musí sáhnout pěkně hluboko do kapsy.

Podobně muzika zkurvená kompresory a jiným zvěrstvem bude běžně k mání a originální nezničené nahrávky se budou vyvažovat zlatem.
Dřív nebo později na to někdo přijde a pěkně na tom zbohatne.
Pak si na mě vzpomeňte... Wink

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut september 04, 2012 22:40:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Už mne nebaví dohadovat se na téma co je dynamika. Jednoduše definovat se to ani nedá. Dá se jen definovat, jaké je zmenšení dynamiky omezením při masteringu, když se vychází z neomezeného originálu. Podle mých zkušeností je to klidně 6 dB, to ještě nemusí být slyšet, ale často (rock, metal, techno) je to určitě i víc.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Ne október 28, 2012 20:13:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Cipisek napísal:
Z aktualních nahrávek mě třeba příjemně překvapilo album Peter Gabriel - New Blood.

Dík za tip - já sice předělávky nebo nové aranže původních skladeb obecně moc nemusím (a to ani v provedení původních autorů/interpretů - takové to "došly prachy a nápady, tak zrecyklujeme staré hity třeba přidáním šmidly fidly na housličky"), ale tohle je parádička (až tedy "Don't Give Up" - to mečení Ane Brun místo původního pištění Kate Bush je tedy mazec) ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Milan_
Hifista - pokročilec


Založený: 23 máj 2008
Príspevky: 373

PríspevokZaslal: Ut september 03, 2013 07:46:53    Predmet: Odpovedať s citátom

-- převzato ze stránek www.audiodrom.cz --

KONEC VÁLKY?

4, 5, 3, 5, 6, 5 … to není hlavolam, ale smutná realita dynamiky dnešních nahrávek. Ještě před pěti lety, kdy se vzedmula vlna odporu proti dynamicky plochým remasterům na úrovni 6-8 dB, nikdo nepředvídal, že bude ještě hůře. A je. Proto potěší záblesk iniciativy, se kterou čerstvě vyrukovala dvě velká jména hudebního byznysu:

V červenci 2013 oznámil renomovaný label EARACHE Records, že v rámci nové řady remasteru pouští do světa Full Dynamic Range verzi grindmetalové klasiky CARCASS z roku 1993, alba HEARTWORK.

Horká novinka NINE IN NAILS vychází 3.září. Album HESITATION MARKS je masterováno ve dvou verzích, přičemž ta druhá z nich, Audiophile Mastered, nabízí nekomprimovanou dynamiku jako bonus pro ty, kdo album koupí prostřednicvím oficiálních stránek NIN.

Masteringový technik Tom Baker k tomu říká: Standardní verze je hlasitější a agresívnější, je průraznější a má pevnější spodek. Audiophile Mastered verze zachovává původní mixy bez kompromisu na dynamice nebo spodku. Bylo jedno, jaké hlasitosti dosáhneme, důležité bylo uchovat poměry mezi nástroji a robustní , grandiózní zvuk.

Nezbývá než doufat, že podobných aktivit začne přibývat!

_________________
Loudness war zabíjí hudbu ! https://diit.cz/clanek/road-to-hell-aneb-jak-vydavatele-poskozuji-technickou-kvalitu-hudby/36091
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: Ut september 03, 2013 07:56:31    Predmet: Odpovedať s citátom

http://atrtape.com/news/

citácia:
‘We’re in the 21st century and we have the worst sound that we’ve ever had,’ Young tells MTV News at Sundance Film Festival.

By Josh Wigler, with reporting by Josh Horowitz (@joshuahorowitz)

“I’m finding that I have a little bit of trouble with the quality of the sound of music today,” Young said. “I don’t like it. It just makes me angry. Not the quality of the music, but we’re in the 21st century and we have the worst sound that we’ve ever had. It’s worse than a 78 [rpm record]. Where are our geniuses? What happened?” Young argued that MP3s feature only 5 percent of the data from an original master file, which he sees as a major problem."

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Odar
Hifi inventar


Založený: 14 december 2009
Príspevky: 3180

PríspevokZaslal: Po marec 03, 2014 14:48:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Celkom pobavilo http://hudba.zoznam.sk/spravy/02-03-2014-nekupujte-si-reediciu-definitely-maybe-radi-liam-gallagher/?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter ale aspon to niekto povedal na plnu papulu Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Mokrouš
Hifista


Založený: 15 máj 2014
Príspevky: 113
Bydlisko: ČR

PríspevokZaslal: Št máj 15, 2014 23:34:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Liam to napsal moc hezky a stručně. Horší je to, že pod článkem je 0 (Nula!) reakcí.
Z lidí se stává opravdu čím dál větší stádo tupých hovad. Sad

_________________
Žádný učený z nebe nespadl a žádná investice do "železa" nezachrání špatnou nahrávku. ( Denon DCD2020AE, Accuphase E470, Dynaudio C2 II Signature, ...)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Odar
Hifi inventar


Založený: 14 december 2009
Príspevky: 3180

PríspevokZaslal: Ne august 17, 2014 20:43:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Obhajovanie loudness war v médiách http://kultura.pravda.sk/hudba/clanok/326991-nehadzme-staru-hudbu-cez-palubu/ Dosť som sa pobavil.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Mokrouš
Hifista


Založený: 15 máj 2014
Príspevky: 113
Bydlisko: ČR

PríspevokZaslal: Ne august 17, 2014 21:08:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Ta paní je buď debil, nebo hluchá a nebo píše na objednávku.
Jdu se vyzvracet... Sad

_________________
Žádný učený z nebe nespadl a žádná investice do "železa" nezachrání špatnou nahrávku. ( Denon DCD2020AE, Accuphase E470, Dynaudio C2 II Signature, ...)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bubuxin
Hifi expert


Založený: 01 marec 2007
Príspevky: 2885
Bydlisko: Žiar nad Hronom

PríspevokZaslal: Ne august 17, 2014 22:14:41    Predmet: Odpovedať s citátom

"Oveľa kvalitnejšie však znejú napríklad so špeciálnymi slúchadlami alebo pri počúvaní na mobilných telefónoch a tabletoch. A práve v tom vidia budúcnosť aj mnohé vydavateľstvá."
Tá pani to nikdy ináč nepočula rovnako ako 99,5 percenta poslucháčov.....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: So január 21, 2017 13:17:30    Predmet: Odpovedať s citátom

http://www.echoes-zine.cz/ozveny/loudness-war-prvni-ztraty
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Milan_
Hifista - pokročilec


Založený: 23 máj 2008
Príspevky: 373

PríspevokZaslal: Ut jún 29, 2021 14:12:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Trochu to tu oživím. Ono je to s tou dynamikou bohužel složitější. Největší problém je, že dynamiku člověk vnímá nejvíc na basech. Je to logické, basy mají nejvíc energie, tudíž má membrána největší výchylku. Jenže měřitelnou dynamiku dělají spíš vyšší kmitočty. A tak se stane, že mám nahrávku která má velice slušnou dynamiku, ale není tam moc slyšet basa a většina lidí označí takovou nahrávku jako plochou. A opačný extrém, nahrávka s ořezanou dynamikou na minimum, ale zdůrazněné basy a většina lidí by ji označila jako dynamickou. Tolik moje zkušenost...
_________________
Loudness war zabíjí hudbu ! https://diit.cz/clanek/road-to-hell-aneb-jak-vydavatele-poskozuji-technickou-kvalitu-hudby/36091
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Milan_
Hifista - pokročilec


Založený: 23 máj 2008
Príspevky: 373

PríspevokZaslal: Ne február 20, 2022 13:30:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Další věcí, které si člověk u novějších nahrávek všimne je, že mají basy až do nejnižší oktávy pevné a pod kontrolou. Pokud vím dosahuje se toho tak, že zvuk např. kopáku/šlapáku jde přes tzv. bránu. Zjednodušeně řečeno je to "krabička" kde se nastaví parametry a tím se zvuk, hlavně basy dostanou pod kontrolu. Zároveň je možné nastavit i dynamiku. A jsme u otázky, pokud mám pevné, nedunící basy je potřeba tak velká dynamika jako u starších nahrávek? U starších nahrávek se to řešilo spíše tak, že se kmitočty od cca 50, 40hz potlačily dolů, aby to prostě nedunělo, nehučelo a dalo se to poslouchat.
Podle mě tady je i příčina toho, proč někdy malé regálovky hrají subjektivně lépe než velké kvalitní bedny. Pokud je problém v nahrávce, taková regálovka ony problematické kmitočty, nejnižší oktávu, jednoduše vůbec nezahraje. A pokud má zdůrazněné vyšší basy, což často mívá, zázrak je na světě a ono to začne hrát. Pokud je tu nějaký zvukař, budu rád když k tomu nahrávání řekne více....

_________________
Loudness war zabíjí hudbu ! https://diit.cz/clanek/road-to-hell-aneb-jak-vydavatele-poskozuji-technickou-kvalitu-hudby/36091
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Ne február 20, 2022 14:46:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja si myslím, že podstata problému je niekde inde. Tie staré nahrávky sú často veľmi dobré a netrpia ani nedostatkom nízkych (najnižších) frekvencií. Viď hi-res od Supraphonu, kde sú digitalizované štúdiové magnetofónové pásy.

Tie nahrávky však boli vydávané na LP platniach, a na gramofónovej platni vytvárajú nízke frekvencie široké drážky. To znižuje maximálny čas záznamu.
Ak mala LP cca 30 - 35 minút, tak s nízkymi frekvenciami nebol problém. Ak však chceli na LP dostať 45 - 50 minút, museli s basmi "šetriť". A často niečo aj odfiltrovať.

Ja mám napríklad juhoslovanskú verziu LP od Stinga - ...Nothing Like The Sun. Pôvodne to bolo vydané ako dvojalbum na dvoch LP. Juhoslovanci však "napratali" celý album na jednu LP. Prehodili trochu aj poradie skladieb a vošlo im to tam celé. Ale na úkor nízkych frekvencií. Bez korekcií sa to veľmi počúvať nedá.

Tu si myslím, že veľmi záleží na tom, čo sa digitalizuje. Či je to pôvodný štúdiový záznam, alebo master pre LP. A akú (časovú) dĺžku mala tá pôvodná LP platňa.
Už single boli často iné.

Tu sme s BK riešili hi-res verziu skladby Angie od R.S.
https://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=29622&postdays=0&postorder=asc&start=0
Nakoniec sme došli k tomu, že pôvodnú skladbu len "nafúkli" kompresorom, orezali dynamické špičky a ekvalizovali (pridali) nízke frekvencie. Podstatou "lepšieho" zvuku bola len tá ekvalizácia basov. Keby nahrávku nezničili kompresiou a orezaním dynamických špičiek, citlivá ekvalizácia (použitá bola zbytočne vysoká) by mala svoj prínos.

Netreba si robiť ilúzie, že tí hluchí diletanti, korí orežú na skladbe všetky dynamické špičky, niečo "citlivo" upravujú na basoch, a že im dokonca záleží na nejakej dynamike.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Milan_
Hifista - pokročilec


Založený: 23 máj 2008
Príspevky: 373

PríspevokZaslal: Ut marec 08, 2022 16:29:56    Predmet: Odpovedať s citátom

MaG napísal:

Tie nahrávky však boli vydávané na LP platniach, a na gramofónovej platni vytvárajú nízke frekvencie široké drážky. To znižuje maximálny čas záznamu.
Ak mala LP cca 30 - 35 minút, tak s nízkymi frekvenciami nebol problém. Ak však chceli na LP dostať 45 - 50 minút, museli s basmi "šetřit.


Nejsem nějaký odborník na gramofony, ale myslím že tohle řešila tzv. preemfáze. Jednoduše při záznamu na LP jsou potlačené basy a zvýrazněné výšky, takhle jsou nahrané všechny vinyly. U cd se to až na pár výjimek vydaných v ranných dobách prakticky nepoužívá, protože to není potřeba, naopak přináší to pouze problémy.

_________________
Loudness war zabíjí hudbu ! https://diit.cz/clanek/road-to-hell-aneb-jak-vydavatele-poskozuji-technickou-kvalitu-hudby/36091
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
bacil2
Hifi expert


Založený: 29 marec 2013
Príspevky: 1429

PríspevokZaslal: St marec 09, 2022 07:58:09    Predmet: Odpovedať s citátom

@Milan_ : nemusíš tu vôbec znova objavovať ameriku. Už od 50-tych rokov minulého storočia je to pomerne slušne vyriešené

https://en.wikipedia.org/wiki/RIAA_equalization

_________________
Suchý ňúter mokrý ven
želáme vám dobrý den
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Milan_
Hifista - pokročilec


Založený: 23 máj 2008
Príspevky: 373

PríspevokZaslal: Št marec 10, 2022 10:26:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak určitě neuškodí si to připomenout, třeba pro mladší ročníky, které už zažily pouze digitální éru Smile
_________________
Loudness war zabíjí hudbu ! https://diit.cz/clanek/road-to-hell-aneb-jak-vydavatele-poskozuji-technickou-kvalitu-hudby/36091
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Resampling, upsampling, komprimacia zvuku Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist