Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Odhalenie utajenej AD-DA konverzie u LP platní MoFi(MFSL)

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Analóg
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Pierre
Hifi obsluha


Založený: 02 október 2009
Príspevky: 10

PríspevokZaslal: Pi august 12, 2022 23:06:20    Predmet: Odhalenie utajenej AD-DA konverzie u LP platní MoFi(MFSL) Odpovedať s citátom

Dosť ma šokovala aféra okolo Mofi(MFSL) LP platní, alebo je to skôr škandalózny podvod.

Kto nevie o čom hovorím, potom stručne zhrniem:
MFSL aj ked písala ako úzasne ultra analógovo vyrába LP platne z analógovych mástrov, už roky používa DSD64 či DSD256 ako medzikrok.

Nechcem tu veľmi riešiť, či je to vhodné a či nie, ale či to považujete za podvod ak si ortodoxní audiofili za pomerne vysoké sumy kupovali akože čistý analóg a pritom to prešlo DSD A/D a D/A prevodom.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pierre
Hifi obsluha


Založený: 02 október 2009
Príspevky: 10

PríspevokZaslal: Pi august 12, 2022 23:16:59    Predmet: Re: Odhalenie utajenej AD-DA konverzie u LP platní MoFi(MFSL Odpovedať s citátom

Ešte doplním:

Vyhovorka, ze im sa viac pacila DSD nahravka z masterpasu ako 30ips pol palcova Dolby SR u mna neobstoji.

Po prve, ked lisuju analogove platne tak sakra nemaju co riesit nejake zanedbatelne zhorsenie kvality analogovej kopie. Milovnik analogu, co chce platnu s tym predsa pocita. Vie, ze LP ma pomerne vysoku 2-harmonicku a paska zvycajne 3-tiu. Hmm, mozno sa to niekedy aj vhodne stretne na velmi prijemnom zvuku. A osobne mam skusenost, ze ten 30ips, dobre nastaveny, ma zvuk nie velmi vzdialeny od dokonalosti. Konverziu do DSD256 a spat spolahlivo pocujem a MFSL by mala mozno zainvestovat do lepsie pocujucich ludi. To uz rovno mohli pouzit radsej 24/384 PCM format, ktory je vyrazne lepsi - moj nazor/skusenost.

Po druhe, ak pouzijem digital v ceste, to je zasadna informacia, ktoru nesmiem tajit. To, ze teraz dodatocne prepisuju svoj web je chvalihodne ale nie ospravedlnujuce.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bubuxin
Hifi expert


Založený: 01 marec 2007
Príspevky: 2885
Bydlisko: Žiar nad Hronom

PríspevokZaslal: So august 13, 2022 09:48:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Ten rozdiel si počul aj pred ich priznaním?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So august 13, 2022 09:50:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Doplnim odkazy z ineho vlakna:
miero napísal:
MoFi vydavalo LP o ktorych zatajili ze neboli z analogoveho master pasu, ale napr z DSD:
- https://www.washingtonpost.com/music/2022/08/05/mofi-records-analog-digital-scandal/
- https://www.youtube.com/watch?v=shg0780YgAE

Zdroj: https://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=351570#351570
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pierre
Hifi obsluha


Založený: 02 október 2009
Príspevky: 10

PríspevokZaslal: So august 13, 2022 10:52:57    Predmet: Odpovedať s citátom

bubuxin napísal:
Ten rozdiel si počul aj pred ich priznaním?


Asi si nečítal pozorne. Riešil som iba čistý podvod známej renomovanej firmy.

Neriešim to, že MFSL vydala v minulosti výborné CD-čka, SACD-čka. Som vďačný každému vydavateľovi za jeho snahu zachrániť hudbu zo starých master pásov.

A keď už to niekoho zaujíma, ja LP určite nepreferujem, občas niečo popočúvam, naozaj výnimočne, to je všetko. Nezastávam názor M.Fremera (Stereophile), že nič nehrá tak dobre ako niektoré preddigitálne platne. Analóg ma svoje problémy, a digitál má tiež svoje. Každý celkom iné ale rozoberať sa mi to tu nechce. Chápem ludí čo sú citliví na chyby jedného alebo druhého média. Ak sa ale bavíme o vrchole možností technológií, PCM (20b/88k a viac) je u mňa výrazne nad LP (a aj nad DSD256). Z môho pohľadu spávne vyhodnotenie zvukovej kvality rôznych technológií (t.j. je to v súlade s mojím posluchovým vyhodnotením) má za posledné desaťročia napríklad Chesky Records (analóg 30ips -> DSD128 -> 24/96 -> 24/192).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: So august 13, 2022 11:45:03    Predmet: Re: Odhalenie utajenej AD-DA konverzie u LP platní MoFi(MFSL Odpovedať s citátom

Pierre napísal:
MFSL aj ked písala ako úzasne ultra analógovo vyrába LP platne z analógovych mástrov, už roky používa DSD64 či DSD256 ako medzikrok.

Išlo o zámerný medzikrok na "vylepšenie" zvuku, alebo o zdrojový signál pre lisovanie LP? Lebo to je rozdiel.

Analógový signál je každý spojitý signál. Spojitý (analógový) je aj signál za DA prevodníkom. Otázkou je len, do akej miery je ten analógový signál na výstupe zhodný s analógovaným signálom na vstupe? S digitalizáciou zvuku nevidím problém, ak je v dostatočnom rozlíšení (v oblasti videa je to ľahšie viditeľné zlepšenie). Aj tak sa dnes fakticky všetko nahráva digitálne. Len ma trochu prekvapuje to DSD. Nahráva sa bežne PCM, lebo sa to ľahšie upravuje, mixuje, ekvalizuje... Aj DSD (SACD) sa bežne vytvára z PCM zdroja. Podľa mňa, hlavným cieľom DSD bolo zťaženie kopírovania SACD.

Skutočný problém je šialenstvo "Loudness War" a zámerná degradácia kvality zvuku kompresiou a orezávaním dynamických špičiek - znižovaním dynamického rozsahu. Len z tohto jediného dôvodu majú LP platne zo 70. - 80. rokov stále cenu a gramofón si zachoval svoj význam. Dnes lisovať LP, to je len nezmyselná "hipsterská" móda. A je úplne jedno, aký je zdroj. Mal som LP rip jednej nedávno vydanej LP a nahrávka mala DR 8 - 9 dB!
Ako už naznačil bubuxin, ak poslucháč nepozná rozdiel vo zvuku, tak "problém" je psychologický (niekedy možno aj psychiatrický).
Hudobný priemysel už dávno považuje svojich zákazníkov za hlúpych konzumentov ovládaných marketingom. Dokazujú to Loudness War praktiky. Ale je vidieť, že sa aj mýli, lebo predaj CD sa "prepadol". Namiesto toho, aby sa poučil, tak to teraz skúša s LP. Česť výnimkám, ako je Supraphon a jeho Hi-Res vydania.

Keď OPUS získal v 80. rokoch digitálne štúdio, tak sa tým chválil na obaloch LP logom "Digital recording" (viď logo vľavo dole na obrázku). A dnes je to "podvod" Very Happy



DR.jpg
 Description:
 Filesize:  149.24 KB
 Viewed:  29 Time(s)

DR.jpg


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pierre
Hifi obsluha


Založený: 02 október 2009
Príspevky: 10

PríspevokZaslal: So august 13, 2022 13:43:36    Predmet: Re: Odhalenie utajenej AD-DA konverzie u LP platní MoFi(MFSL Odpovedať s citátom

MaG napísal:
Pierre napísal:
MFSL aj ked písala ako úzasne ultra analógovo vyrába LP platne z analógovych mástrov, už roky používa DSD64 či DSD256 ako medzikrok.

Išlo o zámerný medzikrok na "vylepšenie" zvuku, alebo o zdrojový signál pre lisovanie LP? Lebo to je rozdiel.



Tu je vyjadrenie MFSL prezidenta po odhaleni
https://mofi.com/blogs/news/mofi-president-jim-davis-addresses-the-digital-lp-mastering-controversy

kto nerozumie, tu ma preklad
https://mofi-com.translate.goog/blogs/news/mofi-president-jim-davis-addresses-the-digital-lp-mastering-controversy?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=sk&_x_tr_hl=en-US&_x_tr_pto=wapp
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: So august 13, 2022 19:07:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Prečítal som to vyjadrenie (preklad) a má to logiku.
Analógový záznam má svoje kvality, problémom je však jeho uchovávanie a prenos.

Keď sa znovu vrátim k dobre viditeľnému videu, tak analógové televízne vysielanie bolo kvalitné (v rámci SD rozlíšenia). Problémom bol však prenos signálu. Kým sa signál dostal od vysielača k televíznej anténe, bol vystavený množstvu strát, rušení, odrazom..., takže prijímaná signál nebol nikdy totožný s vysielaným. Digitalizácia tento problém s prenosom signálu odstránila, takže prijímaný signál je 100% totožný s vysielaným signálom. Výsledkom je tak kvalitnejší obraz.

Ak sa MoFi rozhodli kvalitne zdigitalizovať originálne magnetofónové pásy pre ďalšie spracovanie, tak je to logické a správne rozhodnutie.
Menej logický je jednobitový záznam DSD. Ale ak vydávajú SACD, tak to má tiež svoju logiku.

Nelogícké je kvalitne zdigitalizovaný záznam lisovať na LP. Ale kde je dopyt... Very Happy
MoFi ponúka (predpokladám) kvalitné SACD:
https://mofi.com/collections/digital/products/dire-straits-love-over-gold-hybrid-sacd
Ale kto má radšej "emócie", ako kvalitu, ten si priplatí:
https://mofi.com/collections/vinyl/products/mfsl2-469_dire_straits_love_over_gold_180g_45rpm_2lp
Vyššia cena je tiež logická. Výroba LP je nákladnejšia, drahšie sú materiály, distribúcia...

Ja tu fakt žiadny problém, či "podvod", nevidím. Zákazník dostal na výber. Že nevie posúdiť kvalitu a podlieha marketingu a "emóciám", to je jeho problém Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Analóg Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist